Wassenaarse raad te veel gericht op politiek en te weinig op samenwerking I Raadsleden nog steeds uiterst onvolwassen SPANNINGENBINNEN Leiden Film week GEMEENTEBESTUUR: Museumstad Liefdevolle verzorging deed wonderen MR. K. STAAB TIEN JAAR BURGEMEESTER: REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 PAGINA 5 LEIDEN Tussen Kerst en Nieuwjaar verzorgt de stich ting Leiden Museumstad een filmweek in het Rijks museum voor Oudheden aan het Rapenburg 28. De toe gang is gratis. De voorstel lingen beginnen elke dag om twee uur en duren tot onge veer kwart over vier. Voor vrijdag 26 december staat op het programma een film over Leiden, zetel van weten schap, kunst en industrie (1920-1930); vier eeuwen uni versiteit; een montage van korte films over de lustrum viering van de Vereniging voor Vrouwelijke studenten, de stadhuisbrand in 1929 en het Lustrum Leiden 1930 en als besluit een filmbrief aan alle Leidse militairen in Indo nesië (1948) Zaterdag wordt vertoond een film van Herman Kleibrink over Molen De Valk; Beleg en onzet van Leiden; 'Die reise in die Urwelt', een Tjechische film over vier jongens die een expeditie maken terug in de tijd; 'De lage landen', filmisch verbeelden van de opbouw van Nederland en de strijd te gen het water. Zondag begint de voorstelling met een film over de opbouw van de Egyptische tempel Taf- feh, thans ondergebracht in het museum voor Oudheden; het opvissen van nehalennia- altyaren uit de Oosterschelde; 'Mummy 177 0', een onderzoek omtrent een mummie in Man chester; 'Egyptian Mumies'. Maandag wordt begonnen met een film over de houtsnijder Matjemos uit Nieuw Guinea en vervolgens 'Painted truck', over het beschilderen van en vervoer met vrachtwagens in Afganistan; 'People of the seal' (mensen van de zeehond) over de Netsilik-eskimo's in de winter. Din sdag 30 dece nber de slot- midi g be\ «.en aantal her haling...begonnen wordt met een filmverslag van de inhul diging van koningin Beatrix; de bouw van een igloo; Taffeh, rond de opbouw van de Egyp tische tempel; Saligh Leyden, beleg en ontzet van Leiden; Filmbrief aan alle Leidse mili tairen in Indonesië. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kerst-inn Hazerswoude HAZERSWOUDE Het wijkcomité Rhynenburch houdt Tweede Kerstdag weer een Kerst-inn voor jong en oud. De Kerst-inn wordt gehouden in het An ker en duurt van half twee tot middernacht. Gedurende de hele dag staan tal van activiteiten op het pro gramma; films (waaronder „Modern Times"), poppenkast, een tentoonstelling en het op treden van een volksdans groep. Daarnaast zijn er stands van onder meer Amnesty In ternational, het Interkerkelijk Vredesberaad en de actiegroep Hulp Noord-Ierland. Na het daggebeuren kan men een ge- zamelijke maaltijd meemaken. 's Avonds staat er een toneel stuk door de Hazerswoudse to neelgroep „Ontwikkeling en Vreugd" op het programma. Na afloop daarvan is er gele genheid tot dansen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllll di mr i. dri DEN Een asiel is dan een 'opslagplaats' honden en katten. Be- 'e dat de dieren te eten Brinken wordt gegeven lun hok wordt schoonge- den, wordt er ook op een er manier aandacht be- d aan een dier, wanneer nodig is. Zo kan een |d moeilijk ter been zijn 'ulp nodig hebben bij het 'aan, of kan een hond zodanig karakter (ge- u Jen) hebben, dat extra ^leiding noodzakelijk is. dergelijks is het geval de hond van deze week. ed ^nd. die deze maal via de PW een nieuwe baas zoekt, 'Astrid. Astrid is een Duit- Jerder. Niet zomaar een ;e]l 'er, want zij is een rashond <oJheeft een stamboom. Zij is 10 de jongste meer met haar jn jaar. Het grootste deel naar vacht is zwart. Haar m zijn lichtbruin en haar 1 heeft een wat donkere deiir wit. Erg groot is zij niet r een herder: haar schoft je is ongeveer vijftig cen- -ar 6ter. r'd zit sinds oktober in het asiel. Zij werd toen gebracht door haar baas, die haar om onduidelijke redenen kwijt wilde. Haar gedrag was op merkelijk. Zij was doodsbang voor alles en iedereen en at bijna niets. Wanneer er maar iets onbekends in haar omge ving kwam, kroop zij weg in een hoek van haar hok. Zij had geen vertrouwen in men sen. Zij was niet zindelijk en haar vacht was dof. Astrid had bijkbaar ook niet erg veel te eten gehad van haar baas, want zij was toen veel mager der, dan goed is voor een her der. Alles wees erop, dat zij in ernstige mate verwaarloosd werd. Inmiddels zijn wij een paar maanden verder en het gaat al een stuk beter met Astrid. Zij begint te wennen in het asiel en aan haar verzorger. Zij is nog wel een beetje bang, wan neer zij iemand tegenkomt, die zij niet kent. Haar vacht glimt weer en zij is weer 100 procent zindelijk. De veelvuldige aan dacht, die aan haar geschon ken is (veel wandelen, eens een keertje extra een 'praatje' WASSENAAR 1971. Burgemeester Molly Geertsema verlaat het Wassenaarse. Mr. K. Staab, voorzitter van de kleine Rotterdamse VVD-fractie wordt zijn opvolger Uitgesproken tevreden was men in Wassenaar niet. „Wie was mr. Staab nu eenmaal?" Sinds 1950 directeur van een scheepvaartbedrijf. En daarnaast nog lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. „En wie was mr. Geertsema!" f Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of- soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven hon den zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afge staan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Diere nasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. met haar maken), heeft haar goed gedaan. Astrid is een erg lieve hond geworden. Uitbun dig is zij niet, maar zij is weer op de goede weg. Zij eet weer en laat haar staart weer eens kwispelen. Een nieuwe baas moet er dan ook rekening mee houden, dat Astrid de tijd ge gund moet worden om aan haar nieuwe baas te wennen. Kleine kinderen om haar heen lijkt geen goede zaak. Dat zou haar alleen maar in haar schulp doen kruipen. Zij is en blijft een erg gevoelige hond. Het beste zou zijn, dat Astrid een nieuwe baas krijgt, die wat ervaring met honden heeft. Een huis met een tuin is aan te bevelen, maar dat geldt voor elke hond. Dobby De drukteschopper van vorige week is niet afgehaald. Er zijn wel mensen naar hem komen kijken maar zij vonden hem toch wat té levendig. Hopelijk komt er alsnog iemand, die hem aan een nieuw huis wil helpen. Astrid heeft weer wat vertrouwen in de mensheid. Iets later kwam daar nog een slepende kwestie bij: de ambts woning van de nieuwbakken burgemeester. Een paar huizen werd door hem als „niet representatief" zonder meer afgewe zen. Uiteindelijk nam hij in 1972 schoorvoetend genoegen mei een woning van ruim drie ton. Vervolgens begon enig gehar rewar over het betalen van de huur voor dit huis. Hij stond lijnrecht tegenover een woedende raad. Deze kon de stijl van de eerste burger steeds minder waarderen. Sommigen zeiden dat dit duidde op het volwassen worden van de Wassenaarse raad. Men „pikte" minder. Volgens mr. Staab echter, is de raad nog steeds uiterst onvolwassen. „Met name enkele VVD- raadsleden dienen onverwijld een cursus raadslid /politicus te gaan volgen." In 1978 bleek hoe een nieuw te bouwen ge meentekantoor de gemoederen opnieuw verhitte. De VVD ging om en steunde de geruchtmakende motie Greep: géén bouw in „De Paauw". Tot grote - machteloze - woede van het CDA. Maar ook de burgemeester was furieus. Vanaf die tijd speelt de tegenstelling tussen VVD en burgemeester heel dui delijk een rol. De burgemeester beschuldigt vooral de VVD van het teveel bedrijven van politiek. In november van dit jaar nam de raad tegen het uitdrukkelijk „advies" van een meerderheid van het college (mr. Staab en de CDA-wethou- ders) het initiatief-voorstel van de VVD aan. Een voorstel dat was ingediend om snel tot de bouw van een nieuw gemeente kantoor te komen. De VVD beschuldigde de betreffende wet houder, Staab en de CDA-wethouders beschuldigen de raad. Eén van beiden moet schuldig zijn aan de zeer traag lopende plannen. Staab ging daarbij erg ver. Té ver, volgens de raad. Sommigen spreken zelfs van manipulatie. In elk geval deed hij het bij de begrotingsvergadering nog eens dunnetjes over: een woedende tirade aan het adres van de raad. Vooral de VVD moest het weer ontgelden. Deze partij probeerde hem ook de mond te snoeren. Maar hij ging door; Staab wilde - dat moet men althans aannemen - de raad tot een wat zakelijker discussie bewegen. Of in elk geval duidelijkheid brengen. Ve len vrezen echter dat de tegenstellingen er alleen maar groter op zijn geworden en de spanningen zijn nu zo zijn opgelopen dat bijna van een onwerkbare situatie kan worden gesproken. Men vraagt zich dan ook af hoe het verder moet met de Was senaarse gemeenteraad plaatselijke pers nogal zwart wit. „Ze maken veel drukte om een aantal zaken". Na de discussie over het gemeente- kantoor en de begrotingsbe handeling doet de volgende uitspraak wat alledaags aan. „Wat valt er anders nog te schrijven over deze rustige gemeente?" Geheelonthouder Staab: „Maar ik moet waar schijnlijk nog leren met de pers om te gaan". Enkele re cent gedane uitspraken: „Waarom gaan jullie geen cursus politiek volgen", (tot enkele raadsleden) „Er is voor jongeren geen plaats in Wassenaar, ze moeten maar r. K. Staab: „Enkele VVD-raadsleden dienen onverwijld een cursus raadslid/politicus te gaan volgen." WASSENAAR „De Was senaarse raad is te veel ge richt op het bedrijven van politiek en te weinig op ttn constructieve samen werking. Men speelt parle- pi mentje. Te veel het behalen van successen en het scoren k.van punten. Ja, er wordt dl erg veel op de man ge ■Éspeeld. De concertmeesters weten niet wat ze spelen ^moeten, terwijl sommige raadsleden al bij voorbaat vals, of beter gezegd uit de maat spelen". Dat zegt een an geagiteerde mr. K. Staab (60), bijna tien jaar burge meester van het villadorp Wassenaar. Het CDA kijkt bij alle com motie ademloos toe hoe hun wethouder(s) onder de grond geschoffeld wordt(en). De VVD-wethouders krijgen al- ^leen van de kleine partijtjes enige kritiek te verwerken. J'e CDA-wethouders krijgen e volle lading vooral van de _JVVD-fractie. Ook daar ergert Hi de heer Staab zich nogal eens aan. Er zijn maar weinigen in Wassenaar die nog enigszins Itot zijn tevredenheid opere ren, die het althans goed doen. Dat zijn juist degenen die je tot zijn politieke tegen standers zou kunnen reke nen: de heren J.C.M. Greep (PvdA) en R.A. NieuWenho- ven (D'66). Pikant detail: 11, juist de heer Nieuwenhoven dwong hem vrijwel direct te antwoorden op klachten aan het adres van het college. De burgemeester was daar zeer boos over. En juist de heer Greep heeft zich de uitspraak „Die raad hier, dat is toch een stelletje Hottentotten bij elkaar in een Zoetermeerse flat" zeer aangetrokken. Hij beraadt stappen tegen de burgemeester. Het woord po litieke tegenstander zegt de burgemeester echter niet te kennen: „Gemeenterechtelijk bestaat de term oppositie niet", zegt de eerste burger, die nadrukkelijk niet namens het college spreekt. Enige voorzichtigheid legt hij aan de dag. Hij vindt de naar Zoetermeer gaan" en (wijzend op de welige zuid kant van Wassenaar) „u ziet wat het kapitaal heeft voort gebracht". Enkele van de vele uitspraken, waarmee naar is gebleken hij vele mensen tegen de schenen heeft geschopt en irritatie heeft veroorzaakt. Wat later over die uitspra ken: „Dat over die Hottentot ten, dat is een oude Rotter damse uitdrukking voor een wat wanordelijke situatie. Er is niets discriminerends mee bedoeld. Wanneer het anders opgevat wordt betreur ik dit". Over zijn naar eigen zeggen geheel geïmproviseer de woedende uitval naar de raad op de begrotingsverga dering: „We moeten hier al lemaal van leren, het is een soort oefening. We moeten het schoksgewijs uit de sfeer van het persoonlijke trekken. (Bij de begrotingsvergadering pleegde hij zelf ook enkele zeer persoonlijke aanvallen, onder het motto „u kunt het krijgen zoals u het hebben wilt"). Overal in het land gaat het fout op gemeentelijk niveau. Te veel gaat het om politieke motieven". Daarbij kwam dat hij al geïrriteerd was geraakt omdat de raad het college dwong onmiddel lijk te antwoorden op hun vragen. De burgemeester hierover: „Voor mij waren de speeches totaal nieuw terwijl de meeste anderen al op de hoogte waren. In een andere gemeente krijgt de betrokke ne kans z'n antwoord wat la ter te geven". Burgemeester Staab zegt al tijd bereid te zijn met ieder een om de tafel te gaan zit ten, Dus ook met zijn „eigen" partij, de VVD. De raad heeft besloten deze zaak voorlopig wat af te laten koelen. Maar wellicht gaat rustiek Wasse naar nog roerige tijden tege moet. MARTIN VOORN Foto's MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5