Oost-Duitsland niet solidair met „Solidariteit' Kerstvespers Monteverdi magnifiek uitgevoerd SAHELLANDEN MOETEN MET VEEL TE WEINIG GELD DROOGTE BESTRIJDEN GEWEST LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 PAG'"' [AD Monteverdi (1567-1643) mag dan gedu rende de laatste dertig jaren van zijn le ven als „maestro di cappella" vast ver bonden zijn geweest aan de San Marco in Venetië, dit betekende niet, dat hij al die tijd in de dogenstad bleef rondzwemmen. Vooral in december zaten zijn plaatsver vangers en assistenten vaak met de han den in het haar en smeekten zij om zijn spoedige terugkeer. Wat was namelijk het geval? Het hoogtepunt van het ker kelijk jaar vormde in de San Marco de kerstvesper, de vesperdienst, die aan de vooravond van kerstmis werd gehouden. Een enorm muzikaal hoogtepunt, waar aan zowel vocaal als instrumentaal alle mogelijke zorg was besteed. Monteverdi voorzag de muzikale medewerkers aan de erediensten ook op andere hoogtijda gen, zoals kerstmis zelf en pasen, van prima muziek, maar er ging toch maar niets boven die kerstvespers. Hoe groot deze muzikale gebeurtenis wel was, kunt u nu zelf ook horen op de dub- belelpee met de Christmas Vespers en drie Maria-motetten van Monteverdi, zoals die op WEA Nonesuch BH-73032 worden uitgevoerd door koor en orkest van de Academia Monteverdiana onder leiding van Denis Stevens, een van de grootste kenners van oude muziek. Ste vens heeft het werk van Monteverdi la ten vertolken door zeven zangsolisten, een dubbelkoor, trombones en orgel. Het is een magnifieke opname gewor den, in een (Amerikaanse) kerk met een uitstekende akoestiek. Stevens kon be schikken over prachtig stemmenmate- riaal. Ik denk hier vooral aan de wijze waarop de sopraan Julie Kennard Psalm 110 ten gehore brengt: glashelder van klank en uitspraak, evenwichtig van dictie. Zeer geïnspireerd en tegelijk zeer ingetogen zingt het koor. De gregoriaan se gedeelten heb ik nog maar zelden zo zuiver monodisch horen klinken. Op de laatste van de vier plaatkanten volgen dus nog drie Maria-motetten. Eerst horen we „Ab aeterno ordinata sunt" uit 1640, gebaseerd op Spreuken 8, 23:31. De muziek is niet alleen knap aan gepast aan de tekst vol „chronologische" afstanden, maar ook aan het stembereik van de bas. Roderick Earle weet er moeiteloos weg mee, bekwaam bijge staan door organist Leslie Pearson, die we met de tenor Edgar Fleet aan het werk horen in „Salve Regina" uit 1625. Ook hier tal van technische hoogstand jes, zij het vooral op het gebied van de ademtechniek. Beide heren besluiten dan (samen met de tenor Peter Hall, de violisten Robert Masters en Honi Kange en de cellist Pe ter Beavan) met „Audi cxaelum - Salve Regina" uit 1640. Subliem gezongen, fraai afgewogen, een en al muzikale schoonheid. Kunnen de Kerstvespers van Montever di als vrij gangbaar reportoire worden beschouwd, WEA Records heeft dit jaar ook weer een heel specifieke kerstplaat uitgebracht, daarmee een goede traditie voortzettend uit vorige jaren („A medie val Christma" en „Sing we Noel"). Dit maal betreft het „Christmas in Anglia", met als ondertitel: „Early English music for Christmastide", uitgevoerd door het Ensemble For Early Music o.l.v. Frede rick Renz (WEA Nonesuch H:71369). De plaat bevat Engelse kerstmuziek uit de dertiende tot en met de achttiende eeuw. Van de gregoriaans getinte hym nen uit de dertiende en veertiende eeuw, via de typische carols uit de vijftiende eeuw tot en met de volkse melodieën uit de latere eeuwen. Aan de totstandkoming van dit projekt is heel wat research voorafgegaan. Er moet in vroeger eeuwen een omvangrijke schat a'&n Engelse kerstmuziek bestaan hebben, maar door allerlei oorzaken (de teloorgang van verschillende collecties, verwoestingen van kerken en kloosters, waarin de oorspronkelijke manuscripten zorgvuldig werden bewaard, etc.) is dat alles grotendeels verloren gegaan. Toch is er nog het een en ander overge bleven dat ruimschoots de moeite waard is en daaruit hebben Federick Renz en de zijnen een voortreffelijke selectie ge maakt. Vooral de nogal huiselijke B- kant, met zijn vele Ierse en Schotse me lodieën, vind ik erg mooi. Ontroerend is bijvoorbeeld „Balulalow", een zestiende- eeuws kerstlied in Schots dialect. En niet te vergeten „The old year now away is fled", een jaarwisselingslied op het eeu wenoude en wereldberoemde thema van „Greensleeves". Het Ensemble for Early Music besi slechts uit vijf personen. Naast de isnl mentalisten Frederick Renz, Wendy q lespie en David Hart treffen we er del praan Johana Arnold en de countertel Daniel Collins in aan. Een goed opl kaar ingespeelde groep, hoewel ik! zang van Johana Arnold vaak veell nadrukkelijk vindt. Zij legt naar nj mening veel te veel gevoelsaccenten: J wat al te negentiende-eeuwse romai sche benadering van oudere muziek, I juist om veel ingetogen voordracht! evenwicht volume vraagt. f Maar ja, dat is natuurlijk ook weer J van de vele stromingen in de zo moeil ke en moeizame benadering van de oiï muziek. Ik hou er niet zo van. Misschf vindt u het wel mooi. De hoge kwaliteit van het op deze pil bijeengeplaatste repertoire is echter l ten kijf. JAN VAN DER KLEIJ BERLIJN Er is geen enkel bewijs dat het Poolse „virus" is overgeslagen naar Oost-Duitsland. Integendeel, de Poolse crisis lijkt het saamhorigheids gevoel bij de Oostduitsers te hebben vergroot en de diepgewortelde vooroor delen jegens de Polen, zelfs bij de meest cynische intellectuelen, te heb ben aangewakkerd. In alledaags Duits wordt een rommeli ge, wanordelijke situatie vaak om schreven als een „Polnische Wirt- schaft" (een huishouden van Jan Steen) waaruit blijkt dat de groots op gezette propagandacampagne ten gun ste van het internationaal socialisme geen einde heeft kunnen maken aan de wederzijdse vijandschap tussen Polen en Oostduitsers, die zijn grondslag vindt in de vele oorlogen en de gods dienstige meningsverschillen tussen de machtige rooms-katholieke kerk van Polen en de evangelische kerk van Lu ther die in Oost-Duitsland sterk verte genwoordigd is. Vandaag de dag duikt de zinsnede „Polni sche Wirtschaft" in bijna elk gesprek over Polen op. Alleen de Oostduitse regerings functionarissen houden de lippen stevig op elkaar en verwijzen bezoekers uit het Westen die om commentaar vragen naar de streng gecensureerde media en de offi ciële uitspraken van hun leiders. Maar in formele gesprekken laten er geen twijfel over bestaan dat Oost-Duitsland in geen enkel opzicht met Polen kan meevoelen. „Er is geen solidariteit met Solidariteit", aldus een Oostduitser. „Luiheid" Integendeel Oost-Duitsland betreurt ten zeerste dat het Polen economische hulp moet verlenen. De Oostduitsers schijnen tot de conclusie gekomen te zijn dat de .Poolse crisis een gevolg is van economi sche tekortkomingen. Ze verwijten de Po len „luiheid" en menen dat ze harder zou den moeten werken „in plaats van praten over vakbondshervormingen" of grotere politieke vrijheid. Over het algemeen krijgt Polen de schuld van de tekorten in de Oostduitse winkels. Oostduitse partijleden vergelijken de „contra-revolutionaire" vrienden van Lech Walesa met de Ku Klux Klan en be togen dat het Poolse leger vandaag of morgen moet ingrijpen om de orde te her stellen. Terwijl het Westen hier door bijna iedereen wordt veroordeeld vanwege de speculaties over een mogelijk Russische ingrijpen in Polen en de officiële media zich voorzichtig uitlaten over socialisti sche solidariteit als een noodzaak voor het behoud van de samenhang van het Oost blok, zijn er ook enkele Oostduitsers die menen dat een Russische invasie een zeer juiste stap zou zijn. Toen de Oostduitse au toriteiten enkele weken geleden besloten om de grens tussen Oost-Duitsland en Po len voor bijna alle verkeer te sluiten, zou een buitenstaander hebben verwacht dat deze maatregelen door de Oostduitsers be treurd zou worden, omdat ze nu zowel in het Oosten als in het Westen ingesloten zitten. Niets is echter minder waar. Misschien dat sommige Oostduitsers het jammer vin den dat ze niet langer de auto kunnen pakken en in Polen op vakantie kunnen gaan, maar tot dusver is de maatregel nog steeds erg populair. Het betekent dat „de Polen niet langer op onze winkels neerda len gelijk een sprinkhanenplaag, waarbij ze het vooral voorzien hebben op ons voedsel en onze kinderkleren, en ons be roven van datgene waar wij zo hard voor hebben moeten werken", zo blijven de Oostduitsers tegenover bezoekers uit het Westen herhalen. Gunstig daglicht Dë reactie van het volk op de situatie in Polen „zet ons Duitsers niet bepaald in een gunstig daglicht", aldus een bedacht zame intellectueel met een vleugje spijt in zijn stem. „In tegenstelling tot veel van mijn landgenoten" zegt een Pool die al ja ren in Oost-Berlijn woont, „kan ik begrij pen waar de Oostduitse vooroordelen te gen mijn landgenoten vandaan komen. Maar natuurlijk vind ik het heel erg dat alle oude cliché's weer voor de dag zijn gehaald". Sinds de stakingen in Gdansk hebben de Oostduitse partijleiders, net als de Wester se waarnemers, zorgvuldig gespeurd naar tekenen van industriële onrust of intellec tueel verzet. Tot dusver is daar echter niets van gebleken. Maar dit heeft de Oostduitse partijleider Erich Honnecker en zijn collega's er niet van weerhouden een aantal voorzorgsmaatregelen te tref fen die vooral bedoeld zijn om de bevol king ervan te doordringen dat het Oost duitse regime zich met man en macht zal verzetten tegen hervormingen zoals nu in Polen plaatsvinden, maar ook om partijle den erop te wijzen dat het van het groot ste belang is alert en doeltreffend te rea geren op klachten van de basis. In het ka der van deze maatregelen zijn de officiële vakbonden nog eens aan een grondig on derzoek onderworpen en ook het interne toezicht is verscherpt. Zelfs de politieke grappen die voorheen werden toegestaan, zijn nu aan strenge censuur onderhevig. Voorbeeld omdat het nu verdacht veel zou gaan lij ken op een oproep tot een georganiseerde staking. De autoriteiten kwamen tot de conclusie dat een minuut stilte „in geen enkel opzicht gerechtvaardigd was" en de leiders van de protestantse kerk in Oost- Duitsland die altijd een confrontatie met de politieke leiders uit de weg zijn gegaan, stemden er onmiddellijk in toe om er van af te zien. Oost-Duitsland met zijn uiterlijke flink heid en zijn nadruk op de communistisch ideologie is in wezen een bijzonder gevoe lige voorpost in het communistische blok. In Oost-Duitsland leeft niet het vader landslievende nationalisme dat in Polen en de meeste andere Oosteuropese landen leeft en de Oostduitse leiders hebben nog steeds grote moeite om zowel de eigen be volking als de rest van de wereld te over tuigen dat er een cultureel en historisch op zich zelf staande natie is voortgekomen uit de verdeling van Duitsland. Een treffend voorbeeld van de ongerust- heid van de Oostduitse leiders is dat een Scheidslijn verzoek van „de evangelische bond" de Evangelische Kerk in Oost-Duitsland om een minuut stilte in acht te nemen op 9 november, een dag van verzoening bin nen de kerk, is afgewezen. Het verzoek werd in juni ingediend en toen was er van de zijde van de overheid geen enkel be zwaar. Maar, aldus een geestelijke, in het licht van de ontwikkelingen in Polen be gonnen de autoriteiten plotseling anders aan te kijken tegen een werkonderbre king, ook al duurde die maar 60 seconden, Als scheidslijn tussen Oost en West biedt Oost-Duitsland onderdak aan een militair apparaat dat in geen enkel opzicht in overeenstemming is met de afmetingen van het land: in het 16 miljoen inwoners tellende Oost-Duitsland bevinden zich 400.000 Russische militairen, terwijl het eigen leger ook nog eens 200.000 man telt. Door kei en keihard te werken zijn de Oostduitsers erin geslaagd de hoogste le vensstandaard in het Oost-blok te berei ken en toch lijkt de DDR afhankeli kwetsbaar. "In politiek opzicht kaï land weinig doen zonder toestemmin) de Sovjet-Unie en het loopt, zo worj gemeen aangenomen, stevig aan de kouse leiband. In economisch opzicht is de DDR in J mate afhankelijk van de Sovjet-Unie] name wat olie en aardgas betreft die via Polen worden aangevoerd. Met 1 kool als enige energiebron is Oost-1 lands zware industrie afhankelijk x kwalitatief zeer goede steenkool uit die een welkome aanvulling vormt leveranties uit de Sovjet-Unie. Al met al is het bijna 30 procent v; Oostduitse handel met de Sovjet-I waarbij Polen als belangrijk doorvoel fungeert. Elke ontwikkeling in Polei het treinverkeer lam zou leggen of e zou leiden dat er geen aardgas meer voerd kan worden door de „vriendscl leidingen" zou de economische bela van Oost-Duitsland een gevoelige toebrengen. Ondanks alle haat tussen Polen en Duitsland lijken de Oostduitse lei bang dat ze de Poolse invloeden op lange duur niet buiten de deur kui houden. En dat is dan ook de reden, een waarnemer concludeerde, dat Oostduitse leiders zo graag een he van de orthodoxe leer in Polen \v zien, hoewel bij voorkeur zonder zelf vuile werk deelnemen aan een mil re interventie te hoeven opknappe HELLA PICK/THE GUARD DAKAR Toen de Sahellanden (Mali, Mauretanië, Opper-Volta, Niger, Tsjaad en Senegal) in 1973 na een jarenlange droogte getrof fen werden door een rampzalige hongersnood, roerde de wereld zich. Droogte teistert ook nu nog de Sahel. Maar gebeurtenissen el ders in de wereld, als de aardbe vingen in Algerije en Italië, de oorlog tussen' Iran en Irak, de Amerikaanse presidentsverkiezin gen, hebben beslag gelegd op de aandacht van de wereld en de pro blematiek en de noden van de Sa hellanden zijn op de achtergrond geraakt. De Malinese minister van buitenlandse zaken, Alioune Blon- din Beye, sprak begin deze week over de onverschilligheid van de internationale gemeenschap voor de droogte in de Sahel. Al zeven jaar worden meer dan 30 miljoen mensen in de Sahel geteis terd door de gesel van de droogte, al dus de minister op een persconferen tie in Niger. Van de kant van de in ternationale gemeenschap is er daar entegen onverschilligheid. De water bronnen in de Sahellanden die nau welijks over grondstoffen beschik ken, raken uitgedroogd. Om het vee te laten drinken en een mager rant soen te geven, moet kilometers gelo pen worden. De oogsten zijn slecht. Veel mannen trekken van het platte land naar de stad om te proberen daar een bestaan te vinden. De staatskassen raken steeds leger omdat de oogst van de exportprodukten vooral aardnoten en katoen terug loopt. In Senegal is de oogst van aardnoten, de voornaamste bron van inkomsten voor dit agrarische land, sinds dertig jaar niet zo slecht ge weest als nu. De graanproduktie in Mali bereikte dit jaar maar nauwe lijks de helft van een normale oogst. Opper-Volta heeft naar schatting een tekort aan voedsel van 100.000 ton. Mauretanië heeft ruim 60.000 ton voedsel te weinig. De burgeroorlog in Tsjaad heeft bepaald niet bijgedragen aan de landbouwproduktie. Alleen Niger is gespaard. Gezien deze alar merende situatie rekenen de Sahel landen nogmaals op hulp van de in ternationale gemeenschap om tot de volgende oogst te kunnen overleven en zij willen vooral hulp om op den duur in staat te zijn zelf voor hun ei gen voedsel te zorgen. Zelfvoorzie ning op dit gebied is volgens buiten landse deskundigen mogelijk. Daar toe moeten 600.000 hectare land met zorg worden bebouwd, waterputten worden gegraven en stuwdammen worden aangelegd, zcfdat deze landen ook in tijden van droogte in staat blij ven te produceren. Geldverslindende studies Maar de Sahellanden zijn arm en kunnen dergelijke projecten zelf niet financieren. Volgens het comi té ter bestrijding van de droogte, waarin verscheidene staten zitting hebben, is op de korte termijn voor deze projecten 270 miljoen dollar per jaar nodig. De internationale hulp aan de Sahellanden is wel aanzienlijk, maar niet voldoende, aldus dit comité. Minister Alioune van Mali leverde kritiek op de „helse cyclus" van projectstudies die „80 procent van de fondsen op slokken. Er moeten zaken worden verwezenlijkt, waar de bevolking op zit te wachten", aldus de Mali nese minister. De Sahellanden staan intussen voor de taak met het weinige geld waaror ver ze beschikken, de droogte aan te pakken. Eén van de zorgwekkendste gevolgen van deze droogte is dat de woestijn steeds verder naar het zui den opdringt. Iedere tien jaar breidt de Sahara zich met enkele honder den kilometers uit, waardoor bouw land verloren gaat. ADVERTENTIE Zonder grond onder je voeten heb je geen been om op te staan drijfzand wordt jouw vaste bodem losgeslagen van je land dat leven gaf. Houd voet bij stuk geef het niet over je land niet je planten niet je vee niet je oogst niet land is geen handelswaar. Solidaridad steunt latijnsamerikaanse boerenocganfgeaf in hun strijd om grond LEIDEN: H. Lodewijk za. 10.00 u. en 19.00 u.. zo. 8.30 u.. 10.00 u. hoogmis, 11.30 u.. 18.00 u.. 19.00 u. Lof; H. Middelares za. 19.00 u.. zo. 9.30 u. hoogmis, 11.30 u.; O.L. Vr. Onbevl. Ontv. za. 19.00 u., zo. 9.30 u.. 10.45 u. hoogmis. 12.15 u.; St. Antonius van Padua za. 19.00 u. euch. met muzikale omlijs ting, zo. 9.30 u„ 11.00 u. euch. met koor; H. Leo- nardus za. 19.00 u., zo. 9.00 u.. 10.45 u. hoogmis u.: H. Petrus za. 19.00 u.. zo. 9.00 u.. 10.30 u. hoog mis. 12.00 u.; O.L. Vr. Hemelvaart zat. 19.00 u., zo. 8.30 u.. 9.30 u., 11.00 u. euch., mmv. Dames en He renkoor; Oud Kath. Kerk zo. 10.00 u. hoogmis. AARLANDERVEEN: za. 19.00 u.. zo. 7.30 u.. 10.30 u. hoogmis; dep. Ter Aar zo. 9.00 u. hoogmis, 12.00 u. ALPHEN A/D RIJN: De H. Geest za. 19.00 u.. zo. 9.00 u.; 11.30 u. hoog mis. mmv. Bronzangertjes; H. Bonifatius za. 19.00 LEIDEN. Hervormde Gemeente: Hooglandse Kerk: 10 u ds. Eekhof. 11.45 u Oecum. Studentendienst. Marekerk: 10 u ds. De jong, 20.15 u Adventscon- cerl L. Cantorij, Maranathakerk: 10 u ds. Koolstra, Merenwijk: 9.30 u pastoor van Well, 11.13 u Idem en ds. v. Leeuwen, Bethlehemkerk: 10 u ds. Van Leeuwen, Bevrijdingskerk: 9 u dr. Jongeneel, Vredeskerk: 10 u ds. Wagenvoorde, Egllse Wallone: 10.30 u pastoor Ribs, u.. zo. 9.45 u. hoogmis, 11.30 u.; H. Pius za. 19.00 u.. zo. 9.00 u.. 10.30 u. hoogmis BOSKOOP: za. 17.30 u. in De Stek. 19.00 u. in parochiekerk, zo. 9.30 u. en 11.00 u. par. kerk. HAZERSWOUDE-DORP: H.H. Engelbewaarders za. 19.00 u. met orgel, zo. 8.00 u.. 10.00 u. hoogmis, 11.30 u. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK: zo. 10.00 u. euch. H. Bernardus; Het Anker za. 19.00 u. euch., zo. 8.45 u. en 11.15 u. euch. HOOGMADE: za. 19.00 u„ zo. 10.00 u. KAAG-ABBENES: za. 19.00 u.. zo. 8.00 u. hoogmis. KATWIJK A/D RIJN: za. 19.00 u., zo. 9.30 u. hoogmis, 11.15 u.; Kerkge meenschap Rijnsburg za. 19.00 u., zo. 10.30 u. LANGERAAR: za. 19.00 u., zo. 8.30 u.. 10.00 u. hoogmis, 11.30 u. Nieuw Apostolische Kerk: 9.30 en 16 u Diensten. Evang. Chr. Gemeenschap: 10 u dhr. Dlkkes, Leger des Heils: 10 en 19.30 u samenkomsten. Zevende Dags Adventisten: 11 u ds. Bouwer, komst. Aarlanderveen: Herv. Gem.: 10 u dienst, 19 u dhr Bor, Alphen, Geref. Kerk: 10 en 18.30 u Den Braber, Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords, 15.30 uur ds. v.d. Weerd. Ter Aar: Herv. Gem.: 9.30 en 18.30 u ds. Klein Kra nenburg, Geref. Kerk: 10 u ds. Voogd. 17 u ds. Van Wijk, Amsterdam, Abbenes - Herv. Gem.: 9.30 u dhr. Eveleens, Erme- LEIDERDORP: Menswording: za. 19.00 u.; zo. 9.00 u., 10.30 u., 12.00 u. LEIMUIDEN: za. 19.00 u., zo. 7.30 u., 9.30 u. hoogmis. 11.15 u. LISSE: Agathakerk, za. 19.00 u., zo. 10.00 u.. 11.30 u.; dep. Poelpolder za. 19.00 u.. zo. 9.00 u. en 11.30 u.; Ma- riakerk, za. 19.00 u. (eerste zaterdag v.d. maand jongerenviering), zo. 8.30 u., 10.00 u. hoogmis, 11.45 u.; H.H. Engelbewaarders za. 19.00 u., eerste zondag v.d. maand: 8.00 u., 9.30 u., 11.00 u. hoog mis, 17.45 u.; overige zondagen: 8.00 u., 9.30 u. hoogmis. 11.00 u. en 17.45 u. NIEUWKOOP: za. 19.30 u., zo. 9.00 u. hoogmis, 10.45 u. NIEUWVEEN: za. 19.00 u.Jzo. 9.00 u. en 11.00 u. NIEUW VENNEP: za. 19.00 u., zo. 9.30 u. hoogmis, 11.00 u. euch. NOORDEN: za. 19.30 u., zo. 9.00 u., 10.30 u. hoogmis. NOORDWIJK AAN ZEE: (Maria ter Zee) za. 19.00 u. euch. met samenzang, zo. 9.30 u. hoogmis lat. zang, 11.00 u. euch. met sa menzang. NOORDWIJK-BINNEN: za. 19.00 u.. zo. 8.00 u.. 10.00 u. hoogmis, 11.30 u. NOORDWIJKERHOUT: St. Jozef za. 19.00 u. euch. met samenzang, zo. 10.00 u. euch. met koor. 11.30 u. euch met samen zang; St. Victor za. 19.00 u. euch met afwisselend dames- of herenkoor, zo. 9.30 u. hoogmis met da meskoor. 11.00 u. euch. met samenzang OEGSTGEEST: St. Willibrord za. 19.00 u.. zo. 9.00 u., 11.00 u. hoogmis. Bonaventura Mariënpolstr. za. 18.30 u. euch. ned., zo. 9.00 u. euch. ned. 11.00 u. euch. latljn.; Psychia trisch ziekenhuis Edegeest zo. 9.30 u. gezamenlijke dienst. OUD ADE: za. 19.00 u., zo. 8.30 u. hoogmis, 10.30 u. gemeen schapsmis. OUDE WETERING: za. 19.00 u., zo. 9.30 u. hoogmis, 11.30 u. ROELOFARENDSVEEN: Maria Presentatie: za. 19.00 u., zo. 9.00 u. hoogmis, 11.00 u.; H. Petrusbanden za. 19.00 u., zo. 9.30 u. hoogmis, 11.30 u. RIJPWETERING: za. 19.00 u.. zo. 7.30 u., 9.00 u. hoogmis met heren koor. 10.30 u. SASSENHEIM: za. 19.00 u.. zo. 9.30 u. hoogmis, 11.00 u. STOMPWIJK: za. 19.30 u.. zo. 9.30 u. hoogmis, 11.00 u.. 18.00 u. VOORHOUT: za. 19.00 u., zo. 9.00 u. hoogmis, 10.30 u., 11.45 u. VOORSCHOTEN: St. Laurentius: za. 19.00 u.. zo. 10.00 u. euch. (koor en volkszang), 11.30 u. (euch. met zang); aula N. GEREFORMEERDE EN ANDERE KERKEN Zulderkerk: 10 u ds. Leene, Petrakerk: 10 u ds. Bouma, Oude Vestkerk: 10 u ds. Van Houten, 17 u onbe kend, Maranathakerk: 10 u ds. Koolstra, Bevrijdingskerk: 10 u dr. Vlijm, 17 u ds. Koolstra, Groenhoven: 10 u ds. Hemmes. Jeugdhavendiensten: De Mirt 10 u; Het Mierennest 10 uur. Merenwijk aula Valkenpad 9.30 en 11 uur eucharis tie/avondmaal. Geref. Gemeente: 10 u en 16.30 u ds. Boogaard, Chr. Geref. Kerk: 10 en 17 u drs. Den Hertog, Geref. Kerk Vr. 10 u en 17 u ds. Gootjes, Geref. Gem. Nederland: 11.30 en 17.30 u Leesdlen- sten, Doopsgezinde en Rem. Kerk: 10 u ds. KuIJpers; Baptistengemeente: 10 u ds. Bosveld, Fvnnn Luth Kerk: 10.15 u ds. HaoDee. 10. ALPHEN A.D. RIJN Herv. Gem.: Opstandingskerk: 10 u ds. Haitsma, 18.30 uur dhr. Wallinga, Adventskerk: 10 u ds. De Jonge. 15 u gehand, dienst, Kruiskerk: 10 u ds. Vos, Amsterdam. Geref. Kerk: Salvatorkerk: 10 u ds. Stolk HA. 18.30 uur drs. Vree HA, Maranathakerk: 10 u dra. Vree HA. 18.30 u ds. Stolk HA, Baptistengemeente: 10 en 18.30 u ds. Koekkoek, Marlhastlchtlng: 20 u Interkerkelijke dienst. Leger des Heils: 10 en 19.30 uur samenkomsten Volle Ev. Gemeente: 10 u samenkomst. ALPHEN-NOORD (OUDSHOORN-RIDDERVELD). Herv./Geref. diensten: Goede Herder: 9 u ds. Oost hoek. 10.30 u ds. Verheul, 18.30 u ds. v.d. Ree. De Bron: 9 u ds. Verheul. 10 u ds. v.d. Ree, 10.30 u ds. Oosthoek. 18.30 u ds. Verheul. Ashram-Coll. 9.30 u ds. Mulder Driehoorne: 19 uur ds. Oosthoek, met kerstspel. Alphen-Noord: Sionskerk: 9.30 u en 18.30 u ds. OuwendIJk, Ouds- hoornseweg 10 u ds. Oort. Bodegraven. Herv. Gem.: Dorpskerk: 10 en 18 u ds. Richter HA Salvatorkerk: 10 en 18.30 u ds. De Vreugd HA, Bethlehemkerk: 10 u ds.Blenk HA, 18.30 u ds. Kort- leve HA, Geref. Kerk: 10 u ds. Elderman, 18.30 u ds. Schoep. Boskoop - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds.Hey- mans, 18.30 u ds. Stelwagen; De Stek 9.30 uur ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 en 17 u ds. Verdoorn Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 17 u ds. Van Langevelde. Hazerswoude Herv. Gem. Diensten: 9.30 en 18.30 uur Geref. Kerk: 9.30 u ds. Dalfsen, 17 u ds. Welbe dacht Hoogmade - Herv. Gem. 10 u ds. V.d. Hoek De Kaag - Herv. Gem. 10 u ds. Kolkman, Katwijk a.d. Rijn Herv. Gem. Dorpskerk: 10 u ds. Aarents, 18 u ds. Vink, Ontmoetingskerk: 10 u ds. Gebraad, 18.30 u ds. Van Niel Geref. Kerk: 10 u ds. Kersten, 17 u ds. Elderman. Jeugddienst KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 u ds. De jong, 18 u ds. Schlpaanboord Oude Kerk: 10 u ds. Driebergen, 18 u ds. Vroegln- dewey, Ichtuskerk: 10 u ds. Schuurman, 17 u ds. Visser Pnlelkerk: 9.30 u ds. Vroeglndewey, 18 u ds. Drie bergen, School: 10 u ds. Vink. Geref. Kerk: Trlomfatorkerk 10 u Dienst Vredeskerk: 10 u ds. Vrolijk. 17 u ds. Kersten Chr. Geref. Kerk Diensten 10 en 17 uur. Volle Ev. Gem. Rijnland: 9.45 u ds. Bulthuis, Soefle- beweglng 16 Eredienst Koudekerk a.d. Rijn Herv. Gem. 10 u ds. Bade, 19 u ds. Damsma Leiderdorp - Herv. Geref. Kerken.: Dorpskerk: 10 u ds. Doesburg, 18.30 u ds. Geursen Hoofdstraatkerk: 10 u ds. Van Loenen Scheppingskerk 9 u en 10.30 u ds. Geursen. Lelmulden. Herv. Gem.: 9.30 u ds. Schalk Geref. Kerk: 9.30 u ds. Los. 19 u Volkszang In 't Spant Usse Herv. Gem. - Dorp: 10 u ds. 't Hooft. Paulusk. 10 u ds. De Gelder. 19 u ds. 't Hooft Geref. Kerk: 10 u ds. Baas, 19 u ds. De Ruig, Haar- Chr. Geref. Kerk: 10 u ds. v. Dijken. 16.30 (gea. dienst) ds. V. Dijken Geref. Gemeente: 10 en 16 u ds. Hakkenberg Geref. Kerk Vr. Pr.str. 10.30 u en 16.30 u ds De Putter Geref. Kerk Vr. BV SaJv.: 10.45 u ds. Schuurman, 17 u ds. Waagmeester. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 u dhr. Van Stam. 18.30 u dhr. V.d. Linden Geref. Kerk: 9.30 en 18.30 u ds. Nooteboom Chr. Geref. Kerk: 9.30 Dienst. 14.15 u ds. Hamstra. Alphen Nieuwveen. Herv. Gem.: 9.30 en 18.30 u ds. Mole- Nieuw Vennep Herv. Gem.: 9.30 en 19 u ds. Goverts Geref. Kerk: 9.30 u ds. Wijngaarden. 16.30 u ds. Rang Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 15 u ds. Visser. Noordwijk Herv. Gem. Voorstr. 10 u ds. Rothfuwz, 17 u ds. Ar- keraats, Kerk a. Zee 10 u ds. Keunlng, 17 u Idem, De Rank 17 u ds. Meyers. Geref. Kerk: Hoofdstraat 10 u ds. Warnlnk, Vinke- laan 9.30 en 17 u ds. Elgersma HA Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 u ds. Den Hartog Hofland: za.geen dienst, zo. 11.00 u. (euch zang) WARMOND: za. 19.00 u., zo. 8.30 u., 10.00 u. hoogmis, 11. juisl WOUBRUGGE: dwc za. 19.00 u., zo. 10.00 u. hoogmis. ant\ ZEVENHOVEN: za. 19.00 u., zo. 9.00 u. hoogmis, 10.45 ZOËTERWOUDE-RIJNDIJK: Meerburgparochie za. 19.00 u. met wisselend ren; zo. 10.00 u. hoogmis met wisselende k 11.30 u. met orgel en Nederlandse liederen ZOETERWOUDE: St. Jan Zuidb. weg za. geen dienst, zo. 9.! hoogmis, 11.00 u.; Chr. Dienaarkerk za. 19J met zang, zo. 10.00 u. hoogmis. DE ZILK: H. Hartparochie za. 19.00 u.; zo. 10.00 u., 11. Oeveren, i 10.30 u ds. Baaijen, 17 d a Oegstge Herv. Gem: Groenekerkje Dienst 10 u ds. Vegter Pauluskerk Dienst 10 u ds. Ter Linden Gem. centrum Dienst 10.30 u, 19 u ds. Knorth, ds. Gilhuis Endegeest: Gez. dienst ds. Friederich, Maaltijd Brood en Wijn Dlaconessenhuls Dienst 10.30 uur ds. Pannekoek Van Wijckersloot Dienst 16.00 u Pater Bartels/ds Visch, Ponsbeek Geref. Kerk: 10 u ds. Vegter, 19 u ds. Gilhuis Geref. Kerk Vr. BV 8.45 u dhr. Zlelhuls, 16 u ds. De Lange Volle Ev. Broederschap Gem. Centrum 16 samen- Geref. Kerk 9.30 ds. Jaspers Focks RIJnsaterwoude. Herv. Gem. 9.30 en 19 u ds. De Kruljf Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst, 14.15 u ds. Bouw Rijnsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 9.30 u ds. Van Niel Bethelkerk: 8.45 en 10 u ds. Romein, 17 u ds. Bate laan Geref. Kerk: Petrakerk: 9.30 u dr. ds. Baaijen Immanuelkerk 9 t Damsma Maranathakerk: 9.30 u ds.Damsma, 17 u dr. ,j n Chr. Geref. Kerk 9.30 en 17 u ds. De Joode Sassenhelm Herv. Gem. Diensten 9. 10.30 en 19.00 uur Geref. Kerk: 10 en 17 u ds. Ferwerda jgen Chr. Geref. Kerk 10 en 17 u stud. v.d. Vegt, U ,i Ned. Prot. Bond: geen dienst - V.E.Gem. 19 P menkomst In kerk NPB. Valkenburg de Herv. Gem.: 10 u ds. Harteveld, 18.30 u ds. RJ de Geref. Kerk: 9.30 u dhr. Brouwer, 18.30 u dr. Voorhout - Herv. Gem.: 10 u ds. mw. Brokefl Jon Voorschoten - Herv. Gem. Dorp 10 u ds. P*11 koek, 17 u kerstfeest Zondagsschool As Geref. Kerk: 10 en 17 u ds De Zwart, aula 9.30!her< Veldkamp, Den Haag dei- Warmond - Herv. Gem. 10 u ds. Den Tonkel Wassenaar - Herv. Gem. Dorp 10 u ds. Ko* ei 16.30 u GB, 19 u ds. v. Bruggen, Messias, 10 ue v. Bruggen, D.centr, 9.30 u, NPB 10.30 ds. V 6n Geref.Kerk Dorp 10 en 17 u ds. V.d. Zwaafl hal Haag-Zuid, 10 u drs. V.d. Kamp n Woubrugge - Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, u kand. Welling Geref. Kerk: 9.30 u dhr. V. Duin. 18.30 u IdefUr v Zevenhoven - Herv. Gem. 9.30 u ds. Klelder r Geref. Kerk: 9.30 u dhr. Knotters, Oudewat» gte ds. Omta, Boskoop. L>Ër Zwammerdam - Herv. Gem. 10.30 u ds. VaAf zon, 18.30 u dhr. Drijver Geref. Kerk Diensten 9.30 en 18.30 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4