Het Broekriemspel '80 v>)2i3Mc 1 qvwlWwj ef'Mciis, furfin te feivrnv.. ótartj De broekriem was in vroeger dagen een waardig opvol ger van de bretels en diende geruime tijd alleen om het afzakken van de pantalon te voorkomen. Tegenwoordig weten we beter: de broekriem is er nu om aangehaald te worden! Telkens een gaatje kleiner zodat we het hongergevoel in onze welvaartsbuiken min der voelen en die buiken zelf wat laten afslanken. Want we leven in een tijd dat er ingeleverd moet wor den. De schatkist laat steeds vaker en dreigender haar bodem zien. Als we daar met elkaar niets aan doen is het einde der natie spoedig in zicht en worden we af hankelijk van rijkere landen. Een soort derde wereldland in West-Europa. We hebben al wel gemerkt dat niemand staat te trappe len om zijn deeltje in te leveren. Specialisten, notarissen, het onderwijsveld en ambtenaren hebben al hun afkeer van de bezuinigswoede van de regering getoond. Ook in het leven van alledag lijkt het er nog niet erg op v dat er ingeleverd wordt, de Sinterklaasinkopen logen er ook dit jaar weer niet om en bij het boodschappen doen in de supermarkt is menige winkelwagen nog steeds tot aan de nok gevuld. Dat er aan inleveren ook leuke kanten zitten kunt u bele ven met dit spel dat speciaal voor de feestdagen is ont worpen door onze redacteur Jan van Kooten. Veel ple zier ermee. Voor het Broekriemspel hebt u nodig: spelers (het /liefst minstens vier), per speler 1 pion en 100 fiches (centen of iets derge lijks, hoewel waar vind je nog zo veel centen) en samen 1 dobbelsteen. Een schatkist kan gemaakt worden van het op deze pagi na afgedrukte bouwplaatje. DE STAAT Een van de spelers wordt aangewezen om de schatkist van de Staat te beheren en heet „De Staat". De Staat kan bij de dreigen de schatkist-tekorten (als dus de broekriem op de bodem zichtbaar wordt) extra en on verwachte belastingaansla gen van ten hoogste 10 fiches opleggen aan iedere speler. De Staat volgt alle spelers (ook zichzelf, al zal dat wel eens moeilijk zijn) nauwgezet en controleert of de regels wel eerlijk gehandhaafd wor den. HET SPEL Wie mee wil doen toont gelijk vóór de eerste worp zijn bereidheid om in te levererr door 25 fiches aan De Staat af te dragen. Niets voor niets in deze moeilijke tijden. De fi ches worden bewaard in de schatkist. Iedere speler gooit èèn maal; wie het kleinste aantal ogen gooit begint. De andere spelers krijgen dan de beurt in de volgorde van de looprichting van de wijzer van een klok. Iedere speler begint bij nr. 39 en zet vandaar terug. Num mers met een ster hebben speciale betekenis, die num mers zijn hieronder terug te vinden. Wie in het (grijze) Crisisge bied belandt, krijgt naast de alom heersende ellende nog een extra persoonlijke ach teruitgang te verwerken. U kunt kiezen uit werkloos wor den door opheffing van een bedrijf, ernstige panne aan een oude auto, stormschade aan het huis of een andere calamiteit. Wat er ook ge beurt: u slaat in' dit gebied één keer uw beurt over. U kunt zelf bepalen wanneer, zolang het maar tussen de nummers 25 en 17 is. De Staat houdt ook hier toezicht. Op enkele nummers kunnen twee verschillende beslissin gen genomen wordén. Waar een gemeenschappelijk be sluit gevraagd wordt, gebeurt dat na overleg met de andere spelers. We leven nog steeds in een democratie en daarom geldt dat de meeste stemmen gelden. Er wordt géén ruzie Het is wel de bedoeling dat de voorschriften zoals het la ger zetten van de thermos taat, het stoppen met roken en drinken, het aantrekken van truien en jasjes of het do ven van de lichten tijdens het spel ook werkelijk worden uitgevoerd. Wié tijdens het spel bankroet gaat, stopt; het moet duide lijk zijn dat er ook grenzen aan het inleveren zijn. Wie liet eerst nr. 1 bereikt wint de inhoud van de schat kist. Die speler heeft echter zo overtuigend bewezen dat hij bereid is in te leveren dat hij de fiches gelijkelijk ver deelt onder alle spelers. Want het gaat hier tenslotte nu eens wél om het spel en niet om de knikkers. Speciale nummers 34 De verhoogde elektriciteits prijzen nopen u tot zuinig heid. Alle sfeer-spotjes en an dere overbodige lampjes gaan dus uit. Alleen de lamp boven dit spel blijft branden. In het halfduister mag iedere speler nu een stapje vooruit doen. 32 De aardgasprijs gaat snel omhoog en u zet daarom de CV-thermostaat of de kachel 3 graden lager. Iedere speler doet tegen de koude een trui of jasje aan of een das om en gaat 1 plaats vooruit. Wie niet mee wil doen moet maar kou lijden en gaat 1 plaats terug. Bij een tweede, derde en alle volgende spelers die op dit nummer belanden hoeft de thermostaat niet lager maar gelden de andere voorschrif ten onverminderd. Om de doemdenkers in dit land even te ontvluchten voelt u erg veel voor eén va kantie' in wintersportstreken. U heeft daér 10 fiches en 1 plaats terug voor over. Wie met u meegaat (zonnebril niet vergètenl) brengt hetzelfde offer. 28 U stopt met roken. Levert een aardig wekelijks winstje op en is nog gezond ook. De Staat verliest een inkomsten bron en betaalt aan iedereen die stopt 5 fiches. De niet-ro- kers gaan bovendien 1 plaats vooruit. Wie het roken niet kan of wil laten, betaalt De Staat 5 fiches en gaat 1 plaats achteruit. 26 U laat pils en borreltje staan. Goed voor het lijf en de por temonnee, al weer slecht voor de accijnzen. U krijgt 5 fiches en gaat 1 plaats voor uit. Wie uw voorbeeld volgt vangt dezelfde beloning. Voor het boodschappen doen stapt u van brommer over op de fiets. Jammer voor de schatkist die u 2 fiches be taalt. Goed voor het milieu. 22 U schrapt in het boodschap penlijstje de chips en borrel nootjes. Alle etenswaren gaan nu dus van tafel. Als be loning mag iedereen 1 stapje vooruit. Behalve de spelers die willen blijven knabbelen; zij betalen 5 fiches en gaan een stapje terug. 21 Na lang wikken en wegen be sluit u toch de vakantie naar de zon te vergeten en de vrije dagen in ons eigen Drenthe door te brengen. De Staat vaart daar wel bij want de guldens blijven zo in eigen land. Betaal 10 fiches aan de schatkist en ga 2 plaatsen vooruit. Wilt u toch naar Spanje? Betaal dan ook 10 fi ches aan De Staat (accijns op brandstof) en ga 2 plaatsen achteruit. En eerlijk spelen!! 18 U hebt' uw auto nodig voor het werk maar bent wel aan een nieuwe toe. U ruilt de grote Amerikaan in tegen een klein Europees wagentje (denk aan de Europese Ge meenschap). Helaas voor va dertje Staat die u 5 fiches af staat. Als extra beloning 2 plaatsen vooruit. 15 U bent gevallen voor een vet leren driezitsbank hoewel de oude nog heel goed was. U betaalt 10 fiches en gaat 2 plaatsen achteruit. De spelers die ook wel eens op uw bank willen zitten betalen ook 10 fi ches en gaan 1 plaats achter uit. U doet uw haar in het vervolg zelf en bespaart daardoor fors op de kappersrekening, 1 plaats vooruit. Van al het inleveren beu stelt u voor eens uit de band te springen en buitenshuis te eten; 5 fiches voor De Staat en 1 plaats terug. Wie mee gaat brengt hetzelfde offer. Nu hebt u al weer zitten zeu ren dat het inleveren maar moet gebeuren door de buur man doch dat u daar voorlo pig nog niet over denkt. Om u eens gevoelig in te peperen dat dat zo niet werkt, slaat u maar eens een extra beurtje over. U laat zich verleiden tot een snelle en ongezonde hap uit dé muur. De broek kan nog maar nauwelijks dicht. Voor straf 3 plaatsen achteruit. In plaats van de zondag door te brengen met koffie, cog nac en Bach op de platenspe ler gaat u twee uur trimmen. Kostenbesparend en gezond, 1 plaatsje vooruit. op wit knrtvn plukken en uitknippen Imp stippellijn

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23