Suriname dreigt Nederland met economische chantage Drie jaar Van Agt: Champagne! llegeld "ar 750 Iden )delijke 1 van ierenkar DOEL: „HUMANE BEHANDELING" AFDWINGEN wmm Ski spitsuur Noordierse protestanten woedend op Britse regering Huren vólgend jaar zes procent omhoog Gijzelaars Iran niet vóór Kerstmis vrij Sa Èeicl&e @ownMti I Ikersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA, lel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden, Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - jdacleur: Wim Buijteweg, Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - jsmenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 20 december 1980, 71e jaargang no. 21843 Vonhoff in Brandpunt Om 22.20 uur op Ned. II Brandpunt, waarin o.m. een gesprek met de nieuwe com missaris der Koningin in Gro ningen, Vonhoff, en met het Kamerlid Nijhof (DS'70) over' abortus. Morgen op Ned. I om 20.05 uur Peter Alexander met: bedankt Robert Stolz. Om 17.35 uur via Ned. II Oten Roe zit het nou met Sien? Regen of sneeuw Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Middagtem- peratuur van 4 graden in Zee land tot nul in Groningen. Vrij krachtige zuidoosten wind, aan de kust af en toe hard. Zon op 08.45, onder 16.27 uur. Scheveningen hoogwater 02.17 en 14.37, laagwater 10.22 en 22.45 uur. krant van vandaag: Int van vandaag omvat in totaal 26 pagina's en be- Jit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen- en bui lt, stad, regio en sport vindt u zoals gebruikelijk in rste deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat onder Je volgende reportages: ft £/7&incJe van Paulus de boskabouter in de krant, ■'en" in kerkramen, in een pracht van vormen en beien om uw welzijn. Een speciaal voor onze lezers !pen spel. iwen leven al 120 jaar in bittere armoede in Brazilië, {ste der Amsterdamse Joffers werd 100 jaar geleden in. vente wordt de midwinterhoorn weer geblazen, mond meer of minder komt er niet op aan in lani. „Uruguay" wordt tóch uitgezonden HILVERSUM De geplan- de reportages van de mini- w.k. in Uruguay gaan ge woon door. De NOS heeft de adviezen van de programma raden radio en televisie naast zich neergelegd. Dit betekent dat de NOS-radio directe uit zendingen van de wedstrij den Nederland-Urpguay (30 december) en Nederland-Ita- lië (6 januari) zal verzorgen. Mocht Nederland in de finale komen (10 januari), dan wordt die eveneens uitgezon den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Van Agt /Wiegel heeft gisteren het feit gevierd dat het precies drie jaar ge leden aantrad. Premier Van Agt vertelde dat de mi nisters elkaar hadden gefeliciteerd en vervolgens champagne hadden gedronken. „Maar slechts één glas. hoor", voegde hij eraan toe, kennelijk verwij zend naar de noodzaak tot bezuiniging. Deze wijze van vieren omschreef Van Agt als „op zijn Brabants, maar Hollands naar maat". Hoewel de minister-pre sident daar niet over sprak, zal hem en zijn collega's gisteren ongetwijfeld door het hoofd zijn gegaan dat velen dit kabinet bij zijn aantreden op 19 december 1977 een kort leven in het vooruitzicht stelden. Kosygin (76) overleden MOSKOU De in oktober afgetreden premier van de Sovjet- Unie. ALexander Kosygin, is donderdag aan een hartaanval over leden. Hij is 76 jaar geworden. In een reactie op het bericht prees de Westduitse socialist Willy Brandt Kosygin om zijn „pioniers werk op het gebied van de ontspanning" en omschreef hem als man die vrede wilde". (Pag.7 Kosygin, bekwaam econoom) Ramp Seveso kost chemisch concern 2,3 miljard guldën DEN HAAG-GENEVE Vertegenwoordigers van de Italiaanse regering, de regio Lombardije en het chemi sche concern Givaudan hebben in Rome de overeen komst getekend over de vergoedingen voor de giframp in Seveso van 10 juli 1976. Bij- het ondertekenen van de qvereenkomst betaalt Givau dan onmiddellijk een bedrag van 40,5 miljard lire (ca 89 mil joen gulden) aan de regio en van 7,5 miljard lire (ca 165 mil joen gulden) aan de Italiaanse overheid, als vergoeding voor de gemaakte kosten. De overeenkomst houdt tevens in dat de overheid zich terugtrekt uit alle civielrechterlijke proce dures tegen Givaudan in Italië en daarbuiten. De overeen komst behelst totaal 103 miljard lire (ca 2,3 miljard gulden), waarin o.m. begrepen de geschatte onkosten voor de uitein delijke ontsmetting van het gebied. RAAG Het kabinet gisteren officieel beslo- t collegegeld voor stu- aan universiteiten en aP^^jJiolen in het studiejaar 182 te verhogen tot 750 jit Nu is deze eigen bij- ïog vijfhonderd gulden. le cursusgelden voor izet onderwijs gaan om- net dien verstande dat den aangepast aan de sinds 1973. Volgens Jt zijn deze verhogingen om -het minister Pais k te maken een bedrag miljoen gulden te be- mggelse 1evisie op \iagse kabel j'f HAAG Inwoners 5 - Den Haag. Voorburg Wassenaar die zijn aan- i ten op het kabelnet, ien met Kerst en en Nieuw naar tv- ramma 's kijken van ingelse (commerciële) ipr ATV. De exploita- aatschappij Casema v houwt de uitzending een proef en loopt mee vooruit op defini- uitzending van En- tv in mei volgend Volgens een woord- - der van de Casema het in de bedoeling de 'ige zeven zenders uit breiden tot dertien. \t de drie Engelse zen- komen er dan nog Franse en twee Bel- ie bij. _J ibtenaren- irleg: tingen gesteld IAAG Minister Wie- t gevoelig voor de argu- van de vijf centrales verheidspersoneel over ting op de ambtenaren- ten. Dat bleek gisteren K>p van het overleg, dat januari zal worden ezet. De ambtenaren gen korting op de bruto- sen omdat daardoor de engrondslag wordt aan- Zij denken aan een af- st die het bruto-salaris oeid Iaat. Wiegel lijkt tor te voelen maar ziet toe dat in de praktijk gebeuren. Volgens de H zijn er mogelijkheden E Een 16-jarige n uit Lisse is gis- ond om het leven men toen hij op een lerij in de Ooievaar- t bekneld raakte r een aanhangwa- lachtoffer zat met een 1 op een tank veevoeder aanhangwagen achter ndbouwtrekker. Toen de combinatie door een "eed, kantelde de aan- 'agen. Beide jongens vie rt kwamen tussen het fare gevaarte en een van de boerderij terecht. I-jarige jongen was op ood, terwijl zijn vriend eerd onder de wagen an gehaald kon worden. DEN HAAG De Surinaamse regering zal er niet voor terugdeinzen sterk naar chantage riekende middelen te gebruiken om de Neder landse overheid ertoe te dwingen de Surina- mers in Nederland een „meer humane" behan deling te geven. Dit zei de Surinaamse vice- premier, minister van justitie, politie en bui tenlandse zaken A.Haakmat gisteravond in het NOS-programma „Met het oog op morgen". Haakmat kwam tot zijn uitspraken toen hem werd gevraagd of de Surinaamse regering na de instelling van een visumplicht eerder deze week nog andere maatregelen tegen Nederlanders, die Suriname willen bezoeken, in petto heeft. De Su rinaamse vice-premier zei vervolgens dat zijn land in Latijns-Amerika en in het Caraibisch Ge bied zeer goede contacten onderhoudt met en wordt gerespecteerd door landen waarmee Neder land zeer sterke economische banden heeft. Hij zei dat inschakeling van deze landen bij pogingen een verandering in de behandeling van Surina- mers in Nederland te bewerkstelligen, zeker niet moet worden uitgesloten. Haakmat zei er echter niet bij welke landen in Midden- en Latijns-Ame* rika hij op het oog heeft. In de uitzending werd voorts gemeld dat de Suri naamse militaire politie de afgelopen week meer dere razzia's heeft gehouden. In Paramaribo wer den met name linksgezinde studenten opgepakt erl pas na een opsluiting van ongeveer 18 uur in een donkere cel zonder ondervraagd te zijn weer op vrije voeten gesteld. Op het Utrechtse Centraal Sta tion was het gisteravond een drukte van belang. Vele honder den winter sporters pak ten daar, ge pakt en ge zakt, de trein naar de sneeuw. „THATCHER BOOG VOOR IRA-GEWELD" BELFAST Het einde van de hon gerstaking van de gevangen leden van het Ierse republikeinse leger (IRA) is voor de Noordierse protestanten, aan gevuurd en aangevoerd door dominee Paisley, aanleiding geweest voor forse beschuldigingen aan het adres van de Britse regering. Paisley noemde de handelwijze van het Engelse kabinet „een uitverkoop van ons land aan het geweld". De protestantenleider had in Londen een naar verluidt „stormachtige" ontmoeting met Marga ret Thatcher, waarbij volgens Paisley de pre mier hem voortdurend in de rede viel. Hij zei dat hij niet direct over de hongerstakers heeft gesproken, maar haar heeft gevraagd naar de betekenis van haar recente bezoek aan de Ierse premier Haughey in Dublin. Van protestantse zijde is steeds de vrees geuit dat Thatcher daar vergaande concessies heeft gedaan ten aanzien van de status van Noord-Ierland. Paisly ver weet Thatcher te hebben gebogen voor het I ra- geweld en hij heeft haar volgens zijn zeggen duidelijk gemaakt dat de Noordierse protestan ten „niet langer de volkerenmoord door de Ira zullen tolereren. Nederland schenkt FAO elf miljoen voor voedselhulp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De huren zullen per 1 juli van het volgend jaar met zes procent mo gen worden verhoogd. Dit heeft premier Van Agt gisteren bekend gemaakt na het kabinetsberaad. Met dit percentage kan worden volstaan, zo liet de premier door schemeren, omdat de kosten van bouw en Het gaat hier om de zogeheten trendmati ge huurverhoging, die alleen geldt voor woningen, die aan de huidige eisen vol doen en die al een redelijk geachte huur moeten opbrengen. Achtergebleven huren mogen met ingang van 1981 versneld wor den verhoogd. Als de woningen volgens de huurders niet in goede staat verkeren, mogen zij een verhoging weigeren. In ge val van een conflict tusssen huurder en huisbaas kan de huurcommissie uitspraak doen, met de mogelijkheid van een beroep op de kantonrechter. ROME Nederland heeft de Voedsel- en Landbouworga nisatie van de Verenigde Na- tiès, de FAO, 5,1 miljoen dol lar (11 miljoen gulden) ge-, schonken voor verbetering van de voedselvoorziening in Ethiopië, Mozambique, Somalië en Oeganda. Dit is gisteren in Rome meege deeld. Het geld zal worden gebruikt voor de aankoop van zaad en mais, tarwe, bo nen en andere gewassen. Er is al duizend ton zaad ge kocht voor onmiddellijke ver scheping naar de gebieden in Oeganda waar de oogsten mis lukt zijn door droogte en de burgeroorlog. In Zimbabwe is 500 ton sorghum- en maiszaad gekocht voor Mozambique. Zo spoedig mogelijk zullen ook zaadgoed en andere landbouw- produkten worden ingeslagen ten behoeve van Somalië en Ethiopië. De hongerlijdende landen moeten in het seizoen 1980 1981 naar schatting 5,7 miljoen ton graan invoeren, 225.000 ton meer dan de FAO in september voorzag en ruim een miljoen ton meer dan in het afgelopen seizoen. Poolse radio zendt Nachtmis uit WARSCHAU Voor het eerst sinds dertig jaar zal de Poolse radio in de Kerstnacht een Nachtmis uitzenden. De mis komt uit de kapel van de oude koningsburcht van Kra- kau, de Wawel. Het Poolse persbureau Pap noemde in dit verband de Wawel het sym bool van de eenheid en saam horigheid van alle Polen. Voor de Tweede Wereldoorlog en enkele jaren daarna werd de nachtmis vanuit de Wawel al tijd uitgezonden. Zondag 21 december VERONICA DRIVE IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur Blesse Paard, Stompwijk. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren via Algerije Irans „definitieve antwoord" gekregen in verband met de kwestie van de 52 Amerikanen die nu al dertien maanden worden gegijzeld, de kans dat de mannen vóór Kerstmis vrijkomen is echter mi niem. De woordvoerder van het ministerie weigerde in te gaan op de inhoud van het Iraanse antwoord. Hij liet niettemin doorsche meren dat niet gerekend hoeft te worden op een snelle door braak en omschreef de indirecte onderhandelingen met Iran als „moeilijk, gecompliceerd en tijdrovend". De afgelopen dagen heeft de Iraanse premier Rajai herhaaldelijk beweerd dat een oplossing van de gijzelingszaak vóór Kerstmis mogelijk kon zijn. De Amerikaansee woordvoerder Trattner wilde niet zeggen waarom deze suggestie niet reëel is. Hij zei niet te willen vooruitlopen op het Amerikaanse antwoord aan Iran. Evenmin is het duidelijk of de Algerijnse onderhandelaars die vrijdagavond uit Teheran zijn vertrokken nog naar Was hington zullen komen om het Iraanse antwoord toe te lichten. Dali op vakantie Deze wat brekelijke heer, met astrakan muts en zonnebril is de surrealistische schilder Salvador Dali. Hij is na zijn ziekte naar Monaco gereisd om daar wat op verhaal te komen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsncg nabe zorgd. Kjr/

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1