CNVB gewaarschuwd IJSHOCKEYERS MISSEN ZELFVERTROUWEN erschi/drinks ;|>pvier bereikt halve finales Dido Havenaar maakt rentree AfscheidstoerneeEgbert van t Oever iTERNE GELDGEVERS DREIGEN MET MAATREGELEN a 'Zwem-je- fit' Ernst Happel bij HSY kandidaat Annie Borckink zeer snel SPORTPRIJSVRAGEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 PAGINA 11 oi 'o Gei eti ider l g! :cvi" Portn SWIJK De drie externe «^gevers van het betaalde ;bal, het ministerie van M, de Vereniging van Ne- landse Gemeenten en de hting Nationale Sporttota- „ikitor, hebben de KNVB de op de neus gezet. Wanneer uitgaven en inkomsten in betaalde voetbal niet beter elkaar zullen worden afge- nd dan zal dat voor de drie antics aanleiding zijn itregelen te nemen. •r voorzitterschap van staatssecretaris s de Vries van CRM hebben vertegen- digers van zijn ministerie, van de VNG SNS in Rijswijk gistermiddag een ge- gehad met de KNVB, die door een elf- an zijn prominentste bestuurders was genwoordigd. De bijeenkomst vond s op initiatief van de steun verlenende ,enties, omdat van het streven naar een ing in het betaalde voetbal, zoals vastge- in het rapport Gezonder Betaald Voetbal -uim twee jaar geleden, weinig meer te- komt. aatssecretaris bracht in herinnering dat veelbelovende begin uit het eerste jaar verschil van minder dan een miljoen inkomsten en uitgaven) een rampzali ge voortzetting had gekend, namelijk een te kort van 5,8 miljoen in het tweede seizoen. „Bij de geldgevers", voegde Wallis de Vries er aan toe, „ontstond daarop het verlangen tot een oriënterende bespreking om na te gaan wat hieraan kan worden gedaan. Door gaan in deze trant zou onlustgevoelens op wekken en een aanleiding zijn tot het nemen- van maatregelen". Eén maatregel is trouwens al genomen, de drie geldgevers hebben de 37 organisaties uit het betaalde voetbal gezegd geen verplichtingen meer aan te gaan die een nadelige invloed kunnen hebben op de ver houding tussen uitgaven en inkomsten. Analyse De drie geldgevers hebben de KNVB op dracht gegeven op uiterlijk 15 februari een nauwkeurige analyse in te leveren van de Krecieze redenen die er toe hebben geleid dat et tekort zo is opgelopen. Daarbij dient het Budget Bewakings Instituut een weergave te verstrekken van de verwachtingen van het lopende seizoen. Die verwachtingen kunnen niet rooskleurig zijn, aangezien er een schatting is dat de post salariskosten van de 37 organisaties opnieuw met drie miljoen gulden zal stijgen. Verder is er de zekerheid dat de clubs voor dit seizoen verplichtingen hebben aangegaan, die de ren telast hebben doen stijgen met 360.000 gulden. De totale schuld van het betaalde voetbal is uitgegroeid tot ver boven de veertig miljoen gulden. Wallis de Vries beklemtoonde de noodzaak van het beter op elkaar afstemmen van de in komsten en de uitgaven. „Anders komen wij aan het eind. Meer bijdragen zijn niet te ver wachten. De toestand van rijks- en gemeente- financiën vraagt om beperkingen, de situatie bij de stichting de Nationale Sporttotalisator is ook niet rooskleurig. Zelfs het op peil hou den van de bijdragen aan het betaalde voet bal, dat wij als belangrijk zien zowel ten op zichte van het gehele voetbal als in het beeld van de passieve recreatie, is moeilijk. De drie geldgevers willen het saneringsproces in het betaalde voetbal niet loslaten, mits er een be ter perspectief is voor de toekomst. Wij wil len het betaalde voetbal niet onder curatele stellen, zoiets doe je bij een zwakzinnige, maar het is wel een absolute noodzaak dat er een verbetering komt in de verhouding tus sen inkomsten en uitgaven. De KNVB heeft dat gegeven erkend, onze gemeenschappelij ke doelstelling is het saneren van het betaal de voetbal. Na ontvangst van de analyse van de KNVB, op 15 februari, zullen wij ons na der beraden. Eventuele maatregelen zullen ook pas na die datum worden genomen, wan neer de KNVB niet doet wat noodzakelijk is". Signaal Wallis de Vries noemde de boodschap die hij de bondsbestuurders van de KNVB had mee gegeven: „Een signaal". Hij liet er echter on middellijk op volgen: „Ook in het kader van de loonmatiging wordt er gewoonlijk van sig nalen gesproken, maar dan wordt het begrip signaal ook niet misverstaan". Namens de KNVB liet Eric Vilé, vice-voorzit- ter van de bond en eerste man van het be taalde voetbal, na de bijeenkomst met de geldgevers weten, dat het ontvangen signaal zal worden doorgegeven naar de clubs. Hij stelde verder: „Wij bezitten weinig machts middelen en het is niet onze bedoeling in te grijpen in de huishouding van de verenigin gen". Vilé bracht ook nog naar voren dat hij de problematiek met betrekking tot het ver schil tussen inkomsten en uitgaven ook al uitgebreid had besproken op de vergadering van de betalende clubs in Zeist. Daar ook sprak voorzitter Cor van Riin van Sparta in hetzelfde verband over dweilen met de kraan open. De voorzitter van het betaalde voetbal dacht dat de verslechterende verhouding op de ba lans van het betaalde voetbal in de eerste plaats werd veroorzaakt door stijging van de kosten, niet door vermindering van de in komsten. Hij haalde in dat verband aan dat het enorme verschil tussen de tekorten in het eerste en tweede jaar van het werken op ba sis van het rapport Gezonder Betaald Voetbal veroorzaakt werd door het in werking treden van de CAO voor het betaalde voetbal. De stijging die zich dit jaar echter aftekent kan daarmee niet worden verklaard. Wallis de Vries maakte duidelijk dat de drie externe geldgevers niet werkelijk vallen over de stijging van de loonkosten. „Ons bezwaar richt zich niet op een vergroting van de post loonkosten, wanneer daar ook meerdere in komsten tegenover zouden staan. Indien er dus meer zou worden uitgegeven voor een beter product. Dergelijke feiten zullen op ta fel moeten komen in de analyse die wij op 15 februari verwachten en dan kunnen wij be palen of een ombuigingsbeleid noodzakelijk G HENDAM - Het kaf is van het koren gescheiden bij ort fonale indoortenniskampioenschappen. Zowel bij de datals de heren bereikten gisteren de topvier de halve lensi Bij de heren was het opvallend dat de oudste en de lapi deelnemer, Thung en Wilborts, beiden drie sets no- liolden om zich bij de laatste vier te kwalificeren. Dat- old voor de Europese jeugdkampioene Nanette die een achterstand in de derde set van 4-3 tegen Schaar moest goed maken. ndil TJtrt voor heren, de 16-jarige Tilburger Wil- V *|d het vooral in de tweede reeks tegen Michiel Schapers laoqvoudig, maar in de beslissende set zette hij de puntjes op •c Albert is de volgende opponent van Wilborts, nadat momiestudent had afgerekend met Martin Koek. Titel- •r Huub van Boeckel tenslotte maakte tamelijk korte iet Theo Gorter, de indoorkampioen van een jaar eer- hadden Marcella Mesker, Marianne van der Torre lan/Vessies weinig problemen om de halve finales te berei- i'fidml kmcld! smaak- of kleurstoffen! Herschi Cassis met zuiver - koolzuurhoudend water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers toevoeging van onnatuurlijke jpfinki Hoerubroek. tel. 1045) 21 17 77 M do fweede ka- Erica ierk-Terp- i heeft gis- iddag sa- I met Enith Itha in fdwijk het gramma's voor de recreatieve zwemmer. Met elk van de vijf onderdelen is een brevet te verdienen. Vijf en tien van die brevetten leve ren respectieve lijk een zilveren en gouden leg penning op. Het Zwemjefit-plan is bedoeld om de sportieve re creatie in Ne derlandse zwembaden te bevorderen. Aan deze actie wordt onder meer meege daan door de Sportfondsen- baden van Kat wijk, Noordwijk en Wassenaar. Eén van de vruchteloze aanvallen van de Nederlandse ploeg op het doel van Finland. GRONINGEN Nederland is het vier- landentoernooi in Groningen gestart met een nederlaag van 37 tegen de Finse ijshockeyers. Daarmee heeft Oranje geen revanche kunnen nemen voor de in februari tijdens de Olym pische Winterspelen in Lake Placid ge leden nederlaag. Toen triomfeerden de Finnen in een bikkelhard duel met 10—3. Het was de derde ontmoeting tussen beide ijshockeyploegen en te vens de derde nederlaag voor Neder land. Finland dat slechts met drie man van de ploeg van Lake Placid, waar de vierde plaats werd behaald, naar Nederland was afgereisd (de Aselectie acteert in Mos kou) demonstreerde een gave schaatstech- niek. Het team was ook veel homogener en bleek uitstekend op elkaar te zijn inge speeld. Spelers als Erkki Laine, Jari Lind- gren, Juko Tuohimaa en Reima Pullinen waren een voortdurend gevaar voor Oranje, dat slechts bij vlagen tot goed sa menspel kon komen. Bovendien bezaten de Finnen in doelman Hannu Lassila een man van grote kwaliteit. Janoslaw Bubnik, de nieuwe coach van Oranje, bracht natuurlijk de befaamde lij nen van Heerenveen (nu ook weer met Jack de Heer) en van Amsterdam op het ijs. Maar deze geroutineerde trio's konden niet imponeren. En werden er al eens kansen gecreëerd, dan was de afwerking dermate onzorgvuldig (zoals b.v. tegen het einde van de tweede periode) dat de Fin nen de moeilijkheden vrij gemakkelijk konden oplossen. Toch heeft Nederland mogelijkheden gehad de strijd in zijn voordeel te beslissen. Dat was bij het be gin van de eerste en in de slotfase van de tweede periode. Beide malen bezat de ploeg echter niet de kracht, maar ook niet net benodigde zelfvertrouwen. Daardoor kon Finland zich in die enkele „stormen" goed handhaven en sloeg in de laatste pe riode hard toe. Conditioneel kwam Neder land ook te kort en gezien het gemis aan organisatie (wat vooral tot uitdrukking kwam toen Finland op een geggeven mo ment met drie man op de strafbank zat, maar Nederland desondanks niet kon sco ren) vielen er gaten waaruit doelpunten voortkwamen, waardoor de nederlaag toch nog vrij hoog werd: 37. in het doel van FC Den Haag in het duel met NAC, dat ove rigens Martin Vreysen tot begin februari wegens een spier- scheuring in het kuitbeen moet missen, in Breda. Havenaar neemt de plaats in van de afgelopen woensdag tegen Roda JC blunderende Peter Jager. Havenaar kreeg enige weken geleden rust, omdat het hem naar de mening van de techni sche staf allemaal wat te veel was geworden. Nu zou Have naar het eredivisieniveau weer aan kunnen. Hoe het ook zij, de positie van doelman bij FC Den Haag blijkt nu bijna halverwege het seizoen na het vertrek van Hans Galjé een ietwat problematische zaak te zijn. Dido Havenaar staat in ieder geval onder de druk niet te mogen falen, omdat de tweede man (Jager) een weinig betrouwbare, in ieder geval niet vol doende constante, stand-in bleek te zijn. Maar er zijn meer problemen bij FC Den Haag. Zo was er giste ren nog geen zekerheid over Henk van Leeuwen en André Wet zel, die beiden licht geblesseerd zijn. Vandaag wordt bezien of ze kunnen spelen. René van Delft speelt in ieder geval niet. De vo rige week teruggekeerde linkerspits wordt nog niet in staat geacht drie wedstrijden in één week te spelen, zodat Fred Goe- mans in de basis op links staat. Als rechtsachter maakt opnieuw Joop Korevaar zijn opwachting ten nadele van Arie van der Zwan. De vermoedelijke opstelling van FC Den Haag ziet er als volgt uit: Havenaar; Korevaar, Mansveld, Wickel, Wetzel; Al- bertsen, Treling, Jansen; Melis, Van Leeuwen, Goemans. DEN HAAG - Ernst Happel wordt genoemd als mo gelijke opvolger van de deze week ontslagen trai ner Zebec bij Hamburger SV. De huidige trainer van het Belgische Standard Luik is met Dettmar Cramer en Otto Rehhagel naar voren geschoven als kandidaat-oefenmeester in Hamburg. De spelersraad van HSV heeft zich overigens uitgesproken voor Aleksander Ristic, hulptrainer onder Zebec. Ristic is echter niet in het bezit van een A-licentie. Overigens lijkt het ontslag van Zebec nog een staartje te krijgen. De vrouw van de trainer heeft gedreigd een rechtzaak te beginnen als HSV niet aan zijn ver plichtingen voldoet. Zebec, die een contract had tot eind juni 1982, zou nog zo'n vier ton tegoed hebben van HSV. Laurie Cunningham heeft van Real Madrid een boete van 25.000 gulden opgelegd gekregen plus een schorsing van een maand, omdat de Brit ondanks medisch advies naar een danslokaliteit was gegaan. Cunningham was kort tevoren geopereerd aan de rechtervoet. Urugay heeft een oefenduel voor het mini-WK tegen Zwitser land in Montevideo met 4-0 gewonnen. Olivera, en Paz(3) scoor den. René Notten wordt per 1 januari jeugdtrainer bij Feyenoord. Hij wordt de assistent van Aad Verschoof, die de leiding heeft van de voetbalschool van Feyenoord. Drie spelers drie duels schorsing DEN HAAG - Peter Boeve (Ajax), Joop Tervoort (FC Utrecht) en Leo Ehlen (Roda JC) zijn door de tuchtcommissie van de KNVB voor drie wedstrijden geschorst naar aanleiding van drie gele kaarten. Trainer Frans Körver van Fortuna SC werd be boet met 500 gulden en mag twee wedstrijden niet op de bank zitten. DEVENTER - Annie Borckink heeft gisteren tijdens selec tiewedstrijden voor de nationale B-schaatskampioenschap pen haar baanrecord op de 3000 meter in Deventer scherper gesteld. De zich buiten de kernploeg voorbereidende Olympische kam pioene liet een tijd van 4.49,0 afdrukken, hetgeen 2,6 seconden sneller was dan zij op de Deventer kunstijsbaan ooit was ge weest. DEN HAAG - De verbeterde cijfers van de sportprijsvragen nr. 50 zijn: lotto 50: geen eerste prijs; tweede prijs: 5 winnaars elk 58.003,30; derde prijs: 159 winnaars elk 2312,80, vierde prijs: 8982 winnaars elk 49,50; vijfde prijs: 18.374 winnaars elk 24,20. midlotto 50A: geen eerste prijs; tweede prijs: 3 winnaars elk 58.792,40; derde prijs: 53 winnaars elk 4306,60; vierde prijs: 3523 winnaars elk 79,50; vijfde prijs: 10.314 winnaars elk 27,10. SPORTWERELD DEN HAAG - Jan Henneveld(46) uit Maassluis is door de judo- bond benoemd tot technisch directeur en in die functie krijgt hij de drie bondscoaches, Snijders, De Korte en Gietelink, onder zich. GRONINGEN - Rudy Douven en Frans Cuypers verloren bei den in de tweede ronde van het EK jeugdschaken in Groningen. VALENCIENES Het Nederlands herenteam heeft gistera vond in Valenciennes de eerste wedstrijd in het vierlandentoer- nooi zaalhandbal tegen Frankrijk met 23-24 verloren KONGSBERG Kongsberg lag gisteren in de ijzige greep van Ko ning Winter. Aan de vooravond van de schaatsinterland Noorwe- gen-Nederland was de temperatuur ver onder het vriespunt gedaald. De blauwe lucht stond strak en de wind was gaan liggen. Ideaal weer dus voor de schaatssport en nog idealer voor goede tijden en uitste kende prestaties. Toch mag men vraagtekens zetten achter de te ver wachten tijden. De natuurijsbaan van Kongsberg, even buiten het centrum van het Noorse stadje, blijkt niet meer te zijn dan een on dergespoten stuk weiland en ligt er sfeerloos bij. Hier en daar staan een paar houten banken voor het publiek, dat waarschijnlijk niet eens komt kijken. Noorwegen-Ne- derland slaat bij het publiek niet Wat erger is, ook bij de deelnemers is de belangstelling voor de schaatsinter land ver te zoeken. De ploegen van de trainers Kloosterboer, Van 't Oever, Boer en Jorritsma beschouwen de schaatsinterland in Kongsberg, nog een restantje uit de gouden tijd van Ard en Keesie, als een verplicht num mer. Het Nederlandse begeleidings team is niet gelukkig met het tijdstip waarop de schaatsinterland wordt ge houden. De confrontatie tussen de beide schaatslanden past niet in de traimngsopbouw. Tjaard Kloosterboer: „De rijders zijn nog niet in vorm en wij zijn nog naar een topvorm aan het werken. De ploeg moet bij het wereld kampioenschap in Oslo en het Euro pese kampioenschap in Deventer presteren". De eerstejaars-trainer van de dames kernploeg Henk Boer sluit zich bij trainer-coördinator Kloosterboer aan. Ook voor de kalende coach van de heren-allroundploeg, Egbert van 't Oever, geldt dat de schaatsinterland te vroeg in het seizoen komt. „Ik zal er geen belangrijke conclusies aan verbinden. We moeten wel voorko men dat we echt een pak slaag krij gen", zegt Egbert van 't Oever, die aan zijn laatste seizoen bezig is. Over zijn eigen toekomst kan Egbert van 't Oever weinig zeggen. „Als ik aan het eind van dit seizoen weg ga, dan neem ik met pijn in mijn hart af scheid van de kernploeg. Ik heb sinds mijn komst in 1963 alle rangen in de schaatsbond doorlopen. Van clubtrai ner naar de regio en verder via Jong Oranje naar de heren kernploeg. Ik heb mijn werk altijd met plezier ge daan en niemand zal ontevreden zijn". Door de verschuivingen in de KNSB- top (de landelijke technische commis sie weg en het dagelijks bestuur weg) en de openlijke kritiek van oud- schaatscoach Leen Pfrommer is de positie van Egbert van 't Oever in ge vaar gekomen. Het ziet er naar uit, dat de Lissenaar aan het eind van het seizoen weer terug naar zijn tuinders- bedrijf moet. Hij zou de coryfeeën moeten inruilen voor de corniferen. Het „monsterverbond" Kloosterboer- Pfrommer, van wie de laatste als de nieuwe LTC er komt het gezicht van de Nederlandse schaatssport zal bepa len, geeft Egbert van 't Oever geen schijn van kans om nog een jaartje aan te blijven. Even was er nog hoop, maar de harde werker Van 't Oever heeft zich al met zijn afscheid ver zoend, maar hij het op waardige wijze doen. Van 't Oever wil, in ieder geval met zijn allroundploeg waarvoor hij" verantwoordelijk is, in Kongsberg niet afgaan. De schaatsinterland tegen Noorwegen moet het begin zijn van een indrukwekkende afscheidstoer- nooi, dat via Kongsberg, Assen, Oslo, Inzeil en Deventer op het eindpunt in Lisse zal eindigen. Tweede jeugd Egbert van 't Oever wil aan het eind. van het seizoen even een pas op de plaats maken om daarna weer aan ziin tweede jeugd te beginnen. „Het afscheid van de kernploeg betekent zeker geen definitief afscheid van de schaatssport", zegt Van 't Oever vin nig. „Vanuit Lisse ga ik weer opnieuw be ginnen. Als je bijna twintig jaar op het ijs hebt gestaan, dan kun je er niet zo maar vanaf stappen. Ik wil weer als regiotrainer terugkomen. Het maakt mij niet uit of het de regio oost of de regio Friesland is, want reizen heb ik altijd gedaan". WIL VAN DER PLAS Wiersma verspeelt laatste kans BAMAKO - Harm Wiersma heeft zijn laatste kans ver speeld alsnog leider Anatoli Gantwarg te bedreigen in de strijd om de wereldtitel dammen in Bamako. Titel verdediger Wiersma, die vóór de 18e ronde nog drie 8unten achter stond op de ;us zag zijn achterstand groeien door remise te spe len tegen MogiljanskL Gant warg versloeg in deze ronde Jansen, waardoor hij nu met nog drie ronden te spelen vier punten voorstaat op Wiersma. Wiersma moest zelfs de gedeelde tweede plaats afstaan aan Mitsj- kanski, die zegevierde over Diaw. Uitslagen: Van der Wal-Issalene 2-0; Diaw-Milsjanski 0-2; Soumaoro-Kris- ta 1-1; Marcos-Lesjtsjinski 1-1; Clerc- Koreneveski 1-1; Verpoest-Gba 2-0; Bastiaannet-Sjtsjegolev 1-1; Ba-Velt- man 2-0; Wiersma-Mogiljanski 1-1; Ndiaye-Issa 0-2; Jansen-Gantwarg. stand aan kop: I Gantwarg 29 pun ten; 2. Mitsjanski 26; 3. Wiersma 25; 4. Ndiaye. Korenevski, Van der Wal en Sjtsjegolev 23.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11