Functioneren burgemeester Winkel aan de kaak gesteld Waterschap ,De Oude Venen' oopt raadhuis Leiderdorp Katwijk in beroep tegen fwi jzing subsidie oodse begraafplaats WEER INSTELLEN SPREEKUUR OVERWOGEN Leiderdorp subsidieert Rechtswinkel 't urgemeester De Vreeze naar Stompwi jk KORTWEG' Loos bomalarm bij RIO 31* :Q|0 LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 PAGINA 7 )RDVVIJKERHOUT - Burgemeester Winkel van Noord- [ershout is in een motie (die gisteravond door bijna de je raad werd gesteund) uitgenodigd het spreekuur voor urgers weer in te stellen. In de algemene beschouwin- van de VVD en PvdA waren al opmerkingen in deze ting gemaakt, maar in het antwoord van het college geen duidelijk standpunt naar voren gekomen. unctioneren van burgemeester Winkel was met name aan- art door de heren Knapp (VVD) en Van Koningsveld Zij waren van oordeel dat het houden van een spreek- n Noordwijkerhout en De Zilk aanbeveling verdiende. Uit intwoord van het college op de algemene beschouwingen de politieke partijen bleek, dat de meerderheid van dit col- (lees: de beide wethouders) het eens was met de beide deden. Een minderheid (lees: burgemeester Winkel) was net eens met het standpunt van de raadsleden. In het ant- d wees de burgemeester erop, dat het afsprakensysteem functioneerde. „Primaire verzoeken bereikten me toch niet het ontbreken van relevante portefeuilles", zo stelde hij. ns de raadsvergadering wees burgemeester Winkel ook nog et feit, dat de burger via het afsprakensysteem zelf de vrij- had om te bepalen wanneer hij of zij de burgemeester te |<en kon krijgen. De heer Knapp (gesteund door de heer Koningsveld) was en bleef overtuigd van het nut van een ■kuur. Een motie in die zin van de heer Knapp werd (be- door de CDA-leden Sluis en Rozema) gesteund door de Ie raad. Burgemeester Winkel verklaarde de motie in over- ng te nemen. litbreiding van het raadhuis en de uitbreiding of vernieu- van de bibliotheek stonden ook ter discussie. De heer pp vroeg zich af of het aanloopkrediet in deze zaak al was uikt. De heer Van Koningsveld stelde echter dat het ging ie vraag of het gemeentehuis werd uitgebreid of de biblio- k werd uitgebreid of vernieuwd. Ook de heer Koelewijn A) verklaarde dat de raad zich moest uitspreken in deze Wethouder Van der Klaauw liet in zijn antwoord blijken, veel afhing van het bestuur van de bijzondere (katholieke) len. Hij was benieuwd welke school (de Prinsenhofschool of -Jozefschool) vrij zou komen. Met name deze beslissing zou laggevend kunnen zijn in de problematiek rond de biblio- maar ook de slechte huisvesting van de peuterspeelzalen oordwijkerhout. Duidelijk'werd echter wel dat de uitbrei- van het gemeentehuis en de uitbreiding of nieuwbouw van ibliotheek een prioriteitskwestie is. r in de vergadering trachtte het CDA de kabeltelevisie ook e lijst van prioriteiten te krijgen. Het ging hierbii om de ig of de buitengebieden op kosten van de gemeenschap ook esloten moesten worden op het net van de kabeltelevisie. CDA stelde bij monde van de heer Sluis voor om een ge- van de winst van het streekenergiebednjf Rijnland te in in een fonds CAI-buitengebieden. Wethouder Heems- stelde echter dat 150.000,- van de winst al ten laste zou len van de begroting en de rest eventueel ten gunste zou nen komen van het genoemde fonds. Deze rest zou echter D. S. van Koningsveld (PvdA): „Spreekuur nuttig" Knapp (VVD): „Spreekuur weer in stellen" Burgemeester F. Winkel: .Primaire verzoeken bereiken we toch niet" wel eens tegen kunnen vallen, daar de winsten in de toekomst aanmerkelijk minder zouden kunnen uitvallen. De kabeltelevi sie in de buitengebieden ook als prioriteit op te voeren zou vol gens de heer Heemskerk de uitbreiding van het gemeentehuis en de uitbreiding of nieuwbouw van de bibliotheek in gevaar brengen. Ook de heer Van Koningsveld vond het voorstel van het CDA onverstandig, daar er te weinig geld over zou blijven voor het gemeentehuis en de bibliotheek. Het werd met acht te gen zeven stemmen afgestemd. De uitbreiding van het gemeen tehuis en de uitbreiding of nieuwbouw van de bibliotheek blij ven dus dé onderwerp en op de prioriteitenlijst. De woningbouw in het plan Zeeburg kwam ook regelmatig ter sprake. De heer Van Duin (CDA) vroeg zich af welke doelstel lingen in dit plan niet langer gehandhaafd konden worden. Wethouder Heemskerk antwoordde dat met name de verdeling in vrije settor, huur- en koopwoningen ter discussie stond. Hij wees op het feit dat de vrije-sectorhuizen door de slechte econo mische toestand moeilijk lagen. De reeds gebouwde huizen in deze sector werden als spookwijk bestempeld. Ook de doelsteling van zoveel mogelijk variatie in de bouw achtte hij niet meer haalbaar. „Door een strengere toetsing ben je genoodzaakt min der variatie in bouw aan te brengen om ten minte de kwaliteit, van de woningen te handhaven", zo stelde hij. Ook een verdich ting van de bebouwing wordt door de centrale overheid op prijs gesteld. Het karakter van de dorpskern was met name een zorg voor de PvdA en D'66. Met name de verdwijning van vier huisjes stond centraal. De bouwonderneming Foreholte wil deze vervangen voor winkels en appartementen. Volgens wethouder Heemskerk is deze ontwikkeling in het kader van het bestemmingsplan Centrum niet tegen te houden. De PvdA stelde zich echter op het standpunt dat men de politieke wil moest opbrengen om de woonbestemming (bijvoorbeeld door renovatie of nieuwbouw) te handhaven. In de loop van de discussie bleek echter dat men in het algemeen met dit standpunt kon meegaan, maar dat dit voor de vier huisjes aan de Dorpsringweg te laat was. Het voorstel van de heer Koelewijn om een inventarisatielijst (van te hand haven gebouwen) te maken, vond voorts wel genade in de ogen van de raad. DERDORP Het oude ihuis zal worden ge- ht door het waterschap Oude Venen". Het defi- ieve ja van het bestuur i het waterschap werd leren met enige opluch- op het gemeentehuis (gen. Vorige week maakte wethou der A. H. Meerburg (CDA) be kend. dat overeenstemming was bereikt over de verkoop van het oude raadhuis met een overheidsinstelling. De naam wilde hij toen nog niet prijsge ven gezien de teleurstellende ervaring met de stichting In- terkruis, die het op het laatste moment af heeft laten weten. Ook nu nog is het niet 100% zeker dat de koop een feit is. „Ik ben er pas zeker van als ik mijn handtekening heb gezet", zo stelde burgemeester M. A. v.d. Have gisteravond op de gemeentelijke informatie markt in de sportzaal „Op Dreef", hoewel hij er aan toe voegde alle vertrouwen in die onderhandelingspartners te hebben. Ingewijden wisten te vertel len, dat de prijs een moeilijk punt voor het college van B en W is geweest. Naar verluidt zal deze tussen de vijf en zes ton komen te liggen. Dat is heel wat minder dan de prijs van f 850.000,waarvoor de middenstanders het oude raad huis voor de vestiging van een winkelcentrum kopen. In de verkoop zijn evenwel de voor malige brandweergarage en de panden Hoofdstraat 7-9 niet begrepen. Het waterschap „De Oude Ve nen" wil in het oude raadhuis, na een grondige opknapbeurt, een kantoor vestigen. Proble men met de buurt zijn niet te verwachten omdat de bestem ming die het eerder had wordt gecontinueerd. LEIDERDORP De stichting juridisch ad viesbureau „De Leidse Rechtswinkel" denkt er niet over aan de cliënten die een beroep op het bureau doen een eigen bijdrage te vragen. De stichting heeft in een brief aan het gemeentebestuur van Leiderdorp laten weten hier een principiële tegenstander van te zijn. Dit werd bekend tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de raadscommissie finan ciën. De stichting stelt zich op het standpunt, dat een eigen bijdrage een drempel vormt voor de cliënten die voornamelijk in de sociaal zwakkere milieus moeten worden gezocht. Door het gemeentebestuur was vooraf de eis gesteld, dat wilde men voor subsidiëring in aanmerking komen een opzet voor een mogelij ke eigen bijdrage van cliënten moest worden gemaakt. Ondanks het feit, dat hieraan niet- werd voldaan adviseerde de raadscommissie voor het jaar 1981 een subsidie toe te kennen. Niet geheel vreemd daaraan was de overtui ging, dat binnenkort een verplichting van het rijk voor een invoering van een eigen bijdrage voor dergelijke activiteiten valt te verwachten. iTWIJK De Nederlandse Israëlitische meente kan voor de restauratie van de fnpdse begraafplaats met woning en aula it rekenen op een subsidie van de provin- Gedeputeerde Staten baseren hun be- it op een brief van de staatssecretaris CRM, waarin deze stelt niet over geld te hikken oni aan de aanvraag te voldoen, gemeentebestuur van Katwijk is tegen uitspraak van de Provincie Zuid-Holland beroep gegaan bij de Raad van State. gemeente Katwijk kreeg van de raad gister- nd toestemming om het beroep aan te span- als „derde belanghebbende". Mocht de aan vraag namelijk opnieuw worden afgewezen, dan zal de Israëlitische Gemeenschap ongetwij feld aankloppen bij het Katwijks college om fi nanciële steun. De Nederlandse Israëlitische ge meente is overigens zelf ook tegen de uitspraak in beroep gegaan. Het college van b en w voert in het bezwaar schrift aan dat het Ministerie van CRM niet af wijzend heeft gereageerd op de aanvraag tot subsidie, maar dat er slechts sprake is van uit stel om financiële redenen. Het is volgens Kat wijk dan ook niet juist dat de provincie conclu deert dat de aanvraag door CRM negatief werd beoordeeld en dat ook zij daarom hun steun onthouden. lij IDSCHENDAM Burge- jjj ester W. F. de Vreeze, sinds november burgemeester j i Leidschendam, gaat a.s. asB andag kennis maken met Dorpsraad van Stompwijk. Dorpsraad komt in een irdf— speciale vergadering bijeen, voornamelijk om over de stand van zaken van het Dorpshuis te spreken dat en kele weken geleden bijna ge heel door brand werd ver woest. Voorzitter wethouder J. J. Meijer heeft de leden van de Dorpsraad om 20 uur bijeen geroepen in de kantine van de voetbalvereniging Stompwijk- se Boys aan de Meerlaan. Nieuw boek over Wassenaar uitgebracht De Wassenaarse burgemees ter mr. K. Staab nam onlangs het nieuwste boek over de geschiedenis van Wassenaar in ontvangst. Hij kreeg dit boek aangeboden door de schrijver van het boek, de heer E. Janson. Bij de uitrei king was tevens de uitgever, de heer P. van Eek aanwezig. Het rijk geïllustreerde boek bevat veel informatie over het rijke verleden van Wasse naar. Vooral de geschiedenis van de kastelen, de buiten plaatsen en kerken, scholen en boerderijen wordt uitvoe rig behandeld, maar ook de geschiedenis van het ge slacht Van Wassenaar krijgt ruime aandacht. 1RLANDERVEEN In Gereformeerde kerk van rlanderveen is morgen- >nd een kerstzangdienst in lenwerking met de muziek- reniging D.S.S. en de zang- Teniging 'De Lofstem'. De igdienst begint om acht uur. dÉVENHOVEN Motorclub venhoven houdt ook dit jaar er een groots rock en roll- lijn in het dorpshuis 't Tref- rocktijdperk te proeven ,fdt iedereen in stijl ver- cht: met puntschoenen of [e hakken, leren- of spijker- met strakke pijpen en 1 te vergeten de paardetaart vetkuif. Een vierkoppige y. bestaande uit de winnaar i vorig jaar, Jacques Roe- berg, Roques de Waal en rie Bruynis is aanwezig om fraaist rocker te bekronen, muziek wordt verzorgd >r KCDC uit Nieuwveen. festijn begint om acht uur. 'jtjRLANDERVEEN De ,e «nintonclub Aarlanderveen eft weer een bestuur. Op de "engewone ledenvergade- j(' 'S in de sporthal werden de ,.pies J. de Rooy en J. de Vos de heren P. van der Laan, Walraven, M. Meyer en P. n der Laan (voorzitter) ge- Woonboten mogen in Rijnsburgse Vliet blijven RIJNSBURG De gemeen te Rijnsburg zal geen pro test aantekenen tegen de be slissing van Gedeputeerde Staten om een gedeelte van het bestemmingsplan Cen trum II af te keuren. Het provinciebestuur onder schrijft weliswaar het uit- stervingsbeleid voor woon boten in het bestemmings plan, maar gaat niet ak koord met het onthouden van een ligvergunning aan' de woonboten 'De Kuip' en 'Libelle' in de Vliet nabij de Katwijkerweg. Wel plaatst de raad vraagte kens bij de motieven van de woonbooteigenaars die voor hun recht op kwamen, om de woonboten vervolgens van de hand te doen. Het resultaat van een kroonberoep lijkt zo twijfelachtig dat de raad op voordracht van het college be sloot hiervan af te zien. Voor de boten is nu de oude rege ling weer van toepassing; ze kunnen twee keer verkocht worden alvorens een ligplaats vergunning mag worden ge weigerd. Wethouder C. Noort verklaarde gisteravond van mening te zijn dat de gemeen te Rijnsburg zich tot nu toe vrij soepel heeft opgesteld en dat het werken met de rege ling steeds meer een tijdroven de en kostbare zaak wordt. Waterwipmolen Oegstgeest wordt grondig opgeknapt OEGSTGEEST De waterwipmolen aan de Lelielaan in Oegstgeest krijgt een opknap beurt De gemeenteraad van Oegstgeest be sloot gisteravond hier 15.800 gulden voor uit te trekken. Restauratie is nodig omdat de muren van de molen scheuren beginnen te vertonen, hetgeen overigens niet het gevolg Is van een verzakking, zo deelde wethouder Thorn van openbare werken gisteravond mede. Het college zal bekijken of het moge lijk is om de molen op een meer energiebe sparende wijze in het zonnetje te zetten, dit naar aanleiding van een vraag van het raadslid Wuisman (D'66). Het energiever bruik voor de verlichting van de molen ligt rond de 1500 kilowatt per jaar. De heer Wuisman wilde ook een totaalbeeld hebben van wat de molen de gemeente nog kan gaan kosten de komende jaren. De raad ging verder nog akkoord met een kre diet van 250.000 gulden ten behoeve van de aanleg van riolering langs de oude Rijnsburger- weg. Deze riolering is bedoeld voor de te bou wen twintig paviljoens met elk tien wooneen heden aan de Duifhuislaan van de studenten huisvesting. De raadsleden toonden zich ver heugd over dit het totstandkomen van deze jon gerenhuisvesting, ontsproten aan het brein van het CDA-raadslid Van der Reyden. De heer Kakebeeke (CDA) pleitte ervoor de verkeersaf wikkeling na de bouw niet via de oude Rijns- burgerweg maar via de Wassenaarseweg te la ten verlopen, dit om de oude Rijnsburgerweg haar fietspadfunctie te laten behouden. De gemeentelijke woonruimte-adviescommis sie, die het college adviseert inzake de vorde ring van woonruimte (en niet veel in actie hoeft te komen) kreeg gisteravond een andere samenstelling. Mevrouw Gouverneur-van Dee- ne en de heer Kooloos werden herkozen, nieu we leden werden de dames Anema en Schale- kamp en de heer Zweistra. De socialist Kohlbeck trad tijdens de raad voor de eerste keer op als wethouder van financiën. Hij had een rustige avond. LISSE De Lissese IJsclub organiseert morgen een schaatsruilbeurs in het clubge bouw op de ijsbaan in de Ro versbroekpolder. De beurs is vanaf tien uur open. HILLEGOM In het Hille- gomse Bloembollencentrum wordt van woensdag 24 de cember tot en met maandag 29 december de jaarlijkse kerst- flora gehouden door de Ko ninklijke Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Inzendingen zijn niet alleen bekende en minder bekende bolgewassenen, maar ook aza lea's, orchideeën en heesters. Na de jurering is de tentoon stelling op woensdag vanaf 12.00 uur geopend. De toe gangsprijs is 4 gulden en 2 gul den voor 65-plussers en kinde ren. LISSE In de Lissese Hobo- hohallen wordt van 5 tot en met 9 januari de 32e Mechani- satietentoonstelling gehouden. De expositie is met name ge richt op mechanisatie in het bloembollenvak. De openings tijden zijn van 13.00 tot 21.00 uur en vrijdag tot 18.00 uur. Volle kerk bij Goltfusz- concert Sassenheim Voor het kerstconcert gisteravond in de hervormde kerk, in de se rie Goltfusz-concerten, dat gegeven werd door het Zaans Cantatekoor, en de plaatselijke organist Hans van Nieuwkoop was grote belangstelling. Het koor bracht voornamelijk Christ mas Hymns en carols, deels a capella, maar voor het meren deel met orgelbegeleiding van de eigen organist Cor Bran denburg, die dit voortreffelijk .voor z'n rekening nam. Na enkele liederen door het koor, was er een fluit-solo van Kathinka Pasveer, die een so nate van Carl. Ph. E. Bach verdienstelijk ten gehore bracht. Het koor beëindigde dit kostelijke concert. Sjaloom speelt Vadertje Panov ZOETERWOUDE Het team van de basisschool Sjalom speelt vanavond in de Christus Dienaarkerk de kerstmusi cal „Vadertje Panov". Voor de leerlingen betekent dit een feestelijke afronding van het kerstproject „Vol verwach ting". Naast de kinderen en hun ouders worden ook ander dorpsgnoten uitgenodigd naar de musical te komen kijken. Om kwart over zeven zullen er kerstliederen gezongen worden (samenzang) waarna om half acht de kerstmusical begint. In de kerk staat een kerstboom waarin wenskaarten opgehangen wor den. Een ieder die een kerstwens heeft wordt gevraagd deze wens op een kaart te schrijven, mee te nemen en in de „wens droom" te hangen. Na de musical, ongeveer half negen, zullen er enkele van die wensen uitgesproken worden. Traditiegetrouw zal de Sjaloom ook dit jaar aan de inwoners van Zoeterwoude een kerstwens overbrengen. Deze kerstwens zal door de kinderen, ouders en leerkrachten huis-aan-huis afgege ven worden. Het is niet de bedoeling dat er geld voor gegeven wordt. Deze rondgang door het dorp gaat aan de kerstmusical vooraf. Kinderen en leerkrachten „verwachten" iedereen vana vond om kwart over zeven. LEIDERDORP Een valse bommelding bij het Rijn lands Instituut voor Onder nemersonderwijs aan de Leidsedreef in Leiderdorp heeft de gemoederen giste ren danig beziggehouden. De telefoniste van de school kreeg omstreeks half elf gis termorgen een man van ver moedelijk middelbare leef tijd aan de lijn die in vloeiend Duits vertelde dat er over een uur een bom in de school zou ontploffen. Hij vertelde niet waar de bom lag De schoolleiding nam de melding serieus, temeer daar het duidelijk leek dat het niet om een grap van één van de studenten ging. De school werd onmiddellijk ontruimd en de Rijkspolitie van Leider dorp zette de omgeving af. Ook de brandweer hield zich gereed om bij een eventuele ontploffing in te grijpen. Van het nabij gelegen pand van de Leidse Onderwiis In stellingen werd één vleugel ontruimd. Omstreeks half één arriveerde het speciale explo- sieventeam van de Rijkspolitie en begon het gebouw te door zoeken. Na een grondig onder zoek van een uur kon de mel ding worden gegeven dat het schoolgebouw „bomvrij" was. De studenten waren inmiddels voor de rest van de dag naar huis gestuurd. De politie tast voor wat betreft de identiteit van de „grappenmaker" in het duister.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7