De inruilwaarde van uw BMW hebt u in eigen hand. Iedere gedoopte heeft pastorale verantwoordelijkheid Meubels uit de lelijke lijd oude gewichten en nieuwere munten V Brief aan ds. V.d. Zee wekt ergenis bij Gereformeerde Bond KUNST Ben Travers overleden Gl< Van der Klaauw beantwoordt Hervormde Kerk BISSCHOP BIJ LUSTRUM DPC: u LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 PAGIN Meer zendtijd voor Teleac en RVU HILVERSUM Minister Gardeniers van CRM heeft er geen bezwaar tegen, dat Teleac en de Radio Volksu niversiteit (RVU) per 1 ja nuari meer zendtijd krijgen. Haar ministerie heeft dat gisteren meegedeeld. Voor Teleac betekent dit, dat deze organisatie nu ook via de radio cursussen zal kunnen ge ven. Vanaf 6 januari mag Te leac steeds op dinsdag via Hil versum 4 van 17.00 tot 18.00 uur uitzenden. De RVU, die al radiozendtijd heeft, krijgt op donderdag, eveneens op Hil versum 4, twintig minuten ex tra. Dat Teleac en de RVU die zendtijd krijgen, is het gevolg van een compromis tussen NOS, Teleac en RVU. Eerder had de NOS bij de Raad van State een procedure aange spannen tegen het principe van het geven van zendtijd aan Teleac, welke organisatie niet volgens de omroepwet als zendgemachtigde te boek staat. Die procedure loopt nog steeds. Illlllll Britse regisseur Collinson overleden LOS ANGELES Peter Collinson, de Britse regis seur die een aantal thrillers op zijn naam heeft staan, is in zijn huis in Los Angeles aan kanker overleden. Zo heeft zijn vrouw gisteren be kendgemaakt. Collinson die vierenveertig jaar is geworden, begon zijn carrière als regisseur voor to neel en televisie en maakte in 1967 zijn filmdebuut met „The Penthouse". Andere films van hem zijn „Up the juntion", „You can't win them all", „Ten little Indians" en „The spiral staircase". Zijn laatste film „The Earthling" zal ko mend voorjaar uitkomen. Collinsons films werden on derscheiden op de festivals van Berlijn en San Sebastian. Meijerink voor tuchtcommissie ZEIST - Ginus Meijerink zal zich moeten verantwoorden voor de tuchtcommissie van de sectie amateurvoetbal van de KNVB. De speler van de Drentse hoofdklasser Emmen weigerde afgelopen zondag mee te wer ken aan een dopingcontrole na afloop van het duel tegen Roh- da Raalte. In 1843 verleende koning Willem II de Zwolse meubelmaker J.Kamphuis het pri vilege zijn winkel annex werkplaats te noe men: Het koninklijk magazijn van J.Kamphuis". Directe aanleiding daartoe was de levering van twee bureaux-mini- stres in palissander, waarover de koninklij ke clientèle buitengewoon tevreden was. In 1872, bijna 30 jaar later, vertrok Kamphuis uit de Overijsselse hoofdstad en vestigde hij zich in Tilburg, waar hij gespecialiseerd bleef in het maken van tafeltjes, waarvan het blad met fraai inlegwerk versierd was. Met buitengewoon veel gevoel voor verhou dingen en vakmanschap stelde Kamphuis drie jaar later in Breda een tafeltje ten toon met in marqueterie (ivoor en amboinahout) een rui- terportret van generaal Van Swieten. In 1878 vervaardigde hij waarschijnlijk de ronde drie pootstafel, die eveneens in marqueterie de beeltenis van prins Hendrik en diens vrouw vertoont en die thans deel uitmaakt van de meubelverzameling van de Dienst Verspreide Rijkscollecties. Ook daarna bewees Kamphuis zijn royalistische gezindheid door ter gelegen heid van het tweede huwelijk van Willem III een gueridon (tafeltje op één poot) te vervaar digen met in het blad het Nederlandse wapen en dat van het Duitse geslacht Waldeck Pyr- mont. Al deze bijzonderheden staan vermeld in een boekje, dat geschreven werd door J.M.W. van Voorst tot Voorst, die (in twee delen) de Ne derlandse meubelen uit de periode van 1840 tot 1900 onder de loep neemt. Het is het tijdvak, waarin meubels in de zogenaamde neo-stijlen werden vervaardigd en waarbij de auteur vooral die meubelen beschrijft die werden aan geschaft door de welgestelde burgerman, die zich kon veroorloven behalve Nederlandse ook buitenlandse meubelen te kopen. De twee deeltjes, getiteld met de prozaische naam „Meubelen in Nederland 1840-1900", versche nen bij uitgeverij„De Tijdstroom" in Lochem, een onderneming waar tal van (uitstekende) antiekboeken verschijnen, niet alleen voor de beginner, maar evenzeer voor de gespeciali seerde verzamelaar. De twee deeltjes van Van Voorst tot Voorst zijn waardevolle boekjes geworden, waarbij de auteur zijn stof behandelt in zeer uitgebreide foto-bijschriften het Kamphuisverhaal is daar een uitstekend voorbeeld van zodat er een breed scala van meubelen aan bod komt. Het zijn meubelen, die tegenwoordig met een grote regelmaat worden aangeboden door niet gespecialiseerde antiquairs, op veilingen en beurzen, enzovoort. Terecht stelt Van Voorst tot Voorst zich op het standpunt dat ieder voor zich zelf moet beslissen of hij de meubels mooi dan wel lelijk vindt de tafeltjes, die Kamp huis vervaardigde zijn schitterende staaltjes van (artistiek) vakmanschap, maar er zijn ook foeilelijke meubelen bij zoals bijvoorbeeld de monstrueuze 19de eeuwse boekenkasten en wanstaltige buffets met étagères de auteur vertelt ook dat er in deze periode beslist kwali teitsmeubels werden gemaakt. Meubels, die vervaardigd werden met veel vakmanschap, waarbij de maker een oude stijl op zijn eigen manier interpreteerde. De „lelijke tijd" zo wordt de periode, die Van Voorst tot Voorst beschrijft wel eens genoemd. Inderdaad, en behalve dat er lelijke meubels gemaakt werden (dat euvel bestaat trouwens nog) werden er ook slechte stukken gemaakt, omdat op zeker ogenblik de massaproduktie greep kreeg op deze branche, die van oudsher ambachtelijk-traditioneel was ingesteld, het geen onder meer tot uiting kwam in de gilden. Dat de kwaliteit van de meubelen na verloop, van tijd achteruit ging, was mede te wijten aan de omstandigheid, dat in de Franse tijd deze gilden werden afgeschaft, al ging dat in ons land vaak uiterst langzaam. (Met name was dit het geval bij de tinnegieters). Kort resumerend: de twee deeltjes over recen tere meubelmakerij bevatten een goed over zicht van wat er in deze 60 jaar zoal gemaakt werd, waarbij de afbeeldingen menige lezer een kreet van herkenning zullen ontlokken. Misschien is het goed om op te merken dat het boekje menigeen ook een teleurstelling kan be zorgen; dat zou kunnen in het^eval waarbii men met een authentiek 17de eeuws meubel van doen dacht te hebben, maar waarbij blijkt dat het een 19de eeuwse interpretatie is van het oorspronkeljke stijlmeubel. Gewichtig Van heel andere aard en opzet is een ander „antiekboek", dat bij „De Tijdstroom" is ver schenen. Het gaat om het boek „Tweeduizend jaart gewichten in de Nederlanden, dat werd samengesteld door D.A.Wittop Koning en G.M.M.Houben. In deze uitgave gaan de auteurs de geschiede nis na van de gewichten die in Nederland ge bruikt werden dan wel nog gebruikt worden, waarbij ze aandacht besteden aan hun makers (voorzover bekend), de vorm, waarin ze wer den gegoten, de merken die ze dragen en de ijkmeesters die ze controleerden en eventueel justeerden. Een „gewichtig" boek, dat zich vooral richt op de verzamelaar en een bepaalde voorkennis veronderstelt van de lezer met betrekking tot het onderwerp. Toch was dit boek door middel van een eenvoudige „kunstgreep" gemakkelijk toegankelijk geweest voor een veel grotere le zerskring. In dat geval hadden de samenstel lers de achterin het boek opgenomen woorden lijst tot een (voorin het boek) verklarende woordenlijst moeten omvormen, waarbij be grippen als krukgewicht, blokgewicht en wat al niet meer, bepaald dan wel gedefinieerd hadden moeten worden. Nu zijn deze begrip pen alleen vertaald in het Duits, Frans en En gels, een vrij zinloze bezigheid omdat het boek voor Duitsers, Fransen dan wel Britten niet verder toègankelijk is. Voor het overige is het „gewichtenboek" uit stekend gedocumenteerd, waarbij de auteurs niet alleen de noordelijke, maar ook de zuide lijke Nederlanden hebben behandeld. Er wordt stilgestaan bij tal van interessante details, zoals het oudste gewicht van West-Europa (Toulouse 1238), de 15de en 16de eeuwse hanggewichten uit de Nederlanden, de specifieke gewichtsna men, die hier ten lande golden, de invoering van het metrieke stelsel enz. Een apart gedeel te is gewijd aan het wegen van edel metaal met behulp van goudschaaltjes. Verder bevat de inhoud tal van merken en andere illustra ties, als gevolg waarvan de prijs van het boek nogal fors is; 84,50. Het wegen van edele metalen met behulp van een muntweegschaaltje komt ook ter sprake in de pocket „Muntenwijzer" van de Amro-bank, die op deze manier nogal wat basismateriaal bijeen bracht voor de beginnende numismaat. KLAAS GOINGA Een goed onderhouden BMW kan u straks duizenden guldens extra opleveren. En voor het beste onder houd dat voor geld te koop is zorgt uw eigen BMW-dealer. Hij houdt de inruilwaarde van uw BMW zo hoog mogelijk. Heel eenvoudig: door uw BMW hoog te houden. Hij kent uw automobiel van binnen en van buiten. Hij heeft ook de aller nieuwste apparatuur om te testen en te controleren. En uiteraard kan alléén hij de originele BMWonderdelen leveren en perfect monteren. Uw BMW-dealer houdt uw auto mobiel in topconditie. De voordelen zijn voor Ten eerste komt u nooit voor onaangename verrassingen te staan. En ten tweede kan de inruilwaarde verrassend hoog uitvallen. De gezamenlijke BMW-dealers in Nederland. Leiden: Rob Gorris bv, Hoge Rijndijk 278, tel. 071-896000. Katwijk aan Zee: Van der Plas, Sec. Varkevisserstraat 64, tel. 01718-13241/13242. LONDEN Ben Travers, de onbetwiste meester van het Britse kluchtspel, is gisteren op 94-jarige leeftijd in Londen overleden. Zijn zoon, die dit meedeelde, weigerde verdere bijzonderheden te geven. De kluchtspelen van Travers hielden Groot Britannië zestig jaar lang aan het lachen. Door zijn stuiken beleefde het Londense Aldwych Theater van 1925 tot 1933 een bloeiperiode, terwijl de meeste andere schouwburgen in financiële moeilijkheden ver keerden. Voor de preutse jaren twintig en dertig waren zijn meeste werken erg gewaagd. Dikwijls verbood de regering dan ook opvoering van die stukken. Nog in 1976 liepen in de Lon dense theaterwereld gelijktijdig drie stukken van Travers: Ba- nan Ridge (1938), Plunder (1928) en The bed before yesterday (1975). In datzelfde jaar mocht hij de onderscheiding Comman der of the British Empire in ontvangst nemen IRDW tersho lie raa urger; van d ting g geen Junctie art dc M Zi; n Noc antwo< de pol (lees: sleden liet ee rd wei funct het o ns de et feit had ken k Konii •kuur doo le raa ng te litbrei van le vr< ve Wet veel a en. F ,-Joz ilagg' s ma; ooreb van ibliot in lijs gof i 'eslot CDA te va en ii stel n v nen 1 IDEE dhui: ht d 0u< ieve het stóren op hing Europees parlement akkoord met begroting '81 LUXEMBURG Het Europees parlement heeft tijdens de zitting in Luxemburg de begroting van pese Gemeenschap voor 1981 goedgekeurd. De begrot rond 53,5 miljard gulden groot. Het aannemen van de begroting werd mogelijk dankzij een van de Nederlandse socialist Piet Dankert. Daarbij werden het parlement gewenste uitgaven die de Raad van Ministers LTW wilde accepteren in een aanvullende begroting voor 1980 meei werkt. Het parlement wilde de begroting voor 1981 niet ventodse pen omdat de Raad van Ministers al belangrijke concessies i 1 het parlement had gedaan ten aanzien van het terugdringen de landbouwuitgaven en het budgetteren van leningen. G< Cï Er vinden sinds enige jaren geen nu cleaire leveranties vanuit Nederland aan Zuid-Afrika plaats. Evenmin is er sprake van nucleaire leveranties van uit Zuid-Afrika aan ons land. Dit schrijft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken aan het modera- men van de hervormde synode in ant woord op een brief van 21 oktober. Hierin had het moderamen de minis ter gevraagd of Nederland betrokken is bij de nucleaire activiteiten van Zuid-Afrika doordat er uranium uit Namibië in de Urenco-fabriek te Al melo zou worden verwerkt. Hierover zegt de minister dat de Neder landse regering het niet wensekjk acht dat er rechtstreeks uranium uit Namibië wordt gekocht. Zulks geschiedt ook niet, aldus de bewindsman. Daarvoor zou toe stemming van de raad voor Namibië van de Verenigde Naties nodig zijn. Wel wordt Uranium uit Namibië ver werkt met uranium uit andere landen in de Verenigde Staten, Canada, Groot- Brittannië en de Duitse Bondsrepubliek. Het produkt dat hierdoor ontstaat, wordt in Almelo verrijkt. Het is dan volgens de minister niet meer te herkennen als een Namibisch produkt. Alleen totale stopzetting van de uraniu- mexport uit Namibië zou kunnen voor komen dat dit in Almelo wordt ver werkt, aldus de minister van buitenland se zaken aan het moderamen van de hervormde synode. Paus pleit nogmaals voor vrede tussen Iran en Irak Paus Johannes Paulus II heeft giste ren bij het aannemen van de geloofs brieven van de nieuwe ambassadeur van Irak bij de Heilige Stoel, nog-- maals gepleit voor vrede tussen Iran en Irak. Tijdens de ontvangst van ambassadeur Anwar Sabri Abdoel haalde de paus zelfs de koran aan: „Sluit vrede als broeders en hoop dat de allerhoogste u barmhar tigheid betone". Johannes Paulus sprak de hoop uit dat Iran en Irak zich bereid zouden verkla ren aan de onderhandelingstafel een vrede te sluiten die was gebaseerd op recht en wederzijds respect. schil Achtentwintig leken-vrijwilligers hebben tijdens een feestelijke bijeen komst in het Groothandelsgebouw in Rotterdam de certificaten ontvangen na twee jaar een cursus te hebben ge volgd op de pastorale scholen, die het Diocesaan Pastoraal Centrum (DPC) in het bisdom Rotterdam organiseert. De feestelijke bijeenkomst waarbij onge veer 400 mensen aanwezig waren was ter gelegenheid van het eerste lustrum van het DPC en ter afsluiting van de cursus. Uit handen van de directeur drs. P. Noordermeer ontvingen het certifi caat na beëindiging van de cursus Kerk en Samenleving: de dames: Bleeker, Rot terdam; Adriaansens, Ridderkerk; Kok, Ridderkerk; Straatman, Rotterdam; Van Doorn. Ridderkerk; en de heren: Buis, Leiden; Van Kleef, Wassenaar; Waas dorp, Leiden; v.d. Wielen, Rotterdam. De 2-jarige cursus Pastoraat en Gemeen schapsopbouw werd succesvol afgesloten door: de dames: Schildknegt. Leiden; Pe ters, Leiden; Dingjan, Leiderdorp; Hij mans, Voorschoten; Voorn, Leiderdorp; Boggia, Leiderdorp; Meulenberg, Wasse naar; Driessen, Wassenaar; Van Beuke ring, Leiden; Witkamp, Voorschoten; Van Oost, Rotterdam; Saers, Rotterdam; Van Bueren, Rotterdam; Van der Zijden, Voorschoten en de heren: Kamphuis, Leiden; De Goede, Vlaardingen; Hengst, Schiedam; Van de Ven, Rotterdam; Wit kamp," Rotterdam. Degenen, die bij het DPC een cursus hebben gevolgd aan de pastorale scholen, zullen in de parochies en dekenaten door welke zij werden voorgedragen, een ka derfunctie gaan vervullen te midden van de vrijwilligers. Het Diocesaan Pastoraal Centrum werd 5 jaar geleden opgezet met het eerste doel om leken, die zich in hun vrije tijd vrijwillig voor de Kerk willen inzetten, toe te rusten voor de verschillende taken waartoe men zich geroepen kan voelen. Het werk van het DPC is zeer goed aan geslagen; in vrijwel alle dekenaten van het bisdom Rotterdam, werken thans de pastorale scholen, waarin een veelzijdig aanbod van cursussen, 1- en 2-jarig, wordt gedaan. Noodzaak De bisschop, mgr. dr. A. J. Simonis, noemde het een verheugend teken, dat het DPC zo is aangeslagen; de pastorale scholen blijken in een echte behoefte te voorzien. Het aantal mensen, dat zich vrijwillig wil inzetten en dat bereid is zich daarvoor speciaal toe te rusten is groot. De bisschop constateerde dit met voldoe ning, want zo zei hij, bij alle noodzaak aan het gewijde ambt in de kerk is het noodzaak dat de pastorale zorg meege dragen wordt door leken federe ge doopte heeft een pastorale verantwoor delijkheid. De bisschop drukte de „certi- ficati" op het hart, dat zij zich als echte lekenhulpen in de pastoraal zullen zien, waarbij hij hen speciaal opriep mee te denken over de vraag wat we als Kerk doen in dit gebied en deze stad met zijn enorme en groeiende problemen. Leren Prof. dr. W. Berger, hoogleraar in de godsdienstpsychologie en de pastorale psychologie aan de katholieke universi teit te Nijmegen hield tijdens de bijeen komst een voordracht onder de titel: Le ren in de kerk: toch met plezier. In de veranderende wereld, waarin de gelovi gen zijn opgegaan, is het leren en blijven leren. Niet om kennis van anderen te re produceren zoals vroeger het geval was, aldus prof. Berger, maar om problemen, op te lossen waarin de christelijke mens telkens nieuwe opgaven moet benade ren. Het is een voortdurend leren om je zelf en elkaar op te bouwen. Inpassing Het DPC maakte in vijf jaar een grote groei door. Drs. P. Noordermeer, direc teur van het centrum, sprak, nadat hij de .„certificati" had gelukgewenst, de wens uit, dat „het beleid" - op parochieel, de kenaal en diocesaan niveau - de bereid heid zal hebben en mogelijkheden zal vinden om het werk van de geschoolde vrijwilligers volledig te gaan inpassen en honoreren bij het denken en werken aan de toekomst. Het DPC heeft in dit ver band reeds een initiatief genomen door samen met de Katholieke Theologische Hogeschool te Amsterdam postakade- miale cursussen voor pastores te organi seren om hen vertrouwd te maken en te leren omgaan met een geschoold leken kader. Paus man van het jaar bij France-Inter De luisteraars van het Fran se radiostation France-Inter hebben de paus tot man van het jaar gekozen. Karol Wojtyla kreeg de voor keur van ruim 40 procent van de 5000 luisteraars, die per briefkaart reageerden. Hij ver sloeg met ruim verschil zijn landgenoot Lech Walesa, lei der van de onafhankelijke vakbond in Polen. Moeder Te resa van Calcutta eindigde op de derde plaats. De brief, waarin het moderamen van de hervormde synode zich distantieert van publikaties over ds. W. R. van der Zee, heeft de ergenis opgewekt van ir. J. van der Graaf, secretaris van de Ge reformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. In „De Waarheidsvriend" van deze week schrijft hij er alle begrip voor te hebben dat het moderamen een „pasto rale" brief heeft geschreven aan Van der Zee, die werd „gepasseerd" voor de post van secretaris-generaal van de hervorm de synode. Van der Graaf noemt het „onbegrijpelijk" dat zo'n brief publiek moet worden gemaakt. „We stellen wél aan de kaak dat het moderamen luid- afstand neemt van wat de Gere ruch/rde Bond in deze zaak deed met ?.rJpen brief. de confessionele ver ging met diens telegram wordt gehéél niet genoemd. En de voortijdige open baarmaking van de voordracht door de Ikon?", zo vraagt Van der Graaf zich in een rhetorische vraag af. Kruiswegstaties na 31 jaar niet meer,,te modern' De op panelen geschilderde kruisweg- staties van Aad de Haas zijn na een afwezigheid van 31 jaar weer terugge keerd in het kerkje van het Zuidlim burgse Wahlwiller. De kruiswegsta ties werden in 1949 uit het kerkje ver este) wijderd op last van de toenmalige bis nQ schop van Roermond, mgr. Lemmens omdat de „te moderne vormgeving* door hem niet geschikt werd gevon den voor de dorpelingen. In de afgelopen 31 jaar werden de pane len, die de kruisweg uitbeelden, bewaard in het Bonnefantenmuseum in Maas tricht. als IDS Wedstrijd in godsdienstig maatschappelijke liedjes Youth for Christ Nederland in Driebernen gen en het jongerenmagazine „Aktie reni hebben deze maand een landelijke lied- renj jeswedstrijd uitgeschreven. De liedjes schrijvers moeten godsdienstig en maat schappelijk geëngageerd zijn, omdat df;y£ liedjes raakvlakken moeten hebben mei Ven hetgeen er gebeurt in leven en maat' er schappij. tijn De tien beste liedjes zullen 11 april wor nt den uitgevoerd. Dan zal ook het beste n lied gekozen worden. Inzending is moge- ro lijk tot 28 februari. NCRV-radio neeifll r(jt op 11 april de finale op. cht gel Sam Buti treedt af als voorzitter Zuidafrikaanse Raad van Kerken De zwarte predikant Sam Buti is a' getreden als voorzitter van de Zuid afrikaanse Raad van Kerken. Als redenen heeft hij opgegeven zijt predikantswerk in Alexandra bij Johan- (jm nesburg en zijn functie als secretaris-ge- eft neraal van de zwarte Nederduits-gere- |jte, formeerde dochterkerk. Tegenover hel |g j Westduitse persbureau EPD ontkende me dat hij zijn aftreden een gevolg is van de spanning tussen de Zuidafrikaanse rege ring en de Raad van Kerken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6