oorschoten gaat voorzieningen oor gehandicapten treffen Ia Vooiwaf hooit wat 'j\leelie Smit-Kroes opent eerste ^eel 'Den Ruigen Hoek' Reorganisatie moet Curium gaan redden ËeidAaSowuvnt ango Edwards raast als een orkaan door Stadsgehoorzaal ^AP/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 PAGINA 5 BIJ SCHIPHOL STAAT's WERELDS LANGSTE EET-WEGOVERSPANNING vanjpen dag langer had erh(LZende Reus en Driftige -het-zelver Gerard 1 injerveld nog willen ichten. „Wat klaar is, is VaJaar en dat kan niet irendabel blijven liggen", 'oml -ecies op de dag af een 1 hij ar nadat staatssecretaris orj eüe Smit-Kroes van ffici erkeer en Waterstaat de 1 hij. ,rste paal voor het projekt Doc id geslagen, was de 'der Eendelijke eent windsvrouwe opnieuw bek< inwezig, maar nu om een kur oupe Tête a Tête aan te >ren: de grootste ingeklede ijsberg die erveld binnen het Rick's incern aan te bieden heeft, aar moet je ook met meer in twee mensen van appen, anders is men na in uur nog bezig. 9 evrouw Smit-Kroes (die chzelf zowat zag als de jj itemoei van de brugreus), wam niet verder dan een peltje of vijf; daarna bood j de blitsende fotografen ak maar een likje aan. oen was de „zaak" fficieel geopend. Drie er staurants gingen in één h< ag van start. Drie van de •miji die Nederlands eerste, at te grootste en meest en j jzienbarende rugrestaurant (kosten bijna •n (7 miljoen gulden) over j{" nkele maanden rijk is. In i da >aart zal een bijzondere com rug- helemaal compleet, te an het Nederlands ie z ruggenbestand zijn ;ns »egevoegd: Rick's en rugrestaurant, ter hoogte ia 1 an Rijsenhout in de ecu emeente ;ort|laarlemmermeer, onder irin et geronk van de nationale icht achthaven Schiphol, ebouwd over Neerlands nde reedste autosnelweg die en j er plaatse met 14 stroken (8 ron ijbanen, 4 vluchtstroken en ,olit uitrijwegen) accommodatie verschaft aan 80.000 voortrazende voertuigen per etmaal. De laatste paar weken was er nauwelijks vanaf de weg je passeert de plek met een snelheid van 100 km. te merken, dat er vaart in de interne bouw zat. 's Nachts dacht je weieens: hé, er lopen mensen, daarboven; misschien kan ik beter de politie waarschuwen. En opeens: open de hap! Het hele middenstuk van het langste brugrestaurant ter wereld (van kop tot kop 128 meter) kon in gebruik worden genomen. Drie aparte restaurants draaien er nu in kerstsfeer, badend in een praktische luxe die aangenaam aandoet, terwijl in de beide kopgebouwen hard gewerkt wordt aan de voltooiing van het geheel. Geen dag te vroeg, maar ook geen dag te laat. Geheel in de geest van Gerard Verveld uit Bloemendaal, die oorspronkelijk organisatiedeskundige was en in 1964 al dacht aan een wegrestaurant bij Schiphol. Het werd gecompliceerd, totdat alle denkbare instanties elkaar vonden, en nu staat het brugrestaurant er dan als „een monument van het complementaire bestuur, en enig in Nederland", aldus Eerste Kamerlid en oud- gedeputeerde van Noord- Holland de heer Achterstraat, hoofd Sociografisch Bureau De Meerlanden in Hoofddorp, die nogal wat met de planologische opzet te maken heeft gehad. Niet wachten tot alles piekfijn voor elkaar is, was de beweegreden van Verveld, toen het grootste gedeelte van zijn nieuwe bedrijf aan de slag kon. Met het nastreven van succes moet je geen mogelijkheid ongebruikt laten. „Men heeft mij wel gevraagd, waar ik in deze tijd het lef vandaan haalde om zo'n risicovol projekt te beginnen. Ik zag er brood in, na zorgvuldige studies, en als ondernemer behoor je a priori een optimist te zijn. In de derde plaats heb ik het vertrouwen, dat het gezonde verstand bij de Nederlanders terug zal keren, zij het dan gedwongen door de omstandigheden. We dachten", aldus Verveld, „dat de1 bomen tot in de hemel groeiden, maar ook dat het bedrijfsleven leeggeplukt en uitgehold kon worden". „Laten we nu eens keihard stellen, dat het maken van winst een absolute noodzaak is, niet alleen voor de continuiteit maar ook voor het bedrijven van uitgebreide research en innovatie, waar bijvoorbeeld onze oosterburen de toekomst mee zeker stellen. Winst om nieuwe investeringen mee te plegen. Waarom de ondernemer met z'n goede winst meteen in z'n nek springen en de winst grotendeels afromen? Is het dan een wonder, dat de ondernemingslust in Nederland verdwijnt, dat grote maatschappijen hun activiteiten zo mogelijk naar het buitenland verleggen? Laat iedereen goed doordrongen worden van het feit, dat de ondernemingswinst de kurk is waar de welvaartsmaatschappij op drijft!" Welnu, vooralsnog staat Rick's ondernemingsgroep ongerept aan de bak. In het geval van het Brugrestaurant werd gebruik gemaakt van de know-how van het Zwitserse gerenommeerde Mövenpick- restaurantconcern in Zürich en ziedaar: de warme, gezellige en bekende Mövenpick- interieuraankleding, midden in het Hollandse polderlandschap, als aanknopingspunt voor nog meer decoratieve elementen die nog aangebracht zullen worden. Een naam voor het totaal Nelie Smit-Kroes wilde weieens weten hoever de invloed van een staatssecretaris kan gaan. „Ik heb gehoord van de „Waterwolf" en de „Weldijk", maar op een oude kaart vertoonde het Haarlemmermeer destijds een oer-Hollandse naam: „Den Ruigen Hoek"; waar het zo kon spoken. Echt recht voor z'n raap". Gerard Verveld vergat even z'n ondernemingslust, z'n ondernemingsdrift en leek er zittend in het hart van zijn particuliere eetbrug die weinig bouwgrond in beslag neemt wel oren naar te hebben. Geen wegrestaurant, maar een brugrestaurant. dat naar Europese ervaring ongeveer 20 pet. meer omzet geeft. Het aantal „brug-medewerkers" bedraagt bijna 150 personen, van wie voor driekwart deel parttimers zijn. Voor het rendement rekent men op rond 160.000 passanten per 24 uur. Verveld (die ook restaurants heeft in Jutphaas, Hoorn en Zaandam): „Als 3 procent van hen hier (ook bij de twee drukste benzinestations van Nederland) een stop maakt, is het projekt rendabel; bij 4 procent „stops" maken we winst. Vijf procent zou al heel aardig zijn". De energievoorziening wordt verzorgd door een z.g. T.E.-installatie (Total Energy), een methode van elektriciteitsopwekking (een gasaansluiting is er niet) met behulp van eigen motoren en dynamo's, waarbij de warmte die wordt ontwikkeld gebruikt wordt voor andere doeleinden, in dit geval voor verwarming, koeling (door het gebruik van de restwarmte) en airconditioning. Als de restwarmte geheel kan worden benut, kan het rendement van de gebruikte brandstof stijgen tot 74 pet. Het brugrestaurant, gelegen Staatssecretaris mevrouw N. Smit-Kroes werd tijdens de opening getrakteerd op een reuze-sorbet. Haarlem-LeidW, heeft aan weerszijden grote parkeerterreinen voor in totaal 400 personenauto's, 100 vrachtauto's en 10 autobussen. Voor de landschappelijke aankleding is door Staatsbosbeheer een plan gemaakt waarbij veel gebruik is gemaakt van populieren, op een wijze die aansluit bij het landschap van de Haarlemmermeer. Aan beide zijden liggen waterpartijen en aan één kant zelfs een „ringvaart" met dijk, poldervegetatie en bruggetjes. Aansluitend op het terras komt er nog een veilig speelterrein voor kinderen. In de twee kopgebouwen bevinden zich de entreehal, twee touristshops en een bloemenshop, een informatiestand (VVV en ANWB), ruimte voor een bankfiliaal, twee koffieshops met buitenterrassen en ruime toiletgelegenheden. De toegang tot de brug wordt gevormd door brede trappen, roltrappen en, speciaal voor mindervaliden, ook liften. Eters, drinkers en kijkers kunnen straks (voor een belangrijk deel nu al) over een typisch Hollands restaurant met bediening: het Polderrestaurant; over een selfservice restaurant „The Bridge", een binnenterras „Boulevard- café", een counter- restaurant: eetbar „Green House" (met vlakbij de kassen green houses van Aalsmeer), een familie restaurant „Carrousel", een crèperie en pancake-house, waar ook gelegenheid is voor vergaderingen en partijen, een afgescheiden kinderspeelhoek, een giftshop, open banketbakkerij met directe verkoop, toileten, babyroom, aparte kindertoiletten, invalidentoilet, telefoon en pasfotoautomaat. Maximaal zijn er 750 restaurantplaatsen. Vlabij de ingang is een apart parkeerterrein voor mindervaliden aangelegd. Allerlei technische voorzieningen beperken geluidsoverlast, verkeerstellingen en het „aanrij-risico" tot een minimum. De hardhouten gevelpuien zijn voorzien van drie lagen thermisch- akoestische beglazing. Een consumptief verblijf in het kapitale stokpaardje van Gerard Verveld voor wie het gezegde „over één nacht ijs gaan" onbekend is is een redelijke onderneming: de prijzen zijn er ronduit schappelijk voor hetgeen er boven de A4 geboden wordt aan kwaliteit, entourage, vriendelijke en accurate service. „Zwitsers kwaliteitsniveau" heet dat. De keukeninstallatie is, evenals de brigade, van internationaal gehalte. Verveld schijnt in een razzia de top van de vaderlandse horeca aangezogen te hebben voor (laat ik het toch maar zeggen) „Den Ruigen Hoek". „Weg met die onzin", zou bewindsvrouwe Nelie Smit zeggen, „die naam betekent helemaal niet, dat hier wat ruigs zou voorvallen!" Integendeel! Gemeten naar de hoogte van de reuzen-coupe die zij voorgezet kreeg, gaat hier iets groots gebeuren. Bij Rijsenhout lijkt Nederland op z'n wijdst; midden in een droogmakerij, op de kruising van weg- en luchtvervoer, met de toekomstige trein van de Schiphollijn onder handbereik en niet zo erg ver weg de Ringvaart, waar het scheepsvervoer nog aardig wat te vertellen heeft. Wat die mensen onder het bewind van Gerard Verveld in een jaar niet allemaal tot stand hebben gebracht. En nu het vervolg: kwaliteit en service handhaven door het maken van een hoge winst. Petemoei Nelie Smit-Kroes (onder de indruk): „Als politiek Nederland ook zo vlot zou kunnen handelen...Hier was sprake van arbeidsmotivatie." Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. mm In dit tehuis, dat zich thans nog in een oude villa aan de Hoge Rijndijk bevindt worden dubbel-gehandicapte kinderen verpleegd. De noodzakelijke nieuwbouw is zeer kostbaar en een deel van de inrichtings kosten komt voor rekening van het tehuis. Aan het con cert wordt medewerking ver leend door het hervormd kerkkoor „Hart en Stem", het NCVB-vrouwenkoor, het UVV-vrouwenkoor, de COV- Excelsior, de blokfluitensem bles The Pied Piper en Der Fluten Lusthof van de mu ziekschool Rijn akkoord, de so listen Esther Hillinga, sopraan, Rien Vis, bas en Sander van Marion, orgel. Samenzang zal een belangrijk deel uitmaken van het programma. Het con cert is gratis toegankelijk, er wordt een collecte gehouden ten behoeve van Huize Buiten zorg. Het concert begint om half vier. OEGSTGEEST Het kinderpsychiatrisch zie kenhuis Curium aan de Endegeesterstraatweg in Oegstgeest zal door middel van een reorganisatie weer financiëel gezond worden gemaakt Waar schijnlijk zullen er niet meer ontslagen hoeven te vallen en kan het tekort op de begroting tot ongeveer één ton worden beperkt Het ontslag van geneesheer-directeur dr. J. Weinberg, de chef van de polikliniek en nog vijf andere medewer kers zal niet meer worden teruggedraaid. De po likliniek zal definitief worden opgeheven. Het bestuur van de Stichting kinderpsychiatrisch ziekenhuis Curium heeft krachtig ingegrepen. Het enorme tekort op de begroting, dat voor 1981 het half miljoen dreigde te bereiken was hiertoe de di recte aanleiding. Dat tekort is gaan groeien vanaf het moment dat Curium ruim twee jaar geleden de nieuwbouw in gebruik nam, die nog door koningin Juliana officieel werd geopend. Vanaf die tijd werd de patiëntenopvang verdubbeld en daar bleek het kinderpsychiatrisch ziekenhuis niet op berekend te zijn. Er werd te veel en te duur personeel in dienst genomen. De tekorten liepen op een gegeven mo ment zo hoog op dat de bank kredieten begon te wei geren en dat het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven niet langer bereid bleek om de tekorten aan te vullen. Door middel van de reorganisatie kan het tekort op een niveau worden gebracht dat wel aanvaardbaar is voor het Centraal Orgaan. De reorganisatie zal wor den begeleid door een speciaal ingestelde commissie, die bestaat uit de huidige bestuursleden van de Stichting en een aantal deskundigen, waaronder pro fessor Zwart van het Nederlands Psychologisch In stituut, die zich al in een eerder stadium met de pro blematiek rond Curium heeft beziggehouden. De commissie ziet het behoud van de nog ongeveer ze ventig overgebleven arbeidsplaatsen als één van haar belangrijkste taken. DRSCHOTEN De gemeente rschoten is van plan jaarlijks "t DO gulden uit te trekken voor treffen van voorzieningen voor andicaptcn. De aandacht gaat rb. fbij vooral uit naar het inrich- hr van parkeerplaatsen voor ge ne, ^capten en het toegankelijk r" ten van bepaalde gebouwen ljtl r gehandicapten. aa angspunt daarbij is het rapport an 6gankelijkheid voor Gehandicap- in Voorschoten", vervaardigd jet r de functionele commissie voor [n djnszaken in de gemeente. In middels zijn er ook een werkgroep en een stuurgroep in het leven geroepen teneinde de aanbevelingen die in de nota zijn gedaan voor te bereiden en uit te voeren. Verder zal regelmatig overleg worden gevoerd met de Stichting Aanpassingen voor Gehan dicapten in Voorschoten. Het is de bedoeling dat met de Stichting een Elan de campagne voor de naaste toe- omst wordt opgesteld. Daarbij zul len naast de motorisch gestoorden, op wie de plannen in eerste aanleg zijn gericht ook de blinden en slechtzien den en de doven en slechthorenden de nodige aandacht krijgen. Er zal een speciaal parkeerplaatsen- plan worden ontworpen voor de ge handicapten in de gemeente. Er wordt vooral gedacht aan invaliden parkeerplaatsen op verschillende centraal gelegen parkeerterreinen naast meer verspreide invalidenpar keerplaatsen bij de praktijkruimten van artsen en tandartsen, gezond heidscentra, kerken, banken enz. Een aantal gebouwen waar geconcen treerde activiteiten voor gehandicap ten plaatsvinden zal beter toeganke lijk worden gemaakt. Het gaat onder meer om het pand Leidseweg 33, De Werf, Het Cultureel Centrum en de •plaatselijke bejaardenoorden. De gemeente Voorschoten zal waar schijnlijk een perceel bouwgrond aan de Zwaluwweg in de nieuwbouwwijk Bijdorp verkopen aan de Protestants Christelijke Stichting van ouders en vrienden van geestelijk minder vali den in Leiden en omgeving. Deze Stichting wil ter plaatse een gezins vervangend tehuis oprichten. Het ge zinsvervangend tehuis is bedoeld voor ongeveer twintig geestelijk een meervoudig gehandicapte volwasse nen (mannen en vrouwen vanaf 18 jaar). Deze gehandicapten bezitten zoveel relationeel besef dat zij, mits voldoende gesteund, in de samenle ving kunnen verblijven, terwijl de gezinnen waaruit zij afkomstig zijn hen niet meer kunnen verzorgen. Overdag bezoeken de bewoners een dagverblijf voor ouderen, zijn ze werkzaam op een sociale werkplaats of in het vrije bedrijf. De nodige ver zorging en begeleiding ligt in profes sionele handen. Er wordt veel waar de gehecht aan de integratie met de toekomstige omwonenden en de wijkbewoners in Bijdorp. Deze zijn op de hoogte van de eventuele komst van het gezinsvervangende tehuis. 'DEN - Jango Edwards raasde gistera- 'd als een orkaan door de bomvolle "gehoorzaal. Met de Little Big Nose 0l Jd die hem op zijn wenken van alle toe- va olijke muziek en andere geluiden voor- en een team zangers/dansers/acteurs UL g Edwards er twee uur met een tomeloze I Tg«e en grenzeloos enthousiasme tegen- i, Be zaal liet zich gewillig meeslepen, en lste, klapte en zong mee. Naast zijn vakmanschap en onmiskenbare tech niek. zijn het vooral die energie en de enthousi asme die het publiek in ban houdt. Het optre den móet het vooral hebben van de sketches van Edwards; wanneer er gezongen wordt, is de tekst onverstaanbaar, en de tussenacts van de overige spelers zijn van minder kaliber. Ed wards is duidelijk de spil van het gezelschap en van de avond. Het gezelschap is uitstekend op elkaar inge speeld, en reageert direct wanneer Edwards een van zijn running gags uitvoert: de bandle den gooien zich telkens op een fluitsignaal op de grond, en voorzien al Edwards' handelingen van bijpassende geluiden. Enkele mimenum- mers van Edwards waren uitstekend: de dron ken priester, De Kung Fu-vechter, de aanloop naar het nummer „Hit me with your rhythm- stick". De teksten waren minder sterk en ble ven, evenals vele nummers, cirkelen rond de thema's „poep en pies" en „sex". Op den duur was dat heel vervelend. Deze thema's kwamen niet alleen in de acts van Edwards, maar ook in die van de overige groepsleden voor. Zelfs het prima uitgevoerde stukje akrobatiek viel er aan ten prooi. Aan subtiliteit ontbrak het wel in het program ma. maar daar stonden tegenvoer de vaart de perfecte timing en het vakmanschap waarmee alles uitgevoerd werd. Jacqueline Mahieu De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? noteer m.i.vals ni€ abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam AdroK Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5