Begroting laat weinig ruimte voor extra Kritiek op functioneren IGOR in raad Rijnsaterwoude $b3 Nt di RAAD ALPHEN MOET BOUW KOM WELLICHT HEROVERWEGEN Nieuwe commandant vliegbasis Valkenburg Rijnsaterwoude gaat boten weren uit Leidse Vaart Onroerend goedbelasting ni| omhoog in Zoeterwoude Begroting Woubrugge goedgekeurd Wrange humor in schilderijen van Van Buurt REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 19. DECEMBER 1980 PAG 1us ALPHEN AAN DEN RIJN De kans dat de woord. Desondanks lieten de liberalen weten een door te voeren, stelde hij direct de vraag hoe men een op klad gestelde begroting. Hiermee stemde £f.rt'ï ,van Arbeid fractie-voorzitter Van Alphense gemeenteraad opnieuw de bouw van alternatief plan te hebben. Hoe dat plan eruit ziet, die kosten dacht te kunnen dekken. „Een zo krap- raad in. nanciën J.J. Goedhart maakte dit gisteren dui- A - delijk tijdens de vaststelling van de begroting f'"f jj'®C. "™rr wilde men niet kwijt. Dat zal pas worden ont- pe begroting geeft nu eenmaal weinig ruimte", vouwd als deze zaak aan de orde is zo deelde men verdedigde hij zich. mee. Ook over de overgang van de voetbalvereni- Vlies kwam met het voorstel de onroerend belasting niet te verhogen. In plaats daarvan behui- De heer P.J. Geerlof van het CDA vond het voor- gehoor bij de fracties. De socialist H. Metaal stelde De beslissing van het college het huisvuil voor- ,den de parkeertarieven moeten worden verh< aZendi taan één maal per week op te halen vond weinig CDA-voorman H.W. Hopman vond datje datoe-het vnnr 1981 ne hnirn vm de Kom «tiat nn het zin6 kon het college geen zekerheid geven. PvdA- Stel van het college, de bibliobus niet meer in voor het vuil voorlopig twee maal per week te - -wi.ic. vuur 13Ö1. „uc uuuw van uc iyuiii aiaai up uc» raadsiid j van der vlies en VVD-er Th. den Daas Zwammerdam te laten komen, een verarming. Hij blijven ophalen en een onderzoek in te stellen, deel van de raad sloot zich bij de mening va aar ei programma maar we moeten ook een biblio- hadden om duidelijkheid hierover gevraagd. Voor pleitte ervoor deze bezuiniging van 10.000 gulden Aan de hand daarvan zou er een alternatief moe- christen-democraat aan. irend; ihwit hnrnven iip! 7nn wiicwwr flnntrmnp zichzelf en voor de verenigingen. Wethouder in te trekken. PvdA-er F. Gijbeis deelde deze me- ten worden opgesteld. De heer J. Plompen (CDA) De heer C. Doolhof van de progressieve Comlrecies Goedhart kon echter opnieuw geen zekerheid ge- ning. Hij noemde een dergelijke bezuiniging een vroeg zich af wat het één keer op halen van het tie Alphen hield een lang pleidooi waarin hij ar na< ven. De kwestie van de nieuwe terreinen voor de kwalijke zaak, die nogal wat beroering in Zwam- vuil nou eigenlijk voor bezuiniging oplevert. „De delijk maakte het niet eens te zijn met de orjeije S moest doen omdat daardoor het winkelen in hen onaantrekkelijk wordt gemaakt. Het mi theek bouwen. Het zijn weliswaar aangegane verplichtingen maar een heroverweging lijkt mij niet ondenkbaar", zei de wethouder van fi- Tijid,?"s d,f raadsvergadering werd beide' verenigingen werd verschoven naar de raadsvergadering6 van januari. De wethouder van finaciën had het niet eenvou dig tijdens de vaststelling van de begroting voor De VVD-fractie wilde weten of de bouw en de ex ploitatie van de Kom gerealiseerd kan worden. Hierop kreeg deze fractie geen duidelijk ant- merdam te weeg had gebracht. „Die beroering hoeveelheid vuil die opgehaald moet worden blijft satie van het gemeentelijk apparaat. De effici kan nooit zo enorm geweest zijn, want slechts 7 toch hetzelfde. Of je nou één keer of twee keer laat nogal eens te wensen over zo meende hij. procent van de inwoners van Zwammerdam is lid rijdt het moet toch weg", redeneerde hij. Volgens college besloot het voorstel van de heer Dot ,d ges van de bibliobus", zo reageerde burgemeester M. wethouder Goedhart zit de besparing in het feit over te nemen. Dat betekent dat er een onder -jende o ooPaats op de woorden van de socialist. Geerlof dat er minder kilometers worden gemaakt bij het komt naar de doelmatigheid van het gemeent (wind volgend jaar. Herhaaldelijk moest htj bekennen kwam met een voorstel de bibliobus te handha- één keer ophalen. Hoe dat precies in elkaar steekt apparaat, aan de hand daarvan wordt bek( nwez niet over de exacte cijfers te beschikken. Indien ven. De kosten daarvan zouden dan moeten wor- werd niet duidelijk. De raad besloot het voorstel over sommige zaken anders geregeld kur Dupe men met voorstellen kwam om bezuinigingen niet den opgevangen door het niet meer uitdelen van van de heer Metaal over te nemen. worden. )ren: angek De commandant van de ma rinevliegbasis Valkenburg ir. H. Itzig Heine heeft gister morgen het commando van het vliegkamp en de groep maritieme patrouillevliegtui gen overgedragen aan de 47- jarige kapitein ter zee F.S. Peters uit Bennebroek. De kapitein-vlieger Itzig Heine heeft in verband met het be reiken van de vijftigjarige leeftijd, leeftijdsontslag ge kregen. Pater Wolf nieuwe pas tor H.H. Bernardus en Michael HAZERSWOUDE Pater Dominicus Wolf (57), thans werkzaam in het Limburgse Geleen, zal binnen afzienba re tijd als pastor gaan wer ken in de parochie van de H.H. Bernardus en Michael te Hazcrswoude-Rijndijk- /Koudekerk aan den Rijn. Tijdens het weekeinde van 17 en 18 januari neemt hij afscheid van de parochie in Geleen, waar hij zeventien jaar werkzaam is geweest. Pater Dominicus Wolf, van ge boorte een Nijmegenaar, is de opvolger van pater Bernard Heemskerk, die onlangs af scheid heeft genomen en een functie heeft aanvaard in een parochie in het Brabantse Uden. Beide paters zijn lid van de orde der ongeschoeide kar melieten, die in ons land onder meer kloosters heeft in Ha- zerswoude (Groenendijk) en Geleen. ONTHEFFING VOOR ELF KAJUITJACHTEN RIJNSATERWOUDE De Algemene Politie Verordening van Rijnsaterwoude is gisteravond tijdens de raadsvergadering aangevuld met bepa lingen tot wering van het innemen van vaste lig plaatsen met kajuitboten in de Leidse Vaart. Bo ten, die hoger zijn dan 1.70 meter mogen niet lan ger dan 48 uur afmeren, tenzij ontheffing is gege ven door het college van B&W. Deze bepaling houdt in dat kajuitboten hier geen ligplaats meer mogen innemen. Met betrekking tot dit onderwerp diende Gemeente belangen een voorstel in dat unaniem door de raad werd aangenomen. Deze fraktie.wil de eerste 115 meter van dat gedeelte van de dijk dat het dichtst bij het Brassemermeer is gelegen, bestemmen voor elf kajuitboten, die voor ontheffing in aanmerking ko men. Met deze maatregel willen zij de overgang in het landschap van dijk de bebouwing door middel van de kajuitboten wat geleidelijker willen laten verlopen. De eigenaren van betreffende boten moe ten binnen een tijdslimiet van drie jaar, aangevuld met één jaar voor elke drie jaar dat de boot aan de dijk gelegen heeft, een vervangende ligplaats vin den. De ontheffing wordt ingetrokken na aanbieding van een vervangende ligplaats door de gemeente. Een subamendement van het CDA om de maximale hoogte van 1.50 meter op te trekken tot 1.70 meter, vanuit de waterlijn gemeten werd in een eerdere stemming aangenomen., Het amendement van het CDA om de overgangsmaatregel wat soepeler te ma ken door voor elk jaar dat de boot aan de dijk gele gen heeft één jaar ontheffing te geven met een mini mum van drie jaar en een maximum van tien, werd afgewezen. Begroting goedgekeurd ZOETERWOUDE De onroerendgoedbe- lastingen zullen het komende jaar niet ver hoogd worden. Zowel CDA, Progressief Zoe terwoude als VVD blijven achter de inhoud van het beleidsplan 1978-1982 staan, terwijl het college van burgemeester en wethouders de verschillende punten die in dit beleids plan genoemd worden vóór mei 1982 zullen helpen realiseren. De bijgestelde Nota Wo ningbehoefteonder zoek zal in januari ver schijnen met de aantekening dat er voorlo pig nog 50 woningen per jaar gebouwd zul len worden. Dit zijn de drie belangrijkste conclusies die na een vijf uur durende dis cussie over de begroting voor het komende jaar, getrokken kunnen worden. Tijdens de behandeling van de begroting kwam nog een aantal zaken uit de algemene beschou wingen van drie weken geleden naar voren. Zo kraakten PZ en VVD eendrachtig het idee van de CDA-fractie om speciale burgers op een of andere manier een ereteken te geven. Met ar gumenten als „discriminatie" en „uit de tijd" hadden de beide partijen geen goed woord over voor het idee van de christendemocraten. Het college van b en w stelde zich echter achter het CDA. Nader overleg moet een oplossing bren gen. V.d. Geest (CDA) stelde voor om de vergun- aar n in tw jppen in uu [evrov chzel •terne wam peltje de 1 )k mi oen v [ficie< ning voor een Stompwijkse kaasboer (Staui donderdag in zijn eentje „markt te h< aê V£ met zijn rijdende kar, op redelijke termij u'e trekken. „Dit is bevoorrechting en gaat te ^g6- te van de Zoeterwoudse middenstand en ipzien zers" stelde hij. rugre Burgemeester Houdijk kon meedelen commissie „midden- en kleinbedrijf" nkele bijeen zal komen. Hij stelde voor om daiaart grote en agrarische bedrijven in deze com ^g- plaats te laten nemen en de naam dan te an deren in „commissie voor economische z ruS8( De nijpende kwestie van vrachtwagens iegev woonstraten en op gevaarlijke punten ruêl' keerd staan kan zeer waarschijnlijk na h an reedkomen van de omleidingsweg secu ?mee weg nr. 17. Een gedeelte van de Dr. Kortilaar'( straat komt dan vrij en zal na goedkeurin 'et g® de provincie als parkeerplaats ingerichtuckt'1 den. *ou De afhandeling van de twaalf resterende ree°s dapunten nam nauwelijks vijf minuten ff P" slag. De wijziging van de politieverorc iparv trok nog de meeste aandacht. De polit uitr' streng gaan controleren of vuurwerk inde alléén op 30 december tussen 8.00 en 20Jr en op 31 december vanaf 8 uur tot 1 jan uur afgestoken zal worden, zoals de gev* regel voorstelt. LANGERAAR De Leidse popgroep Touchwood treedt op morgen op in gebouw De Schakel in Langeraar. De ne gen leden van deze vier jaar oude popgroep brengen een ei gen repertoire dat doet denkên aan de muziek van de Haagse formatie Gruppo Sportivo. Het concert begint om acht uur. De het onderhoudsfonds Dorpskerk zal vanavont zeven tot negen uur gehouden en op zaterdat tien tot twaalf uur. Vo« toegangsprijs bedraagt ƒ5 voor te veel geld zijn er das leden, /7.50 voor niet-leden. lea's, cyclamen, groener ten, hyacinthen, kaan ZOETERWOUDE De jaar- dergelijke te koop, lijkse kerstmarkt ten bate van verse kerstukjes. RIJNSATERWOUDE Tijdens de al gemene beschouwingen die de frakties gisteravond op de begroting gaven, ga ven zowel de CDA-fraktie als Gemeen tebelangen hun ontevredenheid te ken nen over het functioneren van Inter Gemeentelijk Overleg Orgaan (IGOR). De acht jaren dat de gemeente bij dit orgaan is aangesloten, hebben volgens beide frakties te weinig resultaten op geleverd. Ter illustratie noemden zij de Verkeersstudie Rijnstreek, die veel tijd en 200.000,gekost heeft en waar vol gens beide partijen niets is uitgeko men. Burgemeester G. J. van der Kroft zei in zijn beantwoording aan de raad met het CDA en Gemeentebelangen van oordeel te zijn dat vraagtekens geplaatst kunnen worden, maar dat niet vergeten mag wor den dat dank zij het IGOR belangrijke za ken tot stand zijn gekomen, zoals de schoolbegeleidingsdienst en het ambulan cevervoer. Bovendien moeten de raadsle den niet vergeten dat het inzake de ver keersstudie een lichte regeling betrof met het IGOR, waarbij van tevoren duidelijk was dat er meer gesproken dan gedaan zou worden. Had men het IGOR in deze meer zeggenschap gegeven door het de opdracht te geven een zware regeling te treffen dan zou het gemopper van de raadsleden nu niet nodig zijn geweest. De raad was het eens met de heer P. J. van Rijn (CDA) die stelde wel bij het IGOR te willen blijven, maar dan met de vinger aan de pols. Bovendien zullen er geen ta ken meer begonnen worden, waarvan bij voorbaat al gesteld kan worden dat deze geen resultaat zullen geven. Beide partijen konden elkaar ook goed vinden in hun bezwaren tegen het bedrag van 27.090 gulden dat het college als sub sidiebedrag voor het zwembad „De Kleine Oase" te Leimuiden op de begroting heeft staan. Het CDA vroeg zich af in hoeverre de gemeente moreel verplicht was om dit zwembad jaarlijks met een subsidie te steunen, terwijl de fraktie Gemeentebe langen tot' de conclusie kwam dat het zwembad ten opzichte van andere zwem baden in de omgeving niet zo'n bijzondere plaats inneemt waardoor Rijnsaterwoude over zou moeten gaan tot het geven van subsidie. Besloten werd het onderwerp aan te houden en de discussie hierover voort te zetten in de raadscommissie fi nanciën. De kosten van de Streekmuziekschool worden ook in Woubrugge steeds meer punt van kri tiek. Alle partijen lieten gisteravond tijdens de begrotingsbehandelingen een waarschuwend geluid horen en de suggestie werd ter tafel ge bracht het financiële aandeel door middel van verhoogde ouderbijdragen maar wat te vermin deren. De Woubrugse begroting voor 1981, werd overigens goedgekeurd. De aansluiting van de Bateweg op de provincia le weg T 20 is ook een zorgelijke zaak. CDA en Gemeentebelangen bepleitten verkeersmaatre gelen. Dit omdat er in de korte tijd, dat deze aansluiting gereed is al een aantal aanrijdineen heeft plaats gevonden. Burgemeester Brouwer de Koning deelde mee, dat de zaak er goed in de gaten werd gehouden en zo nodig maatregen zouden worden voorgesteld. Over de verkeerssituatie in de Kerkstraat in Hoogmade kunnen op dit moment eigenlijk geen nieuwe punten worden aangevoerd. Una niem is en blijft men voor voorspoedige realise ring van de omleidingsroute. De VVD stelde, „dat de provincie zich tegen beter weten met de Kiltunnel een financieel debacle op de hals had gehaald" en dat de verantwoordelijke provin ciale bestuurderen de conclusie uit hun wanbe leid moeten trekken en derhalve dienen op te stappen Over de winsten van het Energiebedrijf was men ook helemaal niet te spreken. Deze win sten gaan naar de gemeente en niet naar de ge bruikers en dat is onjuist was de mening. Raadslid Vos (PvdA) kwam eigenlijk met de beste oplossing. Hij wilde de winsten gebruiken om de uit de pan gerezen reinigingsrechten te drukken, opdat het geld terecht kwam, waar het tenslotte moest wezen. Het was echter spij tig dat burgemeester Brouwer de Koning in zijn beantwoording aan deze waardevolle suggestie voorbij ging. Recordomzet van twee miljard voor bloemenveilingen DEN HAAG Ondanks de •verliezen van de bloemente- Iers hebben de twaalf bij de Vereniging van Bloemenvei lingen in Nederland aange sloten veilingen een recor domzet van twee miljard gulden bereikt. Ook de ex port is dit jaar sterk geste gen. De exportwaarde van de bloemen en planten be draagt in 1980 ruim 1,9 mil jard gulden, naar verwach ting zeventien procent meer dan vorig jaar. De verliescij fers van de bloementelers steken hierbij echter schrij nend af. De omzetcijfers van de laatste tien jaar vertonen een groei, die in de huidige economische situatie een grote uitzondering is. Dit is mede veroorzaakt door een omschakeling van vele groentetelers op de pro- duktie van bloemen en pot planten. De snij- en potplan tensector is vooral een groei sector. In 1971 werd in totaal ruim 544 Vniljoen van deze produkten geveild. Nu is dat bedrag ruim twee miljard gul den. Met grote zorg wordt door de hele sector de ontwikkeling van de energiekosten gevolgd. Een (te) sterke stijging vormt niet alleen een grote bedrei ging voor het inkomen van de kweker, maar ook voor de ex port. De conclusie van het VBN: Ondanks grote zorgen, zoals stijgende kosten en een dalende rentabiliteit, blijft de bloemisterij voor de nationale economie een groeisector. Daarbij zijn de sterke punten, het actieve ondernemersbe- drijf en het gezinsbedrijf. Muziekensemble Hazerswoude geeft concert in Hoogmade HOOGMADE Het ander half jaar geleden opgerichte „Muziekensemble Hazers woude" geeft morgen een concert in de Nederlands Hervormde kerk in Hoog made. Het kamermuziek spelende ensemble bestaat uit twintig amateurmusici uit de omge ving. In haar korte bestaan trad het ensemble al zes keer op. Ook voor volgend jaar staan er al vier concerten op het programma. Omdat het zo goed gaat, achten de amateur- musici de tijd rijp om tot wer ving van donateurs over te gaan. Hiermee wil men een tweeledig doel bereiken: ama teuristische muziekbeoefening in orkestverband onder pro fessionele leiding en het geven van een aantal openbare con certen. Donateurs kunnen zich tijdens het concert in Hoogma de opgeven. Voor de uitvoering in Hoog made staan werken van Mo zart, Corelli en Benda op het programma. Dirigent is de heer A. Snel. RIJNSATERWOUDE In Rijnsaterwoude wordt mor genochtend het verbouwde raadshuis officieel geopend. Belangstellenden zijn vanaf half elf welkom. tyji V I Een van de olieverfschilderijen waaruit de beïnvloeding door de surrealistische Johfra en Dali duidelijk TENTOONSTELLING IN RINGKANT geeft dat hem zelf schijnt te verh „Het is moeilijk duidelijk te omschr NIEUWVEEN Burgemeester G. J. van der Kroft opent vanavond om ze ven uur de schilderijen-expositie van de 29-jarige Nieuwveense schilder An- dré van Buuren in de hal van gebouw de „Ringkant". Het grootste deel van de werken bestaat uit olieverfschilde rijen, met daarnaast enkele penteke ningen, die dateren uit het begin van zijn schilderperiode en nog de sporen dragen van zijn grote liefde uit de tijd: het tekenen van stripverhalen. Zo'n zes jaar geleden is Van" Buuren zich gaan interesseren voor het werken met olieverf, welke techniek hem meer gele genheid bood tot expressie. In zijn werk is hij sterk beïnvloed door de schilders Joh fra en Dali, die beiden tot de surrealisten gerekend worden. Het werk van Van Buuren neigt dan ook naar het surrealis me. Voor zijn eerste'olieverfschilderijen ge bruikte hij felle, vrolijke kleuren. „Ik ge bruikte gewoon alle tubes die ik bezat. Ik zou zulke werken nu niet meer kunnen maken," zegt André van Buuren, wiens gebrek aan vertrouwen in de wereld en de mensheid wordt weerspiegeld in zijn werk. Grillige figuren, die nog weinig overeenkomst hebben met menselijke we zens, komen in praktisch al zijn werken' voor, evenals een zekere eenzaamheid en troosteloosheid. Het goede wordt in zijn werk veelal overwonnen door het kwade. Dit laatste is duidelijk te vinden in een schilderij met de afbeelding van een vrouw, vastgeketend aan een boom. Op de voorgrond maakt een ongure figuur zich met een wrede grijns op het gezicht uit de voeten, terwijl in de verte een ridder te Kaard de vrouw in een vliegende galop te ulp snelt. Bij een eerste blik lijkt het tot »een „happy end" te komen, maar bij een nauwkeuriger bestudering van het schil derij ziet men de adder in het gras: een schorpioen die zich aan de voeten van de vrouw klaarmaakt om haar de doodskus te geven. Zoals André zelf zegt is hij niet vies van wat wrange humor. Men moet de schilderkunst volgens hem met een kor reltje zout nemen en er de grap van kun nen inzien. Zonder een vastomlijnd plan te hebben voor een nieuw schilderij, begint hij enke le schetsen te maken, wat een resultaat ge de wat ik met een schilderij wil zeggei begin te werken en opeens is het er" schilderij van klein formaat kost hen maand tijd, terwijl in een wat groter s derij gauw zo'n vier tot vijf maay e werk gaat zitten. De produktie is dai niet erg hoog. geëxposeerd heeft met zijn jaar tijd heeft hij acht exposities ge den. Een andere reden is dat hij het prettig vindt met zijn schilderijen „te ren", zoals hij dit zelf noemt. Hij zi noodzaak van exposities evenwel in, dal dit de enige mogelijkheid is zijn* onder de mensen te brengen. Voor expositie in de „Ringkant" werd hij u u nodigd door de gemeente, ter ere opening van de nieuwe ruimten in bouw. De expositie is vanavond I uur te bezichtigen en vervolgens december tot en met 4 januari, met dering van 31 december, van drie ui vijf uur, op welke tijden André van en aanwezig zal zijn om toelichting ven. IDE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4