érnstige twijfels over financiering Stevenshof Maatschappelijk werk wil centrum in elke wi Krediet voor nieuwbouw Marnixstraat WJ en Kraakbond verliezen kort geding tegen WUPO EVREDENHEID OVER ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN Arrestee trekt oor binnenstad „Hulp per telefoon blijft nodig" AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 PAGINA 3 Rtv.!!k>EN Westland-Utrecht ine a eet Ontwikkeling bv (WUPO) 19 2^ct verplicht om stappen te on- «men, zodat de 'geschonden '°9t* j' van de KWJ en de Leidse Die Kïkbond wordt gezuiverd. Dit Fiimr ste de president van de Am- emeni amse rechtbank, mr. Borger- noC| Mulder, gisteren. >n brief van 22 september ver zocht de WUPO het Leidse gemeen tebestuur om versoepeling van de toewijzingsnormen van moeilijk ver koopbare nieuwbouwhuizen. Het ar gument van de WUPO was het on derscheppen van een opruiend vlug schrift, dat afkomstig zou zijn van de Leidse Kraakbond. In het pamflet werden 'door. de Kraakbond' groot scheepse kraakacties aangekondigd. De WUPO vroeg het gemeentebe stuur om versoepeling van de toewij- voorkomen zouden kunnen worden. Tijdens het kort geding eiste de KWJ/Kraakbond, dat de WUPO een brief naar het Leidse college moet sturen, waarin eerder gedane aantij gingen worden teruggenomen. Dit om de eventueel aangetaste banden met de gemeente te herstellen. Ten tweede vindt de Kraakbond, dat de Leidse burgerij van de valsheid van de in de openbaarheid gebrachte brief op de hoogte gebracht moet worden. Daarom eiste raadsman L. Sprenger, dat de WUPO door middel van advertenties in de Leidse dagbla den openlijk haar excuses voor het misverstand aanbiedt. „Het vlug schrift had de WUPO reden tot twij fel moeten geven. De wezenlijke waarde van het pamflet had nage trokken moeten worden", aldus Sprenger vorige week tijdens het kort geding. In de uitspraak van de Amsterdamse-president wordt dit ar gument ontzenuwd. Volgens Borger- hoff-Mulder kon de WUPO redelij kerwijs niet weten, dat het pamflet niet van de Leidse Kraakbond af komstig was. Tevens stelt de presi dent, dat het niet verboden is om stukken ongeacht de aard on der de aandacht van de autoriteiten te brengen. 1. 2 DEN De totstandkoming van de wijk renshof, die moet worden gebouwd in de Ier ten zuiden van de Leidse Rijndijk is ermiddag en -avond een stapje dichterbij omen. In een gezamenlijke vergadering de raadscommissies volkshuisvesting, Kr!*nciën' ""rotelijke ordening en economi- zaken gaven de raadsleden een oordeel het ontwerp-bestemmingsplan Stevens- Ten aanzien van de financiering van project heerste gisteravond groot pessi- me. Er werd ernstig getwijfeld aan de zidheid van het rijk om de gewenste SXe lokatiesubsidie te verstrekken. De n AnJÏslcden waren het in grote lijnen eens i. het ontwerp. In de aanwezigheid van 6 «Iele tientallen belangstellenden werden 1de 41 tegen het ontwerp ingediende be- Mich arschriften behandeld. Het bestem- Sportfgsplan wordt maandag 22 december de gemeenteraad vastgesteld. Stevenshofjespolder is het gebied dat be- nsd wordt door de Oude Rijn, de spoorlijn len Den Haag, het mogelijke traject van sweg 11 en de gemeenten Wassenaar en tenburg. Volgens het ontwerp-bestem- iplan zouden hier 4500 woningen gebouwd :n worden. 80 procent zou uit eengezins- ingen bestaan. Ruim 90 procent van de wo- n zou in de woningwetsfeer gebouwd n worden. Op dit pujit liggen echter de moelijkheden. Om dit mogelijk te maken lokatiesubsidie van 13.000 gulden per wo ning nodig. Tot dusver heeft het"rijk bij verge lijkbare projecten nooit meer dan 7.000 gulden subsidie gegeven. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting: „Wij moeten die subsidie krij gen, anders is het onmogelijk enigszins betaal bare woningen voor Leidenaars te bouwen. Maar ik vrees, dat wij het gevraagde niet krij gen. Wij kunnen niets anders doen de onder handelingen afwachten." Ten aanzien van het aantal te bouwen wonin gen heerste grote eenstemmigheid. J. Peters (PvdA) kwam met voorstel 500 woningen extra te bouwen. A. Ponsen (PSP) stelde voor om 2500 woningen meer neer te zetten. Tesselaar deed dit laats'? voorstel af met de opmerking: „volstrekt on alistisch". De rest van de raads leden kon zich vinden in de lichte mate van flexibiliteit, dat het ontwerp- bestemmingsplan op dit punt biedt. zwaarschrift, dat er geen sprake is van een tweebaans-, maar van een vierbaansweg in het besluit van de Tweede Kamer. Tijdens de ver gadering werd men het niet eens over de wijze Winlcplrpntrnm waarop het besluit van de Tweede Kamer dien- w aangaande moest worden uitgelegd. Bedrijven Rijksweg 11 Tijdens de behandeling van de bezwaarschrif ten bleek, dat er in de afgelopen maanden acht bezwaarschriften in de ambtelijke molens ver dwenen zijn. Eén van de bezwaarschriften, die niet verdwenen was, was dat van rijkswater staat. Volgens het ontwerp-bestemmingsplan kan het aantal woningen in de polder uitge breid worden door het besluit van de Tweede Kamer om rijksweg-11-west niet voor 1990 te bouwen en de weg dan als tweebaansweg te bouwen. Rijkswaterstaat betoogde in zijn be- Het bestemmingsplan heeft tot gevolg, dat on der meer Chrispijns caravanbedrijf en het vee voederbedrijf van de heer Schrama (beide ge vestigd aan de Rijndijk) moeten verdwijnen. Het bedrijf van Schrama zou teveel stankover last en lawaai veroorzaken voor de bewoners van Stevenshof om het te handhaven. Met name het laden en lossen van vrachtauto's en een zoete geur zouden het milieu aantasten en de bouw van woningen vlak bij de bedrijven niet verantwoord maken. Eigenaar Schrama: „Die overlast is nauwelijks waarneembaar en ook stank valt nauwelijks te constateren. Ver plaatsing van mijn 75 jaar oude bedrijf is niet mogëlijk, omdat er geen goede, andere lokatie voorhanden is." B. Glaubitz (D'66) kondigde aan, dat zijn partij een amendement overweegt, waarin het voortbestaan van het veevoederbe drijf tot uiting komt. J. van Zijp (CDA) deelde mee, dat zijn fractie dit amendement onder steunt. Wethouder Tesselaar wees erop, dat in dien dit amendement maandag aangenomen wordt, het gehele bestemmingsplan veranderd In het ontwerp-bestemmingsplan is een groot winkelcentrum gepland nabij de de toekomsti ge spoorweghalte 'de Vink'. Door middenstan der uit het winkelcentrum Noord-Hofland in Voorschoten is bezwaar aangetekend tegen deze lokatie. Het nieuwe centrum zou het Voor- schotense winkelcentrum te veel concurrentie aandoen. De door Leiden gedane toezegging, dat het winkelcentrum in Stevenshof 250 meter vanaf de spoorlijn gesitueerd wordt, werd als niet voldoende beoordeeld. 'Noord-Hofland' blijft van mening, dat het nieuwe winkelcen trum nog te weing centraal in de nieuwe polder gebouwd wordt. Bij de nieuwe N.S.-halte zou den volgens het ontwerp enkele kleinere win kels gebouwd moeten worden. Het ontwerp-bestemmingsplan bepaalt, dat er geen nieuwe ligplaatsen voor woonboten in de Veenwatering en de Dobbewatering komen. Uit stedebouwkundig oogpunt zou dit niet wen selijk zijn. Langs de Rijndijk zouden enkele lig plaatsen moeten verdwijnen. Bewoners van deze woonboten dienden een bezwaarschrift in tegen deze plannen. De kans bestaat, dat de ge meenteraad alsnog overstag gaat en toestem ming verleent voor het creeëren van ligplaat sen in de Veenwatering en de Dobbewatering. IUJ 4 commissie Leiden motion heeft zo haar en manier om de aan- ré'kófcht op Kerstmis te stigen. Gisteravond k onder flinke belang- Hing van het winke lt publiek een arrestee vier kerstmannen as. If de binnenstad. Het yg ige dat ontbrak was m« leuw. Omdat deze or een arrestee nood- lelijke weersgesteld- td zich niet voordeed, was het vervoermiddel op wieltjes gezet. De kerstmannen vielen tater op de avond de vergade ring van de raadscom missie Volkshuisvesting binnen, waar op dat mo ment het bestemmings plan Stevenshof aan de orde was. Na de consta tering, dat er hard en ij verig gewerkt werd, ver lieten de kerstmannen de zaal weer. LEIDEN Het algemeen maat schappelijk werk wil in elke Leidse wijk een voorziening yoor maatschappelijk werk ves- adr £en- Dit om de beschikbaarheid en bereikbaarheid van de hulp- e verlening te vergroten. Ter on- ij» nersteuning van deze kleine bu- -ee oau's I0U er een Centraal 2i {Jnceau beschikbaar moeten zijn. Deze wijkvoorzieningen zouden hei Eevestigd moeten worden in al bestaande gezondheids- en wel- ajnsinstelling. til Door deze constructie kan met andere Hulpverleners worden samengewerkt, stichting algemeen maatschappelijk ar %erk denkt dat het door deze aanpak ff1 Kgelijk WOI"dt „om eventueel in de wijk ff ptestaande structurele problemen te sig- 5leren en aan te pakken". Dit schrijft stichting in een 'visienota'. u Het maatschappelijk werk wil voor ie- ont ÈLereen beschikbaar en bereikbaar zijn. «aartoe wordt momenteel aan een aan- lü tal zaken gewerkt. Decentralisatie is er één van, maar ook wil de stichting het takenpakket uitbreiden met groepswerk. „Het probleem is daarbij dat we momen teel eigenlijk te weinig mensen hebben om dat aan te pakken. Volgens de nor men zouden we 12 maatschappelijk wer kers in Leiden nodig hebben maar van het ministerie van CRM krijgen we er maar zeven betaald", aldus voorzitter J.Neervoort. Teamleider W.Ververs: „We zijn ook van plan meer te gaan doen aan het werk voor buitenlandse werknemers. Ook daar hebben we extra mensen voor nodig". De decentralisatie zou moeten leiden tot aparte huisvestingsmogelijkheden in elke wijk. Binnen de stichting vindt een onderzoek plaats hoe de organisatie er bij een dergelijke decentralisatie uit zou moeten zien. Bovendien moet worden onderzocht welke wijken voor een apar te vestiging in aanmerking komen. Daarbij speelt een rol „de vraag voor -welke probleemgroepen en catergorieën hulpvragers, zoals etnische minderhe den, werklozen en woonwagenbewoners een hulpverlening moet worden opge zet". „Het duurt overigens nog wel 10 jaar voordat we deze plannen door heb ben kunnen voeren", aldus de heer Neer voort. Vanuit het bestaande bureau aan de Oude Rijn is optimale hulpverlening niet mogelijk. De huisvestiging is onvoldoen de, want het gebouw is te klein en te ge horig. Ook het goed functioneren van het administratief apparaat wordt hier door bemoeilijkt. De heer Ververs: „Er bestaat natuurlijk de kans, dat zal blij ken dat we de mensen, die we met deze plannen oproepen, qua personeelsbezet ting of huisvesting niet op kunnen van gen. Als dat moment aanbreekt zullen we aan de bel moeten trekken bij het ministerie of bij de gemeente. Voorlopig vinden we, dat het noodzakelijk is het maatschappelijk werk van zijn vage en soms negatieve image af te helpen door wat meer naar buiten te treden". Het bureau maatschappelijk werk aan de Oude Rijn 44C is elke dag van 14.00- 15.00 uur en op donderdag ook nog van 19.00-20.00 uur geopend. De hulpverle ning is kosteloos. Eventueel kan via een briefje of telefoontje een huisbezoek ge regeld worden. 10 JAAR TELEFONISCHE HULPDIENST LEIDEN De Telefonische Hulpdienst in Leiden viert dit jaar haar 10-jarig jubileum. In het jaarverslag schrijft de dienst dat zij volop bestaansrecht heeft, ook al is nog niet iedereen op de hoogte van deze vorm van hulpverlening. Ondanks die onwetendheid liep het aantal telefoontjes in die tien jaar op van 433 in '71 naar 8889 in '79. „De bestaansreden van de T.H.D. wordt gevormd door de be hoefte om eens helemaal uit te kunnen praten met een ander mens. niet gehinderd door deskundigheidsverschillen, moeizame verwijzingen of angst een stempel opgedrukt te krijgen", zo staat in het jaarverslag van de hulpdienst te lezen. „Uit het toene mende aantal hulpvragen blijkt dat de T.H.D. nog steeds reden van bestaan heeft". De T.H.D. telt zo'n 75 vrijwilligers en 2 beroepskrachten die in wisseldiensten de telefoon 24 uur per dag bemannen. Het me rendeel van deze vrijwilligers werkt of studeert in de agogische sfeer. „We zouden graag wat meer mensen uit het zakenleven of huisvrouwen binnen de dienst willen verwelkomen. Het is ons streven een afspiegeling te zijn van de samenleving", aldus het jaarverslag. De T.H.D. heeft niet de bedoeling therapie aan de telefoon te bedrijven. Hoogstens wordt de bellers geadviseerd met specifie ke vormen van hulpverlening. De grootste categorie mensen die contact zoeken met de telefonische hulpdienst vallen in de leef tijdscategorie 35-49 jaar. Eenzaamheid blijkt daarbij nog steeds het hoofdmotief te zijn. Bij de jongeren (ruim 4% van de bellers) blijken sexuele problemen voorop te staan. De toekomst van de Telefonische Hulpdienst ziet er vrij roos kleurig uit. Door een hogere subsidie kunnen meer beroeps krachten worden aangetrokken terwijl er ook meer geld is voor een betere begeleiding van de vrijwilligers. De T.H.D. vraagt zich wel af of haar opvang wel voldoende is nu een aantal ande re telefoondiensten als de vrouwentelefoon, de kindertelefoon, de mannenlijn en de sexlijn zijn ontstaan. Met het voeren van een beter voorlichtingsbeleid zal getracht worden het werk wat meer bekendheid te geven. Keniase zanggroep De Keniase zanggroep Tala Mjini Choir treedt enkele malen op in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat Zondag 21 december om drie en vier uur alsmede op 26 december en 27 december om twee en vier uur. Het uit zeven personen bestaande koor be geleidt zichzelf op bongo, gitaar en bas. Gezongen wor den kerstliederen. De toegangsprijzen bedragen voor volwassenen drie gulden en voor kinderen twee gulden 'De Springplank'. 'De Springplank' De adspiranten-groep ven het Nederlands Danstheater treedt vanavond op in het LAK-theater aan het Leven daal. Het enthousiasme, waarmee deze jonge dansers met hun vak bezig zijn, wordt door een steeds groter wordend aantal toeschouwers gewaardeerd. Het programma bevat twee nieuwe choreografiën en wel 'Opus 10' van Nils Christe op muziek van Dmitri Sjostakovitsch en 'Subterra- nians' van Eduard Wubbe op muziek van David Bowie. Voorts wordt 'Interactions' uitgevoerd, een choreografie van Christopher Bruce op muziek van Gary Carpenter. Het optreden van 'De Springplank' begint om kwart over acht. De toegangsprijzen bedragen 7,50 (voor LA K-leden en houders van een CJP of Pas 65 is de prijs vijf gulden). Volume Two De jazzgroep Volume Two treedt komende zondagmid dag op bij Jazz on Sunday in het bowlingrestaurant aan de Boshuizerlaan. Volume Two wordt gevormd door de Amerikaanse pianist Irvin Rochlin, Evert Hekkema op trompet en barython horn Peter Krijnen op contrabas en basgitaar en Lex Cohen op slagwerk. Het concert begint om drie uur 's middags. JAC Het Jongerenadviescentrum aan de Caeciliastraat 67 draait morgen de dia serie "Daar ben jij voor,...ik niet". De serie gaat over jongeren die vertellen over hun leven relaties, werk en toekomst. Het valt hen op dat het heel gebruike lijk is dat de man gaat werken en dat de vrouw de huis houding doet. De avond begint om half acht en de toegang is gratis. Rock and Roll Jongerenvereniging Augustinus, Rapen brug 24 houdt morgenavond een Rock and Roll-avond met de band ,Big Feet en the Doughnuts. Kauwgom is ter plaatse verkrijgbaar. Aanvang 21.00 uur. Hot House De stichting Jazzzolder Hot House houdt morgenavond om tien uur een concert met de groep 'Van den Bergen. Van Bergen en van Bergeijk'. Deze formatie bestaat uit vijf per sonen die behalve eigen composities werk spelen van on der anderen Ellington en Monk. Het concert wordt gege ven in het Leidsch Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Kerstbingo De stichting Meerburg houdt vanavond in het clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat een kerst bingo met vlees- en andere prijzen. De toegang is gratis vanaf 16 jaar. Aanvangstijdstip is acht uur. Onderwijsassisten t Om de vele extra activiteiten die het werken aan de nieu we basisschool voor vier- tot twaalfjarigen met zich mee brengt. en door het arbeidsintensieve karakter van het fei telijk functioneren van deze school, valt te overwegen ol reeds nu een onderwijsassistent een zinvolle aanvulling van een schoolteam zou kunen zijn. Deze conclusie trekt Gony van Greevenbroek in haar proefschrift 'Onderwij sassistent en taakdifferentiatie' waarop zij gisteren aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. De onderwijsassistent assisteert bij het to taal van de werkzaamheden van het onderwijsgebeuren. Het doel hiervan is de leerkrachten tijd en gelegenheid te geven om meer aandacht te besteden aan de werkzaamhe den die een beroep doen op hun professionele deskundig heid. LEIDEN De bouw van 54 woningwetwoningen aan de Marnixstraat is weer een stapje dichterbij. De com missie Volkshuisvesting ging gisteravond akkoord met het voorstel van b en w om 6,5 miljoen gulden be schikbaar te stellen aan de woningbouwvereniging 'öns Belang' voor de nieuwbouw. Voor de financiering hier van heeft de staatssecretaris van Volkshuisvesting al toe stemming gegeven voor het sluiten van een lening bij het rijk. De 54 woningen gaan onder meer 72 woningen, het voor malige bestuurshuis Marnix straat en het pakhuis Molen straat vervangen. De bewo ners zullen voor zover nodig, tijdens de bouw in wisselwo ningen gehuisvest worden. De gemiddelde huurprijs is vast gesteld op 470 gulden per wo ning. Het plan omvat onder meer vier eengezinshuizen met zes kamers, viertien een gezinshuizen met vier kamers, tien tweekamerwoningen, ze ventien driekamerwoningen en tien vierkamerwoningen. Ook zullen er twee winkels gebouwd worden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3