Bemiddeling (TFiaech van kardinaal belang Machtsstrijd rond Khomeinynu al begonnen Terkeerschaos in Parijs jrbeiderspartij il contacten giet Palesti jnen Inbraak kost student tijdelijk twee vingers Libische interventie in Tsjaad veroordeeld SURINAME: VISUMP Ontvoerde vrouw na elf maanden vrij \bor„slanke feestdagen? Staking Italiaanse luchtverkeers leiders ophanden JCHT VOOR NEDERLANDERS ÏTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 PAGINA 17 (Van onze correspondent Jan Drummen) kRIJS De Franse hoofdstad eft woensdag de grootste en meest rienbarende opstopping uit haar schiedenis beleefd. De chaos was groot dat brandweer en politie, inneer zich in de stad een ernstig geluk of een grote brand zou heb- n voorgedaan, de plaats des on- ils alleen met een helicopter had- n kunnen bereiken. opstopping had meerdere oorzaken: zware renval. een blokkade van de binnenstad door vuilniswagens en een grote studentenop tocht. In een aantal gevallen deden automobi listen er een uur over om een afstand van minder dan driehonderd meter af te leggen. Net als bij vorige grote opstoppingen waren er diverse automobilisten, die hollend over de moterkappen van andere auto's de opstopping probeerden te ontkomen en hun eigen wagen onbeheerd achter lieten. En voor zover zij hun auto's konden verlaten, werden de vluchters door andere automobilisten nage zet, in de wetenschap dat al één verlaten wa gen een opstopping alleen maar verergert. Hier en daar kwam het ook tot vechtpartijen. Het duurde tot laat in de avond alvorens het volkomen vastgeraakte verkeer in de bin nenstad weer enigszins op gang kwam. Gisterenmiddag leidde een nieuwe demonstratie van chauffeurs van v de chaos van woensdagavond, opnieuw tot grote verkeersproblemen, geving van het presidentiële paleis, het Elysée. 'aëlische ex-premier Rabin, die bij de verkiezing van de (nvoerder van de Arbeiderspartij voor de verkiezingen van I jaar werd verslagen door partijvoorzitter Simon Peres. geJES AANVOERDER ERKIEZINGSSTRUD lenki AVIV De Israëlische Arbeiderspartij, die gisteren Ijvoorzitter Simon Peres aanwees als lijstaanvoerder de verkiezingen van november volgend jaar, zal die IHbusstrijd ingaan met een programma, dat de deur jp it naar besprekingen met Palestijnse leiders. De enige Jjlwaarde die aan de Palestijnen wordt gesteld is, dat zij i lid zijn van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie B J)), met wie ook de Arbeiderspartij ieder contact af- BlL Aldus heeft Yossi Sarid, een voornaam partijfunctio- WW' gisteren bekendgemaakt. I deed zijn uitspraken na een met name voor Israëls ex-pre- Yitzhak Rabin dramatisch verlopen vergadering van de Meer dan 70 procent van de ruim 3.000 stemgerechtigde kozen niet Rabin maar partijvoorzitter Peres tot anvoerder. Hij moet het volgend jaar normaal gesproken iYn>vember maar als het kabinet valt mogelijk eerder opne- |l tegen premier Begin, de leider van het regerende Likoed- s zelf heeft nog geen uitspraken gedaan over een mogelijk (hem te voeren Palestijnen-politiek. Maar volgens de eerder emde partijfunctionaris zal de Arbeiderspartij bereid zijn fc praten met „Palestijnse persoonlijkheden", die het bestaan Israel moeten erkennen en terroristisch optreden afwijzen, anzien van de bezette gebieden zal ook ae Arbeiderspartij 'erzetter. tegen de vorming van een volledig onafhankelij- ilestijnse staat. Wël is de partij bereid door Arabieren be lde gedeelten aan Jordanië terug te geven en in voor Israël igisch belangrijke regio's een zekere vorm van zelfbestuur ider Israëlische supervisie toe te staan. ]aëlische aanval op Zuid-Libanon j AVIV Israëlische troepen hebben vannacht een aan gedaan op Zuid-Libanon en tien tót vijftien Palestijnen od, zo heeft een Israëlische militaire woordvoerder in Aviv bekendgemaakt raëli's vernietigden zes Palestijnse doelen in het gebied van orp Mahmoudia ten noorden van de rivier de Litani. Vier lische soldaten werden gewond, aldus de woordvoerder. •tijnse guerrillastrijders hebben de Israëlische actie beant- i met raketaanvallen op Israëls noordoostelijke grensge- Vier raketten kwamen op Israëlisch gebied terecht maar •rzaakten geen schade. onze corres pondent n Drummen) IIJS Een teur-in breker iet Zuidfranse tpellier, die bij binnendringen een winkel twee vingers oor, zal deze tzij het snelle ijpen van de ie vermoede niet voor altijd ven te missen. inbreker was student, die het oog op de dagen drin- geld nodig Maar'de in- breker ging onhan dig te werk. Een dikke glazen deur- plaat die hij pro beerde te verwijde ren gleed omlaag en sneed hem twee vingers af. Toen de politie arriveerde vond deze ter plaatse de twee af gesneden vingers en volgde hel bloedspoor naar de onfortuinlijke in breker leidde. In het ziekenhuis werden de vingers vervolgens weer op de hand geplaatst Vervolg van voorpagina LONDEN De plotselinge wending in het Noordierse gevangenisdrama deed zich gisteravond voor, nadat men de 26- jarige hongerstaker Sean McKenna, die buiten kennis en stervende was, overgebracht had naar het militaire ziekenhuis van Belfast McKenna en zijn zes kameraden hadden al 53 dagen geen vast voedsel meer gegeten. Toen McKenna weg was, ontboden de overige zes in de ziekenafdeling van de Maze plotseling de gevangenisdirekteur. Zij vertrouwden hem toe, dat zij met hun actie wensten te stoppen. Ze vroegen me dische verzorging, die zij tot dan toe ge weigerd hadden en verklaarden dat ook McKenna geholpen mag worden. Later werd door republikeinse leiders in Belfast gezegd, dat de hongerstakers voor af inzage gekregen hebben in bepaalde documenten, waaruit bleek dat er belang rijke wijzigingen op til zijn in het gevan genisregiem. Waarnemers vermoeden, dat de hongerstakers deze papieren gekregen hebben door bemiddeling van de Ierse kerkelijke leiders, onder wie kardinaal Thomas O'Fiaech, wiens geduldige in- Een paar dagen geleden genomen foto. spanningen om te voorkomen dat de actie van een van de zeven IRA-hongerstakers, Raymond McCartney, in de Noordierse M aze-gevangen is. van de IRA-gevangenen slecht zou aflo pen, op het nippertje met succes bekroond werden. POSITIE 81-JARIGE AYATOLLAH STEEDS ZWAKKER (Van onze redactie buitenland DEN HAAG De Iraanse president Abolhassan Bani-Sadr heeft met zijn beklagbrief aan de ayatollah Kho- meiny over het functioneren van de regering de knuppel in het hoender hok geworpen. De Iraanse fundamen talisten, aldus de Iraanse president, maken zich schuldig aan machtsmis bruik. Als voorbeeld noemde hij ge vallen van martelingen in Iraanse ge vangenissen. Bani-Sadr ging ook in op de toestand bij de radio en televi sie, die geheel beheerst wordt door de orthodoxe islamieten. Het voornaam ste punt van kritiek was echter wel de incompetentie van de ploeg van de orthodoxe premier All Rajai, die eer der dit jaar na eindeloze omwegen tot stand kwam. Aanvankelijk leken met de oorlog tussen Iran en Irak de strijdende gelederen bin nen het Iraanse regeringsapparaat weer te zijn gesloten. Aan het gekrakeel om machtsposities kwam een einde. Maar de machsttrijd is nu in volle hevigheid te ruggekeerd en heeft zelfs zulke vormen aangenomen dat een burgeroorlog op nieuw niet langer uitgesloten is. Er lijkt op het eerste gezicht moeilijk een vreem der uitkomst denkbaar van de Iraanse revolutie in januari 1979, die eveneens vooraf was gegaan door een burgeroor log. Zoals bekend was de eenheid van de op- posit j tegen het bewind van de sjah al zeer broos. Linkse groeperingen, verlich te mohammedanen en orthodoxe geeste lijken sloegen de handen ineen om de val van de sjah te bewerkstelligen, maar onder het morele, maar sterk weifelende gezag van de uit Parijs teruggekeerde ayatollah Khomeiny wisten de ortho doxe islamieten hun machtsposities steed meer te vergroten. De verlichte, in het westen opgevoede mohammedanen die in de entourage leefden van Khomeiny in ballingschap. zijn het afgelopen jaar allemaal uitgeran geerd. Waar is bijvoorbeeld Ibrahim Ya- zdi gebleven, de prominente in Amerika opgevoede chirurg, die kort na de revo lutie minister van buitenlandse zaken werd en Mehdi Barzagan, de eerste pre mier na het vertrek van de sjah Weliswaar stond een nieuwe lichting in het westen opgeleide islamieten klaar om hen af te lossen, onder wie de meest prominente, Abolhassan Bani-Sadr én Sadeq Ghotzbadeh. Beiden studeerden net als zoveel andere Iraanse intellectue len in Europa en waren nauw bevriend met de ayatollah Khomeiny. Maar Ghotzbadeh, die minister van buiten landse zaken was, moest onder druk van de islamitische fundamentalisten het veld ruimen. Bani-Sadrs positie is even eens bedreigd getuige de frontale aanval van de islamitische fundamentalisten deze week dat „hij „oorlogsgeheimen" heeft verraden". In de plaats van de tolerante mohamme daanse Iraniërs zijn de obscure, op eigen macht gerichte, orthodoxe islamitische politici gekomen van het slag van de Iraanse opperrechter Khalkhali, die Iran nooit hebben verlaten tijdens de repres sie van de q'ah. Onder het vaandel van Khomeiny en de islam hebben zij hun macht voortdurend kunnen uitbreiden. De gevolgen zijn duidelijk: een duidelijk bestuurscentrum ontbreekt. Oplossingen voor het Amerikaanse gijzelaarsdrama worden door Iraanse politici voortdu rend op de lange baan geschoven bij ge brek aan een uniforme leiding. Er is een volledig ontwrichte economie, een wille keur in rechtspraak die erger is dan tij dens het bewind van de sjah en een sterk verzwakt leger waarvan het alleen maar verbazingwekkend is dat het nog over zoveel stootkracht beschikt in de Iraans-Iraakse oorlog. Montezari De toenemende machtstrijd in Iran houdt ongetwijfeld verband met de steeds zwakkere positie van Khomeiny zelf. In zijn naam handelt iedereen in Iran die een woordje meespreekt, maar de geestelijke leider neemt dan weer op voor de orthodoxe partij, dan weer voor de liberalen onder leiding van Bani Sadr, zoals deze week toen hij een on derzoek heeft toegezegd naar machtsmis bruik van de mollahs en martelingen in gevangenissen. Daarbij is een ding in het gedrag van Khomeiny heel duidelijk. Hij zal zich nimmer te ver verwijderen van de stem ming onder het volk, maar tot een we zenlijke beleidslijn die leidt tot resulta ten op welk terrein dan ook voert, is Khomeiny niet in staat. In feite is de 81- jarige Khomeiny slechts een speelbal, wiens rol heel snel kan zijn uitgespeeld. De harde islamieten hopen in zijn plaats de militante 58-jarige ayatollah Monteza ri te kunnen benoemen. De liberale politici onder leiding van Bani-Sadr zullen proberen dit met alle kracht te verhinderen. Van Montezari valt te verwachten dat hij des te sterker er naar zal streven van Iran een theocra tie te maken, maar hij zal, anders dan Khomeiny niet over het gezag en charis ma beschikken van Khomeiny. Het is ook zeer de vraag hoe lang grote delen van de Iraanse bevolking de dicta tuur van vele Iraanse geestelijken nog zullen tolereren. Duidelijk zal dat pas worden wanneer Khomeiny het veld heeft geruimd. Gezien zijn broze gezond heidstoestand deze week moest hij zich op grond daarvan opnieuw beper kingen oplegen en de toenemende druk waaraan hij bloot staat, behoeft niet lang meer te duren. De machtsstrijd tussen liberalen en orthodoxe islamieten zal dan in alle hevigheid losbarsten en een tweede revolutie in Iran kan dan op nieuw voor de deur staan. Wie had ge dacht dat dat de uitkomst zou zijn van Khomeiny's komst naar Iran PAUL VAN VELTHOVEN Israël betaalt schadever goeding aan VS WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekendgemaakt dat de Amerikaanse regering het aanbod van Israël heeft aanvaard om nog eens 6 mil joen dollar (ruim 12 miljoen gulden) schadevergoeding te betalen in verband met de Israëlische aanval op het Amerikaanse spionageschip „Liberty" in 1967. Eerder had Israël al 13,5 mil joen gulden betaald. Het schip had aan de vooravond van de zesdaagse oorlog Arabische en Israëlische radioboodschappen afgeluisterd toen het getroffen werd door raketen en kogels, afgevuurd door Israëlische vliegtuigen en kannoneerbo- ten. Eenendertig Amerikaanse matrozen kwamen daarbij om het leven en 75 liepen ver wondingen op. De Israëlische regering nam onmiddellijk de verantwoor delijkheid voor de aanval op zich en bood haar verontschul digingen aan. KHARTOUM (Soedan) Kenia en Soedan hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring de Libische militaire inter ventie in Tsjaad veroordeeld. Libische troepen voegden zich afgelopen maanden bij eenheden van de waarnemend president van Tsjaad, Goukouni Oueddei, die er dankzij deze militaire steun in slaagde om afgelopen maandag N'Djamena, de hoofdstad van Tsjaad, in te nemen. Troepen die trouw zijna an Goukouni's rivaal, Hissene Habre, moesten zich uit N'Djamena terugtrekken. De Libische leider Moammar Khadafy wordt dit weekeinde in N'Djamena ver wacht voor deelneming aan overwinningsfestiviteiten. Habre vluchtte maandag over de Charirivier naar het aangrenzende Kameroen, waar hij alsnog een bestandsovereenkomst onderte kende. Barbara Piattelll, die gisteren na een gevangenschap van meer dan 300 da gen door haar ont voerders werd vrij gelaten. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Na elf maanden op een onbekende plaats gevan gen te hebben gezeten, is de 29-jarige Barbara Piattelli uit Rome, dochter van de herenmode-koning Bruno Piattelli, gisterenochtend in alle vroegte door haar ontvoerders in vrijheid gesteld. Ze werd aangetroffen in de buurt van Ca- tanzaro in het Zuiditaliaanse Calabrië. In ernstig overspan nen toestand is Barbara Piattelli naar haar huis in Rome gebracht Het'is niet bekend hoe hoog de losprijs is geweest die de zeer rijke famillie Piattelli voor haar vrijlating heeft moeten betalen. Barbara Piattelli werd op 10 januari van dit jaar ontvoerd toen ze in de garage onder haar huis uit de auto stapte. In de loop van de zomer verschenen herhaaldelijk advertenties in de Italiaanse dagbladen, waarin de familie Piattelli de ontvoerders verzocht contact met haar op te nemen. Barbara Piattelli is de tiende Ita liaanse vrouw die sinds 1969 door bandieten werd ontvoerd. Aan losgelden is naar schatting een bedrag van tien tot twaalf mil joen gulden betaald. ADVERTENTIE cassis, sinas, cerise, citroen. slechts 8 kcal per glas. bereid zonder suiker Wanneer de Italiaanse luchtverkeersleiders morgen weer staken zullen zich opnieuw taferelen afspelen van wachtende passagiers en vliegtuigen zoals gisteren op het vliegveld van Milaan. ROME In bijna heel Italië is het luchtverkeer gisteren stil komen te liggen door een staking van de luchtverkeers leiders. De regering heeft stappen ondernomen om een drei gende vervolgstaking morgen te voorkomen. De Italiaanse minister van transport, Rino Formica, deelde gis teren op een persconferentie mee dat hij een réchtsprocedure op gang heeft gebracht waardoor luchtverkeersleiders, die zaterdag aan een staking meedoen, veroordeeld kunnen worden tot ge vangenisstraffen. Eerder dit jaar heeft de Italiaanse regering van een dergelijke procedure gebruik gemaakt om een staking van vliegveldpersoneel te voorkomen. „Journalist gevaarlijkste beroep ter wereld" LONDEN Journalist is het gevaarlijkste beroep ter we reld. Dat zegt het Internationaal Persinstituut (IPI) in zijn vandaag verschenen jaarlijkse rapport. „Steeds meer jour nalisten worden vermoord, gevangengenomen, ontvoerd en gemarteld, wat hun beroep tot verreweg het gevaarlijkste ter wereld maakt", aldus het IPI, waarin 2000 leidinggeven de journalisten uit 65 landen zijn verenigd. Brandstichting in Athene ATHENE In de Griekse hoofdstad Athene zijn van morgen twee grote warenhui zen geheel uitgebrand. Een tot op heden onbekende bewe ging, „Oktober '80", heeft meegedeeld de panden in brand te hebben gestoken. De schade loopt in de honderden miljoenen guldens. Enige dochter Duitse keizer overleden HANNOVER Vertegen woordigers van Europese koningshuizen en duizenden Westduitsers hebben giste ren in Hannover de begrafe nis bijgewoond van de enige dochter van de laatste Duit se keizer. De eiken kist met het stoffe lijk overschot van prinses Vik- toria Luise von Hohenzollern, hertogin van Brunswijk, die een week geleden op 88-jarige leeftijd overleed, werd bijgezet in, het familiegraf op het ter rein van kasteel Herrenhausen bij Hannover. Viktoria Luise. die zes broers had, was de enige dochter van keizer Wilhelm II, die in 1918 was afgetreden en zich in Doorn had gevestigd. PARAMARIBO Nederlanders, die tot het grondgebied van Surina me toegelaten willen worden, zul len daar met ingang van 22 decem ber 1980 een visum voor nodig heb ben. De Surinaamse regering heeft gisteren besloten op die datum de visumafschaffingsovereenkomst, die op 25 november 1975 tussen Ne derland en Suriname werd geslo ten, voor onbepaalde tijd geheel in haar werking te schorsen. Volgens de Surinaamse regering zal de visumplicht door Suriname zoda nig worden toegepast, dat het huma nitair personenverkeer in ieder geval geen belemmering zal ondervinden. Het instellen van een visum voor Ne derlanders is volgens de Surinaamse minister van buitenlandse zaken An- dré Haakmat een uitvloeisel van de gebeurtenissen in Nederland en is te vens bedoeld „om aan te tonen dat Suriname ten opzichte van Nederland een gelijkwaardige partner is". De mi nister doelde hiermee op de recente uitwijzing van twintig illegale Surina- mers uit Nederland. „Nadat ook na de dialoog tussen de Surinaamse en de Nederlandse regering geen rekening werd gehouden met Surinamers, heeft de regering besloten tot deze maatre gel over te gaan", aldus Haakmat. Op de vraag welke reactie hij van de Ne derlandse regering verwacht, ant woordde de minister dat die hem koud liet. Het visum zal ongeveer tien Nederlandse guldens per maand gaan kosten. Volgens Haakmat wordt het decreet nu klaargemaakt en zal het hoogstwaarschijnlijk op 1 januari van het volgend jaar afgekondigd worden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17