larechaussee onderzoekt ood soldaat bij oefening Tumult over bovengrens vakantietoeslag „Nog slechtere abortuswet moest worden voorkomen' weede Kamer ikoord met ogere accijns abinet moet (ehte minima (aan opsporen u;nenland HTERGELATEN IN SLAAPZAK ivö< Lonen en uitkeringen Polak wil onderzoek naar politieoptreden van twee december inder loeien op inimum- ^ugdloon ost staat miljoen VOORSTEMMERS IN CDA: Droevigste Nederlandse nieuws van het jaar' weer LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1980 PAGINA 1 N De Koninklijke Marechaussee in stelt een diepgaand onderzoek in de omstandigheden, waarin de 19-jari- Idaat René van Wel uit Cuyk woens- ^cht tijdens een oefening om het leven omen. Het stoffelijk overschot van de jan werd gistermorgen aangetroffen de rijksweg Assen-Veendam in de ge- Assen. van Wel maakte deel uit van de Alfa van het 43ste bataljon uit de Johan Willem Friso-kazerne in Assen, die een drie daagse oefening uitvoerde. In de nacht van woensdag op donderdag moesten de soldaten van deze compagnie een zogenaamde infiltra tie-oefening doen. Daarbij moesten zij zich te voet verplaatsen van een tentenkamp in Balloo naar een nieuw te bouwen tentenkamp op het oefenterrein bij Baggelhuizen, vlakbij Assen. Volgens brig.-gen. J. van B.uuren, commandant van de 42ste brigade, waar het onderdeel van soldaat Van Wel deel van uitmaakte, is deze omstreeks twee uur in de nacht door vermoeid heid uitgevallen. Op dat moment waren zijn waarnemend compagnies-commandant en zijn pelotons-sergeant bij hem aanwezig. De jonge man is langs de kant van de weg gelegd in een slaapzak, volgens gen. Van Buuren kennelijk met de bedoeling hem later op te halen. De groep soldaten is in ieder geval met hun com mandant verder getrokken richting Baggelhui zen. Toen later in de nacht de oefening gestaakt werd vanwege het slechte weer. is omstreeks zes uur in de morgen een auto gaan zoeken naar René van Wel. Deze heeft de soldaat ech ter niet kunnen vinden. Nadat later in de ochtend een tweede patrouille werd uitgestuurd, is omstreeks negen uur het stoffelijk overschot van de jongeman gevonden. Hij lag in zijn slaapzak met zijn geweer in de handen. Volgens generaal Van Buuren is de marechaus see en justitie in de zaak gemengd, om te on derzoeken in hoeverre er sprake is van zorge loosheid of nalatigheid van de commandant. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De accijns op tabak, alcohol en benzine omhoog. De Tweede Kamer gaf gisteren het groene voor een verhoging van de prijs van sterke drank met dubbeltjes per liter (op 1 januari), 25 cent voor een i sigaretten en 15 cent voor kerftabak (beiden op 15 fe- ri) en een cent op een liter benzine (per 1 januari). het eerst sinds de oorlog stemde de fractie van de PvdA de accijnsverhogingen. Alleen bij die voor sterke drank i er drie socialistische voorstemmers: mevrouw Epema- pian, Voogd en kamervoorzitter Dolman, alle drie gehee- luders. De reden voor het tegenstemmen van de overige •ers lag in het feit dat staatssecretaris Van Amelsvoort trde de Kamer gisteren al te vertellen waar hij het geld nan zal halen om het gat van 25 miljoen, dat ontstaat door jalveren van de accijnsverhoging op sterke drank, te dich- j regeringskamp van CDA en VVD was bij alle verho- I voorstellen één consequente tegenstemmer: VVD'er Van de (Van onze parlementaire redactie) HAAG het kabinet moet gaan uitzoeken wie er in rland nu echt louter van een sociaal minimum moet komen. De Tweede Kamer aanvaardde gisteren met de imen van PvdA, PPR, PSP, D'66 en CPN tegen een mo te Korte (VVD) waarin hierom wordt gevraagd. ergrond van zo'n onderzoek is de noodzaak de meest kwets- groepen uit het geheel van mimimumloners en minimu- keringstrekkers te lichten om zonodig hen alleen bij koop- htoperaties extra geld te geven, dan wel alleen hen minder len delen in .de matiging ten gevolge van de tegenvallende omische groei. Thans stuiten regering en parlement nog op keer op het feit dat koopkrachtmaatregelen niet alleen vaksten in de samenleving ten goede komen, maar ook hen laast een minimum nog aanvullende uitkeringen, pensioe- of zelfs nog een tweede inkomen hebben. Kamer steunde ook een andere VVD-motie, waarin ge- gd wordt door te gaan met het doorlichten van de uitgaven de sociale zekerheid en een globale norm te zoeken voor de i van deze uitgaven. algemene stemmen steunde de Kamer een motie-Van der [(PvdA), waarin om meer deeltijdarbeid wordt gevraagd en tregelen die de rechtspositie van parttimers versterken wor- bepleit. Zilveren Camera: Voor de jaarlijkse fotowedstrijd voor fotojournalisten, de „Zilveren Ca mera" zijn dit jaar in totaal door 165 Nederlandse foto journalisten 1919 foto's en dia's in gestuurd. Vorig jaar kreeg de jury 1541 inzendingen te beoordelen. Uit het ingezonden werk is een ten toonstelling sa mengesteld die van 19 december tot en met 29 ja nuari gratis op Schiphol is te be zichtigen. Paul Stólk won met zijn foto „Ge kwetst Gezag" de eerste prijs in de categorie „hard nieuws". Hij maakte de plaat op 30 april op het Waterlooplein in Amsterdam tij dens de rellen rond de inhuldi ging van Beatrix „Amsterdam 1980, kraker tracht vege lijf te redden". Met deze foto won Jan Stap- penbeld van de Telegraaf de eerste prijs In de categorie „motorreek sen". Theo van Zwam van de Gelderlander Pers won met deze foto. ge titeld ..Cana dezen zien hun prinses weer. Overdenking van de bevrij ding", de eer ste prijs in de categorie „portretten". MINISTER Albeda van sociale zaken heeft in het nieuwe maandblad van het wetenschappelijk instituut van het CDA verklaard te verwachten, dat de sociale uitkeringen op den duur niet meer op de huidige niveaus zijn te koppelen aan de lonen. Weliswaar spreekt de minister zich wél uit voor een handhaving van de koppeling tussen lonen en uitkerin gen, maar hij verwacht „een grotere afstand" tussen beiden. Het is een belangwekkende opmerking, een nieuwe stap op weg naar de bewustmaking van het Nederlandse volk: het is afgelopen met onze economische groei. In de komende jaren hebben we met elkaar niets meer te verdelen, integendeel, we zullen moeten inleveren. Inleveren naar draagkracht uiteraard. Het is daarom jammer, dat de minister zijn ongenuanceerde opmerking in het CDA-naaandblad niet verder heeft uitgewerkt. Want wat moeten we verstaan onder „een grotere afstand" tussen uit- keringstrekkers en loontrekkers, onder gelijktijdige handha-' ving van een koppeling? Geldt dat alle uitkeringstrekkers, of alleen de boven-minimalen, of slechts de hoogste uitkerings- genieters? Geldt het uitkeringen, die extra binnenkomen in een huishouden, naast één of meer lonen die dat huishouden eveneens ontvangt? Of geldt het ook die huishoudens, waar men slechts van die ene uitkering met meerdere personen moet rondkomen? DaT zijn vragen die duidelijk maken, dat de problematiek aanmerkelijk breder is dan de opmerking van de minister over „koppeling op afstand" op het eerste gezicht doet veron derstellen. In deze ingewikkelde materie is allereerst van be lang vast te stellen en de Kamer heeft dit gisteren met de aanvaarding van een motie onderstreept wat en wie de echte minima zijn en hoe die extra ontzien kunnen worden. Dat betreft*dus huishoudens, waar men van één minimum uitkering met meerderen moet rondkomen. Die dienen te worden ontzien. Vervolgens moet worden vastgesteld in hoe verre het noodzakelijk is alle overige uitkeringen op grotere afstand van de lonen te zetten, of dat het wellicht mogelijk is hier opnieuw een bepaalde categorie onder de minima te ontzien. Pas in een dergelijk breder kader kunnen ingrijpen de zaken aan de orde komen als het vergroten van de af stand tussen uitkeringen en lonen. AMSTERDAM Burgemeester Polak van Amsterdam wil een onderzoek naar het optreden van de politiemannen in burger die op de avond van twee december, tijdens de de monstratie tegen de ontruiming van het kraakpand de Gro te Wetering, demonstranten en voorbijgangers in elkaar hebben geslagen. Polak heeft dit gistermiddag gezegd tij dens de algemene beschouwingen in de raad. De PvdA-frac- tie had op zo'n onderzoek aangedrongen. Polak wil met hoofdcommissaris Valken bespreken of onafhan kelijke waarnemers bij politie-acties in ordeverstoringen kun nen optreden. Volgens de burgemeester is er een weg terug uit het geweld: als de gemeente toont niet op geweld uit te zijn, een goed beleid voert op het omstreden terrein en te allen tijde be reid is te oderhandelen. Donderdag 22 januari dient een kort ge ding dat projectontwikkelaar G. Bakker heeft aangespannen te gen „de bewoners van het perceel Weteringschans 89" (zo wor den de onbekende krakers in het pand gedagvaard). Perceel nummer 89 werd begin december niet ontruimd, omdat het tij dens het ontruimingsvonnis in kort geding, niet was gekraakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij CDA en oppositie in de Tweede Kamer is gisteravond nogal wat tu mult ontstaan over de weigering van het ka binet in het kader van de loonmaatregel de vakantietoeslag volgend jaar te maximeren op een bedrag van 5.000 gulden. Vorige week aanvaardde de Kamer een motie-Weijers (CDA), waarin om een dergelijke maatregel werd gevraagd. Minister Albeda (sociale za ken) vond toen al dat hierdoor van de men sen met een inkomen rond 67.000 gulden te veel offers zouden worden gevraagd. Het kabinet leek de wens van de Kamer toch uit te gaan voeren tot de kamerleden gistera vond, vlak voor het begin van de kerstvakan tie, een brief van de minister kregen, waarin hij aankondigde niet verder te willen gaan dan een maximum van 5500 gulden, met als augu- ment dat de wet op het minimumloon en de minimumvakantietoeslag het juridisch onmoge lijk zou maken dat er een aftopping wordt doorgevoerd tot een maximum van 5000 gul den. Uit het verhaal van de minister bleek 5200 gulden de laagst haalbare mogelijkheid te zijn. Van der Doef (PvdA) meende zelfs dat Albeda de wet niet goed uitlegde en eiste het onverkort uitvoeren van de motie-Weijers. Hij kreeg daarin alleen steun van de oppositie. Weijers zelf eiste van het kabinet dat in geval van juri- dische bezwaren tegen een grens van 5000 gul den dan voor het laagst mogelijke bedrag zou r worden gekozen, zijnde een maximale vakan tietoeslag van 5200 gulden. Met uitzondering van VVD, SGP en GPV schaarde de hele Ka mer zich achter die wens. Minister Albeda zal vandaag met zijn collega's bespreken of het ka binet alsnog voor de Kamer door de knieën moet gaan. n onze parlementaire re dactie) N HAAG Door het ver- Hen van de ombuigingen het minimumjeugdloon dt er 10 miljoen minder tinigd dan in de bedoeling het kabinet lag. Dat heeft [ster Albeda (sociale za- de Tweede Kamer laten n. fe aanvaardde gisteravond 1 algemene stemmen twee ^gingen op de kabinets- fstellen. waardoor op de lo- van jongeren tussen 15 en aar minder wordt gesnoeid eerst in de bedoeling van kabinet lag. Minister Albe- 9 stelde een dergelijk bespa- [sverlies voor lief te zullen len- Onoverkomelijke be- lfen had de bewindsman ter tegen een andere una- aanvaarde CDA-VVD- 'e. waarin wordt gevraagd 0vergangsregeling voor jon- er> ook te laten gelden voor die van baan veranderen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Me vrouw Van Heel-Kasteel zei gisteren in een ver klaring, voorafgaande aan de stemming over het abortus-wetsontwerp dat zij „na een gewetens volle en moeilijke afwe ging" had besloten, het wetsontwerp te steunen. „Ik wil er geen misver stand over laten bestaan dat dit ontwerp naar mijn mening geen recht doet aan de fundamente le beginselen van onze rechtsorde. Het wetsont werp biedt geen optima le bescherming van het ongeboren leven", aldus mevrouw Van Heel. Een belangrijke overweging om ondanks haar bezwa ren vóór te stemmen, was volgens mevrouw Van Heel, dat bij ver werping van het wets ontwerp Ginjaar/De ^Ruiter een veel verder gaand wetsontwerp (het voorstel van PvdA en D'66) dreigde te worden aangenomen. Nijhof (DS '70) noemde het ontwerp van Ginjaar en De Ruiter „het wetsontwerp der verdraagzaamheid". „Het is een compromis tussen twee te gengestelde standpunten, na melijk enerzijds de bescher ming van het ongeboren leven en anderzijds het helpen van vrouwen in nood", zo zei Nij hof. Hij toonde zich teleurge steld over het ontbreken van het zelfbeslissingsrecht voor de vrouw in het ontwerp, maar zei dat hij het als plicht en taak voelde, mee te helpen aan het afsluiten van een tien jarige maatschappelijke discus sie over de abortuskwestie. „Bovendien ben ik van me ning dat een volgende kabi netsformatie niet opnieuw met deze kwestie mag worden be last", aldus Nijhof. Zoals verwacht verwierp de Kamer het initiatief-wetsont werp van SGP en GPV, waar in abortus slechts werd toege staan als het leven van de vrouw gevaar zou lopen of als het zou gaan om verwijdering van een dode vrucht. In een commentaar op het aannemen van het wetsont werp Ginjaar/De Ruiter heeft' de Stichting Voor Medisch Verantwoorde Zwangerschap sonderbreking (Stimezo) laten weten dat zij haar werkzaam heden zal blijven voortzetten. Stimezo blijft zich op het standpunt stellen dat de vrouw moet beslissen over een abor tus. De NVSH, de actiegroep ,„Wij Vrouwen Eisen" en de kerngroep Rooie Vrouwen in de PvdA hebben teleurstelling en woede geuit over het aan nemen van het wetsontwerp Ginjaar/ De Ruiter. MGR. SIMONIS OVER AANVAARDEN VAN ABORTUSWET: ROTTERDAM Mgr.dr.A.J.Simonis, bisschop van Rotter dam, noemde hedenmorgen desgevraagd het aannemen van het abortus-wetsvoorstel door de Tweede Kamer het droe vigste Nederlandse nieuws van het jaar. De Nederlandse overheid verzaakt ook met het gewijzigde en thans aan vaarde wetsontwerp aan een primaire taak: de onverkor te bescherming van het leven. Het feit, dat de burgerlijke overheid aanvaardt, dat in bepaalde situaties een kind in de moederschoot wordt gedood, druist in tegen de elementaire principes van de rechtsstaat, aldus de Rotterdamse bis schop. De bisschop heeft met de andere bisschoppen in de jaren die voorafgingen aan het wetsvoorstel en ook zelf nog de laatste maanden met klem erop gewezen, dat de burgerlijke overheid normstellend moest optreden, inplaats van een gegeven de praktijk van de abortus provocatus wettelijk regelen. Gewe tensvormend optreden door de burgerlijke overheid is een plicht bij zaken als deze. In een democratische rechtsstaat moe't het on denkbaar zijn, dat de ene mens over het leven van de ander be schikt. aldus de bisschop. Mgr.Simonis wijst er thans met grote nadruk op, dat speciaal voor christenen moet gelden: wat in deze wettelijk kan, mag voor God niet. Hij roept de gelovigen op jn abortus provocatus nimmer de oplossing van een probleem te zien. Die kan alleen gevonden worden in daadwerkelijke hulp, medisch, pastoraal en maatschappelijk, aan de moeder èn het ongeboren kind. Veel bewolking KNMI-DE BILT - De afgelo pen nacht kwam op de oceaan weer een stormdepressie tot ontwikkeling. Net als zijn voorgangers van deze week is deze depressie op weg naar Ierland. Daar aangekomen zal de depressiebaan niet in de richting van de Noordzee gaan, zoals de voorafgaande depressiebanen, maar in de richting van Noord-Frankrijk. Daardoor komt de wind in ons land in de zuidoosthoek en kans dat het de komende da gen iets kouder wordt. Het re- gengebied van de depressie be reikt ons land waarschijnlijk in de loop van de avond. Mor gen blijft het bewolkt met voornamelijk in het westen van het land nog kans op re gen. Vooruitzichten voor zondag: Enige tijd rggen of natte sneeuw. Iets kouder. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 4 gra den. UmptMnp (lag Barcelona onbéw. 16 Stockholm geh b CBS: bedrijvigheid industrie neemt af DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de bedrijvig heid in de Nederlandse indu strie de komende drie maan den enigszins zal afnemen, een tendens die zich ook al in de maand november heeft voorgedaan. Dat schrijft het CBS in een gisteren gepubli- Uit een enquête onder het be drijfsleven is gebleken dat 32 procent van de ondernemers hun voorraden als te groot be oordelen. Vorige maand was dat nog 27 procent. De orde rontvangst werd door 43 pro cent als klein gekwalificeerd, slechts 5 procent noemde de orderontvangsten groot

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13