deTijd amilie- estijn in otterdams HP Zes kerst voorstellingen van de Haagse Comedie America-Fund deGPENE Schaatsen en tennis Beleg in Amerikaanse aandelen. Maar bespaar u de moeite. \bor„slanke feestdagen? "P: politieman kan ïdracht niet weigeren Kleine zaken. Grote zaken. Ie doet ze op het postkantoor INENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 PAGINA 9 ITTERDAM De Rot- rdamse Ahoy'-hallen Hen vanaf 20 decem- heel wat bezoekers kken. Op die dag gaat wel het Ahoy' Jubi- I im-Kerstcircus als rstland Ahoy' van irt. Langer dan een ek kan jong en oud nieten van beroemde cusartiesten en tal 1 n attracties, als een kerstmarkt, een lu- park, ouderwets varié- en steeds wisselende vows van artiesten als iinnie St. Clair, Saskia Serge en The Green "{ver Jassband. iel si Voor de tiende keer organi seert Ahoy' het Kerstcircus. Voor deze speciale gelegen heid zijn onder andere arties ten gecontracteerd, die eerder deze maand hebben meege daan aan het Internationale Circusfestival van Monaco. Onder hen bevinden zich voormalige of toekomstige prijswinnaars. Wie een kaartje heeft voor het Kerstciscus kan gratis het Kerstland bezoeken; anderen zullen daarvoor nog entree moeten betalen. In de hallen van het Ahoy' complex is 12.000 vierkante meter expo sitieruimte omgetoverd tot een sfeervol kerstdecor met tientallen doe-, kijk-, demon stratie- en verkoopkraampjes. U ziet stands van antiek foto- Het Kerstcircus in actie. graferen tot glassdecoratie en van ouderwetse grammofoons tot encyclopedieën. In een aparte ruimte kunt u het pas afgesloten en op video opge nomen Russel-tribunaal over indianen volgen. Voor uw kin deren is er onder meer een compleet stadje, waarin wel zeshonderd levende muizen „leven, wonen en werken". Het gebeuren zal geopend worden door een aantal als kerstman verklede parachutis ten, die voor de hallen zullen landen. De voorstellingen van het Kerstcircus zijn van 20 tot 30 december te zien. De meeste dagen zal 's middags en 's a- vonds een voorstelling gege ven worden. De toegangsprij zen voor volwassenen variëren tussen 14 en 26. Kerstland Ahoy' is van 20 tot 28 december dagelijks geo pend van twaalf uur tot half tien 's avonds. Alleen op eer ste en tweede kerstdag sluit het evenement al om zes uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ5. Evenals bij het Kerstcir cus betalen kinderen onder veertien Jaar en ouden van da gen slechts de halve prijs. Het Ahoy' complex Is met de me tro vanaf het Centraal Station In Rotterdam zeer goed te be reiken. u 3 6 OOIT GEBOUWD NEDERLAND an 10 december tot en met 31 januari ordt in het Bouwcentrum in Rotter- arn, Weena 700, een tentoonstelling ehouden van bouwplannen, die nooit erealiseerd zijn. De tentoonstelling is dinsdag tot en met zaterdag te be- :igen van negen tot vijf; 's maan- van een tot vijf. TIEKMARKT In het Autotron, het nuseum in Drunen, wordt in het gaande weekeinde een grote an- uiarkt gehouden. Temidden van de auto's bieden zo'n zestig verza- lars hun Victoriaanse klokken, hou- i kasten, zakhorloges of antieke pop- fen aan. De antiekmarkt zal worden op- feluisterd door optredens van de Dru- fense Harmonie, de Majorettes en het jorps Tamboers. AKHOUT Mensen met hart voor de dreigde „hakhout-bossen" tussen den en Den Haag zijn op 22 decem- r om acht uur welkom in het lesge- van de gemeentedienst School- Kindertuinen, Reigersburgerweg, >ek Finneburg in Den Haag. Daar zul- i leden van de vakgroep Mllieubiolo- e van de Universiteit van Leiden infor- latie geven over de geschiedenis van let hakhout en over de „hakdagen voor Vrijwilligers" die ook deze winter weer lorganiseerd zullen worden. fVOONDAGEN De Nederlandse wo- ginrichters houden tot en met 27 de- Tiber een landelijke manifestatie on- De afgelopen jaren hebben diverse vrijwilligers tijdens de „hakdagen" gewerkt in de bedreigde elzen- en essenbossen. der het motto „Nationale woondagen", waarbij de aandacht wordt gevestigd op meubels, stoffering en energiezuinig interieur. WAJANG KULIT In Rotterdam wordt op tweede kerstdag in het museum voor land- en volkenkunde een drietal „wajang kulit-tentoonstellingen" gege ven. De „dalang"-verteller en bespeler van de schaduwpoppen is Edouard Flohr uit Leiden. SAHARA In het Volkenkundig Mu seum In Tilburg is tot 30 maart een ten toonstelling te zien die de titel draagt „Veranderingen in en om de Sahara". Deze tentoonstelling is uitermate boeiend, vooral voor hen die denken dat een woestijn niets meer Is dan een dorre, uitgestrekte zandvlakte. Door de week is het museum in de Klooster straat 24 geopend van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. In het weekeinde alleen van twee tot vijf. De Haagse Comedie geeft tijdens de kerstdagen In de Konink lijke Schouwburg In totaal zes voorstellingen van vier verschil lende stukken. Amadeus, het grote succes van dit seizoen, han delend over de naijver van de Weense hofcomponist Salieri (Willem Nijholt) tegenover Mozart (Hans Hoes), krijgt opvoerin gen op 25 december om 20.15 uur en op 26 december om 14.00 uur. Daarnaast twee opvoeringen van Midzomer met een stralende rol van Paul Steenbergen als de archeoloog Sir Noël Cunliffe naast Ellen Vogel als zijn vriendin Barbara Burney (24 december om 20.15 uur, 25 december om 14.00 uur). De Revi sor van Gogolj, een stuk over corruptie en kruiperigheid In een Russisch provinciestadje met Jules Rooyaards in de titelrol, krijgt een opvoering op 26 december om 20.15 uur, en de tekstshow Ik heb je liever (proza- en poëziefragmenten), samen gesteld door Annemarie Heyligers, krijgt een uitvoering In het Paradijs van de Schouwburg op 26 december om 12.00 uur. De Uithof in Den Haag Is zaterdagavond het toneel voor een schaatsmaraton. Aanvang 19.00 uur. In Leldschendam worden zaterdag en zondag de nationale overdekte tenniskampioenschappen vervolgd en afgerond. Ze worden gespeeld in het Racketcenter Westvliet. Zowel zaterdag als zondag wordt er gespeeld vanaf 11.00 uur. Als u de risicospreiding en de langere termijn in het oog houdt, laat u uw kansen in Noord-Amerika natuurlijk niet onbenut. Gezien de economische kracht. Gezien de waardering voor de vrije onder nemingsgewijze produktie en het-privé-bezit. Gezien de veelheid aan interessante ondernemingen en bodemrijkdommen. Maar zelf beleggen, in dat gebied, kost u te veel tijd en inspanning. Daarom is het America-Fund van de ABN Bank een uitkomst. Het is een uniek Nederlands fonds dat zich voor 100% concentreert op de VS en Canada. De portefeuille van het fonds is zeer evenwichtig opgebouwd uit aandelen van bekende en minder bekende, maar steeds financieel sterke ondernemingen in expanderende bedrijfs takken. De participaties America-Fund worden dagelijks verhandeld op de Amsterdamse Effectenbeurs. Het is de moeite waard om er eens wat over te lezen in kwartaal- of jaarverslagen van het America-Fund. Ze liggen voor u klaar bij het ABN-kantoor in uw buurt. U kunt ook gebruik maken van de coupon. I Stuurt u mij I een jaar/kwartaalverslag van het America-Fund I uw folder met meer informatie over het America-Fund. In ongefrankecrde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. 1D 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. Lfi ADVERTENTIE cassis, sinas, cerise. 'f- citroen. slechts 8 kcal per glas. bereid zonder suiker Onderzoek kankergevallen in Oostvoorne ROTTERDAM De regionale inspectie voor de volksgezond heid in Zuid-Holland gaat acht gevallen van kanker in de laat ste jaren in Oostvoorne onderzoeken. De inspectie gaat een en quête houden onder de plaatselijke artsen en daken en grond van de woningen onderzoeken. Alle acht slachtoffers woonden tussen een landbouwgebied en de industrie van het Europoort- gebied. Illlllllilllllllllllllllll HT Een politieman of -vrouw kan en mag een gege- Iracht in principe niet weigeren, zo meent de federatie van de algemeen christelijke politiefederatie (ACP). Poli- msen met gewetensbezwaren zullen die bezwaren, voordat 'oor een bepaalde opdracht worden ingezet, zoveel mogelijk 'ten doorpraten met hun korpsleiding om alsnog een oplos te vinden. Lukt dat niet en dreigt een politie-ambtenaar on- "3 zijn bezwaren toch te worden ingezet voor een bepaalde icht, dan moet hij of zij naar de rechter stappen. In dat ge- kan de politieman rekenen op juridische bijstand van de aldus voorzitter Teeuwen na afloop van een beraad bin- de ACP over de problematiek van gewetensbezwaarden. ADVERTENTIE De museumkaart geeft toegang tot 167 Nederlandse musea (waaronder alle rijksmusea). Verkrijgbaar bij alle postkantoren en postagentschappen. pttpost Het dubbeldikke kerstnummer van Elsevier (volgende week verschijnen er geen weekbla den) staat bol van de inter views. De lezer kan kiezen tussen Ronald Reagan en Sofia Loren, president Sadat en Ri- nus Michels. Een kritisch arti kel voorts over buitenlandse zaken. „Ze zeggen wel dat ze werkgelegenheid belangrijk vinden, maar dan praten ze over iets abstracts. Ze hebben geen werklozen in hun ken nissenkring. Ze weten niet concreet hoe beroerd RSV er voor staat of Volvo." In het hoofdartikel deze opmerking over de vakbeweging: „Hij is nog te veel een vechtorganisa- tie. De leiders moeten zich nog steeds waarmaken met kort stondige successen. Ze spelen een verwacht rollenspel. Maar in wezen worden ze daardoor de vijanden van hun eigen achterban." De Amerikaanse psychiater Kübler-Ross praat over haar overtuiging dat er leven is na de dood. „Sterven is een overgang naar een toe stand van vrede. Het is te ver gelijken met het loskomen van de vlinder uit zijn cocon." Deze raad van de Franse hore- caspecialist Millau: „Ik vind dat je met kerstmis en oude jaar niet in een restaurant moet gaan eten. Want dan be taal je overal driemaal de nor male prijs." De beroemde eco noom Galbraith tenslotte zegt „Het probleem van onze tijd zit hem niet in een verschil tussen links en rechts, maar tussen romantiek en realiteit En het is de hoogste tijd dat we de romantiek naast ons neerleggen." De Haagse Post analyseert het ongenoegen binnen de dien stenbonden FNV. „In het fe deratiebestuur heerst de laat ste jaren de sfeer van: dit is onze opvatting en we praten de boel wel plat. Er is geen sprake van collegiaal bestuur, maar van een onwrikbaar ge geven." Een interview ook met de Zuidafrikaanse minis ter Treurnicht. „De zwarten worden geraadpleegd, maar je consulteert niet over het prijs geven van de macht die je hebt Dat zeg ik ronduit. We zijn niét bereid om de macht prijs te geven. Als de zwarten daarover geraadpleegd willen worden, dan verwachten ze te veel." Het omslagartikel gaat over de gesel van de creativi teit „De oorspronkelijke ideeën van de zestiger jaren zijn nu suikergoed geworden. Creativiteit is vercommerciali- seerd tot nieuwe truttigheid. Aan de universiteiten ziet men al een terugslag, een her nieuwde belangstelling voor duidelijke kundigheden en vaardigheden. Creativiteit wordt er niet meer serieus ge nomen. Dat vinden ze alle maal bla-bla." In Vrii Nederland een groot verhaal over het feodale tex tielimperium van C. en A. „Toen een vertrouwensman op het hoofdkantoor, juist na de jaarlijkse salarisverhoging, een kritische opmerking durfde te maken over een bepaalde aan gelegenheid, antwoordde de aangesproken directeur „Me neer, wat wilt u, u bent zojuist toch afgekocht?" Een groot ge sprek voorts met president Burgerhoff Mulder van de Amsterdamse rechtbank. „In ons land wil men zo langza merhand niemand meer iets tegen zijn zin laten doen. Maar er moet natuurlijk wel een antwoord gevonden worden. Wat bereik je met al die tole rantie? Het tot hier en niet verder kan niet eindeloos wor den uitgesteld." Het blad luidt de feestdagen in met een na tionale drankentest De tot modeslok geadverteerde Frie se Berenburg komt er niet best af. „De smaak is in de loop der jaren steeds sterker verwaterd. Er zijn een aantal zogenaamd échte Friese dranken op de markt die zo slap zijn dat ze nauwelijks de naam bitter meer verdienen. Een nivelle ring die regelrecht leidt tot ka rakterloosheid." Een gesprek ook met de Leidse hoogleraar in de letteren H. Gomperts. Over de geschiedschrijving van prof. De Jong: „Hij heeft de neiging zich als een opper- zedepreker van het Neder landse volk op te stellen. Zijn geschiedschrijving is gekleurd door zijn moralistische, senti mentele, oppervlakkige kijk op het menselijk bestel" De Tijd praat met kopstukken van D'66. Terlouw: „De tijd is voorbij dat je ons zomaar kunt optellen bij de PvdA. Die zal me wel verwijten dat ik de prachtige progressieve een heidsgedachte ben vergeten, maar daar hebben ze het zelf naar gemaakt" Een interview voorts met staatssecretaris Smit-Kroes. „Allereerst moet er een mentaliteitsverandering komen. Er is een gebrek aan motivatie. Laat ik vandaag maar eens een dagje thuis blij ven, dat soort grappen. Als ik naar mijn werk ga, of het nou 's morgens vroeg of 's avonds laat is, altijd zijn de straten overvol. Je kunt mij niet wijs maken dat die mensen alle maal 's nachts werken." Ook een gesprek met de Duitse theoloog Gollwitzer. „Er zijn in het verleden heel wat ele menten van het geloof ge bruikt om de gemeente van Christus bij de bestaande orde in te lijven. Maar stof die ge loofselementen eens af, bekijk ze eens echt goed, dan blijk je vaak springstof in je handen te hebben." Jules de Corte ten slotte bekent: „Ik haat kerst mis op een manier, die ik niet kan beschrijven. Ik word daar bijna panisch van. Ik vind: jongens, als jullie ook maar préten over atoomwapens, laat staan dat je ze hebt of wilt hebben, hoeven we niet meer te praten over Jezus in het kribbetje. Dat is kletskoek." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie constateert „Het wordt een moeilüke vrij age tussen PvdA en £>'66. De PvdA kan in feite alleen maar opnieuw regeren als D'66 mee doet En dié slikt het mini mumprogram niet Is de Ne derlandse politiek weer terug op de stellingen van twintig jaar geleden?' Ook een repor tage uit El Salvador. Kolonol Majano van de militaire Junta geeft toe: „De situatie is uiterst kritiek. De tijd dat we met deze regering nog een oplos sing kunnen vinden voor de problemen, begint af te lopen." Een kritische beschouwing voorts over hulpverlening aan het Italiaanse rampgebied. „In de huidige corrupte Italiaanse machtsverhoudingen is er maar één reële mogelijkheid: direkte hulp die aan de Ita liaanse overheid zoveel moge lijk voorbijgaat, bijvoorbeeld door het rechtstreeks adopte ren van getroffen dorpen." De Groene Amsterdammer vraagt zich af of de door het PvdA-bestuur gepromoveerde strijdpunten wel voldoende ga rantie bieden voor een pro gressief beleid. „Hopelijk vraagt het congres om meer duidelijkheid teneinde te voor komen dat tal van essenties in een hoop mist verdwijnen." De rest van het blad is hele maal gewijd aan het thema ra cisme in Nederland. „De mo tor ervan is angst. Vaak heeft die angst een reële achter grond. Alleen heeft die meest al slechts ten dele te maken met de komst van migranten, maar alles met woningnood, werkloosheid, de culturele cri sis die we doormaken. Hervormd Nederland praat met de feministische theologe Ineke Bakker. „Jezu$>nouding ten opzichte van vrouwen is heel revolutionnair en rol doorbrekend. Als het gaat om zwakke groepen, zoekt Hij vooral vrouwen uit. De kern van het probleem is niet het patriarchale karakter van de bijbel, maar het gebruik daar van door kerkelijke structuren om de vrouw er onder te hou den." Elders de vraag waarom zoveel studenten mislukken. „De docenten zien kans hun beperkte blik op de werkelijk heid zo indrukwekkend te verpakken, dat de studenten erdoor overbluft worden. Daardoor worden ze onzeker over hun eigen intellectuele capaciteiten." Een gesprek voorts met „het geweten van Duitsland" ds. Niemöller. „Mensen worden op domheid gedresseerd. Domheid is weer troef. Dat heeft het kapitalis me nodig om aan de stuurk- nuppel te blijven. Men heeft mensen nodig met een zo klein mogelijke horizon." Een op roep tenslotte om het kerst feest het begin te doen zijn van een kritische consumen tenbeweging. „Wij moeten in een winkel staan als in een stemhokje: als kiezer. De keu ze uit een omvangrijk assorti ment goederen en diensten is óók een manier om een stem uit te brengen."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9