Veel aandacht voor oorspronkelijk dorpskarakter in „Katwijk vult open gaten urium Oegstgeest waarschijnlijk dicht Xa Voorlopig geen subsidie voor schoolbegeleidingsdienst Mevrouw Tichler: „Winst Rijnland inperken^ Lo Molenaar overleden Scheuren in woningen aan Delftsekade door heiwerkzaamheden erste woningen ,,BuitenIust,,in augustus gereed Met lijkkist op dievenpad Verenigingenmarkt in Leiderdorp Voor waf hoovf waf. £etdóc6oiucmt GIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 PAGINA 7 iRDWIJK De gemeenteraad van Noordwijk is niet oord gegaan met een voorstel van b. en w. in te stem- met de gemeenschappelijke regeling inzake subsidië- van de Schoolbegeleidingsdienst Duin- en Bollen- jk. Een langdurig debat ging vooraf aan dit besluit, eerst na een schorsing voor fractieberaad werd geno- Je heropening van de vergadering deelde De Geus (CDA) |e, dat de gemeenteraad van oordeel is op dit moment geen i kunnen zeggen tegen subsidiëring van de Schoolbegelei- rsdienst. Eerst wil de raad een werkplan van deze dienst Mocht door het besluit van de Noordwijkse raad de rijks- iidie in gevaar komen, dan is de gemeenteraad bereid als- :n^ja te zeggen, maar dan zal de subsidie niet meer bedragen het bedrag dat voor 1981 in de begroting van de gemeente Noordwijk staat. In dit geval wenst de gemeenteraad dat aan haar elk jaar een werkplan wordt voorgelegd. Op die manier wil men inspraak verkrijgen op het werkbeleid van de dienst. Verder blijven de voorwaarden, die de Noordwijkse raad in juni jl. had gesteld, keihard overeind, deelde De Geus nog mede. Hoeveel leerkrachten komen er, welk soort en hoeveel geld krijgen we van het rijk? Zolang we dit niet weten, gaan we niet tot subsidiëring over, verklaarde De Geus met nadruk. Hoogervorst (VVD) sloot zich bij de woorden van De Geus aan. Mevrouw Voorham (PvdA) zette eveneens vraagtekens. Op de voorwaarden, die de Noordwijkse raad destijds had gesteld, was een onbevredigende reactie gekomen. Het standpunt van de PPR werd door De Ridder uiteengezet. Tijden een vergadering met het onderwijzend personeel was duidelijk gebleken, dat het onderwijsveld een remedial teacher wilde en geen SBD met allerlei „logen". De Ridder verwachtte, dat de subsidie van het rijk ook wel zou tegenvallen. „Er komt geen donder van de grond", aldus de woordvoerder van de PPR. „Ik vermoedde al dat het voorstel geen gemakkelijke zaak voor de gemeenteraad zou zijn", merkte wethouder Bedijn in zijn antwoord op. Op een aantal duidelijke vragen hebben we wat negatieve antwoorden gekregen, stelde de wethouder vast. Naar zijn mening bestond bij het onderwijs toch wel behoefte aan een SBD en daaróm bestond er bij hem vertrouwen op de goede weg te zijn. De thans bij Noordwijk in dienst zijnde re medial teacher zal in de SBD worden ingepast. Bedijn deelde de zorg van de raad wat de financite kant van de zaak betreft en hij zegde toe de vinger aan de pols te zullen houden. Het speet de wethouder omtrent de financiën niet meer duidelijk heid te kunnen geven. '0.0 f 201 (VIJK Om een verde- rpaupering van de oor- cq ikelijke Katwijkse kern tegen te gaan het stedebouwkundig uOD 205 uit Delft, in ■—eg en samenwerking Cmeentelijke diensten Adviesburo voor Ver- Vervoer Hofstra, een 3(]issienota „Open Gaten" iteld. De nota voorziet 4.00 inrichting en herin* 5.0 ng van verschillende 0 i gaten" in het Kat- centrum, op een ma- waarbij het karakter iet oude vissersdorp be- l en blijft. Er wordt hier- 1 dacht aan kleine woon- n, waaruit de auto zo- mogelijk zal worden ge- 1, en een grotere func- - in het havengebied als 2%tleel van het centrum. tcussienota moet eind iden tot een nieuw ber ingsplan Katwijk tyjËee-centrum. q. lamelijk door het ver- 0( en van veel op de visserij XK ite bedrijfjes is de laatste ~j aan de randen van het 1 dorp nogal wat nieuw- 02 gerealiseerd. De woon- 02 en in de Tramstraat en 07 ijkjes rondom de Zuid- 2« hebben het oorspronke- qj centrum enigszins geiso- oo In het te ontwikkelen 00 mmingsplan moet wor- geprobeerd om een ver- l wrde overgang tussen U nieuwbouw en het oude 0| tot stand te brengen. m keer de verkeersstructuur is pij van belang. Er wordt lefd naar de inrichting lerschillende parkeerter* i buiten het centrum, en n een hoofdver- ider om dit centrum lierbij wordt gedacht verbinding Noordein- rsstraat, die aanzienlijk den verbreed, richting laat. Doel van deze iningen zal zijn de rol !2fe auto in het oude dorp fel mogelijk terug te drin- I en meer faciliteiten te :n aan de fietser en voet- r. discussienota „Open Ga- worden de bebouwings- itellen uitgesmeerd over twaalftal locaties. Eén van de meest ontwikkelden hier van is het gebiedje tussen E. A. Borgerstraat, Te Brittenstraat, Oude Buitensluisstraat en Bur- gersdijkstraat. In overleg met de bewoners is hier een voor stel uitgewerkt dat voorziet in de bouw van 27 eengezinswo ningen, met als aanvullende voorzieningen 40 parkeer plaatsen en een speelhoek voor kleuters. Door dit gebied je loopt een voetgangersroute. Wat verderop worden tussen Sluisweg-Meerburgkade 25 nieuw te bouwen woningen en een gecombineerde lagere- en kleuterschool gerealiseerd. Havengebied De locatie Havenstraat-Log- gerstraat en omgeving neemt in de nota een aparte plaats in. Er is hier namelijk sprake van een groot „kaalslaggebied", waarbij een gedetailleerde op vulling erg moeilijk blijkt. Dit gebied zal dan ook in het be stemmingsplan open blijven, totdat een concrete bestem ming is gevonden. Door het stedebouwkundig bureau OD 205 worden hiertoe wel enkele voorstellen gedaan, zoals de bouw van een ondergrondse parkeergarage, woningen en een gemeenschapshuis, even tueel met voorzieningen voor slechtweerrecreatie. De noordzijde van het Prins Hendrikkanaal zou als park kunnen worden ingericht, ter wijl ook gedacht is aan de aan leg van een jachthaven. De in vulling van het gebied Haven- straat-LoggerstVaat en omge ving woj-dt echter nog bemoei lijkt door de stormvloedkering die hier overheen zal gaan lo- De kruising Buitensluisstraat (links) en E.A. Borgerstraat pen en de aanwezigheid van enkele middelgrote visverwer- kende bedrijven. Louwestraat In het gebiedje Baljuwstraat- Louwestraat is relatief het meest van de sfeer van het oude dorp bewaard gebleven. Getracht zal worden de nieuwbouw hierop af te stem men. wat moet resulteren in de bouw van kleine huisjes, die vergeleken kunnen wor den met de vroegere vissers- woningen. De bebouwing in dit gebied zal worden doorge trokken naar de locatie post kantoor en omgeving, waar op het bestaande parkeerterrein enkele van deze woningen-in- oude-stijl worden neergezet. Zij vervullen dan tevens de functie om het niet erg harmo nieuze PTT-onderkomen aan het oog te onttrekken. Hoewel de Princestraat niet wordt beschouwd als een „open gat" wordt het toch meegenomen in de discussie nota. Met de gereedkoming van het centrumplan zou deze winkelstraat namelijk wel eens veel van zijn aantrekke lijkheid kunnen verliezen. Door middel van een gezelli gere indeling zal worden ge probeerd dit tegen te gaan. Hoorzitting Op 22 januari zal een hoorzit ting worden gehouden over de discussienota „Open gaten", waarbij de bevolking de gele genheid wordt gegeven om te korden tot een verdere invul ling van het plan, of eventueel levende bezwaren naar voren kan brengen. De commissies voor stadsontwikkeling en o- penbare werken en die voor het grondbedrijf en de sane ring hebben gistermiddag reeds in een gecombineerde vergadering hun enthousiasme over de nota uitgesproken. Chloorinstallatie zwembad Zoeterwoude wordt verplaatst ZOETERWOUDE De gemeenteraad zal zich vanavond buigen over de mogelijkheid van de verplaatsing van de chloorbleeklooginstallatie van het zwembad. De uiteindelij ke kosten van deze verplaatsing zullen 57.000 gulden bedra gen. Verplaatsing van de installatie is noodzakelijk om ook voor het zwembad aan de Nieuweweg een hinderwetvergun ning te krijgen. De arbeidsinspectie gaat niet akkoord met de huidige situatie, waarbij de chloorbleekloog- en zout- zuurinstallatie in het ketelhuis is ondergebracht. Tijdens de openbare raadsvergadering zullen ook een aantal aan verschillende scholen in Zoeterwoude te verlenen kredieten ter sprake komen. Zo wordt voor het verrichten van groot onder houd aan de kleuterschool Zonnegaarde de medewerking van het gemeentebestuur verzocht omdat het herstel van vernielin gen de kas van het onderhoudsfonds volledig heeft uitgeput. Door het ontbreken van een trapveldje in de Zuidbuurt wordt het speelterrein van deze kleuterschool als zodanig gebruikt door de oudere jeugd. Vernielingen zijn niet uitgebleven. De kleuterschool „De kleine wijzer" wil een tweede zandbak aan schaffen. De kosten hiervan bedragen 5546 gulden, waarvoor de gemeente verzocht wordt een krediet te verschaffen. De Bernar- dusschool heeft 7150 gulden nodig om tot aanschaf van nieuwe leermiddelen over te gaan. Ook heeft deze school geld nodig om meubilair aan te kunnen kopen voor de nieuw gebouwde loka len 7 en 8 en voor de eerste inrichting van de daarbij behorende personeelskamer. Per aansluiting wordt 70 gulden te veel betaald V) LEIDERDORP „het streekenergiebedrijf Rijn land heeft de laatste jaren te veel winst gemaakt. Op die manier vindt een verkapte belastingheffing plaats. Dat vind ik principieel onjuist. Dienstverlenende bedrijven dienen kostendekkend te werken". Dit stelde me vrouw D. W. Tichler-Moer- man (VVD) tijdens de gis teravond gehouden vergade ring van de raadscommissie economische aangelegenhe den. Zij had uitgerekend dat door :1e winstuitkering van 6.3 mil joen gulden gemiddeld per aansluiting 70,- te veel was betaald. „Is daar niet wat aan te doen?, vroeg zij aan wethou der J. Bezemer (PvdA), die in het dagelijks bestuur van Rijn land zitting heeft, volgens de heer Bezemer is daar een wijziging van de ge meenschappelijke regeling die de deelnemende gemeenten hebben aangegaan voor nodig. Na 1 januari 1982 kan daar pas verandering in komen. De heer Bezemer dacht wel dat dit gevolgen zou hebben voor het tarievenbeleid. (OORDWIJKERHOUT leze week is op 74-jarige eeftijd de Noordwijker- outse kunstenaar Lo Mo lenaar overleden. In de ijftiger jaren gaf Lo Mole- aaar gestalte aan de boet eercursus van de Leidse ehilder- en tekenacademie Ars Aemula Naturae", faor die tijd werd aan deze tcademie nog geen boetse ren gedoceerd. Toen er van een subsidiere geling nog geen sprake was, zette hij zich belangeloos in, uit liefde voor de kunst en zijn medemens. In een perio de van twintig jaar groeide de klas uit tot een grote groep leerlingen die de lessen van Molenaar met plezier en interesse volgden. Zij kenden hem als een veeleisende, maar sympathieke leraar en eenvoudig en eerlijk mens; de beeldhouwer Lo Mole- LEIDSCHENDAM Het heien van veertien meter lange betonnen palen voor vernieuwing van de beschoeiing van de Vliet is de oorzaak van scheu ren in de woningen langs het kanaal in Leidschendam. Provinciale Waterstaat die verantwoordelijk is voor het in goede staat houden van het Rijn-Schie- kanaal heeft de bewoners van de Delft sekade tevoren uitvoerig ingelicht over de werkzaamheden. Deze week zijn echter door het schuin- heien van telkens twee palen, een in de richting van de woningen en de anderen naar het kanaal toe, in woningen bij de Nieuwstraat scheuren ontstaan. De pro vincie heeft de diepe, tevoren uitgegra ven, wallekanten toen ijlings dichtge gooid. Met enkele bewoners zijn al bespre kingen begonnen over door de provincie te betalen schadevergoedingen. De werk zaamheden voor de dringend nodige ver nieuwing van de wallekanten worden echter voortgezet. Tussen de betonnen pa len komt een stalen damwand. Een van de op slechts drie meter van de Vliet gele gen woningen vertoont ernstige scheuren. Het driehonderdjarige gebouw is enkele jaren geleden door de eigenaar gerestau reerd. De bewoners van de Delftsekade vrezen bij voortzetting van de werkzaam heden verdere bouwkundige aantasting van hun eigendommen. Dakpannen glijden van het dak en ge vreesd wordt dat door het op enkele me ters afstand heien verdere beschadiging niet zal zijn te voorkomen. In de brief van de provincie aan de bewoners wordt ge zegd dat verdere verzakking van de grond naar de Vliet niet uitblijft als de beschoei ing niet wordt verbeterd. Op de Delftse kade zelf is volgens Provinciale Water staat het wegdek ook verzakt. Mevrouw Tichler uit raad Leiderdorp LEIDERDORP Mevrouw D. W. Tichler-Moerman. fractievoorzitter van de VVD, treedt op 16 januari 1981 af als lid van de Leider- dorpse gemeenteraad. Dit in verband met haar benoe ming tot directeur van de GGD in Alphen aan den Rijn. Mevrouw-Tichler, die arts is, kwam in 1970 in de raad en beheerde als wethouder tot aan 1978 de portefeuile onder wijs, sport, cultuur. Zij blijft lid van de provinciale staten. De scheidende VVD-fractie voorzitter in de Leiderdorpse raad wordt opgevolgd door de heer W. Kruidenier. GSTGEEST Het ziet er naar uit dat kinderpsychiatrisch ziekenhuis Curium Oegstgeest op korte termijn zal worden loten. Het bestuur van Curium heeft ge sheer-directeur dr. J. Weinberg met on adellijke ingang ontslagen en aan zes an- personeelsleden, waaronder het hoofd de polikliniek is ontslag aangezegd. 'gens het bestuur heeft de directeur een leid gevoerd. Op de begroting voor het komende jaar staat een tekort van" ongeveer een half miljoen gulden. De moeilijkheden zou den zijn begonnen in 1978, toen de patiëntenop- vang in het psychiatrisch ziekenhuis werd ver dubbeld. De directeur zou vanaf die tijd te veel personeel in dienst hebben genomen waardoor het enorme begrotingstekort ontstond. Een inmiddels in het leven geroepen commissie zal zich over de toekomst van Curium moeten gaan buigen. tntgtxur bij: Linim. B reestraat 97 n Lujkcn Tel. 071-120035 EGSTGEEST De eerste woningen woningbouwvereniging „Buiten st" bouwt in „Haaswijk" worden tyrstwaarschijnlijk in augustus van t volgend jaar opgeleverd. Dit deelde voorzitter van de woningbouwvere- frlng, de heer J. Zaalberg gisteravond wens de jaarvergadering in het Ge meentecentrum mee. Het gehele complex woningen waarvoor staatssecretaris Brokx twee weken gele den de eerste paal sloeg, is waarschijnlijk in september volgend jaar gereed. Inmid dels is de woningbouwvereniging alweer begonnen met het maken van plannen voor de bouw van een tweede serie wo ningwetwoningen. Deze tweede serie om vat 36 woningen, waarvoor de plannen op het ministerie van Volkshuisvesting al po sitief zijn ontvangen. In de derde fase van het volbouwen van Haaswijk gaat „Bui- tenlust" 42 woningwetwoningen bouwen. NOORDWIJK Bij een surveillancerit door het Prins Willem Alexanderpark deden twee Noordwijkse rechercheurs gister middag de meest lugubere ontdekking in hun speurdersbe- staan. Zij troffen in de wijk een paar mannen aan, die druk bezig waren om dozen en andere spullen uit een bungalow te halen en in een gereedstaande zwarte Citroën-stationcar te la den. Daar de bewoner van het pand zich niet liet zien, ver trouwden de politiemannen de zaak niet en daarom besloten zij de mannen eens aan de tand te voelen. Op hun vragen kwam een vaag verhaal los over een niet betaalde rekening voor verhuiskosten. De rechercheurs inspecteerden daarop de auto. Behalve verhuisdozen, troffen zij daarin geluidsappara tuur en andere goederen uit de bungalow aan, alsmede een... lijkkist. „Er ligt echt een lijk in", verklaarde een van de man nen op de vraag wat zij met die kist in de wagen moesten. Tevens werd uit de doeken gedaan wat er nu eigenlijk aan de hand was. Een van de beide mannen, afkomstig uit Maastricht en verhuizer van beroep, had de bungalowbewoner van België naar Noordwijk verhuisd, maar wachtte nog steeds op de betaling van de rekening. Toen zijn broer, begrafenisondernemer van profes sie en eveneens woonachtig in het Limburgse, gisteren naar het westen moest om een overleden patiënt uit een ziekenhuis op te halen, maakte de verhuizer van de gelegenheid gebruik om mee te rijden naar Noordwijk teneinde de achterstallige vordering te innen en de verhuisdozen op te halen. Zij troffen de bungalowbe woner niet thuis en verschaften zich toen via een raam aan de achterzijde toegang tot het pand. Behalve de dozen, besloten ze een aantal spullen mee te nemen als onderpand voor de niet be taalde rekening en stapelden die op de lijkkist. De rechercheurs maakten de „inbrekers" duidelijk, dat zij nota bene met een lijk in de auto in feite met diefstal bezig waren. Of dit muisje voor hen nog een staartje krijgt, staat volgens de politie nog niet vast. ÜDERDORP De ge- tente Leiderdorp lioudt «avond voor de derde ach- feenvolgende keer de vere- iingenmarkt in sportzaal 1 Dreef aan de Spiegel ei in Binnenhof Leider- rp. De verenigingenmarkt bedoeld voor de nieuwe toners van Leiderdorp en kan gezien worden als een soort introductie, maar ook degenen die al wat langer in Leiderdorp wonen, zijn wel kom. De 700 gezinnen die het afge lopen jaar in Leiderdorp zijn komen wonen, hebben in ie der geval een persoonlijke uit nodiging gekregen. Ongeveer zestig verenigingen en instel- maatschappelijk terrein of nog worden gehouden van onder lingen zullen op de verenigin- ander terrein werkzaam zijn, meer tafeltennis, training en genmarkt vertegenwoordigd zoals .Interkruis en Amnesty verzorging van honden, kunst zijn. Het gaat om sportvereni- International. Verder zullen er matige ademhaling, body buil- gingen en instellingen op op een podium demonstraties ding, bankdrukken en Ikeba na. (Japans bloemschikken). Verder zal de brandweer met een hoeveelheid materiaal aanwezig zijn. De gemeente 'Leiderdorp is vertegenwoor digd met een stand die het ui terlijk van een café heeft ge kregen, compleet met een bandje. De verenigingsmarkt gaat om acht uur open. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats. I I Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) I i 1 L...-1 U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren I hangertje met het sterrebeeld I Naam Adres I Postcode/Plaats f Telefoon- Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel I plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7