luizen „De Overdekte" e duur voor Leidenaars i I Truc metparkeerschijven voorgoed verleden tijd college doet iiterste poging huize 'Solglytt' e behouden I f s lEUWBOUW NIET MEER VOOR LAAGST BETAALDEN ndernemingsraad dier akkoord met erktijdverkorting Binnenkort voorstel voor groepsbewoning in Leidse raad Rijk moet hoge lokatiesubsidie Stevenshof geven I f I I I s PA- 'AD LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 PAGINA 3 pro den Een deel van de Leidenaars, dat als huurder van woningen in de nieuw- projecten in de Mirakelsteeg en 'De lekte' heeft opgegeven, is genoodzaakt terug te trekken. Sinds de eerste plan- werden gepresenteerd, zijn de huurprij- ïi dermate gestegen, dat de laagst betaal- J°u de prijzen niet meer kunnen opbrengen, a j tn van de buurtvereniging Maredorp série igden hierover alsmede over tal van ere ongenoegens gisteren hun nood bij rethouders C. Waal en D. Tesselaar. Pop lijk gesprek met de wethouders Waal en elaar gevraagd, omdat zij tot nu toe van lelijke zijde altijd nul op het request had- ;ekregen. Het gesprek bleek niet geheel iteloos. gU5 gens ramingen zouden de woningen zo'n 340 a 400 gulden per maand aan huur doen. Nu blijkt de huur plotseling meer dan 500 gulden per maand te gaan bedragen. Het spijt me ver schrikkelijk, maar ik kan dat niet opbrengen. Dat- betekent, dat ik me bijna een jaar voor 'niets over tekeningen heb gebogen, dat ik snip perdagen heb genomen en me voor niets heb ingezet voor het hele project", aldus enkelen, die belangstelling hebben voor de woningen aan de Mirakelsteeg en de Haarlemmerstraat ('De Overdekte'). Volgens Tesselaar zijn er in Leiden geen 'gaten' meer te vinden, die met woningen opgevuld kunnen worden waarvan de huurprijs beneden vierhonderd gulden komt te liggen. „Momen teel zitten we met de Stevenshof. Als het even tegen zit, bedragen de huurprijzen tegen de tijd dat we klaar zijn zeshonderd gulden. Dat is dan sociale woningbouw. Inderdaad vraag ik me af voor welke Leidenaars we dan nog aan het bouwen zijn. Wij zouden ook wel anders wil len", aldus Tesselaar. Een en ander houdt in feite in dat de laagst betaalden zich al bij voor baat niet meer hoeven aan te melden voor nieuwbouw. Tevens rezen vragen omtrent het functioneren van de 'projectgroep Maredorp' (een overlegor gaan waarin zowel ambtenaren als (toekomsti ge) wijkbewoners deel van uitmaken). „Moet daar geen lering uit getrokken worden?", vroe gen de Maredorpers zich af. Wethouder Tesse laar was met de bewoners van mening, dat het een goede zaak is, als precies bekendwordt, waar het goed en waar het fout is gelopen. Ook was Tesselaar van mening, dat de projectgroe pen duidelijkheid moeten hebben over waar ze wel en waar ze niet over mee kunnen praten. Wethouder Waal was van mening, dat voor het goed functioneren van de inspraak een extra agendapunt bij de vergaderingen van de over leggroepen moet worden ingelast. „Daarin kan besproken worden welke specifieke problemen met de verantwoordelijke wethouder worden doorgesproken," aldus Waal. Tenslotte zat het de Maredorpers niet lekker, dat, indien in samenspraak met ambtenaren be paalde plannen waren ontwikkeld, een hogere ambtenaar de plannen klakkeloos ter zijde leg de om vervolgens zijn eigen zin door te drijven. „Ik weet, dat dat inderdaad gebeurt", bekende Waal, die aanraadde in die gevallen met de wethouder de zaak uit te komen spreken. In ie der geval werden de adviezen, die door beide wethouders werden gegeven, door de buurt- groep Maredorp in dank aanvaard. In de hoop dat in de toekeomst van wezenlijk overleg en wezenlijke inspraak gesproken kan worden. '"DEN De ondernemingsraden van de Adlerfabrieken Rr^[g luyk en Leiden rijn akkoord gegaan met de voorstellen r een tijdelijke werktijd verkorting in de twee bedrijven. Jdrie dagen voor Kerstmis ral er niet gewerkt worden. 22fce dagen komen voor rekening van het bedrijf, de over- vende dag moet door het personeel zelf 'betaald' worden, de Nederlandse Adlerfabrieken werken bijna 750 men- Nederlandse Adler Fabrieken (NEDAF) hadden al eerder bij beidsinspectie aangeklopt om arbeidstijdverkorting. Dit zoek werd toen niet ingewilligd omdat niet aan de formele |n was voldaan. Met de werktijdverkorting van drie dagen men trachten een verdere toename van de voorraden tegen jaan. In de Triumph-Adler vestiging in Frankfurt werd begin 8 maand al een werktijdverkorting ingevoerd toen bleek dat Ivoorraden in Duitsland een gigantische omvang hadden be kt Maandag 5 januari verwachten werknemers en vakbon- ;enig zicht op de toekomst van de vestigingen in Leiden en jfcte krijgen als topman Walter Kramme naar Nederland ou Kóratom met de bonden te praten. Vandaag praat de (Duitse) laadjian Beheer van de schrijf machinefabriek over de ongun- lïffbnomische situatie waarin het bedrijf verkeert. kerstman i arrestee oor ijentrum IDEN Ter inluiding n de kerstkoopavonden lt vanavond een arreslee zes kerstmannen door centrum van Leiden. De :ht begint om 19.00 uur op Stadhuisplein. De stoet volgt dan de volgende route: Koornbrugsteeg, Bree- straat, rechts af Kort Rapen burg, Princessekade Turf markt, Turfmarktbrug, links af Beestenmarkt, links af Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat rechts af Vrouwensteeg, Kippebrug, Breestraat, Gangetje, Nieuwe Rijn, Korenbeurs, Vismarkt, Aalmarkt, rechts af bij Kippe brug, Vrouwensteeg, rechts af Haarlemmerstraat tot Haven. Als er nog voldoende tijd is, gaat de stoet door naar de Doezastraat. 12 m de staatssecretaris van Volksgezondheid mot nadruk zocht, zodanige maatregelen te nemen, dat de psychiatri- be inrichting 'Solglytt' niet per 1 januari 1981 gesloten »rdt. B en w zeggen niet in staat te zijn de 44 patiënten ^jc n Solglytt in een andere inrichting te plaatsen en het col- ziet ook geen mogelijkheden de inrichting zelf finan- el te ondersteunen. Wanneer de staatssecretaris niet in- at op het verzoek van het college, staan de patiënten per 1 'Iglytt is een inrichting met „specifieke en zeer moeilijk plaats- re patiënten." Al vanaf 1978 bestaan er plannen om Solglytt te iten. Dit omdat het niet aan de eisen voldoet om via de 'BZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) gesubsidieerd worden. Het tehuis wordt momenteel gedeeltelijk via de de bijstandswet en gedeeltelijk via de AWBZ gefinancierd. Wan neer deze laatse bron zou wegvallen, zou het tehuis per 1 januari n| oeten sluiten. Per 1 januari 1979 en 1980 werd uitstel van slui- :ei ng verleent, omdat er voor de patiënten geen plaats in eèn an- inrichting gevonden werd. ethouder P. Schoute: „Dit is een zeer droevige situatie. De mi series van CRM en Volksgezondheid spelen elkaar de zwarte •t toe en de patiënten zijn de dupe. Het is een feit, dat het in 'glytt niet allemaal even prachtig is en dat er een hoop te ver is iteren is. Het tehuis voldoet inderdaad niet aan de normen van 'AWBZ. Maar op dit moment staan we voor de dreigende slui- e '6- Wat kan de gemeente eraan doen, wanneer het rijk geen ïii 'ld beschikbaar stelt om die normen wel te halen? Ik heb in de gelopen alles gedaan om een eind te maken aan deze situatie, li 'aar alles werd door het ministerie geweigerd. Ik weet niet, wat f moet gebeuren wanneer de staatssecretaris niet ingaat op het •ngende verzoek van b en w." Ill Vier schijven, nu goed voor een veroordeling. LEIDEN De truc met de serie par- keerschijven om straffeloos langdurig in de Leidse binnenstad te kunnen par keren, heeft zijn tijd gehad. Het slim migheidje, vooral toegepast dóór stu denten aan het Rapenburg, is onder vangen door een aangepaste juridische tekst in de dagvaarding. Hoe ging dat nu eigenlijk met die schij ven? De automobilist plaatste achter zijn voorruit vier parkeerschijven en stelde die op opeenvolgende tijdstippen in. De passerende parkeerwachters wisten veelal geen raad met de schijvenmassa en lieten het vehikel zonder bekeuring achter. Dus schafte de zich gemotoriseerd verplaatsen de student zich a raison van een kwartje een serie schijven aan. Werd soms wèl door de parkeerwachter een proces ver baal opgemaakt, dan kwam de kanton rechter in de problemen. De dagvaarding meldde immers, dat 'de' parkeerschijf wel was ingesteld. Vrijspraak was doorgaans het resultaat. Totdat recentelijk in Delft kantonrechter Morshuis wel tot veroorde ling over kon gaan omdat de tekst in de dagvaarding was aangepast. Thans zijn de dagvaardingen met deze tekst op ruime schaal verspreid, zodat overal in het land het kantongerecht op basis van een ande re tekst wel tot veroordeling kan over gaan. Dus ook in Leiden. LEIDEN De Leidse ge meenteraad kan binnen af zienbare tijd een voorstel verwachten waarmee het mogelijk zal worden ge maakt dat belangstellenden voor groepsbewoning op de lijst van woningzoekenden' worden ingeschreven. Dit zei wethouder D.Tesselaar gisteravond op een manifes tatie voor jongerenhuisves ting. „Er staan in Leiden zo'n 1100 huizen leeg. De huren van een aantal daarvan zouden na vor dering echter zo hoog uitval len dat ze alleen maar voor groepsbewoning geschikt zijn en verbouwen mag je ze nu eenmaal niet. Momenteel kan je je echter niet als groep wo ningzoekenden in Leiden in schrijven: We zijn er hard mee bezig daar wat aan te doen en de gemeenteraad zal het voor stel dan ook wel op tafel krij gen. Probleem is echter nog wat voor samenstelling je van zo'n groep verwacht. Moeten ze allemaal in Leiden werken of uit Leiden afkomstig zijn of hoeft dat maar voor één te gel den. Het moet uiteindelijk ook geen gelegenheid geven om il legaal het Leidse huisvesting circuit binnen te dringen", al dus wethouder Tesselaar. „Zo lang er nog geen leegstands- wet is stelt ons vorderingsbe- leid niets voor", zei de wet houder die van mening was dat de eigenaars van wonin gen „meer dan beschermd worden". De Leidse wethouder van volkshuisvesting was gistera vond aanwezig op een door het Provinciaal Politiek Jon geren Kontakt georganiseerde huisvestingsmanifestatie. De groep waarom het allemaal ging, de jongeren, waren ech ter weggebleven. Nauwelijks 10 personen waren aanwezig om te discussiëren over de problematiek, waarvan de sleutel, zoals gisteravond op nieuw bleek, grotendeels in handen van de rijksoverheid ligt. Wethouder Tesselaar ver klaarde het oneens te zijn met de stelling dat de leeftijd waarop men zich als woning zoekende kan inschrijven ver laagd moet worden van 18 naar 16 jaar. Als bijdrage in de oplossing voor de problemen rond jongerenhuisvesting is de gemeente van plan zo'n 1000 eenheden te bouwen op open plekken in de stad maar zijn er ook onderhandelingen om een 11-tal flats op te kopen. „We willen deze flats verbou wen zodat er drie jongeren in kunnen wonen. De huren zul len dan rondom de 200 gulden bedragen. Het is nog de vraag hoe de omgeving reageert wanneer er plotseling 33 jon geren in hun midden worden geplaatst maar wanneer het al lemaal lukt zullen we alle kansen aangrijpen die ons in deze sfeer worden aangebo den", aldus de heer Tesselaar. FRACTIE PPR: LEIDEN De gemeente moet er bij de onderhandelingen met het rijk over de lokatiesubsidie voor de woningen in Stevenshof met klem op aandringen, dat de door Leiden gewenste hoge sub sidie per woning inderdaad wordt ge geven. Ondanks dat deze subsidie bijna twee maal zo hoog zou zijn dan het rijk tot dusver gegeven heeft bij vergelijk bare projecten, moet het ministerie van volkshuisvesting hiermee instemmen. Dat vindt PPR-raadslid F. Van Oosten, pij de behandeling van het bestem mingsplan 'Stevenshof' in de raadsver gadering van maandag 22 december, zal hij de raad een motie van deze strekking voorleggen. Volgens de huidige plannen is er in Ste venshof een lokatiesubsidie van 13 mille per woning nodig. Tot dusver is er nooit meer dan zeven mille verstrekt. Wethou der C. Waal uitte in de PvdA-fractiever- gadering van afgelopen dinsdag nog zijn grote bezordheid over de haalbaarheid van de deze plannen voor Stevenshof. Ook iyethouder D. Tesselaar sprak on langs zijn twijfels uit over de financiële opzet van Stevenshof, gezien de bezuinin- gingen door het rijk. Van Oosten acht een dergelijke hoge subsidie gewenst, omdat het aantal werklozen in de bouw momen teel erg hoog is en omdat de woningnood in Leiden eveneens erg hoog ligt. De PPR-er dringt erop aan de steun van de provincie te vragen bij de eisen aan het minsterie. Hij doet in de motie de sugges tie de verantwoordelijke ministers en ka merleden uit te nodigen een bezoek te brengen in hi?t kader van deze problemen. Kerst (1) In de Hartebrugkerk wordt komende zondag een kerstconcert gegeven. Aanvang 15.00 uur. Burge meester C. Goekoop zal hierbij het evangelie le zen. Het concert staat onder leiding van René Ver hoef/. Hij studeerde piano en koordirektie in Utrecht Hij ontving in 1976 de bronzen medaille 'Arts, Siences et Lettres' van de l'Academie Fran- faise. Aan dit concert zullen onder meer medewer king verlenen het gemengd kerkkoor Hagacanta- re, het Toonkunstorkest Leiden, Thijs van Leer, Louis van Dijk en de organist Jan Schmitz. Kerst (3) Kerst (4) Kerst (5) Werkgemeenschap De Ratel houdt zondagmiddag in het Leidse Volkshuis een kerstviering vanaf drie uur. Op het programma staat een samenzang met het koor van het Leidse Volkshuis, een muzi kaal kwartet, een kerstspel, declamatie en een kerstverhaal met dia's. De toegangsprijs bedraagt fl.50. Kerst (6) De bezoekers en bezoeksters van het vol wassen en - werk van het Leidse Volkshuis worden morgen om twee uur in het Volkshuis verwacht voor het bijwonen van een kerstviering. Ze kunnen dan on der leiding kerststukjes maken, er komt een zang koor en er wordt een concert gegeven voor fluit en piano. Kosten voor deelname bedragen een gulden. Kerst (7) Kerst (8) it- Thijs van Leer Kerst (2) In de Herensingelkerk is komende zondag even eens een kerstviering. Medewerking verlenen hier de dienstencentra de Kooi, Tuinstadwijk en Noor derlicht. Ook het koor 'De Sleutels'zal van de par tij zijn. Aanvang 11.00 uur. In het kerkelijk centrum De Regenboog in de Me ren wijk wordt maandagavond om acht uur een kerstviering gehouden door de Ned. Chr. Vrou wenbond en het Katholiek Vrouwengilde. Het Oegstgeestse koor Cappella pro Can tibus onder leiding van Theo Tobé zingt kerstliederen en ook een kerstvertelling ontbreekt niet Aanvang acht In de Marekerk houdt de stichting „Radiogemeen te" uit Bloemendaal komende zondag de jaarlijkse adventzangdienst. Voorganger is ds. G. Toornvliet. De samenzang wordt begeleid door organist Teke Bijlsma. Het mannenkoor Kunst na Arbeid" on der leiding van Nico de Raad verleent muzikale medewerking. De dienst begint om half acht. De kerstman is bereid gevonden om het startschot te lossen van de achtste kerstloop, die zaterdag 20 december op de kunststofbaan van het sportpark 'De Leidse Hout' wordt gehouden. De loop wordt georganiseerd door de Leidse Politie Sportvereni ging. Degenen, die de afstanden (2,5, 5 of 10 kilo meter) afgelegd hebben, wacht een fraaie herinne ringsmedaille. Deelnemers kunnen zich vanaf tien uur laten inschrijven aan de kassa van het sportpark, terwijl de eigenlijke kerstloop om elf uur van start gaat Er is kleedruimte beschikbaar. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden voor vol wassenen en drie gulden voor de jeugd. Sportieve lieden kunnen op Tweede Kerstdag deelnemen aan de Kerst-Stadswandeltocht door Leiden. Vertrekpunt is het restaurant van de Ton Menken IJsbaan aan de Vondellaan, waar gestart wordt tussen negen uur 's morgens en drie uur- 's middags. Gelopen wordt over de afstanden 5, 10 en 15 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt een rijks daalder per persoon, waarvoor de deelnemers na afloop een fraaie herinneringsmedaille ontvangen. De organisatie is in handen van de Leidse wandel- vereniging WIK. De tocht voert de wandelaars door de binnenstad van Leiden met z'n vele histo rische monumenten. Kerst (9) De Johan Maasbach Wereldzending houdt dit jaar voor het laatst een groot kerstfeest in het Evange liecentrum aan de Zijlsingel. Zoals bekend verhuist de stichting binnenkort naar de Bethle- hemkerk aan de Lammermarkt Het kerstfeest wordt dinsdag 23 december vanaf half acht ge vierd. Er zal een kerstspel worden opgevoerd. Ook is er samenzang en er wordt een spannend kerst verhaal verteld. Voorts treedt de gospelgroep „The Travelers"op. Op Eerste Kerstdag is om tien uur in het Evangeliecentrum een kerstwijdings- dienst Kerst (10) In de Maranathakerk aan de Lage Morsweg vindt ook dit jaar weer de gebruikelijk Kerstnachtdienst plaats op 24 december om 23.00 uur. Voorganger is ds. R. Koolstra en de muzikale begeleiding is in handen van de Revival Singers uit Katwijk. Een extra bijzonderheid is een scetch geschreven en ge speeld door de Jeugddienstcommissie. I a-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3