Uunder doelman Jager reekt ritme FC Den Haag ïees Schapendonk neemt wraak op Zwartkruis Koelbloedigheid AZ doorslaggevend Utrecht ut slechts kans r LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 PAGINA as "(RADE Tijdens de wedstrijd tegen Roda :zet 1 een doelmansprobleem in de Haagse gelede- jj ddelijk aan het licht gekomen. Peter Jager, langs de plaats innam van de gepasseerde ldecl lavenaar, treft alle schuld van de nederlaag g mi 2 van zijn club. Na ruim een uur, Roda JC he"pdanks fel aandringen geen opening forceren, een wanhoopsschot van verdediger Hansen jn vingers en benen in het doel glippen. Die ts FC Den Haag niet meer te boven gekomen. Martin van Vianen zijn doelman dan ook sparen na afloop. „Op Immi mt in de wedstrijd. Die cu r eft doorgewerkt, want e derde Kerkraadse is een direkt gevolg 2. iter's misser. Een gelijk- 17{d er zeker voor ons in de kardinale misser Rand ger had FC Den Haag de wedstrijd inderdaad goed onder controle. Na de vroege treffer die de ploeg van Van Vianen kreeg te incasseren - Nielsen knalde in de derde mi nuut een door Nanninga op maat aangegeven bal hard achter Jager - leek het er even op dat Roda JC snel voldoende afstand zou nemen. De équipe rond aanvoerder Mansveld had zijn antwoord echter met een klaar. Het was Mansveld zelf die vanaf 20 meter uit een John Jansen scoorde kort voor tijd nog tegen voor FC Den Haag, maar die treffer kwam te laat. vrije trap in de kruising knal de: 1-1. De Haagse libero had een goe de keuze gedaan. Hij was het die tijdens de eerste speelhelft koos voor het windvoordeel. Gesteund door de soms storm achtige windstoten kon de 36- jarige aanvoerder met lange trappen zijn verdediging ont lasten en zijn voorhoede aan het werk zetten. Roda JC, dat de gehele wedstrijd een veldo- verwicht had, moest daardoor een mannetje extra in de ver dediging houden om de snelle uitvallen van onder andere Albertsen af te stoppen. Dick Nanninga, die Ton Wickel handenvol werk bezorgde, werd veel te weinig in het spel getrokken. Slechts één keer kon de lange spits een voorzet van Jager in het doel koppen, doch scheidsrecher Van Laar keurde de treffer af wegens Nog groter Na de rust werd de druk van Roda JC nog groter. Aad Mansveld moest zelfs een bal met zijn handen wegslaan toen Marijnissen dreigde door te breken. Een daad, die door scheidsrechter Van der Laar met geel werd bestraft. Toch kon de thuisploeg geen ope ning vinden. Martin van Vianen: „We had den het tempo uit het spel van Roda JC gehaald. Ze hadden weliswaar gedurende de gehe le wedtrijd een veldoverwicht, maar echt gevaarlijk zijn ze niet geworden. Roda JC kwam niet verder dan ons straf schopgebied. Daar liepen hun combinaties vast." Na de blunder van Jager, waardoor Roda JC op een voorsprong van 2-1 kwam, was er van rust in de verdedi ging rond Aad Mansveld geen sprake meer. Ruim een kwar tier voor tijd profiteerde Erik- sen van de desorganisatie. Door landgenoot Nielsen in de diepte gestuurd, kwam hij oog in oog met doelman Jager en maakte geen fout: 3-1. Teugels vieren De strijd leek gestreden. Toch wist FC Den Haag Roda JC nog in moeilijkheden te bren gen. De thuisploeg, die na de comfortabele voorsprong de teugels liet vieren, kreeg de rekening twee minuten voor tijd gepresenteerd toen Jansen attent reageerde op een door doelman Jongbloed losgelaten bal: 3-2. Deze treffer kwam voor de Hagenaars echter te laat Péter Jager bezorgde FC Den Haag een knauw door bij de stand 1-1 een enorme blunder te maken, die de basis betekende voor de nederlaag. Ex-trainer van FC Den Haag Piet de Visser: „Beide ploegen hebben ondanks de vaak hevi ge windvlagen goed en positief voetbal laten zien. Gezien ons veldoverwicht dacht ik dat de overwinning verdiend was. Het publiek heeft een aantrek kelijke pot gezien met vijf treffers. Dat zie je vandaag de dag niet vaak meer." scoreverloop: 3. Nielsen 1-0; 4. Mans veld 1-1; 62. Hansen 2-1; 73. Eriksen 3-1; 88. Jansen 3-2. scheidsrechter Van der Laar, toe schouwen: 4.000; gele kaart: Mans- veld(FC Den Haag) RODA JC: Jongbloed; De Wit, Han sen, Tsinoa, Degens; Marijnissen, Eh- len, Nielsen; Eriksen, Nanninga. Hof- FC Den Haag: Jager; Korevaar, Mansveld, Wickel, Wetzel; Albertsen. Treling, Jansen; Melis, Van Leeu- wen(Goemans), Keloglu. DE Indirect is „schuldig" gelijkspel (3-3) dat ,te gisteravond in Vooil en regenachtig Diek- koppidion behaalde tegen het rijtje namen Iers, die binnenkort mini-WK in Urugu- .Jen uitgezonden ont- 080 jj die van Kees Scha- En dat heeft gewetenVier kan- de beweeglijke drie keer trilde het de voor het eerst publiek in de e re- debuteerde Theo restatie, die hem de boven aan de top- vertoevende Kurt AZ '67 brengt. Hen- ,k, de trainer van de brigade, liet zich voor niets ontvallen: inte-Schapendonk: 3- een geweldige aanval-" at toch". Leo Steegman, les confrater bij de Lim- 5, verklaarde dat zijn scorende aanvaller ^Jeurgesteld was toen hij "vernemen niet tot de 18 uitverkorenen te behoren. „Nou en of, Cees zat echt een beetje kapot, hij had vast op selectie gerekend. Hij was er gewoon stil van. Maar het komt niet in hem op zich niet meer beschikbaar te stellen, hij wilde sportief wraak ne men". In die opzet is hij meer dan ge slaagd en het moet hem nog meer deugd doen dat dat ge beurde onder toeziend oog van de bondscoach persoonlijk. Steegman nogmaals, die na het laatste fluitsignaal van de voor arbiter Bart Ram in de plaats gekomen Bep Thomas zijn ge luk met het bereikte resultaat niet opkon: „Schapendonk is toegezegd dat hij als negen tiende man moet worden be schouwd. Wellicht is er een clausule die het mogelijk gevaardigd". De trefzekerheid van Scha pendonk, die dus drie doel punten opleverde, ten spijt, Twente heeft het aan zichzelf te wijten dat beide punten niet in Enschede, zijn gebleven. Bij de stand 3-2 verzuimde de ploeg -nadrukkelijk de gena- destoot uit te delen door de ene fraaie kans na de andere om zeep te helpen. Het begin van de wedstrijd mocht er overigens zijn. Er was amper een minuut verstreken of Pe ter Gerards, de rijzige doelman van MVV, zag de bal naast zich in het doel ploffen. De man die daar verantwoordelijk voor was heette Martin Jol, wel door Zwartkruis geselec teerd, die na een door Jaap Bos genomen vrije trap onbe rispelijk raak vuurde. De aan leiding tot die vriie trap was overigens een dubieus geval van obstructie jegens Hallvar Thoresen. MVV herstelde zich snel van die tegenslag. Verre gaande nonchalance in de de fensie van FC Twente bood Arie van Staveren een niet te missen kans. De voormalige Twentenaar vuurde echter on beheerst naast. Het was uitstel van executie, want even later was het toch raak. Cees Scha pendonk werd een moment uit het oog verloren en met een niet hard, maar wel zuiver ge plaatst schot bracht hij de par tijen op gelijke hoogte, 1-1. Twente was even aangeslagen, maar was er op uit zo spoedig mogelijk andermaal op voor sprong te komen. Een geslaag de actie van Hallvar Thoresen vormde daartoe de inleiding. De Noor ontdeed zich handig van Jean Maas, zette op maat voor, waarna andermaal Mar tin Jol, nu koppend, als scher prechter fungeerde, 2-1. De thuisclub raakte steeds be ter in het ritme, daarbij ge steund door een verdedigend kwetsbaar MVV, waarin erva ren krachten als Sören Busk en Johan Dijkstra node wer den gemist. Vlak voor de rust aanbrak moest overigens de aangeslagen Manuel Sanchez Torres (Hollink: „Een knie bandblessure die zich niet al te ernstig laat aanzien") het veld ruimen voor Sören Lindsted. Wie van de 8.000 toeschouwers verwacht mocht hebben dat de gastheren in het tweede be drijf definitief zouden toeslaan kwam bedrogen uit. Er waren amper een paar minuten ver streken of het fenomeen Scha pendonk had weer eens gede monstreerd hoe levensgevaar lijk hij is. Hij werd even niet consequent genoeg gescha duwd en dat betekende onher roepelijk 2-2. Nog leek er geen vuiltje aan de lucht Desperaat toog FC Twente ten aanval met de in tentie weer snel op voorsprong te komen. In die fase kwam de ploeg ook tot het beste voetbal. MVV zat danig in de verdruk king, wachtte als het ware op een hernieuwde tegentreffer. Die liet inderdaad niet lang op zich wachten. Een onnavolg bare schijnbeweging van Hall var Thoresen bracht hem oog in oog met Gerards, die het antwoord schuldig moest blij ven op de harde schuiver, 3-2. De gasten waren de knock-out nabij. Achtereenvolgens John Scheve, Ferdi Rohde en Hall- var Thoresen leken niet als af maker te willen fungeren door riante mogelijkheden onbenut te laten. Vooral Thoresen mag zich dat aanrekenen, omdat hij door na een verre uittrap van Theo Snelders alleen met Ge rards nog voor zich hopeloos tegen hem op te schieten. Even daarvoor werd de lin kerspits trouwens genadeloos onderuit getrapt door aanvoer der-libero Bert van Marwijk die zich gelukkig mocht prij zen slechts het geel voor ogen getoverd te krijgen in een situ atie waarin rood niet zou heb ben misstaan. Het was overi gens de enige dissonant in deze verder faire ontmoeting. MVV putte moed uit de om standigheid dat het nog altijd niet op grotere achterstand was gezet. En het geluk lachte de formatie van Leo Steegman toe. Voorzover je althans van geluk kunt spreken, want de wijze waarop Cees Schapen donk zijn team voor de derde keer naast Twente bracht dwong respect af. Vijf minuten voor tijd bezorgde hij de Twente-aanhang en doelman Snelders die opnieuw blunder de een kater door bij een verre bal alert te reageren, 3-3. FC Twente mag zich troosten met de gedachte dat de actie „Twente helpt Twente" die voor het eind van dit iaar een kwart miljoen moet opleveren, naar wens verloopt. Nu al is het respectabele bedrag van meer dan twee ton bijeen ge bracht, en er behoeft niet aan te worden getwijfeld dat het nog resterende bedrag even eens op tafel komt WILLEM PFEIFFER scoreverloop: 2. Jol 1-0; 12. Schapen donk 1-1; 31. Jol 2-1; 51. Schapen donk 2-2; 61. Thoresen 3-2; 85. Scha pendonk 3-3. scheidsrechter Thomas; toeschou wers: 8.000; gele kaart: Van Marwijk (MVV). FC Twente: Snelders; Scheve, Grit- ter, Dilling, Zondervan; Jol, Otto, Bos; Sanchez Torres (Lindsted). Roh de, Thoresen. MW: Gerards; Frand- sen. Van Marwijk, Muhren. Van der Poppe; Colombain, Maas, Van Stave ren, Van Bommel, Schapendonk, 9718T 590.» !HT In een wedstrijd die op le meer deed denken aan een let dan aan voetbal heeft FC in eigen stadion een benauwde ning behaald op het Zwolse [et is een erg matige vertoning len waarin FC Utrecht voor rust nde ruim afstand te nemen, t Rinus Israel miste, waardoor -Drost als laatste man fungeerde, J |_|il snel onder druk gezet en de thuis- jyj treeg enkele goede kansen. De en Van Veen konden echter de richting niet vinden. Pas na een ur was het Van Veen die uit een mm t van Van der Lem voor 1—0 zorg- doelpunt viel Utrecht wat terug, Höor ook PEC zich aanvallend wat Jing roeren. Een schot van Hoekstra loor Van Breukelen knap gestopt, Jans een enorme kans liet liggen leen voor het Utrechtse doel staan- «t te schieten, st opnieuw een Utrechts offensief. tïerf echter 1—0 en deze uitslag mag el verdiend genoemd worden, rloop: Van Veen 10; Scheidsrechter Bak- Khouwere: 3.000; gele kaart: Van Moorst n Van Staa (Utrecht). Van Breukelen: Du Chati- ildbred. Van Tamelen, Flight; Tervoort, De (Kruis), Van Hanegem (Carbo); Van der an Veen, Van Staa. an Geffen: Steinvoort, Drost, »rst, Hamming; Booy, Frandsen, Van der Riemens, Hoekstra, Jans. )yen aan eind oen weg iEN Trainer Leen Looyen 5 verlaat aan het einde van dit n de Nijmeegse eredivisie-club. derling overleg zijn het sectiebe- betaald voetbal van NEC en dJP tot dit besluit gekomen. eJLooyen is acht jaar in dienst van iaat P6 jaren als hulptrainer on- iel Coerver. Halverwege het seizoen 4 nam Looyen het roer over van e Jongh die toen vroegtijdig vertrok "Nijmeegse club. Looyen kon destijds ook niet voorkomen dat NEC als- ïgradeerde naar de eerste divisie. MAK' tald t/m TERISTIEK STE DIVISIE AAG De gegevens van de twee inhaal- den voor de eerste divisie, die gisteravond jpeeld. ziin: s 01 amFC Vlaardingen 0—0. Orf hechter Blankenstein; toeschouwers: 1.000. tatadup-Fortua SC 1-1 Ronald Spelbos drukt de bal uit een voorzet van Kees Kist achter doelman Jan Endeman. AZ '67 leidt DEVENTER Nog meer dan het ver lies van twee punten moet Go Ahead Eagles de mentale dreun zien te ver werken, die AZ'67 gisteravond uitdeel de in de Adelaarshorst. In een wed strijd, waarin het er tot ver in de twee de helft naar uitzag, dat bij de thuis club het lang verwachte herstel zich aandiende, bleek de koelbloedigheid waarmee de lijstaanvoerder uit Alk maar beslissende fouten in de Eagles- defensie afstrafte, doorslaggevend: 1-3. Al snel werd duidelijk, waarmee Go Ahead Eagles het superieur geachte AZ'67 wilde bestrijden. Inzet en agressie waren de Deventer wapens, waartegen de bezoe kers vooral in de eerste helft weinig ver weer hadden. Toch mag het optische overwicht, dat Go Ahead Eagles in de beginperiode had, niet alleen worden toegeschreven aan de lau we instelling waarmee AZ aan dit inhaal- duel begon. Bewijs daarvan waren enkele goed opgezette aanvallen over rechts, waar Jo Körver verschillende geslaagde acties liet noteren. Uit één daarvan, in de vijfde minuut, ontstond een doelpunt dat door scheidsrechter Bart Ram aanvanke lijk met een ferme armzwaai naar de mid denstip werd toegekend, maar even later, op advies van zijn grensrechter, die er overigens even ver van afstond, werd geannuleerd. Kees van Kooten zou, nadat hij door een schutterige kopbeweging van Spelbos het duel in de lucht met Eddie Treytel aanging, de doelman hebben ge hinderd. In de periode daarna werd dui delijk waar AZ kwetsbaar is: achterin. De zwakte bij Go Ahead Eagles lag in het feit, dat die kwetsbaarheid niet werd blootgelegd. Hullegie maaide over de bal na koppend voorbereidend werk van Van Kooten en Kristiansen kon nog maar net op rand van het strafschopgebied door Van der Meer onderuit worden gehaald. Eindelijk Pas na 26 minuten kon het Deventer pu bliek eindelijk weer eens juichen. Kees van Kooten, nauwelijks in de lucht aange speeld in verband met de aanwezigheid van de even sterke kopper Spelbos, be wees eens te meer ook in de combinatie zijn nut te hebben. Zich handig vrijspe lend stuurde hij op links Wim Woudsma weg, die geen moeite had met zijn goede rechterbeen Treytel te passeren: 1-0. Pas toen besefte AZ dat het niet altijd op klasse alleen kan winnen. Tol en Kist, die voorheen nauwelijks in het spel voorkwa men, bezorgden hun bewakers Oude Wes- se link en Lodeweges nu aanzienlijk meer werk. In de 40ste minuut had de pressie Roda JC - FC Oen Haat GA Eaglee AZ*07 1-3 FC Utrecht PEC Zwofl vo FC Twente MW 3-3 AZ'67 16 15 1 0 31 54-14 Feyenoord 16 11 3 2 25 36-16 Utrecht 15 9 2 4 20 32-17 Twente 16 8 4 4 20 32-24 PSV 16 7 5 4 19 28-16 MW 16 7 5 4 19 27-26 Ajax 16 7 3 6 17 43-35 Willem II 16 7 3 6 17 23-24 RodaJC 16 6 4 6 16 33-32 Den Haag 16 7 1 8 15 28-39 PEC Zwolle 16 4 6 6 14 16-20 Sparia 16 6 1 9 13 25-40 Wagenlngen 15 3 6 6 12 20-24 Groningen 14 4 3 7 11 23-29 Excelsior 16 2 6 8 10 18-28 NEC 16 3 4 9 10 22-40 NAC 16 2 4 10 8 17-33 GA Eagles 16 2 3 11 7 16-36 van AZ'67 succes. Kees van Kooten, op het middenveld in het nauw gebracht, schoof de verantwoordelijkheid in de schoenen van Hullegie, die daar niet op rekende. Kees Kist was attent en stelde de mee opgekomen Spelbos in staat gelijk te maken. Zo vlak voor de rust een onnodi ge, maar wel erg belangrijke fout Minimum In de tweede helft werd nog duidelijker waarom AZ bovenaan en Go Ahead Ea gles onderaan in de eredivisie bivakkeert. Met een minimum aan inspanningen be haalden de Alkmaarders een maximum aan resultaat. Een overijverig Go Ahead liet kans na kans voorbijgaan, terwijl AZ er van de drie twee verzilverde. Kristiansen, die op de vuisten van Treytel schoot. Van Kooten die goed doorging op een verre uittrap van Endeman, maar al leen voor Treytel over het doel mikte, en Woudsma en weer Kristiansen die het van afstand mochten proberen, misten al len het genadeloze waarmee de AZ-ploeg de wedstrijd in haar voordeel besliste. Een kwartier voor tijd bereikte Jan Peters met een splijtende pass, de één van de weinige keren buitenom komende Jonker, die op zijn specialiteit niet faalde, en En deman passeerde. In een periode waarin de thuisclub nog alleszins uitzichten op een puntendeling had, kreeg het nog een dreun te verwerken. Oude Wesselink ver zuimde in deze alles-of-nietsfase de kort ste weg naar het doel van de tegenstander te zoeken en zag zijn breedtepass onder schept door Jonker, die feilloos de op snelheid liggende Tol bereikte. Met een berekend lobje over de uit zijn doel geko men Endeman maakte hij aan alle Deven ter illusies een einde: 1-3. Trainer Spitz Kohn was snel uitgepraat: „Wij hebben de fouten bij AZ niet af gestraft Zij die bij ons wel. Dat is de klas se bij die ploeg." Zijn collega Georg Kess- ler was ook blij met het professionele om springen met de kansen bij zijn spelers, maar toonde zijn bedenkingen tegen het lauwe spel van de Alkmaarders in de eer ste 20 minuten: „Tegen een ploeg die be ter de kansen benut dan Go Ahead De venter, hadden we verloren. Wij hebben het onszelf erg moeilijk gemaakt. Daar. zal nog wel een woordje over worden gespro ken." HARRY BRINK scoreverloop: 26. Woudsma 1-0; 39. Spelbos 1-1; 76. Jonker 1-2; 85. Tol 1-3. scheidsrechter Ram; toeschouwers: 9.000; gele kaart: Jan Peters(AZ). Go Ahead: Endeman; Voskamp. Koopman. Oude Wesselink, Lodeweges; Hullegie, De Goey(De Graaf), Kristiansen; Woudsma, Van Kooten, Koer- ver. AZ "67: Treijtel; Van der Meer (Rijnders), Spelbos, Metgod, Hovenkamp; Amtz, Peters, Nygaard, Jon ker, Kist ToL Eredivisie Eerste divisie De Graefschap - For tuna SC 1-1 O rdingen 0- 4) Haarlem 15 11 2 2 24 37-12 Fortune S 16 9 4 3 22 33-20 Heerenveen 15 6 6 3 10 27-18 Volendam 16 6 6 4 18 24-18 Vitesse 16 6 6 4 18 28-25 Den Bosch 15 8 1 6 17 18-15 DS '79 16 7 3 6 17 24-26 SW 16 6 5 5 17 14-16 Graatschap 15 5 6 4 16 24-22 Eindhoven 15 6 3 6 15 22-19 WV 15 6 2 7 14 26-35 Cam buur 14 4 5 5 13 17-15 Amsterdam 15 4 5 6 13 17-19 Veendam 15 5 3 7 13 23-27 Helmond Sp 16 3 7 6 13 16-?3 Vl'dingen 16 4 4 8 12 11-20 Telstar 14 2 7 5 11 15-23 Heracles 15 4 3 8 11 16-25 Amersfoort 15 2 4 9 8 10-24 Haarlem periodekampioen. Topscorers 1.Schapendonk (MW) 2.Welzl (AZ '67) 3.Nanninga (Roda JC) Nygaard (AZ '67) 5. Kiett (Ajax) Hazelhekke (Wageringen) Eriksen (Roda JC) S.Raeven (Willem II) Melis (FC Den Haag) Houtman (FC Groningen) Tol (AZ '67) 12.Amesen (Ajax) McDonald (Wageringen)

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15