Wellicht extra gasopbrengst door verhoging van olieprijs Spaarbrieven blijven nog buiten schot £eid6e@(Hrta/ni Handhaving koopkracht alleen voor laagste inkomen VVD eist garanties subsidiëring TNO- gezondheidsonderzoek Alle inkomens op de minlijn voor verbetering positie bedrijfsleven Gat in begroting NENLAND leidse courant donderdag 18 december 1980 maakt !cem| denin loelei inzagi )rschr le van ngsvo P meester ichoff pensioen JHAAG Brigade-ge- titulair b.d. B. Bis- van Heemskerck is gang van 1 december p de meest eervolle ontheven van zijn als eerste stalmees- immodore titulair b.d. an Zinnicq Bergmann i meest eervolle wijze n van zijn functie van rschalk, intendant der i paleizen in Den jagermeester voor olland. Hij is met in- in 1 december 1980 be- t de afwikkeling van chtdepartement Zuid- Cleveringa if. iveringa overleden Professor mr. 'eringa, tot aan zijn tg als lid van de ,n State in 1958 ge- loogleraar in het han- fcht en burgerlijk proces aan de Rijksu- liteit van Leiden, is lag op 86-jarige leef- 'erleden. Cleveringa is Iels, zo heeft de uni- gisteren meege- in alle stilte gecre- Cleveringa, die in 1894 ppingedam is geboren, de rechten aan de universiteit, waar hij in lok promoveerde. Behal- or zijn wetenschappelijk verwierf hij bekendheid :ijn moedige houding tij de oorlogsjaren. Op 26 iber 1940 hield hij, als tegen het ontslag van joodse collega's door de bezetter, een protestre- aarmee hij de stoot gaf openlijk verzet van de universiteit tegen de .'rs. De hoogleraar werd rede gearresteerd en de rsiteit werd gesloten. Na zetting keerde Cleverin- ug naar zijn leerstoel. In werd hij benoemd tot Officier in de Orde van e Nassau. PATIËNTEN DUPEERD ogelijk •est in serie icemakers EREN De Ne- rlandse pacemake- ndustrie Vitatron Dieren heeft kli- |ken in ihinnen- en itenland gewaar- luwd voor een be- rkte serie al ge ëtste pacemakers, arbij roestvor-, ng kan ontstaan. or een constructiefout het aansluitingsgedeelte f deze pacemaker druk- I verschillende metalen elkaar. De mogelijke s* zit in de pacemaker kan dus niet met het iselijke lichaam in con- j komen, maar wel de ktrische prikkel naar hart verstoren. 41 Ne landers en 587 buiten ders worden hierdoor 'upeerd. Zij worden ex- gecontroleerd en wach- op nieuwe pacema- Het bedrijf levert gratis al komen de atsingskosten voor re ling van de ziektekos- iverzekeraars. Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG De prijsverhoging voor ruwe olie, waartoe de OPEC beluit van de OPEC komt neer op een gemiddelde verhoging met tien procent, zodat er voor ons land mis schien nog een paar honderd miljoen heeft besloten, komt voor de Neder- extra in het vat zit, ter compensatie landse regering niet onverwacht. Bij van de stijging van de olierekening de schatting van de volgend jaar te met 1,4 miljard (die deels weer verwachten inkomsten uit aardgas wordt terugverdiend door de export is uitgegaan van een verhoging van de olieprijzen met 7,5 procent. Het van duurdere olieprodukten). Hoeveel de gaswinst wordt kan het r nisterie van economische zaken nog gen en eventuele tekorten op te heffen niet met zekerheid stellen. De export- door de voorraden aan te spreken, is gasprijs van aardgas is afhankelijk van dat niet meer zo zeker, de prijs van stookolie op de vrije markt. De prijsverhoging van ruwe olie heeft In het verleden werkte een verhoging voor ons land nog een extra nadeel: het van de OPEC-prijs automatisch door in Centraal Planbureau schat dat de de vrije olieprijzen. Nu de Westerse werkloosheid volgend jaar nog eens landen en de grote oliemaatschappijen met tienduizend extra zal stijgen. Het afgesproken hebben zich wat deze produktievolume, de export en de in- markt betreft terughoudend te gedra- vesteringen zullen ook dalen. STUDIE KOST MEER TUD Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Spaarbrieven aan toonder worden voorlopig nog niet door de fiscus aangepakt. Minis ter Van der Stee (financiën) heeft gisteren de Twee de Kamer laten weten dat een studie naar de moge lijkheden om deze vorm van belastingontduiking effectief te bestrijden meer tijd kost dan was ver wacht, zodat hij niet binnen de gestelde termijn met voorstellen aan het parlement kan komen. Omdat niet achterhaald kan worden wie bezitter is van zo'n spaarbrief, en daar rente van opstrijkt, kan langs deze weg ge makkelijk zwart geld worden belegd. Hierdoor derft de fiscus jaarlijks naar schatting vele honderden miljoenen. Van der Stee wijst op de gevaarlijke neveneffecten die kleven aan het aan pakken van deze beleggingsvorm. Hij vreest onder meer kapi- taalvlueht naar het buitenland. Ook moet voorkomen worden dat via andere mazen belastingfraude blijft bestaan. Bovendien mogen de goeden niet v onder de kwaden lijden, aldus Van der Stee aan de Tweede Kamer. ANWB: AUTOMOBILISTEN HALEN VERKEERD IN DEN HAAG Zes op de tien automobilisten maken fouten bij het inhalen. Vooral de beoordeling van het overige ver keer levert daarbij problemen op. Dit blijkt uit een onderzoek dat de ANWB heeft ingesteld naar veel voorkomende fouten in de rijstijl van de Nederlandse auto mobilist. Het onderzoek betrof automobilisten die op vrijwillige basis een zogenaamde rijvaardigheidstest aflegden. De onderzoe kers constateerden ook dat van iedere tien automobilisten vier het stuur verkeerd vasthouden en dat 67 procent op onjuiste ma nier stuurt bij het nemen van bochten. Met een truck op rally naar Afrika Toine van der Vliet, Henk Thijssen en Martin Ketelaars zijn de chauffeurs van de Mighty Mac/DAF truck die na nieuwjaar zullen deelnemen aan de 10.000 km lange rally Parijs-Algiers-Dakar. De drie zijn testrijder van beroep. De truck waarmee ze aan de rally gaan deelnemen is aangepast aan de omstandigheden die ze kunnen verwachten. In de begroting voor volgend jaar is een gat geschoten van tenminste 25 miljoen gulden, nu de door het kabinet aange kondigde extra verhoging van de accijns op alcohol wordt gehalveerd, zonder dat tijdens het kamerdebat gelijktijdig is afgesproken hoe deze vermindering van de rijksinkomsten moet worden opgevangen. De kleinste regeringsfractie in de Tweede Kamer, de VVD, was dit keer verantwoordelijk voor het ontstaan van het gat in de begroting, de zelfde partij die bij herhaling wijst op de noodzaak het financieringstekort te verkleinen. t DESONDANKS valt er wel wat te zeggen vóór het VVD- standpunt. Het is bijvoorbeeld zaak de gevolgen van een nog grotere prijsverhoging voor de betrokken winkeliers nauw keurig te overwegen. Evenmin kan worden voorbij gegaan aan het groeiend risico, dat illegale distilleerderijen meer kansen zouden krijgen. Het is een probleem waar een beleid op langere termijn voor moet worden ontwikkeld. En voor uitlopend daarop is enige terughoudendheid bij de verhoging van de accijns op alcohol best verdedigbaar. MAAR: het mag dan een juiste beslissing zijn dat de verho ging van de alcoholaccijns wordt gehalveerd, het zou even eens juist zijn als tegelijkertijd alle overige VVD-wensen om ook andere accijnzen wat te temperen, niet worden ingewil ligd. Zou men dat wel doen, dan zou een nog groter gat in de begroting ontstaan. En er mag evenmin onduidelijkheid over bestaan, dat de matiging bij de verhoging van de accijns op alcohol berust op een maatregel, die voor slechts één jaar geldt. Het uitgangspunt dat luxe goederen als alcohol zeker extra belast mogen worden, dient volledig gehandhaafd te worden. NIEUWE INDUSTRIEBOND: (Van onze sociaal-economische redactie) van Sociale Zaken in een toespraak tot UTRECHT De nieuwe industrie- het congres, dat hogere lonen meer infla- bond FNV, waarin de vroegere indu- tie betekenen en dus meer werkloosheid, striebonden NKV en NVV zijn opge- „En wat doen we dan, Cees Schelling?" gaan, heeft gisteren heel nadrukkelijk uitgesproken, dat zijn eis tot handha- vroeg hij over de hoofden van zijn gehoor ving van de koopkracht in het komen- heen aan de voorzitter van de voedings- de jaar, niet verder behoeft te gaan dan bond. Albeda zei voorts o.m. dat het af- tot het minimumloon. Tijdens het eer- remmen van de invoering van nieuwe ste congres van de bond werd door één technologieën meer banen zal kosten dan der afgevaardigden geheel onverwacht da invoering ervan. Overleg over de een motie ingediend die de koopkracht werkgelegenheid noemde hij heel belang- eis wilde uitbreiden tot aan het modale rijk, maar het wordt volgens hem schade- inkomen, overeenkomstig de eis van de hjk als het leidt tot vertraging van de in- voedingsbond FNV. De motie werd met dustriële vernieuwing, die onvermijdelijk overweldigende meerderheid verwor- is- Een hoofdpijler van onze economie nu industrie is aan een noodzakelijke ver nieuwing toe. Daarvoor moeten middelen worden vrijgemaakt. Via kostenmatiging moet een basis worden gelegd voor herstel van de concurrentiekracht van het be drijfsleven. Het invoeren van de nieuwe technologie, zo vervolgde Albeda, moet door het be drijfsleven zelf gebeuren en dan zodanig, dat de gevolgen door de betrokken werk nemers kunnen worden verwerkt. De mensen moeten er vertrouwen in kunnen hebben, dat de vernieuwing hen niet als afdankers op de schroothoop doet belan den. Daarom is er overleg nodig over hoe veelheid en kwaliteit van de banen. Van Agt tussen zijn kiezers Premier Van Agt heeft gisteren als man van het jaar" een bezoek gebracht aan de familie Van Egmond in Hillegom. Deze familie heeft door deelname aan de enquête er mede voor gezorgd dat Van Agt voor de derde maal deze onderscheiding ten deel viel. De premier dronk koffie met de familie en had telefonisch een gesprekje met de dochter des huizes die in Apeldoorn verbleef, waar zij examen deed voor politie-agente. Dit gesprek zal op 1 januari op Hilversum 2 worden uitgezonden (10.30 uur). Commissarissen willen minder ontslagen bij Volvo DEN HAAG De raad van commissarissen van Volvo Car bv wil een onderzoek naar de mogelijkheden de aangekondigde ontslagen bij het concern zoveel mogelijk te beperken. De commissarissen hebben hierop gisteren aangedrongen in een gesprek met de raad van bestuur van Volvo. Vorige week kondigde de raad van bestuur aan dat er bij de qn- derneming 1200 banen moeten verdwijnen, waarvan 900 ge dwongen ontslagen. De Lim burgse Immigratie Stichting in Heerlen heeft gevraagd de rond 650 Marokkanen en Tu- nesiërs bij de reorganisatie niet anders te behandelen dan de overige werknemers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD heeft van minister Van Trier harde garanties gevraagd voor de subsidiëring van de Gezondheidsorganisatie TNO, zodat het gezondheidsonderzoek wordt veilig gesteld. Het gezondheidsonder zoek moet voor 1981 op minstens evenveel gelden kunnen rekenen als dit jaar. Komen die er niet, dan moet de overgang van de Ge zondheidsorganisatie naar de Centrale orga nisatie TNO (en dus naar een andere vorm van subsidiëring) worden uitgesteld, zo heeft het VVD-Tweede Kamerlid mevrouw Ginjaar gisteren tijdens de commissieverga dering over de herstructurering van TNO gezegd. Volgens Ginjaar bestaat er bij de Gezondheid sorganisatie (GO) grote onzekerheid over de fi nanciering van het onderzoeksinstituut. Een vijftal GO-directeuren heeft becijferd dat na de overgang van het GO in januari van het ko mend jaar men nog maar op de helft van het subsidiebedrag van dit jaar kan rekenen. Van Trier stelde dat er geen sprake van is dat de overheid de financiering van de Gezondheid sorganisatie TNO zal laten sloffen. Hij zou van daag over de problemen bij de GO hebben met de vakminister van het instituut, minister Gin jaar van Volksgezondheid. V.&D.-warenhuizen hebben het niet gemakkelijk AMSTERDAM De waren huisdivisie van Vroom en Dreesmann heeft het thans niet zo gemakkelijk in te genstelling tot elders in het concern, waar de gang van zaken soms duidelijk beter is. De windstilte voor de wa renhuizen is niet zo prettig, zeker omdat V en D al tien tallen jaren verwend is met een straffe wind in de rug en met steeds stijgende om zetten, aldus de voorzitter van de raad van bestuur, dr. A.C.R. Dreesmann, in het personeelsblad Vendexpress. Aan de andere kant geeft de huidige windstilte de kans kri tisch naar eigen werk en inzet te kijken, want slechts langs deze weg kan het functioneren in het grote geheel verder worden verbeterd, zo meent, dr. Dreesmann. Zo zal het be drijf goed in de gelegenheid zijn te profiteren van de bries die zeker weer zal komen. Reeds enige tijd plukt V en D de vruchten van de verbre ding en versteviging van de economische basis, waarmee een begin werd gemaakt, toen de welvaartshemel nog niet zo bewolkt was. Door een slag vaardig beleid kon het con cern positieve en zelfs stijgen de jaarresultaten bereiken in een periode van vrij algemene neergang elders. Volgens de heer Dreesmann mag verwacht worden, dat het huidige boekjaar, dat op 31 ja nuari 1981 wordt afgesloten, een voortzetting te zien zal ge ven van deze gunstige ontwik keling. Vorig jaar steeg de net towinst van 100 min naar f 112 min op een van 5,6 mil jard tot 6,5 miljard gegroeide handelsomzet. ONTWERP-PROGRAMMA D'66: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG D'66 gaat er in het vandaag gepresei^teerde ontwerp- verkiezingsprogramma vanuit dat voor geen enkele inkomenscategorie (ook niet voor de laagstbetaalden) handhaving van de koopkracht ge garandeerd kan worden. Tot 1985 zullen 150.000 extra arbeidsplaatsen en nog eens 175.000 deeltijdbanen mogelijk zijn. Veertigduizend banen moeten in het bedrijfsleven gevon den worden, 30.000 via verhoging van het woningbouwprogramma. De werkgelegenheid in de kwartaire sector kan in de komende regerings periode met maximaal 60.000 toene men. Tienduizend banen staan nog open door nog niet vervulde vacatu- De situatie in het bedrijfsleven moet volgens de Democraten worden verbe terd door de lonen er voor meerdere ja ren op de minlijn te zetten, hetgeen zou betekenen dat men relatief minder zal gaan verdienen. D'66 wil de inkomens tot modaal jaarlijks tussen 0,5 en 1 pro cent aan koopkracht laten inleveren, tweemaal modaal 2 procent en boven tweemaal modaal 2 tot 4 procent. Al leen de koopkracht van diegenen die werkelijk van een minimum moeten rondkomen, zal zo mogelijk gehand haafd moeten worden, aldus het ont werp. D'66 is van mening dat plaatsing op Nederlandse bodem van de middellan ge afstandsraketten in de huidige om standigheden niet aanvaard kan wor den. De zes kernwapentaken die ons land in het kader van de NAVO heeft, moeten vóór 1985 worden terugge bracht tot twee of drie, aldus het ont werp. Kernenergie is de komende tien jaar geen aanvaardbare oplossing voor het energieprobleem, vindt D'66. De eerste 25 jaar zullen wij het vooral nog van olie en gas moeten hebben. Meer kolen- gebruik is mogelijk, indien er goedé maatregelen tegen de milieuvervuiling komen. Goedkopere pijnstiller kan miljoenen besparen UTRECHT Het zieken- fonds Schiedam-Vlaardin- gen-Maassluis heeft succes geboekt met een oproep aan de artsen om inplaats van de pijnstiller Glifanan voor taan in eerste instantie Co- pamol voor te schrijven. Aan deze oproep is op grote schaal gevolg gegeven. Daar door bespaart het fonds per jaar ongever 160.000 gulden. Het landelijke navolgen van dit voorbeeld zou een jaarlijkse besparing van ongeveer zes tien miljoen gulden kunnen opleveren. Dit meldt „Inzet", het blad van de de Nederland se ziekenfondsen. Volgens „In zet" is het voorschrijven van Copamol waarschijnlijk ook gestimuleerd door een artikel in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde, over door Glifanan veroorzaakte ernsti ge leverbeschadigingen. Wat kouder DE BILT (KNMI) - Het ziet er naar uit dat het geleidelijk wat kouder gaat worden. De wind draait morgen naar de zuid oosthoek en zal daar waar schijnlijk de komende dagen in blijven zitten. Dit betekent dat er een einde komt aan een lange periode met westenwin den die tamelijk zachte oceaanlucht aanvoerden. Van daag zat de wind nog in de westhoek. Nadat de afgelopen nacht een regengebied over trok, waarbij 10 tot 20 mm werd afgetapt, naderde vanuit Engeland een buienzone. De buienzone is morgen voorbij. Volgende oceaanstoringen zoe ken een meer zuidelijk gele gen koers die van de Golf van Biscaje naar de Middellandse Zee loopt. Door deze ontwik keling draait de wind in onze omgeving naar het zuidoosten. De aanvoer van wat koudere continentale lucht kan dan op gang worden gebracht. Vooruitzichten voor zaterdag: Aanhoudend wisselvallig en weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld voor zater dag: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 5 gra den Max. temp.: omstreeks 8 gra den Kans op een droge periode van minsens 12 uur: 50 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 20 procent Voor de temperaturen voor za terdag een marge van 3 gra den. Weersgesteldheid v Weer Amsterdam Ibew De Bilt regen Deelen regen Eelde geh b Eindhoven regen Den Helder h bew Lh R'dam regen Twente regen Aberdeen9 l.bew Barcelona n ont- Brussel Frankfort Genéve i gisteren Mai Min Neer- temp lemp aleg Klagenfurt mist 2 -1 0-3 Kopenhagen sneeuw 4 1 1 Lissabon n.ontv. - Locarno l.bew. S -6 0 Londen onbew. 11 2 8 Luxemburg n.ontv. - Madrid n.ontv. Oslo geh bew. 4 -4 10 Parijs n.ontv. - - Rome h bew. 15 4 0 Split regen 13 9 15 Stockholm regen 11 3 Wenen zw bew. 6-3 0 Zurich sneeuw 2-4 O Casablanca n.ontv, - - istanboei geh bew. 7

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13