|)oodstraf uitgesproken In Gentse moordzaak 'onomarev: Sovjet-Unie alt Polen niet binnen Paus: Latijns- Amerika moet ijveren voor „echte vrijheid" Frankrijk struikelblok in visserij-overleg Belgische katholieken: wel voorbehoed middelen kerk wereld If mi YORK De Veilig- /dsraad van de Verenigde ties heeft het mandaat i de Unifil-vredestrocpen Libanon met zes maanden ■lengd tot 19 juni 1981. t besluit tot verlenging van t mandaat werd genomen »t 12 tegen 0 stemmen bij 2 >9^00 thoudingen (Sovjet-Unie en !6.oo ist-Duitsland). China, die edestaken van de Verenigde ties afwijst, nam niet deel n de stemming. W-Duitsland blijft onder NAYO-norm defensieinspanning ^JITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1980 PAGINA 11 >JT De rechtbank van 2ioj it heeft gisteren na een pro van acht dagen de doodstraf esproken over de twee eaïinen die vorig jaar juni tij- s een roofoverval de vijf le- van het gezin Steyaert heb- doodgeschoten. De twee oordeelden, Freddy Horion en Roland Feneuille (28), inen rekenen op de in België omatische omzetting van de !|J;J dstraf in levenslange tngarbeid. 433.00 «n'&Jvd Horion vier gezinsleden heeft loord en Feneuille alleen het jong- lochtertje Hilde(13), oordeelde de na urenlange beraadslaging beide nen schuldig aan de dood van alle slachtoffers. Horion werd boven- nog schuldig bevonden aan de 1M90 d' enkele maanden tevoren, op 46-jarige winkelierster in Gent. de uitspraak is een einde gekomen de berechting van het zwaarste loiwprijf - afgezien van oorlogsmisda den - in de geschiedenis van de Belgi sche rechtspleging. De verdachten had den al kort na hun aanhouding volledi ge bekentenissen afgelegd. Alleen Fe neuille beweerde later dat het meisje Steyaert al dood was, toen hij twee ko gels op haar afvuurde. De onjuistheid van die bewering is tijdens de afgelo pen dagen door deskundigen overtui gend bewezen. De zittingsdagen zijn in een sfeer van gelatenheid verlopen. De gruwelijkhe den van de moordpartij, die tot in de kleinste details werden uigesponnen, riepen voortdurend algehele emoties op in de zaal, maar incidenten van beteke nis hebben zich niet voorgedaan. Wel zijn de advocaten van de moordenaars privé bedreigd en ontstond er een handgemeen in het publiek, dat de rechtszaal binnen wilde op de dag, dat de film van de reconstructie vertoond zou worden. In de Belgische pers is die „voorstel ling" als volkomen overbodig en als be lediging voor de slachtoffers aange merkt omdat die geen enkele nieuw licht op de overbekende feiten kon werpen. De publiciteitsmedia hebben trouwens weer volop - zoals in België gebruikelijk - meegedaan aan de oor deelsvorming over de verdachten. Zo schreef een van de meest gerespecteer de rechtbankverslaggevers: „Voor de rest valt iedere dag meer op, dat Ro nald Feneuille een heel erg misselijk kereltje is". Zulks nadat de verdedigers van Feneuille hadden betoogd, dat de schuld van hun cliënt „eindeloos ver beneden de schuld van Horion ligt. Hij is een zware misdadiger, een lijkenro ver zelfs, maar geen doder". In tegenstelling tot Feneuille is Horion, die wegens een verminkt oog een don kere bril draagt, tijdens het proces tweemaal in snikken uitgebarsten. Niet echter uit spijt over zijn daden. De tra nen kwamen toen ter sprake-kwam hoe zijn vrouw en twee kinderen hem in de steek hebben gelaten tijdens zijn verblijf van 1974 tot 1978 in de gevan genis. Voor de openbare aanklager was dit re den te meer voor de stelling dat de koelbloedige uitvoerder van zes pri- vé-executies middels nekschoten op willekeurige medemensen - die liefst nog in langdurige doodsangst moesten verkeren - enkel door zelfbeklag werd aangegrepen. De aanklager wist zich gesteund door rapporten van de psy chiaters, die geen enkel teken van geestesgestoordheid of verminderde toerekeningsvatbaarheid bij beide man nen hadden kunnen ontdekken. Grote aandacht ging dan ook uit naar wat België's jeugdige en progessieve to- p-advocaat mr. J. Vermassen van zijn pleidooi zou maken. In een algemeen als subliem aangemerkt betoog schetste de verdediger de levensloop van Ho rion, die door een scheve hals, een ver keersongeval en een oogblessure een gehavend uiterlijk had gekregen. „Frankenstein", en „aaneengenaaid blutshoofd" had hij als kind steeds ge heten. Daarom was zijn geluk zo groot, toen een vrouw liefde voor hem opvat te en hem twee kinderen schonk. Daar om was zijn haat zo gegroeid, tijdens een al te lange gevangenisstraf voor een bijrol in een overval. Mr. Vermassen schetste de volslagen jungle van het Belgische gevange nissysteem, waar een serieuze begelei ding simpelweg niet bestaat. „Had ik die haat niet gekend, dan zou ik de ge vangenis niet heben overleefd", heeft Horion gezegd. .RIJS De Sovjet-Unie is niet van in om zich te mengen in de binnen- idse aangelegenheden van Polen. Dit :ft de secretaris-generaal van het itrale comité van de Sovjetrussische nmunistische partij, Boris Ponoma- gisteren in Parijs verklaard. „De len zijn mans genoeg om hun eigen :en op te knappen...". nomarev leidt een parlementaire dele- ie van zijn land bij een bezoek aan Pa rijs en heeft deze verklaring afgelegd ten overstaan van de voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. De Spaanse pers komt, na, zoals gisteren gemeld, de Italiaanse communistische pers, met berichten, dat de Sovjet-Unie de bemiddeling van het Vatikaan heelt ge vraagd om de rust in Polen te helpen te herstellen. Hierover zou een ontmoeting hebben plaats gehad tussen de adviseur van het Sovjetrussische ministerie van buitenlandse zaken Zagladin en mgr Ca- saroli. Zagladin zou mgr Casaroli verze kerd hebben, dat de Sovjet-Unie Polen niet zou binnenvallen, maar Moskou moest wel kunnen rekenen op het Vati kaan „om bepaalde excessen van de Pool se stakers af te remmen". Dit meldt het Spaanse blad El Pais. Fidel Castro van Cuba staat wél achter een eventueel gewapend ingrijpen van de Sovjet-Unie, aangezien dit ten doel heeft „de integriteit van Polen te handhaven". eiligheidsraad edengt jf jnifil mandaat Zuid-Libanon zelf heeft de ristelijke militie van majoor ddad in „een grote schoon- akoperatie" acht Palestij- n gedood en twaalf huizen rwoest. De actie werd uitge- erd op Unifil-gebied omdat, zei Haddad, dat „de enige mier is de Palestijnen te rjagen, die de VN-troepen 't bij machte zijn te verwij- Toch kerstfeest Kinderen van een Italiaanse familie in Solofra die bij de aardbevingsramp In Italië huis en haard verloren, tuigen voor de caravan die hen ter beschikking is gesteld door de Italiaanse regering een kerstboom op. Khomeiny maant tot kalmte TEHERAN Nadat in ver scheidene Iraanse steden fel le betogingen hebben plaats gevonden, heeft Iraans gees telijke leider, ayatollah Khomeiny, gisteren ge vraagd alle demonstraties die voor vandaag op het pro gramma stonden af te gelas ten. Dit heeft radio Teheran gisteren meegedeeld. In de oproep van Khomeiny werden in het bijzonder de re ligieuze leiders en de revolu tionaire organisaties in de gro te steden gevraagd af te zien van hun voor vandaag aange kondigde manifestaties. Deze demonstraties hadden ten doel de „recente gebeurtenissen in Isfahan te veroordelen, waar bij het gezag van Khomeiny werd beledigd". In Isfahan hadden eerder deze week be togers onder het roepen van leuzen tegen de geestelijkheid portretten van Khomeiny ver scheurd. Khomeiny besloot volgens radio Teheran tot zijn oproep wegens de „hachelijke toestand" in het land. Behalve in Isfahan werd ook betoogd in een groot aantal an der Iraanse steden, waaronder Teheran. Daarbij werden por tretten verscheurd van ayatol lah Montazari, die als opvolger van Khomeiny wordt ge doodverfd. De betogingen wa ren de grootste die tegen de geestelijkheid zijn gehouden sinds de omverwerping van het bewind van de sjah in ja nuari 1979. Radio Teheran zond verder een verklaring van de revolu tionaire garde uit waarin de „linksen, liberale nationalisten en mensen die vergiftigd zijn door het Westen" zeer scherp werden aangevallen. De radio wordt beheerst door de ortho doxe geestelijkheid. Anderhalf miljoen voorbedlampje' Bijna anderhalf miljoen gulden was gisteren bij Sotheby in Londen de opbrengst voor een 14e-eeuwse Chinese fles, die een expert van het veilinghuis had ontdekt. De rose be schilderde fles was lange tijd in gebruik geweest als be dlampje. Het bieden duurde precies 90 seconden. Koper was een verzamelaar uit Hongkong. BONN West-Duitsland zal zijn uitgaven voor defensie in de begroting voor 1981 met reëel 2,2 procent verhogen. Dit betekent evenwel dat het ondanks de verzekeringen van bondskanselier Helmut Schmidt onder de overeengekomen NAVO-norm van drie procent blijft. Op de Westduitse de fensiebegroting, zo bleek gisteren, is voor 1981 een verho ging met 70 miljoen mark (ruim 70 miljoen gulden) tot in totaal 41,2 miljard voorzien. Het Deense parlement heeft gisteravond met 95 tegen 73 stem men een voorstel van drie rechtse partijen verworpen om het defensiebudget in 1981 met drie procent reëel te verhogen. Vol gens secretaris-generaal Luns zal de veiligheid van de noord- flank van de NAVO door de onvoldoende Deense defensiever hoging ernstig worden aangetast. Denemarken zal nu 2800 mil joen aan defensie uitgeven. In Oost-Duitsland is de post voor de fensie in de begroting van 1981 met 8,4 procent verhoogd, het geen neer komt op een bedrag van 5 miljard dolar. Voorstander kernenergie VS-minister van energie WASHINGTON De ko mende Amerikaanse presi dent heeft de vroegere goe- verneur van Zuid-Carolina, James Edwards, benoemd tot minister van energie. Ed wards, een 53-jarige kaak- chirurg, staat bekend als een fervent voorstander van kernenergie en is de eerste zuiderling in het kabinet van Reagan. In het kamp van de nieuwe president heeft men met vol doening de reacties uit de rest van de wereld aanhoord op de benoeming van generaal-b,d. Alexander haig tot minister van buitenlandse zaken. In Moskou en Peking volstonden de media met het vermelden van de benoeming. Staking ambtenaren- legt EEG Brussel lam BRUSSEL De EEG ligt lam sinds gistermiddag in Brussel de tienduizend amb tenaren van de Europese Commissie en de Raad van Ministers het werk hebben neergelegd. De staking duurt in elk geval tot maan dag a.s. Dinsdag daarna be slist de vakbond van de "Eu- rocraten" over eventuele werkhervatting. Oorzaak van de onrust is, zoals gemeld, het voornemen van de Raad van EEG-ministers van Buitenlandse Zaken (de juridi sche werkgever van het EEG- -personeel) om de over het al gemeen dik betaalde Europese ambtenaren een loonoffer te vragen. De ministerraad wil per 1 januari a.s. slechts een salarisverhoging van 1,9 pro cent toestaan, hetgeen volgens de bond op een reële terug gang met 1,2 procent neer komt. De ambtenaren eisen daarom een nominale verho ging van 3,3 procent, waarvan 0,2 procent reële verbetering zou overblijven. VOORLOPIG GEEN EG-VISSERIJBELEID BRUSSEL De ministers van landbouw van de negen EG-lidstaten zijn het in Brus sel niet eens kunnen worden over het visse rijbeleid. Gisterenochtend braken de be windslieden hun overleg, dat op 31 decem ber afgerond had moeten zijn, af. Waar- schijnlijk is dat de Europese klok op de laatste dag van dit jaar wordt „stilgezet" en men volgend jaar verder vergadert. Minis ter Braks weet het mislukken van de verga dering met name aan Frankrijk, dat „even halsstarrig als altijd" was. De twee problemen waar het in Brussel om draait zijn de onderlinge verdeling van de tota le in EG-wateren te vangen hoeveelheid vis én de toegang tot traditionele visgronden. Frank rijk meent dat het op elk stuk zee waar ooit een Fransman ongestoord heeft gevist historische rechten heeft, waaraan niet valt te tornen. De overige EG-leden hebben echter voortdurend gepleit voor het behoud van visrechten in de kustgebieden van andere lidstaten, voor zover zij van economisch belang zijn. Hierop strandde het overleg. De noodzaak voor een Europees visserijbeleid ontstond toen veel landen hun visserijzones uit breidden tot 200 mijl, Europese vissers op EG- wateren raakten toegewezen en veel lidstaten zoveel mogelijks viswateren voor zichzelf pro beerden te reserveren. De RK Kerk wordt ongeloofwaardig, als zij geen ruimte laat voor het geweten en een ernstig verantwoorde over tuiging die door veel mensen wordt aangehangen. Dat schrijft een aantal Belgische katholieke intellectuelen in een brief aan de Belgische bisschoppenconferentie. In de brief, die betrekking heeft op de mondiale bisschoppensynode over huwelijk en gezin dit najaar in Vaticaanstad, staat dat de mees te katholieke echtparen menen in geweten goed te handelen dat zij kunstmatige voorbehoedmiddelen - verboden door de R.K.-kerk - gebruiken. De katholieke intellectuelen schrijven dat zij dat kerkelijke verbod niet meer als norm nemen, maar de „kerkelijk-conci- liaire richtlijn van het goed van echtpaar, gezin, kinderen en samenleving". Volgens de groep moet de anti-pil-encycliek „Humanae Vitae" van Paus Paulus VI (1968) herzien worden. De brief is ondertekend door een voormalige „conciliaire werkgroep" rond huwelijksmoraal, het rectoraat van de katho lieke universiteit Leuven en Kortrijk, de hoofden van de fac- tulteiten geneeskunde, theologie en familiale-sexologische we tenschappen van die universiteit, het professorencorps van de moraaltheologie en 27 vertegenwoordigers van grote katholie ke sociale organisaties. Bisschoppen roepen op tot huipaan Italië UTRECHT In een brief aan de katholieken en de r.k. pastores van Nederland doen de Nederlandse bisschoppen een oproep tot hulp aan de slachtoffers van de recente aardbevingsramp in Italië. Deze hulp geschiedt in sa menwerking met de stichting „Mensen in nood" in Den Bosch. En zoals de bisschop pen in hun brief vermelden, heeft deze organisatie al 300.000 gulden ter beschik king gesteld aan haar zuste rorganisatie „Caritas Italië". „Caritas Italië" gebruikt dat geld om het dagelijks leven weer normaal te laten verlo pen. Geen oorlogs- speelgoed voor Canadese kinderen De Canadese katholieken wordt verzocht met kerst hun kinderen geen oorlogsspeel goed cadeau te doen. Het ver- zoek komt van bisschop Re mi de Roo van Victoria (Brits Co- lumoia), voorzitter van de commissie van sociale zaken van de Canadese bisschoppen conferentie. „In een wereld waarin een mil joen dollar per minuut wordt be steed aan wapens, kunnen we niet voorbijgaan aan al het geweld", aldus de bisschop in een brief met „suggesties voor de ad vent van de commissie van socia le zaken", Volgens Remi de Roo leert oorlogsspeelgoed kinderen een gemilitariseerde wereld te. accepteren. „Als èen geschenk het symbool is van geweld, kan het de geestelijke groei van wie geeft en wie ontvangt kwalijk beïnvloeden", zo schrijft de bis schop. Kerstmis noemde hij het „grootste vredesfeest". Paus Johannes Paulus II heeft gisteren gezegd dat de La- tijnsamerikaanse landen moeten ijveren voor „echte vrij heid" voor hun volken. De paus droeg in de Sixtijnse kapel een mis op ter gelegenheid van de 150e sterfdag van Simon Bolivar, de „libertador" of be vrijder van Zuid-Amerika. De mis werd bijgewoond door het In een preek in het Spaans zei de paus dat waar de fase van bevrijding was voltooid, er nu geleidelijk ruimte moest worden gemaakt voor echte vrijheid. Dat moest vrijheid zijn, zei hij, in overeenstemming met de goddelijke wet, in een klimaat van solidariteit en recht voor allen, respect voor de politieke opvattingen en respect voor maatschappij en gezin. Johannes Paulus II had tevoren audiëntie verleend aan de winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, de Argentijnse ijve- raar voor de mensenrechten Adolfo Perez Esquivel. „De paus zou 'op een beslissende manier' degenen die strijden voor de mensenrechten helpen, indien hij een bezoek zou brengen aan Chili en Argentinië", verklaarde Esquivel na afloop. Amnestie voor gevangenen in Joegoslavië gevraagd Vooraanstaande intellectuelen en rooms-katholieken in Kroatië hebben een petitie ingediend bij het Joegoslavisch parlement om een amnestiewet uit te vaardigen voor alle politieke gevangenen. Tot de ondertekenaars behoort ook de secretaris van de Joego slavische bisschoppenconferentie, mgr. Nikola Soldo. De petitie is in november aangeboden, zo is eerst nu in het westen bekend geworden. De enige student die de petitie had ondertekend, Do- broslav Paraga, is inmiddels gearresteerd. Amnestie voor alle politieke ge vangenen, beëindiging van de lo pende processen en afzien van verdere arrestaties zou een „so- liede b^is verschaffen voor een atmosfeer van wederzijds ver trouwen" en het algemeen belang dienen, aldus de teksL Paus programma voor kersttijd De kerstdrukte begint voor de paus op maandag 22 de cember. Hij ontvangt dan de hoofden van dienst der Romeinse curie in de ge bruikelijke kerstreceptie in het Vaticaan. De kerstperio de eindigt op het feest van Driekoningen, 6 januari. Op -die dag zal de paus in het Vaticaan enkele bisschop pen wijden. Kerstmis viert de paus in de St. Pieter. Om middernacht de nachtmis en Eerste Kerst dag opnieuw een eucharistie viering. In aansluiting daarop geeft hij vanaf het buitenbal kon van de St Pieter de ze gen „Urbi et Orbi", aan de stad Rome en aan de wereld. Ook houdt hij daar zijn kerst- •boodschap. Deze laatste plech tigheid wordt door de KRO-tv uitgezonden via Nederland 1 van 11.55 tot 12.30 uur. Op Tweede Kerstdag heeft de paus de ontmoeting met dui zenden jongeren uit de hele wereld, die op uitnodiging van de oecumenische jonge- rengemeenschap van Taizé naar Rome gekomen zijn. Oudjaar viert de paus in de Gesu-kerk in Rome, Nieuw jaar in de St Pieter. In ver band met de diverse plechtig heden valt de algemene au diëntie op 24 en 31 december uit Boliviaanse bisschoppen willen algemene amnestie Een algemene amnestie ter gelegenheid van Kerstmis, dat willen de Boliviaanse bisschoppen voorstellen aan de militaire regering van generaal Garcia. Zij kwamen tot dit voorstel op de jongste vergadering van de bis schoppenconferentie. Een woordvoerder van de bisschoppen dacht dat er wel een kans bestond dat de regering met het voorstel zou instem men. In 1977 lukte het vier vrouwen met een hongerstaking en grote steun van de r.k. kerk in Bolivia om van de rege ring van generaal Banzer een amnestie gedaan te krijgen. De betrekkingen tussen kerk en regering werden slechter na de militaire machtsovername in juli, maar worden nu door beide partijen als normaal beschouwd. Duizenden jongeren naar Rome Meer dan 25.000 jongeren uit heel Europa worden in Rome verwacht voor de Europese bijeenkomst, die door de communiteit van Taizé aldaar wordt gehouden van 27 december tot 1 januari. Zij zullen bijeenkomen met talloze jongeren uit Rome, die zich in 150 parochies van de stad erop voorbereiden hen te ontvangen. Met speciale treinen komen zij naar Rome. Een gebed met paus Johannes Paulus II zal in de Sint Pieter plaatsvinden op dinsdagavond 30 december om 18.00 uur. Om de uitwisse ling onder de jongeren te stimuleren heeft de prior van Tai zé, frère Roger, die op het ogenblik in Zuid-Italië verblijft, een „brief uit Italië, geschreven. Korte metten In het bisdom Den Bosch is nu ook een vereniging van pas toraal werkenden opgericht Tijdens een vergadering in Den Bosch, waar 82 van de 231 aspirantleden aanwezig waren, was het al of niet katholieke karakter van zo'n vereniging voorwerp van soms felle discussie. Uiteindelijk werd met 39 stemmen voor en 23 tegen gekozen voor een niet-katholieke burgerlijke vereniging. Monseigneur Bluyssen had tevoren per brief aan al zijn pas tores laten weten dat hij akkoord zou gaan met een katholie ke vereniging. Een louter burgerlijke vereniging zou hij be treuren. De vergadering van gistermiddag liet weten aan goed contact met de bisschop te hechten. In andere bisdom men zijn ook burgerlijke verenigingen opgericht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11