Jorrel niet duurder, oken extra belast Kok waarschuwt tegen struisvogelpolitiek Ramp in Italië vergroot kloof tussen partijen Scheiding prinses Irene staat vrijwel vast ERWACHTE PLANNEN VAN DER STEE: [onhoff met verf besmeurd De Geus wil niet tornen aan groei defensiebudget >weer EE MEN LAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 1980 PAGINA 9_ b« J HAAG In regeringskrln- gaat men ervan uit dat de ioging van de accijns op ge- Meerde dranken niet door fjg In plaats daarvan zal minis- Van der Stee (financiën!, in vandaag te beginnen en deze nik af te ronden kamerdebat, o' r verwachting een sterkere h( icging van de accijns op siga- en en shag voorstellen. ilp Juurder worden van het gedestilleerd de schatkist een 55 miljoen gulden en opleveren. Wat het achterwege en daarvan betekent voor de prijzen sigaretten en shag is nog niet precies nd. Volgens de oorspronkelijke voor in zouden de (populaire) sigaretten f 3,25 per pakje gaan kosten en de shag f 2.70 per verpakking. De koerswijziging van de regering heeft volgens ingewijden te maken met het ver zet van de VVD. Ook zou het zo zijn dat' de regering de toegeeflijkheid van de libe ralen vorige week tijdens het debat over de loonmaatregel moet belonen. VVD- woordvoerder De Korte slikte toen onver wacht gemakkelijk zijn bezwaren in tegen het voorstel, waarin aan minister Albeda (sociale zaken) het recht werd verleend per cao in te grijpen in de lonen. Wat betreft de accijnsverhogingen meen den de liberalen dat deze desastreus zou den zijn voor de detailhandel. Zij wezen daarbij ook op de grote onrust in die kring en de daar levende plannen tot acties. De wijziging, waar minister Van der Stee nu mee zou willen komen, heeft de instem ming van de VVD. De extra prijsverho ging voor sigaretten en shag ziet zij niet als bezwaarlijk, mits tegelijk de winstmar ges voor de winkeliers verhoogd worden. De regering zou ook hier toe bereid zijn. Het duurder woren van de benzine (1 cent per liter) wil de VVD eveneens accepte ren, omdat de prijs van dit produkt toch al voortdurend aan schommelingen onder hevig is. De bereidheid van de regering het gedes tilleerd niet duurder te maken zou ook te maken hebben met de vermindering van de afzet van deze dranken, als gevolg van de accijnsverhoging per 1 januari 1980. De opbrengst van deze verhoging komt daar door zo'n 150 miljoen gulden lager uit dan was verwacht. Ook zou men bevreesd zijn dat het klandestien stoken van alcohol gaat toenemen. Evenals in vorige jaren werd dit jaar een aantal (vier) illegale sto kerijen ontdekt. 'F: CDA laat rpleegsters de steek V^SBURG De Refor- risch Politieke Fede- (RPF) heeft gistera- prjd bij monde van lijst teer Mijndert Leerling ££erpe kritiek geuit op CDA vanwege het uit- Ilgven «n acties op het sla' «au» ree verpleeg- Mtdfl lburg. verpleegsters werden vori- week ontslagen omdat zij gerden mee te werken aan ah litvoering van een abortus, rling noemde het verdrie- tinbegrijpelijk en verhelde rt dat juist het CDA, dat dewerking in de toekomsti- wetgeving niet verplicht stellen, niet in beweging Meer controle kinderbijslag studerende kinderen DEN HAAG De Socla- le Verzekeringsraad (SVR) vindt dat inten siever moet worden ge controleerd of kinderen, voor wie kinderbijslag wordt gevraagd omdat zij studeren en eventueel ook nog buitenshuis wo nen, dat ook werkelijk doen. Dat staat in een ontweip-ad- vies aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. Het advies wordt opgesteld naar aanleiding van opmerkingen van het PvdA-Tweede ka merlid Van Kemenade. Deze heeft erop gewezen dat er ouders zijn die een dubbele of een driedubbele kinderbij slag krijgen voor kinderen vanaf achttien jaar omdat zij als studerend en eventueel ook nog als buitenshuis wo nend worden opgegeven, ter wijl dat in werkelijkheid niet het geval is. FUSIECONGRES INDUSTRIEBONDEN NVV EN NKV UTRECHT „Wij kunnen het ons niet permitteren de economi sche problemen van ons land te negeren, eenvoudig omdat we we ten dat uiteindelijk onze eigen mensen, de leden van de vakbe weging, en vooral de minst weer baren onder hen de dupe worden van een struisvogelpolitiek". Dit zei FNV-voorzitter Wim Kok van middag in Utrecht op het fusie congres van de industriebonden van NW en NKV die van hun fe- leningen of nog meer bezuinigingen op deratie één bond maken. overheidsuitgaven die niet gemist kunnen Kok noemde in dit verband de koers die in het FNV-plan voor 1981 is vastgelegd maar niet door alle bonden wordt on derschreven „kritisch, lastig voor het kabinet Van Agt en de werkgevers, maar verantwoord en realistisch". Hij zei dat handhaven van de koopkracht tot modaal er eenvoudig niet in zit, omdat daarna de rekening wordt gepresenteerd in de vorm van werkloosheid, slechtere sociale voor- Kok noemde het overigens een illusie dat Nederland groei en werkgelegenheid bij welk „scenario" dan ook cadeau krijgt. Er zal de komende jaren groot scheeps moeten worden geïnvesteerd. Het gaat om zulke grote bedrtagen, aldus Kok, dat niet is in te zien hoe die op tafel kun nen komen zonder dat iedereen, ook de werkgevers, eraan meebetaalt gevangenis wezen tegen [lezoekers i cellen EN HAAG De di- fctie gevangeniswe- ïn van het ministe- le van justitie stelt kh principieel op 'et standpunt geen lezoekers toe te laten n cellen van gedeti- 'eerden. )it heeft de directie giste- laten weten naar aan- siding van een uitspraak Abspoel. Deze is en fervent voorstander 'an bezoek in cellen. Vol- ®ns de directie gevange niswezen is een dergelijke *geling alleen denkbaar [k veel strengere vei- 'gheidseisen worden ge teld. Zo zou fouillering |an de bezoekers noodza- telijk worden. Dit wijst n®n principieel van de land. De verfgooier wilde een eigen daad stellen om dat acties legen ondermeer de'militaire oefen terreinen in het Lauwersmeergebied te weinig hadden uitgehaald, zo verklaarde hij tegenover de politie. Gistermorgen hebben onbekenden het Groningse provinciehuis beklad en ver schillende deursloten met silikonenkit dichtge- stopt. De politie vermoedt dat deze actie ver band houdt met de vergooierij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Geus (defensie) voelt niets voor een blijvende verlaging van de jaarlijkse groei van de defensie-uitgaven. Hij is het niet eens met de opvatting van PvdA, D'66 en CDA, dat bekeken zou moeten worden of de defensiebegroting nog wel elk jaar met drie procent zou kunnen cn mogen groeien. Volgens de drie kamerfracties moet het groeipercentage omlaag, maar minister De Geus zou zo'n verlaging ongeloofwaardig vinden tegenover de an dere NAVO-landen. Door de NAVO-partners is enkele jaren geleden afgesproken, dat elk land de defensie-uitgaven jaarlijks met drie procent zou verhogen. Wegens de slechte sociaal-economische situatie kan Nederland echter in 1981 die afspraak niet nakomen; het Neder landse defensiebudget gaat volgend jaar maar anderhalf procent omhoog. Volgens minister De Geus moet dat een uitzondering blijven. In 1982 zal de verhoging beslist weer drie procent moe ten zijn. De minister zei dit gisteren in een debat met de defensiecommis sie uit de Tweede Kamer over de defensieplannen voor de ko mende tien jaar. Volgens De Geus is het noodzakelijk dat de NAVO-landen zoveel mogelijk één lijn trekken ten aanzien van de jaarlijkse defensie-uitgaven. Hij wees de kamercommissie daarbij op het gegeven dat de Sovjet-Unie de defensie-uitgaven elk jaar met ongeveer 12 procent verhoogt. Volgens De Geus mag de achterstand van de NAVO op het Warschaupact niet al te groot worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er valt binnenkort een medede ling van prinses Irene en haar man prins Carel- Hugo te verwachten dat zij voor de wet gaan schei den. Alhoewel dit door de partculier secretaresse van de Koningin, freule Roëll, niet met zoveel woorden wordt toegegeven stelt zij desgevraagd wel vast dat er het een en ander binnen het huwelijk aan de hand is. Zodra prinses Irene en haar man een besluit heb ben genomen de zaak in de vorm van een publikatie naar buiten te brengen, zullen vanuit paleis Soest- dijk nadere mededelingen volgen. Op dit moment onthoudt men zich verder van ieder commentaar. „Dit soort zaken worden nooit van de ene dag op de andere geregeld", aldus freule Roëll. Freule Roëll ontkende wel dat er dit weekeinde ge sprekken hebben plaatsge vonden tussen prinses Irene, haar man, prinses Juliana en prins Bernhard alsmede en kele hofadviseurs, over de zaak. Wanneer de medede ling van prinses Irene en haar man te verwachten is kon de freule niet zeggen. Er doen reeds enige tijd ge ruchten de ronde over een op handen zijnde scheiding van de prinses en haar man. In september van dit jaar keerde de prinses vanuit Spanje met haar vier kinde ren in Nederland terug. Als officiële reden werd opgege ven dat de gezondheidstoe stand van haar oudste zoon Carlos (10) tot de verhuizing Koningin Juliana op bezoek bij het gezin van Irene en Carel-Hugo in Madrid. naar een ander klimaat dwong. De kinderen volgen momenteel de lessen op de Internationale School in Amsterdam. Prinses Irene is 41, haar man 50 jaar oud. Zij zijn 16 jaar geleden getrouwd, op 29 april 1964. Irenes overgang naar het katholicisme, mede in verband met haar voorge nomen huwelijk, verwekte veel opschudding. Bij een eventuele echtscheiding krijgt prinses Irene (41) haar rechten op de troon niet te rug. Volgens staatsrechtken ners in de Tweede Kamer, heeft de prinses in 1964, toen zij zonder toestemming van het parlement in het huwe lijk trad met prins Carel Hugo van Bourbon Parma, haar rechten voorgoed ver speeld. Sinds die tijd is zij ook geen lid meer van het Koninklijk Huis. Alleen in het strikt hypothe tische geval dat alle andere ROME Alle symptomen over de wankele positie van de door Christen-Democra ten gedomineerde regering, over de onoverbrugbare kloof tussen de werkelijke en officiële natie, over de holheid van overheidsin stanties en zelfs over de in eenstorting van de Eerste Republiek. De geologische aardbeving van 23 november die Campa nia en Basilicata in een fractie van seconden veranderde in een grote ruïne, wordt hier in een adem genoemd met de daaropvolgende politieke aardbeving die de Christen- Democraten dwong tot het in elkaar knutselen van een overlevingsstrategie die, al thans volgens de communis ten, neerkomt op een vertwij felde poging hun machtsposi tie te behouden en een verre gaande bescherming van hun meest corrupte collega's. Zowel op straat als in de poli tieke wandelgangen is de „morele kwestie" het gesprek van de dag. Deze wat vage term wordt door de Christen- Democraten gebruikt als ze het hebben over een grote schoonmaak in eigen huis, wat ze daar dan ook mee be doelen. De Communisten wil len een revolutie in politiek gedrag en uiteindelijk een door Communisten gedomi neerde „regering van eerlijke mannen". In zo'n regering passen volgens hen geen Christen-Democraten. Ironisch genoeg is de politieke crisis niet ontstaan door de moderne problemen waar ie dere zichzelf respecterende student zich vandaag de dag mee bezig houdt, zoals de energiecrisis, de technologisch revolutie of de verschuivende machtsbalans in de wereld, maar door een natuurramp in het arme zuiden met een pro blematiek, zo oud als verenigd Italië, vanaf de 19e eeuw be studeerd door vooraanstaande geleerden en politici, maar nog steeds onopgelost. Al in 1878 kwam een parle mentaire commissie die een onderzoek deed naar de posi tie van de landbouw, tot de conclusie dat „politiek Italië landbouwkundig Italië had ontslagen". In het begin van de 20e eeuw betoogde een professor van de Universiteit van Napels dat de vooruit gang van het noorden gedeel telijk was gebaseerd op de opofferingen en koloniale ex ploitatie van het zuiden. Het zuiden had een groter gedeel te van zijn rijkdom afgestaan aan de staat dan het noorden, maar er in ruil minder voor ontvangen. Een halve eeuw later, na de overstromingen van Salerno in 1954, schreef de communist Giorgio Amendola: Opnieuw heeft het zuiden het Italiaanse volk gedwongen na te denken over zijn problematiek. Op nieuw heeft het zuiden dit al leen kunnen bereiken met het bloed van zijn nakomelingen en de verwoesting van zijn toch al armzalige bezittingen. En opnieuw hebben de harde feiten aangetoond dat het pro bleem politiek en niet tech nisch is". Nu, in 1980, beschrijven de commentatoren en politici het zuiden als een toonbeeld van ellende en ontberingen, aan het licht gebracht door de aardbeving, maar ontstaan door historische vergissingen en onrechtvaardigheden. Het grote verschil met 1954 is dat bijna de helft van de mensen uit de kale, onherbergzame heuvels van Campania en Ba silicata inmiddels hebben ge kozen voor een „revolutie per trein". Ze zijn uit hun geboor tedorpen weggetrokken om werk te zoeken in het welva rende, industriële nporden of in andere Westeuropese lan den. Het beeld van het door de aardbeving getroffen zuiden jong en oud dicht die op el kaar gekropen rouwden bij overleden familieleden, ter wijl regen en sneeuw onafge broken uit de hemel neer stortte heeft diepe indruk gemaakt. Iedereen heeft de ellende en het leed gezien en een Romeinse krant heeft on langs gezegd dat „de televisie de aardbeving in het zuiden heeft omgevormd tot de Ca- poretto (de traumatische Ita liaanse nederlaag in 1917) van een machteloze regering die niets anders doet en ook niets anders kan dan zichzelf in stand houden, een macht zon der autoriteit en zonder taak". Iedereen is onder de indruk van het uithoudingsvermogen van de boeren en hun sombe re, berustende eerlijkheid: de oude vrouw die zei: „De staat heeft zich nooit om ons be kommerd" of de bejaarde man die vol bitterheid ant woordde: „Wat bedoelt u met 'overlevenden'? Vanaf de dag dat we geboren werden, heb ben we moeten vechten om te overleven". Desondanks is dit in en in trieste beeld van het zuiden verfraaid met walgelijke en smerige details. Zo zouden de mensen van het zuiden zo verknocht zijn geweest aan hun oude kerkjes met gam mele gevels dat ze elk aanbod tot restauratie hebben afge wezen. Maar zelfs als dat zo is, kan men zich afvragen waarom er tegen alle regels van het ge zond verstand in, zo veel zwakke, moderne gebouwen van vier of vijf verdiepingen werden gebouwd, terwijl men wist dat een aardbeving hier tot de reële mogelijkheden be hoorde? Hoe is het ooit moge lijk geweest, zoals een geoloog zich afvroeg, dat in het cen trum van Napels een flatge bouw van negen verdiepingen werd opgetrokken, dat als „een kaartenhuis" in elkaar stortte en 50 mensen bedolf onder het puin, toen de aard beving kwam? Vragen die zich moeilijk laten beantwoorden. Een van de re denen is wellicht dat de plaat selijke politieke kopstukken het behoud van hun eigen machtspositie vaak belangrij ker hebben gevonden dan het welzijn van de armen en da klozen. Verder hebben na de ramp dieven, plunderaars en profiteurs het gebied afge stroopt, vrachtwagens met goederen voor de getroffenen overvallen, de prijzen van de eerste levensbehoeften ver hoogd en het vee voor bela chelijk lage prijzen wegge haald bij de getroffen boeren. Dit is de de uit nood geboren, maar daarom niet minder af keurenswaardige mentaliteit van een arme samenleving waar een klein deel van de bevolking geen enkele kans op voordeel voorbij laat gaan. Oppositie De aardbeving en, door de aardbeving, het zuiden heb ben het nieuws gehaald op een gevoelig tijdstip in de Ita liaanse politiek. De Commu nistische Partij van Enrico Berlinguer, die bij de verkie zingen van 1976 34.4 procent van de stemmen behaalde en daardoor de Christen-Demo- cratea tot op de hielen nader de, neigde naar een „histori sche compromis". Tot een echt historisch compromis is het niet gekomen, maar de communisten werden door de regering geraadpleegd over allerlei zaken en er ontstond een vorm van samenwerking. Maar begin 1979 verslechterde de verhouding. De Commu nisten gingen in de oppositie en bij de verkiezingen van dat jaar leden ze verlies, zij het niet veel. Het nieuwe beleid van de communisten, dat sinds de aardbeving en de daarop vol gende stroom van kritiek op de regering met kracht is ver kondigd, beoogt een coalitie zonder Christen-Democraten, een regering van „eerlijke mannen" of, om het anders te zeggen, een linkse regering van communisten, socialisten en wie zich verder aan wil sluiten. De Communisten benadruk ken dat ze niet uit zijn op een val van het kabinet en ver vroegde verkiezingen. Ze gaan prat op hun snelle reac tie op de aardbeving en hun juiste diagnose van de kwalen waar het zuiden aan lijdt. Dat is ook gedeeltelijk de reden dat de communistische burge meester van Napels alles in het werk stelt om een voor beeldige oplossing te vinden voor de 40.000 daklozen. Bij de Christen-Democraten probeert premier Arnaldo Forlani manhaftig de uit ok tober daterende coalitierege ring van Christen-Democra ten, Socialisten. Sociaal-De mocraten en Republikeinen bijeen te houden. Maar de Christen-Democratische Par tij wordt momenteel over spoeld door schandalen. Nog geen week geleden bijvoor beeld ondertekenden 130 Christen-Democratische par lementariërs een brief waarin werd opgeroepen tot interne hervormingen. Een van de belangrijkste critici uit de ei gen gelederen pleit voor een nieuwe koers waarbij het volk meer inspraak krijgt. De Socialisten onder leiding van de ambitieuze Bettino Craxi, voelen zich in de coali tieregering nauwelijks thuis en als zij zich zouden terug trekken, wat overigens op dit moment nog niet erg waar schijnlijk is, zijn nieuwe ver kiezingen onvermijdelijk ge worden. Tijdens het vorige week gehouden nationale congres van de Christen-De mocraten kregen partijleden op gemeente-, districts- en provincieniveau toestemming om in buitengewone omstan digheden 'met de communis ten samen te werken, maar deze kleine concessie werd door Berlinguer onmiddellijk als „te laat en tegenstrijdig" van de hand gewezen. troonopvolgers zouden ko men te overlijden, kunnen de omstandigheden zich wij zigen. Het parlement zou dan aan prinses Irene de voorkeur kunnen geven bo ven een prins uit een ver wante Duitse adellijke fami lie. In dat geval zou echter ook een verandering van staatsvorm overwogen kun nen worden, bijvoorbeeld het omzetten van de monar chie in een republiek. Gesteund door zijn in de Carlistische partij verenigde aanhangers heeft prins Ca- rel-Hugo lange tijd aanspra ken gemaakt op de Spaanse troon. Door dictator Franco verbannen naar het buiten land woonden hij en zijn vrouw jarenlang in Frank rijk. Bij Franco's dood in 1975 konden zij naar Spanje terugkeren. Anders dan hij had gehoopt wees Spanje toen niet hem aan als nieu we koning, maar zijn neef Juan Carlos. Carel Hugo en zijn Carlistische partij beslo ten daarop als oppositie-par tij hun bijfrage te leveren aan het Spanje na Franco. Bij de jongste parlements verkiezingen behaalden zij echter geen enkele zetel. Volgens de thans circuleren de geruchtenstroom heeft de prinses een Haags advoca tenkantoor opdracht gege ven een echtscheidingspro cedure bij een Nederlandse rechtbank op gang te bren gen. Ook is gesuggereerd dat de prinses zeer bevriend zou zijn met kapitein-ter-zee Ro nald (Ronnie) Albert Wolff (44). Deze was tot voor kort adjudant in buitengewone dienst van de koningin. Hij zou ontslag uit deze erefunc tie hebben gevraagd, omdat hij weer in actieve dienst wilde bij de Koninklijke Ma rine. Wolff, zelf gescheiden en vader van vier kinderen, is nu commandant van het 320ste squadron van de Ma rine Luchtvaart Dienst. Bin nenkort is zijn benoeming te verwachten tot gezagvoerder van het fregat Van Galen. TOENEMENDE BEWOL KING DE BILT-KNMI - Na het voorbijtrekken van een buien - gebied, gistermiddag en -avond, trad een snelle weers- verbetering in. Het was een gebied met hoge barometer standen dat vanuit Engeland zijn invloed naar ons land uit breidde. De komende nacht kan tijdens opklaringen en vrijwel windstil weer op veel plaatsen licht vorst optreden. Morgen krijgen we in ons land te maken met het slechte weer van een Oceaandepressie. De depressie zelf zal morgen in de buurt van IJsland aankomen, maar het regengebied dat er bij hoort kan via de Britse Ei landen tot onze omgeving doordringen. De wind, die naar het zuidwesten draait en in kracht toeneemt, zal de temperatuur morgen iets ver der laten oplopen dan van daag. Vooruitzichten voor donder dag: Onbestendig. Middagtempera1 tuur ongeveer 7 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld: Aantal uren zon: 0 tot 4 Min. temp.: omstreeks 4 gra den Max. temp.: omstreeks 7 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent Kans op een geheel droog et maal 20 procent Voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp steg Amsterdam onbew. 9 4 6 De Bilt l.bew. 8 2 8 Deelen onbew. 9 2 S Eelde l.bew. 7 3 6

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9