noorwegen het land voor individualisten en natuurvrienden zestienhoven favoriet bij noorwegen-gangers de trulli van alberobello, de merkwaardigste boerenhuizen van europa is hel kenmerk van de ware, primitieve hytterferie temidden van een ongerepte een mens er toe, om met het gezoem van machine, mixer en droogtrommel nog in de in van boomstammen opgetrokken hut te be en daar het noenmaal te bereiden op vlam- petroleumstellen? Terwijl buiten de blauw- is zingen en de bossen hun eeuwig geruis laten >nsbi beklimmen deze vakantiegangers geheel vrij hei gestoelte van een ouderwets gemak op tien ntig meter afstand van hun blokhut. Een hartje deur geeft vrij baan aan het aroma van de den- zij dat thuis aan een spuitbus moet worden ont- Drinkwater moet bij de boer gehaald of uit een leput worden. Een knappend houtvuur verdrijft g de kilte en als het donker is geworden injrt het gezin zich rond de olielamp, mee 9 9' llokhut Deze Spartaanse vorm van vakantiebe steding wordt in Noorwegen „Hyttefe- rie" genoemd. Er zijn meer comfortabe le variaties mogelijk, maar veel Noren hebben nog de onbedwingbare neiging om als de pioniers van weleer hun krachten te meten met de natuur. Zij geven de voorkeur aan het baden in een ijskoud riviertje boven het gebruik van een douche. Een toenemend aantal Nederlanders reist naar het land van Peer Gynt om er ook een hut in het woud of aan een fjord te betrekken. Duizenden „hytter" staan er te huur. Volgens de jongste gegevens bezit tachtig procent van de Noorse gezinnen zo'n eigen vakantie huisje) en een groot deel van dit con tingent wordt door bemiddelingsbu reaus te huur aangeboden in de perio den dat de eigenaren er geen gebruik van maken. Een groot aantal van de circa 150.000 Nederlanders die in Noorwegen op va kantie gaan, huurt zo'n hytte; door gaans mensen die al ervaring hebben in het dragen van wandelschoenen en het speuren naar wilde aardbeien, bosbes sen, paddestoelen en het nestje van de loofzanger. Noorwegen presenteert zich niet ten onrechte als het land voor indi vidualisten en natuurvrienden. Voortbordurend op dit thema heeft men de hytter-romantiek ook van toepassing verklaard op nieuwe en comfortabele bungalows, soms ge groepeerd rond een hotel waar de maaltij den kunnen worden ge bruikt. Wie bang is voor de eenzaamheid heeft de keus uit veel alternatieven, variërend van complete vakantie dorpen met zomerhui zen tot hytter-in-een-rij, met geluiddempende wanden, appartemen ten dus eigenlijk. Er worden concessies ge daan aan de oorspron kelijke formule met bij voorbeeld de uitdaging om met een rugzak vol eigen proviand naar Spitsbergen te vliegen en daar in volstrekte afzondering een blok hut te betrekken. Zo is het in Noorwegen ook een wat paradoxaal statussymbool gewor den om op de Lofoten een kale. roodgeverfde vissershut te huren. Deze hokjes, de zoge naamde rorbu's, wor den door de eigenaren alleen 's winters ge bruikt. In de zomer maanden verschaffen ze nu huisvesting aan welgestelden die met Een hytte in het Noorse berglandschap. de uiterst sobere inrichting genoegen nemen en die, omzwermd door meeu wen, gretig de lucht van traanketels en visdrogerijen opsnuiven. Andere „vluch telingen" uit de steden schepen zich In op een snelboot, die hen vanuit Bergen in vijf kwartier naar het idyllische ei landje Litlakolsy voert, waar slecht 60 bewoners het hoofd boven water hou den, inclusief de postbode en een win kelier. Ook daar staat de hytter klaar. De huurprijs van 375 tot 500 gulden per week is inclusief het gebruik van een roeiboot. De ligging aan het water van deze vakantiehuisjes alleen al wekt hun kering op naar een ongecompliceerd bestaan, temidden van klippen en ei landjes. Sommige Noren zijn dermate bezeten van het hytter-syndroom, dat zij 's winters deelnemen aan iglo-safa ri's en hun eigen hut voor de overnach ting in de sneeuw uitgraven. Voor veel Nederlanders zijn het niet al leen blokhutten die hen naar Noorwe gen lokken, al of niet met de botani seertrommel in hun bagage. De moge lijkheden om vanuit deze basis terug te keren tot een indrukwekkende natuur zijn eindeloos gevarieerd. In Susjen fun geert de kordate Birgit Bugten als ver tegenwoordigster van de Nordisk Hytte- ferie, een van de bemiddelingskantoren. „Een inniger contact met de natuur, al of niet met het comfort dat men thuis voorhanden heeft, is nauwelijks te be denken", aldus deze voorlichtster. Zij ontvangt in deze omgeving veel van onze landgenoten die de voorkeur ge ven aan een rustige en toch actieve va kantie. Birgit moet hun wel verzoeken de gebergteregels in acht te nemen: al les wat leeft en groeit ontzien. Huurprijzen De huurprijzen voor haar hytter en die van andere verhuurbedrijven worden vastgesteld aan de hand van classifica ties, die verband houden met atmosfeer Tal van hutten zijn eigendom of bevinden zich op het grondgebied van een Noorse boer. Dit waarborgt een nauw contact met het landleven en de natuur. en inrichting, de omgeving (het uitzicht) en de ligging. De eenvoudigste optrek jes scoren rond 150,- per week in het hoogseizoen, maar prijzen van ruim 1300,- behoren niet tot de uitzonde ringen. Er zijn namelijk hytter die voor meerde re families of groepen geschikt zijn, tot een maximum van 30 of 35 personen zelfs. In de regel moeten lakens en slo pen, dekens of slaapzakken, thee- en handdoeken worden meegebracht. Sommige hytter zijn gebouwd in derma te afgelegen oorden, dat tolgeld voor het gebruik van privé-wegen moet wor den betaald. Wie in de omgeving wil gaan vissen heeft een vergunning no dig, die zo'n twintig kronen per persoon kost. Nordsk Hytteferie, Den Norske Hytte Formidling AS., Norsk Folkeferie en andere organisaties houden zich met de verhuur bezig. Sinds kort opereert op de Nederlandse markt ook Nordisk Fe- rie, die hytter en stuga's (zoals deze huisjes in Zweden worden genoemd) aanbiedt in vier Scandinavische landen (Noorwegen, Denemarken, Zweden en Finland), in totaal 2500, waarvan echter 1000 in Denemarken. Lia M. Otjes geeft leiding aan dit bureau, gevestigd in de Leidsedwarsstraat 74 te Amsterdam. Zij beschikt over uitvoerige brochures be treffende „Scandinavische vakantie huisjes". Vanzelfsprekend is het ook reisorgani satoren niet ontgaan, dat de hytter als alternatief voor het massatoerisme steeds meer in trek komen, vooral nu de vakantiegangers wat zuiniger aan moeten gaan doen. Norske Turist Servi ce in Amsterdam is de enige touropera tor die uitsluitend reizen naar Noorwe gen in het programma heeft, op maat gesneden voor de mensen die hun hart aan dit land hebben verpand. De zomerhuisjes van dit bureau zijn te huur voor minimaal veertien dagen, de huurprijzen variëren van 175 tot 525 gulden per week. Voor dat laatste be drag staat bijvoorbeeld een tweeper soonshuisje klaar in het Heidal, op 700 meter hoogte, met een schitterend uit zicht op bergformaties. Het ligt vlak bij een boerderij op 3,5 kilometer afstand van winkels en postkantoor. Verwar ming met een houtkacheltje, water uit een slang af te tappen uit de berg stroom, droogcloset op de boerderij, elektrisch fornuis, koelkast, elektrische verlichting. Wie biedt er geld om twee weken de buur te mogen zijn van boer Espelund? Er is in dit programma keus uit 40 hytter. Rusticiteit Een andere reisorganisator die veel mensen voor Noorwegen werft is Sca- nialux. Bugalows, chalets en apparte menten bieden in dit programma een variatie op de primitieve hytter, soms zeer modern van vormgeving, maar met behoud van een zekere rusticiteit. Zij vormen in de meeste gevallen een soort vakantiedorp. Nieuw is de Sportell-va- riatie in Geilo: 50 bungalows rondom een hoofdgebouw met zwembad, sau na's, restaurants en entertainment. Zo wel de Fred Olsen Bergen Line (elke week drie afvaarten naar Noorwegen vanuit Amsterdam) als de naar Zweden koersende Tor Line bieden arrange menten aan, die tegemoetkomen aan de „hytter-romantiek", zij het dat vaak op zeker gespeeld wordt door de min der ondernemende cliënten comfort en dienstbetoon te bieden. Ook de Nederlanders die geen vaste verblijfplaats kiezen maar op trektocht gaan, delen in de geneugten van het bi vakkeren temidden van de natuur, dank zij het aanbod in reizen langs berghut ten, de befaamde Ungdomsherberger (jeugdherbergen voor jong en oud, to taal 100 vestigingen) en de maar liefst 1350 kampeerterreinen, ook bijna alle maal voorzien van eenvoudige hytter. Een variatie op het wonen in de eigen huisjes bieden de Noorse boerderijva kanties. Ze zijn sterk in opkomst, hoe wel het vee soms de wijk heeft geno men voor de gasten, zodat alleen de kat er geaaid kan worden. De vakantiegangers wanen zich ver terug in de tijd als ze op zo'n hoeve in de stijl zoals beschre ven in de trilogie „En eeuwig zingen de bos sen" van Gulbranssen, de maaltijd krijgen voorgezet in een pronk kamer uit 1633 en het huis horen kraken in de gebinten. LEO J. LEEUWIS Hoe genoeglijk het leven van de geruste vakantiegan ger voortrolt, ook als hij zijn kinderen heeft meegeno men naar een Noorse berghut, toont deze foto. (Inlichtingen bij de ge noemde organisaties en het Noors Ver keersbureau te Am sterdam, Leidsestraat 74, tel 020-222545) Veel vakantiegangers die Noorwegen als bestemming kiezen, boeken passa ge op de schepen van de Fred Olsen Bergen Line en nemen hun auto mee. De reisorganisator Scanialux brengt een flink aantal landgenoten per vlieg tuig naar hun Noorse bestemming, van af de luchthaven Zestienhoven bij Rot terdam. Een enquête onder deze passagiers heeft verrassende rtesultaten opgele verd, aldus directeur René Meulensteen van Scanialux. Zeker 80 procent van zijn gasten gaf aan dit kleine en rustige vliegveld de voorkeur boven het drukke Schiphol. Vorig jaar heeft deze touroperator reis mogelijkheid geboden met de nieuwe F 28 Fokker Fellowship van NLM. Geble ken is, dat voor een aantal vakantiegan gers de mogelijkheid om vanaf Zestien hoven te kunnen vertrekken, doorslag gevend is geweest bij de keuze van Noorwegen als vakantieland. Men ervaart Zestienhoven als minder paniekerig dan Schiphol, overzichtelij ker, uitstekend bereikbaar met het o- penbaar vervoer. Automobilisten no teerden als verrassende ervaring de dicht bij de vertrekhal gelegen parkeer accommodatie met een tarief van 40,- voor onbeperkt parkeren. Als maximale vertraging hoefde men op dit vliegveld, gedurende het zomersei zoen 1979 slechts èén kwartier voor lief te nemen. Voor een aantal passagiers ligt Zestienhoven „dichter bij huis", maar mensen uit de noordelijke provin cies constateren uiteraard het tegen overgestelde. Toch zijn er onder hen ook die liever doorrijden naar de Rot terdamse luchthaven. Er werden ook klachten gehoord. Schiphol biedt bijvoorbeeld meer ver scheidenheid in de belastingvrije win kels. Intussen zijn maatregelen geno men om het assortiment op Zestienho ven uit te breiden, o.m. met foto- en filmrolletjes. Ook viel er het een en an der aan te merken op de accommodatie voor wegbrengers en afhalers. Het vliegen met de kleinere typen ma chines dan op chartervluchten gebrui kelijk is, werd door vrijwel alle onder vraagden als positief ervaren. Men toonde zich voldaan over de meer per soonlijke benadering aan boord, over het comfort en de lunches. De verras sende uitslag van dit onderzoek heeft een rol gespeeld bij de beslissing van deze touroperator om door te gaan met de chartervluchten met de F 28 vanaf Zestienhoven. ALBEROBELLO Zelfs in de zomer van 1980, waarin het buitenlandse toe ristenbezoek aan Italië alle records van de afgelopen jaren heeft geslagen, zijn er niet veel buitenlanders doorgedron gen tot Apulië, de ,,hak" van de Ita liaanse laars, die tussen de Adriatische en Ionische Zee in de richting van Noord-Afrika wijst. Nochtans behoort Apulië met zijn Griekse, Romeinse, By zantijnse, Arabische, Zwabische en Normandische invloeden tot de boeiendste delen van Italië, de een heidsstaat, waarmee Apulië nog altijd zo weinig gemeen heeft. De betrekkelij ke afgeslotenheid heeft, behalve nade len, het voordeel dat Apulië zichzelf is gebleven en tal van gebruiken en le vensvormen uit het verleden heeft bewaard. Rijdend door het in zijn verdorde rauw heid toch indrukwekkende heuvelland schap van de Murge ten oosten van Ta- ranto, passeren we in een half uur tijd op de weg tussen twee witte slaapstad- jes één eenzame boer op zijn moeizaam voortsjokkende muildier. In de verte klit hier en daar tegen een heuvel met bruin verdord gras een kudde schapen. Zo onherbergzaam het droge land van de Murge is, zo vriendelijk wordt Apulië nadat we Martina Franca zijn gepas seerd. De Grieken en voor hen waar schijnlijk de Phoeniciërs hebben al ont dekt dat de brede strook land tussen de Murge en de kust bestaat uit vrucht bare rode aarde, die bij een goede be vloeiing rijke oogsten opbrengt. Tussen onafzienbare olijf- en amandelboom gaarden strekken zich ook nu nog tot aan de horizon korenvelden uit. die de harde korre! leveren waarven de Italia nen hun onvolprezen pasta-gerechten maken: spaghetti, tortellini, lasagna, cannelloni en hoe ze verder mogen he ten. Bij AlberobeUo verandert het landschap in zoverre, dat de akkers worden on derverdeeld door middel van manshoge muren, gestapeld uit de grijze stenen die overal in het rond liggen. Hier en daar worden de muren onderbroken door vreemde bouwsels, de trui li", die karakeristiek zijn voor deze streek. Trulli enkelvoud trullo zijn vier kante boerenhuizen, op een hoogte van twee meter overgaand in een achthoek en vervolgens in een cirkelvorm. De muren zijn gestapeld van ruwe stenen zonder bindmiddel zoals tras of kalk. De koepels zijn eveneens op een bijzon dere wijze gestapeld en vervolgens overdekt met leisteen. Soms zijn hele groepen trulli tegen elkaar opgetrokken en met elkaar verbonden, zodat ze sa men een ruime behuizing vormen. Volgens de streekhistoricus Mariano Martaffa dateren de oudste trulli uit 1550. Hun ontstaan is te danken aan de onverzadigbare winzucht van een re- naissance-potentaat. Die potentaat was niemand anders dan „onze Karei de Vijfde". Om aan geld te komen vaardig de hij een keizerlijk decreet uit, waarbij een vergunning werd vereist voor alle op te trekken bouwwerken. Niet alleen zo'n vergunning kostte geld, maar ook de controle op de onroerend-goed-be- lasting werd erdoor vereenvoudigd. Gian Girolamo, de landheer van Apulië, vreesde dat het decreet een ongunstige invloed zou hebben op de agrarische ontwikkeling van zijn gebied, die juist zo goed op gang begon te komen. Hij bracht grote stukken vruchtbare maar onbewerkte grond in cültuur en daar- voor was het nodig dat er boeren gin gen wonen. Hij droeg hun op. voortaan slechts woningen te bouwen zonder ge bruikmaking van metselspecie, zodat ze bij controle door de keizerlijke inspec teurs onmiddellijk konden worden neer gehaald. Deze vorm van belastingontduiking heeft geleid tot een bouwwijze, die niet alleen de eeuwen heeft getrotseerd Een trulli-straat in Alberobello. maar die bovendien uniek is in Europa. Met hun muren van twee meter dikte zijn de trulli stevige bouwsels. Boven dien is het binnen zelfs tijdens de heet ste zomermaanden heerlijk koel. Het re genwater loopt van de koepels in een goot rond de trullo en wordt van hieruit naar een stenen ruimte onder de woon kamer geleid. Door een deksel in de vloer weg te nemen kan altijd overvloe dig water worden geschept. Voordat ook in Apulië de druiven werden ge perst in centraal gelegen coöperatieve wijnperserijen, werd in sommige trulli de dieprode wijn bewaard in de ruimte onder de vloer Het oude stadsdeel van Alberobello be staat uit een wonderlijke verzameling van een paar duizend trulli. Ze rijen zich aaneen tot hele straten. De enige mo dernisering bestaat uit het feit dat ze elektrisch worden verlicht en dat er een kleurige stoep langs loopt. De alkoven zijn echter nog altijd als slaapplaats in gebruik. In tegenstelling tot dè verspreid liggen de trulli op het platteland met hun mu ren van ruwe stenen zijn de stads-trulli van Alberobello in de loop der tijden bedekt met een leemlaag en vervolgens wit gekalkt. De dakpunten verraden dat het christendom in dit uiteinde van Eu ropa doorvlochten is met heidense ele menten en overblijfselen uit andere cul turen. Ze bestaan uit keramische gra naatappels, paddestoelen, kelk- of ster vormen en andere moeilijk te beschrij ven versieringen, bedoeld om ziekten en boze geesten af te schrikken. Met deze bedoeling werden soms ook be paalde merktekens op de leien koepels gekalkt, zoals de swastika met korte haken. Toch heeft de nieuwe tijd ook hier zijn nivellerende intrede gedaan. Nu de Apullische boer zich gemakkelijk per auto of tractor kan verplaatsen, woont hij liever in het dorp of de stad dan er gens eenzaam op het platteland. Daar door komen veel trulli leeg te staan. Ze worden opgekocht door mensen uit de grote steden, die ze geschikt maken als tweede woning door er een fantasieloos bungalowtje tegenaan te plakken. We zagen zelfs een trullo met een televisie antenne boven op de koepel. Ondanks deze wansmakelijke uitwassen blijven de trulli behoren tot de merk waardigste bouwvormen van Europa. Doordat ze nog altijd worden bewoond en door sommigen zelfs worden be geerd zijn de trulli nog lang niet gede gradeerd tot museumstuk. PIET TUMMERS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7