joegoslavië een zee van ruimte, rust en rustiek schoon... a's in plat perspectief. moeiteloos te kunnen aangaan. Wat be treft het toeristisch aspect, de Neder landse vakantiegangers hebben zich bitter weinig aangetrokken van de kou de media-oorlog en geloven blijkbaar rotsvast in de stabiliteit en saamhorig heid van de in cultuur en karakter zo verschillende Joegoslavische volkeren. Immers, beduidend meer vaderlanders dan voorheen togen in 1980 vol ver trouwen naar de boorden van de Adria- tische Zee. De ontdekkers en liefhebbers van de specifieke charme van Joegoslavië, de zich geen ander reisdoel meer wensen de mannen en vrouwen van het eerste uur. kunnen gerust zijn en de passie blijven preken. Want zoals Frankrijk verstokte aanhangers kent die jaar in, jaar uit de vakantiedorst, gevlijd aan de borst van Marianne, komen lessen, zo telt de Socialistische Federatieve Repu bliek Joegoslavië verslaafden die altoos weer aan de Balkannectar komen nip pen. De toeristische vraag „Waarheen in Joegoslavië?" valt in elk geval, ge zien alle gepeins en gepieker van het afgelopen voorjaar, oneindig veel mak kelijk t te beantwoorden. Vraag het „den doolaards", zij weten dat een bezoek aan Joegoslavië meer kan betekenen dan luieren, hoe aange naam ook, aan zonovergoten doch op een filiaal van de Heimat gelijkende Istrische en Dalmatische kusten. Voor de notoire zonzoekers beslaat Joego slavië niet meer dan een smalle, dui zend kilometer lange kuststrook, waar men alles denkt te vinden wat het leven aangenaam doet lijken. Zon, zee en za lig nietsdoen. Het andere Joegoslavië Joegoslavië heeft veel meer in petto: het ruige Macedonië en Montenegro, het woeste bergland van Slovenië met zijn meren, de atmosfeer en het aanzien van de Islam in Bosnië en Hercegowina, de onvergankelijke schoonheid van de Plitvicemeren in Kroatië, Servië met zijn Byzantijnse schatten. Maar de aantrek kingskracht van Joegoslavië schuilt voor ons vooral in het navolgende op het netvlies gefixeerde beeld: een in het zwart gekleed, gebogen boerenvrouw- tje, zo uit de vorige eeuw gestapt, die in de Boeing 727 van Dubrovnik naar Bel grado een zak aardappelen als een klei nood koestert. Bijna een anachronis me... Wat illustreert treffender de con trasten in dit „overgangsland"? Een totaal andere, op het gastvrije Oos ten georiënteerde wereld, waar men zich zéker in het binnenland niet be hoeft af te vragen of men zich nu op het verkeersplein Ouderijn dan wel in Joe goslavië bevindt. Een zee van ruimte, rust en rustiek schoon wacht ons aar Sava en Donau samensmelten.. In de intens groene achtertuin werkt de oude baas Brasic nog steeds aan zijn verhalende schilderijen. merk een decoratieve, lyrische weerga ve van het leven van alledag. Hoogte punt van de collectie: Brasics benade ring van de historische slag in 1389 tus sen Serven en Turken in de Kosovo. Een letterlijk en figuurlijk „bewogen" doek, qua zeggingskracht en qua kleur rijk ritme. Met de opmerking „Ik ben beter dan Generalic" legt Brasic trouwens aan doenlijk zijn eigen psyche bloot, en als een ijdele pop-ster overhandigt hij de bezoeker een gesigneerde catalogus. Waarbij zijn gulle lach gelijk verraadt, waar en hoe hij zijn geld heeft belegd. Zalig zijn de naleven... De vrucht van het werk van Brasic en „zijn" zondagsschilders valt in volle glo rie te bewonderen in het museum van Svetozarevo. Tientallen panelen in een bonte verscheidenheid van stijl en tech niek, met als gemeenschappelijk ken- Toch kunnen wij ons erg goed voorstel len, waarom zovelen zomers (en ook steeds meer 's winters) Dubrovnik en pmgeving als vakantiestek verkiezen. En dan niet vanwege de architectuur. Allereerst vanwege de zon, die het nog schone water van de Adriatische Zee een handwarme temperatuur meegeeft en zelden verstek laat gaan. Men komt voor de stranden, nachtclubs, terras sen, de gezellige vakantiesfeer in de stad, voor alle (ook hier aanwezige) ge noegens die mensen doen besluiten hun vakantie door te brengen in een badplaats. En, niet te vergeten, men komt voor het befaamde openluchtfes tival in juli en augustus. Uit de hele we reld reizen dan vermaarde solisten en ensembles naar de Dalmatische kust (zoals het afgelopen jaar nog het Haag se Residentie Orkest) om een interna tionaal publiek tegen een imposant na tuurlijk decor te vleien met zang, dans. muziek en theater. Voor levende muziek kan men 's avonds ook terecht op het terras van café Dubrava, net buiten de wallen. Ge zeten onder een romantisch scherm van bomen, een vurige slivovitz onder hand bereik, verbazen wij ons na alle beleve nissen in dit wonderlijke land nauwelijks meer over de vlekkeloze uitvoering van Malando's „Olé Guapa". Dat had de onlangs overleden Arie Maasland veer tig jaar geleden ook niet kunnen den ken... Lekker eten en de nazorg Dit verhaal geeft natuurlijk maar een beperkt aantal facetten weer van het land en Servië in het bijzonder. We hebben het nog niet eens gehad over de vorstelijke keuken en de daarbij be horende (onderschatte!) wijnen. Op houtskool gegrild zuiglam als hoofdge recht, na vooraf al een glaasje koppige rakija, soep, forel en kaaskoek genut tigd te hebben, met zure room gevulde paprika als garnering, flensjes na en dit allemaal overspoeld met gecorseerde Postup, Prokupac en Primosten: ver baast het u dat in Servië de kuuroorden en klinieken overvol zitten? Het „medisch toerisme" viert in Servië en heel Joegoslavië trouwens hoogtij. De welig wellende bronnen worden hier aangewend ter bestrijding van allerhan de kwalen en ziekten en dat tegen een dagprijs, waarvoor in Nederland de nachtzuster niet eens de ondersteek zou ledigen. Ook als buitenlander kan men zich in deze oorden na inlevering van een bescheiden bedrag laten mal traiteren. En dat is na een copieus diner toch wel een troostrijke gedachte. Een laatste, typische ervaring die bijna anecdotisch aandoet, maar nochtans duidelijk aangeeft hoezeer in Joegosla vië heden en verleden nog om de hege monie strijden, willen wij u niet onthou den. Tijdens onze reis mochten wij even een kijkje nemen in zo'n van alle -is men, -isten en -logen voorziene kliniek. Werkelijk Imposant, ...tot hoge nood ons het bezoekerstoilet indrijft en de ■buiten de deur zo hardnekkig bestreden ziekten daar voor het oprapen blijken te liggen. Brokken Balkanfolklore... Maar blijft een mooie vrouw niet mooi, ook als ze haar tanden eens niet ge poetst heeft.. CHARLES BELS slechts zo'n twaalfhonderd kilometer van hier. Voor de avonturier, niet be vreesd voor wat kilometervreten op de beruchte, barre Balkanbinnenwegen (er wordt overigens in hoog tempo gewerkt aan de verbetering van het wegennet) en toch ook voor de bezoeker die naast luieren iets meer van het land wil zien, biedt Joegoslavië boeiende en onge kende mogelijkheden. Onbekend Servië Als voorbeeld van een avontuurlijke, wat cultureel getinte vakantie met te vens de mogelijkheid voor strandvertier kan dienen de rondreis die wij onlangs mochten maken door het bij de toerist vrijwel onbekende Servië met hoofd stad Belgrado als beginpunt en het aan de Zuiddalmatische kust gelegen Du brovnik als einddoel. Alle elementen voor een gevarieerde (ook gezins-) va kantie zijn daarin te vinden. Bruisend stadsleven in Belgrado, cultuur in het met kloosters gestoffeerde Servische land, natuurschoon bij de doorsteek naar de kust in de „zwarte" Montene- grijnse bergen en ontspanning en ste denschoon in Dubrovnik, de parel van de kust. Zo men nog even wil verwijlen in de wereld van moskeeën, minaretten en muzelmannen, kan men Dubrovnik benaderen via Bosnië, het door Nobel prijswinnaar Ivo Andric zo liefdevol be schreven land. Hieronder wat persoon lijke impressies van onze trip. Belgrado Daar waar Sava en Donau samensmel ten, ligt Beli Grad, de witte stad, het Singidunum van de Romeinen, het Beo- grad van nu. Een blijkbaar begeerde stip op de kaart, want vanaf de oudheid tot in het heden hebben Hunnen. Tur ken, Byzantijnen, Franken, Goten, Ava- ren, Germanen en wie al niet gepoogd (en vaak met succes) de stad in te lij ven. Meer dan vijftig maal zaaide de vijand dood, verderf en verwoesting, evenzovele malen richtte het trotse Bel grado zich op. Belgrado is bepaald niet de door ons verwachte groezelige Balkanstad met de beklemming die andere Oosteurope- se metropolen vaak kenmerkt. Brede boulevards met terrassen en warenhui zen, neo-klassieke overheids- en uni versiteitsgebouwen, propere parken, ondergrondse winkelcentra en een doorlopend flanerend publiek geven Belgrado een bijna joyeuze sfeer met hier en daar zelfs een vleugje Parijs. Die vergelijking dringt zich vooral op in de kunstenaarswijk Skadarlija, een soort Ouartier Latin met een levendig straatleven, waar in de eethuisjes wee moedige Servische volksliederen de overvloedige maaltijden garneren. Doch zo'n plots scherp afdalende, slordig ogende straat met scheefgezakte werk plaatsen van eenvoudige handwerkslie den en ijverige schoenpoetsers op de stoep plaatst ons weer midden in de Balkan. Net zoals de winkeltjes waar je staande aan de toonbank baklava en boza nuttigt, mierzoet gebak en zurige maïsdrank, smakelijke restanten van een voor de Serven moeilijk te verteren Turks verleden. Of de piepkleine kios- Inlichtingen over tarieven, hotels, campings, routes of wat u maar wilt weten, kunt u krijgen bij het Nationaal Joegoslavisch Verkeersbureau, Vijzel straat 4 in Amsterdam. Telefoon 020- 220483-220484. Na meer dan vijfendertig jaar de koers voor zijn land Joegoslavië te hebben uitgestippeld, moest zo'n zeven maanden geleden vader des vader lands Tito een hém voorgeschreven weg gaan. „Waarheen Joegoslavië?" was de teneur van de sombere be richtgeving, die al losbarstte voor het overlijden van de grote leider. De vaak in bewogen bewoordingen gestelde bespiegelingen en voorspellingen ver vulden velen met angst. Menig toerist schaarde zich in het koor der pessi misten en zag aan de vooravond van het ras naderend zomerseizoen een voorgenomen verblijf bedreigd en een illusie verstoord. In de gedachten speelden eerdere chaosverwekkende en pretbedervende voorvallen in Spanje, Portugal en Griekenland een belangrijke rol, maar vooral de latente vrees voor zich juist in Afghanistan roerende Russen. Wat graag zou de begerige Beer de klauwen uitstrekken, de dissidente Balkanloot „plukken" en enten op de communistische moe derstam. Zouden de Joegoslaven trou wens onderling de eensgezindheid kunnen bewaren... De balans opmakend na een jaargang Joegoslavië zonder Tito kan en mag ge concludeerd worden dat land en leiders de erfenis van de maarschalk voorals nog vastberaden en gewetensvol behe ren. Het unieke, door smaakmaker Jo- sip Broz samengestelde amalgaam, dat de deelrepublieken bindt in een voor veertig jaar voortdurend opspelende kies, vertoont geen verval of gaatjes en lijkt de strijd met de tand des tijds Het sappige Servische land. grad met zijn overheidsgebouwen en nieuwbouwwijken, aan de andere zijde de na de oorlog weer steen voor steen opgebouwde oude stad. Noordelijk strekt zich de oneindig lijkende laag vlakte Vojvodina uit, in het zuiden sche mert het Servische hoogland als een uitgevouwen waaier. Daarheen richt zich onze blik. Byzantijnse kloosters In de omarming van de bergen, bevin den zich de culturele schatkamers van het middeleeuwse Servische rijk. Kas teelruïnes en forten, maar vooral rijk gedecoreerde kloosters. Aan de buiten kant vertonen deze in Byzantijnse bouwstijl opgetrokken bolwerken van de Servische orthodoxie ingenieus uit gehouwen vlechtwerk-ornamenten en soms vervaarlijk uitziende dier- en mensdecoraties. Het interieur toont zich „verguld" met iconen en fresco's vol verstilde heiligen, madonna's en vor sten in „plat perspectief". Studenica, Ljubostinja, het door een zwaar fort omgeven Manasija, Zica met de opmerkelijk rode buitenmuren, Kale- nic, Mileseva en Sopocani zijn de parels aan het snoer kloosters dat zich door het Servische land schap slingert. Fossie len van een hoge be schaving, met als over gebleven element een allesbehalve versteend geloofsleven. Waarvan wij getuigen mochten zijn in het klooster Lju bostinja. Als de abdis 's mid dags om zes uur de nonnen volgens een eeuwenoud ritueel met een houten klepper maant tot gebed en de in simpel zwart geklede vrouwen op het sacra le, tegen de kerkwan- den weerkaatsende rit me over de binnen plaats aanschuifelen, wanen wij ons bij een mystiek gebeuren. Een laatste, verhevigde rof fel en een klaaglijk, meerstemmig gezon gen vraag- en ant woordspel tussen priester en nonnen vult de ruimte. De vanach ter de iconostase op stijgende geur van wie rook maakt bij ons on troering, misschien sentimentele gevoelens los en de herinnering aan rijke Roomse jeugdjaren. De tijd lijkt hier stil te staan. De religieuzen van dit in de landstreek Zupa gelegen klooster zitten nochtans niet stil. Naast hun aan deel in de meerdere dagelijkse eredien sten plegen zij op eigen wijngaarden de meer dan middelmatige wijn Zupsko Crno te verbouwen. Staat en Kerk mo gen dan gescheiden zijn, de "nonnen- wijn" wordt wel degelijk door een staatscoöperatie verwerkt. Janko Brasic Wat de wereldberoemde Ivan Generalic is voor de naïeve schildersschool van het Kroatische Hlebine, is Janko Brasic voor de Servische „School van Oparic". Een nietig boerendorp in de buurt van het industriestadje Svetozarevo, ook vandaag de dag nog slechts te bereiken over een met Balkanbrij bemodderde weg. Hier zette de nu bejaarde boer Brasic op een zekere zondag in de jaren dertig de eerste streken op het doek, waarmee hij tevens de inspirerende aanzet gaf tot navolging in zijn naaste omgeving. En in zijn atelier in de sap- pig-groene achtertuin werkt de oude baas nog steeds aan zijn „verhalende" schilderijen, die nu al, maar zeker in de toekomst zullen gelden als documenten van een voorbij volksleven. Bruiloften, begrafenissen, veldslagen, landschap pen en indringende portretten geven beter dan welke foto ook inzicht in le ven en zieleroerselen van een volk. Kragujevac In het lieflijke landschap van de land streek Sumadija ligt Kragujevac. Be paald geen toeristenplaats met in de nabijheid de grote autofabriek van Zas- tava. Kragujevac ontleent zijn bekend heid dan ook aan het trieste feit, dat de Duitsers hier in de Tweede Wereldoor log op 21 oktober 1941 uit wraak voor het fiere verzet van de partizanen meer dan zevenduizend mannen en jongens de dood injoegen. Voor iedere gesneu velde Duitser honderd Serven en voor iedere gewonde Duitser vijftig... Zo luid de het Germaanse bevel dat met gru welijke Gründlichkeit werd uitgevoerd. Ter nagedachtenis aan deze weerzin wekkende daad heeft de overheid bui ten de stad een park ingericht met een museum en diverse monumenten. Voor Joegoslavië én de wereld: „Opdat we niet zullen vergeten". De teksten op de borden buiten het museum, met de uitvergrote, laatste brieven van vermoorde patriotten, doen bij het voorlezen de stem van onze Joe goslavische gastheer verstikken. Woor den van afscheid, wraak, troost en op wekking zelfs: pas goed op jezelf en de kinderen. Wie heeft in dit land niet een familielid verloren? De schilderijenreeks van Petar Lubarda, de bijna achteloos uitgestalde persoonlijke bezittingen van de slachtoffers, emoties als woede, wraak én berusting vechten om voorrang bij deze be devaart. Kunt u zich voorstellen dat een Duitse toerist kort na de oorlog in deze om geving bijna werd ge stenigd? Dubrovnik „Dubrovnik, zon en ...zonde" zou de titel van een goedkope sex- film kunnen zijn. Maar met zonde bedoelen wij hier: zonde... van en voor de meer dan twin tigduizend toeristen, die elke zomerdag el kaar het uitzicht op een wonderschone stad be nemen. Hoewel velen dat niet zo zullen erva ren. Is de mens immers geen kuddedier? Wie, zoals wij, Dubrovnik in mei heeft gezien, haalt graag de woorden van Shaw aan: „Zij die een paradijs op aarde zoe ken, moeten naar Du brovnik gaan en zullen het vinden". Shaw heeft natuurlijk nooit kunnen bevroeden dat zovelen zijn raad zou den opvolgen. Oubrovnik is werkelijk een paradijs. Een verglijdend sprookjesbeeld gezien vanaf de wiebelende rondvaartboot, vanuit de lucht bijna een fata morgana, een te volmaakte maquette. Buiten de meters oprijzende stadswallen is Ragusa, zoals Dubrovnik vroeger heette, een onge naakbare vesting, binnen de muren een openluchtmuseum. Om de sfeer van het verleden volledig te kunnen absorberen moeten we wel 's ochtends vroeg uit de veren of het stille seizoen als vakantie- tijd kiezen. Dan valt, zonder dat de blik verduisterd wordt door alweer een hor de toeristen, volop te genieten van de in Venetiaanse stijl opgetrokken ker ken, kloosters en paleizen, van de kun stig geplaveide straten en steil oplopen de stegen. Venetiaanse stijl Bolwerk van de Servische orthodoxie. ken die uitpuilen van de kranten, siga retten, blikken (Chinees) speelgoed en wat al niet. Het in rokkostuum gestoken orkestje, lustig nostalgische deunen spelend voor een talrijk cafépubliek, vervolmaakt de in onze westerse ogen zo wonderlijke mengeling van heden en verleden, van Oost en West. Staande op de oude vesting Kalemeg- dan, waar benedenlangs de lang niet zo fraai als bezongen Donau stroomt, heeft men een prachtig uitzicht over stad en omgeving. Aan de ene kant Novi Beo-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5