vakantie als één club op het zonnige zuiden naar „hart van europa" klopt vol verwachting O# Belgische Holiday Club wil Nederland veroveren met zijn clubvakanties naar Marokko, Spanje, Grie kenland, Frankrijk en Zwitserland. Om er achter te komen wat zo'n vakantie nu precies inhoudt, bracht aan onzer verslaggevers een bezoek aan Marokko en Spanje. Voor zichzelf kwam hij tot de conclusie dat zijn conditie voor een dergelijke doe-het-zelf-vakan- tte nog enigszins te wensen overliet Wellicht vergaat het anderen beter. Zijn bevindingen geeft hij hierbij M'DIQ DEL SOL TORREMOLINOS Een zinderende hitte slaat je tege moet, als je vanuit het kille vaderland de vliegtuigtrap afdaalt op het vliegveld van Tanger, op weg naar Club M'diq in Marokko om er kennis te gaan maken met de door Holiday Club georgani seerde zogenaamde clubvakanties. Er is nog zo'n tachtig kilometer per auto te overbruggen alvorens de eindbestem ming bereikt wordt. Het is maar goed, dat tijdens de rit je gedachten wat wor den afgeleid door allerlei verhalen over gesluierde vrouwen, de zeden en ge woonten van het Marokkaanse volk. Dat neemt niet weg, dat de hitte je blijft kwellen en elke keer weer het water je in de mond komt als je onderweg een stalletje tegenkomt met overheerlijke druiven en sappige meloenen. Wat behelst nu precies zo'n clubvakan tie? Eén ding wordt duidelijk: pa, ma, maar ook de kinderen zullen er aan moeten geloven, wanneer voor zo'n va kantie is gekozen. Niet alleen zullen zij gezamenlijk reizen, ontbijten, koffie drinken en dineren, maar ook zullen zij zich al of niet onder deskundige leiding moeten storten In de een of andere be zigheid, maar dan wel met de steeds te rugkerende aantekening, dat dit geza menlijk met de andere vakantiegangers moet gebeuren. Zij kunnen daarbij kie zen uit bijvoorbeeld zeilen, surfen, wa terfietsen, minigolf, volleybal of tennis. En natuurlijk zijn er voor de kinderen aangepaste spelletjes. Wie voor zo'n „alles-lekker-samen-doen-vakantie" kiest, moet wel weten, dat een Holiday Clubreis zeker niet de goedkoopste vorm van vakantie is. Voor alle privé- uitstapjes moet de portemonnee wor den getrokken. Maar toch blijken er nog genoeg vakantiegangers te zijn, die van het begin tot het eind. wel te ver staan van 's morgens vroeg tot 's a- vonds laat, zich volop amuseren met al les wat voor hen georganiseerd is, en dat is in elke Holiday club bijzonder veel. Nederland kent het begrip clubvakantie nog niet, al kan men er op meer be perkte schaal reeds aan proeven via de Club Méditerranée en de zogenaamde doe-vakanties van de A-club van de ANWB. Andere landen, zoals Engeland, Duitsland en Zwitserland, maar ook onze zuiderburen, de Beneluxpartners België en Luxemburg profiteren allang van de gigantischè voorzieningen, waar over de clubs beschikken, die zich bij voorkeur nestelen onder een subtro pisch zonnetje in landen als Marokko, Spanje en Griekenland. Maar ook Frankrijk en Zwitserland mogen zich als doelwit van zo'n vakantie verheugen in een groeiende belangstelling. Holiday Club heeft nu zijn voelhorens naar ons land uitgestoken om te probe- ren de Nederlanders zover te krijgen, dat ook zij zich zullen gaan interesseren voor een clubreis naar onder meer het reeds genoemde M'diq In Marokko. Club del Sol In Spanje en Club Ponti- nental bij Torremolinos. Gevlogen wordt nu nog met Sobelair via Brussel, maar het is de bedoeling dat er volgend jaar vanaf Amsterdam gevlogen gaat worden. Marokko Onderweg naar de eerste pleisterplaats, M'diq, maak je al gelijk kennis met de handelsgeest van de Marokkanen. Zij hebben zich langs de weg geïnstalleerd om hun waren aan de buitenlandse man te brengen: keramiek, allerlei koperen snuisterijen en natuurlijk een scala aan zuidvruchten. Maar het enige, waarnaar het hele gezelschap verlangt is een ver kwikkende duik in koel, helder water. Dat kan, want dank zij het tijdsverschil met Nederland, in de zomer wel zo'n twee uur, is daartoe nog volop gelegen heid in het prachtige zwembad als men zich eenmaal in z'n appartement heeft geïnstalleerd en de eerste kennisma king met de Marokkaanse keuken nog even op zich laat wachten. Voor velen is het de eerste maal dat zij zich te goed doen aan Koeskoes, een ware mengeling van gries- meel met alles erop en eraan. Er is rundvlees, schapevlees en gegril de vis, rijkelijk gegar neerd met allerlei soor ten groenten. Drie uur tafelen blijkt een nor male zaak te zijn. Niet alleen het eten, maar ook het entertain ment is in Club M'diq Arabisch getint. Een gezelschap van zo'n twintig personen doet zijn uiterste best de avond voor de gasten zo aangenaam mogelijk te maken, waarbij de buikdans natuurlijk niet ontbreekt. De liefheb bers zakken later af naar de discotheek Choufchouf, waar ge danst kan worden tot in de kleine uurtjes. Zij die er de voorkeur aan geven onder de wol te gaan, kunnen dit rustig doen, want het disco- gebeuren speelt zich op een dusdanige af stand van de apparte menten af, dat het nie mand overlast bezorgt. Overdag moeten pa en ma in sporttenue. Zij hebben nu eenmaal een clubvakantie be sproken en zullen daar van dan ook de conse quenties moeten dra gen. Er zijn zo veel mo gelijkheden om er ge zamenlijk op uit te trek ken of zich te wagen aan de een of andere sport, dat het moeilijk kiezen wordt. Maar ook daar aan Is gedacht. In wat genoemd wordt de centrale ruimte staat precies be schreven wat er waar en wanneer te doen Is. Alles blijkt gratis te zijn, behal ve paardrijden en waterskiën. Dat gaat de clubgast respectievelijk twaalf gul den per uur of achttien gulden per kwartier kosten. Hoge hoed Vooral voor tennis blijkt een ongelooflij ke belangstelling te bestaan. De drie tennisbanen waarover de club beschikt, zijn de gehele dag bezet en de befaam de hoge hoed moet er aan te pas ko men om uit te maken op welke tijd men op de baan terecht kan. Terwijl de ou ders hun partijtje spelen of zich anders zins vermelen, is er een oppas voor de allerkleinsten en worden de grotere kin deren bezig gehouden met bingo, mini golf, kindermodeshows of een heus kin dersongfestival. Zelfs kunnen zij op de judomat hun krachten meten met erva ren judoka's, welke kans de grootste durfals zich niet graag laten ontgaan. Even onder de vleugels van de club uit vliegen blijkt ook zijn bekoring te heb ben, want op nog geen veertig kilome- Vol trots tonen deze jongelui een haai, die zij „gezamenlijk" hebben gevangen. ter van M'diq ligt een juweel van een stadje: Tetouan, dat 120.000 inwoners telt. Het is ondoenlijk zich op eigen houtje in de nauwe, overwelfde straat jes met de vele winkeltjes en werk plaatsjes, de zogenaamde soeks, te be geven. Van alle kanten, als vliegen op een strooppot, komen zelfs de kleinste snotjongetjes op je af. Ze beloven je koeien met gouden horens en trachten je op allerlei manieren aan het verstand te brengen, dat zij alleen hun stad van haver tot gort kennen. Met een vooraf gehuurde gids (en voor het geld hoeft niemand dat te laten) kun je je vrijelijk bewegen, voor zover de nauwelijks twee meter brede straatjes dit toelaten. Het blijkt de moeite waard te zijn; zon der meer een toeristische uitsmijter. Letterlijk alles wordt er te koop aange boden en het is een loven en bieden van jewelste. Begrafenis Ook het geestelijk leven wordt er niet vergeten. Liefst zesendertig moskeeën telt Tetouan. Een begrafenis Is er een hele belevenis en voorwaar geen stille tocht. Ook hier geldt: 's lands wijs, 's lands eer. De dragers hebben de doodkist hoog boven zich uit geheven en lo pen op die manier straatje in straatje uit. Intussen alle moskeeën die ze tegenkomen met een bezoek vererend. Het is de gewoonste zaak van de wereld, dat op elke straathoek zich een nieuwe groep man nen aansluit bij de toch al indrukwekkende stoet om luid zingend de laatste eer aan de overledene te brengen. Zij die nog meer van het Marokkaanse land willen leren kennen, kunnen in de club boe ken voor een zeven daagse rondreis. Onder leiding van een ervaren gids wordt dan een be zoek gebracht aan on der meer Fes. Marra- kesj, Casablanca, Ra bat en Tanger. Costa del Sol De nederzetting van Club Holiday aan de Spaanse Costa del Sol verschilt maar weinig met die in M'diq in Ma rokko. Ook hier een prachtig aangelegd park, dat keurig wordt onderhouden. Alleen kun je hier als toegift vanuit je bungalo- wraam een banaan van de bomen plukken. Maar verder is alles op dezelfde leest ge schoeid. Dus alle sport en gratis, exclusief we derom het paardrijden en het waterskiën. Ook De kinderen meten eikaars krachten op de Judomat hier is het 's morgens om tien uur aan treden geblazen om In je frokje deel te nemen aan: „Armen omhoog, armen zijwaarts..., en nu spreidstand, lieve clubgasten". De clubgeest wordt nu eenmaal niet vergeten. Dat merken de kleineren bij hun gezamenlijke spelletjes, maar ook de ouderen, die 's avonds onder het genot van een drankje hun uiterste best doen de fla- mengo machtig te worden, daarbij luid aangemoedigd door een heuse Spaan se dansgroep. Het eten is een hoofdstuk apart. De kwaliteit is uitstekend en de meeste gasten geven de kok de eer, die hem toekomt. Natuurlijk staat er eenmaal per week „Paella" op het menu. maar verder is er afwisseling genoeg: van een goudbruin gebakken tongetje tot een uitgebreid koud buffet toe. Na het avondeten draait de disco tot diep In de nacht voor iedereen die zich nog Jeugdig voelt. Voor de rustzoekers een minpuntje, vooral wanneer na slui tingstijd de talrijke discofans nogal luid ruchtig de daar aanwezige marmeren trappen mishandelen, alvorens hun bed op te zoeken. Maar ook dat Is inclusief, moet je maar denken... Aap op schoot Vanuit Del Sol zijn talrijke uitstapjes te maken, privé of in clubverband. Aller eerst natuurlijk Marbella, dat echter met zijn overvloed aan kleurrijke win keltjes in de toch wel erg stoffige straatjes al geheel is ingespeeld op het toerisme. Onze voorkeur gaat uit naar het veertig kilometer verderop gelegen Puerto Banus, 's wereld duurste jacht haven met vlak daarachter een schat aan boetiekjes en een visrestaurant, dat een bezoek alleszins waard is. Of het nu vroeg in de avond is of ver na het mid dernachtelijk uur: schuif eens aan bij Antonio en bestel dan een Parillada de. Pescado. Het is een overheerlijke ratje toe van gegrilde vis, waar je alle tien je vingers bij aflikt. Maar wees gewaar schuwd; echt ongestoord kun je er niet eten. Tussen de happen door wordt je aandacht opgeëist door lieden die de meest wonderlijke zaken aan de man proberen te brengen, van sleutelhan gers tot schilderijen toe. En je hoeft he lemaal niet verbaasd te zijn als plotse ling een aapje een zitplaats komt zoe ken op je schoot. De oude wijk van Estapona ligt als het ware naast de deur. Of toch meer zin in een slenterpartij over een markt? Ga dan naar Fuengirola, waar me dinsdag van alle markten thuis Club del Sol kan zelfs in de maanden bogen op een goede ting. De voor het hoogseizoen n voorzieningen zijn dan nog uitg met dagelijks een film en meer talnment binnenshuis. De kans, Guillaume Driessens of Ferdinarx ke tegen het lijf loopt, is bij groot. Deze Belgische ploegleide fereren deze stek om hun wieli de nodige „ambiance" bij te voor het nieuwe seizoen. Torremolinos Zo'n tachtig kilometer verder, kustweg waar de nieuwe hote het teruglopend toerisme bij h< i zijn blijven steken, dringt de wa braadworstjes en patat al in j voordat je nog maar één stap 1 toeristencentrum Torremolinos h zet. amm Kolossen van hotels, tien tot etages hoog, een enorme druk zenden toeristen van alle mogei tionaliteiten, onder wie zeer veei landers, knetterende muziek, m een uitgelezen strand... Voor i zoekt heeft Holiday Club in Toi nos het drie sterrenhotel Pon J met duizend bedden afgehuurd een atletiek- en voetbalstadion s taf gasten ter beschikking. Het zijn Engelse voetbalploegen, zoals JP? Bromwich Albion en Norwich, I»* deze mogelijkheid gebruik mak f*J daarom hun tenten in dit clubhc slaan. Natuurlijk weer de gebrul waterpolo- en zwemwedstrijden mna onderling partijtje voetbal, mat het strandstoeltje, waarin je lekke bakken met een pilsje bij de ht wanneer het te gortig wordt een i zee... Veel is er gedaan om het binnent ren zo aantrekkelijk mogelijk te n Zelfs kun je er in alle rust een p biljart spelen en 's avonds op« nachtclub met een keur van inte nale atiesten zijn deuren om de gasten te verpozen. Onze eerste en laatste indruk is wel, dat je over een ijzersterke a moet beschikken en een keihard ning van enkele weken achter moet hebben, wil je voor de voli derd procent kunnen genieten va ciubvakantie. HAN NIEUW Dt gatten worden zo aengeneain mogelijk gehouden! Vier landen dingen eensgezind naar de gunsten van vakantiegangers, die het wat zuiniger aan willen en moeten gaan doen. België, Duitsland, Frankrijk en Luxemburg zien nieuwe mogelijkheden voor de nabuurgewesten, waar vroeger zoveel van onze landgenoten hun eerste buitenlandse vakantie doorbrachten: Ardennen en Eifel. Dit „hart van Euro pa", zoals een toeristische werkge meenschap van de vier het noemt, klopt vol verwachting. Het ligt, zoals de Vla mingen dat noemen, op spuugafstand van ons land en biedt nog dezelfde ge neugten als vroeger, toen jongelingen In pofbroek en meisjes met een vlinder aan de rok het middelgebergte per fiets doorkruisten. Het massatoerisme Is er dermate streng geweerd, dat In de landelijke pensions soms nog een lampetkan wordt gesig naleerd en In menige hotelkamer eigen douche en toilet ontbreken. Maar reno vaties zijn er aan de orde van de dag. Luxemburg neemt in een vijfjarenplan 80 hotels onderhanden en ook elders werpen aanpassingen hun vruchten af In de vorm van hedendaags comfort. Eenvoud en rusticiteit blijven echter het kenmerk van deze gewesten, die al sinds 1959 gezamenlijk een beroep doen op de Nederlandse vakantiegan gers. Dank zij deze eenvoud kan men In de advertentierubrieken „een rustig pension In de Eifel" geannonceerd zien, met terras en zonneweide, waar vol pension wordt aangeboden voor DM 21,- per dag. En dat Is dan ook nog een ANWB-bondshotel. Logies met ontbijt vanaf een gulden of twaalf behoort tot de mogelijkheden In de dorpjes van Ardennen en Eifel, waar menige slager kamers boven zijn winkel verhuurt en een eigen paté op de ont bijttafel zet. Prijzen dus, die zich aan passen bij het jeugdsentiment. Wat de gewesten te bieden hebben Is veel Ne- dagelijks 200 ton mineraalwater naar de oppervlakte stuwen. Dat de lotsverbondenheid van de vier landen niet wordt gesuggereerd alleen maar om vakantiegangers derwaarts te lokken, blijkt uit het milieubeheer. Reusachtige gebieden staan onder ge zamenlijk toezicht van natuurbescher mers. Het grootste heeft een oppervlak te van 67.000 hectare en omvat zowel het reservaat van de Hoge Venen (Bel gië) als Herzogenwald, het ook Duitse natuurpark Nordelfei. enzovoort. Burg Hengebach, gelegen In een Duits-Belgisch natuurpark bij Heim- bach. derianders bekend van dagtrips of een weekendverblijf. Sinds die vooroorlogse ontdekkingsrei zen Is er betrekkelijk weinig veranderd als men de krans van steden (Luik, Aken, Bonn, Keulen, Brussel, Luxem burg, enzovoort) mijdt, want ook daar heeft de vooruitgang toegeslagen. Het natuurschoon Is reeds In alle toonaar den bezongen: de wouden en vulkani sche meren, ravijnen, waarin riviertjes hun haarspeldbochten nemen, grotten, hoogvlakten, rotsen en geneeskrachtige bronnen, die bijvoorbeeld in de Eifel Een Hollanda eethuisje In het Luxemburgse Larochette. Daar al, nog geen halve dag gaans van de vaderlandse grens... Sinds 1978 zijn strenge maatregelen van kracht, er mede op gericht om het toerisme in goede banen te lelden. Het „land zonder grenzen", ook wel gepre senteerd als „tuin van Europa" vormt nog een harmonisch geheel, waarin zelfs de vele stuwmeren geen dissonant vormen. Het krijsen van bolides op de renbanen van de Nürburgring en Fran- corchamps verstoort de idylle af en toe, maar Ingetogen processies zorgen voor tegenwicht. De springprocessie In Echtemach bij voorbeeld. De deelnemers Illustreren een eeuwenoude hinkstapsprong, op weg naar de eeuwigheid. Een tweedui zend jaar oude cultuur geeft ook aan het landschap een zekere devotie. Kloosters, ruïnes, kerken, kastelen, burchten en veel oude, knusse stadjes (Durby, Monschau) staan hoog geno teerd op de lijst van bezienswaardighe den. Van hieruit trok Godfried van Bouillon ter kruisvaart naar het heilige land. De kluizenaar Hubertus aanschouwde het kruisbeeld op de kop van een hi Karei de Grote had in de omgevii Aken zijn jachtgebied. Zelfs de fl nen hebben in Ardennen en EIH sporen nagelaten. Veel Nedt komen er op bekend terrein. Hei se aanbod in deze vakanties-die huis omvat een sector van de nen, waar een geringer aantal li noten wel eens heeft rondgei Charleville-Mezières wordt genoe» de hoofdstad van dit gebied. Heti een aantal schilderachtige dorpje Maas, Chiers, Aisne en Bar, mas het riviertje Semois, als binden ment. Dat wild kronkelende stroompje schrijdt daar zeer gracieus de gret België en Frankrijk. Wie Bouillon roemruchte kasteel bezocht heel eens koers moeten zetten naar waar een reusachtige burcht de dacht trekt. Het heeft een grote f speeld in de Frans-Duitse oorkn 1870 en de vestingwerken vorm» altijd een attractie. Elk van de vier landen levert een bijdrage aan deze vakantie grenzen. Ook op culinair gebied, meer met veel wildschotels. Een I mend aantal Nederlanders gaat alleen op zomervakantie, maar ot wintersport. Zowel België als Doll biedt daartoe faciliteiten. De „snt zekerheid" laat soms te wensen omdat deze skigebieden geen hog i/eau bereiken dan circa 800 Omdat ze zo dicht bij huis hoort het skiën voor dai uit ons land er tot de mogelijkl Inlichtingen over arrangementen, chures, enzovoort zijn verkrijgt)* de nationale verkeersbureaus van vier landen in Amsterdam en Den L J. LS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4