bulgarije een ver balkanland dat dichterbij wil komen BERT JA N M KONVA 1 Een Bulgaaree zigeunervrouw die houtsnijwerk verkoopt; zij behoort met Turken en Grieken tot de etnische minderheidsgroepen in Bulgarije. Wie even afwijkt van de geëffende toeristenpaden vindt petieterige vissersplaatsjes aan de Zwarte Zeekust waar de vis nog lang niet duur betaald worden. Iets meer dan een eeuw geleden nog een onvrij land, hevig worstelend onder het Turkse juk, blootgesteld aan de afschuwelijkste wreedheden en tegelijkertijd driftig bouwend aan een nieuwe, eigen cultuur. Een probleemgebied op de Turkse Balkan, toen nog „de zieke man van Europa". Maar toch, in 1981 een feest vierende staat die prat kan gaan op een bestaan van niet minder dan 1300 jaar, Bulgarije: een land dat in korte tijd de schade van eeuwen heeft moeten inha len, een hevig aan zichzelf werkende communisti sche staat, die zich steeds meer in de westerse „kij ker" manoeuvreert. Zelfstandig sinds het jaar 681 en daarmee een van de eerste werkelijke staten in Europa met een geschiedenis die voor de wester ling in hevige mate oosters en bloederig is. Bulgarije, een land dat nog een jaar of vijftig geleden geheim zinnig romantische stof kon opleveren aan roman schrijvers, maar dat inmiddels een stuk Balkan is ge worden dat zijn grenzen gastvrij heeft opengezet en zich vooral via het toerisme op steeds meer Westeu- ropese belangstelling mag verheugen. Bulgarije, een land dat bijna drie keer zo groot is als Nederland, een inwoner tal van 9 miljoen heeft en jaarlijks een totaal aantal toeristen van 5,1 miljoen op bezoek krijgt. Onder de westerse toeristen is Nederland een goede vier de. Door de hevige prijsstijgingen in de klassieke vakantieparadijzen als Span je, lijkt Bulgarije een redelijk alternatie ve bestemming te kunnen worden. In elk geval: een land om te leren kennen.. In 1838 schreef een Engelse architect, Thomas Allon, al in „Het geïllustreerde Osmaanse Rijk": „Nergens ter wereld kan men zo n roerende gastvrijheid aantreffen als bij de Bulgaren. De gast vrijheid is er allen aangeboren, arm of rijk". Gabrovo, een plaats in midden-Bulga- rlje, op de weg van de befaamde Ro- zenvallei naar de oude hoofdstad Veliko Farnovo. Een hooggelegen terras-res taurant met levende muziek: Zware, meest besnorde, donkere mannen be spelen de accordeon en typische Balkaninstrumenten als de gajda (een doedelzak) de kaval (lange open fluit) en de gadulka (peervormige driesnarige viool). Na het eten, met de onvermijde lijke, maar lekkere „sjopska salata" Er is niets ongewoons aan werkende vrouwen in de stadsperken. Franken waren de meesters van Con- stantinopel, maar zij zijn nu ook aan mij onderworpen. Want zo was het de wil van God, zonder wie geen werk kan worden volbracht en geen woord kan worden gesproken". Trotse taal van een veroveraar, frap pant contrasterend met de woorden van de grote Khan Omourtag, in dezelf de Kerk van de Veertig Martelaren: „Zelfs als hij goed leeft, zal de mens sterven en zal er een ander worden ge boren". De graven werden er geplun derd, er prijken zelfs Arabische versie ringen op enkele zuilen, als posthuum bewijs van zijn woorden. Maar het oker- kleurige stadje biedt resten genoeg van latere geschiedenis, de nationale ople ving van de negentiende eeuw. Er is niets romantischer dan onder een door ranken overdekt restaurantje, dat die naam eigenlijk nauwelijks verdient, met de Bulgaren het zo uit de oven gehaal de gele, ronde brood (pita) te breken en volgens nationaal gebruik in de kruiden te dopen. Verstopte kloosters Het Bulgaarse binnenland zet je voort durend voor verrassingen. Op de meest onherbergzame plekken kom je de mooiste kleine kloosters tegen. Bijna verstopt in de bergen, of onbereikbaar hoog er boven op. Ook al een restant van de vijf eeuwen Turkse overheersing, toen het Grieks-ortho doxe geloof een veilig heenkomen moest zoe ken voor de volgelingen van Mohammed. Zelfs woonhuizen werden vaak als kleine vestin gen gebouwd, getuige de grimmig ommuurde huizen in het dorp Ar- banasi, vlakbij Tarno- vo. Van de kloosters is het Rila-klooster onder Sofia in het Rila-ge- bergte, dat grenst aan de hoge, ruwe kale top pen van het indrukwek kende Pirin-massief met z'n vele kleine bergmeertjes, een ware vesting. Het Rila-klooster werd duizend jaar geleden gesticht door de asceet Ivan Rilski, maar z'n huidige staat dateert van de vorige eeuw met 'de typische trekken van het weergevonden na tionale bewustzijn van de Bulgaarse kunste naars van die tijd. Een prachtig mengsel van bogen, zuilengaande rijen, houtsnijwerk en schilderingen. Werk van de in vele kerken uit die tijd aanwezige Zachari Zograph, prachtige ikonen muurschilderingen, maakt van het als een vesting gebouwd kloos ter in de bergen een van de grootste toeristische trekpleisters van het Bul gaarse binnenland. Minder indrukwek kend, maar in hun intimiteit bijna-idyl- lisch zijn beroemde kloosters als het Preobrazjenski-klooster bij Tarnovo en het Batsjkovo-klooster bij Plovdiv. Wie kans ziet wat van de doorgaande wegen af te wijken, kan de verrassende samenstelling van de Bulgaarse bevol king ontdekken. Langs de grenzen met Griekenland en Turkije in het zuiden, onder Smoljan bijvoorbeeld, voorbij het wintersportcentrum Pamporovo, nog vele Turkse inwoners die Mohammeda nen zijn gebleven. De vrouwen zie je in een soort wijde broeken op het land werken. In het noorden bij Sjumen, waar de grootste moskee in Europa buiten Turkije staat, eenzelfde beeld. In de bossen en dorpen duiken groepen zigeuners op, met muziek en vaak nog steeds vergezeld van een beer die op vioolmuziek danst. In toeristencentra vertonen „beremannen" zelfs een ge vecht met hun beesten, dat overigens meer lijkt op het hangwerk van twee vermoeide boksers. De beer blijkt bo vendien nogal aan gevaar te hebben in geboet, want nagels en tanden zijn weggehaald en dat maakt een wat arm zalig monster van Bruintje. De meeste toeristen uit het Westen ko men uiteindelijk toch aan de Zwarte Zee-kust terecht, waar een standvastige zon de grootste trekpleister is. De Bul garen hebben aan die kust enkele zui ver toeristische centra gebouwd in de buurt van grote steden: Het Gouden Strand (Slatni Piasatsi) bij Varna, het Zonnestrand (Sluntsjev Briag) bij Boer- gas, Albena en Droesjba. Het zijn welis waar opeenhopingen van hotels en res taurants, maar de gunstige ligging aan de voet van bergen of heuvels of in een bosachtige omgeving geeft die steen massa's toch een intimiteit waarbij je genoeg notie van de natuur houdt. Het Gouden Strand bij Varna heeft dui delijk de voorkeur van de Nederlandse toerist. Het is iets eleganter van opzet en kleiner dan het centrum bij Boergas, dat daarentegen meer vertier biedt. Bij dat vertier houdt Bulgarije de eigen folklore zeer hoog. Specialiteiten-res taurants in oud-Buigaaree stijl brengen voortreffelijk eten (wie van lamsvlees of lamseoep houdt, kan zijn hart ophalen), er zijn bars in de vorm van zigeuner kampen, schaapskooien waar bediend wordt in klederdracht en het show-pro gramma zit vol met volksmuziek en volksdansen. Gecultiveerde folklore op de rand van de kitsch weliswaar, maar af en toe springt deer toch iets uit dat niet ao gelukt is en het warmbloedige Beikan-karakter nog niet heeft vertoren. Zoals de dans van harmonica-speler Vleermuizenmest Wie zich niet alleen aan die kust op houdt, kan een ongelooflijk interessante vakantie beleven in Bulgarije, dat overal getuigt van het roerige verleden. Een verleden dat overigens al 5000 voor Christus begon toen de Thracleche rui ters zich op de Balkan vestigden. Rots tekeningen met jacht-en liefdesscènes uitgevoerd in vleermuizenmesl grot van Rabisja getuigen van historie. Het Eerste Bulgaarse Rijk stand als Proto-Bulgaren en stammen de handen weerstand te bieden aan buiten, in het bijzonder van tijnse keizerrijk van Konstantijn de. Het is 681 en dat nieuwe Khan Asparouh is dan een ste Europese staten al mag natuurlijk niet een te voorstellen. Het is het ke, maar ook bloedige heersing door de partijen door de Basilius II, die de naam krijgt. In langste overheersing, die ken, die tot 1878 zal duren, snelt dan Bulgarije te hulp en het officieel. De achttiende en de leveren de roerigste De ruïne van een van de vele eeuwenoude kerken in het vissersdorpje Nessebar op een schiereilandje dat ligt uit te hijgen van het verleden in de Zwarte Zee. (witte kaas gekruimeld met tomaten, komkommer en paprika) en de echte Bulgaarse yoghurt, waarbij vergeleken wat er hier in Holland als zodanig ver kocht wordt maar een dun aftreksel is, vragen een man en een vrouw of ze aan ons tafeltje mogen komen zitten; het restaurantje is verder vol. Bij „Slivova" (Bulgaarse pruimenjenever) ontspint zich zo goed en zo kwaad als het kan een „gesprek" over de kwaliteit van drinken en eten in Bulgarije, waarbij het woordje „dobre" (goed) het meest ge bruikt wordt. Er worden over en weer rondjes aangeboden tot wij afrekenen en willen opstappen. Wij worden echter schielijk weer op onze plaats gedrukt door Marin en Jana en terwijl hij haastig vertrekt, verzoekt zij ons dringend even te wachten. Even blijkt een dik half uur te zijn, maar dan tovert een glunderende Marin een fles thuisgestookte slivova tevoorschijn. Voor de Hollander, nazdravè, proost. Het roerende afscheid krijgt een nog roerender anti-climax als wij vergeten dat het papiertje om de fles geen bo dem heeft. De fles overleeft het niet en terwijl de doordringende lucht van de slivova om ons heen walmt, staan we gedrieën in tranen. Zomaar een voor beeld van spontane reacties die een buitenlander te wachten kunnen staan in Bulgarije. Sofia, de wat grijzig aandoende hoofd stad van Bulgarije met zijn Byzantijnse kerken en minaretten als vingerwijzin gen naar de Turkse overheersing van vijf eeuwen in het verleden. Plaats van handeling: de espressobar in de hoge hal van het oude, naar vergane glorie ogende hotel Balkan. Er onstaat een gesprek een beetje Engels, een beet je Duits en een beetje Frans met een aantal jonge Bulgaren. Van de koffie komt de cognac en van de cognac een uitnodiging om met ze mee te gaan. Naar huis, bescheiden aantal kamers in een Frans aandoend appartementen huis waar Ivan met zijn Zlata en een baby bij grootmoeder inwoont: Turkse koffie, zeer zoet gebak plus de familie albums volgen en een uitnodiging om de dag daarna met hen te gaan eten. Baj Banayot (Baj is een voor- of achter voegsel bij een naam, afkomstig van het Turkse Bey, dat achting aangeeft) bij een „picknick" met een geroosterd wild zwijn in Pamporovo. Wat het moderne amusement betreft, heeft Boergas zonder meer de Bulgaar se topper met een fraai gebouwde Bar Variété, waar je een showprogramma krijgt voorgeschoteld met perfecte bal letten waarvoor het Parijse Lido zich niet zou hoeven te schamen, al is er dan ook geen sprake van bloot. Een ge luk is het dat de Bulgaren hebben be sloten bij Boergas geen nieuwe hotels meer te bouwen. Daarentegen gaan de oudste hotels gerenoveerd worden, en ook dat is nodig want die lopen in luxe een hoop achter bij de nieuwste broe ders in toeristenbehuizing. Co-produkties Het toerisme is een steeds belangrijker bron van inkomsten voor Bulgarije. Dat dit goed beseft wordt, merk je als je na zes jaar weer in Bulga rije komt. Er werken veel jonge mensen in de toeristenindustrie en door hen wordt meer en beter Engels of Duits gesproken dan voordien. Wat de hotels betreft, zijn de Bulga ren enkele internatio nale co-produkties aan gegaan. Zoals met de Franse Novotel-groep, die onder meer in Plov div een fraai hotel heeft, en laatstelijk met de Japanse Otani- groep via hotel Vitosha, aan de voet van de ge lijknamige berg bij So fia. Een reus van een hotel met congresmo gelijkheden, een Ja panse tuin en nota bene een Japanse keuken naast een Bul gaarse. Bulgarije werkt aan de kust met een uniek talon-systeem, dat inhoudt dat je voor het eetgedeelte van je volpension- boeking bonnen krijgt die je naar eigen goeddunken mag besteden. Een toerist is dus niet gebonden aan het hotel waar hij z'n vakantie doorbrengt, maar kan elders naar keuze gaan eten. Een sy steem dat mogelijk is omdat al die res-, taurants toch bedrijven zijn van een en dezelfde staat en dat als voordeel heeft dat je niet vast zit a^n de eentonige kaart (met meestal wel prima vlees) van de gewone restaurants. De bediening is daar overigens zeer verschillend. Het ontbreken van privé-interesse bij de omzetten, maakt een deel van het -be dienend personeel uitgesproken lang zaam en nauwelijks ontvankelijk voor beleefde aansporingen. Maar even goed kan een beetje vriendelijkheid en het laten doorschemeren dat je geen Duitser bent, wonderen doen. Overigens is die Bulgaarse kust een unieke ontmoetingsplaats voor Oost en West: Tsjechen en Polen zijn er en West- en Oostduitsers maken er afspra ken die in hun thuislanden niet mogelijk zijn. Inmiddels heeft het in Polen en Tsjecho-slowakije schrikbarende vor men aannemende „zwart wisselen" van geld, ook z'n intrede in Bulgarije ge daan. Zo'n zes jaar geleden was daar nauwelijks iets van te merken, maar de constante confrontatie met buitenlan ders. en mogelijk ook het ontstaan van de Corecon-winkels waar de toerist voor valuta goedkoop westerse én Bul gaarse produkten kan kopen, heeft ook hier veelal jonge mensen met hun neus op de hardheid van de wersterse valuta gedrukt. Je krijgt bijna drie keer zoveel voor je gulden als van de officiële wis selkantoren, die al een speciale, gunsti ge toeristenkoers hanteren. Maar het blijft een illegale, strafbare zaak. waarmee je je uiteraard een hoop ellende op de hals kunt halen. Betalen is er dan absoluut niet bij en zelfs de door ons bestelde fles Russi sche champagne wordt door hen vol daan. Uiteraard is er de nieuwsgierig heid: Hoeveel verdien je, wat kun je er voor kopen, hoeveel is je huur? Bij een simpele vergelijking blijkt in elk geval dat we in de praktijk allebei even weinig overhouden en dat geeft een aardig so lidariteitsgevoel en de basis voor een afspraak een week later als we weer in Sofia zullen zijn. Zeven dagen later zitten we met niet al te veel verwachting opnieuw in de espresso-bar van hotel Balkan. Maar jawel daar verschijnen de Bulgaren, vier man sterk. Enbeladen met ca deautjes: souvenirs, Bulgaarse dranken en de bontmuts waarvan ik me eerder had laten ontvallen dat die zo mooi was. Krakkemikkig Wie een paar maal door Bulgarije heeft gereisd en het geduld kan opbrengen voor een taalkundig wat krakkemikkig contact, kan ettelijke van die ontroeren de ontmoetingen verhalen. Reizen dóór Bulgarije is verreweg het meest interes sante. De wegen zijn niet onredelijk, aan snelwegen wordt gebouwd, volgens een Bulgaarse journalist 100 kilometer per jaar. In dat binnenland toont Bulga rije z'n ware gezicht. Dorpjes waar je de oudere mannen zachtjes zingend aan een tafel buiten kunt vinden, terwijl on der die tafel het aantal lege wijnflessen groeit; het 150 kilometer lange en 15 ki lometer brede Rozendal tussen de Hoge Balkan in het Noorden en het Sredna Gora-gebergte er onder. Een uitgestrekte zee van rozen, voorname lijk gekweekt voor de rozenolie waarvan Bulgarije de grootste leverancier ter wereld is. De roos, hoewel oorspronke lijk waarschijnlijk vanuit Turkije inge voerd, is het symbool voor Bulgarije ge worden. Ook al omdat juist in dit Ro zendal een belangrijk stuk Bulgaarse geschiedenis ligt. In 1876 brak er de volksopstand tegen de Turkse overheersers uit, en de vrij heidsapostel Levski werd er geboren, e- venals de dichterrevolutionair Botev. Wat verder naar het Noorden ligt Veliko Tarnovo, schilderachtig gedrapeerd langs de drie bochten van de rivier de Jantra, met een wirwar van huizen als met nonchalante hand op elkaar gesta peld en uitgestrooid tegen de hellingen van het dal. Door de Boyaren-broers Assen en Peter in 1187 als hoofdstad gekozen voor het Tweede Bulgaarse rijk, nadat de overheersing door de By zantijnse vorsten was doorbroken, en de daaropvolgende eeuw al een „twee de Constantinopel en het derde Rome" genoemd. Veel van de vroegere grootheid is er niet over, een muur. een kapel en vele fundamenten, want ook hier is het Turk se kromzwaard van de historie hevig te keer gegaan. Of het moeten de woor den van Ivan Assen zijn op zijn zuil: „Ik, Ivan Assen, zoon van de oude Assen, in het twaalfde jaar van mijn regering, heb gestreden in Roemenië, het Griekse le ger verslagen en al het land veroverd van Adrianopel tot Dyrrhachium. De >A»* Bulgaarse contrasten: een gemotoriseerde gent tegen de achtergrond van een eeuwenoui i*. te feodale bestuurders, Ottoman dag en nacht bij Bulgaren binnf nen vallen en daar behalve de v ook de beste spijzen en dranke halen en tenslotte nog een „D vragen, een belasting voor het pen van de Turkse tanden op gaarse vlees. Uit die tijd, zegt haal, stamt de Bulgaarse gewoo nee te schudden als ja bedoeld en ja te knikken als wij nee schudden. Met het Turkse mes keel zou ja knikken onmogelijk den zijn voor de Bulgaren, die maar negatief zijn gaan bewi het hoofd om positief te ant' Het blijft trouwens altijd even als je met een Bulgaar pratend ressantste verhalen zit op te di! wijl hij voortdurend met een be( uitdrukking op zijn gezicht „nf schudden. De Russische hulp van tsaar Al in 1878 is overigens de basis Bulgaars-Russische vriendscl daarmee is Bulgarije een van ge Oostbloklanden waar die schap een werkelijke basis hi de Bulgaarse regering tijdens dl de Wereldoorlog de kant van mogendheden koos, weigerde niettemin de oorlog aan Rusland] klaren. En toen Rusland Bulgf binnenviel, kregen de Russii pen grote steun van de sterk gi communistische beweging van Gheorghi Dimitrov, de man die zamen met onze landgenoot I terecht stond in Hitiers beruchte na de brand in de Reichstag. Bulgarije, volgend jaar 1300 ji doet alle moeite internationale ting te vinden. Het toerisme is te onderschatten middel in de sche groei van Bulgarije. Ne< spreekt ook daar z'n woordje me Om dat allemaal te vieren, zal M Bulgarije in Nederland van ziek spreken met een serie exposities zoeken van Bulgaarse dansgri de onvolprezen opera van Sofia rije, een ver Balkanland dat d' dichterbij wil komen. Wie in over politiek praat, krijgt een an dat duidelijk is in z'n vaagheid: zijn net ais jullie, ook een klein

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2