J in reis- I wereld meer eerbied voor grijze haren... derlandse reiswereld gaat op de kleintjes let- en reisorganistie heeft tenminste al aange- d, dat zij haar vakantieprogramma's niet gratis kan verstrekken. Er zal twee en een ulden voor neergeteld moeten worden en al- die later boeken krijgen dit bedrag terug, deze reisbijlage werpt het grote inleveren B1 zijn schaduw vooruit. De meeste vakantie- rs willen best wat zuiniger aan doen met de kra jzen en/of nauwlettend hun benzinemeter in eta en houden. Het logische gevolg daarvan is krimpende horizon voor het toerisme buiten x. Mjrenzen. Vandaar dat men in dit nummer te~ fs zal zoeken naar exotische reizen naar ver- a**, den. Bewust is gekozen voor vakantiebestem- 1 n niet al te ver van huis, die met wat goede J fa per auto te bereiken zijn. groeiende eerbied voor de grijze haren bij de ouroperators wordt in deze reisbijlage aan besteed aan: een kampeerauto begint elke vakantie al bij lur. 1700 Nederlanders zijn tot die ontdekking nen en hebben zich verenigd in de Nederland- impeerautoclub. ug naar de lampetkan in de Ardennen of in de voor prijzen die zich aanpassen bij het jeugd- nent. Bulgarije, een ver Balkanland, dat dichterbij wil komen. derlanders blijven geloven in de stabiliteit en horigheid van de in cultuur en karakter zo ver lende Joegoslavische volkeren. '5 _|hutromantiek n Spartaanse vorm van kntiebesteding Veekt tot de rten van vele II Noorse stedelingen. -Ulië, de „hak" van de Italiaanse laars, is zich- f( lebleven en heeft tal van gebruiken en levens- uit het verleden bewaard. Portugal, een weelderig begroeid, blijstemmend berg- en heuvelland met stille rotsige baaien en breed uitgemeten zandstranden. Lachende engel in Regensburg, feestelijke barok in Passau en de rust van het Beierse land. Wielewaal" vindt het de normaalste zaak van 'ereld dat ook kinderen met een handicap met 1 teugen moeten kunnen genieten van een va- I fed actie: Wim Hugens ^Beving: Charles Bels £eidóe <2o Af en toe strekt men de benen voor een korte wandeling temidden van overweldigend natuurschoon. De reiswereld verwacht profijt van een „seniorengolf", een nieuw verschijnsel in het toerisme als reactie op een periode waarin alles draaide ohi de jongere generatie. Een recent marktonderzoek heeft uitgewezen, dat in Duitsland miljoenen bejaarden nog de koffers pakken en aan hun vakantie gemiddeld duizend gulden per per soon uitgeven. De Nederlandse touroperators hebben de zilverdra den tussen het goud nooit zo zien zitten, maar zijn door het succes van bijvoorbeeld de „Stichting 55+ Reizen" langzamerhand wakker geworden. Een van onze verslaggevers trof in Oostenrijk zo'n 55plus-groep en volgde de „senioren" op bergen en in dalen. SANKT ANTON Reisorganisatoren hebben tot op heden weinig eerbied ge toond voor de grijze haren, eens zo ont roerend bezongen door Gert en Her- mien Timmermans. De kleurenfoto's in de brochures blijven gereserveerd voor een jeugdiger publiek, vlot ter been en begiftigd met een uitbundige levenslust. Deze eenzijdige presentatie geeft de wat oudere mensen het gevoel, dat zij er niet meer bij horen. De eindeloze va riaties op het thema jeugd en schoon heid wekken de indruk als zou het va- kantieparadïjs ontoegankelijk zijn voor mensen met een kunstgebit, het onge mak van spataderen of enige stijfheid in de gewrichten. Op dit (valse) beeld wordt nu een correctie aangebracht. De zilverdraden tussen het goud. door zo menige touroperator over het hoofd ge zien, worden plotseling bezongen als het symbool van een tweede jeugd. Grootouders die hun kleinkinderen wat toestopten voor de vakantie, maar zelf thuisbleven, deinen nu mee op een nieuwe golf in de toeristenindustrie. Men signaleert deze snel aanzwellende golf bijvoorbeeld in Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk. Speciale aanbiedin gen voor de .derde generatie" eisen daar hun plaats op in warenhuizen, su permarkten en boekhandels, maar ge ven ook aan de reisbureaus een ander gezicht. Grijs? Op reis! Er op uit met de eigen leeftijdgenoten. De „Deutsche Studien-' kreis für Tourismus" te Starnberg heeft de opzienbarende resultaten gepubli ceerd van een marktonderzoek. Conclu sie: mensen van boven de zestig zijn lang zo oud niet, als men altijd heeft aangenomen. (Het ontbreekt hun noch aan reislust, noch aan de middelen om dit verlangen te bevredigen. In Duits land pakten vorig jaar bijna drie miljoen mensen van tussen de zestig en zeven tig jaar de koffers en van de nog oude ren ging maar liefst 37 procent met va kantie; score nog eens 1,8 miljoen pas sagiers. Nieuwe markt Het onderzoek heeft bevestigd, wat veel reisorganisatoren en horecamensen reeds vaag vermoedden. Er kan een nieuwe markt bewerkt worden, een markt die perspectief biedt. Het budget van de senioren blijft slechts ongeveer veertig gulden onder dat van de andere vakantiegangers, hetgeen in Duitsland neerkomt op een besteding van bijna duizend gulden per 60-plusser. Ook in de andere nog welvarende landen van Europa zijn de eerste kab belingen van deze „seniorengolf" gere gistreerd. In Sankt Anton am Arlberg treffen we de 41-jarige landgenoot Wim A. van Zanten aan temidden van 270 andere landgenoten, die al lang geleden de leeftijd des onderscheids hebben bereikt. Hij is directeur van de Stichting 55+ Reizen te Baarn. Zijn groep behoort tot de categorie rei zigers, die energiek de in het voor- en naseizoen dreigende leegstand van ho tels en pensions bestrijdt. Juist daarom worden de oudere mensen overal met open armen ontvangen en kunnen zij profiteren van goedkope aanbiedingen. doelgroep te karakteriseren. „Wij zijn niet zo blij met die „seniorengolf". Nu de boekingen in andere sectoren terug lopen, ziet de commercie er brood in. „Daar komen de oudjes", hoor je nu overal in de slappe tijd, „opa en oma zullen het geld eens laten rollen". Men heeft in Duitsland ontdekt, dat ruim 40 procent van alle 60-plussers die nog met vakantie gaan, over de grens trekt. Een verrassende mobiliteit. Wie nog vi taal is en reiservaring heeft gaat er zelf standig op uit". „Maar veel van de mensen die zich aanmelden voor een groepsreis zijn erg kwetsbaar. Mensen, die vroeger niet de kans hebben gekregen om reiservaring op te doen, alleenstaanden, weduwen en weduwnaren die hun verlies nog niet te boven zijn, eenzamen vaak, soms op aandrang van de kinderen aan het gro te avontuur begonnen („Geniet nu nog maar eens van je geld"). Een groepe ring dus, die terugschrikt voor de kille zakelijkheid van het massatoerisme. Je kunt deze mensen niet bij elkaar in een bus stoppen en ze als stukgoed naar „Dag vader, dag moeder, neem het er nog maar eens van". Zij hebben een zee van vrije tijd en zijn niet gebonden aan schoolvakanties. Ve len van hen beschikken over de midde len om zich een reisje te kunnen veroor loven. Deze „tiendaagse", met Oostenrijk als bestemming, komt hun in totaal op 590,-, inclusief twee overnachtingen onderweg, vol pension ter plaatse, ka mers met eigen douche en toilet, alle verzekeringen, excursies naar Liechten stein en Zwitserland, Tiroleravonden, een afscheidsdiner enzovoort. Bescheiden Toch presenteert de directeur zich niet als een weldoener voor dit deel van de mensheid. Hoewel zijn stichting niet aan de weg timmert en pas vijf jaar bestaat, zal dit jaar het totaal van 4000 passa giers overschreden worden. Een be scheiden aantal dus nog, maar dij past in de stichtingsfilosofie. In Sportcafé Schneider onderbreekt de heer van Zanten even de bespreking met zes chauffeurs over het ophaal- schema voor een excursie, om zijn een hotel verzenden. Ze hebben het maximum aan begeleiding nodig, een persoonlijke benadering, aandacht voor individuele situaties, variërend van hun bloeddruk tot de gevoeligheid voor tocht". De zes chauffeurs knikken instemmend. Zij hebben in de 55-plus formule een gewichtige functie. Het kloksgewijs ver wisselen van zitplaats in de bus voltrekt zich onder hun toezicht. In het over nachtingshotel dienen zij op de bres te staan voor die ene mevrouw, wier dieet extra werk vraagt van de kok, en er voor te zorgen dat een goed diner op tafel komt, enzovoort enzovoort. Gulden middenweg Het reeds genoemde onderzoek heeft uitgewezen, dat de oudere generatie nog veel belangstelling heeft voor ande re bezigheden dan eten en slapen. Ve len zijn nog zeer fit en nemen deel aan allerlei activiteiten, variërend van wan deltochten tot dansen op de tonen van de blaasmuziek. Dat blijkt ook in Sankt Anton. Daar komen de schutters! Er Reizen voor 55plussere worden zelden in de drukke zomermaanden georganiseerd. Voor- en naseizoen garanderen niet alleen lagere prijzen, maar .ook ifrinder drukte. En bovendien dikwijls meer zon dan in de verregende zomer. verzwikte enkels en gebroken benen gezien". Zenuwen gieren zijn passagiers vaak door de keel, als ze er niet zeker van zijn of de begeerde éénpersoonska mers wel aanwezig zullen zijn. Het één- kamersyndroom beheerst deze leef tijdsgroep sterker dan welke andere ook. Maar in die dingen is 55+ onvermurw baar. „Alle afspraken moeten strikt worden nagekomen. Ik neem onder geen beding genoegen met dependan ces. Maar al te vaak denkt men nog, dat er met die „oudjes" wel wat ge schoven kan worden" Hoe komt een 41-jarige dermate in de ban van deze specifieke bejaardenzorg dat hij van „heerlijk werk" gewaagt. („Dankbaarder dan in welke andere leeftijdsgroep ook?"). Er moeten twee ambulances naar Sankt Anton komen om zieken op te halen, twee andere passagiers blijven er achter Hn een hos pitaal en 150 kilometer, verderop ligt een grijsaard uit een andere 55plus- groep op sterven. Daar moet de direc teur morgen zelf beslist heen. Kansbe rekeningen wijzen terecht uit, dat in deze groepen risico's van ziek worden en overlijden groter zijn. wordt met ballen gegooid in het ont spanningspark, men stort zich vrolijk in de jolijt van het „Frühschoppen" en neemt deel aan door een gids begeleide bergtochten. Een stichting als 55+ zoekt de gulden middenweg. Tussen het onpersoonlijke van een vakantie uit de computer en de even afkeurenswaardige betutteling na het bereiken van een zekere leeftijds grens. De directeur maakt ons onge vraagd duidelijk wat hij bedoelt, als wij hem vergezellen naar Seefeld en Schar- nitz, waar nieuwe contracten worden af gesloten met hotel- en pensionhouders. Een „Seniorenurlaub" in de slappe tijd is overal welkom, maar het gevaar dat aldus een soort getto's ontstaat, is niet denkbeeldig. In de Oostenrijkse vak pers is al gewezen op de bedenkelijke neiging, bejaarden als „tweede keus" te beschouwen, temeer omdat in voor- en naseizoen scherpere calculaties wor den gemaakt met een krappe winstmar ge. Een geringschattende behandeling wordt soms hun deel, nonchalance in het dienstbetoon, neerbuigendheid. Wie kan een goede mondreclame ver wachten, als men deze mensen een laf fe eenheidskost voorzet? In een op maat gesneden programma moet reke ning worden gehouden met individuele wen sen. Juist dit publiek is zeer ontvankelijk voor een persoonlijke'bena dering, aldus de waar schuwende stem van deze deskundigen. In ons land zijn het voornamelijk stichtin gen als die in Baarn, het al langer bestaande „Uit boven 60" enz., die er begrip voor heb ben, als de Knödel ie mand als een steen op de maag ligt en er soms tranen vloeien over gerimpèlde wan gen van mensen die zich in de groep toch alleen voelen. Allerlei kerkelijke en sociale organisaties bewegen zich eveneens op dit terrein, voornamelijk binnen de grenzen. Maar niemand weet veel meer over die ou dere generatie dan dat ruim elf procent van onze bevolking de 65- jarige leeftijd heeft overschreden. Dank zij de VUT groeit het aan tal gepensioneerden in snel tempo. Deze markt wordt dus williger. Nie mand weet ook, hoe- Wim A. van Zanten, directeur van de Stichting 55+ veel mensen uit deze Reizen: „Het is heerlijk en dankbaar werk", categorie mee gaan op de „normale" georganiseerde reizen of zich toevertrouwen aan de bureautjes of verenigingen op levensbeschouwelij ke grondslag. De grotere touroperators volstaan met het werven van overwinteraars of inci dentele aanbiedingen voor senioren. Dit jaar heeft de Engelse reisorganisatie Travelscene in ons land de „Club 60 Reizen" gepresenteerd, met al6 be stemming de Spaanse kusten, Mallorca en Malta, maar alle extra's ten spijt (Nederlandstalige verpleegkundigen, enz.) is dat op niets uitgelopen. Mis schien viel het accent ook te sterk op het in populariteit afnemende overwin teren, verblijfsduur tot 22 weken. „Uitbenen" In Scharnitz, onder de machtige flanken van het Karwendelgebergte, maakt di recteur Van Zanten kwartier voor zijn gasten. Een zonder winstoogmerk wer kende stichting heeft het voordeel, dat onderhandelingen op het scherp van de snede achterwege kunnen blijven. Het „uitbenen" van de hoteliers leidt maar al te vaak tot beknibbeling op spijs en drank en op ander dienstbetoon. Van Zanten heeft het oog laten vallen op een rustig gelegen pension. Oosten rijk is voor veel 55-plussers het beloof de land, dank zij de hooggeprezen „Ge- mütlichkeit" en het natuurschoon. „De mensen voelen zich hier thuis. Maar dan moet wel aan allerlei speciale voor waarden worden voldaan. Zout- en vet arm eten, rekening houden met diëten, wandelmogelijkheden" in de omgeving, een rustige ligging, géén hoge bordes sen en trappen, liften, een geduldige en persoonlijke bediening". Later zullen we hem in Duitsland een hotel zien afkeuren, omdat het slechts bereikt kan worden via een pleintje met gladde bazaltkeitjes. „Ik heb al te veel Aan de begeleiding doorgaans vrij willigsters worden vaak zware eisen gesteld. In Sankt Anton hangt de heer Van Zanten urenlang aan de telefoon, als een sociaal werker met avonddienst. Heerlijk werk. Inclusief het inlichten van familieleden, verzekeringsinspecteurs, ambulancediensten, bedienaars van be- Maar lang niet altijd is hij een bood schapper van slechte tijding. Een me vrouw laat weten, dat zij twee warme maaltijden per dag verfoeit en snakt naar de middagboterham. De gepensio neerde tramconducteur heeft zijn porte feuille verloren; medicijnen zijn op en 't recept zit niet in de koffer. Een zeer kordate deelneemster klaagt over volle asbakken in de bus. De bus. Het vervoermiddel dat favoriet blijft voor deze groepsreizen, luchtge veerd, voorzien van alle comfort, nooit meer dan twee jaar oud. Op de muziek- cassette eert men de nagedachtenis van een circusartiest. „Hij was maar een clown". Men zingt uit volle borst mee. Na afloop bespreekt een dame met haar buurvrouw het merkwaardige verschijnsel, dat de Oostenrijkers elk meertje „zee" noemen. „Dan hebben ze zeker nog nooit de Noordzee ge zien". „Hij was maar een clown, maar nu is hij dood". In toeringcars heerst al gauw een sfeer van collectief plezier, een groepsgebeuren onder leiding van har telijke chauffeurs. Maar ten onrechte wordt altijd aangenomen, dat alle oude re vakantiegangers schouder aan schouder in zo'n bus zitten. De Stich ting 55+ Reizen heeft weliswaar 175 op stapplaatsen, maar werft ook passa giers voor luxe cruises en stacaravans aan het Meer van Tiberias. En één van de kerst(vliegreizen heeft dit jaar Mal lorca als bestemming. LEO J. LEEUWIS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1