Ooofheid loor gebruik nedicijnen i^alt mee Slagrooms,» Nederland mogelijk uit Kalkarproject Specialisten akkoord met tariefwi jziging Philips-top liet huizen verbouwen op eigen kosten Onderzoek in Rotterdam naar prostaatkanker Verre Oosten en Indonesië: reis van 27 dagen )ezeweek pj de melkman: Pelle Mug stelt zetel beschikbaar EJNENLAND "LEIDSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 1980 PAGINA 13 NO-ARTS HAMMELBURG: HAAG Het klonk nogal alarmerend wat er Jst werd gesteld door de Nederlandse Vereniging voor Ichthorenden: „Het aantal mensen dat gehoorbeschadi- pen oploopt door het gebruik van medicijnen, neemt Irikbarend toe. Zelfs aspirines kunnen al schadelijk p voor hen die er gevoelig voor zijn". Iemand die dage- 5 met die desastreuze gevolgen, zoals geschetst door 'ereniging, moet worden geconfronteerd, is een oor- Dr. Hammel- Wij spraken derhalve met zo'n arts: dr. E. Hammei- burg: „Nico- Bg, keel-, neus- en oorarts, verbonden aan het Zieken- tine veel |s Leyenburg in Den Haag. Conclusie: Beschadiging schadelijker p het gehoor door het gebruik van bepaalde medicijnen voor het ge- leker mogelijk, maar in de praktijk valt het aantal on- ukken mee. [zijn inderdaad medicamenten, die fcdelijk zijn voor het gehoor. Het ldan vooral de nieuwere medicij- j onder de antibiotica. De chemi- samenstelling van die genees- Bdelen is zodanig, dat zij de gehoor- Jevenwichtsorganen kunnen aan- Jen. Echter, deze medicijnen wor- I niet vaak toegediend en zelden |r huisartsen voorgeschreven. Ze rden toegepast in die gevallen, Brin de bacteriën die bestreden Bten worden ongevoelig zijn voor lmeer gangbaar middel zoals peni- ine. Een voorbeeld is het antibioti- streptomycine, dat vele jaren |rd gebruikt en dat toen het enige s om de tubercel-bacterie te Jrijden. Daarmee zijn inderdaad Bi patiënten doof geworden. Geluk je zijn er de laatste jaren andere Jdelen ontwikkeld die men nu zon- K gevaar bij de tuberculosebestrij- g kan gebruiken", aldus dr. Ham- urg- wie het interesseert en voor de ligheid: antibiotica die schadelijk n zijn voor het gehoor zijn imycine, neomycine, kanamyci- intamycine, framycetine en to- icine. Ook een geneesmiddel als kan gevolgen hebben voor de lit van het gehoor. En wat die 'es betreft: „Inderdaad, die zijn lelijk zodra je er drie weken lang per dag inneemt. Er zijn ontzet- veel medicijnen en voor alle It, dat ze bij overmatig gebruik op of andere manier schadelijk zijn. Het is goed dat het te- oordig moeite kost een patiënt licijnen te laten innemen. Dat is r dan dat men alles wat de dokter ■schrijft klakkeloos accepteert. aan de andere kant is het ook r schromelijk overdreven als een ïder zich een ongeluk schrikt wan- r je haar kind neusdruppels voor- rijft. Die zouden gevaarlijk zijn. s ze met mate worden gebruikt, ;en we blij zijn met medicijnen", gens dr. Hammelburg is er één ;p mensen, die per definitie risico hoor dan me dicijnen". loopt bij medicijngebruik: nierpatiën ten. „De nieren moeten ervoor zorgen dat bepaalde stoffen het lichaam weer verlaten. Werken de nieren niet goed genoeg, dan betekent dat, dat die stof fen (en dus ook medicijnen) langer en in een hogere concentratie in het li chaam blijven dan de bedoeling is. Bij hen is derhalve een goed afgepaste dosering van belang". Oorzaken Doofheid of slechthorendheid kan een heleboel oorzaken hebben. Sommige kunnen verholpen worden, andere helaas (nog) niet. De medische wereld onderscheidt grofweg twee soorten doofheid: de geleidingsdoofheid en de perceptieve doofheid. In zijn alge meenheid kan gesteld worden dat aan de eerste soort wel iets te doen valt en aan de laatste niet. Om het verschil te begrijpen moet men ongeveer weten hoe het oor in elkaar zit. Het oor bestaat uit verschil lende delen. Allereerst is er het uit wendige oor bestaande uit de oor schelp en de gehoorgang. Daarna volgt het middenoor, de ruimte achter het trommelvlies waarin de gehoor- beentjes hamer, aambeeld en stijgbeu gel zitten. Deze gehoorbeentjes vor men een keten van het trommelvlies naar het binnenoor en geleiden het geluid. Het binnenoor heeft de vorm van een slakkehuis en wordt daarom ook zo genoemd. Het is voor een ge deelte gevuld met vocht. Daarna volgt de gehoorzenuw die de prikkels van uit het slakkehuis als signalen door geeft aan de hersenen. Te verhelpen Tot de oorzaken van geleidingsdoof heid behoren de bekende prop in het oor, een gat in of littekens op het trommelvlies, een onderbreking of vergroeiing van de keten van gehoor beentjes, vocht of etter in het midde noor en een niet goed werkende buis van Eustachius. Allemaal afwijkingen, die de geluidsgolven onderbreken en verhinderen dat ze het slakkehuis be reiken. Het zijn afwijkingen die meestal operatief verholpen kunnen worden. Iets anders is de perceptieve doofheid. Die treedt op bij aandoeningen van het slakkehuis en alles wat daarna komt. Op dat moment is er iets mis met het oor als zintuig; een zintuig dat niet meer of in verminderde mate in staat is prikkels aan de hersenen door te geven. En daaraan valt vooralsnog niets te verhelpen. Niet te verhelpen De meest bekende vorm van percep tieve doofheid is die waarmee veel oudere mensen te maken krijgen. Haarcellen in het slakkehuis, die bij het gehoor een belangrijke taak heb ben, nemen naarmate men ouder wordt in aantal af en daarmee ver mindert de kwaliteit van het gehoor. „Overigens geldt dat niet voor ieder een", aldus dr. Hammelburg. „Er zijn bejaarden die nog uitstekend horen. Hardhorendheid is vaak een kwestie van erfelijkheid. Overigens begint bij vrijwel iedereen de gehoorscherpte al af te nemen vanaf de 25-jarige leef tijd". Diezelfde haarcellen worden ook langzaam vernietigd bij mensen die langdurig in een lawaaiige omgeving moeten werken. Lawaaiig kan wor den vertaald in het begrip „80 decibel of meer". Het niveau van geluid wordt uitgedrukt in decibellen. Ter vergelijking: gewoon met elkaar pra ten betekent ongeveer 60 decibel ge luid, fluisteren staat gelijk met een decibel of 30 en het geluid van een straaljager dichtbij bedraagt 130 deci bel. Mensen die bijvoorbeeld langdu rig in een drukkerij werken kunnen dan ook last krijgen van hun oren. al dus dr. Hammelburg. „Van arbeiders die 25 jaar in een textielweverij ge werkt hebben, is bekend dat dertig procent gehoorstoornissen heeft". Om doofheid door kabaal te voorko men, zijn er de bekende oorbescher mers. De wet stelt ze in lawaaiige be drijven verplicht. „Het komt echter maar al te vaak voor dat men ze niet gebruikt. De werkgever zou er meer op moeten letten. Mensen die bijvoor beeld aan de wegen werken (pneuma tische boren) gebruiken ze vaak niet, omdat ze anders niet met elkaar kun nen communiceren. Maar op Schiphol zie je niemand zonder". Koptelefoons keihard aanzetten en veelvuldige be zoeken aan discotheken (110 decibel) zijn uit den boze, zo waarschuwt dr. Hammelburg. Ziekte van Ménière Een andere oorzaak van onherstelba re gehoorbeschadigingen is de ziekte van Ménière. Een ziekte die, daarvan is men nu vrijwel zeker, veroorzaakt wordt doordat de vloeistoffen in het binnenoor onder te hoge druk staan. De gevolgen zijn oorsuizingen, duize ligheid en gehoorverlies. Aanvallen van deze ziekte gaan gepaard met on der meer braken en na elke aanval wordt het gehoor minder. Er is weinig aan te doen. Dr. Hammelburg meent dat die spanningen in het oor vaak sa menhangen met het karakter van de mens die het treft; van de mate waar in hij gevoelig is voor „psychische stress„Als een Ménière-patiënt wat gelijkmatiger zou leven en zich bij voorbeeld wat minder zou aantrekken van de mening van anderen, zou hij er ook veel minder last van hebben". Tenslotte is er de virusinfectie die (ge lukkig zelden) doofheid kan veroorza- kén: de bof, gordelroos en griep. Nicotine Het gebruik van medicijnen valt on der al die oorzaken in het niet. „Over matig roken en de nicotine die men daardoor naar binnen krijgt, is in dit verband veel schadelijker voor het gehoop", aldus de KNO-arts van het Ziekenhuis Leyenburg. LONNEKE VAN KOOT N: Vijf mei examendag IHAAG Een dag als ïjfde mei behoort geen pzijn die voor examens gereserveerd. Aldus CPN-kamerlid J oop Pi die donderdag staats- laris De Jong van on- üs zal interpelleren I school-examens op vijf noemt de vaststelling Ideze datum een eenzijdige I van het ministerie van tegen een herstel ïe vijfde mei als nationale pag. In zijn vragen dringt jf aan op vaststelling van jndere examendag. UTRECHT De algemene ledenver gadering van de landelijke specialis tenvereniging (LSV) heeft gistera vond in Utrecht met grote meerder heid ingestemd met door het LSV-be- stuur voorgestelde tariefwijzigingen. Deze zullen tot gevolg hebben dat de specialisten minder gaan verdienen. De meeste wijzigingen, waaronder halvering van de verschillen tussen klasse-tarieven en la gere' tarieven naarmate meer verrichten gede clareerd worden, zullen vanaf 1 januari 1981 worden ingevoerd. Een commissie van deskun digen zal de regering voor 1 april a.s. advies uitbrengen voor een nieuwe prijsbeschikking. De onlangs door de rechter buiten werking ge stelde prijsbeschikking van de regering kwam neer op een loonmatiging van tachtigduizend gulden in twee jaar. Momenteel leveren de spe cialisten alleen in, door in 1980 de prijzen van 1979 te berekenen. De specialisten vragen de minister rekening te houden met de vrijwillige matiging, die voortvloeit uit de voorgestelde ta riefwijziging. Hoovercraft: vaartuig of voertuig? MAASBRACHT De eigenaar van een hoover craft in midden-Lim burg, zal een proefproces aanspannen over de vraag of zijn hoovercraft een vaartuig is of een voertuig. De man werd door de rijks politie te water gesignaleerd in zijn klein formaat hoover craft, zonder de vereiste re gistratie. Volgens de eige naar, een watersportbeoefe naar uit Valkenswaard, is re gistratie niet nodig omdat zijn hoovercraft geen vaar tuig is maar een voertuig. Volgens hem „vliegt" zijn vervoermiddel zowel boven land als water op tien centi meter hoogte en is er geen sprake van waterverplaat sing. De politie beoordeelt een hoovercraft echter als een snelle motorboot, die ge vaar kan opleveren in de Limburgse watersportcentra. ADVERTENTIE alexander i ,0_ irmbach 5.395.- bechner XAATff.' 0.995.- h» liatr-13.425.- in staat van nieuw _Europa|sjjrootslejmport/e*portspeci Fiets duurder door „ingebouwde" verzekering AMSTERDAM De Ne- derlandse rijwielhande laren zijn van plan al leen nog maar fietsen te verkopen mèt verzeke ring. Zij willen daarmee paal en perk stellen aan het nog steeds stijgende aantal rijwieldiefstal len. Volgend jaar komt er een Amerikaans fietsslot op de markt, waaraan automatisch zo'n verzekering „vastzit". De prijs van de verzekering zit in het aankoopbedrag van de fiets verwerkt. Het vervoer middel wordt daardoor wel een paar procent duurder, maar dat weegt niet op tegen „zo heb je een fiets, zo heb je niets". De verzekering loopt tot een iaar na aankoop, met de mogelijkheid nog eens voor twee jaar te verlengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er bestaat een goede kans dat Nederland uit het project voor de bouw van een snelle kweek reactor in het Westduitse Kalkar zal stappen. Dit omdat de kosten van het Westduits-Belgisch-Nederlandse project, die al gestegen zijn van 1,5 naar vier miljard Duitse Mark, steeds hoger worden. Minister Van Aardenne (economische zaken) overweegt de Nederlandse bijdrage in het project (13,8 procent) aan een maximum te bin den. Hiermee zal de Nederlandse deelname in feite op termijn stoppen. De minister sprak gis teren in de Tweede Kamer letterlijk van een „mogelijke beëindiging" van de Nederlandse deelname in het project Inmiddels heeft België besloten in 1981 maar de helft van de eigen bijdrage in het project te be talen. Nederland zal dit deel zeker niet overne men, aldus Van Aardenne. Hij wees West- Duitsland aan als schuldige voor het oplopen van de kosten. Daarom moet dit land de kosten zelf dragen, aldus de bewindsman. EINDHOVEN De leden van de raad van bestuur van Philips hebben hun huizen weliswaar laten verbouwen door medewerkers van het bedrijf, maar dat is op eigen kosten gebeurd. Met deze mededeling heeft een woordvoerder van Philips gisteren gereageerd op de beschuldigingen die geuit waren in het blad „Philips te kijk", een uitgave van de bedrijfsleden- groepen van de industriebond FNV bij Philips in Eindhoven. Daarin stond dat de huizen van de Philips-top verbouwd en beveiligd waren door Philips-personeel. Ten aanzien van die beveiliging heeft de woordvoerder geantwoord dat het be drijf geruime tijd geleden besloten heeft veiligheidsmaatre gelen te nemen, naar aanleiding van een bomaanslag op een voormalig Philips-directeur ën de bedreiging van top-indu- striëlen in het algemeen. In het artikel in „Philips te kijk" is te lezen dat het huis van een van de topmensen is voorzien van kogelvrij glas, een radarinstallatie en tv-bewaking. AMSTERDAM Pelle Mag heeft zich teruggetrokken als lid van de Amsterdamse gemeenteraad. Zijn terug keer in de raad zou „grote conflicten" in de partij ver oorzaken. Mug heeft dit gis termorgen op een persconfe rentie gezegd. Pelle Mug, PvdA-fractievoor- zitter in de Amsterdamse ge meenteraad, trok zich in au gustus terug als kandidaat wethouder, nadat hij ervan was beschuldigd een woning boven de huurgrens te hebben verhuurd. De onderzoekscom missie heeft hem op dit punt van alle blaam gezuiverd. Mug toonde zich verheugd over deze conclusie, maar besloot zich, om „persoonlijke rede nen", terug te trekken. Bijna 100 min. voor Rotterdam ROTTERDAM Minister Beelaerts van Blokland (volks huisvesting en ruimtelijke or dening) heeft 98,3 miljoen gul den ter beschikking gesteld van de gemeente Rotterdam voor de herstructurering van de oude havens. Daartoe heeft hij gisteren een overeenkomst getekend met het gemeentebe stuur. In de oude havengebie den kunnen circa 7.750 wonin gen worden gebouwd, waar van zestig procent in principe in de woningwetsector. APELDOORN Een uit slaande kapbrand heeft gisteravond in de nieuw bouw van het toekomstige Rijksmuseum Paleis Het Loo een schade aange richt van naar schatting enkele tiendulzende gul dens. De brandweer van Apeldoorn en Beemte kwam er aan te pas om de brand te doven. Binnen drie kwartier kon het sein brand meester worden ge geven. Onder de honder den toegestroomde men sen die naar de brand ke ken bevonden zich ook prinses Margriet en haar man, mr. Pieter van Vol lenhoven. AMSTERDAM Het instituut voor sicoale oncologie van het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) gaat in april vol gend jaar in Rotterdam een onderzoek beginnen naar de oorzaken van prostaatkanker. Prostaatkanker, waaraan voornamelijk oudere mannen lijden, heeft de afgelopen tien jaar aan 13.800 mensen het leven gekost. Er worden vierhonderd mannen bij het onderzoek betrokken: tweehonderd patiënten en tweehonderd mannen in de controle groep. Een van de redenen voor het onderzoek is dat nog maar weinig tot niets bekend is over het onstaan van prostaatkanker. Op de „wereldranglijst" staat Nederland voor wat betreft deze kankervorm op de vijfde plaats. Amerika staat nummer één. ADVERTENTIE Uw krant samen met Unitra vel Het Verre Oosten en Indonesië samengevat in één reis. Een 27-daagse tour door de gordel van smaragd met tot slot bezoeken aan Singapore en Thailand. Een uniek, onvergetelijk en exclusief geheel, dat uw krant in samenwerking met het reis- en passagebureau Unitravel (gespecialiseerd in deze tours) heeft gebundeld van 27 fe bruari t/m 25 maart 1981. We doen slechts een greep uit dit met zorg tot stand geko men programma: bezoeken aan de plantentuin van Bogor en de heetwaterbronnen van Ciater, de adembenemende treinreis van Bandoeng naar Djokjakarta, de visite In het paleis van de sultan, een excursie naar de Boroboedoer, varen over het Tobameer, een bustocht langs de koffietui nen, de olie- en rubberplantages op Sumatra, lekker luieren op het goudgele strand van Bali, een sight-seeingtour door Singapore en een bezoek aan de drijvende markt van Bangkok. Nogmaals, het is een kleine greep uit het fascine rende gebeuren dat u op deze reis te wachten staat. De prijs van deze tour is 3985 p.p. op basis van een twee persoons kamer, alle met bad of douche en toilet. Toeslag éénpersoons kamer 475. Inbegrepen: vliegtocht per lijndienst KLM/Garuda economy klasse; alle vervoer in Indonesië, Bangkok en Singapore, een groot aantal maaltijden en excursies, alsmede entree gelden en fooien; lokale gidsen; Nederlands sprekende reisbegeleiding; luchthavenbelasting en vrije bagage van 20 kg p.p. Niet inbegrepen: uitgaven van persoonlijke aard, alsmede visakosten en verzekeringen (door Unitravel te regelen). Mi nimum aantal deelnemers: 25 personen. Uitgebreide informatie en reserveringen uitsluitend bij reis- en passagebureau Unitravel, Piet Heinplein 1, Den Haag, tel. 070-469699*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13