Actrice als toto gr ate gedateerd tot en met E Nobelprijswinnaar Esquivel kondigt vredesfonds aan Van der Duim snelste in trainingsrit Filippijnse kardinaal steunt verzet tegen staat van belecE Ministerie moet over verhoging startgeld KNWU oordeel geven Evangelisch conferentie centrum in Haamstede FRAAIE PLAATJES VANGINA IN ROTTERDAM Boek over nood en hulp in Zuid-Oost Azië Mr. B. A. Schmitz nieuwe voorzitter van de KRO kerk wereld PL KUNST LEIDSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 1980 PAGINi ■ITE ROTTERDAM Daar verschijnt ze dan: een wat klein uitgevallen middelbare dame, de gestalte opge krikt door hoge hakken en de leef tijd vakkundig gecamoufleerd met hulpmiddelen van Elisabeth Arden c.s. „La Lollo", Gina Lollobrigida, „miss" - gescheiden - (ex?)-sex- idool, filmster en fotografe. La Lollo is in Rotterdam om hoogst dezelve luister bij te zetten bij de opening van de expositie van haar (plusmi nus 120) foto's in het Hilton Hotel. Foto's gemaakt op diverse buiten landse reizen, o.m. naar De Filippij nen, India, Cuba, Kenia, Irak, Rus land, en de V.S. Gina, gehuld in een rose robe, resideert op een podium, geflaneerd door zeven heren en een dame, die alle iets met haar komst naar Rotterdam te maken hebben. Zij staat in deze verheven positie de pers te woord. Rotterdam is de tweede stad die ze met haar tentoonstelling aandoet. Daarvóór waren de foto's te bewonde ren in Parijs. „Daar heb ik goede kri tieken gehad, ze hebben heel fijne dingen over mij geschreven". Dat zal dan wel, want wie ter wereld zou iets onaardigs over Gina willen schrijven. Ze heeft een naam, ze heeft toegang tot „de groten der aarde". Zij zelf daarover: „Ik probeer hun persoon lijkheid - die van Castro, Kissinger - in foto's te vangen, maar het gaat mij niet alleen om persoonlijkheden. Ik ben gewoon geïnteresseerd in mensen. Mensen staan bij mij centraal. Natuur lijk is het gemakkelijk met een naam als die van mij, want je krijgt gemak kelijk overal toegang. Daar tegenover staat dan weer dat ik heel moeilijk op straat kan fotograferen. Ten eerste ben ik een vrouw, ten tweede draag ik als vrouw nog een camera, en ten derde ben ik bekend. Ik moet soms de meest vreemde trucs toepassen om iets op de film te krijgen". Dat moet een fotograaf die „miss" Lollobrigida van dichtbij wil fotogra feren ook. Gina wil geen „micro-op name" maximum. „rose dame": „Het volgend jaar ga ik een film produceren. Daarnaast loopt er nog een afspraak voor een speel- contract, waar ik nog niets over kan zeggen. Dat komt rond binnen een maand. Maar nee, geen antwoord verder". Waarom is een actrice gaan fotografe ren? Gina: „Eigenlijk doordat ik ben gaan schilderen, zo'n twintig jaar ge- del Castro, Fellini, beeldhouwer Man- zü, van jonge priesters in de sneeuw op het St. Pietersplein in Rome. Maar toch... als je drie jaar werkt aan een fotoboek, je maakt er 25.000 foto's voor en je selecteert er uiteindelijk 200.... waar ligt dan je winst? Bij een nadere beschouwing van wat Gina Lollobrigida allemaal exposeert in het Rotterdamse Hilton Hotel, zou je moe leden. Want schilderen en fotografie ten zeggen: het is allemaal al een keer liggen heel dicht naast elkaar. Je hebt voor allebei deze kunstvormen een bepaald oog nodig, nou, en dat schijn ik te hebben." Wat doet mevrouw - pardon, juffrouw Lollobrigida liever: acteren of fotogra- [ezien. Gina draagt niets extra's bij tot de ontwikkeling van de fotografie. Niets tot de visie op het mensdom, niets tot een nieuwe benadering van het „onderwerp". Als een goede ama teur 25.000 foto's maakt zal hij er ook feren. Is zij een fotografe of een actri- wel in slagen 120 prenten te selecte- die goed zijn voor een bescheiden Antwoord: „Allebei. Alleen hou ik' tentoonstelling, meer van fotografie dan van film. En waarom? Omdat fotograferen „alleen werken" is. In de film heb je te ma- r ken met zó veel mensen, met wie je twee meter °afstand is hetallemaal rekening moet houden. En Tja, rimpels krijg je alle- als je alleen in je donkere kamer staat, alleen met je films, moet je zelf zien Maar waarom bent u eigenlijk de foto grafie ingedoken, betekent dit dat u helemaal niet meer op het witte doek zult verschijnen? Antwoord van de wat er van terecht komt". De foto's van Gina hebben alle men sen als onderwerp. Er zijn prachtige prenten bij, zoals bijvoorbeeld van Fi- Mies Bouwman, die de tentoonstelling, opende, vond Gina „een fantastisch mens, een capabele vrouw met gran dioze kwaliteiten". Dat zal dan wel. Maar de foto's van Gina sloten mis schien prachtig aan op de expositie „Family of Men" van een tiental jaren geleden. Maar nu zijn ze - net als de. maakster? - een beetje verouderd. LEO VAN DER MEEL De hulp die door een aantal christelijke or ganisaties gezamenlijk in Thailand wordt verleend aan de duizenden vluchtelingen uit Cambodja en Vietnam is zo uniek, dat er een boek over is geschreven. Het eerste exemplaar van dit boek is vrijdag door de schrijver Jan Derix op Urk aangeboden aan majoor Eva den Hartog van het Leger des Heils, die in Thailand de leiding had van het internationale christelijke medische hulpteam. Waarom op Urk? Omdat de Urkers geweldig hebben bijgedragen aan de hulpverlening, on der andere door meer dan een ton in te zame len voor een waterproject. De Urkers toonden dan ook grote belangstelling voor de samen komst met leden van het team en vertegen woordigers van de stichting Hulpverlening Zuid-Oost Azië (ZOA), en World Release. Het initiatief voor het boek kwam van ZOA. Zij vond de journalist Derix, bereid zijn persoonlij ke indrukken, opgedaan tijdens reportagereizen voor de Persunie, Audet en Zuidoost Pers, op papier te zetten. „Het boek is een voorbeeld van concrete oecumene", zei de auteur, toen hij het boek presenteerde. Het boek is geschreven als ooggetuigeverslag van Derix, die een indringend beeld geeft van het grootschalig lijden en sterven in het Cam bodjaanse grensgebied in het laatst van 1979. Honderdduizenden uitgeputte en zieke mensen vluchtten toen uit Cambodja naar Thailand, waar een uniek team van artsen en verpleeg kundigen, uitgezonden door een internationaal consortium, de nood probeerde te lenigen. In dit consortium werd van Nederlandse zijde deelgenomen door ZOA, Tear Fund Nederland en het Leger des Heils. Eva den Hartog kreeg de leiding. Dit christelijk medisch team kon zijn werk doen dankzij giften, die tot een be drag van meer dan 5 miljoen gulden binnen kwamen. Het boek is opgedragen aan Eva den Hartog, met wie de schrijver gesprekken heeft gevoerd, evenals met andere Nederlandse teamleden. De titel is ontleend aan wat een jon ge vrouw die 46 familieleden had verloren, te gen Derix zei: „Zolang ik leef, bouw ik huizen". De schrijver gaat ook in op de problematiek van de vluchtelingenstromen in Indo China se dert 1973. In het boek zijn 48 foto-pagina's op genomen waarvan 16 in kleur. De heer Derix vertelde onder de indruk te zijn van de bezieling, die er van Eva den Hartog uitging en van haar onbeperkte inzet. Nadat ook de heer Andy Bishop, vice-president van World Release een exemplaar had ontvangen hield Eva een geestdriftige toespraak. Team work is het geheim van het succes, merkte zij op en bond de aanwezigen op het hart meer liefde tot de medemens te betonen en bekom mernis om de nood dan om de bankrekening. „Laten we beseffen dat we de God der armen aanbidden", zo besloot zij en onverhandigde de heren Henk van der Velden van ZOA, Jan van Barneveld van Tear Fund en Jan Derix een medaille van het Leger des Heils. Tijdens een persconferentie verklaarde Derix getroffen te zijn door de efficiente wijze van werken van het hulpteam, dat op een bepaald moment 47 mensen telde van verschillende na tionaliteiten. Hij zei het een verademing te heb ben gevonden kennis te maken met deze pro testantse manier van werken. „Uitgever Jan Gerits vertelde, dat de uitgave vooral bedoeld is om ZOA geld in het laatje te brengen, dat be steed zal worden voor de vluchtelingen in Thailand voor wie de situatie weliswaar iets is verbeterd, maar voor wie de toekomst nog uit zichtloos is. In de kampen verblijven nog circa 200.000 mensen. Bovendien staan er aan de grens zeven Vietnamese divisies klaar om in Cambodja de Rode Khmer aan te vallen. Burgemeester A.P. Buijs van Urk zei tijdens de samenkomst onder de indruk te zijn van wat ZOA doet vanuit haar bijbelse opdracht. Op het voormalige eiland verblijven enkele Vietname se gezinnen. Het boek is uitgegeven bij de Mercuur te Venlo en is in de boekhandel verkrijgbaar, maar ook bij ZOA, postbus 1527 te Groningen. Het kost f 23.50 inclusief verzending (Gironummer 2914600). Van de oplage van 23.000 worden 15.000 door ZOA afgenomen en 8000 via uitge- ADVERTENTIE Godet Cognac Superieure Fine Champagne huis Godet. Met een eigen karakter. Evenwichtig, warm en geurig. Kenners weten 't te onderscheiden. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. UTRECHT De Vereniging Organisatoren Beroepswielren wedstrijden (VOB) zal in aansluiting op een aktie van het Comité van Rijn en Gouwe bij het Ministerie van Eco- ISK- Jdans jnidt ;end beroep gedaan op de vakbond van de lerprofs zich te matigen wat betreft de hi ihtofi van de startvergoedingen. Zouden de vedi n in hiertoe niet bereid zijn, dan lijkt het logiscl nomische Zaken navraag doen of het eenzij- dit ten koste zal gaan van een categorie mi s, opi dig verhogen van het wedstrijdgeld door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) geaccepteerd moet worden. De Wielren Unie heeft gemeend zonder overleg met< verhogen en op 1.250,- te brengen. Met deze beslissing is een belangrijk bedrag gemoeid, omdat voor het nieuwe seizoen niet minder 5 juni - Aalsmeer; 21 juni dan 82 wedstrijden - een record - staan ge pland. Het hardnekkig vasthouden aan de bekende renners. Peter Bonthuis, die voj jaar wederom als coördinator zal optreden n de SBB, zal zich eveneens over deze ma buigen. De voorlopige wielerkalender voor de i voor wat betreft vooral Zuid-Holland ziet e volgt uit: Nederlandse 1 - Woerdei f 'iw pioenschappen op de weg; 22 ju juni t-m 4 juli - De Zes van Rijn en Gouw e- Iterium mag worden georganiseerd, wordt inmiddels steeds moeilijker. Over het aantal renners dat aan de start kan verschijnen, verschillen de meningen. Vooruit lopend op een officieel standpunt van de KNWU heeft de VOB-vergadering een drin- juli - Rotterdam; 23 juli - Wateringen; 1 augustus - KortenhJ»Cl 7 augustus - Ned. kampioenschappen opr béan; 3 augustus - Kamerik; 10 t-m 15 augustus Ronde van Nederland; 22 augustus - Pijnat 19 september - de clubkampioenschappei Dronten; ga van gist< mini Mu vlet ontevreden: „Gezien de vochtigheidsgraad moet maai verrichting van Van der 1 iuitstekend genoemd wo Hij reed zeer ontspanne kwam duidelijk niet erg moeid aan de finish. Dat Vergeer zo ver achter was niet verwonderlijk, jnner reed alleen in de eerste ril an O mocht zich van mij niet f ren." Aan de onderlinge strijd in Larvik werd deelgenomen door de ploegleden van Wiltenbuiffmei Kleine. Van Wiltenburg Mi veerde maandagavond iivice- iga, d mar wan| mi! Noorse plaats en Kleine vvan LARVIK Hilbert van der Rob Vunderink, die dit sei- Duim heeft gisteren tijdens zoen debuteert als kernploe- trainingswedstrijden in Lar- j rij der finishte als tweede vik een tien kilometer ge- in 15.21.7. wonnen. Onder slechte om- Coach Egbert van 't Oever standigheden kwam hij tot was ondanks de slechte om- de zeer goede tijd van 15.19.7. standigheden in Larvik niet HILVERSUM Mr. B. A. Schmitz is door het bestuur van de KRO aangewezen als opvolger van de huidige voorzitter J. P. M. Hendriks. Hendriks is onlangs voorgedragen als voorzitter van de Centrale Raad voor de volksgezondheid. Het bestuur is tot zijn besluit gekomen in een op 13 decem ber gehouden vergadering. De ondernemingsraad stemde er nadien mee in. Schmitz werd op 30 augustus 1932 in Rotterdam geboren. In 1960 kwam hij in dienst van de KRO als secretaris van de pro grammaleiding televisie. Hij was achtereenvolgens plaatsver vangend hoofd en hoofd van de televisiedienst van deze omroep. Sinds 1973 is Schmitz directeur sociale en economische zaken van de KRO. Buiten de KRO bekleedt Schmitz nog een aantal functies. Hij is o.m. bestuurslid van de NOS, vice-voorzitter van het personeels- fonds van de Nederlandse Omroep, bestuurslid van de NOTU, voorzitter van de commissie beleidsprogrammering en begro tingsadvies van de raad voor de kunst, plaatvervangend lid van de raad voor de journalistiek en secretaris-penningmeester van de stichting katholieke noden. zich donderdag a.s. pas b is dai kernploeg. Obo kon Jscha] der Duim 15.19.7 e v€ 2. Rob Vunderink 15.21.7 (perso -inni record). f1"" 3 Harm van de Pal 15.43.5 (pe Jen; lijk record), 4. Frita Schaly 15.49.8, 5. Marcel Scheperkamp 15.53.6, rarch 6. Yep Kramer 15.57.6, 7. Hein Vergeer 16.40.7. De Noorse schaatsbond de nationale ploeg wedstrijd tegen Nederlai het komend weekeini Kongsberg wordt geh< als volgt samengesteld: Heren-allround: Kay StenshjL-- Jan Egil Storholt, Amund Sjo pre Oeivind Tveter, Tom Erik en Rolf Gregersen. Reserve: Henning Kaarud. Hyn Heren-sprint- Frode Roenniiu M»' Pedersen, Olav Marchini, Kii i Engelitad, Ivar Sletsjoe en Ter» f/Qi dersen. u&y Reserve: Bjoem Hagen. Dames: Bjoerg Eva Jensen, Lillehagen, Ann-Mari Amui Mona Iversen. ta '"lal Reserve: Hanne Sveberg. Junioren: Bjoem Nyland, Ev< SAL Geir Karlstad en Andreas Gidolfi Het Nederlands B-kampfde schap schaatsen voor de d (allround) en voor de spri Bj* dames en heren, wordt ojf0 ™c' terdag 3 en zondag 4 j; op de kunstijsbaan van t ter gehouden. Aanvank had de KNSB aan de kui baan van Eindhoven dit eiddi hen- oven heeft de schaatsbond0* ten weten dat men niet, de juiste accommodatie schikt om dit toernooi werken. De Argentijnse Nobelprijswinnaar Adolfo Perez Esquivel heeft gisteren in Alkmaar de start aangekondigd van het zogenaam de ploegschaarfonds. Met dit fonds wil Church and Peace, een internationaal en oecumenisch coördineringsorgaan voor christelijke vredesgroepen, er aan bijdra gen dat „energie en middelen die op oor log zijn gericht worden omgezet in werk tuigen van actief vredeswerk". Esquivel, die woensdag de Nobelprijs voor de vrede 1980 kreeg, is dezer dagen in Neder land als gast van onder meer de Internationa le Broederschap der Verzoening (Ifor), een religieus geïnspireerde oecumenische vredes beweging, die over de hele wereld zo'n 28 af delingen heeft. Bij Ifor, waarvan het secreta riaat in Alkmaar is gevestigd, is de christelij ke „Servicio Paz y Justicia" (Dienst Vrede en Gerechtigheid) uit Latijns-Amerika aangeslo ten, van welke vredesorganisatie Esquivel se cretaris is. De naam van het Ploegschaarfonds is ingege ven door de bijbeltekst „dan zullen zij hun zwaarden omsmeden tot ploegscharen en hun speren tot snoeimessen(Jesaja 2:4). Het fonds wil ingaan tegen de verstrengeling van economische belangen en bewapening. Het streeft ernaar de verandering te steunen van de bewapeningsindustrie in nuttige civiele produktie. Daarbij dient het aantal arbeids plaatsen en de menselijke kwaliteit van de arbeid worden verhoogd. Verder is het de be doeling mensen te oefenen in geweldloze ac tie in situatie van onderdrukking en terroris me en in geval van militaire invasie. Tenslotte wil het Ploegschaarfonds mensen helpen die geweldloos opkomen voor ver volgden en onderdrukten. Ook zal steun wor den gegeven aan dienstweigeraars die het moeilijk hebben. Erevoorzitters van het Ploegschaarfonds zijn de Braziliaanse katholieke aartsbisschop Dom Helder Camara en de Franse protestantse do minee Jean Lasserre. Adviseurs zijn vrede- sonderzoekers uit Europa en Noord-Amerika, alsook specialisten uit verschillende kerken. „Church and Peace" werd in 1950 door de „historische" (doopsgezinden, quakers, breth ren) en de Ifor opgericht. De organisatie be schouwt het als haar bijzondere opdracht de inzet aan de orde te stellen van de geweldloos doperse stroming binnen de reformatie en van andere geweldloze bewegingen die er mee verwant zijn. Afdelingen van de Ifor in Nederland zijn de Doopsgezinde Vredesgroep en Kerk en Vrede. Nieuw toneelstuk paus in premiere Zondagavond is een tweede toneelstuk van Karol Wojtyla, de huidige paus Jo hannes Paulus II, in Warschau in premiè re gegaan. Onder de titel „Onze broeder in God" wordt in dit stuk een psychologisch portret getekend van de bekende moder nistische schilder Adam Chmielowsky uit Warschau. Deze gaf zijn schilderscarrière op om zijn leven te wijden aan de armen en eenzamen. Hij werd bekend als broeder Albert. De directrice van het Warschause theater, mevrouw Krystyna Skuszanka. verklaarde tegenover verslaggevers, dat zij besloten had het stuk op de planken te brengen, omdat het toneelstuk uitstekend ofschoon ongewoon en moeilijk materiaal bevat, niet omdat de au teur nu paus is. De première genoot zeer grote belangstelling. Tienduizenden kaartjes zijn bij voorverkoop al verkocht. De helft ervan is gereserveerd voor buitenlandse bezoekers, die speciaal voor dit toneelstuk naar Warschau komen, voornamelijk uit de Ver. Staten en Oosten rijk. Folteraars met excommunicatie bedreigd Drie Chileense bisschoppen hebben zich het afgelopen weekeinde krachtig uitge sproken tegen de nog steeds voorkomende folter praktijken in hun land. Iedereen die zich schuldig maakt aan folteringen zal geëxcommuniceerd worden, zo verklaarden de bisschop pen Carlos Gonzalez, Alejan dro Jimenez en Carlos Ca mus. Ze herinnerden aan een recente uitspraak van Paus Johannes Paulus II dat folte ring veroordeeld en verwor pen moet worden. Tsjechoslowakije staat drukken bijbels toe De Tsjechoslowaakse auto riteiten hebben de RK Kerk van Tsjechoslowa kije toestemming gegeven om 100.000 exemplaren te laten drukken van de nieu we Tsjechische bijbelverta ling. Dat meldt de Wereldbond van Bijbelgenootschappen in Stuttgart. De vertaling is ge maakt in opdracht van de kerken die zijn aangesloten bij de oecumenische raad van kerken in Tsjechoslowakije. De vertaling kwam gereed in 1979, in welk jaar er 120.000 exemplaren gedrukt werden voor de protestantse kerken in het land. Het papier er voor werd geleverd door de bijbelgenootschappen. Kardinaal Sin, aartsbisschop van Ma nila, heeft verklaard, dat terecht ver zet wordt gepleegd tegen de handha ving door president Marcos van de staat van beleg. Dit verzet moet ech ter wel vergezeld gaan van een posi tief alternatief voor het land. De kardinaal zei dit in een toespraak voor de Amerikaanse Kamer van Koop handel in Manila, waarin hij mededelin gen deed over het bezoek van de paus aan de Filippijnen begin volgend jaar. Kardinaal Sin verklaarde dat dit pause lijke bezoek allerminst zal dienen ter on dersteuning, van het regime Marcos. Hij verwacht juist, dat de paus verzet zal aantekenen tegen de schending van de mensenrechten. Volgens Sin zal de paus de mensen wapenen tegen het commu nisme, maar ook tegen degenen, die „godloze en slechte intenties verpakken in vrome woorden over vaderlandsliefde en nationale opbouw". Kardinaal Sin zei er ernstig aan te twij felen of president Marcos zich zal hou den aan zijn belofte om de staat van be leg in maart op te heffen. Het heeft er alle schijn van, dat de staat van beleg eindeloos wordt gehandhaafd, aldus de kardinaal, die erop wees, dat de geloof waardigheid van de president bij de b en v. yolking snel slinkt. len, Als reden voor zijn twijfels voerde de lippijnse kardinaal aan, dat de situatie basis waarvan president Marcos de noo toestand afriep, nauwelijks is verander Namelijk de vijandelijkheden tussen moslim opstandelingen en de regerinf troepen en de slechte internationale e< nomische toestand. In de situatie rond moslimbevolking is enige verbetei gekomen, meent de kardinaal, maai internationale economische situatie looft niet veel goeds. Voor ruim vier miljoen gulden is de stich ting De Burght, eigenaresse geworden van een gloednieuw motel in het Zeeuwse dorp Haamstede. Het zal als evangelisch confe rentiecentrum worden ingericht. Vorige week werd het gebouw in het open baar geveild in opdracht van de Amro-bank, die het in handen had gekregen door het fail lissement van de bouwonderneming. De stichting De Burght heeft in de afgelopen maanden onderhandeld over de aankoop van het complex, eerst met de bouwonderneming, later met de Amro-bank. Het motel gaat on der de naam „De Burgh" dienen als vor- mings- en ontmoetingscentrum voor christe nen. Het hele jaar door zullen er vormings conferenties en dergelijke gehouden worden. Ook is er gelegenheid voor particuliere en groepsvakanties in christelijke omgeving. Behalve circa tachtig appartementen vindt men in het gebouwencomplex ondeer meer enkele zaken, een zwembad, restaurant en kantoren. Er is in totaal accommodatie voor maximaal vierhonderd personen. Omdat het in te richten centrum ligt aan de rand van. een fraai natuurgebied, is het ook uitermate geschikt voor recreatief verblijf. Het beheer van het centrum wordt opgedragen aan een vennootschap; de aandelen daarvan zijn in handen van stichting De Burght, die geen winstoogmerk heeft. In het stichtingsbestuur hebben christenen uit verschillende kerken zitting. De Burght is er, volgens de stichting, op gericht gelovigen te helpen beter te func tioneren in kerk en maatschappij. Via confe renties, bijbelstudieprogramma's, vormings- weken en dergelijke wil men hen geestelijk toerusten en opbouwen. Een deel van de acti viteiten wordt door de staf van De Burght zelf ontwikkeld, maar ook kunnen andere christelijke organisaties en kerken de accom modatie huren om er hun conferenties te houden. Overigens is het de bedoeling zo veel moge lijk met bestaande evangelische groeperingen samen te werken. „Wij willen ons in dienst stellen van heel evangelisch Nederland om christenen te helpen een vruchtbaar geeste lijk leven te leiden", aldus het stichtingsbe stuur. 5t „Dooi tussen ker en staat in Oosl Europa zet do De dooi in de betrekkini tussen kerk en staat in meeste Oosteuropese den zet door, ondanks verslechtering van het ternationale politieke maat. Dit zegt de Luthi conferentie over veilig! en samenwerking te drid. nken De Lutheranen verwachfJt^ wel een verslechtering injfc al positie van de Oosteuropjanfl, christenen, als r' huid spanningen voorti. en. V der wijst de verklaring «inoci op de grote zorgen van kerken in het oosten over cente overheidsmaatrege Genoemd worden de para litaire vorming in de Dl scholen, beperking van n L T( mogelijkheden tussen nosi DDR enerzijds en Polen rder West-Duitsland anderzij g de beperking van de ker lijke verslaggeving in DDR en de jongste maatre| len tegen dissidenten. lond

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10