Farmaceutische achtsstrijd ;taat bol an de sterren Israëlische schilders exposeren in „De Schakel" in Leidsenhage De omgekeerde wereld van kunstenaar Leon van den Eijkel __Gruwelijk smikkelen |met Franco Prosperi Tempera schilderingen in Taffeh-zaal En verder :R is LfclDSfc COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 PAGINA 9 w lloodline (16) met Audrey lepburn en Ben Gazzara. legie: Terence Young. stsellerschrijver Sidney ieldons „Bloodline" is zoiets een kruising tussen de xhalen van Harold Bobbins h een stevige detective-ro- pan. Een gigantisch familie- iedrijf in de farmaceutische idustrie als jachtterrein laar macht, met een roman- Ie, keiharde mannen, high >ciety, een brok geweld en en vleug sex. Een recept dat Itijd blijkt te werken. Van aar dat de producers van de lmversie gedacht moeten ebben op zeker te spelen oor dat verhaal nog eens te oorzien van een bom ster- en onder leiding van de ge- outineerde regisseur Teren- 6 Young. Ga maar na: Au- rey Hepburn, Ben Gazzara, ames Mason, Romy Schnei- er, Omar Shariff, Gert Frö- i, Irene Papas en Maurice lonet. Het kan niet op, maar en goede film? Helaas, nee. cenarioschrijver Laird Koe- ig heeft alle moeite gedaan iet spanningselement in het 'erhaal te houden. Dat is ?m in zoverre gelukt dat je as op het laatste ogenblik /eet wie de boze saboteur is |ie Audrey Hepburn, als lieuwe president-directrice [an de in Zwitserland geze- elde pillenfabriek Roffe, laar het leven staat. Maar (m die kwade Mr X onbe- Audrey Hepburn en Ben Gazzara sluiten een finan cieel huwelijk in Blood Line". kend te houden is het scena rio verbrokkelt tot scènes in Londen, Sardinië, Zürich en New York die als losse flod ders worden afgeschoten en die stuk voor stuk reeds voorspelbaarder worden. Cli chés te over dus, en dat mag je met zoveel acteertalent voor handen als calvinisti sche Nederlander gewoon pure zonde noemen. De toch zeker vijftigjarige Audrey Hepburn wordt wel in „soft focus" opgenomen, mag niet temin nog over daken klim men, maar verder alleen een kordaat vrouwtje spelen. Omar Shariff doet maar wat komisch als Italiaanse Lebe- mann, Romy Schneider komt heel even onduidelijk opdra ven, James Mason speelt ook al weinig nieuws als een in schulden en andere strikken verzeild Engels parlements lid, Irene Papas schijnt voor goed vast te zitten aan zielige vrouwenrollen en Ben Gaz zara weet niets anders te doen dan voortdurend sym pathiek in de camera te kij ken en Gert Fröbe speelt een inspecteur die zo uit „Kuifje" is weggelopen. BERT JANSMA LEIDSCHENDAM Van 15 december tot en met 9 ja nuari 1981 worden in „de Schakel" in Leidsenhage werken tentoongesteld van David Rakia en Ahashver uit Israël en de Nederland se kunstenaar Frans Erke- lens. David Rakia werd ge boren in Wenen maar emi greerde naar Israël waar hij in de onafhankelijk heidsoorlog vocht en daar bij werd gewond. Hij be gon daarna te schilderen en studeerde aan de Acade mie Des Beaux-Arts te Pa rijs. Hij is bestuurslid van de Academie voor Beelden de Kunsten in Jeruzalem en had tentoonstellingen in het museum van Tel Aviv, het Eliath Museum en in Frankrijk en Nederland. Ahashver (Stawomir David Wabik werd in 1954 in Ko- luszki in Polen geboren. Hij studeerde in Krakow en aan de toneelschool in Wroclaw en exposeerde veel in de Oostbloklanden. Ashashver zet zich in voor de instand houding van de zeer rijke cultuur van het Joodse volk. De climax in zij werk draagt een typisch slavische emotie met merkbare invloeden van Marc Chagall. Zijn werk is doorweven van een sterke melancholie en expressie die hij verwerkt in een figuratief geheel waarin de symboliek zich als voornaamste onder deel heeft ontwikkeld. Frans Erkelens kreeg zijn op leiding aan de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij behoort tot de groep Neder landse fijnschilders en maak te deel uit van de beweging van meta-realisten. Fijne doorwerking en een symbo lische vertaling van de wer kelijkheid nemen in zijn werk dan ook een belangrij ke plaats in. Door zijn reizen naar Israël is hij zeer gefasci neerd door de symboliek en mystiek in de Joodse religie. „Bij het bezoeken van de hei lige plaatsen in Israël heb ik de waarheid ervaren die be schreven is en daarmee is on uitwisbaar verbonden het denken van de aartsvaders die hun stempel op Israël hebben gedrukt", aldus Erke lens. Bij de opening van de op Is raël geïnspireerde tentoon stelling, maandag 15 decem ber om 20 uur, zal chazzan (voorzanger) Lawrence Fine enkele toepasselijke liederen zingen. Fine was als chazzan enkele jaren verbonden aan twee, uiteraard joodse, ge meenten in New York. Hij was tevens solist bij de New York City Opera en gaf con certen met het New York Philharmonic Orchestre. Hij woonde met zijn Nederlandse vrouw enkele jaren in Israël en was toen solist bij het Is raëlisch Philharmonisch Or kest. Lawence Fine gaf de laatste jaren veel concerten in Nederland voor het Ge nootschap Nederland-Israël. De tentoonstelling, zoals ge woonlijk georganiseerd door Victor van der Lee, is gratis toegankelijk en geopend op maandag en donderdag van 13.30 tot 16.30 uur en op de overige dagen, behalve zon dag, van 10.30 tot 16.30 uur. LEIDEN De kunstenaar Leon van den Eijkel ziet kunst als hu mor. Als een spel van schijn en werkelijkheid. Menig gerenom meerd galeriehouder in wereldste den als Parijs en New York heeft kortstondig de kans gehad met Van den Eijkel kennis te maken, niet goed wetend of de artistieke actie van de zonderlinge vreemde ling schijn of werkelijkheid was. De plotselinge confrontatie met Van den Eijkel duurde doorgaans ongeveer even lang als de door hem gemaakte 'timeline'... Origina liteit is één van de grootste ver diensten van deze kunstenaar. Het vroege werk van Van den Eijkel na de Academie was figuratief, maar toen al kwamen er elementen in voor, die ver vreemdend werkten. „Ik keer logische din gen om. Een landschap geef ik grijze, tries te tinten, terwijl ik onpersoonlijke fabrie ken juist vrolijke kleuren geef. Kunst is voor mij humor, een spel van vergissingen. Als je de humoristische elementen eruit haalt, dan houd je maatschappijkritiek over (zwart-witte fabrieken in poëtisch gekleur de landschappen - red.) Het is ook een spel van schijn en werkelijkheid. Daartussen ligt de spanning. En juist die spanning zoek ik op," aldus Van den Eijkel. Geleidelijk aan ging 'de lijn' een hoofdrol spelen in het oeuvre van de kunstenaar. De lijn, die uit groeide tot de hem zo eigen 'timeline'. „De 'timeline' maakte ik bij voorkeur in galeries, die in aanzien stonden en waaro ver hoog geschatte galeriehouders het be heer voerden. Als ik besloten had in een bepaalde galerie een 'timeline' te maken, dan ging het door. Tegenwerking of geen tegenwerking. Ik kwam onverwacht bin nen met in mijn hand een koffertje, stelde me keurig voor, gaf mijn visitekaartje en bood de desbetreffende figuur een 'timeli ne' aan. Zonder antwoord af te wachten, opende ik het koffertje en ging aan de slag. Ik pakte een rol cellofaan en rolde die dia gonaal, over de lengte, over de breedte of in een bepaalde hoek uit en zette de uitein den vast. Vervolgens trok ik met een dikke stift een streep over het plastic en onder tussen keek ik op een stopwatch om te zien hoe lang ik erover deed om de lijn te trek ken. Bij de andere muur en dus aan het einde van de rol gekomen, noteerde ik od het cellofaan de tijd, die nodig was voor het trekken van de lijn, noteerde de plaats, da tum en de persoon voor wie de 'timeline' bestemd was. Vervolgens knipte ik het res terende stuk cellofaan van de 'timeline' af. Tenslotte rolde ik de 'timeline' op, stopte het in een doorzichtige koker, deed er dop jes op en overhandigde het aan de galerie houder. Ik sloot mijn koffertje en ver dween, de man in opperste verbazing ach terlatend." De opgerolde lijn in de koker geeft een artistiek effect van een zwart grijze spiraal. Ook hier is weer sprake van het spel tussen schijn en werkelijkheid, dat de kunstenaar zo gaarne speelt: „In feite keer ik de rollen om. Ik ga naar binnen en biedt iets aan zonder daar iets voor terug te eisen. Daarmee zette ik me ook af tegen de geldbusiness in het galeriewezen. Het ge beurde ook wel, dat ik van een paniekerige galeriehouder tijdens de voorstelling te ho ren kreeg, dat het volstrekt niet kon 'omdat aldaar heel andere normen golden'. Op dat moment had ik mijn doel bereikt. Alleen al omdat ik een bepaalde norm had doorbro ken. Ik maakte de 'timeline' dan niet af, maar noteerde de tijd tot zover en schreef 'timeline interrupted'." Leon van den Eijkel is dat mag duidelijk zijn iemand, die graag raadsels oproept. De mensen moeten volgens hem in de kunst ook niet alles voorgekauwd krijgen, Integendeel, men moet zelf meekauwen. „Dat een ieder dan zijn eigen theorie over het werk heeft, is niet erg. Het is juist be langrijk dat men een theorie of interpreta tie heeft. Het raadsel is belangrijker dan de oplossing," vindt Van den Eijkel. Met het maken van een film over de tot standkoming van de 'timeline' heeft Van den Eijkel deze periode afgesloten. „Ik was natuurlijk niet van plan de rest van mijn leven 'timelines' te gaan maken. Door de film is de 'timeline' een eigen leven gaan leiden. Het meest recente werk van Van den Eijkel is weer iets heel anders: een soort drieluik moderne stijl, dat eveneens als lambrizering dienst kan doen. Wie het woord drieluik hoort denkt al gauw aan een klassiek schilderij op drie scharnieren de vlakken. Die van Van den Eijkel betaan uit losse elementen, waarvan allen het bo venste stuk scharniert. Op de zwarte onder gronden zijn ruwe verticale of schuine, fel gekleurde strepen geschilderd. Het gegeven is simpel. Kenmerkend is, dat Leon van den Eijkel het mooi vindt om met eenvou dige middelen een creatief gebeuren te creëren. WIM BUNSCHOTEN Leon van den Eijkel geflankeerd door het drieluik annex lambrizering: „Niet alles voorkauwen..." CAMERA The shining (16) Voortreffelijke horror film van perfectionist Stan ley Kubrick met een griezeli ge Jack Nicholson en Shelley Duvall. (achtste week) •IDEN „Muur van Elexandrië" op portretlinnen EUROCINEMA I (Alphen) De twee missionarissen (12) (vierde week) EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) One flew over the cuckoo's nest (16) (repri se, tweede week) EUROCINEMA III (Alphen) klANON: Cannibals (16) fiet Al Cliver en Sabrina A.o.Ri4iani. Regie: Franco frosperi. de Italiaanse filmindu- zich meester ging ma- van het typisch Ameri- export-produkt de schreven we enigs- smalend over spaghetti- totdat Sergio Leone een zeer bepaalde "vorm dit genre had weten te Toen hetzelfde land, een zeer goede neus voor „goed in de markt lag'' mythologie ging exploite- met zijn Herculesfilms, mijn collega's en ik „sandalen-westerns", nu diezelfde Italianen lires investeren in bloe en zeer onsmakelijke over kannibalisme de arme zombies wor- tot mensenvleeseters ge- zou je weer ander woord moeten ver- We houden ons aan- voor suggesties. woord „spaghetti" is ge- Het is nu alles bloe- afval van een abbatoir klok slaat en de paar hilderde figuranten, die zijn de rauwe darmen khaki-shirt te peute hun handen op te hebben ons diep Wanneer de in- in Franco Prospe- Kannibalen met slechte tafelmanieren verscheuren weer een van de expeditieleden levend, in Franco Prosperi's onsmakelijk gruwelfilm „Cannibals". ri's „Cannibals" vegetariërs waren geweest, was er een film overgebleven die „Tar- zan en de blonde godin" had kunnen heten en bovendien nog als een volkomen correc te titel. Maar onder het mot to, dat je voor weinig geld bij een slachthuis attributen kon krijgen, waar zelfs een STER-reclame kat van over zijn nek zou gaan, wordt een film gemaakt „nou ja, film" die veel geld ople vert, maar waarvan je je af vraagt waarom ze eigenlijk gemaakt worden. Kennelijk is er behoefte aan, maar we zouden graag het sterftecijfer weten van die arme „kanni balen", die dat spul moeten opeten alsof ze het lekker vinden. Misschien een taak voor de consumentenbond. Het bekijken van zo'n film beroepshalve houdt je alleen maar in leven door jezelf de hele tijd in te praten. „Dan had je maar een écht vak moeten leren". MILO LIDO I Brubaker (16) Robert Redford als gevange nisdirecteur die een nieuw en menselijker systeem wil invoeren, (tweede week) LIDO II The blues bro thers (a.l.) Doldwaze musical. vol actie van regisseur John Landis (maker van Kentucky fried movie en National Lampoon Animal House). Een super-slapstickfilm. (vijf de week) LIDO III A nous deux (12) Een Franse uitvoering van een Bonny and Clyde film met Jacques Dutronc en Catherine Deneuve. Het is een romantische en lieve misdaadfilm geworden STUDIO When a stran ger calls (16) Uitstekende thriller waarin een babysitter door een maniakale moorde naar wordt bedreigd, (derde week) LEIDEN In de Taffeh- zaal van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden tot en met 18 januari een expositie gehouden van temperaschilderingen van de hand van Gerti Bieren broodspot. Inspiratiebron nen voor de 34 getoonde schilderingen waren Egyp te en de klassieke wereld. Vanavond om half negen wordt de tentoonstelling geopend door conservator dr F.L. Bastet. De kunstenares werd getrof fen door de architectureale thematiek en het vakman schap van de antieke kunste naars. Met de series „Pom peii", „Hagia Triada" en „Labyrinth" maakte zij haar eigen, persoonlijke architec tuur en in de Egyptische reeksen „Sakkara", „Senet- spel" en „Laatste Koningen" hield zij zich bezig met leven en dood. Om de eigenschap pen van het fresco, het be langrijkste medium van de antieke schilders, op moder ne materialen als zeer fijn portretlinnen en dik handge maakt papier over te bren gen, zijn de kleuren in talrij ke dunne lagen volgens de temperatechniek aange bracht. Voor dit coloriet ston den ten voorbeeld: de gele en rode okers van Lemnos en Sinope, de witten van Kreta en Egypte, het purper van Pozzuoli, blauw uit Alexan- drië. Gerti Bierenbroodspot werkt in Frankrijk en Amsterdam. Zij exposeerde reeds eerder onder meer in Museum Fo- dor, het Stedelijk Museum te Amsterdam, het Institut Néerlandais in Parijs en nam deel aan tentoonstellingen in binnen- en buitenland. De expositie in Leiden is de der de in een reeks van exposi ties rond het thema van de doorwerking van de oudheid in de latere kunst. De expositie is gratis toegan kelijk. De openingstijden van het rijksmuseum aan het Ra penburg 28 zijn maandag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur; op zon- en feestda gen van een tot vijf uur. „Laatste Koningen" op handgemaakt papier. Tiroler slippertjes (18) (eerste week) EUROCINEMA IV (Alphen) Tom Horn (12) (eerste week). GREENWAY (Voorschoten) Monty Python's Life of Brian (16) en Tom Horn (12).

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9