Benoeming ministers Reagan bevestigt conservatieve lijn het zijn de Russendie provoceren t Westen zoekt eenheid in sancties tegen Sovjet-Unie Tumult in Oeganda Jtenland Twee en een jaar voor verdachten linkse coup" Oliereserve Siberië ontsloten met behulp kernwapen LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 Meubelt odellen e ie op coi ^;ci W( k !HAU „Niet de Poolse arbei- jweging provoceert, maar het is jet-Unie, die dat doet". Dit heeft Ier van de vrije Poolse vakvere- Solidariteit in een door de Ame- ise televisie uitgezonden vraagge- verklaard. „Dit is óns land; wij Ier of men dat nu leuk vindt of ben niet bang voor de Russen. Ijo geen lafaards en wij kunnen onze problemen zelf oplossen....", aldus Walesa in het vraaggesprek. Intussen staat de 16e december voor de deur. Dat is de dag, waarop tien jaar gele den tientallen arbeiders in Gdansk de dood vonden bij de onlusten als gevolg van stakingen. Hoe voorzichtig de Poolse leiders en de vakbeweging „onder de druk van Russische tanks en bajonetten" ook willen opereren, aan een herdenking kunnen zij geen van beiden ontkomen. De Poolse autoriteiten doen al het mogelijke om het werk van de buitenlandse pers te verlichten en zij hopen, dat dit een dag van verzoening en niet van wraak zal worden. „Zowel vakbonden als autoritei ten moeten hun beste beentje voorzetten", aldus een van de leiders van Solidariteit. Het zenden van vier Amerikaanse radar- vliegtuigen (AWACS) naar West-Europa heeft het karakter van een provocatie. Dit heeft het Sovjetrussische persbureau TASS verklaard. Volgens TASS zullen deze „vliegende spionnen" vluchten ma ken langs de grenzen van Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije om inlichtingen te verzamelen over aan West-Duitsland grenzende souvereine staten. Na de EG heeft nu ook Oost-Duitsland verklaard, dat het voedsel en goederen naar Polen zal sturen ter waarde van ruim 300 miljoen gulden. Behalve dat zou nog eens een extra-bedrag van 250 mil joen ter beschikking worden gesteld om zo te proberen het communistische buur land uit de crisis te halen. De DDR heeft een nieuwe ambassadeur in Warschau benoemd, namelijk Horst Neu- bauer. Hij heeft gisteren zijn geloofsbrie ven aangeboden aan president Jablonski. IS mi neer )at is izef. ;envi i (Nati in de'ote vraag naar :atles Lennonplaten i aan svette 1 die t1 3r op 4 liter ïover ar of a van advocaat van Chapman, Adler- nadat hij had gevraagd van zijn acht te kunnen worden ontheven. HAAG NEW YORK ils de moord op John Lennon afgelopen maandag kan de pla- naatschappij EMI in Uden, die persen en distribueren van Z0ndfrtles- en LennonPlaten in Euro- rverzorgt, de vraag nauwelijk De persen leveren per uur zo'n platen af. Vooral de kerstsingle ippy Christmas" wordt veel ge- agd. Ook in de Verenigde Staten GGSt Een enorme vraag naar Beatles ten ontstaan. /V Fiallussen blijft de dood van Lennon ^len in beroering brengen. In Am- wordt vanavond een stille kdoptocht gehouden ter nage- W^Ê 'hlttus aan de popster. he Verenigde Staten hebben twee i de dood van Lennon aange- om zelf een eind aan hun le- te maken. Verder heeft advocaat Jerberg van Mark Chapman, de fcrdenaar van Lennon, gevraagd I zijn opdracht te worden ontheven [dat hij verscheidene malen met de i is bedreigd. Ook voor het leven Chapman zelf wordt gevreesd; i hij gisteren aan de rechterNwerd trgeleid droeg hij een kogelvrij erika afwijzend plan-Brezjnev INGTON, NEW DELHI Ameri- liet van plan onderhandelingen met "et-Unie te beginnen op basis van irstel van president Brezjnev over •anderen van vrede in het gebied Perzische Golf. Dit is gisteren door ïerikaanse ministerie van buiten zaken meegedeeld. „Wij kunnen irgelijk voorstel niet ernstig nemen ig er Russen in Afghanistan staan", een woordvoerder die zei dat het :el aan propaganda deed denken. China en Frankrijk hebben afwij- gereageerd. 'ermoeide president Brezjnev heeft en India verlaten zonder dat over- Tel.02( emming werd bereikt over het on- erp Afghanistan. Wel werd in een immuniqué gezegd dat beide landen „buitenlandse inmenging in zuid- iziatische landen zijn". dreasbreuk stuwt s Angeles orbij Ti Francisco FRANCISCO Een groot stuk de aardkorst dat zich verplaatst s de Sint Andreabreuk, die de bevingen in Californië veroor- t, beweegt zich zesmaal sneller men tot dusverre gedacht heeft, zo f de Amerikaanse Geofysische Ver- iog meegedeeld. .gebied van Californië 'e Golf van Californië, kn westen van de breuk blijkt over een tijdsver- van 15 miljoen jaar km te zijn opgeschoven een 645 km, zoals men jd aangenomen heeft. landmassa ten Westen de breuk blijft zich on er 10 centimeter per verplaatsen. Als dat zo gaat zal Los Angeles wat daarvan dan nog is) ten noorden van Francisco komen te lig- Dit wordt veroorzaakt de noordwaartse bewe- van het Pacificplateau 'Pzichte van het Noorda- kaanse plateau. Deze S veroorzaakt de dingen in Californië. Lgin| m bevi Donald T. Regan, de nieuwe Ameri kaanse minister van financiën, geef ant woord op vragen van verslaggevers. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De eerste benoemin gen van de nieuwe Amerikaanse presi dent Ronald Reagan, die 20 januari Jimmy Carter op gaat volgen, passen geheel binnen het kader van zijn nieu we conservatieve strategie. Reagan maakte gisteren zijn keuze bekend voor acht kabinetsfuncties, waaronder drie van de vier meest gewichtige: de fensie, financiën en justitie. Volgens al geruime tijd levende verwach tingen krijgen Caspar Weinberger en Wil liam French Smith respectievelijk defen sie en justitie. Beiden behoren al vele ja ren tot de kleine kring van persoonlijke adviseurs van Reagan. Weinberger was Reagans laatste medewerker, toen hij nog gouverneur van Californië was en fun deerde als begrotingsdirecteur van Nixon. Smith is al vele jaren Reagans juridische adviseur. Op financiën benoemde Reagan een „out sider", Donald Regan, wiens naam pas sinds kort in de gissingen naar voren kwam. Regan is president van Merril Lynch, een van de grootste investerings maatschappijen in de Verenigde Staten. Hij staat bekend als in een brede kring ge respecteerde, maar ook zeer conservatieve financiële deskundige. De vierde van de topposten, buitenlandse zaken, kwam er nog niet uit. Volgens de laatste berichten zou generaal Alexander Haig, oud NAVO-commandant in Europa, nog steeds de belangrijkste kandidaat voor die post zijn. Vooral vanwege het feit dat Haig chef van de staf van het Witte Huis is geweest in de nadagen van Nixon en in die functie bemoeienis heeft gehad met zaken als Watergate, Vietnam en de in va- se in Cambodja, zijn er de laatste dagen grote bezwaren tegen Haig aangevoerd. Een groep invloedrijke Congresleden uit de zeer conservatieve hoek maakt zich echter erg sterk voor de benoeming van Haig. Bovendien heeft Leon Jaworski, de openbare aanklager in de Watergate-af faire, zich publiekelijk ten gunste van Haig uitgesproken. Reagan benoemde naar verwachting gis teren nog een vertegenwoordiger uit de groep van persoonlijke adviseurs in een sleutelpositie. William Casey, oud-voorzit ter van de Amerikaanse beurscommissie en de man die Reagans succesvolle cam pagne leidde, wordt de nieuwe directeur van de CIA. Bij de overige vier gisteren bekendgemaakte benoemingen zijn twee zakenlieden en twee Congresleden. Begro tingsdirecteur wordt de jonge afgevaar digde in het huis van afgevaardigden, Da vid Stockman (34), afkomstig uit Michi gan. Stockman wordt beschouwd als een van de leiders van de groep jonge conser vatieve afgevaardigden, die de laatste ja ren een groeiende invloed in het Congres hebben verworven. Senator Richard Schweiker, die sinds 1968 Pennsylvania in de Senaat vertegenwoordigt, is door Rea gan aan het hoofd van het ministerie van gezondheid geplaatst. Schweiker was Rea gans kandidaat voor het vice-president- schap in de race voor de Republikeinse presidentskandidatuur in 1976. Malcolm Baldrige gaat het ministerie van handel leiden en wordt gezien als vertegenwoor diger van de gematigde Republikeinen. Baldrige, een rijke zakenman uit Connec ticut, leidde de campagne van George Bush in die staat. Ook uit het bedrijfsle ven komt Drew Lewis uit Pennsylvania, die door Reagan als minister van verkeer zal worden voorgedragen. Lewis, een con servatief, is ook hoofdbestuurslid van de Republikeinse partij. Een gapende Ame rikaanse minister Edmund Muskie (links) samen met de Amerikaanse NAVO-ambassa- deur William Tapley vlak voor het begin van het besloten beraad over Polen (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De NAVO-landen willen op drie manieren proberen een Russische invasie van Polen te voorkomen. De vijftien ministers van Buitenlandse Zaken van het bondge nootschap hebben daartoe gisteren tijdens de NAVO-raad in Brussel besloten om: - krachtige oproepen aan de Sovjet-Unie te richten om niet in te grijpen in de ontwikkeling in Polen, omdat zulks zeer ernstige gevolgen zal hebben voor de Oost-west-betrekkin- gen. - Polen extra economise!) te steunen in de vorm van voedsel hulp en kredietverlening. - Een serie economische en diplomatie ke sanctiemaatregelen tegen de Sovje t-Unie te laten uitwerken door de per manente vertegenwoordigers (ambas sadeurs) van de NAVO-lidstaten bij het hoofdkwartier in Brussel. Over de precieze inhoud van die eventue le strafmaatregelen tegen Rusland hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO in hun "superbesloten" verga dering van gisteren geen besluiten geno men. Volgens waarnemers was dat onmo gelijk als gevolg van geschillen tussen de Verenigde Staten en de meeste Westeuro- pese landen. De laatsten zouden beducht zijn voor de economische en politieke ge volgen van de sancties die Washington op een speciale lijst had voorgesteld. Het gaat daarbij ondermeer om het afzien van de reusachtige afname door Westeuropa van Russisch aardgas. Nederland is daarbij - door de leverantie van leidingen - voor een bedrag van drie miljard gulden be trokken. Voorts zouden de Verenigde Staten wen sen dat de EG - in geval van een War- schaupakt-inval in Polen - haar handelso vereenkomst met Oostduitsland opschor ten. Dit voorstel stuit op Westduits verzet. De Nederlandse minister van Buitenland se Zaken Van der Klaauw verklaarde gis teren na afloop van de NAVO-raad, dat er geen enkel meningsverschil was geweest tussen de Amerikaanse minister van Bui tenlandse zaken Muskie en zijn Westeuro- pese collega's. Van der Klaauw vond niet dat de VS in de kwestie Polen 'te hard van stapel lopen'. Een dag eerder had de Amerikaanse de fensieminister Harold Brown er echter wél op aangedrongen dat de NAVO-lan den deze week in Brussel reeds aan Mos kou zeer concrete strafmaatregelen in het vooruitzicht zouden stellen. Die aandrang is uitgelegd als een onderdeel van het Amerikaanse streven om de Westeuropese bondgenoten tot hogere defensie-uitgaven (die voor het grootste deel op de Ameri kaanse wapenmarkt worden besteed) te bewegen. Naar verluidt zou Muskie echter hebben ingezien dat Atlantische overeenstem ming over sancties tegen de Sovjet-Unie uiterst moeilijk zal zijn, zodat de NAVO- -raad tenslotte "eensgezind" kon besluiten om de permanente vertegenwoordigers in Brussel aan de uitwerking van het "straf- scenario" te zetten. Wat de overige sancties betreft, zeker is dat een overrompeling van Polen een af breken van de ontspanningsconferenue in Madrid zal betekenen, evenals de opschor ting van de politieke contacten met Mos kou op hoog niveau en de culturele uit wisselingsprogramma's. Maar behalve over de economische sancties, bestaat er vooralsnog ook daar nog geen eenstem migheid over. Volgens de Nederlandse bewindsman is de afgesproken extra economische hulp aan Polen bedoeld om de stabiliteit in het land te vergroten, hetgeen de kans op een Russisch ingrijpen verkleint. Van der Klaauw onthulde dat de Poolse regering vorige week ook aan Nederland een T7èr- zoek heeft gericht om een aanzienlijke le ning. De precieze hoogte wilde de minis ter niet noemen, maar het zou om enkele honderden miljoenen guldens gaan. Het ministerie van financiën bestudeert de aanvraag. PARAMARIBO Drie ex- leden van de Nationale Mili taire Raad in Suriname, Mij- nals, Sital en Joeman, zijn door een krijgsraad in Para-( maribo veroordeeld tot res pectievelijk twee, twee en één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en hebben een verbod opge legd gekregen om gedurende vijf jaar bij de krijgsmacht te dienen. De krijgsraad achtte het bewezen, dat de verdachten schuldig zijn aan pogingen het wettig gezag in Suriname omver te werpen. Vier burgers, die op dezelfde beschuldiging terechtstonden, zijn door de krijgsraad veroor deeld tot gevangenisstraffen van een jaar (één maal) en zes maanden (drie maal), met af trek van voorarrest. Twee or ganisaties van in Nederland verblijvende Surinamers heb ben het proces in Paramaribo en de opgelegde straffen ver oordeeld. Gesproken werd van een „schijnproces, gekenmerkt door intimidatie en chantage". Komende maandag moet, naar gisteren bekend werd, de vroegere directeur van het Su rinaamse planbureau, Thijm, zich voor het Bijzonder Ge rechtshof verantwoorden voor zijn „onmaatschappelijk ge drag". Thijm, die ook adviseur was van het OGEM-concern, zou zijn functie ten eigen voordeel hebben misbruikt. ZWITSERSE OLIEDESKUNDIGEN: GENEVE De Sovjet-Unie heeft mo gelijk van een kernwapen gebruik ge maakt om de enorme oliereserve in Si berië, waarover de laatste tijd berich ten in de pers zijn verschenen, te onts luiten. Dit is vernomen in Westeurope se diplomatieke kringen. Ook deskun digen in Genève zijn die mening toege daan. Volgens de zegslieden heeft de Sovjet-U nie ten minste één kernwapen tot ontplof fing gebracht in het gebied, waar zich vol gens het Zweedse bureau Petrostudies de reserve zou bevinden. Deze reserve zou enige malen groter zijn dan alle tot dusver ontdekte olievelden in de wereld samen. Het Russische ministerie van geologie heeft de gevonden hoeveelheid olie geba gatelliseerd. Het bureau Petroconsultants in Genève is er zeker van, dat zich op 4 oktober 1979 een nucleaire ontploffing heeft voorge daan in het betrokken gebied. Petrocon sultants maakt evenals Petrostudies studie van de ontwikkelingen op het gebied van de oliewinning in de Sovjet-Unie. Het acht het overigens niet goed mogelijk gro te hoeveelheden olie te winnen uit putten, die met behulp van kernwapens zijn ge slagen. Het ging volgens het Geneefse bu reau mogelijk alleen maar om een experi ment. Volgens Petroconsultants is al lang be kend dat er zich in vele delen van de we reld lagen leisteen, teerzand en bitumen bevinden, waarin zeer grote hoeveelheden olie voorkomen. Het leisteengebied in Si berië beslaat 1,2 miljoen vierkante kilo meter en bevat in theorie meer dan 600 miljard ton olie. De leisteen van duizend tot drieduizend meter diep omhoog halen en er de olie aan onttrekken is echter een technologisch probleem, dat nog lang niet is opgelost. Het materiaal moet bijvoor beeld tot 500 graden celsius worden verhit om de olie er uit te krijgen. Petrostudies in Malmo spreekt deze verklaring tegen. Mitya Jermol, directeur van het bqreau, heeft gezegd dat dê olie volgens de gebrui kelijke methoden wordt gewonnen. Londense Financial Times dreigt met sluiting LONDEN Alsof het verdwijnen van de Evening News en de sombere vraag tekens rond de toekomst van de Times en Sunday Times nog niet genoeg el lende veroorzaakt hadden in de kran tenwereld van Londens Fleet Street, wordt nu ook het bestaan van financië le dagblad The Financial Times be dreigd. Zijn Londense lezers hebben al een week geen rose krant meer gehad. Het FT-bedrijf ligt stil omdat zijn directie vorige week negentien arbeiders, die de rotatiepersen bedienden, op straat gezet heeft. De ontslagen werkkrachten waren een stiptheidsactie begonnen om van de FT een extra vergoeding af te dwingen, die rechtstreeks evenredig zou zijn aan het aantal pagina's van de krant. Prak tisch komt dit neer op een loonsverhoging van 20 procent. De drukkers van Fleet Street verdienen momenteel gemiddeld 215 pond per week. W-Duitsland werkt aan rantsoenering brandstof BONN Als sinds de olieschaarste van vorig jaar heeft het ministerie van Economische Zaken in Bonn benzine bonnen laten drukken en die over de steden en districten verspreid voor het geval het zou moeten overgaan tot een rantsoenering van brandstof. De rege ring heeft hiertoe de bevoegdheid op grond van de Wet op de Veiligstelling van Energie die haar vrijwel onbeperk te mogelijkheden geeft om ingeval van crisis het gebruik van energie in te per ken. Dit scala loopt van (zondagse) rij verboden en snelheidsbeperkingen tot rantsoeneringen. Concrete plannen voor een dergelijke in greep in het energiegebruik bestaan ech ter nog niet. Wel wordt al geruime tijd ge werkt aan een raamwet waarin de criteria staan vermeld waaraan bij een eventuele rantsoering moet worden voldaan. Het gaat daarbij om een rechtvaardige verde ling van de beschikbare brandstof met in achtneming van vroeger gebruik en van economische noodzaak. Daarover wordt ook overleg gepleegd met de verschillen de deelstaten die eventueel de wet zullen moeten uitvoeren. KAMPALA De eerste verkiezingen die in Oeganda zijn gehouden sinds het land 18 jaar geleden onafhanke lijk werd, hebben een drasti sche keer genomen. De voor zitter van de heersende Mili taire Commissie. Paulo Mu- wanga, liet gisteren over de radio verklaren, dat alleen hij de uitslag van de verkie zingen zal bekendmaken. Alleen hij zal beslissen of de kandidaten op een eerlijke manier gekozen zijn. Komt hij tot de conclusie dat een kandidaat onrechtmatig is gekozen, dan zal hij diens verkiezing ongeldig verkla- Even tevoren had een woord voerder van de katholiek-con servatieve „Democratische Partij" (DP) verklaard, dat zijn partij 66 zetels had behaald en daarmee een even onverwach te als overtuigende overwin-' ning had behaald. Zijn partij zou in staat zijn een regering te vormen. Alle politieke waarnemers hadden verwacht dat het „Oe- gandese Volkscongres" (UPC), de links-georiënteerde partij van de in 1971 door Amin af gezette ex-president dr. Milton Obote, de verkiezingen zou winnen. Paulo Muwanga" is lid van die UPC en had tijdens de verkie zingscampagne Obote openlijk sterk gesteund. Muwanga en de Militaire Commissie had den in mei van dit jaar het be wind in handen genomen en president Godfrey Binaisa af gezet. De mededeling van Muwanga sloeg in Kampala als een bom in. De 70 waarnemers van het Gemenebest stonden perplex. Radio Oeganda deelde mee dat elke bekendmaking van een verkiezingsuitslag die niet door Muwanga persoonlijk was vrijgegeven, met een hoge boete en vijf jaar gevangenis zou worden oestraft. Volkswagen roept 29.000 auto's terug WOLFSBURG Volkswagen laat 29.000 wagens van de ty pes „Golf" en „Jetta" van het modeljaar 1981 naar de dealer terugroepen, zo is in Wolfs burg bekendgemaakt. Het me rendeel van deze auto's is' geëxporteerd. Het materiaal dat voor de bodemplaat aan de voorkant is gebruikt, blijkt te bros te zijn, zodat er scheurtjes in kunnen ontstaan als er bou ten in worden vastgedraaid. Onderdelen van de voorwie lophanging zouden hierdoor los kunnen raken. Hoeveel van de auto's in Nederland zijn, is nog niet bekend.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15