luiting Wolspinnerij tot *iader order uitgesteld Laatste textielbedrijf in Leiden bewaard gebleven IniMMmtrefilm CTIE BUIGT VOOR EISEN AKTIEVOERDERS Economisch wel en wee LOOT5HA AF&UJVEN VAM Wegwijzer voor Leiden De „Wegwijzer voor Leiden 80/81" is uit. Het eerste exemplaar van de nieuwe gemeentelijke wegwijzer werd gistermorgen door de heer De Vries en mevrouw Fürst van uitgeverij Publimedia aan wethouder P. Bordewijk overhandigd. Deze wegwijzer geeft onder meer een overzicht van alle in Leiden gevestigde orga nisaties en verenigingen, buslijnen, scholen en gemeen telijke instanties. Ook dit jaar wordt het boekje weer huis aan huis in de Sleutelstad verspreid. Dit gebeurt de komende drie weken. Bij de presentatie bleek dat er een foutje in het voorwoord was geslopen: de naam van burgemeester Goekoop was veranderd in „Goed koop". Als excuus hiervoor bood mevrouw Fürst de wethouder de banketletter 'D' aan. De wethouder deel de mee, dat het college tijdens de vergadering van b en w, die volgde op de aanbieding van het boekje, zich de letter goed zou laten smaken. Cursus EHBO De katholieke nationale bond voor ehbo, afdeling Leiden „Peerke Donders" begint dinsdag 6 januari een nieuwe cursus ehbo. De lessen worden gegeven in de St.Joseph- school aan de Oppenheimstraat 8, aanvang acht uur. Voor inlichtingen tel 121866 of 144678. Klaverjas- en sjoelavond De vorige week zaterdag jarige wijkvereniging ,J±k- tief" (10 jaar) houdt aanstaande vrijdag 12 december een grote klaverjas- en sjoelavond in de kantine van Adler aan de Rooseveltstraat Alle prijzen zijn min of meer afgestemd op de komende kersttijd. De wedstrij den beginnen om acht Uur. Los Mismos De salsa-band „Los Mismos" treedt vrijdagavond 12 de cember op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De bezetting van de band bestaat uit acht man op con ga's, bas, piano, fluit, trombone en trompet. De soli worden doorgaans ter plekke geïmproviseerd. Het concert begint om negen uur; de toegangsprijs bedraagt zes gulden voor niet-leden en vier gulden voor leden. Pianorecital De Amerikaanse pianiste Veda Zuponic treedt vrijdag 12 december op in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Het is de derde maal dat deze pianiste in Lei den een recital geeft. Zij speelt de Sonate in a kleine terts, KV310 van Mozart, de Miroirs van Ravel en de Etudes, opus 25 van Chopin. Het optreden begint om kwart over acht Voor inlichtingen: tel 141141. Museum-weekeinde In het kader van het verschijnen van het „Groot Museum- boek" als „boek van de maand december" wordt 13 en 14 december in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg een museumweekeinde gehouaen. De Hortus is dan gratis toe gankelijk. De tuin van negen tot vier uur en de kassen van elf tot drie uur. Verder wordt in samenwerking met boek handel J. de Kier bij de ingang van de kassen de aandacht gevestigd op het „Groot Museumboek". Het vignet van de Hortus Botanicus. WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 PAGINA 3 Het zaakadres van de groot handel in bakkerij grondstof fen van C. v/d Kletersteeg is verplaatst van de Vondellaan 44 naar de Adm. Banckertweg 20. Het woon- en corr.adres van het kamerverhuurbedrijf J. A. C. Verhoog is verplaatst van de Doezastraat 11a naar de Apollolaan 130. De winkel in tabak en rook- art. het Sigaren- Pijpenpaleis Van den Burg aan de Noor- deinde 57 houdt opheffingsuit verkoop. Het kantoor van H. van Brussel b.v./Het Hollandsch Huys b.v. (exploitatie, renova tie, makelaardij, reel, advise ring) is verplaatst van de Doe zastraat lb naar de Heren gracht 18. Het cafetariabedrijf „Jo-Jo" aan de Morsstraat 18 is opge heven. Het Leidse filiaal van het as surantiekantoor W. van Hal Zn. aan de Hogewoerd 166 is, opgeheven. Het bedrijf van L. Polane, fabr. v^n wateronthardings- app. bestemd voor huish. ge bruik aan de Rijndijk 208 is opgeheven. De Leidse vestiging van het Amerikaanse bedrijf J. I. Case Operationa (Europe) Inc. aan de Vondellaan 47 is opgehe- Het filiaal aan de Haarlem merstraat 140 van de schoen- handel Oerlemans, waartoe ook de Janvossensteeg 75-77 behoort houdt opheffingsuit verkoop. Aan de Haarlemmerstraat 97 is in een eerder leeggekomen winkelpand een winkel in handwerkartikelen gevestigd. In de voormalige winkel ruimte van „Musica d'Italia" aan de Haarlemmerstraat 2 is het oogmeetkundig Kontakt- lenscentrum, winkel in kon- taktlenzen, gevestigd. Aan de Lokhorststraat 23 is in een eerder leeggekomen winkelruimte ,,'t Stokpaardje", winkel in antiek/kadotiek ge opend. De winkel in radio, t.v., koelkasten e.a. electr. huishou delijke artikelen en apparaten „V.I.P." aan de Nieuwe Bees tenmarkt 21-23 houdt ophef fingsuitverkoop. De showroom (geen ver koop) aan de, Haarlemmer straat 231 van luxe huish. art. (serviezen e.d.) van „De Gou den Sleutels" wordt opgehe ven. De hoofdvestiging aan de Haarlemmerstraat 220 blijft ongewijzigd voortbestaan. 00 Jo V LEIDSE COURANT rvolg van voorpagina) ÜDEN De sluiting van de wolspinnerij Ede aan de Ka- alwcg is voorlopig uitgesteld. De directie van het bedrijf teft de bonden een open gesprek toegezegd waarin alterna- even voor het bedrijf zullen worden onderzocht. Uitgangs int van deze onderhandelingen zal zijn dat er geen ar- dsplaatsen verloren gaan. Bovendien zullen er geen ge- ongen ontslagen vallen zonder dat de bonden daarmee ikoord gaan. énen ander is het resultaat van het gesprek dat gistermid- »g tussen vakbondsbestuurders en directeur S.Lootsma op luteal' terrein in Holiday Inn plaatsvond. FNV-bestuur- Jos Duynhoven stelde na het gesprek voor de volle 7o tevreden te zijn. „We hebben precies gekregen wat we egen", aldus Duynhoven. Het gesprek tussen bonden en ictie was afgedwongen door de bedrijfsbezetting die gis- morgen geheel onverwacht werd begonnen (zie ook LC gisteren). Het personeel van het bedrijf aan de Kanaal- g besloot vanochtend de bedrijfsbezetting te beëindigen ctual. Braslg Der97. luziekpi irle.). doo n' ochtendploeg van de wol- 18 qj inerij Ede proclameerde Hitpi d zes uur gistermorgen ",>T| ntaan de bezettingsactie, werknemers wilden met e actie een gesprek met de ectie afdwingen, om zo als- inspraak te krijgen in de Irijfsvoering die een resolu- Lav*4s^u'^'nS van de Leidse tak dit bedrijf voorstaat. „Op voornemens van de directie maar één antwoord moge- vertelt FNV-districtsbe- go van urder Jos Duynhoven wat j*»p< er gistermorgen tijdens een 1303 enkomst in de bezette fa- ip. 150 iek, waar de produktie ove- alles behalve stil is ko- n te liggen. „Het beleid van directie vereiste een snelle finitieve aktie. We laten ons naar niet in de hoek druk- IUI2 anbeleid poort van het bedrijf was leren voor iedereen, behal- jvoor de werknemers, geslo- L Aan de hekken van het Ite terrein hangen spandoë- 5: „Wanbeleid kost werkge- enheid". De bezoekers moe- i hun auto buiten het ter- n laten staan. Mannen van ordedienst posten voor het k, ze vangen de bezoekers oud?, nou vanochtend om uur zeker, maar nu valt wel mee". Zij staan er niet ^werkwilligen tegen te hou- want het is geen staking ir een bedrijfsbezetting. Aspef' Wordt harder gewerkt dan ïceri Dr'leen verklaart één van vakbondsmensen: „De pro- e ot *lïe komt zeker niet in ge- ar". Gebrek aan grondstof- is er niet en 's middags •rdt weer een nieuwe ichtwagenlading wol ver- cht. beidstijdverkorting muren van de voor het tenlicht niet toegankelijke ntine, hangen vol met 'urkranten van het FNV. 'ij willen een eerlijke kans", ^0 eidse wol open" en „Loots- afblijven van ons werk", teksten spreken voor zich. termorgen in alle vroegte iste hier de eerste dag- 6, dat het bedrijf bezet zou rden. De aanwezige vak- dsbestuurders vertellen het en waarom van de aktie. Duynhoven: „De overheid ft er bij de bonden op aan- rongen wat aan de toene- °de stroom werkelozen te n. Financiële steun van de- overheid is echter veel- itgebleven". Hij herinnert aanwezigen aan de Europe- aktie in de textiel op 2 de- LEIDEN Het op het laatste moment voor sluiting behoede textielbedrijf aan de Kanaalweg maakt deel uit van het concern Wolspinnerij Ede nv, dat ook vestigingen heeft in Vlijmen en Ede. In het complex in Leiden was tot 1976 de dekenfabriek Zaalberg gehuis vest Nadat Zaalberg haar naam had verkocht en de Leidse fabriek de naam 'Wolspinnerij Ede' meekreeg, besloot men zich toe te leggen op de fabricage van tapijtgarens. Het bedrijf heeft af nemers in Zwitserland, België, Enge land, Duitsland en Denemarken. Afne mers die het thans hebben laten afwe ten, want de omzet van het bedrijf loopt met name het laatste half jaar sterk terug. Om desondanks de arbeidsplaatsen in de Leidse vestiging te behouden werd in fe bruari de ververij van het bedrijfsonder deel in Tilburg gesloten en naar Leiden overgebracht en werden de oude machi nes in het pand aan de Kanaalweg gerevi seerd. Toen de directie vrijdag de sluiting van het bedrijf aankondigde, waren enke le machines pas weer een paar weken in werking. De Wolspinnerij Ede nv heeft een kleine 200 man in dienst, 70 in Vlij men, 60 in Ede en bijna 50 in Leiden. Wanneer de directie haar plannen had doorgezet zou de Leidse afdeling naar Vlijmen worden overgeplaatst. Zonder personeel overigens, want dat zou in Lei den worden ontslagen. De Wolspinnerij Ede is het laatste textiel bedrijf van enige betekenis in Leiden. De sluiting van dit bedrijf zou een dikke streep gezet hebben onder de betekenis die Leiden in vele eeuwen heeft gehad voor de Nederlandse textielindustrie. Die vooraanstaande positie is toch al ernstig verzwakt, vooral waar het ging om de daadwerkelijke produktie van textiel. Tot voor kort hielden enkele Nederlandse textielbedrijven nog een vestiging aan in Leiden als verkoopkantoor. De fabrieken in het oosten en zuiden van het land (of Benelux en nog verder weg) zorgden dan wel voor de produktie van de goederen, maar het hoofdkantoor of verkoopkantoor bleef in Leiden achter vanwege de faam die van Leiden als textielstad uitging. Ook dit element is in de laatste paar jaren ver dwenen. Leiden als textielstad bestaat niet meer. Zelfs hqf etiket is verdwenen. De dekenfabriek Van Wijk-Heringa was in de afgelopen decennia de eerste echte 'grote' die Leiden na de Tweede Wereld oorlog de rug toekeerde. En naarmate het de textielindustrie slechter ging, de con currentie van het buitenland, vooral oost en zuid Europa en wat later Azië, steeds sterker werd gevoeld, volgden er meer. Het kostuum-bedrijf Krantz, de vestigin gen van de Zaalberg deken-industrie, Clos Leembrugge (Leythen wol) en de ver huizing van de Leidse Wolspinnerij (Ne vada wol) die inmiddels definitief is en binnen enkele maanden haar beslag zal krijgen. Wanneer de sluiting van de Wol spinnerij Ede aan de Kanaalweg was doorgegaan zou het doek definitief over 'textielstad Leidenzijn gevallen. Nu slui ting tot nadere order is uitgesteld is de textielindustrie, die Leiden vanaf de mid deleeuwen had opgebouwd en die vooral in de 17e en 18e eeuw de stad tot grote bloei bracht, is althans één van de 25 tex tielbedrijven die Leiden ooit heeft gekend voorlopig bewaard gebleven. cember waarbij het werk, ook in Leiden, voor een uur werd neergelegd. Hij herhaalt nog eens, dat een goede oplossing vóór .deze laatste Leidse tex tielfabriek hard nodig is. Het eerste doel van de aktie is om- de directie te dwingen om met werknemers en vakbonden te praten. Van Duynhoven: „We kunnen nu nog niet precies bekijken hoe het bedrijf er voor staat. We hebben de di rectie de nodige informatie ge vraagd en op grond daarvan willen we praten. Het behoud van arbeidsplaatsen blijft daarbij ons uitgangspunt". Col lega Ab Voerman vult aan: „De directie wil de mensen in Leiden op laten draaien voor hun slechte beleid. Misschien kunnen we de ellende over de drie vestigingen spreiden, bij voorbeeld door arbeidstijdver korting. We staan niet toe dat de directie zich over de hoof den van deze mensen ver rijkt". Strijdlust De verantwoordelijkheid voor het slecht functioneren van het bedrijf wordt door de vak bond toegeschreven aan de éénhoofdige directie, directeur S. Lootsma. „Onze kaderleden zijn nog beter op de hoogte met het reilen en zeilen van het bedrijf" en „als in de indu strie van enige democratie sprake zou zijn, zou deze man met een flinke motie'van wan trouwen op straat zijn gezet", Jos Duynhoven (links) en Ab Voerman (rechts) van de FNV. Hun bewoordingen zijn geheel tegengesteld *aan die van de zelfde ochtend. „Het was een goed gesprek", aldus Jos Duynhoven: „het vertrouwen in de directie is althans voor een stuk weer hersteld. De plotselinge ommezwaai van de directeur komt niet voort uit een falend beleid maar uit de kracht van de vakbeweging". Hij verteld dat de onderhande lingen niet van een leien dakje liepen: „we boden de directeur een door ons opgestelde ver klaring aan, waar hij echter niet aan wilde. Na drie uur Het aktiecomité beloot na het verslag van de onderhande laars het personeel voor te stellen de bedrijfsbezetting te beëindigen. Op een bijeen komst vanochtend om 8 uur in de kantine van het bedrijf gin gen de werknemers akkoord met de voorstellen van het ak tiecomité om de bezetting te beeindigen. Om half negen werden de spandoeken dan ook verwijderd en gingen de poorten van het bedrijf weer open. Directeur S.Lootsma van de wolspinnerij Ede n.v. was niet voor commentaar bereik baar. Het fabrieksterrein aan de Kanaalweg: een bezetting van één etmaal en een gesprek waren voldoende om de directie althans voorlopig op andere gedachte te brengen. aldus de vakbondbestuurders: „Met deze directeur valt geen goed garen te spinnen". De aktievoerders hebben de bedrijfsleiders van de twee an dere vestigingen inmiddels op de hoogte gebracht en de di rectie per telegram gevraagd voor 13.00 uur te reageren op de bezetting. Ook in Vlijmen en Ede worden ontslagen ver wacht. „De directie heeft ons letterlijk gezegd, dat ook Vlij men en Ede de dans niet zul len ontspringen", aldus Duyn hoven. Hoe lang de werkne mers de bezetting zullen vol houden, kan hij niet voorspel len. De strijdlust van het per soneel moet garant staan voor een bezetting totdat de eisen zijn ingewilligd. Duynhoven: „Deze mensen worden extra gepakt. Vaak werken zij op basis van het minimumloon en als ze een uitkering krijgen is deze erg laag. Dat komt dan extra hard aan. Bovendien hebben ze geen enkele moge lijkheid om elders in Leiden in de textiel weer aan de slag te komen". Vertrouwen Nauwelijks 12 uur later heerst er een heel wat vrolijker stem ming in het bedrijf. Na drie uur praten hebben de bonden hun gelijk binnen gehaald. Uitstel van de sluiting, een open gesprek en geen gedwon gen ontslagen, op alle fronten hebben de vakbondonderhan- delaars gelijk gekregen. Vlak voor één uur, het ultimatum dat door de bezetters was ge steld, reageerde de directie op de aktie met het verzoek om een gesprek. Op een korte bij eenkomst met het aktiecomité gisteravond lichtten Jos Duyn hoven en Ab Voerman de mensen van de resultaten in. praten is er een andere ver klaring uit de bus gekomen, maar verschillen zijn er nau welijks." Duynhoven deelde bovendien mee dat er maan dag een start gemaakt wordt met een serie gesprekken tus sen vakbonden, directie en commissarissen van het con cern. „Dan zullen we de direc tie ervan moeten overtuigen dat we in Leiden willen en zullen blijven", aldus Duynho- ven. Hij waarschuwde dat de problemen nog steeds beston den. Aan het adres van de di rectie zegt hij: „mochten de toezeggingen van de directie net als de eerdere intentiever- kiering weer ingetrokken worden dan schromen we niet dezelfde middelen opnieuw te gebruiken. „Deze slag hebben we gewonnen", besloot hij zijn toespraak: „er is weer eens ge bleken dat dit soort akties suc ces kunnen hebben. De werk gelegenheid in de regio zal door jullie succes worden ge stimuleerd".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3