en Uyl heeft ls premier ndere kijk p kernwapens Meerderheid Kamer wijst ingrijpen per cao af Caravan i WESTEN GAAT INTEREN OP OLIEVOORRADEN Wolspinnerij aan Kanaalweg bli jft toch draaien Waarnemers opnieuw naar grensgebied Polen-Oost Duitsland ter!diik ?.AZ3J2..PD Leill.en' P°s,.t>us 1. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Lenten: kwartaalh"0'9'"91 071-,2224S <18 00 19 00 uur> Bowtcmi Woensdag 10 december 1980, 71e jaargang no. 21834 Bewolkt Veel bewolking, af en toe wat regen of motregen. Middag- temperatuur van 8 graden in het noordwesten tot 4 graden in het zuidoosten. Matige wes tenwind. Zon op 08.36, onder 16.26 uur. Scheveningen hoogwater 04.53 en 17.13 uur, laagwater 00.43 en 13.10 uur. HEN Geschiedkundi- Duitse Bondsrepubliek binnenkort de beschik- nog niet gepubliceerde van de particuliere van Hitiers propagan- Joseph Goebbels. evinden zich momenteel tussische militaire archie- en Goebbels naar de Ber- unker ging, waar Hitier enslotte zelfmoord pleeg- n hij de meeste documen- zich mee in loden kisten. s jn destijds door het Rode 3evonden. De zes jaar oude Luciano Fleury Da Cruz heeft al drie kinderboe ken op zijn naam staan. De jonge schrijver werkt aan het manuscript van zijn laatste boek, Thursday (Don derdag). Luciano Fleury Da Cruz woont in Juiz de Fora in Brazilië. PARIJS DEN HAAG De westerse industrielanden, ver enigd in het Internationaal Energie Agentschap (IEA) hebben besloten hun stijgen de oliebehoefte te dekken door hun voorraden aan te spreken. Die voorraden lig gen nu gemiddeld op olie voor 100 tot 125 dagen. Via het interen op de voorraden wil len de IEA landen aankopen van landen en oliemaatschap pijen op de vrije oliemarkt en daarmee een verhoging van de prijzen op die markt én de daaraan gerelateerde OPEC-prijs voorkomen. Met het nu genomen besluit door de ministers belast met Energiezaken van de IEA lan den, zullen de IEA landen per dag maximaal 4,2 miljoen vaten olie mogen onttrekken aan hun voorraden. Dit is 2,2 miljoen va ten meer dan de tot nu toe gel dende regeling. Nederland zal, aldus minister Van Aardenne, aan de olie-besparing meewer ken door de komende winter een extra-hoeveelheid te produ ceren, zowel voor eigen gebruik als voor de buitenlandse afne mers. De IEA hoopt dat de OPEC, die volgende week op Bali bijeen komt, door de maat regelen zal afzien van een forse verhoging van de olieprijs. .Tegelijk niet het aanspreken van de voorraden heeft de IEA besloten de oliestromen op nieuw te verdelen als bepaalde landen of oliemaatschappijen met een tekort kampen. Ook dit systeem is bedoeld om aanko pen op de vrije markt tegen te Wagen kantelt: Tientallen varkens gedood APELDOORN Politie, brandweer en automobilis ten hebben gisteren op de grote weg bij Apeldoorn jacht gemaakt op zo'n twee honderd varkens. De dieren waren ontsnapt uit een ge kantelde vrachtwagen en liepen over en naast de weg. Tientallen varkens werden gedood en een aantal moest ter plaatse worden afge maakt wegens zware ver wondingen. De oorzaak van het kantelen van de vracht wagen is nog onbekend. Condoléance Ex-Beatle Ringo Starr en zijn vrouw Barbara verlaten het appar tementencomplex in New York waar maandagavond John Lennon is vermoord. Direct nadat hen het nieuws van de moord bereikte, zijn zij naar New York gevlogen. Zij hebben zojuist Yoko Ono ge condoleerd. jan onze parlementaire redactie) plN HAAG Er is een verschil ssen wat de PvdA aanwil met de nwapens en hoe haar leider [op den Uyl eventueel als minis- president tegen deze problema- t zal aankijken. Den Uyl zou zeker niet zonder meer vier a t kerntaken afstoten, zoals de tij tenminste wil zien gebeuren. lt bleek gisteren op een perscon- •entie, waar de nieuwe verkie- igsstrategie van de Pvda werd egelicht. ^jt eventuele verschil in zienswijze is Algelijk, doordat het partijbestuur JHt punt van de kernwapens in zijn voorstel aan het congres op een on duidelijke manier heeft geformuleerd. De regering zal „binnen eri buiten de NAVO een herkenbaar tegen bezit van atoomwapens gericht beleid moe ten voeren, dat werkelijk ernst maakt met de ontwapening, dat daadwerke lijk op defensie bezuinigt, dat vier a vijf nucleaire taken van Nederland afstoot in de komende regeringsperio de, op de weg naar een kernwapenvrij Nederland, maarzodanig dat dit een kernwapenvrij Europa naderbij brengt". Wat betekenen nu die woordjes „maar zodanig"? Den Uyl legde uit dat deze formulering was gekozen om aan te géven dat de PvdA weliswaar eenzij dige stappen wil doen, „maar wel met het oog op een tweezijdig resultaat". Met andere woorden: als de NAVO en/of het Warschau Pact het Neder landse voorbeeld van ontwapening niet volgt, moet er gestopt kunnen worden. Den Uyl liet echter in het midden wannéér er gestopt kan wor den. Na het afstoten van één taak of na het afstoten van vier a vijf, zoals in het concept-programma „Wéerwerk" staat? Pagina 13: „Controverse tussen Den Uyl en deel partij bestuur PvdA" De stijl van iapitol meubelen is van een verbijsterende schoonheid stingen met hogere inkomens meer kans een lagere igaangifte te doen. BERLIJN WARSCHAU De westerse geallieerden in Berlijn zullen vandaag een steekproef nemen in het Oostduits-Pools grensgebied, dat eind november tot verbo den terrein werd verklaard tijdens de recen te militaire activiteit van het Oostblok in verband met de situatie in Polen. In goedingelichte kringen in West-Berlijn is vernomen dat waarnemers van de westerse mi litaire vertegenwoordigingen in de loop van vandaag naar het gebied zullen gaan om uit te zoeken of de maatregel, die'officieel vandaag afloopt, werkelijk is opgeheven. Is dat niet het geval, dan geeft dat volgens westerse waarne mers verder gewicht aan berichten, dat de Rus sen de militaire gordel rond Polen nog steeds aan het versterken zijn. In Brussel is de amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Muskie aangekomen om be paalde maatregelen te bespreken in verband met een mogelijke Russische inval. Volgens NAVO-kringen zou het vooral om economische sancties gaan tegen de Sovjet-Unie. Pagina 15: Inval in Polen een kwestie van uren. ivitte boor den-sector" Under snel een boete. P de drie doet een on- aangifte. Drug handelaren veroordeeld DEN HAAG - De Haagse rechtbank heeft uitspraak gedaan in een aantal straf zaken tegen handelaren in verdovende middelen. Zo werd een 30-jarige hande laar conform de eis van de of ficier van justitie veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, wegens verhandelen van 875 gram heroine. Verdachte zou geruime tijd in het goedje han del hebben gedreven. Voor een gelijksoortige handel werd een 34-jarige Hagenaar veroor deeld tot vijfduizend gulden boete en tien maanden gevan genisstraf: de officier had twaalf maanden geëist. Een andere 28-jarige in Den Haag wonende verdachte werd na een eis van twaalf maanden gevangenisstraf veroordeeld tot twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk, een 26-ja- rige verdachte na een eis van vijftien maanden tot twaalf maanden, een 44-jarige ver dachte na eis van vijftien maanden conform die eis en 2375 gulden boete, voor allen met aftrek van voorarrest. Geen krant ontvan- gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe- ciale koerier wordt de krant alsnog na- bezorgd. LEIDEN Na een drie uur durend gesprek met vertegenwoordigers van de vakbonden heeft de directie van de Wolspin nerij Ede nv gistermid dag besloten de ophef fing van de Leidse vesti ging van het bedrijf 'tot nader order' uit te stel len. De werknemers van het bedrijf besloten daarop de bezetting, die gisterochtend van start was gegaan, te beëindi gen. De directie heeft de bonden een open gesprek over de toe komst van het bedrijf toege zegd. Het behoud van arbeids plaatsen zou hierbij een eerste uitgangspunt zijn. Bovendien is afgesproken dat er geen mensen worden ontslagen zon der toestemming van de bon den. Komende maandag, heb ben de bonden een eerste ge sprek met directie en commis- sarisen van de wolspinnerij. Het personeel ging vanochtend akkoord met het opheffen van de bezetting van het bedrijf aan de Kanaalweg. (zie verder pag. 3) Groot aantal slaven in Mauretanië I JNDEN Volgens ohn Mercer, een lid van de „Vereniging tegen de slavernij", leven in de Westafrikaanse staat Mau retanië nog altijd 100.000 van de in totaal 950.000 in woners als slaaf. In Mau retanië bestaat volgens Mercer ook een levendige handel in slaven en het vrijkopen van hen is een „zeer kostbare zaak". De slavenhouders beroepen zich op de Koran, maar deze staat alleen het hou den van slaven toe als zij in een Heilige Oorlog ge vangen zijn genomen. AMSTERDAM 6tlm14dec. Geopend van 10-17 en 19 22 uur. zalerdag en zondag 10-17 uur toegang I 750 kinderen lol 14 jaar f 4 Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Frans afvalzout per schip naar Noordzee STUTTGART De Internationale Rijncommissie voelt er veel voor het afvalzout van de Franse kalimijnen met bin nenschepen of duwbakken over de Rijn naar de Noordzee af te voeren. Het is zeker niet de goedkoopste oplossing, maar er kleven politiek gezien de minste bezwaren aan. Alle deelnemende partijen, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland en Nederland, achten dit plan haalbaar. Eind januari beslissen de verantwoordelijke ministers in Den Haag over een definitieve oplossing van het zoutprobleem. Andere mogelijkheden zijn in jecteren van het zout in de bodem, terugstorten in de oude mij nen of oprichting van een gezamenlijke zoutfabriek. Al deze op lossingen stuiten op verzet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en VVD liggen in de Tweede Kamer flink met elkaar overhoop over het te voeren sociaal-economisch be leid. Dat bleek gisteren en vandaag tijdens de debatten over ondermeer de loonmaatre gel. De VVD wijst enkele van de belangrijk ste pijlers waarop dit beleid rust radicaal af. De liberalen voelen niets voor de accijns verhogingen op tabak, benzine en sterke drank. Ook willen zij een streep halen door de door de regering gewenste bevoegdheid in afzonderlijke cao's in te grijpen. De VVD krijgt hiervoor steun van de PvdA, zodat zich een Kamermeerderheid tegen dit ingrij pen aftekent. Het CDA en D'66 stemmen van harte met het regeringsvoornemen in. Kringen rond het kabinet houden het voor zeer waarschijnlijk dat minister Albeda (so ciale zaken) het onaanvaardbaar zal uit spreken over een VVD-amendement dat de bevoegdheid tot ingrijpen in 4e cao's schrapt Dat zal vermoedelijk morgen ge beuren. In vrij harde bewoordingen sloeg VVD-woord- voerder De Korte gisteren de bodem uit het so ciaal-economisch beleid van het mede door zijn partij gesteunde kabinet. Volgens de VVD speelt het kabinet veel te traag in op de ver- i slechterende economische toestand en moet het roer radicaal om: er zou een algemene loonmaatregel moeten komen in plaats van de mogelijkheid per be- J drijfstak in te grijpen; er moet bovendien veel forser gematigd wor den dan de 2,5 procent die het kabinet voor stelt: en wel drie tot vier procent; er moet zeker voor nog eens een miljard extra in de overheidsuitgaven worden gesneden; de voorgenomen accijnsverhogingingen moe ten achterwege blijven en worden vervangen door onder meer extra bezuinigingen op over tollige ziekenhuisbedden; de automatische prijscompensatie moet op de helling. alleen de echte minimuminkomens zouden nog maar moeten worden ontzien. er is geen enkele aanleiding om werkgevers en werknemers via wetgeving tot overleg te dwingen over werkgelegenheid. Alleen over de laatste twee punten zijn de bei de regeringspartijen, CDA en VVD, het met el kaar eens. Pagina 13: Coalitiepartners sterk oneens VVV: V V VVVpj

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1