A Het nieuwe Boek van de Maan neemt u mee naar660musea Willebrands: „Weigering LPO-delegatie te sturen is tegen het reglement" Hogere inkomens kunnen makkelijker frauderer Politieke moorden en executies bedreigen wereldvrede Katholieke presidents kandidaat in Frankrijk Hoogste Duitse bisschop bleef Hitier tot het einde trouw BELASTINGDIENST DISCRIMINEERT ONGEWILD 0E Töten met 10 jajiuari f32,50. Daarna f49,50. kerk wereld Open brief: „Schillebeeck is contractbreker" BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 PAGINA QP' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mensen met hogere inkomens hebben meer kans dat het doen van een te lage belastingaangif te niet bemerkt wordt. Ook later lopen zij naar verhou ding weinig risico. Dat komt doordat hun aangif ten meestal ingewikkelder zijn en de belastingdienst te weinig middelen heeft voor een effectieve controle. Tot deze conclusies komt het Kriminologisch Instituut van de Rijksuniversiteit Groningen in een onderzoek naar de opsporing en afhan deling van fraude in de in komstenbelasting. Het on derzoek is gesubsidiëerd door het ministerie van fi nanciën. Opmerkelijk is verder dat mensen in de „witte-boordensector" (met een goede opleiding) minder snel een boete krijgen wegens fraude. Dit onderscheid is niet afhankelijk van iemands inkomen en evenmin van het feit of men een „zelfstan dige" is of niet. De onderzoekers mensen met een goede opleiding sterkere tegenspelers zijn. „Ze hebben meer vanzelfsprekend ge zag, zijn beter bekend met ambte lijke wegen, taal en „omgangsma nieren" en stellen zich weerbaar- De onderzoekers (T.R. Drost, J. de Jong en R.W. Jongman) hebben vastgesteld dat één op de drie mensen een onjuiste aangifte doet. Het gaat dan alleen nog om fouten die bemerkt worden. Gemiddeld wordt er zo'n zestienhonderd gul den te weinig opgegeven. Dat be tekent dat men zo'n vijfhonderd gulden van de verschuldige belas ting in eigen zak probeert te hou den. De opsporing van deze on juistheden levert de schatkist al leen al binnen een inspectie als die van Groningen ongeveer acht mil joen gulden per jaar op. Omgere kend voor het hele land komt dat neer op ongeveer 650 miljoen per jaar. De voorschriften bij de belasting dienst zijn nu zo, dat onmiddellijk ontdekte onjuistheden in een aan gifte niet bestraft worden. Dit ge beurt ongeacht de aard of inhoud van de onjuistheden. Slechts bij achteraf, dus in latere jaren, ont dekte „verschrijvingen" komt de vraag naar schuld of opzet aan de orde en wordt de mogelijkheid van een boete overwogen. Het gaat dan om ongeveer vijf procent van de mensen, die een te lage aangifte hebben gedaan. Bijna twee op de drie krijgen dan ook inderdaad een boete. Hoewel de belasting dienst formeel tot een boete van honderd procent van het ontdoken bedrag mag gaan, blijkt zij in de prakrijk altijd het tarief van 25 procent te hanteren. Deze regeling heeft de onderzoe kers gebracht tot een aantal be leidsadviezen. De vraag of een boete nodig is, willen zij losgekop peld zien van het tijdstip van ont dekking. Er zou alleen nog gelet moeten worden op de inhoud van de onjuistheid. Verder stellen zij voor te laag opgegeven of verzwe gen inkomsten voortaan automa tisch en standaard te beboeten, net als bij te hard rijden of het niet be talen van motorrijtuigenbelasting. Het onderhandelen over een boete, wat de „witte boorden" nu zozeer bevoordeelt, kan aanzienlijk be perkt worden door eerst de precie ze omvang van de onjuistheid vast te stellen en daarna pas met het onderzoek naar de schuldvraag te beginnen, vinden de onderzoekers. Wat de strafmaat betreft stellen zij voor de boetes weliswaar laag laten beginnen (25 procent van ontdoken bedrag) maar deze herhaling snel op te laten lopen De onderzoekers veronderstel! dat van deze maatregelen een pi ventieve werking zal uitgaj „Enerzijds omdat belastingontdi king een tamelijk verstandelijk d liet is, waarbij de voor- en nadeli tegen elkaar worden afgewoge anderzijds omdat het hier om b volkingsgroepen gaat, die zichz» als respectabel zien en die e» strafrechtelijke procedure waa schijnlijk als zeer beschamend zo den Amnesty International in jaarboek: Dienstenbonden: geen matiging tot modaal UTRECHT De leden i van de dienstenbonden FNV (personeel van ban- ken, verzekeringen, win- I kels, etc.) hebben tijdens de algemene jaarverga dering in Utrecht giste- DEN HAAG - In meer dan 30 landen wor den mensen om politieke redenen vermoord of terechtgesteld. Het aantal doden als ge volg van moorden of executies in het afgelo pen jaar vormt een zeer ernstig en drin gend probleem". Amnesty International drong een jaar geleden bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties tevergeefs aan op het bespreken van politieke moorden als „een bedreiging voor de vrede en de vei ligheid in de wereld". Nu, een jaar later, blijven onophoudelijk berichten binnenko men over ontvoeringen, politieke moorden en executies. Dit zegt Amnesty Internatio nal in het jaarverslag 1979/1980, dat de orga nisatie vandaag heeft gepubliceerd. De slachtoffers van politieke moorden en exe cuties zijn boerenfamilies in El Salvador en Guatemala, leden van politieke, religieuze of etnische groepen in Irak, Iran en Ethio pië en mensen uit alle lagen van de bevol king in landen als Afghanistan, Chili en de Filippijnen. Het jaarverslag geeft informatie over 110 lan den, waar politieke detentie, martelingen en de doodstraf voorkomen. Amnesty toont overigens aan dat schendingen van de jnensenrechtén zich voordoen in zowel geïnd^rialiseerde als in ontwikkelingslanden en dat ze niet beperkt zijn tot bepaalde politieke of ideologische syste men. Het „Jaarboek van de politieke gevangenen 1979/1980" is, zo zegt Amnesty zelf, een onpar tijdig overzicht inzake politieke detentie, mar telingen en doodstraf in de gehele wereld. Het rapport weerspiegelt de enorme schaal waarop schendingen van de mensenrechten als politie ke moorden en gevangenschap zonder vorm van proces plaatsvinden. Aan de andere klant maakt het ook melding van de inspanningen van mensen in de hele wereld om de interna tionale normen inzake de rechten van de mens nageleefd te krijgen. José Zalaquett, voorzitter van het internationaal bestuur van Amnesty, wijst in een voorwoord op de „vrijwel dagelijk se berichten over nieuwe executies" en het voortdurend gebruik van politieke ontvoerin gen die herhaaldelijk leiden tot verminking en dood van de slachtoffers. „Het woord „verdwij ning", dat een nieuwe, sinistere betekenis heeft gekregen, is nu opgenomen in het vocabulaire van de journalistiek en de politieke weten schap", zo voegt Zalaquett daaraan toe. Amnesty beschrijft de toepassing van beper kende wetten, werkkampen en psychiatrische dwangmaatregelen tegen opposanten in de Sov jet-Unie. Maar ze vraagt ook aandacht voor bruut politie-optreden, soms met dodelijke af loop, tegen etnische minderheden in de Vere nigde Staten. Jarenlange detentie zonder vorm van proces in Bangladesj, Singapore en andere landen wordt aangeklaagd, het isoleren met ge vaar voor geestelijke en lichamelijke schade van gevangenen in West-Duitsland die wegens politiek gemotiveerde misdrijven vastzitten, het opsluiten van mensen die zonder toestemming het land wilden verlaten in bijvoorbeeld Roe menië en de DDR en de werkwijze van speciale rechtbanken zonder jury in Noord-Ierland. In een aantal Afrikaanse landen vonden, vol gens Amnesty, ingrijpende veranderingen plaats, die in sommige gevallen leidden tot meer respect voor de mensenrechten (Zimbab we en Nigeria). Maar in andere gevallen bleven executies, moorden en mishandelingen van ge vangenen op grote schaal voortbestaan. Uit veel landen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika kreeg Amnesty berichten binnen over marte lingen, verdwijningen, willekeurige arrestaties en politieke moorden. Deze schendingen van de mensenrechten kwamen op grote schaal voor in Argentinië, Chili, El Salvador, Guatemala, Paraquay en Uruguay. Amnesty signaleerde ook enkele positieve ontwikkelingen op het Amerikaanse continent. Zo ratificeerde de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS) de statuten van de Interamerikaanse Commissie voor de Rechten van de Mens, en verwerkte de nieuwe regering van Nicaragua internationale rechtsnormen in haar wetgeving. Met een aantal Westeuropese landen heeft Am nesty problemen inzake de gevangenisomstan digheden en de procesvoering. Een missie van Amnesty bezocht Spanje, concludeerde dat er nog steeds gevangenen worden gemarteld of mishandeld, en registreerde dat Spanje een van de Westeuropese landen is met wetten die kun nen worden gebruikt om de vrijheid van me ningsuiting en politieke kritiek in het algemeen te beknotten. Amnesty maakt zich ook bezorgd om toepassing van wetten tegen „belastering van de staat" (bondsrepubliek) of „morele me deplichtigheid aan terroristische misdrijven- "(Frankrijk en Portugal). ren een motie aangeno- krachthandhaving tot men waarin het be- modaal. De centrale stuursstandpunt over ma- FN V-lijn gaat ten behoe- tiging (volgens de FNV- ve van de werkgelegen- lijn) wordt afgewezen, heid uit van handhaving De achterban heeft zich van de koopkracht tot de uitgesproken voor koop- laagstbetaalden. Werkloosheid dit jaar naar 320.000 ontv te do< oorde it vri. APELDOORN Staats secretaris De Graaf ver wacht rond de jaarwisse ling een werkloosheid van 320.000. Toch zijn er wei nig collectieve ontslagen. Dat komt waarschijnlijk omdat werkgevers op grote schaal hun minder produktieve werknemers inruilen tegen betere krachten. Zij voeren hun selectie-eisen op, aldus de staatssecretaris giste ren in Apeldoorn, wa een nieuw gebouw het gewestelijk arb bureau opende, werkzoekenden steeds meer eisen om toch werk te krij v 4-jarif i rijk» Trey ADVERTENTIE Prentenkabinet der Rijksuniversiteit - Leiden. Pijpenkamer Icon - Amsterdam. Het Groot museumboek geeft een korte schets van ieder museum in Nederland aan de hand van zo'n 1000 kleurenfoto's en collectiebeschrijvingen. Alle 660 musea staan in dit 432 pagina's dikke boek op alfabetische volgorde van vestigingsplaats. Daarmee bedoelen we niet alleen de overbekende musea, maar ook streekmusea, oudheidskamers, botanische tuinen en dierentuinen. U vindt in het Groot museum- boek werkelijk honderden dingen, waarvan u het bestaan niet eens vermoedde. En als u iets speciaals wilt weten kunt u betische volgorde 300 onderwerpen (tref woorden) in; bovendien laat een indeling per provincie u precies zien welke musea't dichtst bij u in de buurt liggen. Verder staan natuurlijk overal openings tijden, toegangsprijzen en eventueel tele foonnummers bij. Want soms moet uvoor een bezoek eerst een afspraak maken. Alle informatie is zo actueel mogelijk. Joost Elffers en Mike-Schuyt stelden het boek samen.Tekst en redactie Annemiek Overbeek. Dank zij de uitgebreide research is het Groot museumboel zeer volledig. Een bezit voor jaren. In elk boek: *n Museum-jaarkaart. Na betaling van een klein bedrag voor zegel 1 jaar onbeperkt toegang tot ruim 170 musea. Hoe komt u bij alle musea? Vraag naar de Museumreisgids van de Nü. j dat snel opzoeken. Want er staan op alfa- De aanbieding is geldig van 11 december t/m 10 januari 1981. Echter zolang de voorraad strekL Kardinaal Willebrands, aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Dio cesane Pastorale Raad Utrecht (DPRU), meent dat het tegen het re glement van het landelijk pastoraal overleg (LPO) is dat de DPRU wei gert een delegatie te sturen naar de landelijke zitting van het LPO op 17 januari. Hij vraagt de DPRU op zijn vergadering van 12 december zijn be sluit te herzien. Willebrands schrijft'dit in een brief aan de DPRU waarin verder staat dat hij zich tot de leiding van het LPO, d.w.z. de bisschoppenconferentie, zal wenden, als de DPRU bij zijn besluit blijft om geen delegatie te sturen. Een landelijk kiescollege, waarvan een bisschop voor zitter is. zou dan de zes mensen uit het aartsbisdom Utrecht die het aan de dele gatie heeft toegevoegd, kunnen laten op treden als „romp-delegatie". Volgens de kardinaal is dit een reglementaire oplos sing voor het probleem. De delegatie van de DPRU voor het LPO heeft haar mandaat aan de raad te ruggegeven, omdat volgens haar de in breng van de delegaties bij het LPO door bepaalde bisschoppen niet serieus wordt genomen. Zij. meent dat er helemaal geen sprake is van werkelijk overleg. De landelijke zitting van het LPO in 1978 was een mislukking. De DPRU besloot de kat op 17 januari, wanneer het LPO gaat praten over kate- chese, uit de boom te kijken. Als het overleg dan naar wens verloopt, zal hij bekijken of het geboden is weer een de legatie te sturen. In een brief van 19 september schrijft de Utrechtse delegatie dat de teruggave van haar mandaat minder voor de hand had gelegen als de eerstvolgende periode en op een landelijke zitting andere punten aan de orde waren gekomen. Zo stelde de delegatie voor te bekijken hoe zinvol het LPO is en de consequenties uit te diepen van de bijzondere bisschoppensy node voor de Nederlandse rk kerkpro vincie. „De vanzelfsprekendheid waar mee men nu verder gaat met het thema katechese kan veel van deze consequen ties verdoezelen. Het geeft de indruk als of er sinds januari 1980 niets gebeurd is", aldus de Utrechtse delegatie. „Wenende Madonna" op Sicilië Het huis van de 44-jarige bakker Filippo Orofino („poedergoud") in Adrano op Sicilië is dinsdag pel grimsoord van honderden mensen geworden. Orofino heeft een Madonna beeld dat tranen schreidt. Hangende een analyse in een laboratorium, nemen de mensen van Adrano aan dat sprake is van een wonder. De laatste schreiende Madon na in Italië bleek niet echt. Het zoontje van een onderne mende moeder bleek het beeld 's avonds „bij te vul len" met water. Frankrijk heeft sinds maandag een katholieke presidentskandidaat, de 39ste kandidaat tot nu toe. De 48-jarige uitgever en oud-vertegenwoordiger Gil bert Grelin, vader van vijf kinderen, heeft ter ere van het katholieke feest van de onbevlekte ontvangenis maandag zijn kandidatuur bekend gemaakt in het ge meentehuis van Lyon. Het was al een week bekend, dat de katholieken die dag met een kandidaat zouden komen. Grelin streeft ernaar het woord „God" en de rechten van de kerk weer in de Fran se grondwet te krijgen, vol gens hem ontkent de laatste grondwet van Frankrijk uit 1958 en in elkaar gezet door een andere presidents kandidaat, de Gaullistische Michel Debré het bestaan van God. Grelin beweert tot geen enkele stroming te beho ren binnen de katholieke kerk. Politiek om de politiek interesseert hem niet, zei hij in Lyon. „Ik ben hier om God te behagen, niet de mensen". De katholieke kandidatuur heeft in feite twee aanleidin gen. In de eerste plaats het onverwachte succes van de scherts-kandidaat Coluche, die bij de laatste opiniepeilin gen twaalf procent van de uit te brengen stemmen scoorde en het bezoek van de paus vo rig jaar aan Frankrijk. heeft onder een aantal kat! V lieken een „reveil" vero^T. zaakt. In politieke kringen ge men de katholieke kandid;1"®,® geen enkele serieuze ka evenmin als de Bretonse als Coluche. Om te beginn zal hij de grootste moeite h» wla ben de 500 benodigde hand keningen (van burgemees en hoger) bij elkaar te krijg om zijn kandidatuur recht» te bevestigen. De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie in de tijd van het Derde Rijk, kardinaal Adolf Bertram (Breslau), die Adolf Hitler tot na diens dood als katho liek staatshoofd eerde, heeft een massaal verzet van de katholieken tegen het nationaal-socialisme verhinderd. Tot deze consta tering komt de evangelisch- Lutherse kerkhistoricus prof. dr. Klaus Scholder (Tübingen) in een artikel in de Frankfurter Allgemei- ne Zeitung van dinsdag ge titeld „Een requiem voor Hitier". Scholder, bekend geworden door zijn boek „Die Kirchen und das Drit- te Reich", heeft op basis van nog niet gepubliceerde bronnen uit het vroegere aartsbisschoppelijk archief een portret van de kardi naal geschilderd, die overi gens in de slotfase van de nazitijd niet meer de meer derheid van de bisschoppen vertegenwoordigde. Als „senior van het Duitse episcopaat" stuurde kardinaal Bertram tot en met 1944 aan Adolf Hitler een brief, waarin hij de führer met diens ver jaardag (20 april) gelukwen ste. In alle brieven verzeker de de kardinaal „de nauwe verbondenheid van de Duitse katholieken met führer, volk, leger en vaderland". Zulke brieven konden slechts ge schreven worden door ie mand die volhield dat de ver volging van de Duitse kerk tegen de wil van Hitler in ge schiedde, aldus Scholder. Het jongste document uit het archief, niet ondertekend maar in het handschrift van kardinaal Bertram, dateert van begin mei 1945. De grijze kerkvorst geeft daarin de dio cesen opdracht „een feestelijk requiem te houden ter nage dachtenis van de führer en van alle leden van de duitse weermacht, die gevallen zijn in de striid voor het Duitse vaderland Bertram spreekt in deze brief van de „helden dood" van Hitier. Scholder ziet hierin het bewijs dat de kardinaal „ondanks alle mis daden van het regime Hitier beschouwde en respecteerde als het katholieke hoofd van het Derde Rijk". De voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, die op 6 juli 1945 op 86-jarige leef tijd overleed, heeft onver moeid gestreden voor de rechten van de r.k. kerk te gen staat en partij, aldus Scholder. „Tegelijkertijd heeft Bertram al zijn invloed ge bruikt om elke directe en o- penbare kritiek van de katho lieke kerk op Hitier en het Derde Rijk te verhinderen". De kardinaal is in dit opzicht even nationalistisch en ge trouw aan de overheid ge weest als een Lutheraan, schrijft prof. Scholder in de FAZ. ldtil ulta ER( „In plaats van u in de handen te wrijven dat u er bij ten Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer zo goed af| komen bent, had u de onbeschaamdheid niet gerin kritiek op die congregatie uit te oefenen. Dat ond p-p mijnt haar en getuigt noch van gezond verstand nofm): van trouw aan de kerk". „Dat staat in een open bri(d l. aan de Belgische, in Nijmegen docerende katholie nf theoloog prof. dr. Edward Schillebeeckx die is opgeste door de heer A. F. C. Brosens, een sympathisant van rrsï Rooms- Katholieke Partij Nederland (RKPN). Volgens Brosens getuigt het van ongehoorzaamheid Schillebeeckx vorige week donderdag een perconferen belegde over de brief die hij van het Vaticaan had gekregej. D Die brief ging over het onderzoek van het Vaticaan na i Schillebeeckx' rechtzinnigheid in de rk leer. Brosens is faban ook gepikeerd over dat de theoloog als leek gekleed op persbijeenkomst verscheen. „Het welk tegen de uitdrukk"*1™ lijke wil van de Heilige Vader is". Brosens meent dat de ki holieken die iedere zondag geld op de collecteschaal depon lam ren moeten eisen dat hun geld niet voor de bezoldiging va „contractbrekers" als Schillebeeckx wordt bestemd. Brosens wil dat Schillebeeckx zijn excuses aanbiedt aan li Vaticaan en de katholieken over de hele wereld en dat voor toekomstige geschriften aan de congregatie voor de gfrisi: loofsleer vraagt of hij ze mag laten drukken. „U bent d tevens verdachte af. Dat wilt u toch graag?", zo staat in brief.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16