JJohn Lennon: Slachtoffer van de Amerikaanse vuurwapenziekte, 10,43 7. KOMT EG BIJ GRIEKENLAND OF GRIEKENLAND BIJ DE EG? ABN Bank 'Begrafenis Lennon mag geen circus worden I Inval in Polen een kwestie van uren' ABN Kapitaalmarkt spaarrekening. ITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1980 PAGINA 15 I™ ïerardh ieze was 15 cm. bi Ifugei (Van onze correspondent Dick Toet) lan laag fASHINGTON - De gewelddadige dood van John op., ennon, een van de meest succesvolle musici die mei oit heeft geleefd, heeft opnieuw de aandacht ge- PHji estigd op een van de meest rotte plekken in de jnerikaanse samenleving: de „vuurwapenziekte". ^Éfftpet bezit van vuurwapens is in de Verenigde Sta- 0 'Jen praktisch vrij. In nagenoeg de helft van alle uishoudens in de Verenigde Staten bevindt zich ïinstens één vuurwapen. Elk jaar zorgen die naar chatting 50 miljoen pistolen en geweren voor een »enemend aantal incidenten; dit jaar zeker 500.000. laarbij vielen tot nu toe 120.000 gewonden en rond e 20.000 doden. In de periode waarin in Vietnam ieer dan 46.000 Amerikanen de dood vonden, wer- er binnen de „veilige" landsgrenzen bijna door vuurwapens gedood. [oewel dodelijke schietpartijen aan de orde van de dag ijn, heeft de dood van John Lennon de Amerikanen erbijsterd. Lennons dood kwam nog geen week nadat de Amerikaanse hoofdstad Washington een natio- tal vermaarde cardioloog en auteur, dr. Michael Hal- erstam, door een inbreker werd doodgeschoten. Giste- en nog werd in het centrum van Washington een orraai ]ant Van een bank doodgeschoten door de man, die de tank net had overvallen. De man probeerde de over- iller tevergeefs met zijn eigen pistool tot staan te engen. North Carolina is juist een geruchtmakende recht- verlost wkeu*s.ooo zaak afgelopen tegen vier leden van de Ku Klux Klan en twee neo-nazi's, die begin dit jaar bij een anti-klan- -demonstratie vijf leden van de communistische arbei derspartij ten aanschouwe van miljoenen tv-kijkers hadden doodgeschoten. De zes werden vrijgesproken, omdat ze door de communisten zouden zijn geprovo ceerd. Op dit moment staan de Amerikaanse kranten bol van verhalen over een andere geruchtmakende rechtszaak, die tegen de 57-jarige Jean Harris, voormalig hoofd van een dure meisjesschool, die ervan wordt beschul digd in maart van dit jaar haar geliefde, de via een dieet-rage rijk en beroemd geworden cardioloog Her man Tarnower te hebben neergeschoten. Een man, waarschijnlijk Mark David Chapman, de moordenaar van John Lennon, wordt van een New Yorks politiebureau overgebracht naar het hoofdkwartier. Chapman, die nog niet eerder met de politie in aanraking is geweest, is beschuldigd van moord. Hem hangt een gevangenisstraf van 25 jaar tot levenslang boven het hoofd. Politieke strijd Al jarenlang wordt er een hevige politieke strijd ge voerd om een betere controle op de vuurwapens te krijgen. Hoewel uit alle opiniepeilingen blijkt, dat een behoorlijke meerderheid van de Amerikanen een of andere vorm van controle zou toejuichen, lijken maat regelen op dit terrein verder weg dan ooit. President Carter heeft het geprobeerd, maar faalde. Senator Ed ward Kennedy heeft zijn naam enige tijd verbonden aan een federatie van kleine anti-vuurwapengroepen, „Hand Gun Control", maar heeft zijn aktie praktisch op moeten geven om zijn toch al kleine kansen in de race naar het Witte Huis niet geheel de grond in te bo ren. De nieuwe president, Ronald Reagan, is tegenstan der van vuurwapencontrole, op basis van het feit dat „het voorhanden hebben van een vuurwapen een indi viduele vrijheid is, die tot de diepst ingewortelde van de Amerikaanse tradities behoort". Het tegenhouden van elke controle tot nu toe komt voornamelijk op rekening van de National Rifle Asso ciation (NRA), een ultra-conservatieve, goed-georgani seerde en financieel sterke organisatie met circa 1 mil joen leden. Toen president Carter een speciaal team benoemde om controlemaatregelen voor te bereiden, zorgde de NRA ervoor dat de groep werd overstelpt met honderdduizenden protestbrieven. De NRA werkt nauw samen met de grote vuurwapenbedrijven. In het clubblad van het NRA wordt maandelijks voor bijna een kwart miljoen door de vuurwapenindustrie gead verteerd. Ook bij de laatste verkiezingen heeft de NRA fors bijgedragen aan de campagnes van talrijke ultra- -conservatieve kandidaten. Dat zelfs een op het oog zwakke maatregel als een ver beterde registratie opmerkelijke gevolgen kan hebben, is inmiddels gebleken in Massachusetts, de enige staat waar tot nu op bescheiden schaal beperkende maatre gelen zijn genomen. In twee jaar tijd daalde het aantal met vuurwapen gepleegde moorden in Massachusetts met 43 procent. Desondanks zei de woordvoerder van de kwijnende or ganisatie Hand Gun Control gisteren geen maatregelen van de nieuwe regering te verwachten. De krankzinni ge toestand zal eerder verergeren, omdat veel mensen zo bang zijn geworden voor een golf van geweld, dat ze zelf ook de beschikking over een vuurwapen willen hebben. Onze enige hoop op dit moment is, aldus een woordvoerder van Hand Gun Control, dat meer staten op eigen houtje beperkende maatregelen zullen nemen. Voorlopig echter zullen de slachtoffers van deze „Amerikaanse ziekte" nog bij bosjes vallen, gemiddeld zo'n 55 per dag. LENNONS DOOD BRENGT WERELD IN BEROERING John Lennons ex-vrouw, Cynthia Twist, verlaat hier haar huis samen met Lennons zoon Julian. Zij gingen, na het horen van de moord, op weg naar New York. NEW VORK Yoko Ono, de echtgenote van de dinsdagavond vermoorde ex-Beatle John Lennon, heeft gisteravond meegedeeld, dat er geen begrafenisplechtigheid zal wor den gehouden voor haar man. Volgens vriend en platenproducer David Geffen wil Yoko geen „circus" maken van de begrafe nis. „Later in de week organiseren wij een stille wake om voor zijn ziel te bidden", al dus Yoko Ono. Zij heeft gisteren tevens de tekst voor het grafschrift van Lennon ge schreven: „John hield van de mensen en bad voor hen. Doet, wat ik u bidden mag, het zelfde voor hem". „Zolang er leven is, is er hoop". Dat zei John Lennon op de dag voor hij vermoord werd in een interview met een Amerikaans radiostation. Hij hoopte dat hij zou sterven vóór zijn vrouw Yoko Ono. „Als zij dood zou gaan, zou ik niet weten hoe ik dat zou moeten overleven. Ik zou niet verder kunnen". De zinloze moord op Lennon heeft over de hele wereld beroering teweeg gebracht. Vooral de generaties die de opkomst van de Britse groep hebben meegemaakt zijn diep onder de indruk van de dood van Lennon, die wel de „grootste pop-componist" werd genoemd. In Amerika dromden rouwende fans samen voor het gebouw The Dacota, waar de Lennons hun apparte menten hadden. Ze huilden, zongen zacht songs van Lennon of speelden cassettebandjes met Beatle muziek. In Liverpool, waar de groep vandaan komt, ontmoet ten de treurende fans elkaar voor „The Cavern", de club waar de groep vaak heeft opgetreden. Zelfs in Oosteuropese landen als de DDR, Rusland, Tsjechoslo- wakije en Hongarije is melding gemaakt van Lennons dood. In de DDR wordt Lennon geroemd als actief te genstander van de oorlog in Vietnam. Erfenis Behalve een schat aan muziek, laat Lennon een fortuin na, dat wordt geraamd op minimaal een half miljard gulden. De muziekmedewerker van het Londense dag blad New Standard, John Blake, rekende uit dat Len non voor de uitvoering van door hem geschreven lied jes jaarlijks meer dan vijfentwintig miljoen gulden aan royalties incasseerde. Van alle door de Beatles gepro duceerde grammofoonplaten worden nog steeds nieu we persingen gemaakt. In Engeland alleen al worden iedere maand bijna dertigduizend Beatle-platen ver kocht. Volgens hel Guiness Book of Records zijn de Beatles, ondanks het feit dat de band al in 1970 ont bonden is, nog steeds de best verkochte groep, met honderd miljoen langspeelplaten en even zoveel sin gle's. Verschillende platenhandelaren hebben kunnen constateren dat de belangstelling voor Beatle-platen door de tragische dood van Lennon enorm is toegeno men. Volgens Blake betekende geld niets voor Lennon of een van de andere Beatles. Lennon hield er een nogal sobere levensstijl op na, maar kon voor vrienden af en toe zeer vrijgevig zijn. Zijn tante, Mimi Smith, die zich over hem ontfermde, nadat zijn vader was weggelopen en zijn moeder bij een auto-ongeval was verongelukt, woont thans in een enorm landhuis in Zuid-West Engeland: een geschenk van haar neef. Allerlei vooraanstaande persoonlijkheden hebben hun droefenis uitgesproken over de plotselinge en zinloze dood van John Lennon. Ex-Beatle Ringo Starr heeft zijn werkzaamheden onderbroken en is naar New York gereisd om Yoko Ono te condoleren. Paul McCartney, die eveneens diep geschokt was door de plotselinge dood van zijn vroegere collega, zal niet op de begrafenis aanwezig zijn. „ik zal mijn medeleven op mijn eigen manier tonen", aldus McCartney. De derde Beatle, George Harrison, kon het nieuws aanvankelijk niet geloven. Hij sloot zich enkele uren van de buiten wereld af. Later verklaarde hij dat hij, hoewel hij de laatste twee jaar slechts telefonisch contact had gehad met Lennon, nog steeds veel respect en liefde voor hem voelde. Rolling Stones-leider Mick Jagger wilde geen gelegenheidsopmerking maken. Hij zei alleen dat hij in Lennon een vriend van meer dan twintig jaar had verloren. Niet alleen popmusici hebben met droe fenis gereageerd op Lennons dood. President Carter van de Verenigde Staten roemde de muziek en de in vloed van de overleden musicus. Ook toekomstige pre sident Reagan noemde de moord tragisch. Maar hij ge looft niet in een verbod op wapenbezit. Hij ziet meer heil in zwaardere straffen voor moorden met vuurwa- Reagan komt geld te kort WASHINGTON Met de twee miljoen dollar die de ko mende Amerikaanse president Ronald Reagan van de rege ring heeft gekregen voor de betaling van zijn meer dan 300 vaste medewerkers tijdens de overgangsperiode, komt hij niet uit. Dit is door een van zijn woordvoerders meege deeld. Er is een tekort van een half miljoen dollar, waarvoor men een beroep op het publiek moet doen. Bijdragen van meer dan 5000 dollar worden 'niet aanvaard, evenmin als giften van het bedrijfsleven. „Wij willen niet dat iemand kan worden verweten dat hij een ambassadeurspost heeft gekocht", aldus de woordvoer- Uitslag verkiezingen Oeganda staat bij voorbaat vast KAMPALA Milton Obote, die bij het onafhankelijk wor den van Oeganda in 1962 pre sident werd en dat bleef tot hij in 1971 door Idi Amin werd afgezet, keert vrijwel zeker als president terug. Gisteren, een dag voor de par lementsverkiezingen (de eerste in 18 jaar) was Obotes partij, het Volkscongres (UPC) al ze ker van 17 zetels in het nieu we parlement van 126 zetels. De andere grote partij, de De mocratische Partij (DP) zegt dat veel van haar kandidaten zich door intimidatie en fysie ke dwang niet hebben kunnen laten inschrijven. De kiescom missie diskwalificeerde boven dien op aanvechtbare gronden enkele kandidaten van de DP. De DP wil zich bij het hoogge rechtshof beklagen. De partij die minstens 51 zetels behaalt, vormt de regering en kiest het staatshoofd. Nieuw Frans voorstel in Madrid MADRID Frankrijk heeft op de Europese Veiligheids- conferentie in Madrid een voorstel ingediend voor een nieuwe Europese ontwape ningsconferentie, die als voor wjiaamste taak moet hebben het Vastleggen van bindende en controleerbare maatregelen te gen militaire verrassingsaan vallen. Die „vertrouwenwek kende maatregelen" zouden voor alle oostelijke en westelij ke strijdkrachten die in Euro pa zijn gestationeerd moeten gelden, van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. Frankrijk kwam met zijn door de NAVO-bondgenoten ge steunde voorstel, een dag na dat Polen had voorgesteld vol gend jaar een conferentie over militaire ontspanning en ont wapening in Europa te hou den. Beide voorstellen zullen, geza menlijk met nog in te dienen voorstellen van de neutrale staten Zweden en Finland, volgende week in eerste lezing worden behandeld. pDE BEZETTING ubaanse lilitairen estormen untiatuur WANNA Cubaanse ligheidstroepen hebben teravond na een beleg n vijf uur door een bestor- ng een einde gemaakt aan i bezetting van de pause- kc nuntiatuur in Havan- U Veertien gewapende Cu- J nen, waaronder vrouwen a kinderen, hielden vier m Jnen en een Cubaanse i[f*er.'n sUzeling om poli- k asiel af te dwingen. 'gens het Cubaanse persbu- u Presna Latina is de por- door de bezetters gedood vier nonnen, drie Canadese een Spaanse, bleven onge- !rd. Alle bezetters zijn gear ceerd. De pauselijke nunti- Giulio Einaudi, bevond 1 tjdens de actie van de vei- teidstroepen, die gebruik akten van traangasgrana at buiten het gebouw. r Thérèse van Duyl- nwarze stichting heeft een A >js toegekend aan de Am- !rdamse schilder Herman 70rdijn voor zijn gehele oeu- en in het bijzonder voor |n portret van de oud-burge- sester van Amsterdam dr. I. imkalden. BRUSSEL Griekenland is, nog voor het land op 1 januari 1981 offi cieel lid wordt van de EG, bezig met „heronderhandelingen" over de plaats van Griekenland in de ge meenschap. Dat is de mening van de Nederlandse minister van Land bouw, ir. Braks. Aanleiding tot de uitspraak was voor Braks de manier waarop zijn Griekse collega tijdens een als technisch be doeld gesprek de EG van unfaire han delswijzen beschuldigde. Hij bracht de Europese Commissaris Gundelach tot de vraag wat op 1 januari nu precies gebeurt: „De aansluiting van de EG bij Griekenland of de aansluiting van Griekenland bij de EG". De manier van optreden van de Griek se minister doet minister Braks, die het komend half jaar voorzitter is van de EG-ministers van landbouw, weinig optimistisch zijn over het verloop van het EG-landbouwgesprek, waarin nogal wat hete hangijzers aan de orde zullen komen. Minister Braks, die veel ervaring heeft in Europese zaken, zei: „Bij vorige toe tredingen van nieuwe leden, nog nooit een optreden als nu van Griekenland te hebben meegemaakt". „Boter in plaats van kanonnen" BRUSSEL „Boter in plaats van kanonnen" is het beste recept voor Po len, om de huidige moei lijkheden te overwinnen. Dit zei de Westduitse mi nister van landbouw, Ertl, gisteren in Brussel. De EG-landbouwminis- ters spreken daar van daag over de verlening van de door Warschau gevraagde voedselhulp aan Polen. Op de Europese topconfe rentie van verleden week is al afgesproken dat Polen graan, boter en rundvlees kan kopen tegen prijzen, die zeker tien procent on der de wereldmarktprijzen liggen. Minister Ertl verklaarde gisteren dat „de gemeen schap niet lang moet treu zelen met het verlenen van hulp", omdat de situa tie dan zodanig kan veran deren dat de Europeanen zich over ander dingen dan boterleveranties zor gen moeten maken. NAVO-GENERAAL OVER SNELHEID SOVJET-TROEPEN: BRUSSEL De Sovjet-Unie is in staat binnen het bestek van enkele uren Polen binnen te vallen en het is mogelijk dat het Westen erover hoort, als het al gebeurd is. Dit ver klaarde admiraal Robert Falls, voorzitter van het militair comité van de NAVO op een persconferentie in Brussel. Volgens Falls is het voor de Russische troepen, die momen teel in de hoogste staat van paraatheid verkeren, een kwes tie van een paar uur om tot een daadwerkelijke inval over te gaan. In Brussel, waar de NAVO-ministers van defensie en buiten landse zaken deze week vergaderen, is men nog lang niet gerust op een goede afloop van de crisis rond Polen. Met name gisteren vernomen berichten als zou de Sovjet-Unie Polen hebben ge vraagd over haar grondgebied enkele divisies over te mogen brengen naar Oost-Duitsland, heeft in NAVO-kringen weinig reden voor optimisme gegeven. De ernst van de situatie wordt nog eens benadrukt door het feit, dat de Amerikaanse bevelhebeers in West-Europa het afgelopen weekeinde uit Washington de waarschuwing hebben ontvangen op hun hoede te zijn voor een inval van het Warschaupact in Polen. Verder deden woordvoerders van het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington pogingen het optimisme, ont staan na de vergadering van het Warschaupact van afgelopen vrijdag in Moskou, die Polen een adempauze leek te verschaf fen, af te zwakken. „De infornmatie die wij hebben ontvangen is in duidelijke tegenspraak met iedere vorm van optimisme", aldus een woordvoerder van het State Department. WASHINGTON. BRUSSEL De Verenigde Staten sturen vier met uiterst verfijnde radar uitgeruste vliegtuigen, zoge naamde AWACS- toestellen, naar West-Europa voor oefeningen met de NAVO-strijd- krachten. In een gisteren uitgege ven verklaring zegt het Ameri kaanse ministerie van defensie dat de toestellen met ingang van van daag zullen wor den gestationeerd op de luchtmacht basis Ramstein in West-Duitsland. Zij komen uit Oklahoma. De toestellen, zullen aldus het Penta gon, naar ver wachting onge veer dertig dagen daar blijven. Eerder was van NAVO-zegslieden in Brussel al ver nomen dat het in zetten van AWACS-vliegtui- gen, die met hun IN VERBAND MET SITUATIE ROND POLEN AWACS-toestellen vandaag naar West-Duitsland zeer verfijnde, ap paratuur als een soort „waakhon den" gebruikt kun nen worden om eventuele vijande lijke militaire ac ties te signaleren, was overeengeko men op een bijeen komst van minis ters van buiten landse zaken van de NAVO vorige maand in Brussel. Het besluit was ge nomen met het oog op de gespannen si tuatie in Polen. De ministers van defensie, die deze week in Brussel bijeen zijn, beslui ten vandaag een „vloot op afroep" samen te stellen voor het Middel landse Zeegebied. Diverse landen landen, die nu al deelnemen aan de permanente vloot- eenheid voor de Atlantische Oceaan, zullen op korte termijn een schip aanwijzen dat op korte termijn beschikbaar is. Ne derland zal, zo deelde minister De Geus mee, een fre gat beschikbaar stellen. De nood zaak een vloot in de Middellandse Zee te stationeren deed zich voor na dat de daar aanwe zige Amerikaanse vloot in verband met de inval in Af ghanistan eerder dit jaar voor een aanzienlijk deel naar de Indische Oceaan en de Per zische Golf. Tot een permanent aanwezige vloot in de Middellandse Zee bleken de NAVO-landen niet bereid. voor december 1980 tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50% rente gedurende één maand na bijschrijving vrij van opnamekosten. Viditel 369.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15