vddóe (3owia/nt Driehonderd gevaarlijke gifbelten in ons land I eidse olspinnerij ordt sloten Massale botsing door gladheid en mist bij Schiphol Caravan Leidse t.v.-piraten breken uitzending af Flinke ruzie om Ajax - Feyenoord 6f!m14dec. Inbraak met antenne ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - 9dacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19 00 uur) - ementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 8 december 1980, 71e jaargang no. 21832 dagblad VOOR ZÜID-HOLLAND Swingende kerk Documentaire „De swingende kerk van San Francisco" om ,21.55 uur op Ned. I en om 19.55 uur speelfilm „De hof nar". Op Ned. II om 20.27 uur spel- programma „Dubbelspel" en om 21.25 uur nieuwe tv-serie „De verhalen van John Chee- ver". Minder koud Vannacht minder vorst. Mor genmiddag in het oosten tem peraturen rond het vriespunt, aan de kust oplopend tot plus vier graden. Kans op mist. Ma tige westenwind. Zon op 08.35, onder 16.26 uur. Scheveningen hoogwater 03.52 en 15.57 uur, laagwater 11.58 hoid y atie- Mevrouw Reagan elegantste wereldburgeres PARIJS Nancy Reagan, de echt genote van de komende Ameri kaanse president en Koning Hassan van Marokko zijn samen met acht tien anderen door een jury van Franse en Italiaanse mode-ontwer pers uitgeroepen tot elegantste wereldburgers. Tot de overige on derscheiden wereldburgers horen ook baron Guy de Rotschild en top model Margo Hemingway. Andere verplichtingen verhinderden overi gens mevrouw Reagan en koning Hassan de uitreiking van de bij hun uitverkoring horende versierselen (een gouden horloge) bij te wonen. LEIDEN De Leidse televi siepiraten (PTV) hebben van nacht geprobeerd hun tiende uitzending te verzorgen. Na een kwartier wefd het pro gramma evenwel wegens slechte beeldkwaliteit afge broken. De uitzending werd ditmaal op de beeldbuis gebracht na afloop van de programma's van het derde Duitse net. De vorige ne gen programma's waren alle op het kanaal van de Vlaamse tele visie BRT uitgezonden. Enkele maanden geleden vond de PTT- opsporingsdienst een steunzen- der van de piratenomroep in een boom bij kasteel Oud-Poel geest in Oegstgeést op enkele honderden meters van de mast waarop de antennes van de een- trale antenne inrichting vooi Leiden en omgeving zijn ge plaatst. De piraten hebben laten weten thans in Leiden vier soortgelijke steunzenders te hebben geplaatst, alle afgestemd op Duitsland 3, zodat de onder schepping van één zender door de PTT niet meer de program mareeks kan onderbreken. Men zegt nu in staat te zijn snel naar een andere steunzender over te schakelen. Het programma werd ditmaal gepresenteerd door een man met een emmer op het hoofd en de voornaam Fred. Men was van plan enkele tekenfilms, een Tiroler sexfilm en op video vastgelegde fragmenten uit de programma's van Koot en Bie uit te zenden. Veel verder dan de eerste tekenfilm kwam men niet. De kwaliteit van de uitzen ding was dermate slecht, dat de piraten na een kwartier zelf be sloten er een punt achter te zet ten. DEN De Leidse jging van de Wol- nerij Ede zal het ko- de jaar worden ge il. Daarmee komen nensen op straat te n. Oorzaak van de ing zijn de slechte omische vooruit en voor het bedrijf. Wolspinnerij Ede ook vestigingen in en Vlijmen. er dit jaar werden bij ,eidse vestiging aan de aalweg 25 mensen ont- en. Een organisatieon- oek wees toen al uit voortzetting financieel haalbaar zou zijn. Na e resultaten over het e half jaar werd ver- it, dat het bedrijf in en gehandhaafd zou ïen worden. De stagna- n de bouw had tot ge- dat de geplande omzet tweede helft van '80 meer gehaald werd. de 46 werknemers de Leidse vestiging is niet mogelijk over te naar de twee andere ten van het bedrijf, wacht wordt dat ook in en Vlijmen een klein al ontslagen zal val- 13: Bijna 50 arbeids plaatsen verloren MINISTER GINJAAR:,, AFDOENDE SCHOONMAAKACTIE KOST EEN MILJARD GULDEN" Ko van Teefelen, een boer uit de Vol germeerpolder die lid is van het „Bur- gercomitè vuilstort plaats Broek", toont een doos met Roxa- sekt insectenverdel- gingsmiddel dat het uiterst giftige lin daan bevat. Vol gens het comité zijn in de jaren zestig via vuilnisschuiten uit Amsterdam gro te hoeveelheden van dit Philips-Dup- har-produkt aange voerd en ter plaatse gestort. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een voorlopige inven tarisatie van vuilnisbelten in Neder land heeft uitgewezen, dat er circa 300 stortplaatsen van een zeer gevaarlijk karakter zijn vanwege de aanwezig heid van gif. Een kleine 3000 andere zijn op zijn minst verdacht. Al die bel ten opruimen zou een bedrag in de orde van een^niljard gulden vergen. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne noemde deze getallen zaterdag in het TV programma Brandpunt. Enkele maan den geleden gaf hij de provincies opdracht ge vaarlijke vuilstortplaatsen te inventariseren. Uit de gegevens die daaruit tot dusver zijn bin nengekomen meende de minister een aantal van 3000 te mogen afleiden. Van tien procent ervan staat nu al vast dat zij dringend moeten worden aangepakt. Voor de bewindsman zijn deze gifbelten zo ernstig dat ze een duidelijk gevaar betekenen voor volksgezondheid of voor de drinkwatervoorziening, dan wel omdat op de betreffende terreinen woningen moeten worden gebouwd. De gesignaleerde vuilstortplaatsen liggen over het hele land verspreid. Ze zijn onaanvaardbaar omdat zij zich als regel in de directe nabijheid van dichtbevolkte gebieden bevinden. De in ventarisatie zal pas over enkele maanden rond. zijn, maar nu reeds maakt men zich ernstige zorgen over de wijze van aanpak en meer nog over het kostenaspect. Heel ruwweg raamde de minister de kosten van verwijdering op een miljard gulden. Het is denkbaar, dat hiervoor een speciaal fonds wordt gevormd, waaraan ook het bedrijsleven in belangrijke mate zal moeten bijdragen. Met betrekking tot de vuilstort van de gemeen te Amsterdam in de Vogelmeerpolder nabij Broek in Waterland, sprak Ginjaar van een ge bied vergelijkbaar met tachtig voetbalvelden, waar zich naar schatting 5000 vaten met zeer giftige stoffen bevinden. igs aan de kant gesleepte autowrakken haasten gestrande passagiers zich naar een bus die hen naar Schiphol brengen. DRIEBERGEN Een massale botsing op de rijks weg A 4 ter hoogte van Schiphol, waar 35 auto's bij waren betrokken, heeft zondag het leven gekost aan de 20-jarige motorrijder T. Blommesteijn uit Amsterdam. Zestien personen raakten gewond. Snel opkomende mist en gladheid waren er de oorzaak van dat zondagnamiddag zo veel auto's op de A 4 op elkaar konden bot sen. Veel automobilisten werden door de gladheid verrast, om dat de situatie op de Nederlandse wegen rond het middaguur nog normaal was. Het verkeer op de A 4 was als gevolg van de kettingbotsing lange tijd gestremd. Licht gewonde mensen wer den opgevangen in het Sheratonhotel. De gladheid eiste in Nederland het afgelopen weekeinde ook slachtoffers in o.m. Oostburg, Alblasserdam en Sint Oedenrode. In Montfoort verdronk een zesjarig jongetje nadat hij bij het spe len aan de waterkant was uitgegleden. Zaterdagnacht raakten ongeveer 100 auto's beschadigd als gevolg van slippartijen. Ook vanmorgen waren de wegen in het land nog plaatselijk glad. Het KNMI verwacht voor morgen geleidelijk hogere temperaturen. De Leidse politie had het afgelopen weekeinde de handen vol door de gladheid: er werden 40 aanrijdingen genoteerd. Er vie len hier enige lichtgewonden bij. De matriële schade is aanzien lijk. 'EIDEN Een 23-jarige en een 31-jarige Leidenaar ijn gisteravond aangehouden door de Leidse politie, ladat zij aanzienlijke schade hadden aangericht in de •ylwinclub aan de Breestraat. De 23-jarige man reed net zijn auto door de voordeur naar binnen. 5e mannen kwamen als één van de eerste bezoekers gis- eravond de club binnen om ongeveer 9.00 uur. Er ont- tond ruzie met de twee uit Amsterdam afkomstige por- iers over het verloop van Ajax Feyenoord. De portiers •etten de 23-jarige man buiten de deur en hielden de ande- 'e Leidenaar binnen. De jongste voetbalfan stapte in zijn 'uto en reed met grote snelheid door de voordeur van de 'lub naar binnen. Hij sloopte hierdoor de deuren, een irandblus-apparaat en een radiator van de centrale ver warming en kwam in de zeer nauwe gang tot stilstand. - Vervolgens sloeg hij de ruit van zijn auto in om eruit te tunnen komen. De inmiddels gearriveerde politie kon de -eidenaars aanhouden. Krakers in hongerstaking LEIDEN De zeven Engel se krakers van het pand aan de Zijlsingel 30 zijn in hon gerstaking gegaan. De kra kers willen hiermee protes teren tegen de ontruiming van het pand die volgens de politie, woensdag of donder dag, plaats zal vinden. Het huis werd in augustus ge kraakt. De krakers wilden het huis huren maar eigenaar Vis ser accepteerde dat niet. Vori ge week diende tegen de kra kers een rechtzaak waarbij zij in het ongelijk werden gesteld. Zij zouden het pand voor woensdag moeten verlaten. AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur; toegang I 7.50 kinderen tot 14 jaar 14 Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stalions Geen krant ontvangen? Bel tusèen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. Mysterieus vliegtuig gevonden LEIDEN Het vliegtuig Aanvankelijk bestond grote dat in de nacht van donder dag op vrijdag boven Leiden en Leiderdorp vloog, is vol gens de Leidse politie af komstig van vliegveld Val kenburg. onduidelijkheid over de her komst van het vliegtuig. Zo was het niet op de radar te zien. Volgens de politie vloog het toestel boven Leiden in verband met een oefening. Mislukte overval op Holiday Inn LEIDEN In de nacht van bedreigden de receptionist, zaterdag op zondag hebben twee gemaskeerden mannen De mannen hadden een kara- geprobeerd een overval te bijn en een mes bij zich. Toen plegen op Holiday Inn. Zij een taxi bij het hotel stopte, kwamen de hal binnen en gingen zij ervandoor. LEIDEN Dieven hebben De dieven haalden met de an- in de nacht van zaterdag op tenne de kledingstukken naar zondag met behulp van een zich toe. Gestolen werden on- antenne ingebroken in twee der meer truien, een colbertje kledingzaken aan de Haar- en een aantal shirts, lemmerstraat. De schade is ongeveer 400 gulden. ROTTERDAM - De gespannen sfeer rond de komst van oud- Feyenoorder Wim Jansen naar Ajax en zijn optreden in de Rotterdamse Kuip kreeg toch nog een heel andere clima* dan kon worden voorzien. Nadat vorige week tal loze dreigbrie ven en anonie me telefoontjes Jansen hadden bereikt werd de veelbesproken voetballer gisteren óp het veld zoda nig belaagd dat hij tot opgave werd gedwongen. Kort na afloop van de warming up werd Jansen ge troffen door een keiharde sneeuwbal, die hem trof op zijn linkeroog. Druppels en zalf hielpen niet, maar Jansen maakte wel om half drie zijn opwach ting om zich echter na achttien minuten te laten vervangen. Onderzoek in het Oogziekenhuis bracht aan het licht dat het hoornvlies licht beschadigd was. Jansen moet eón paar dagen rust nemen en kan vervolgens weer gaan trainen. Vorst en sneeuw hebben het betaald voetbal dit weekend in de weg gestaan. Feyenoord kon in een be~ sneeuwde Kuip Ajax terugwij zen. Er werd dit keer voor de ver andering door het publiek met ijshallen gegooid. De Kuip liep weer eens vol. Er stonden drommen mensen voor de hekken. ROTTERDAM De 59-jarige J. den Boef uit Dor drecht is gistermiddag na de voetbalwedstrijd Feye- noord-AJax overleden. De man werd op het perron van halte Stadion Feyenoord onwel en bleek na aan komst in het ziekenhujs te zijn overleden. Twee ande re bezoekers moesten tijdens de wedstrijd wegens hartklachten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De Rotterdamse politie hield bij het stadion een man aan wegens bezit van verdovende middelen. Ook werd een ander voor vernieling van ruiten in het stadion aangehouden. AZ '67-Radnickirechtstreeks op tv HILVERSUM De NOS-televisie zal op woensdag avond 10 december een rechtstreekse uitzending verzorgen van de wedstrijd tussen AZ '67 en Rad- nieki Nis in de derde ronde van het toernooi om de UEFA Cup. De eerste ontmoeting eindigde in Joe goslavië in een gelijkspel: 2-2. Commentator bij deze reportage, die om 20.10 uur op Nederland 1 be gint, is Theo Reitsma. TEL AVIV De Israëlische voetbalbond heeft de FIFA verzocht het voor 17 december geplande WK-kwalifl- catieduel tegen Portugal op te schorten. Acht van de zestien spelers uit de nationale selectie zijn aangetast door een griepvirus. Als zondebok wordt de bonds- arts gezien. Hij verzuimde voor het seizoen de anti- griepinjectie aan de spelers toe te dienen. VOORBURG De wedstrijd tussen de zaalhandbalda mes van Duijve- stèin Wintersport Hellas en Spartak Kiev in do tweede ronde van het toer nooi om de Europa Cup voor lands kampioenen werd niet zoals gepland zaterdag, maar pas gisteravond ge speeld omdat de Russische ploeg door slechte weersomstandig heden vertraging had opgelopen. Za terdagavond kwa men slechts veer tig toeschouwers (die bovendien via een keurig stencil van de problemen op de hoogte wer den gesteld) voor niets naar de Voor- burgse Vliegermo len. Er was heus wel meer belang stelling voor dit duel, maar het in allerijl actieve be stuur van Hellas had op alle moge lijke manieren de wijziging door kun nen geven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1