Iuilstortplaats in Waterland: en chemische tijdbom Cabinet ondermijnt eigen inkomensbeleid f: hoe de berg een muis baarde hofbuite steBi hofhuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBi EER VERVUILING DAN IN LEKKERKERK Politiek Partij Parlement ICP1 NNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER1980 PAGINA 9 P« 1 )OS I 0,- fcJ?ede-Kamervoorzit- )ick Dolman heeft itleden donderdag zijn grootste en was iedereen het eens) tevens iste woede-aanval d sinds hij, ruim r»k ii' jaar Se^eden, de ^erhamer ter hand Proficiat. gebeurde tijdens '>atje over jênarde financiële tie waarin de Gro se confectiebedrij- (u weet wel: die de Groninger Stijl- pi zich bevinden, debatje, dat was evraagd door de list Hessel Rienks, vanaf de publie- tribune gevolgd een groep werk ers uit de Groning- textielbranche. ks, zich van deze igstelling ten volle ist, hield dan ook extra gloedvol be- op z. Vraac toog, waarbij hij af en toe een vastberaden blik naar zijn toehoor ders schuin boven hem wierp. Zijn conclusie was, dat minister Van Aardenne van econo mische zaken slechts een handvol miljoenen uit de staatskas behoef de te halen om de in nood verkerende be drijven nieuw leven in te blazen. Natuurlijk warén de aanwezige werknemers het daar van harte mee eens. Zij staken hun in stemming zelfs niet on der stoelen of banken, maar beloonden Hessel Rienks met een warm applaus. Een begrijpe lijke, doch foute reac tie, want voor het pu bliek zijn blijken van instemming of afkeu ring met de gevoerde debatten verboden. Te recht, want anders zou het een puinhoop wor den. En bovendien: de Tweede Kamer verte genwoordigt het volk. De burgers worden dus geacht te spreken door de monden van de ka merleden. Toch wekt een geringe reactie vanaf de publieke tri bune niet altijd direct de toorn van Dolman op. Bij een spontaan applausje kijkt hij doorgaans strak naar boven, terwijl hij een paar keer krachtig de hamer op zijn bureau laat neerdalen. Meestal wordt het dan direct stil. BOOS 2 Zo leek het ook nu te gaan. Na enkele ha merslagen en priemen de blikken verstomde het handgeklap. U weet, dat u geen in stemming of afkeuring mag laten blijken", verduidelijkte Dolman zijn ingreep. Het inci dent was daarmee ech ter niet gesloten, want tijdens het wegster vend geklater namen de zaken een geheel onverwachte wending. Uit de groep supporters van Hessel Rienks rees een werknemer van de confectiefabriek Union omhoog, die op luide toon zijn ongenoegen over de volksvertegen woordiging en de rege ring begon te uiten. „Jullie kun'n ons nog meer vertel'n met dit eindeloos gezever. De miljoen 'n liggen hier voor 't grijp'n. Wij heb'n er maar 'n paar nodig om door te kun 'n blijv'n draai'n!" klonk het in onvervalst Gro nings. Nu ontstak Dolman in grote gramschap. Op nieuw liet hij met krachtige hand de ha mer zijn gebiedende werk doen. Wilt u op houden? Wilt u zwij gen?" riep hij verbol gen. Maar de man was niet meer te stuiten. „Wij krijg'n altijd de zwaarste klap'n! Wii pik'n dit niet meer!'. In deze trant voer hij onverdroten voort, zonder acht te slaan op de steeds roder en kwader wordende ka mervoorzitter. De ha mer beukte zo hard op het houtwerk van zijn bureau, dat de Verga derzaal leek te zijn ver anderd in een timmer manswerkplaats. Klei ne stofwolkjes, waar schijnlijk nog daterend uit de tijd dat kamerle den nog pandjesjassen droegen, sprongen ver schrikt tussen de naden van het voorzitters- meubilair tevoorschijn. „Zwijgen, zeg ik u! Ik vraag u te zwijgen!", bulderde Dolman. Hij kreeg echter geen ge hoor en besloot uitein delijk maar het uiterste middel toe te passen. „Wilt u deze man van de tribune verwijde ren?" beval hij op luide toon in de richting van twee inmiddels toege snelde rijkspolitieman nen. Aldus geschiedde. Mor rend liet de ongenode spreker zich wegleiden, geamuseerd nagestaard door zijn collega's. Pas toen de deur achter hem was dichtgevallen, legde Dolman met een zucht zijn hamer neer en sprak, alsof er niets gebeurd was: Het woord is aan de minis ter van economische zaken NIETS ERN STIGS 1 Begin deze week werd in Luxemburg de Eu ropese Raad gehouden, het periodieke overleg tussen de hoogstmo- genden van de Europe se Gemeenschap. Zo'n bijeenkomst dus, waar Van Agt zich weer eens mag koesteren in de schaduw van Hel mut Schmidt, een jo viale schouderklop kan uitdelen aan zijn Belgi sche collega Martens en achteloos „amice" mag zeggen tegen Gis- card d'Estaing. Maar nu in alle ernst: u vraagt zich waarschijn lijk wel eens af of onze premier tijdens een verblijf in het buiten land voortdurend op de hoogte wordt gehouden van de jongste politieke ontwikkelingen in het moederland. Het ant woord op deze vraag luidt bevestigend. Waar Van Agt zich ook bevindt, of het nu in China is of in Antwer pen, hij krijgt met de regelmaat van de klok per telefoon of telex het laatste politieke nieuws uit de lage lan den toegespeeldDe overbrenger van dat nieuws is de RVD, de Rijksvoorlichtings dienst, die zetelt aan het Binnenhof, schuin tegenover het Tweede Kamergebouw. NIETS ERN STIGS 2 Ook afgelopen dinsdag hadden de politieke verspieders van de RVD weer nauwgezet het wel en wee van ons land gevolgd. Belang rijkste nieuwsfeiten: in de ochtenduren was in Amsterdam de ontrui ming begonnen van het kraakpand de Gro te Wetering en om 2 uur was er in de Twee de Kamer een ordede- batje gehouden over het kabinetsbesluit, het scheepsbou wccmcern RSV een vergunning te geven voor de levering van twee duikboten aan Taiwan. Fractielei der Terlouw van D'66 had daarbij gezinspeeld op de mogelijkheid, een spoeddebat (inter pellatie) aan dat kabi netsbesluit te wijden, maar hij had daar toch maar van af gezien. Het kabinet zou eerst maar eens in een brief aan de Kamer moeten uitleggen hoe het alle maal zover gekomen was. Ar ie van der Hek (FvdA) had gezegd dat hij het daarmee eens was. Om 14.22 uur (tien mi nuten na afloop van het ordedebat in de Kamer) ratelde in het Luxemburgse verga dercentrum, waar Van Agt zich bevond, de te lex. Spoedbericht voor Van Agt. Geheel in te legramstijl. Vraag niet hoe, maar we weten in middels wat er in stond. De premier kreeg het volgende te lezen: „Ordedebat Kamer. Terlouw: Zou interpel latie over exportver gunning RS V-order kunnen aanvragen, maar lijkt me beter dat voorzitter regering vraagt in brief haar ar gumenten uiteen te zetten. In brief moet ook reactie van V.S. staan. Van der Hek: Akkoord met vragen van brief. Regering moet ook bekend ma ken, welke voorwaar den aan exportvergun ning worden verbon den. Dolman: Zal ver zoeken aan regering overbrengen. Bij voor bereiding ontruiming Grote Wetering 2000 man politie ingezet Rellen, charges, ver keer ontwricht. Tot dusverre niets ernstigs. Den Haag, 2-12-1980". Zo, zo, RVD! Rellen, charges en ontwricht verkeer zijn dus geen ernstige zaken. Wij veroorloven ons, daar een andere mening over te hebben. Overi gens de complimenten voor de snelle bericht geving. Over en uit )EK IN WATERLAND et Waterland boven Am- im is "een schitterend Nederland, dat on- is uitgeroepen tot na- 1 landschap. Midden ie oude veengebieden, in rolgermeerpolder bij het Iderachtige dorpje in Waterland, dumpt rdam al jarenlang een it deel van zijn afval, ilijks verstoren enkele iboten met bakken af- de rust van het stille De hele vuilstortplaats met zand overdekt, ge worden voor recrea- opzienbarende vondst een gigantisch aantal a chemisch afval, ge it op minimaal vijfdui- j, heeft die plannen dras- 1 gewijzigd. In het Ge- ntelijk Centraal Milieu- jratorium in Amsterdam kt men er zelfs over een sachtige kaasstolp" over hele terrein te plaatsen. Ie belt zijn onder meer va- lindaan, een zeer giftig in- inbestrijdingsmiddel aan- )ffen en een paar vaten i het inmiddels beruchte ,T-ester, dat altijd veront- Igd is met misschien wel peest giftige stof die men- kunnen maken: dioxine, at in de vaarten rond de [ook zware metalen zijn jetoond, is volgens drs. pa van het Gemeentelijk raai Milieulaboratorium tuatie het best vergelijk- met de havens van Rot- pm. „Een gekke, uiterst {wenste situatie", aldus Ba. Wanneer de vuilstort- Is een keurig van de bui- fereld afgeschermd geheel kormen, was de ramp nog terzien. Maar de belt, een gelegen, drassig stuk land Bn aantal vaarten, staat in i (water-)verbinding met &st van het Waterland. Volgens Jan Boom van het Burgercomitê Is de vuilnis belt een chemische tijd bom. De hele streek boven Amster dam is vroeger veengebied ge weest. Het veen werd uit de sloten gebaggerd, gedroogd en later als turf verkocht. Het ge volg hiervan is, dat het hele laaggelegen land, begroeid met ruige bomen en planten, door sneden is met brede, diepe vaarten. Toen na de Tweede Wereldoorlog het turfsteken verleden tijd werd, is het land verpacht aan de N.V. Bavo, die van de provincie Noord - Holland een vergunning kreeg het gebied in te richten als vuilnisbelt. In de loop der ja ren werden de sloten opgevuld met afval. Omdat het vuil van Amsterdam over het water naar de belt gebracht werd, moesten enkele vaarten wor den opgehouden. Bij graaf werkzaamheden rond maart dit jaar bemerkte een kraan machinist enkele verroeste va ten in de walkant. Waarschijn lijk met de affaire Lekkerkerk in zijn achterhoofd, bracht hij zijn chef hiervan op de hoogte, die op zijn beurt het milieula boratorium in Amsterdam waarschuwde. Vanaf dat ogen blik is de zaak, gelukkig in een nog vrij vroeg stadium, aan het rollen gegaan. Verrassing „Ook voor ons was de vondst van de vaten een complete verrassing. Bij goede controle op de stortingen was dit nooit gebeurd. Zodra wij hoorden dat er verdachte vaten op de vuilnisbelt waren aangetrof fen, hebben wij een onderzoek ingesteld", vertelt drs. Heyda, hoofd van het Gemeentelijk Centraal Milieulaboratorium van Amsterdam. De inhoud van achtentwintig vaten werd onderzocht. Het merendeel hiervan bevatte zogenaamde polychloorbenzenen, afvalpro ducten die ontstaan bij de fa bricage van het ontbladerings- middel 2,4,5,T. Deze stof is een product van het chemisch con cern Philips Duphar uit Am sterdam, dat in de jaren '60 zijn afvalproducten via de N.V Bavo in de Volgermeer polder heeft laten storten. Polychloorbenzenen zijn, in meerdere of mindere mate schadelijk voor de gezondheid. Maar men kwam tevens tot de schrikbarende ontdekking, dat een aantal vaten gevuld was met het lindaan, een insecten- verdelgingsmiddel dat even twee vaten met het ontblade- ringsmiddel 2,4,5,T zelf aange troffen. Iedere chemicus weet dat deze stof altijd met dioxine is verontreinigd. Hoe gevaarlijk de inhoud van de aangetroffen vaten is, ver telde ons Jan Boom, een van de woordvoerders van het in middels opgerichte Burgerco mité Broek, in Waterland. Boom, die van oorsprong bio chemicus is, weet waarover hij het heeft, wanneer hij de vuil stortplaats vergelijkt met een chemische tijdbom. „De ver- Drs. Heyda: De vaten aan de oppervlakte moeten weg vordat kinderen er zo naar toe kunnen schaat sen. vuiling hier is veel erger dan die in Lekkerkerk. Alleen wo nen hier gelukkig geen men sen bovenop. Als dat wel zo was, hadden die dezelfde dag nog geëvacueerd moeten wor den. De gevonden polychloor benzenen zijn nog het minst gevaarlijk. Erger is het lin daan dat op de belt is aange troffen. Dat is echte rotzooi, die bovendien nog heel moei lijk afbreekt ook. Het ontbla- deringsmiddel 2,4,5,T, een her bicide, is op zich zelf ook nog niet zo giftig, maar het is altijd verontreinigd met dioxine. Dat laatste veroorzaakt irritaties aan de ogen, misselijkheid en braken. Zelfs bijzonder kleine hoeveelheden dioxine kunnen al miskramen en geboorte-af wijkingen tot gevolg hebben". Vietnam „In Vietnam hebben de Ame rikanen 2,4,5,T gebruikt om de bladeren die de Vietnamese konvooien beschermden te vernietigen", aldus Boom. „Omdat veel mannen aan het middel, en dus ook aan dioxi ne, zijn blootgesteld, worden momenteel zowel in Amerika las in Vietnam veel kinderen geboren met afwijkingen: kin deren die blind zijn, geheel misvormd, of met minder her senen dan een aap. Ook hier in Nederland hebben zich on gelukken met 2,4,5,T voorge daan, zoals bij de ontploffing in de Amsterdamse fabriek van Philips Duphar in 1963. Ik ken zelf mensen, die als kind achter de fabriek hebben ge speeld. Die speurden in de slo ten: daar vond je immers wel eens kikkers met twee kop pen!". Zodra de aanwezigheid -van fifstoffen bekend werd, heeft et milieulaboratorium water en slibmonsters laten nemen. Op de belt is op één plaats, midden op de oude stortplaats, een zeer hoge concentratie dioxine in het slib aangetrof fen. Buiten de belt is geen dioxine aangetoond. Wel heeft men daar 2,4,5,T in het water gevonden. Dioxine kan moei lijk worden aangetoond, omdat het meestal om oijzonder klei ne hoeveelheden gaat Het in sectenmiddel lindaan is tot op een afstand van vijf kilometer in water en slib aangetroffen. Ook zware metalen zijn in de directe omgeving van de stort plaats aangetoond. Het gevaar dat deze stoffen voor mens en dier opleveren is van dien aard, dat alle betrokkenen het erover eèns zijn dat er snel iets moet gebeuren. Maar de situa tie is zo gecompliceerd, dat de verschillende betrokkenen het totnutoe niet eens zijn kunnen worden over de aanpak. Uitlepelen Het milieulaboratorium van Amsterdam wil beginnen met het „uitlepelen" van de onge veer 250 verroeste en openge barsten vaten die zichtbaar op het land en in de walkant lig gen. „Nog voordat de winter invalt, zodat de kinderen uit de omgeving al schaatsend de belt kunnen bereiken, moeten de gemakkelijkst bereikbare vaten verwijderd zijn", zo luidt het argument van Heyda. Het Burgercomité Broek in Waterland is fel tegèn uitlepe len. „Wii willen als eerste dat de afvallozing door Amster dam onmiddellijk gestaakt wordt", zegt Jan Boom van het comité. „Daarna moet de belt van dè orftgeving worden af gesloten, zodat het verontrei nigde water en slib zich niet verder kan verspreiden. Wan neer Amsterdam zo, zonder meer, een aantal vaten weg gaat halen, wordt alleen het risco vergroot. Men gaat dan „in de prut roeren". Wanneer je een vat lostrekt, weet je niet, wat er allemaal vrijkomt. Wij hebben de situatie verge leken met een tijdbom. Voor dat de mijnopruimingsdienst een bom onschadelijk maakt, wordt die met strobalen van de omgeving afgeschermd. Ook deze tijdbom moet eerst worden geïsoleerd", aldus Boom. „Iedere dag komen ver schillende slepen uit Amster dam met veel geweld door de vaarten zetten. De wervelen het slib op, waarin volgens ons het pieeste gif geconcentreerd zit. Door de hek- en boeggolf van de schepen, wordt het gif over grote oppervlakken ver spreid. Daarom moet het transport van afval gestaakt worden. Maar daar ligt nou net het grootste probleem: Amsterdam loost hier nog Door water Volgens Heyda wordt het gif echter niet door slib, maar door water getransporteerd. „Wanneer je de vuilstorting in de polder nu stillegt, blijf je toch stroming, en dus ver spreiding van het gif, houden. Maar als je de vaten aan het oppervlak verwijdert, zal de vervuiling waarschijnlijk sterk verminderen. Later kun je dan de hele boel afsluiten. Er zijn trouwens al omwonenden geweest die met een kort ge ding hebben gedreigd, als we zouden besluiten de vaten nog maar even te laten liggen", al dus Heyda. Intussen is ook een andere op lossing ter sprake gekomen. Men zou de stroming van het water door een gemaal kun nen omdraaien. Heyda vindt dat geen goed idee. „Ik zou zeggen: Laten we de modder weg gebruiken, die we al ge maakt hebben. Maar ja, die weg loopt langs Broek in Wa terland. En dat pikken de Broekers kennelijk niet". Zowel Heyda als het burgerco mité zijn het erover eens dat droogmalen van de hele Vol germeerpolder de beste oplos sing is. Deze oplossing lijkt ook wel haalbaar te zijn. Omdat weghalen van de vaten vol gens Boom alle „budgettaire fantasie" te boven gaat, moet het gebied als voor altijd ver loren gegaan worden be schouwd. „Het grondwaterpeil moet zo laag worden gehou den, dat er alleen maar water van buiten naar binnen lekt", aldus Boom. „Daarna mis schien een dikke laag plastic erover, zodat er geen regenwa ter bij kan komen". Aanklacht Het burgercomité heeft inmid dels een verzoek tot strafver volging ingediend bij het O- penbaar Ministerie voor mi lieuzaken in Amsterdam. Vol gens Jan Verheul, juridisch medewerker van het comité, zijn er een reeks strafbare fei ten gepleegd door de gemeente Amsterdam, de N.V. Bavo en het chemisch bedrijf Philips Duphar. Amsterdam is verant woordelijk voor controle op naleving van de hinderwet-,, vergunning. De vergunning houder N.V. Bavo heeft de wet overtreden. Omdat de N.V. in 1968 door Amsterdam is over genomen, is Amsterdam ook in die hoedanigheid schuldig. Tenslotte heeft Duphar des tijds verklaard dat de afval- stoffen gifvrij waren. Volgens mr. Hamming, de woordvoer der van Duphar, werd er vroe ger heel anders over deze af valstoffen gedacht en heeft het bedrijf in ieder geval nooit op zettelijk 2,4,5,T of lindaan op de belt gedumpt. „Wij maken die stoffen om te verkopen, niet om weg te gooien". ive< fe' HAAG Lange tijd heeft premier Van Agt len roepen dat geen enkel kabinet vóór het de hoge inkomens zo radikaal had aangepakt ij. Afgaande op de voornemens die het kabi- iad om het mes te zetten in de salarissen van eoefenaars van vrije beroepen, de topambte- i en semi-politieke ambtsdragers had hij nog eens ongelijk. Van Agt lag op dit punt zelfs /oor op zijn voorganger Den Uyl en stak dit aid niet onder stoelen of banken, week kon dit stokpaardje echter voorgoed op want de ambitieuze voornemens van het ka- om drastisch het mes te zetten in de inko- van beoefenaren van vrije beroepen, de me- specialisten voorop, gingen met één penne- k van de baan. Die pennestreek omvatte de tekeningen van de heren Van Aardenne, mi- r van economische zaken, Albeda, minister sociale zaken en mevrouw Veder-Smit, staats- itaris van volksgezondheid. Zij, onderteken- Ben protocol, zeg maar overeenkomst, met de lelijke Specialistenvereniging (LSV), waarin I beloofd af te zien van de voorgenomen kor- ^operatie in hun inkomens, en ander betekent dat deze topmedici geen 0 gulden maar slechts 8.000 gulden hoeven te gen. Dreigen met acties (contante betaling patiënten) en een procedure voor de Haagse tbank zorgden ervoor dat de prijzenbeschik- die het kabinet had getroffen om deze forse ging in twee jaar te bereiken van de baan Geen nood, riep minister Albeda, direct na- iij had aangekondigd de cao-lonen volgend weer aan banden te leggen. We wijzigen de enwet en ook de vrije beroepen worden ge- Deze week stelde menigeen onthutst vast dat CDA-bewindsman, die als coördinerend mi- voor het inkomensbeleid verantwoordelijk is voor een rechtvaardige spreiding van de brood nodige inkomensmatiging, zo kort daarna al zijn handtekening had gezet onder een protocol dat de medische specialisten in een riante uitzonderings positie plaatst. Sneeuwbaleffect Daarmee wordt de gouden stelregel dat de sterk ste schouders de zwaarste lasten moeten dragen als het gaat om matigen ernstig aangetast. Mensen met inkomens van ministens 300.000 gulden leve ren nu slechts een schijntje in. Bovendien is het gevaar voor een sneeuwbaleffect niet gering: na de specialisten sleepten de notarissen (ook goed voor een inkomen in die orde van grootte) de Ne derlandse staat voor de rechter en ook zij kregen van hem gelijk. Wie volgt? Ook voor de toch al zo uitgeputte schatkist heeft deze koerswending van het kabinet drastische ge volgen. De matiging onder de specialisten zou 400 miljoen opleveren Voorlopig zal het bij een 40 miljoen blijven. De kans bestaat bovendien dat de premies extra verhoogd moeten worden, omdat bij de vaststelling daarvan uitgegaan was van de voorgenomen matiging van 80.000 gulden. Zo'n premieverhoging treft de lagere inkomens het hardst. Ook ten aanzien van het snijden in de topinko mens van hoge ambtenaren en (semi-)politieke ambtsdragers legt het kabinet intussen heel wat minder voortvarendheid aan de dag dan waarop het zich aanvankelijk beriep. De Kamer vroeg herhaaldelijk om een afbouw die al de afgelopen zomer had moeten beginnen. De zorgvuldigheid gebood de verantwoordelijke bewindsman Wiegel (binnenlandse zaken) echter voor deze operatie aanzienlijk meer tijd uit te trekken. Weliswaar bleef het principe van een salarisvermindering voor deze topinkomens (tussen een en twee ton met uitschieters daarboven) redelijk overeind, maar ze doen er maar liefst vijf jaar over om dat lagere niveau te bereiken. Fluwelen handschoen Voor het aanpakken van de grote groep gewone inkomenstrekkers die onder een cao vallen kiest de regering voor een andere weg: ze laat gewoon de ene loonmaatregel op de andere volgen. Zet men de fluwelen handschoen waarmee de hogere (vrije) inkomens worden aangepakt tegenover de wijze waarop met de allerlaagste salarissen wordt omgesprongen, dan blijft er bovendien maar wei nig over van de stelling van de minister-president dat zijn kabinet de matiging zo rechtvaardig ver deelt en vooral de best betaalden het hardste treft. De korting op het minimumjeugdloon wordt on danks acties van werkende jongeren gewoon ge handhaafd. Minimumjeugdlonen krijgen op z'n hoogst 22.000 gulden per jaar. De opbrengst van de korting op hun inkomen levert overigens maar net een derde op van de voorgenomen korting op de medische topsalarissen: 150 miljoen. De argumenten van het kabinet om zo'n verlaging door te voeren zijn niet van elke redelijkheid ont bloot. Inderdaad staat iemand van bijvoorbeeld onder de twintig doorgaans niet voor dezelfde las ten als de wat oudere werknemers. Maar als zo'n kortingsmaatregel deel uitmaakt van een inko- menspolitiek, waarbij de lageren in salaris voor ja- Renteaftrek ren op de nullijn worden gezet of zelfs echt moe ten inleveren, en mensen met meer dan een ton schijnbaar stelselmatig worden ontzien, vraag je als regering om moeilijkheden. Als alle mooie woorden over rechtvaardige inkomenspolitiek in herinnering worden geroepen, blijkt de berg niet meer dan een muis te hebben gebaard. Het toch al smalle maatschappelijk draagvlak van dit kabinet wordt er bepaald niet door verbreed. Je kunt je zelfs afvragen of een kabinet dat een dergelijk be leid voert wel in redelijkheid van de laagste inko mens matigingsoffers mag blijven vragen, hoe no dig die op zichzelf ook zijn. Na het Bestekbeleid lijkt nu ook het inkomensbeleid van het kabinet zijn faillissement nabij. Naar de galg Het staat dan ook vast dat de verantwoordelijke bewindslieden het volgende week zwaar te verdu ren krijgen als de Kamer zich buigt over een aan tal financiële en sociaal-economische plannen, waaronder een reeks belastingvoorstellen en de aangekondigde loonmaatregel. Vooral van de grootste regeringspartij het CDA valt forse kritiek te verwachten, zeker nu het sociaal-economisch beleid steeds meer in de richting van de VVD om buigt. Juist om het inkomensbeleid nog enigszins geloofwaardig te houden zal het CDA er alles aan doen om de inkomens van de vrije beroepsbeoefe naars en met name die van de medici in het voor jaar van 1981 alsnog drastisch omlaag te drukken en de geplande 400 miljoen toch nog binnen te ha len. „Dit is slechts uitstel van executie, de heren gaan hoe dan ook naar de galg", merkte een van de CDA-specialisten deze week op. De behandeling van de voorstellen tot beperking van de (feypotheek)renteaftrek vindt pas na het kerstreces plaats. Dan krijgen we een herhaling van wat ons volgende week te wachten staat. Het door het kabinet geformuleerde voorstel (beper king boven de 540.000 gulden) heeft nauwelijks gevolgen. Het moest toch al louter een symbo lische waarde krijgen, maar wat er uit gekomen is kan zelfs dat etiket niet dragen. Huizenbezitters die door deze maatregel in hun inkomen getroffen zullen worden, zijn nu al met een lantarentje te zoeken. Door de koppeling van de aftrekgrens aan een jaarlijks aangepast huurwaardeforfait (de huurwaarde van de eigen woning die bij het be lastbaar inkomen aan de belastingdienst moet worden opgegeven), is er in de wat verdere toe komst vrijwel niemand meer die er onder valt. En Avanneer er dan nog iemand door getroffen zou worden, scheelt hem dat op z'n hoogst een paar honderd gulden bij een huis ter waarde van vele tonnen tot meer dan een miljoen. Het CDA toonde zich dan ook teleurgesteld over het feit dat na zoveel stampij zo'n miere-eitje is gelegd. De fractie zal zich dan ook inspannen voor een flinke aanscherping van het naar haar oor deel veel teveel in VVD-richting afgezwenkte ka binetsbeleid. De christendemocraten willen im mers veel verder gaan dan het kabinet voorstelt. Alleen al de grens waarbij een beperkte renteaf trek moet ingaan verschilt al een ton. CDA- woordvoerder Van Dijk kondigde deze week al aan'dat zijn fractie zal proberen haar eigen ideeën4 ■door de Kamer aanvaard te krijgen en de kans,, daarop is groot. De PvdA zal onder het motto „bc - ter een half ei dan een lege dop" zeker voor elk verdergaand voorstel voor aftrekbeperking stem- men. De nieuwe coalitie vaa na 27 mei 1981 lijkt zich steeds duidelijker af te gaan tekenen. ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9