Zesvoudige moordenaar staat in Gent terecht I e i Nederlandse journalist in Suriname vrijgelaten Caravan HUIVERINGWEKKEND PROCES IN BELGIE noodzakelijkheden" vertraagden hulp £eidóc@ou/ui/nt „Bureaucratische Waldheim pleit voor Palestijnse burgemeesters Neergestorte vliegtuig te veel gebruikt Moskou in moeilijk parket Matigingsklimaat en renteaftrek weer NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER 1980 raatje voor statieteams HAAG Den Haag, am, Rotterdam, duld pi en Arnhem krijgen [it jaar een extra aan- ver. flde bijdrage voor de Ing van speciale ar- leteams. jer Wiegel van binnen zaken heeft dat aan remeenten meegedeeld, femeente komt dat neer extra bedrag van j) gulden. ieester Polak van Am- die eerder liet weten gebrek aan geld zich xestatieteam te kunnen loven, reageerde op dit ■klaascadeautje" met de eling dat zijn gemeente licht toch aan de wens minister kan voldoen, hecht veel waarde aan tieteams. I stelt voor atigen iCHT De Landelijke listen Vereniging heeft haar leden een voorstellen gedaan oeten leiden tot mati- an de tarieven. Deze illen hebben te maken e afspraken die de iet de regering heeft kt. V stelt voor de tarieven april aanstaande te be- op het peil van 1979. zal opnieuw worden !n welke tarieven in re- kunnen worden ge- Volgens een LSV- troerder betekent dit tl een reële inkomen uitgang van tien pro- oordat niet wordt mee- met de trendmatige van de ambtenarensa- en er geen vergoeding gegeven voor de kosten- gen. Voorts heeft de og een aantal matigings ellen gedaan waarover iden over anderhalve zullen beslissen. gende week port over len 30 april RAAG - De Weten- pelijke Raad voor het Ingsbeleid (WRR) zal dag zijn rapport pre en over de rellen, die s de inhuldiging van gin Beatrix op 30 april msterdam plaatsvon- ipport heet „Democratie weid - een probleema- Het werd opgesteld op ik van de ministers van ïlandse zaken en van Het rapport wil een ;e leveren aan het be- n brede kring over de [ronden van de kenne- de samenleving ruim ge bronnen van Premier Van Agt gisteren gezegd, dat het t aan het rapport nog igen standpunt wil ver- urders van rijfsruimte den hermd r HAAG - Minister De van Justitie wil Iers van bedrijfsruim- i sterkere positie ge- i opzichte van de ver- |ers. Zijn wetsontwerp 'er heeft gisteren de in- ïing van de minister- tekregen. Idoeling is, dat de huur- :h in eerste aanleg niets t aan te trekken van >zegging. De verhuurder iar de rechter moeten >m de huurder eruit te i. Huuropzegging zal al lal niet toegestaan zijn er alleen maar om gaat n huurverhoging te be- of om het pand leeg te n verkopen. ziging oorteakte issexuelen HAAG - Transsexue- annen weldra een wij van de geslachtsaan- ig aanvragen in hun rteakten. Voorwaarde ze ongehuwd zijn en leer in staat om kinde- verwekken of te ba- Ie aanvrage loopt via liter, die wijziging kan !Q. ibinet heeft gisteren tot via wetswijziging tot te brengen regeling be- om tegemoet te komen e mensen, die een ge- iverandering hebben la- epassen en ook officiëel nieuwe hoedanigheid iet leven wensen te gaan. (Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) BRUSSEL Voor het Hof van Assiesen (rechtbank) van Gent begint maandag een huivering wekkend proces dat geschiede nis zal maken in de Belgische rechtspleging. Het gaat om een gruwelijke vijfvoudige moord, vorig jaar juni gepleegd in Sint Amandsberg door twee jonge mannen uit het naburige Gent. Een van de daders pleegde eer der ook een moord op een win kelierster. Het proces zal in België niet alleen veel emoties, maar ook diepgaande discus sies losmaken over de doodstraf, dié bij onze zuiderburen formeel nog bestaat. De gepleegde feiten, die tijdens het on derzoek volledig door de verdachten zijn bekend, zijn van een onvoorstelba re wreedheid. Freddie H. (33) en Ho- land F. (27) belden op zaterdagavond 23 juli vorig jaar bij de villa van de familie Steyaert, zogenaamd om een tweede hands auto te kopen van vader Roland Steyaert (44), autohandelaar. Eenmaal binnen begon het tweetal aan een slachtpartij die twee uur in beslag zou nemen. Onder bedreiging van mes sen en jachtgeweren eisten ze geld en waardevolle artikelen van de onbemid delde familie. Het gezin Steyaert, dat behalve uit vader bestond uit moeder Leona (47) en de dochters Hilde (13) en Anne-Marie (22) plus verloofde Mare de Croock (23) werd gegijzeld. Zonder aanwijsbare reden voerde Freddy H. de twee mannen, vader Ro land en Mare, naar de garage, waar hij hen dwong op de buik te gaan liggen. Twee nekschoten betekenden het einde van hun leven. Vervolgens werd een poging ondernomen de oudste dochter te verkrachten. Toen dat niet goed luk te, werd ook zij geëxecuteerd met een nekschot. Daarna waren moeder en jongste doch ter aan de beurt. Voor de ogen van het 13-jarige meisje vond mevrouw Steyaert op dezelfde wijze de dood. Toen het kind het jachtgeweer tenslotte *op zich gericht wist, weerde ze zich af, zodat het schot haar slechts verwondde. Freddy vuurde een tweede maal en voegde zich vervolgens op de boven verdieping bij Roland, die het huis aan het doorzoeken was. Toen ze hoorden dat het jonge meisje beneden nog steeds in doodsstrijd verkeerde, was het dit' maal Roland die het genadeschot ging geven. Het tweetal werd al twee dagen na het gebeurde aangehouden. Freddy H. bekende tijdens het verhoor ook nog de moord - enkele maanden eerder gepleegd - op een 45-jarige win kelierster in Gent. Ook zij was met een nekschot terechtgesteld. Getekend door verdriet en de inmiddels geleden ontberingen keert deze oude vrouw terug naar haar tent in het Italiaanse aardbevingsgebied, nadat zij van een van de hulporganisaties een brood heeft gekregen. AARDBEVING ITALIË NAPELS De Italiaanse regering heeft zich gisteren tijdens een debat in het par lement verdedigd tegen de beschuldigin gen dat zij te langzaam te werk was ge gaan bij de verzending van hulpgoederen naar de door de aardbeving getroffen ge bieden. „Wij hebben alles gedaan wat we konden", aldus de minister van binnen landse zaken. Hij erkende evenwel dat de hulpverlening was vertraagd door „bu reaucratische noodzakelijkheden". Inmiddels, aldus de regering, heeft de politie in Napels een groot aantal plunderaars en profiteurs gearresteerd. In het rampgebied zijn officieel zes gevallen van paratyfus geconstateerd. Ook het officië le aantal'geelzucht-patiënten bedraagt zes. De autoriteiten hebben de bevolking gewaar schuwd dat in een aantal dorpen het drink water onveilig is. Aangeraden wordt alleen mineraalwater te drinken. Honderden men sen hebben door de kou bronchitis en andere aandoeningen aan de luchtwegen opgelopen. PARAMARIBO De Ne derlandse freelance-journa list Rob Heukels, die onder meer werkt voor KRO-radio, is gistermiddag in Parama ribo vrijgelaten. Hij zou vanochtend op Schiphol zijn aangekomen. Heukels werd donderdag gearresteerd we gens „belediging van presi dent Chin a Sen". In het proces dat op het ogen blik in Paramaribo gaande is tegen zeven mannen die ervan worden verdacht een „linkse coup" in Suriname te hebben willen plegen, zijn gisteren straffen geëist variërend van zes maanden tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De auditeur-generaal bij de krijgs raad achtte op grond van de verklaringen van getuigen en van de verdachten zelf een complot tegen de machtheb bers bewezen. De drie militai ren onder het zevental hoor den de zwaarste straffen tegen zich eisen: 2,5 jaar. Tegen de student Naarendorp werd an derhalf jaar geëist en tegen de drie andere burgers zes maan den. Naardendorp en nog een bur ger werden donderdag door de krijgsraad op vrije voeten ge steld, nadat hun advocaat had aangevoerd dat op het hen ten laste gelegde (kennis van sa menspanning tegen het wetti ge gezag) geen mogelijkheid tot aanhouding staat. De presi dent merkte daarbij op dat hun vrijlating niet wilde zeg- .gen dat zij geheel vrijuit gaan. NEW YORK/JERUZALEM VN-secretaris Kurt Wald heim heeft premier Begin van Israël gevraagd de uit wijzing van twee Arabische burgemeesters op de bezette westelijke Jordaanoever on gedaan te maken. Al eerder werd een dergelijk advies gegeven door het Israë lisch Hooggerechtshof, maar daarop heeft Begin negatief gereageerd. De burgemeesters van Hebron en Halhul zijn gis teren per taxi naar de grens met Libanon gebracht. Vol gens de Israëlische regering was uitwijzing noodzakelijk uit veiligheidsoverwegingen en voor het handhaven van de o- penbare orde. Tegen het uitwijzen van het tweetal is van Palestijnse zijde fel geprotesteerd. KAPERS VERDWIJNEN MET 3,5 MILJOEN CARACAS Vier gewapende mannen hebben gisteren een DC-9 van een Venezolaanse luchtvaartmaatschappij ge kaapt. Het toestel met 110 pas sagiers en bemanningsleden aan boord werd gedwongen te landen op een afgelegen vlieg veld waarvan handlangers^ zich hadden meester gemaakt.' De bende verdween in een vrachtwagen met ongeveer 3,5 miljoen gulden, dat aan boord van het vliegtuig was buitge maakt. Dit geld werd door een_ particuliere veiligheidsdienst naar Caracas vervoerd. De ka pers zouden behoren tot een revolutionaire beweging voor het Caraïbisch gebied. PORTUGESE PREMIER VANDAAG BEGRAVEN LISSABON Het verongelukken van de Portugese pre mier, Francisco sa Carneiro is, zo verluidt officieus, te wij ten aan een te intensief gebruik van het particuliere vlieg tuig. De Gessna-421, die eergisteren neerstortte, deed dienst als cam pagne-vliegtuig van de rechtse kandidaat voor het presiedent- schap, genraal Soares Carneuro. Francisco sa Caneiro en minister van defensie Amaro da Costa (die met nog zes andere inzittenden eveneens verongelukte) zijn vandaag begraven. Voor hen werd een plechtig requiem opge dragen in de Hiëronymus-basiliek in Lissabon. Op verzoek van familieleden van de verongelukten is afgezien van een staatsbe grafenis. Na de H. Mis zijn de stoffelijke resten van de slachtof fers van het vliegongeluk aan de families overgedragen voor een begrafenis in stilte. Gisteren werd het stoffelijk overschot van de verongelukte Portugese premier overge bracht naar de Hiëronymus-basiliek in Lissabon. In duidelijke bewoordingen hebben westerse regeringslei ders de afgelopen weken de Sovjet-Unie gewaarschuwd niet in Polen in te grijpen. Dat een dergelijke invasie heel waar schijnlijk is, laat zich onder meer afleiden uit de troepenma noeuvres in Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie, die, net als twaalf jaar eerder rond Tsjechoslowakije, het voorspel waren van een inval. TOCH zal een beslissing in die richting voor de Russische leiders heel wat delicater zijn dan in 1968. Voor die invasie in Tsjechoslowakije werd er in brede kringen nog geloof ge hecht aan de sinds het begin van de jaren zestig door de Sov jet-Unie gepropageerde ontspanningsgedachte. Maar na 'Af ghanistan' is eenieder weer geattendeerd op de werkelijke bedoelingen van de Sovjet-leiders. EEN inval in Polen zou in één klap voor een zeer lange pe riode de moeizame Russische pogingen tot vermindering van de defensie-inspanningen in westelijk Europa en de vergro ting van haar invloed in dit werelddeel te niet doen. Een an dere overweging van de Russische leiders om voorlopig niet in te grijpen zou kunnen zijn dat na de vrijwel unanieme af keuring door de Algemene Vergadering van de VN van het Russische optreden in Afghanistan, haar toch al geringe ge loofwaardigheid geen nieuwe slag meer kan verdragen. Het land zou zich dan volledig in een isolement plaatsen. Dat laatste zou ook inhouden dat realisering van het nieuwste Russische economische Vijfjarenplan wel vergeten kan wor den, aangezien voor het slagen daarvan veel westerse steun nodig is. Wat echter het zwaarst voor de Russische leiders is, zal ook nu het zwaarste wegen en er kan dan ook geen mis verstand over bestaan dat dit uiteindelijk het in het gareel houden van Polen is. De Russische propagandamedia zijn reeds druk doende de westerse bemoeienissen met Polen voor een eventueel ingrij pen verantwoordelijk te stellen. In plaats van duidelijkheid te scheppen, werpen de Russische propagandamedia daarmee een nieuw rookgordijn op. Deze reactie tekent reeds nu het definitieve echec van de Russische ontspanningspolitiek die, indien daar nog behoefte aan was, haar tegenstrijdigheid be wijst. Het mag als een minder kwaad worden beschouwd dat deze Russische houding in het Westen wordt gesignaleerd, dan dat zij als excuus voor de Sovjet-Unie geldt om haar in grijpen in Polen te rechtvaardigen. Het kabinet-Van Agt heeft ten lange leste de knoop door gehakt: de aftrekbaarheid voor de belastingen van zeer hoge hypotheken wordt aan banden gelegd. Beter laat dan nooit, zullen we maar zeggen. We zullen daarom ook maar niet lan ger stil staan bij het lange aarzelen van het kabinet, het tal men in een kwestie die voor het hele psychologische klimaat rond de matiging toch van het grootste belang is. Het kabi- netvoorstel ligt er nu, en bovendien heeft het kabinet willen voldoen aan de toezegging om de aftrekbeperking nog op 1 januari aanstaande te laten ingaan. Maar daarmee is niet al les gezegd. Het is ongetwijfeld een verdienste van premier Van Agt, dat hij zijn coalitiepartner in het kabinet, de VVD, er uitein delijk toch toe heeft weten te brengen althans het principe van de aftrekbeperking te slikken. Want het kan bij de hui dige voorstellen immers hooguit nog gaan om een principe. Slechts met een flinke dosis optimisme mag men hopen, dat het ook nog enige rol kan spelen voor het matigingsklimaat. Volgens de huidige voorstellen kan de hoogte van de grens waarboven de aftrek uiteindelijk wordt beperkt 540.000 gulden daar in ieder geval nauwelijks nog een rol bij spe len. "WANT in het voorstel ligt die grens natuurlijk onwerkelijk hoog. Onwerkelijk ongetwijfeld in de ogen van eenieder van wie een bijdrage in de matiging wordt gevraagd. Onwerke lijk ook wat het belasting-technisch resultaat betreft. Het mag daarom van het kabinet worden verwacht, dat het een wijzigingsvoorstel van de Tweede Kamer in neerwaartse richting van de grens van 540.000 gulden accepteert. Het in een nieuw CDA-voorstel genoemde bedrag van 475.000 gul den is een bijstelling, die ook niet veel zoden aan de dijk zal zetten. Het bedrag van 400.000 gulden, dat in het oorspronke lijke CDA-voorstel werd genoemd, is in feite veel redelijker. Van die grens naar boven zou bovendien nadrukkelijk moe ten worden vastgesteld, dat hij ook geldt naar beneden: wie een hypotheek lager dan 400.000 gulden heeft afgesloten zou zich geen zorgen behoeven te maken, dat mettertijd de daar aan verbonden fiscale voordelen worden besnoeid. Want dan gaat het immers om een redelijke hypotheek, die het eigen- woningbezit bevordert en niet het belastingvoordeel als voornaamste doel heeft. Vooruitzichten voor maandag: Winterse buien. Middagtempe- ratuur om het vriespunt, in de nacht lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks -4 gra den. Max. temp.: omstreeks 1 graad. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersgesteldheid van gisteren ADVERTENTIE AMSTERDAM 6tlm14dec. jang I 750 k.nderenlot 1. Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations De Bilt Vllssingen sneeuwb. Aberdeen3 sneeuwb. Athene Barcelona Berlijn ssabon onbew. Dnden regenb. jxemburg regen

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7