porpshuis Stompwi jk |noet vrijwel zeker Worden afgebroken „Geen rotstreek met onze doktersapotheek MTS Lammenschanspark schaft computers aan VVD-jongeren ontevreden over fractie GE udent molesteerd „Extemporary traditioneel modern ballet Twintig mille schade aan school awITAD/ REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 DECEMBER1980 PAGINA 3 3.55 n Sociaal- cultureel werk zwaar gedupeerd OMPWIJK Het rphuis van Stomp- 5d- jk aan de dr. Van kortstraat moet na de termorgen uitgebro- i brand vrijwel zeker g 13 rden afgebroken. „Er fu'S pigenlijk geen redden "rTderer aan", aldus een Oordvoerder van ,liw- en woningtoe- ht. Door de brand eft het sociale gebeu- n in Stompwijk een voelige klap gekregen: jgdverenigingen, een 10 °>gerensociëteit, bejaar- toneel- en muziek- ni gingen en de arnadaM^Psraad zullen met zomiddellijke ingang een nieuwe behui- uit moeten zien. --„I oorzaak van de brand is Gamnfl onbekend. De brandweer Leidschendam werd om '5 Nwsfart voor vijf gealarmeerd. tl rukte met twee wagens Om ongeveer half zes kon 1 het sein „brand meester" jws >*en. Toen was de hele derde 'ac9hQe2rfdieping van het 75 jaar 2iek Mde gebouw al volkomen uit- 5ndagsiran(j. Tot elf uur is men i6 02PFüdagmorgen nog bezig ge- oe Nafest met nablussen en puin- KR0 jmen. Ook de begane grond de eerste etage zijn behoor- k aangetast. Een zeer voor- [htige en voorlopige schat- kg van de schade: bijna een alpen gulden inclusief in- 02 Mintaris. Het dorpshuis was Nedaujeiverzekerd, aldus de Leid- 12 oo ïpe/idamse wethouder J.J. >- Ma'*ijer (financiën en Stomp- ^."cJkse zaken), „maar zo'n goed iss nbouw krijgen we nooit 6°o *er". Een tragische bijkom- gheid: ook de sinterklaas- kketjes van een aantal aoolkinderen gingen in ftmmen op. Voorzitter G.M. lit van de Stichting Dorps lis Stompwijk zei gisteren het overblijvende gedeelte het gebouw veel water- iade heeft opgelopen. De ■zekering tegen herbouw- tarde noemde hij „redelijk kd". Tot elt uur gistermorgen Is men met het nablussen bezig geweest. „Het huis van negen nonnen" Door het loslaten van een aan tal duiven werd negen jaar ge leden, op zaterdag 29 oktober 1971, door wethouder H.J.J. Bunnik het gisternacht bijna geheel uitgebrande Dorpshuis officieel geopend. Met de bouw van het voormalige zus terhuis in de volksmond „het huis van negen nonnen" werd in 1906 begonnen na dat de bijna geheel r.-k. bevol king van de buurtschap de op richting „met dubbeltjes en centen" mogelijk had gemaakt. Het zusterhuis, eigendom van het r.-k. kerkbestuur in Stompwijk, werd na het ver trek van de nonnen in 1969 ter beschikking van de bevolking gesteld. Het bisdom, dat aan vankelijk 75.000 gulden voor het gebouw en de grond vroeg, bleek na het raadplegen van de bisdomeconoom akkoord te gaan met de overdracht. De kosten van verbouwing en in richting van het Dorpshuis be droegen ruim 210.000 gulden. Tien procent daarvan werd door een financiële actie onder de slechts 2000 bewoners van Stompwijk bijeengebracht. Ontmoetingscentrum Het Dorpshuis kreeg een be stemming als ontmoetingscen trum met een bejaardensoos en een creche en tevens centraal punt voor een dertigtal vereni gingen. Alles wat in Stomp wijk met verenigingsleven te maken had, zette zich tijdens de bouw in om door zelfwerk zaamheid de kosten zoveel mogelijk te drukken. In de loop der jaren is aan het Dorpshuis nog al wat gerestau reerd. In 1978 werd bijna twee ton beschikbaar gesteld voor renovatie en achterstallig on derhoud. In het gebouw waren op de zolder de jongerensoos Oase en een jeugdsoos geves tigd. In de grote zaal hield de Stompwijkse fanfare Juliana regelmatig repetities. Alle in strumenten zijn bij de brand verloren gegaan. In de zaal werden ook bingo- en disco avonden gehouden. Op de be gane grond was een hobbyclub gevestigd, de jeugdbeweging en incidenteel de bejaarden soos. Voorzitter Belt zei uit drukkelijk, dat de brand niet door kortsluiting kon zijn ont staan. In dit verband merkte hij op, dat bij herbouw de jon gerensoos beslist niet meer od de zolderverdieping komt. Het Stompwijkse dorpsraadslid C.A. van den Bosch noemde als enig lichtpuntje van de brand, dat hij voor de zolder niet meer bang behoefde te zijn. Op Oudejaarsnacht za ten er soms 300 jongeren en daar heb ik dikwijls een hard hoofd in gehad". Voorzitter Belt zei dat het stichtingsbe stuur volgende week met wet houder J.J. Meijer bijeen zal komen om naar een oplossing voor de gerezen huisvestings moeilijkheden te zoeken. „De werksters en de beheerder zijn parttimers, die zullen in de WW moeten", aldus de wet houder. Mevrouw K.P. Breg- man-Lugtigheid, CDA-raads- lid in Leidschendam en lid van de Dorpsraad, noemde de brand „eem ramp voor de Stompwijkse gemeenschap". De Leidse jongerenorganisa tie van de VVD (JOVD) is ontevreden over het functio neren van de VVD-fractie in de gemeenteraad. De JOVD vindt dat er in Leiden meer bezuinigd moet worden en dat haar vertegenwoordigers in de gemeenteraad er wei nig aan gelegen hebben laten liggen om dit te bereiken. Dat schrijft de organisatie in haar periodiek 'De Leidraad'. Met uitzondering van het CDA heeft niemand pogin gen gedaan de uitgaven van de gemeente verminderen". In het zelfde kader spreekt de JOVD haar ongenoegen uit over het raadslid Van Duyn, de financiële man van de VVD. „Deze schitterde door afwezigheid en heeft geen enkel voorstel tot bezui niging gedaan. De heer Van Duyn zal zijn bezoeken aan de Leidse raad moeten inten siveren of moet zijn plaats op korte termijn afstaan", aldus de liberale jongeren, die zeg gen 'een lichte voorkeur' voor het laatste te hebben. De heer Zonnevylle, die het VVD standpunt ten aanzien van de parkeergarages ver tolkte, komt er heel wat be ter af. Dit in tegenstelling tot mevrouw Fase, waarvan ge zegd wordt dat haar betoog ten aanzien van het emanci patiebeleid weinig diepgang had. „Na deze begrotingsbehande ling kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken dat de invloed van de PvdA op het gemeentelijk beleid oneven redig groot is, een afspiege lingscollege zou volgens ons een oplossing kunnen bete kenen", aldus de JOVD. LEIDEN/DEN HAAG Een groep zich Patiëntenbelang Doktersapo theek noemende mensen uit De Bilt biedt dinsdag 9 december staatsse cretaris mevr. E. Veder-Smit van Volksgezondheid en Milieuhygiëne een petitie aan onder de titel „Geen rotstreek met onze doktersapo theek" In de petitie vragen de patiënten om een spoedige oplossing in het conflict tussen de apothekers en de apotheekhoudende huisart sen; een onmiddellijke stop van de ongewen ste vestiging van apothekers op het platte land; een wettelijke bescherming van de dok tersapotheek en betrokkenheid van de pa tiënten in de besluitvorming over de genees middelenvoorziening op het platteland. Het patiëntenbelang, dat zegt namens alle pa tiënten van apotheekhoudende huisartsen te handelen, heeft een brief gestuurd aan alle apotheekhoudende-huisartsen waarin zij uit legt waarom de petitie zal worden aangebo den. „Aan het conflict tussen de apothekers en de huisartsen over de agressieve penetra tie vestigingen van apothekers op het platte land schijnt nog geen einde te komen. Ook al heeft de staatssecretaris aan de leden van de Vaste Kamercommissie beloofd te zullen werken aan een oplossing. Tot op heden is er echter niets gebeurd. De apothekers gaan rus tig door met penetratie in alle uithoeken van het land". Het Patiëntenbelang is van mening dat er nog nooit echt is nagegaan wat de dok tersapotheek voor de mensen betekent. De Nieuwveense apotheekhoudende huisarts A.M. van Dongen noemt het initiatief van de fiatiënten goed, maar naar alle waarschijn- ijkheid te laat en tevergeefs. „Ik ga dinsdag met een aantal patiënten naar Den Haag en ook de Nieuwkoopse patiëntenvereniging is vertegenwoordigd. Alleen ben ik bang dat het tijdsbestek om een dergelijke actie te doen welslagen te kort is. Het is inderdaad belachelijk dat de mensen waar het in feite om gaat, de patiënten, nooit gehoord zijn. Het is zacht gezegd toch vreemd dat een genees middelenvoorziening die goed functioneert, vervangen moet worden door dure apothe ken. Huisartsen schrijven vaak goedkopere middelen voor die hetzelfde resultaat hebben als de dure geneesmiddelen van de apothe kers. In veel gevallen wordt er dan ook geen gebruik gemaakt van een gevestigde apo theek daar waar ook een apotheekhoudende huisarts zit. De Nieuwkoopse situatie is daar een voorbeeld van. Die winkel zit er nu vier maanden maar er is nog niemand van apo theek veranderd. Ik vind dat dat toch wel iets zegt. Bovendien bevestigt het de stelling dat de vestiging van een apotheek naast een aanwezige apotheekhoudende-huisarts een overbodige luxe is". Over de uitgestelde be slissing van staatsecretaris Veder-Smit zegt Van Dongen: „Zij heeft de beslissing uitge steld, omdat er geen voorstellen ingediend zouden zijn. Dat is onjuist De Landelijke Huisartsen Vereniging heeft een plan inge diend waarin richtlijnen werden aangegeven voor de vestiging van apotheken. Met dit voorstel is echter niets gedaan". Na het aanbieden van de petitie aan staatsse cretaris Veder-Smit, trekken de vertegen woordigers van het Patiëntenbelang naar het Binnenhof. Daar wordt rond half drie een exemplaar aan de Vaste Kamercommissie overhandigd. IDEN Een 21-jarige Leidse ident is gisternacht opzettelijk br een auto omver gereden en rvolgens door de twee inzitten- d afgetuigd. De ongelukkige is 710 ar het AZL overgebracht rU Jjstreeks kwart over een liep de e DeurSdent in de Narmstraat, hij had 8 36 H^ist de Koets-o-theek (dancing) ^^p^laten. Nabij de kruising met de iet kmianenvestgracht werd de man door plotseling snel optrekkende auto uit. voichept. Hij kwam op de motorkap en'nu Vervolgens stapten de twee 13 30 jittenden uit, trapten de man in de »eei<J tagstreek en sloegen hem tegen het giusto.pfd. Daarop lieten de aanranders «n nu.n slachtoffer aan zijn lot over. De dent zag kans om naar de dichtbij egen internationale studentenclub Strompelen. Vandaar werd hij naar I AZL overgebracht. De student, 1 9«» I verklaarde voor het incident met ""'a imand ruzie gehad te hebben, had v«n.t van een pijnlijke rug en een op- 2 031 3W0Uen gezicht /D - Hazers woude il nauwere md met Koudekerk ZERSWOUDE/KOUDEKERK De VVD-fractie van de Hazers- lüdse gemeenteraad vindt dat de rekkingen met buurgemeente |udekerk nauwer dienen te wor- Bovendien is deze fractie van dat de contacten wel wat houd zouden mogen heb ei binnen de raad van Hazers- hde als van Koudekerk zijn stem- opgegaan die vragen om nauwe- amenwerking tussen de twee ge lenten. Vaak ziin er zaken die op jde gemeenten betrekking hebben. i[ mogelijke aanleg van een spoor- gstation en de kabeltelevisie zijn voorbeelden van. Fractie-voor eer G. de Ruiter van de Hazers- dse VVD: Er zijn vele sociale dingen en mogelijk problemen die nelijk moeten worden aange- ikt. Wij vinden het dan ook belang eer goede banden met onze buren t» met de West-Duitse jumelage-ge- lente Waldkappel te hebben' TECHNISCH ONDERWIJS SPEELT IN OP WENSEN BEDRIJFSLEVEN Johan Roeloffs met enige leer lingen van de MTS bij de nieu we computer apparatuur. LEIDEN De Protestant Chris telijke MTS aan het Lammen schanspark heeft sinds afgelopen maandag zes minicomputers in huis. Voor Leiden is het gebruik van dergelijke apparatuur in het middelbaar technische onderwijs een unieke zaak. Johan Roeloffs, docent wiskunde: „Wij hebben dit gekocht om de leerlingen beter voor te bereiden op de eisen die het bedrijfsleven tegenwoordig stelt. Het gebruik van de compu ter en het kunnen programmeren moet je toch enigszins onder de knie hebben om kans op een goe de baan te maken." Een minicomputer bestaat uit een monitor, een toetsenbord en daaron der een klein kastje waarin 'het brein' zich bevindt. Dit brein is een 'chip'. Een chip is een electronische krachtbron van één bij twee centi meter, die in staat is in zeer korte tijd vele complexe handelingen en rekenarijen te verrichten. Bij elke computer staat een cassetterecorder opgesteld. Een cassette is bedoeld voor het opslaan van gegevens en programma's, die later weer ge bruikt kunnen worden. De compu ters staan opgesteld in een heel klein lokaaltje op de vierde verdie ping van de MTS. Roeloffs: „Ja, het is schipperen met de ruimte in dit hok, maar wij hebben niet beter." Terwijl vier leerlingen verwoede pogingen doen om te begrijpen wat de nieuwe apparatuur voor eisen stelt, vertelt Roeloffs hoe het alle maal begonnen is: „Wij hebben al een paar jaar één kleine computer in gebruik. Die is gekocht om de do centen een beetje vertrouwd te ma ken en leerlingen kennis te laten maken met computers. Maar om het onderwijs hierin aan alle leerlingen te kunnen geven, moet je over gaan tot het kopen van wat hier nu staat. Het heeft wel ruim veertig mille ge kost, maar dat is het waard." Roe loffs helpt een leerling, die hulpe loos naar zijn monitor kijkt zich af vragend, wat hij fout heeft gedaan en gaat dan verder: „Wij hebben vorig jaar oktober een aanvraag bij het ministerie ingediend voor subsi die. In de afgelopen zomervakantie hebben wij pas toestemming gekre gen. Dat heeft eigenlijk veel te lang geduurd, maar het is niet anders. Nederland loopt trouwens be hoorlijk achter met deze aanvulling op het bestaande lespakket. Op het ministerie zitten een paar oude he ren, die de belangrijkheid hiervan blijkbaar niet voldoende inzien." Grafiek De docent wiskunde raakt al pra tend meer en meer enthousiast over de nieuwe aanwinst: "Het is wer kelijk verbazingwekkend wat hier mee .allemaal kan. Je kan er zeer moeilijke berekingen mee uitvoeren en hem grafieken laten tekenen." Dit laatste demonstreert hij. Na het indrukken van een paar knoppen verschijnt een fraai kronkelende lijn op het scherm. Hij vervolgt: „Deze apparatuur is geschikt voor alle niveau's, van een leerling van een MTS tot een ingenieur. Het biedt ook de mogelijk tot aansluiting op viditel en via een telefoonlijn kunnen wij eventueel gegevens uit wisselen met andere scholen. Ook kunnen wij het gebruiken bij het ta- lenprakticum en voor de admini stratie van de school". Voorlopig wordt het onderwijs in de edele kunst van het werken met computers niet opgenomen in het examen, meent de wiskundedocent: „Nee, dat duurt nog wel een paar jaar. Dan zouden alle scholen er mee moeten werken en daar komt bij, dat de overheid deze vorm van onderwijs niet erg stimuleert." Vanaf september 1981 krijgt elke leerling één keer in de twee weken computeronderricht. Johan Roe loffs: „Het komt erop neer, dat wij de leerlingen een computertaal le ren. Dat is in dit geval 'basic'. Met deze taal kunnen zij dan 'program meren'. Dat houdt in, dat zij in staat zijn de computer allerlei min of meer ingewikkelde berekeningen te laten uitvoeren. Zij kunnen dan ook allerlei opdrachten geven, die weer door andere leerlingen te gebruiken zijn." Hij besluit zijn verhaal, om zich weer aan zijn vol ijver werken de leerlingen te wijden: „Met deze apparatuur zijn wij in staat met het onderwijs de dagelijkse praktijk van het bedrijfsleven veel dichter te be naderen en dat is voor de leerlingen van groot belang." LEIDEN De Extemporary Dance Company, die op Sinter klaasavond in een uitverkocht Laktheater optrad, heeft heel wat in haar mars. De vijf dansers en danseressen be schikken over een goede techniek, en hebben bovendien minstens twee uitgesproken persoonlijkheden. Drie van de vijf balletten die gedanst werden, waren van eigen choreo grafen, die vaak ook meedansen in de groep. Van veel bal letten was het begin vaak veelbelovend maar werd het stuk daarna minder interessant Dit kon komen doordat niet meer op een thema werd teruggekomen, of omdat een groot deel gewoon werd herhaald. „18 fifty-nine-second pieces" waarmee de groep opende, was zeer beweeglijk en kleurrijk. Het ballet was verdeeld in 18 delen die onderling verwisseld konden worden. De muziek bestond uit 31 delen die ook verschoven konden worden. In „Ausencia" toonde Corrine Bougaard haar grote lichaamsbeheersing in een fraai duet met Robb Fleming. „5 part shadow" van Company choreograaf Steven Giles kon men zien als een klaagzang vanuit de onderwereld. De in zwart gehulde dansers drukten in hun dans droefheid en melancholie uit. „The doll" van Tom Jobe liet eveneens staaltjes van goede lichaamsbeheersing zien, ditmaal van Avigail Ben Ari. Helaas was in de choreografie niet veel variatie gebracht. „Over curve colt whispers" begon als een hal lucinatie maar ging al snel over in een spel tussen de mannen en vrouwen. Het stuk eindigde op dezelfde manier als het begon, zonder duidelijk verband met het middengedeelte. Over het algemeen werd duidelijk dat de dansers danstechnisch goed onderlegd zijn. De balletten werden meestentijds echter slordig uitgevoerd. Voor alle balletten werd strijklicht gebruikt vanaf de zijkanten van het toneel; Voor de sfeer was dit wel aardig, maar het deed de bewegingen van de dansers niet echt goed uitkomen. Bovendien was ook hier weinig variatie aange bracht Opvallend vaak werd in de balletten een spel tussen man(nen) en*vrouw(en) getoond, waarbij soms een vrouw te leurgesteld toekeek. Veelvuldig werden de vrouwen opgetild en verschoven, met een enkele knipoog naar het klassieke ballet. „Extemporary" zou men kunnen rangschikken onder het tradi tionele moderne ballet. JACQUELINE MAHIEU LEIDEN Baldadige jeugd heeft de afgelopen maand voor twintigduizend gulden vernielingen aangericht aan de LOK-school aan de Storm Buysingstraat. Rubber strippen en kit werd aan de buitenkant van het schoolgebouw tussen de spon ningen van ramen en deuren uitgetrokken. Behalve de schade, die is ontstaan door verlies van warmte, bedragen de kosten van herstelwerk zaamheden vele duizenden guldens.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3