Specialistische kennis over kanker wordt beter gespreid Te gek hè, dieVermeegen OOK INTEGRAAL KANKER CENTRUM VOOR fLEIDSE EN HAAGSE REGIO fervente fans en Verbeten tegenstanders van „aparte" sportverslaggever ge lat ite doe maar rse mei 1856 o van e sn voor dat si nderthc jferkenni Nederl al de; rijsmat uitge r kort1 teurs Directeur Verburg: „Haast iedereen krijgt in zijn leven met kanker te maken" Dr. P. Slee: „We willen de angst ontdoen van de irreële aspecten". t LEIDEN Integratie van de kanker bestrijding in ons land om daardoor betere resultaten te boeken bij het onderzoek naar het ontstaan van deze ziekte en bij de behandeling van de patiënten. Dat is kort gezegd de doel stelling van de inmiddels vijf integrale kankercentra die ons land telt en waarvan het Integraal Kankercentrum Weet er één is. Het IKW is gevestigd in Leiden en richt zich op het gebiod Leiden - Den Haag - Delft Gouda. ZusterlnstHuten zetelen in Rotterdam, Amsterdam, het oosten en het noor den van het land. Voorbereidingen voor nog twee of drie andere worden getroffen in Utrecht en beneden do Moerdijk zodat in de loop van volgend jaar alle deion van het land bij zo'n centrum kunnen zijn aangesloten. Het Integraal Kankercentrum West, aan de Vondellaan 47, is inmiddels voldoen de „warm" gedraaid om zich beleefd aan te bevelen in de aandacht. „Haast ledereeen krijgt ooit in zijn leven Im mers te maken met kanker", benadrukt de directeur van het IKW drs. J. Ver burg. „Hetzij door de ziekte aan den lij ve te ondervinden, hetzij doordat een vriend of familielid erdoor getroffen wordt". Een belangrijke doelstelling van de inte grale kankercentra is de specialistische kennis over kanker zodanig te spreiden, dat de patiënten ook in hun eigen zie kenhuis van een optimale behandeling verzekerd zijn. „In de huidige situatie", schetst de Internist dr. P. Slee. pen ningmeester van het bestuur van het IKW, „is de specialistische kennis in de Haagse en Leidse regio goeddeels ge concentreerd in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Dat betekent niet dat men er elders niets vanaf zou weten. Ook sommige Haagse ziekenhuizen zijn in de behandeling van kankerpatiënten gespecialiseerd. Maar de grootste des kundigheid zit toch In Leiden, ook al omdat hier het Leids Universitair Kan ker Centrum is gevestigd. Dat betekent dat veel kankerpatiënten uit de regio in hun eigen woonplaats, bij hun eigen zie kenhuis niet terecht kunnen en naar Leiden moeten. Daaraan willen we een einde maken. Door de deskundigheid naar de patiënten te brengen, in plaats van de patiënten naar de deskundigen te halen". Eén weg die men wil bewandelen om deze kennisoverdracht te realiseren is het aanstellen van consulenten. Artsen die zelf In bepaalde soorten kanker hooggespecialiseerd zijn en aan wie collega's om advies kunnen vragen. Zo nodig reizen deze super-specialisten zelf naar de ziekenhuizen In de Haagse en Leidse regio om een bepaalde pa tiënt aan een eigen onderzoek te onder werpen. Een tweede manier waarop men tot een betere spreiding wil komen van de zich almaar verdiepende inzichten in de be handeling van kanker, is de oprichting van kanker-werkgroepen. Werkgroepen van artsen met uiteenlopende speciali saties. werkzaam bij verschillende zie kenhuizen. die samerr studeren op de beste methodes voor diagnostiek, be handeling en nacontröle van bepaalde tumoren. Zo moeten er studiegroepen voor longkanker komen, borst-, maag kanker enzovoort. Tenslotte wil men ook de oprichting van kankerwerkgroepen per ziekenhuis sti muleren. „Onze verwachting Is", aldus dr. Slee, „dat de kennis omtrent kwaadaardige tumoren hierdoor zó zal toenemen dat de patiënten alleen nog vanwege bepaalde heel specialistische apparatuur naar Leiden hoeven, maar niet meer omdat hun eigen dokter de nodige kennis ontbeert". Integrale kankerbestrijding houdt in dat ook het onderzoek naar het ontstaan van kanker nadrukkelijk de aandacht krijgt. Veel research wordt verricht door het Leids Universitair Kanker Centrum en dit Instituut zal dan ook per 1 janu- nari aanstaande helemaal opgaan in het IKW. Van essentieel belang voor het onderzoek zijn gegevens over het vóór komen van kanker, de soort behande ling die is toegepast en het resultaat daarvan. Hierin moet een registratie- en documentatiesysteem voorzien dat alle kankercentra in hun regio op poten zet ten en dat vervolgens wordt samenge voegd, zodat een beeld van heel Neder land ontstaat. Nog een ander terrein waarop het IKW zich wil weren Is dat van de voorlichting en de psycho-sociale begeleiding. Een psychologe brengt eind van dit jaar rapport uit over hetgeen er thans op dit gebied gebeurt. Op grond hiervan zal worden bekéken in welke opzichten i integn qenePd/ deze zorg intensivering behoeft, verband hiermee houdt de voorlii over kanker. Met het oog op dit zal in navolging van de andere kankercentra in de loop van voir jaar in het kantoorgebouw aan de dellaan 47 een informatie- en docur tatiecentrum voor kanker worden richt. Bedoeld voor patiënten, maar voor hun familie, vrienden en voor medici uit de regio. Dr. Slee: „De sche behandeling die een kankerpa moet ondergaan Is vaak heel ingrijpf terwijl de gemiddelde kans op g* ongeveer 50 is. Dat kanker maakt is daarom onvermijdelijk, aan willen we niet tornen. Waar het om gaat is: manieren aangeven w< mensen met hun angst kunnen I En in samenhang hiermee: die i ontdoen van irreële aspecten, kanker bestaan ontzettend veel nen-verhalen. Die willen we bestri Door met reële informatie op taf komen". Wat het personeelsbestand van IKW betreft: dat wordt volgend gevoerd tot tien man. Zes buréai dewerkers (onder wie een coördl psycho-sociale zorg) en vier consulenten. Het totale budget draagt 1,5 miljoen gulden en wordt gebracht door de gezamenlijke zi huizen in de regio. Per verph wordt 70 cent afgedragen, een b< dat de ziekenhuizen op hun beurt terug krijgen van de Ziekenfonds* de particuliere verzekeraars. WILLEM SCI I jaaf medi! zur, n niet m aan naa fiets, 1 m an de won ér het F \oemc n lig ee< lings I He vo dl al leer manii li »ra/, ij mine, i in tv- en te, hier voe derwe van :ie|W en lee< nbouv Sen, oud ieih kilon n wat All „Jij wordt overal een ster, behalve bij De Tijd" Harrie Vermeegen loopt reeds lang In de sportjournalis tiek mee. In die hoek kwam hij te recht. omdat een leraar op de han delsschool hem dat aanraadde. Ver meegen startte zijn carrière bij wat toen nog het dag blad De Tijd was. „Met Maarten de Vos, Frans Nypels, Koos de Boer en niet veel later Eddy Poelmann, Cees Jansma en Bert Nederlof", herin nert Vermeegen zich. „Dat was de beste sportredactie van Nederland, zo'n twaalf jaar te rug, alleen las nie mand De Tijd". Harrie Vermeegen verscheen bij het later ter ziele gega- ne dagblad als leerling-verslagge ver. „Je weet hoe dat gaat, foto's op ruimen. telex- scheuren, koffie halen en op je don der krijgen. Ik heb er de hele tijd dat Ik er zat alleen maar op m'n don der gehad. Ik ben er dan ook ontsla gen. De Vos zei te gen me: „Jij wordt overal een ster, be halve bij De Tijd". Nou, daar stond je dan, 22 jaar en ontslagen, terwijl ik vond dat ik het goed deed. Ik maakte 90 uur per week. Had ik dan 110 moeten wer ken?". Vermeegen werkte na zijn Tijd-periode voornamelijk als free-lancer. Bij Radio Noordzee, bij het voetbalblad Kick, bij Nieuwe Revu, Accent. En alles waar Ik ge werkt heb is later overleden. Noem maar op, Accent, Tijd. Kick, Radio Noordzee, alles be halve Revu. Later heb ik gesollici teerd bij Hidde van der Ploeg, die was toen nog eindre dacteur bij Tussen start en finish en zo ben Ik hier terecht gekomen". „Het ie een tien of een nul". De type ring komt uit de mond van Neerlande meeat aparte sportverslaggever, Har rie Vermeegen en slaat op de pro gramma's waaraan hij zijn medewer king verleent. „Voetbal 80" en „Tus sen start en finish" kennen fervente fans en verbeten tegenstanders, maar niets daartussen. Je vindt het goed of je vindt het slecht. Vermee gen verwierf in korte tijd radio- en tv-werk een aanzienlijke „suppor- tersschare", zowel door het met Henk Spaan gemaakte Tussen start en finish als door Voetbal 80. Met deze twee programma's gaf de Vara een nieuwe dimensie aan de sport journalistiek. Vermeegen: „Het is als een nieuw soort hagelslag op de markt brengen. Zo van: Vanaf nu brengen wij rooie hagelslag. De mensèn willen het niet, maar kopen het wel omdat de kinde ren zeggen dat moe het toch moet ha len. En deze vergelijking gaat wel aar dig op. want Voetbal 60 slaat vooral aan bij jongeren. Ook de ouderen kij ken wel, al zeggen ze dat ze er niets aan vinden. De tv uitzetten doet teveel pijn, die bal rolt en dat willen ze toch zien. En dan zeggen de jongeren: „Te gek hè, die Vermeegen, lachen, ha ha ha...", en de ouderen zeggen: „Die Vermeegen, niks aan....". En toch ho ren ze dat de kinderen enthousiast zijn, dus blijven ze maar kijken". „De mensen weten onmiddellijk van wie Voetbal 80 is. Wanneer je ze vraagt van welke omroep Showroom is, moeten ze daar eerst eens diep over nadenken. Bij Voetbal 80 is dat anders. Je hoort gewoon veel mensen Vara 80 zeggen. Er kan dus gewoon geen misverstand over bestaan en dat is goed voor de Vara". Veel kijkers en luisteraars hebben er moeite mee, dat individuen door de wijze van interviewen door Vermeegen in verlegenheid worden gebracht, het geen de critici ertoe brengt te zeggen: ,,'t Is ook zo gemakkelijk met een mi crofoon in je hand". „Dat is flauwe kul", zegt Vermeegen kort en krachtig. „Ze moeten het dan zelf maar eens proberen". Het bekendste voorbeeld van een man die voor het oog van heel Nederland voor aap stond, is grensrechter Mate- na, die op een leeg veld langs de lijn daverde. Harrie Vermeegen kritiseert zijn eigen werkwijze: „Dat was nog in het begin. Het was wel hard hoor en ik denk dat ik het nu niet meer zou doen. Het is nu al meer dan een jaar geleden en de mensen hebben het daar nóg over. Als de man ergens komt, zeggen ze achter z'n rug om: „Da's die gek die langs de lijn gelopen heeft". Nee, achteraf hadden we dat niet zo moe ten doen, want wat er daarna met de man is gebeurd, dat moet je niet uit vlakken". Geaccepteerd De onorthodoxe wijze van sport op de buis brengen is inmiddels wel zo on geveer geaccepteerd. Men is eraan gewend geraakt dat de draak wordt gestoken met sportbestuurders en -gebeurtenissen. Eveneens is men ver trouwd geworden met de enthousiaste en onomwonden wijze van becom mentariëring door Harrie Vermeegen. Geen enkele club zal er meer van op kijken als hij met behulp van een hou ten ladder de tribune beklimt wanneer de wedstrijd reeds is begonnen, zoals in Wageningen tijdens de laatste na- competitie gebeurde. Vermeegen: „De mensen zijn vijftien jaar lang Studio Sport gewend geweest en dan ineens komt er zo'n kerel met een schorre stem, da's natuurlijk wel eventjes wen nen". Harrie Vermeegen vertelt erg veel Harry Vermeegen op zijn manier in gesprek met een vissende Ajax-doelverdediger Piet Schrijvers- moeite te hebben met de manier waarop Studio Sport het voetballen in de huiskamer brengt. Zijn kritiek op de „glamourboys" van Hilversum be gint hij met een lofzang op Herman Kuiphof. „Herman is met een straat lengte voorsprong de beste sportver slaggever. Het was een tijdje mode te zeggen dat hij er niets van kon, maar dat is een erg groot misverstand ge weest. De man sprak wel eventjes te gen de huiskamer, tegen het manne tje, tegen het vrouwtje en tegen de kindertjes. En daar gaat het om". „Ze praten nu allemaal zo tactisch. Zo van „Feyenoord mist lengte!". Dat jar gon, dat is toch onzin. Of ze zeggen „Er zit geen diepte in het spel". Man, dat gezeur, dat tactisch gebazel, door elkaar geroerd met namen. En dan hangt Theo Reitsma de voetbalprofes sor uit. Een groepje spelers en een trainer besluiten plotseling dat Reits ma de beste verslaggever is en ieder een papegaait dat dan maar onmid dellijk na. Alleen Cees Jansma zal het minder leuk vinden". Eigenwijs Waar Harrie Vermeegen het meest over valt is de eigenwijze manier van denken bij Studio Sport. „Ik val er in derdaad over, dat ze zichzelf daar zo goed vinden. Ze beweren zomaar dat ze de beste in West-Europa zijn. Dat ze het best de wedstrijden aan elkaar monteren. En als het bij HSV-PSV 1-1 staat en Reitsma zegt dat PSV met deze stand een ronde verder is en dat klopt niet, dan hoor je daar niemand over. Als ik het had gezegd, want fou ten maken we immers allemaal, dan zeggen ze: „Zie je wel, die Vermeegen snapt er niets van". „Bovendien bekijkt Studio Sport de zaak door de ogen van de spelers en de trainers en daar ben ik het abso* luut niet mee eens. Je moet het door de ogen van de man op de tribune be kijken. Bij Studio Sport noemen ze dat: „het voetbalpubliek opvoeden". En hoe wordt het dan opgevoed? Met: „Dames en heren, dat was een profes sionele overtreding". Nee, fout!. Dan zeg ik: „Dat is een luizenstreek, rode kaart en oprotten alstublieft!". Ze zit ten daar alles goed te praten wat de spelers doen. Alleen Cees Jansma heeft nog wel eens kritiek, maar hij krijgt er dan ook direct moeilijkheden door. Je moet gewoon zeggen hoe het Is. Is het niet goed dan is het nou een maal niet goed. Maar als het goed is, dan is het bij ons ook helemaal goed. Dan breken we de tent gelijk af en slaan helemaal door naar de andere kant". Te pletter „Zoals veel goals In Duitsland. Die af standsschoten. Ik wou dat ik zulke doelpunten In de uitzending had. Een doelpunt als Strack van Köln maakte tegen Bayern München. En dan praat zo n commentator daar zo maar even tjes overheen. Bij mij zou de micro foon te pletter gaan. De mensen moesten onmiddellijk een nieuw televi sietoestel aanschaffen, de luidspreker boxen gingen aan flarden. Bij AZ-MW had je twee hele mooie goals en dan denk je zuchtend: „Dank-je-wel-alsje- blieft voor twee mooie doelpunten...." De televisie-optredens van Harrie Ver meegen zijn eigenlijk een voortvloeisel uit zijn aandeel in Tussen start en fi nish. Samen met dichter-schrijver Henk Spaan maakt Vermeegen dat wel zeer markante radio-sportpro gramma. Als beloning voor het sublie me werk kreeg het duo de Zilveren Reissmicrofoon uitgereikt. Vermeegen geeft de eer overigens aan Spaan. „Henk Is de ster van de show. Ik heb er alleen een knappe bijrol in. Je zou kunnen zeggen, het is „starring Spaan" en „co-starring Vermeegen". We zijn totaal Verschillende mensen. Een vreemde combinatie, bijna uniek. Spaan zit in heel andere kringen dan ik. Hij verkeert in De Kring, dat literai re gezelschap en bij de VPRO-toe- standen met Ischa Meijer en zo. Dat is een wereld waar ik me; helemaal niet in thuis voel. Ik heb geen zin bij de Kring binnen te lopen en uitgescholden te worden door Rijk de Gooyer". „Henks gedicht is het absolute hoog tepunt van de uitzending", vindt Har rie Vermeegen. „Dat over Tahamata, de tranen rolden over je wangen. Dan mag voor mij daarna de zender dicht. Ik vind dat heel knap en daarom Is Spaan de ster van de show. Ik zou dat gedicht absoluut niet willen missen". Spaans column („Vuilnisman....") vormt eveneens een opvallend onder deel in Vara's zaterdagse sportpro gramma. Het opzetten van de schreeuwstem gaat Spaan overigens niet in de kouwe kleren zitten. Ver meegen: „Dat doen we niet live, want Henk moet soms halverwege ophou den en hoesten, omdat zijn stemban den het niet meer aankunnen. Je moet dat schreeuwen, want als je het met een gewone stem doet, krijgen die za ken zo'n gewicht. Met deze stem kun Je er om lachen en daar gaat het om in Tussen start en finish". De soms tot grote hoogte stijgende prestaties van Spaan en Vermeegen doen de mensen uiteraard wel steeds Iets geweldigs verwachten, zaterdags tussen twaalf en één. Harrie Vermee gen: „De mensen verwachten steeds een negen. Het moet steeds weer kwaliteit zijn. Wij kunnen niet, zoals de mensen bij andere sportprogramma's, een keertje zeggen: „Zo jongens, even een mat gesprekkie en de groete". Daardoor draag je wel steeds een druk mee, want eigenlijk kun je maar eens in de drie maanden een fantasti sche uitzending maken, dat is wel zo ongeveer het gemiddelde. Echt eentje waarvan Je zegt: „Dat is 'm". Vermee- gens op de tafel daverende vuist doet de kopjes rinkelen. In tegenstelling tot wat veel mensen denken en in vele gevallen ook hardop zeggen, heeft Vermeegen wel degelijk scrupules. Niet alleen doet hij dat uit ier F Merge -docu de wei de doeken aan de hand van de etoepsgi besproken „affaire-Matena". rd in hebben in Tussen start en finish keer een scheidsrechter gehad,af" vei fluiten ging uitproberen. Hij nam iei een fluit en gaf er commentaai lei „Dit is een fluit met karakter en zou ik nooit nemen". Man, dat i huilen van het lachen. Hij ging ojotgelei manier allerlei fluitjes langs en il hem bijvoorbeeld zo'n plastic din J met een ronddraaiend vogeltj* r daar gaf hij serieus commentaai in Op de radio is er niets aan de h alleen een paar buren van die 9se b< weten het, die hebben z'n naamflaarv£ hoord. Doe je het op tv, dan kaï 0 man gewoon morgen niet meer [ser? v straat. Daar moet je dus bijzoJn he voorzichtig mee zijn". Ideeën En over de werkwijze, de bevredit wlSa Vermeegen: „De beste tijd 's nachts, zo rond half een. TV uit dio uit en nadenken. Dan kome 6116 ideeën. Het uitwerken, dat kan tante ook. Als je dat dan nog knoeit ben je niet geschikt vooiJ0;JJ! vak. Maar, probeer het maar eens gin maar eens aan je verslag zo half een. En dan met een glaasje erbij. Ik garandeer je, na het d glas vlieg je er doorheen en ben j< halt drie klaar". Zuidli hobt HENK MEIJER EN HENK MUlMdinj

Leidse Courant | 1980 | | pagina 20