Zcldóe (Sowamt Sensationele olievondst in westen van Siberië RAI „Polen blijft trouw lid van socialistische familie" lit gaven linisteries an banden aravar ZWEEDS ONDERZOEKINSTITUUT: VS-steun aan El Salvador opgeschort krant van vandaag: 5tlm14dec. FER0NICA SPOEDBERAAD WARSCHAU-PACT IN MOSKOU Prijzen nauwelijks gestegen Principe-akkoord cao bloembollen Zaterdag 6 december 1980, 71e jaargang no. 21831 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 'kersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., «Jacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten ementen: kwartaal 46,30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Toon Hermans Morgenavond om 20.45 uur op Ned. I Toon Hermans „One Man Show 1980". Op Ned. II om 22.10 uur tv-serie „Berlin Alexanderplatz". Vanavond op Ned. I om 19.05 uur spelprogramma „Ted Show" en om 20.40 uur infor- matief-ontspannende rubriek „Schrikdraad". Op Ned. II om 22.30 uur praatshow „De Alles is Anders Show". Veel wind Winterse buien en een mid- dagtemperatuur van om het vriespunt. Krachtige, aan de kust harde tot stormachtige wind draaiend van noordwest naar noordoost. Morgen zon: 8.33 - 16.27. Schev. hoogw.: 2.31 en 14.50. Laagw.: 10.48 en 22.59. nt van vandaag omvat in totaal 24 pagi- n bestaat uit twee delen. Het actuele i uit binnen- en buitenland, stad, regio rt vindt u zoals gebruikelijk in het eer- el. De wekelijkse bijlage Finale bevat meer de volgende reportages: oving Charles en Diana Spencer op vond? wcentrum haalde papieren dromen uit ibak. ikwekkend getuigen over het jodendom, y Vermeegen heeft fervente fans en ver- Tegenstanders. graal kankercentrum voor Leidse en e regio.' nderthaler heeft op Nederlandse boden d. emaal Brecht bij De Appel. Voetbal amateurs afgelast ZEIST De KNVB heeft voor vandaag en morgen alle wedstrij den in de voetbalcom petitie voor amateurs afgelast. Ook de wed strijden van de jeug- delftallen betaald voetbal gaan niet door. De beslissing over de wedstrijden in de ere- en eerste divisie wordt overgelaten aan de consuls en daarna aan de scheidsrechters. Zware sneeuwval in Duitsland HAMBURG Nieuwe sneeuw buien hebben gisteren in West- Duitsland op veel autowegen het verkeer volledig stilgelegd. Dat gebeurde vooral in Hessen en in Noordrijnland-Westfalen. Er deden zich talrijke ongeluk ken voor die overigens in de meeste gevallen tamelijk goed afliepen. Door alle sneeuwval zijn er, zo meldt de ANWB, al diverse mogelijkheden dicht bij huis om te skiën of te langlau fen. Vooral in het Sauerland en de Eifel zijn de mogelijkheden goed, maar ook op sommige plaatsen in de Ardennen kan men terecht. Menten naar algemeen ziekenhuis DEN HAAG De wegens oorlogsmisdaden veroordeel de Pieter Menten (81) is gis terochtend van het zieken huis in de strafgevangenis in Scheveningen overgebracht naar een „algemeen zieken huis". Een woordvoerder van justitie heeft dit meege deeld, maar wilde niet zeg gen om welk ziekenhuis het gaat. De gezondheid van Menten is volgens de behan delende artsen erg achteruit gegaan, maar zijn toestand is niet kritiek. Gekaapt Pools vliegtuig door jagers gevolgd WEST-BERLIJN Het Poolse vliegtuig dat donderdag een gedwongen landing maakte op het Westberlijnse vliegveld Tempelhof, werd gevolgd door een of twee jachtvliegtuigen. Dit heeft de militaire woordvoerder van de Franse sector, waarin Tempelhof ligt, gisteren verklaard. Eerder werden deze berichten, geba seerd op ooggetuigenverklaringen, formeel ontkend. In een communiqué verklaren de Franse autoriteiten dat het met jachtvliegtui gen binnendringen van het Westberlijnse luchtruim „niet alleen principieel te veroorde len is, maar ook laakbaar is omdat het risico's schept voor het luchtverkeer". Officieel is de nationaliteit van de jagers niet bekend, maar geruchten willen dat het Oostduitse toestellen waren. STOCKHOLM - In het westen van Siberië is een gigantische hoeveel heid olie gevonden van naar schat ting 619 miljard ton, of 4,55 biljoen vaten van 159 liter. Dit heeft Petros tudies, een onafhankelijk Zweeds onderzoekinstituut, gisteren be kendgemaakt. Als het bericht op waarheid berust, gaat het om de grootste vondst ooit gedaan. Het olieveld in Bazjenov zou dan twee keer zoveel olie kunnen opleveren als de totaal bekende oliereserves in de wereld. Petrostudies zegt zijn informaties te hebben verkregen van het Russische ministerie van geologie. Deskundigen van dit ministerie hebben de vondst, aldus Petrostudies, een „uniek en sensationeel natuurlijk fenomeen" genoemd. De oliereserves van Saoedi-Arabië bedragen ter vergelijking 113 miljard vaten, aldus Petrostudies, dat bij de bekendmaking aantekent dat nog niet vaststaat hoeveel van de olie in Siberië boven de grond kan wor den gehaald. In 1979 meldde een rapport van Petrostudies dat de Sovjet- Unie over oliereserves be schikte van ruim 150 miljard vaten, meer dan viermaal zoveel als die van de Verenig de Staten. De vondst die nu is gedaan is zo belangrijk dat de Sovjet-Unie haar energie beleid voor de lange termijn zal moeten wij zigen, zo meent Petrostudies. De olie zou van uitzonderlijke kwaliteit zijn. In de Sovjet-Unie is men erg geschrokken over de bekendmakingen van Petrostudies. Een ambtenaar van het ministerie van geo logie heeft zich gehaast te ontkennen dat ziin departement een dergelijke grote vondst heeft bevestigd. Hij zei dat er op de plek waar de reserve zich zou moeten bevinden inderdaad olie wordt gewonnen, al jaren lang, maar dat het om een betrekkelijk klei ne hoeveelheid gaat l - Hoofdkwartier luchtmacht Argentinië ingestort BUENOS AIRES Het hoofdkantoor van de Argentijnse lucht macht in Buenos Aires is gistermiddag ingestort door een con structiefout. Aanvankelijk dacht men aan een explosie. Het ge bouw kon tijdig worden ontruimd toen er in het veertien etages tellende gebouw plotseling scheuren verschenen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Tot nader order mogen de departementen neer onbeperkt uitgaven doen of verplichtingen aan- ook al staan er posten voor op de begroting. Uitgaven rplichtingen zijn aan maxima gebonden. Het kabinet gisteren tot het instellen van deze zogenaamde kaspla- besloten wegens dreigend geldgebrek. ter-president Van Agt zei gisteren na afloop van de kabi- ïrgadering, dat de regering zeer bezorgd is over het aan- Ik teruglopen van de ontvangsten van loon-, inkomsten- en >otschapsbelasting. Het financieringstekort dreigt daardoor antwoord hoog te worden. Het kabinet streeft ernaar dat te beperken tot zes procent van het nationale inkomen, Van Agt bleek er een hard hoofd in te hebben of het te- ot dit maximum beperkt kan blijven. Daarom heeft minis- in der Stee van financiën de beperkende bepalingen voor- d. Deze zullen echter pas volgend jaar echt effect hebben, iet financieringstekort niettemin blijven groeien, zo waar- rde de premier, dan is het niet uitgesloten dat het kabinet r zal gaan bezuinigen op de collectieve uitgaven. AMSTERDAM ij Voordelige I Trein-Toegang-biljetten 'J bij NS-stations ADVERTENTIE INDAG 7 DECEMBER IRIVE-IN SHOW m.m.v. JOHAN TIMMAN Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard Stompwijk Pais heeft bezuiniging toch gevonden DEN HAAG - Minister Pais van onderwijs heeft ten slotte toch kans gezien om voldoende posten binnen zijn begroting te vinden waarop bezuinigd kan wor den. Het kabinet heeft hem giste ren het fiat gegeven betreffen de de bijgestelde ramingen. Premier Van Agt wilde giste ren na het kabinetsberaad nog niet meedelen op welke wijze is bezuinigd. In de loop van de volgende week zal de Tweede Kamer erover worden inge licht. De problemen rond de onderwijsbegroting waren ont staan nadat de Kamer een plan van Pais om ruim 250 miljoen gulden te bezuinigen op de salarissen van onder wijsgevenden had verworpen. De nu op een andere wijze bij gestelde begroting komt in ja nuari in openbare behandeling in de kamer. De Poolse delegatie onder leiding van eerste minister Kania (midden) tijdens het beraad in Moskou. De ver gadering, die Polen alle broederlijke steun toezeg de, werd voorgezeten door president Breznjev van de Sovjet-Unie. MOSKOU „De afgevaardig den van de verenigde Poolse arbeiderspartij hebben de ver zekering gegeven dat Polen een socialistische staat is en zal blijven en dat Polen het trouwe lidmaatschap van de familie van socialistische lan den gestand zal doen". Dat is gisteren gemeld door het Oost duitse persbureau ADN en het Russische Tass na afloop van het spoedberaad in Moskou van de zeven landen van het Warschau-pact Aan de andere kant heeft Polen de verzekering gekregen dat het kan re- steun daarmee werd bedoeld is niet gezegd. Bij de inval in Tsjechoslo wa- kije in 1968 werd ook steun toegezegd aan het Tsjechische volk tegen inter ne anti-socialistiche elementen. Hoewel het erop lijkt dat het War schau-pact met haar verklaring het westen gerust wil stellen ten aanzien van een inval in Polen, wordt militair ingrijpen nog steeds niet uitgesloten. Zo heeft onder andere Jozef Klasa, lid van het Poolse centrale comité ge waarschuwd dat Polen zich genood zaakt kan zien militaire hulp van Rusland in te roepen. Iets soortgelijks is door een commentator via de Russi sche radio gezegd. Volgens westerse diplomaten heeft president Ceausescu van Roemenië in Moskou gepleit tegen een militaire in terventie. Hij was indertijd eveneens een fel tegenstander van de inval in Praag. Ook Joegoslavië heeft voor het eerst zijn stem laten horen in deze kwestie. Een regeringswoordvoerder keerde zich tegen elke vorm van in menging. Het Poolse volk heeft het recht zijn eigen problemen op te los sen en zijn eigen koers te kiezen, al dus Joegoslavië. Van alle kanten kwamen er waar schuwingen binnen. Japan zal, in na volging van Amerika en West-Europa maatregelen treffen, mocht Rusland in Polen tussenbeide komen. Gen- scher (West-Duitsland, buitenlandse zaken): De ontspanning tussen oost en west zou een nieuwe slag niet overle ven. Kissingen Een inval in Polen be tekent beslist het einde van al onze pogingen met de Sovjets tot een ver gelijk te komen. Paus Johannes Paulus II heeft giste ren langdurig besprekingen gevoerd over zijn vaderland met zijn reizende ambassadeur voor Oost-Europa, aarts bisschop Poggi. Justitia en Pax en Pax Christi hebben gisteren telegrammen gestuurd aan de Poolse kardinaal Wyszynski, waarin deze katholieke organisaties hun grote sympathie be tuigen, gezien de ernstige bedreigin gen van „buitenaf waarmee Polen te maken heeft DEN HAAG Van midden oktober tot midden novem ber zijn de prijzen in ons land over het geheel geno men nauwelijks gestegen, zo blijkt uit cijfers van het CBS. Koffie, vers fruit en tweede hands auto's werden wat goed koper, benzine, brood, eieren, dameswinterkleding en zie kenhuiszorg werden duurder. Het ministerie van economi sche zaken noemt deze prij sontwikkeling niet onbevredi gend. Sinds half december vo rig jaar zijn de prijzen nu bij elkaar met 6,5 procent geste gen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. DEN HAAG In de sociale commissie voor het bloembol- lenbedrijf van het Landbouw schap is een principe-akkoord bereikt over een cao die moet lopen van 1 maart 1980 tot 1 maart 1981. Werkgevers- en werknemersorganisaties zullen er in de loop van december hun mening over geven. In de nieuwe cao staat ondermeer dat de bloembollensector per 1 januari de functie-omschrij ving en de bijbehorende belo ning van de tuinbouw zal overnemen. Dat betekent, be halve voor de ongeschoolden, een per functie variërende verhoging van het cao-loon. Ongeschoolden blijven de ont wikkeling van het minimum loon volgen. WASHINGTON President Carter van de Verenigde Sta ten heeft alle steun aan de Middenamerikaanse staat El Sal vador opgeschort tot er duidelijkheid is over de moord op drie Amerikaanse nonnen en een maatschappelijke werk ster. Carter heeft een speciale commissie naar El Salvador gestuurd om de zaak te onderzoeken. De lichamen van de vier vrouwen werden donderdag langs de kant van de weg gevonden ten zui den van de hoofdstad San Salvador. Berichten willen dat veilig heidstroepen bij de moord betrokken zijn geweest. De hulp die Amerika El Salvador verleent liggen op economisch en militair terrein. In cijfers uitgedrukt gaat het om 25 miljoen dollar.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1