Verloving Charles en Diana Spencer op kerstavond? ZENUWACHTIG SFEERTJE OP KANTOOR KONINKLIJKE PERSSECRETARIS Blo romances troonopvolger i Charles hebben ilang gretig Ic gevonden bij enen Britse tenlezere. Met B de roddelpers I genadeloos roer verzameld, ichandalige i van aggeving" lijkt loogtepunt te en bereikt nu iaftallige kleuter- rwijzere8je lady a Spencer eus" echijnt te en genomen, lit het Lagerhuis arop kritiek men en ook alle {redacteuren door de Britse aad op het geroepen. DEN De perssecretaris de Britse vorstin, Michael i, volgt de berichten in de Ilse pers over een eventu- luwelijk tussen prins Char- Bn lady Diana Spencer op loet. Kritischer dan wie dan het is Immers zijn vak iluist hij de berichten uit. meeste kent hij inmiddels lijn hoofd. Toch heeft ook zoals hij tegenover vrien- rulterlijk toegeeft, geen w benul of de lieftallige na inderdaad is uitverkoren de Britse troonopvolger prinses van Wales en in de romst koningin van Enge- en wellicht moeder van volgende koninklijke stam per te worden, feit dat hij net als de hele else bevolking in het duis- ast, zit Shea niet lekker. In Londense kantoor hangt ook een zenuwachtig rtje. Shea voelt er namelijk i voor om hetzelfde lot te ergaan als zijn ongelukkige rganger, Ronald Allison, enkele uren voordat de ivlng tussen prinses Anne ïaptaln Mark Phillips offi- bekend werd gemaakt koningin Elizabeth, te- over verslaggevers nog stond te beweren dat er ist geen sprake was van romance. rdat Allison perssecretaris de Britse vorstin werd, was ournalist. Als verslaggever de BBC kende hij de ge ien van Fleet Street op zijn npje. Er kon niets gebeu- of hij was er van op de gte. Het viel hem dan ook ar tegen dat zijn nieuwe igever, het koninklijk huis, de meest onnozele feiten hem verborgen hield en hij ze ook zelf niet kon ach- alen. Diep teleurgesteld oot hij om, toen zijn con- l ten einde liep, in te gaan sen aanbieding van de En- e televisiemaatschappij ITV r hij vandaag de dag nog ds werkzaam is. legen Diana iael Shea is afkomstig van afdeling voorlichting van ministerie van buitenlandse >n, die bekend staat om r uitzonderlijke gave infor- ie te laten uitlekken of ver ier) te houden naargelang iituatie vereist. Wellicht is lus beter op de hoogte dan doet voorkomen, maar ze is dit allerminst, want van Engelse vorstin is bekend ze prlvé-aangelegenheden t zo lang mogelijk uit het iws houdt. de instructies die ze heb- gekregen maken leden de koninklijke huishouding lat de keus van prins Char- Inderdaad is gevallen op de 'rige lady Diana die in de else pers reeds de bijnaam Di (verlegen Diana) heeft regen. Toch kunnen ook zij s met zekerheid zeggen, heftige ontkenning van ko- ln Elizabeth van een be- i In de Londense „Sunday or" als zouden prins Char- 00.Jen lady Diana in het geheim tuin nachtelijke ontmoeting jite.jben gehad in de koninklijke :h«, Jrtreln, wijst er in ieder ge- at*1 op dat lady Diana een zeer Hale behandeling krijgt, normaal besteedt het En- koninklijk huis weinig lacht aan de roddelpraat- dle met de regelmaat van klok opduiken in de Britse 25 Jtetlepers. Daar staat echter snover dat lady Diana geen vV] clale bescherming heeft ge- 3en en dat verslaggevers in IÖÏ 5J dat Hic De lieftallige kleuter- onderwijzeres Diana Spencer, de toekomstige koningin van Engeland? Prins Charles heeft vele vriendinnetjes gehad maar heeft ook nog talloze stille bewonderaarsters. Dat strobreed in dé weg laatste ondervond hij onder meer tijdens een verblijf aan het strand in Australia, toen hij, komend uit het water, door een wildvreemde schone om de hals werd gevlogen. wordt gelegd als ze haar willen opzoeken. Maar is dit misschien een spe ciale test? Sommige ingewij den zijn daar van overtuigd. Zij menen dat lady Diana eerst moet bewijzen opgewassen te zijn tegen hordes nieuwsgieri ge, brutale verslaggevers die constant inbreuk maken op haar privacy. Als ze deze be proeving doorstaat, zo wordt er geredeneerd, heeft ze bewe zen geschikt te zijn voor een koninklijke rol. Tegelijkertijd kan ze voor zichzelf uitmaken of ze een dergelijk leven wenst. Het kan een teken aan de wand zijn dat lady Diana on middellijk contact opneemt met Michael Shea als ze ver slaggevers heeft gesproken. Vorige week nog was ze in tra nen nadat de Daily Mail was uitgekomen met een pagina groot artikel over haarzelf en haar achtergronden. Het arti kel was geschreven door een verslaggeefster die voor de ge legenheid een flat naast haar had gehuurd en zonder te zeg gen wie ze was, allerlei infor matie had ontfutseld. Diezelfde week raakte ze nog een keer helemaal van streek toen twee journalisten binnendrongen in de inmiddels beroemd gewor den kleuterschool waar ze werkt. De twee doorgewinterde journalisten hielden zeer gesle pen hun opschrijfboekje in de zak en lady Diana, die hele maal niet gewend is aan de subtiele taktiek waar sommige journalisten zich van bedienen, heeft er waarschijnlijk vrolijk op los gebabbeld. Een van de Journalisten zei na afloop: „Het is gewoon een heel aardig jong meisje dat veel te beleefd is om je de deur te wijzen". Het is een publiek geheim dat prins Charles in het verleden serieus heeft overwogen in het huwelijk te treden met lady Jane Welleslev, de voor een koninklijke taak zeer geschikte dochter van de hertog van Wellington. Lady Jane zelf be sloot echter van een huwelijk koningin zelf die, toen lady Diana weer eens werd over rompeld door een horde jour nalisten, gezegd zou hebben: „Nou, daar moet ze maar aan wennen". met Charles af te zien omdat een dergelijk bestaan te veel inbreuk zou maken op haar vrijheid. Donderslag Er is een tijd geweest dat al leen buitenlandse kranten rod delden over de Engelse ko ninklijke familie, maar allerlei schandalen hebben ook de En gelse pers ervan doordrongen dat het voor het land van het grootste belang is dat allerlei persoonlijke aangelegenheden van het toekomstig staats hoofd In de publiciteit komen. De aankondiging van het hu welijk tussen koningin Eliza beth en prins Philip kwam nog als een donderslag bij heldere hemel, maar toen prinses Mar garet serieus overwoog om in het huwelijk te treden met Pe ter Townsend, liet de Engelse pers haar terughoudendheid varen. Adviseurs van de Engelse ko ninklijke familie weigeren te geloven dat alle krantenberich ten aan pure fantasie zijn ont sproten. En net zoals het mi nisterie van defensie wel eens met opzet of per ongeluk infor matie laat uitlekken, zo praten ook leden van de koninlijke fa milie wel eens bewust hun mond voorbij. Veelzeggende .woorden zijn afkomstig van de Afstraffing In Engeland wordt de sensatie pers door de koninklijke fami lie echter altijd geweerd en ge kleineerd. Als de Engelse ko ningin een persconferentie geeft, krijgen de verslaggevers van kranten die de meest ko ningsgezinde lezers heeft, meestal nauwelijks kans met de koningin te praten. Persse cretaris Shea selecteert de journalisten zorgvuldig en het valt niet te ontkennen dat jour nalisten van de zogenaamde kwaliteitskranten, zoals The Ti mes en The Guardian altijd een voorkeursbehandeling krijgen. Van alle leden van het konink lijk huls behandelt prins Char les de pers wellicht het aar digst. maar tenzij lady Diana Inderdaad wordt getest, kan men nauwelijks zeggen dat de zaken tot dusver slim zijn aan gepakt. In paleiskrlngen doen geruch ten de ronde dat de verloving wordt aangekondigd op kerst avond, zodat de Engelse kran ten drie lange dagen lijdzaam moeten toezien hoe radio en televisie al het gras voor hun voeten wegmaaien. Het ko ninklijk huls zou, zo wordt er gezegd, de pers op die manier willen straffen voor haar bruta le verslaggeving. In die opzet zou ze uiteraard slagen, want niets is frustrerender voor een verslaggever om een zaak waar je maandenlang aandacht aan hebt besteed niet naar be horen te kunnen afronden als de feiten dan eindelijk op tafel liggen. Maar de verhouding tussen de Engelse koninklijke familie en de pers, zou er be slist niet beter op worden. MALCOLM. STUART

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17