gaat idicht voor Nederlandse Caravan r UIT PROTESTNOTA BLIJKT: 9 Portugese premier omgekomen bij vliegtuigongeluk CDA houdt vast aan matiging inkomen van specialisten preiding mag Haagse regio niet ontwrichten Nederland voorop bij hulp Cambodja Helers-bedrijf NISTER BEELAERTS VAN BLOKLAND: „DIT JAAR 35 MILJOEN KINDEREN VAN DE HONGER GESTORVEN" 6tlm14dec* IJzel maakt Nederland spekglad Qo '5W^iik 23J2 ?D Leid.eJn' Pos,bus 2300 AA' >el 071.122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J J Hallewas - Mritón: K'8Ch,en b62°r9in9: 'e' 071"'22248 <18 00 ,0< '190° uur> Vrijdag 5 december 1980, 71e jaargang no. 21830 Sneeuw en ijzel Geruime tijd sneeuw, ijzel of regen. Middagtemperatuur om het vriespunt. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid west en zuidoost. Taiwan Politiek programma „BV. Ne- 'derland" o.a. over levering on derzeeboten aan Taiwain en met wekelijks gesprek met mi nister-president om 22.50 uur op Ned. I. Op Ned. II om 20.27 uur spel- programma „TeleBingo", om 21.30 uur reünieconcert van Cliff Richard met The Sha dows en om 22.25 uur thriller „Een doodskist voor de bruid". Zon: 08.3116.27; maan: 06.5216.30; hoogwater Schev.: 02.08, 14.22. lftse hoogleraar rkte mee aan en „ontvoering'' De „ontvoering" van prof. I.J.A. Duparc, hoogleraar wiskun- i de Technische Hogeschool in is uitgevoerd met de volledige werking van de hoogleraar. >ns hem moet het hele geval wor- ezien als een uit de hand gelopen ntengrap. Duparc heeft dat giste- an de Delftse politie verteld, nadat and het middaguur weer boven Prof dr.H.J.A. Duparc 1 was gekomen. ilan tot ontvoering was door drie studenten van rond de 21 jaar in gezet. Zij wilden op die manier protesteren tegen de invoering bij etenschappelijk onderwijs van het zogenaamde twee-fasenplan van ter Pais. De professor dacht de invoering van dat plan door zijn oering" juist te bevorderen. ia 13: „Misplaatste studentengrap kan nog een staartje hebben". Nationale werkgroep drugs DEN HAAG Nog deze maand zal er een nationale werkgroep in het leven worden geroepen, die moet bekijken hoe de drugproble men kunnen worden verminderd. De werkgroep zal bestaan uit ver tegenwoordigers van grote ge meenten en departementen. Dit is gisteravond bekend gemaakt na afloop van het overleg tussen enerzijds de staatssecretarissen van volksgezondheid, CRM en binnen landse zaken en anderzijds de bur gemeesters van de vier grote ste den. In het gesprek zeiden de staatssecretarissen niets te voelen voor de suggestie van de burge meesters om zwaar verslaafde druggebruikers gedwongen op te nemen voor een ontwenningskuur. Renoir-schilderij brengt ruim 2.5 miljoen gulden op Door een bedrag van ruim twee-en-een-half miljoen gulden neer te tellen werd een kunst handelaar uit Japan gis teren de bezitter van bovenstaand schilderij, dat de Franse schilder Renoir in 1883 maakte. Dit schilderij, voorstel lende een badende vrouw, werd geveild in het Engelse veilighuis Sotheby. „Jacht" op Diana Spencer veroordeeld LONDEN Ongeveer zestig leden van het Brit se Lagerhuis hebben gis teren hun naam gezet onder een motie, waarin kritiek wordt uitgeoe fend op de Britse pers vanwege het „jagen' op lady Diana Spencer, wier naam in romantisch ver band genoemd is met die van de Britse troonopvol ger prins Charles. De be roering over de manier waarop over een verlo ving van prins Carles en Diana Spencer wordt ge speculeerd heeft er in- Diana Spencer middels toe geleid, dat de „press council", het or gaan dat klachten over de media behandelt, alle noofdredacteuren voor een speciale vergadering heeft uitgenodigd. Snelheids beperking in Vaticaanstad VATICAANSTAD Het is voortaan afgelopen met het heen-en-wee r-racen tussen de tuinen en paleizen in Vati caanstad. Vaticaanse schilders hebben gisteren aan de toegangswegen van de kleine pause lijke staat aangege ven, dat de maxi mumsnelheid 30 ki lometer per uur is. Deze snelheidslimiet bestond officieel al jaren, maar niemand wenste zich er aan te hoiuden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De vergun ning van de regering voor de export van twee onderzeeërs naar Taiwan zal tot gevolg hebben dat het Nederlandse bedrijfsleven geen voet meer aan de grond krijgt in de Volksrepubliek China. Dit blijkt uit de protestnota, die vice-minister Han Kehua woensdag in Peking heeft aangeboden aan ambassa deur Kneppelhout De in houd van de nota is door de regering vertrouwelijk ter kennis gebracht van de ka mercommissies voor buiten landse zaken en handelspoli tiek. Het protest van China is ge steld in de meest harde be woordingen die het diploma tieke jargon kent. Kenners lei den daaruit af dat het Peking bittere ernst is. Zo spreken de Chinezen van een „provoca tief" besluit van de Neder landse regering, dat „onaan vaardbaar" wordt genoemd. Ambassadeur Kneppelhout vertelde na zijn bezoek aan het ministerie van buitenland se zaken in Peking erover „onthutst" te zijn dat men zich kennelijk in Den Haag slechts terloops had afgevraagd welke argumenten China had tegen de levering van de onder zeeërs. Volgens ingewijden zijn de be drijven, die al zaken doen met China of daarover besprekin gen aan het voeren waren, het hardst geschrokken van de reactie uit Peking. Het gaat hierbij om ondernemingen als DSM, dat hele kunstmestfa- brieken levert, IHC, dat een serie baggervaartuigen heeft verkocht en Rotterdamse ha ven- en scheepvaartbedrijven, die al jaren lang hechte rela ties hebben met de Volksrepu bliek. Volgens de protestnota zal er overigens geen streep worden gehaald door al be staande contracten. Maar ook de Nederlandse ondernemin gen met zulke contracten be hoeven niet te rekenen op eni ge nieuwe order, aldus de nota. Pagina 11: „PvdA wil in- trekkingbesluit onder zeeërs" Winkeldiefstal sterk in de lift DEN HAAG De hardnek kige economische recessie blijkt nüook invloed te heb ben op het aantal winkel diefstallen. Het stelen van winkelgoederen zit, blijkt uit cijfers van het CBS, flink in de lift De eerste helft van 1980 werden liefst 15.004 diefstallen geregi streerd, 15 meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Blijkens een enquête, gehou den onder warenhuizen en textielzaken, stelen vrouwen duurdere artikelen dan man nen. De gemiddelde waarde van door vrouwen gestolen goederen bedroeg 34 gulden, de buit van de mannen was gemiddeld 20 gulden waard. Van de aangegeven diefstallen werd 70 procent opgehelderd. Verleden jaar was dat 80 pro cent. LISSABON De Portugese pre mier Francisco Sa Carneiro is gisterenavond bij een vliegtui gongeluk in de buurt van Lissa bon om het leven gekomen. Be halve de premier verloren nog zes andere mensen, onder wie zijn vriendin en de minister van de fensie Adelino Amaro daoCosta en echtgenote, het leven. On danks de dood van Sa Carneiro zullen de presidentsverkiezingen, die voor zondag op het program ma staan, gewoon doorgaan. Pre mier Sa Carneiro was Portugals eerste conservatieve minister-pre sident sinds de „Anjerrevolutie" van 1974. Hij kwam vorig jaar de cember aan het bewind. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Minister van buitenlandse zaken Diogo Freitas do Amaral, die automatisch het premierschap heeft overgenomen, verklaarde dat er geen aanwijzingen zijn die op sabo tage wijzen, maar een onderzoek moet hierover uitsluitsel geven. Het vliegtuigje van Sa Carneiro stortte één minuut na de start, toen een vleugel een dak van een huis raakte, neer in een smalle straat bij het vliegveld en explodeerde. Door de ontploffing vlogen het wrak en drie huizen in brand. Het reisdoel van de Portugese pre mier was Oporto in het noorden van het land, waar hij zou deelen- men aan een verkiezingsbijeen komst van de door hem gesteunde rechtse presidentskandidaat gene raal Soares Sa Carneiro (geen fami lie). De generaal en de zittende pre- Francisco Sa Carneiro sident Eanes. de twee voornaamste presidentskandidaten, staakten na het ongeluk hun campagnes. De verkiezingen zelf zullen wèl door gang vinden. Een lid van de Consti tutionele Commissie, die toezicht op de stembusstrijd houdt, liet weten dat alleen bij de dood van een van de kandidaten de verkiezingen wor den uitgesteld. Pagina 13: Dood Carneiro wijzigt inzet Portugese verkiezingen ra- dicaaL De Utrechtse politie heeft gisteren korte metten gemaakt met een „helers-bedrijf", dat drugsverslaafden opdracht gaf diefstallen te plegen. De verslaafden leverden op be stelling kleding en dekbedovertrekken in bepaalde maten, elektronische apparatuur van bepaalde merken of allerhande goed waar ze „toevallig tegenaan liepen". Op de foto wat de politie noemt een fractie van de buit. DEN HAAG Medische specialisten en andere beoefena ren van vrije beroepen zullen er volgend jaar toch fors in inkomen op achteruitgaan. De Tweede-Kamerfractie van het CDA zoekt naarstig naar wegen om de inkomensmati ging onder de specialisten, die voor 1980 en de eerste drie maanden van 1981 vrijwel van de baan is, in de loop van het volgend jaar weer in te halen. Daartoe zullen nog voor de kerstvakantie van de Tweede Ka mer voorstellen worden gedaan bij de behandeling van de deze week bekend gemaakte overeenkomst tussen de Landelijke Spe cialisten Vereniging (LSV) en het kabinet In die overeenkomst heeft de LSV vastgelegd gekregen dat de voorgenomen korting op de inkomens van medici, die geraamd was op gemiddeld 80.000 gulden in twee jaar, voorlopig van de baan is. Het kabinet zag zich gedwongen hiermee in elk geval tot 1 april 1981 akkoord te gaan nadat de Haagse rechtbank de prijzenbeschikking van minister Van Aardenne (economische zaken) had vernietigd. Hiermee dreigt echter, aldus de CDA- fractie, het inkomensbeleid van het kabinet volledig te worden doorkruist. Volgens een CDA-kamerlid hebben de medici welis waar een punt gescoord, maar het is slechts uitstel van executie. onze parlementaire redactie) HAAG De regering zal bij ireidingsbeleid rekening hou- let de mogelijkheden van het dat de arbeidsplaatsen .geven. „Het mag nooit zo at het beleid het donorgebied richt", aldus minister Bee- laerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) in een gisteren gevoerd overleg met de kamercommissie spreiding rijksdiensten. De minister deed dit in antwoord op opmerkingen van het CDA-kamerlid Eversdijk dat de positie van de Rand stad, en meer in het bijzonder van de Haagse regio, uiteraard in het geding is. Op een de suggestie van het ka merlid om bij de spreiding ook het maatschappelijk ontwikkelingsplan van het gewest Den Haag (waarin een minimum wordt gesteld voor be houd van de leefbaarheid) te betrek ken, ging de minister niet in. Staatssecretaris Van Lent (defensie) liet weten dat er ten bate van de To pografische Dienst in Delft gebouwen worden bijgehuurd. Dit is nodig om er, in afwachting van de verhuizing van de dienst naar Emmen, mensen op te leiden. Een opleiding zal pas in 1982 in Emmen kunnen beginnen waar de dienst in 1984 moet zitten. Pt*g. 11: Spreiding vertraagd door teruggang economie BEDDEN. CENTRUM MATRASSEN OEKENS LEDIKANTEN E.D. eazuxmnrnvmu vanderklugt l*d». TiMwn 12213* rderijen ht sombere komst tSELO Een gestaag tiend aantal boerderijen n prooi aan stadsmensen hun nieuwe woning ri- niet gestoord door de :undige of historische e van het pand, aan het slaan. De toekomst van ederlandse boerderijen- d ziet er derhalve som- it. Dat zei J. Jessurun, lirecteur van de rijks- voor monumentenzorg, )n bij de presentatie van oek „Woonboerderijen", nventarisatie heeft vol- lem uitgewezen, dat tus- 960 en nu ruim 60.000 erijen op deze wijze zijn iveld. In 1990 zullen er verwachting van de 0 boerderijen nu, nog 65.000 in oorspronkelijke e vinden zijn. DEN HAAG Minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking heeft gisteren aan het kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, vijf tot tien miljoen gulden toegezegd voor haar werk In Cambodja in 1981. Unicef coördineert samen met het Interna tionale Rode Kruis de bestrijding van de hongersnood daar. Nederland is met deze toezegging de eerste regering die aanbiedt gelden vrij te maken voor een voortzetting van de hulp aan Cambodja. Op een pers conferentie herinnerde directeur James Grant van de Unicef aan de vele miljoenen kinderen die jaarlijks door ondervoeding en gebrek aan medische hulp om het leven komen. „Vijfduizend slachtoffers van een ver schrikkelijke aardbevingsramp in Italië zijn wereldnieuws", aldus Grant, „maar men vergeet dat tegelijkertijd elders op de we reld 35.000 kinderen van armoede zijn ge storven, zonder dat iemand daarover schrijft". Volgens de Unicef-directeur zijn alleen al dit jaar op de hele wereld 35 mil joen kinderen van de honger doodgegaan. AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur; zaterdag en zondag 10-17 uur toegang I 750 kinderen tot 14 iaar 14- Voordehge Trem Toegang-biljetten Dij NS-Stations Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. JJsselbrug onneembare glijbaan DRIEBERGEN Een combinatie van sneeuw en ijzel heeft er gistera vond toe geleid dat een groot deel van de wegen in het oosten van het land nauwelijks te berijden waren. Op sommige autosnelwegen was het zo glad, dat het verkeer niet harder kon rijden dan een kilometer of vijftien. De IJsselbrug in Deventer was voor sommige auto's een on neembare glijbaan Wonderlijk genoeg bleef het aantal on gevallen onder deze benarde omstan digheden beperkt, al moest de politie vanmorgen toegeven geen volledig overzicht te hebben, omdat ze in veel gevallen moeite had om ter plaatse te omen. Ook vandaag zal het verkeer rekening moeten houden met glad heid.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1