Het Groot Museumboek is een gids die th uisbli jft Bijzondere aandacht voor de vreemdeling Schillebeeckx moet zich verduidelijken BOEK VAN DE MAAND Jubileumviering bisdom Rotterdam kerk wereld Pax Christi bezorgd om Polen KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 DECEMBER1980 PAGINA 6 - RE Geen steun voor confectie in Groningen DEN HAAG „De over heid is geen Sinterklaas die pepernoten uitdeelt". Met deze woorden maakte minis ter Van Aardenne (economi sche zaken) gisteravond in de Tweede Kamer duidelijk dat hij niet van plan is steun te verlenen aan de Groningse confectiefabrie ken Muller, Levi en Union. Ook de papierfabriek Hens in Eerbeek (Gelderland) kan het wel vergeten. De socialisten Rienks en Spie ker hadden in een motie als nog om steun voor de zielto gende bedrijven gevraagd. Mi nister Van Aardenne zei daar op, dat alleen krachtige, le vensvatbare bedrijven kunnen overleven. De textiel in Gro ningen maakt volgens de mi nister geen kans. Ook bunde ling van de drie bedrijven, in de BV Groningen Stijlgroep, leidt volgens hem niet tot één gezond bedrijf. Volvo Car vreest ontslagen bij reorganisatie BORN De ondernemings raad van Volvo Car produc- tie-bv in Born heeft gisteren een „noodkreet" gezonden aan de Tweede Kamer. In een brief aan de kamer schrijft de ondernemings raad verlies van arbeids plaatsen bij Volvo Born, waar 4300 mensen werken, te vrezen. De ongerustheid van de on dernemingsraad werd gewekt door het advies dat de hoofd directie van Volvo Car heeft gevraagd aan de centrale on dernemingsraad inzake een verregaande reorganisatie van het bedrijf. Twaalf december, heeft de directie aangekon digd, zal het reorganisatieplan bekend worden gemaakt. Volvo Born wil nu, dat de re gering druk uitoefent op de di rectie in Zweden om te voor komen dat er inderdaad ont slagen gaan vallen. De onder nemingsraad dringt er voorts op aan dat de regering bij haar aankopen voor overheidsin stellingen kiest voor het Ne derlands product. Middenstand protesteert tegen accijnsverhoging DEN HAAG Sigarenwin keliers, benzinepomphou ders en garagebedrijven wil len volgende week dinsdag in de RAI te Amsterdam protesteren tegen het voor nemen van de regering de accijns op alcohol, benzine en tabak te verhogen. In een verklaring stellen de mid denstanders dat de accijns verhoging vele ondernemin gen aan de rand van de af grond zal brengen. De middenstandsorganisatie KNOV verwacht dat de ac cijnsverhogingen de regering geen financieel voordeel zul len bieden. De meeropbreng sten voor de schatkist verval len geheel door een verminde ring van de omzet, aldus de KNOV. Bij het KNOV zegt men dat de solidariteit onder de ondernemers groot is, en dat men bereid is tot acties. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. FOKKER - Fokker verwacht een financiële strop te lijden niet alleen door de moeilijkhe den rond de afwikkeling van het contract betreffende de le vering van Fokker F-27 vlieg tuigen aan Bolivia, maar ook door de terughoudende opstel ling van nieuwe potentiële klanten als gevolg van het be leid van de Nederlandse rege ring. Dit zei desgevraagd een woordvoerder van het bedrijf. Bij Bolivia is, volgens de woordvoerder, thans een zeke re aarzeling te bespeuren om de contractuele verplichtingen (betalingen) na te komen nu Fokker van haar kant in ge breke blijft. Het Ministerie van Economische Zaken liet namelijk begin september we ten, dat geen exportvergun ning zou worden afgegeven voor de laatste twee van de in totaal zes aan Bolivia te leve ren F-27 vliegtuigen in ver band met de militaire staats greep in dat land. De eerste vier vliegtuigen werden al ge leverd en ook de laatste twee zijn juridisch al eigendom van Bolivia, maar staan nog bij Fokker. Oekraïens- katholieke kerk bestaat nog De synode van de oek- raïens-katholieke kerk, van 25 november tot 1 december bijeen in het Vaticaan. heeft de. besluiten van de zgn. „Synode van Lvov" uit 1946 ongeldig verklaard. Op die synode werd de oek- raïens-katholieke kerk los gemaakt van de rooms-kat- holieke kerk en aangeslo ten bij de Russisch-ortho- doxe kerk. In een rapport zegt de synode van de oekraïens-katholieke kerk „dat er nooit een synode is geweest waarop onze kerk haar heilige eenheid met de apostolische stoel van Rome heeft verbroken". „De zoge naamde synode van Lvov uit 1946 had niets te maken met onze Oekraïense kerk en heeft er ook niets mee te maken. Onze oekraïens kerk blijft trouw lid van de wereldkerk, van het lichaam van Christus, met haar hoofd en plaatsver vanger van Christus op aarde, de Romeinse paus, de opvol ger van Petrus", zo staat in het rapport. In het document staat verder dat de synode van Lvov in 1946 werd gehouden onder druk van de Sovjetregering, maar geen werkelijke synode was, omdat er geen enkele bisschop van de Oekraïense kerk deel aan heeft genomen. De 15 bisschoppen van de nu in het Vaticaan gehouden sy node herinneren aan de ency cliek van paus Pius XII „Oriëntales Omnes" uit 1946, waarin deze zich uitsprak te gen de besluiten van „Lvov". Ook paus Johannes Paulus II heeft begin dit jaar benadrukt dat de oekraïens-katholieke kerk echt bestaat. Het 25-jarig bestaan van het bisdom Rotterdam zal offi cieel worden gevierd op zondag 8 februari met een plech tige eucharistieviering in de kathedrale kerk van de H. Laurentius en Elisabeth aan de Mathenesserlaan in Rot terdam. Bisschop Simonis zal in concelebratie met acht priesters uit het bisdom bij deze viering voorgaan. De KRO/RKK-televisie zal er directe beelden van uitzenden. Voor de viering van het jubileum is overigens gekozen voor een bescheiden opzet. Geen massale, uitbundige manifestaties, maar op gezette tijden gelegenheden tot bezinning op wat achter de rug ligt en wat de kerkgemeenschap verder te doen staat. Kalender Als hulpmiddel daartoe is deze week een kalender versche nen. Onze fotografen Simon E. en René Smit maakten daar voor fraaie opnamen van personen, situaties en religieuze kunstzinnige objecten. Dit alles in het kader van de thema's, die maandelijks op de kalender worden behandeld. Bij de fo to's staan teksten, die de verschillende thema's duiden en tot verder denken noden: hoe de kerk en haar leden verder moeten als gemeenschap van christenen met een roeping ten- opzichte van elkaar, de maatschappij en „de anderen", kerke lijk, maatschappelijk en missionair. De kalender is bedoeld als een stimulans voor de kijker om het jubileum zelf te vieren en te gedenken; een uitnodiging tevens voor katechesegroe- pen, liturgische werkgroepen en pastores om er in hun werk en verkondiging op in te haken. Mgr. Simonis is van plan volgend jaar enkele thema's nader uit te werken. De kalender kan per briefkaart worden besteld bij het Bis dom Rotterdam, Pers en Publiciteit, Koninging Emmaplein 3, 3016 AA Rotterdam. De prijs bedraagt 5,— per exemplaar; exclusief verzendkosten. Instituut Kerk en Wereld 35 jaar Het instituut Kerk en We reld in Driebergen, confe rentieoord en vormingscen trum van de Ned. Her vormde kerk, bestaat 35 jaar. In dit lustrum zal, naast het gewone werk van „Kerk en Wereld", bijzon dere aandacht besteed wor den aan de problematiek van vreemdelingen en vluchtelingen met alle po litieke en maatschappelij ke complicaties die daarbij horen. „Het is langzamerhand zo dat steeds meer mensen tot de conclusie komen dat de vreemdeling in Nederland niet een tijdelijk verschijnsel is", aldus mw. J. M. Offen- berg, één van de twee direc teuren van „Kerk en We reld". „Er zijn veel en veel soortige niet-Nederlanders en de Nederlander zal moeten leren in een sterk gemengde maatschappij te leven. De godsdienstige en cultureel- politieke wijze van leven van de niet-Nederlander is an ders dan van de Nederlan- der. Daarom is het nodig te weten te komen hoe het mo gelijk is samen een vorm van leven te bouwen die niet hautain is, die er niet van uit gaat dat anderen maar moe ten veranderen, moeten assi mileren, moeten worden zoals wij." „Kerk en Wereld" wil de problematiek langs twee lij nen benaderen. In de eerste plaats wil het instituut een steentje bijdragen aan het „zoek-en-vind-proces" naar de feitelijke houding ten aan zien van de moslim. Nadat men geluisterd heeft naar moslims en naar mensen die in de hulpverlening regelma tig met moslims te maken hebben, wordt het misschien mogelijk stappen te zetten in de richting van een betere wijze van samenleven. Een eerste ontmoetingsdag in dit kader is al gehouden op 15 november. In de tweede plaats wil men het vluchtelingenbeleid in Nederland aan de orde stel len. Vragen als „Waarom mag de ene vluchteling blij ven en de andere niet? „Waarom is men aanvanke lijk zo hulpvaardig voor vluchtelingen en waarom houdt dat na verloop van tijd op?" zullen aan de orde ko men. De eerste conferentie over dit onderwerp zal geor ganiseerd worden van 12 tot 14 december samen met vluchtelingen en met Neder landers die met hen werken. Het thema van de bijeen komst zal zijn „vluchten waar geen wegen zijn." Te vens wil „Kerk en Wereld" de vele niet-Nederlanders in Driebergen ter wille zijn door ruimte voor hen be schikbaar te stellen. Het instituut is in de kerkor de van de Nederlandse her vormde kerk opgenomen als „apostolair instituut ten dien ste van kerk en samenle ving". „Kerk en Wereld" werkt op het grensgebied van kerk en maatschappij. De verjaardag van „Kerk en Wereld" op 20 november is niet uitbundig gevierd. Hel lustrum-jaar is feestelijk geo pend met alle medewerken den en gedurende twee mid dagen zijn vertegenwoordi gers van de andere in Drie bergen gevestigde kerkelijke, politieke, culturele, sociale en hulpverlenende instanties ontvangen, waarbij men een beeld gaf van de thematiek van dit lustrum-jaar. In al het werk en de uitga ven van „Kerk en Wereld" („Open Deur/Goede Tij ding", „Missionaire Gemeen te", „Oecumenenreeks") zal aan de problematiek van de vreemdeling in ons midden aandacht worden besteed. Gedacht moet dan worden o.a. aan de situatie van de vreemdeling in het arbeid sproces, in de gezondheids zorg en in de hulpverlening. Ook wordt ingegaan op de vraag hoe kerkeraden en ge- meentegroepen kunnen om gaan met de vragen van de moslims. De katholieke theoloog prof. Dr. Edward Schillebeeckx moet de lezers van zijn boe ken de verhelderingen en correcties van zijn theologische opvattingen bekend ma ken die het resultaat zijn van de toelichtin gen die hij aan de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer heeft gegeven. De con gregatie denkt aan een artikel dat hij in overeenstemming met haar zou voorberei den, maar is bereid elk ander middel dat Schillebeeckx zelf zou voorstellen in over weging te nemen. Dat blijkt uit de brief die Schillebeeckx van de prefect van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Franjo Seper. heeft ontvangen. Zoals kardinaal Willebrands maandag meedeelde, is er in de brief geen veroordeling van Schille beeckx als theoloog te vinden. In het schrijven staat dat het onderzoek door het Vaticaan naar de theologische opvattingen van Schillebeeckx over met name Jezus Christus nuttig is geble ken en Schillebeeckx in staat heeft gesteld een aantal dubbelzinnigheden weg te nemen. Schillebeeckx' boek „Jezus, het verhaal van een levende" viel niet goed bij de congregatie voor de geloofsleer, omdat het naar haar in zicht „dubbelzinnige posities bevatte die voor uw lezers gevaarlijk zouden kunnen zijn". De congregatie startte in 1976 een onderzoek dat reeds enige moeilijkheden voor haar oploste. Toch nodigde zij de Belgische, in Nijmegen do cerende theoloog uit om in december 1979 naar Rome te komen voor een „verhelderingsge- sprek". Hij sprak met mgr. A. Bovone, mgr. A. Descamps en de paters A. Patfoort o.p. en J. Galot s.j. Het doel van deze ontmoeting was niet - zo schrijft Seper - om tot een uitspraak te komen of beslissingen te nemen, maar om de informatie over Schillebeeckx' „christologi sche posities" te vervolledigen. De congregatie vond dat een latere publikatie van Schille beeckx wel interessante preciseringen bevatte, maar dan zij desalniettemin dubbelzinnig bleef over „fundamentele punten van het katholieke geloof". De Internationale katholie ke vredesbeweging „Pax Christi International" heeft de Russische presi dent Brezjnjev in een tele gram gevraagd geen mili taire interventie in Polen te plegen en aldus een te rugkeer naar de koude oor log te vermijden. Pax Christi meent dat een in terventie als die in Tsje- choslowakije in 1968 in druist tegen de Helsinkiak- koorden. De vredesbeweging vreest dat zo'n inmenging in Polen zou kunnen leiden tot „veel bloedvergieten en risico's die het proces van detente on middellijk zouden beëindi gen". „Als internationale organisa tie. nauw betrokken bij het Helsinkiproces, dringen wij er bij u, mijnheer de presi dent, op aan de gevolgen van om het even welke geplande militaire actie ernstig te overwegen en wij hopen dat een terugkeer naar de koude oorlogssituatie en de onver mijdelijke escalatie in de be wapeningswedloop zouden kunnen vermeden worden", zo staat in het telegram. Aanleiding tot de boodschap is een artikel in het Tsjechos- lowaakse dagblad Rude Pra- vo waarin erop wordt gewe zen dat de situatie in Polen zou kunnen leiden tot een militaire interventie door an dere Warschaupaktlanden. Museum kaart Gelijktijdig met het Boek van de Maand werd van daag de Museumkaart geïntroduceerd. In 'Am sterdam overhandigde de heer D.H. Couvee, voor zitter van de Nederland se Museumvereniging, zowel het boek als de kaart aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM. Op de museumkaart moet een jaarzegel wor den geplakt die tegen een gering bedrag ver- kwijgbaar is. Men heeft dan onbeperkt toegang tot 170 musea in ons land. Het is bijna niet te ge loven, maar er zijn wel geteld 660 musea in Ne derland, de kleintjes natuurlijk meegeteld. Het Groot Museum- boek dat van 11 decem ber af als „boek van de maand" verkrijgbaar is, beschrijft ze één voor één en wil een gids voor de bezoekers zijn. Zeg nu dat je een maal per week ergens in ons land 'n museum zou bezoeken (wat niet erg waarschijnlijk is) dan zou dit boek je 165 maanden lang de weg kunnen wijzen, dat is dus 14 jaar.... Nu hebben de samenstellers van dit kapitale lees-kijk- boek het begrip museum wat ruim genomen: het Arbore tum Trompenburg te Rotter dam b.v., een tuin met exoti sche boomsoorten, wordt er evengoed in beschreven als het Haagse Gemeentemu seum of het Catharijnecon- vent in Utrecht En ook de bekende uitzichttoren van Katwijk aan Zee kreeg er een plaatsje in, omdat in dit stoere gebouw, gedurende de zomermaanden, een expositie van Visserij-curiosa wordt gehouden. En als je de mu- seumrondreis met Amster dam zou willen beginnen, dan tref je ook Artis aan.' Taalkundig schijnt deze keu ze verantwoord, want het be grip museum wordt door de filologen aldus omschreven: een permanente instelling in dienst van de gemeen schap en haar ontwikkeling toegankelijk voor het pu bliek niet gericht op het maken van winst die de materiële getuigenissen van de mens en zijn omgeving verwerft, behoudt, weten schappelijk onderzoekt, pre senteert en hierover infor- Zaanse Oudheidkamer te Zaandijk. meert voor doeleinden van educatie of genoegen". Zo beschouwd, is het juist dat )öi; In museum De Cruquius, een van de voormalige stoomge- malen waarmee de Haarlem- fi| mermeer is drooggelegd, in Wm - dit boek voorkomen. Wie dus wËÈÊlÊ alleen denkt aan oude schil- derijen, opgegraven aarde- - n 1 werk of niet meer in gebruik i IMêM zijnde brandweer-wagens, loopt even achter. Wél leert het boek ons dat, vooral na de tweede wereld- oorlog, de „oudheidkamers" als paddestoelen opgeschoten zijn; stad en dorp wil zijn his torie en veelal ook zijn be roeps-geschiedenis vastleg gen en tonen. Voordeel is dat dit Groot Museumboek steeds aanvangt met de stichtings datum. De samenstellers zijn op pad gegaan, hebben Nederland - Noord naar Zuid doorkruist en zij vonden, naast de vele Museum Henriette Polak te Zutphen. bekende verzamelingen, een reeks van permanente collec ties waarvan lang niet ieder een ooit gehoord heeft zoals o.a. het Zeemuseum Miramar te Frederiksoord in Drenthe of Heemerf De Schutsboom in Goirle, Noord Brabant. En van elk museum, groot of klein, is een zakelijk verslag opgemaakt, voorzien van één of meer kleurenfoto's door de schrijvers zelf genomen, mooie heldere illustraties zoals die in zo'n hedendaags „prentenboek voor grote mensen" geëist worden om dat men bij zulke uitgaven vooral aan „het geschenk" denkt. Het is duidelijk dat men dikwijls moest kiezen tussen tekst en prent, en hierin zit de zwakke kant van het overigens zeer fraaie boek. Het Amsterdamse Rijksmuseum, toch nr. 1 in Nederland, kreeg maar één kolom naast een buitenopna me terwijl de „Nederlandse Museumgids" van Rudi Mo- legraaf (uitgave Staatsdruk kerij) het Rijksmuseum 6,5 Stoomgemaal Mastenbroe kolom kleindruk geeft. In het nieuwe boek komt het Stedelijk Museum in de hoofdstad er met een half ko lommetje af naast twee pla ten. Het Haags Gemeentemu seum en Boymans van Beu- ningen te Rotterdam worden in de zojuist genoemde gids van Molegraaf ook uitvoeri ger beschreven dan in het nieuwe boek dat natuurlijk meer oogt door de kleuren- reeksen die de meeste aan dacht zullen opvragen. :-Genemuiden. Het mooie tekst-prentenboek wil een gids zijn, maar dat is dan een gids die niet mee naar het museum gaat maar thuis vertelt wat er te zien zal zijn. De gids van Mole graaf kun je meenemen in je tas, desnoods in een binnen zak, maar dal is door het for maat van Groot Museumboek ondoenlijk. De indeling is alfabetisch wat de steden en dorpen betreft, zodat het Frederikshuis te Aalten voorop staat en het Provinciaal Overijssels Mu seum van Zwolle het boek besluit. Een namen-register en trefwoorden-lijst verge makkelijken het gebruik. Joost Elffers, Mike Schuyt en Annemiek Overbeek: „Groot Museumboek Geïllustreerde gids langs 660 musea in Nederland". Uitgave van Meulenhoff- Landshoff, Amsterdam. Prijs 32,50. Na 11 januari f 49,50.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6