3nwettig kind krijgt gelijke rechten aaaasj"- fieidóe Qowurnt CahorsA.C. Bestuur NBBA blijft bij breuk met CDA Twee-fasenstructuur pas in studiejaar 1982-1983 invoeren Onderzoek naar besmetting kinderen door Kema-afval i98cünnenland Goudzwaard likt zijn wonden Vertraging in graafwerk Lekkerkerk Christelijke werkgevers voorstanders kernenergie LEIDSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1980 PAGINA 9 «STERDAM Het rlement zal zeer bin- nkort voorstellen ijgen voor de gelijk- •lling van het wettige onwettige kind, dus n kind dat buiten het iwelijk verwekt of ge ren is. Dat betekent het „niet erkende nd" ten aanzien van frecht en levensonder- md dezelfde rechten krijgen als het kind dat een „wettige" vader heeft. Minister De Ruiter heeft dit gisteren verklaard op een stu diedag op de Vrije Universiteit over de toekomst van de kin derbescherming. De bewinds man voegde eraan toe dat er. ook gewerkt wordt aan de af schaffing van de begrippen wettig en onwettig, een woordgebruik dat in vele wet ten voorkomt. Eveneens in voorbereiding is een wettelijk stelsel waarin beide ouders, die niet of niet meer gehuwd zijn, het gezag over hun kind bezitten. Als ouders scheiden komt name lijk het ouderlijk gezag slechts aan een toe. De gezagsuitoe fening levert bij echtscheiding problemen op, zodat daarvoor niet dezelfde regels gesteld kunnen worden als bij onge huwd samenwonen. Van voog dij en toeziende voogdij van ouders over hun eigen kind zal dan geen sprake meer zijn. Er is al voorgesteld de toeziende voogdij helemaal af te schaf fen. Wanneer ouders niet sa men wonen, zal een van hen de dagelijkse zorg over het kind hebben en zal tenminste moeten vaststaan welke be voegdheden dit voor deze ou der met zich brengt. De wet zou verder moeten bepalen hoe de ouders hun verzor- gings- en opvoedingsplicht vervullen, en bijv. rekening moeten houden met de toene mende behoefte van hun kind zich volgens eigen inzicht te ontplooien. Staatssecretaris Haars stelde vast dat ondanks grote veran deringen het nog niet gelukt is in de structuur van de kinder bescherming aan te haken bij bredere maatschappelijke ont wikkelingen in de samenle ving, al lieten die ontwikke lingen het werk zelf niet onbe roerd. Het aantal justitiële maatregelen ten aanzien van kinderen zal verder kunnen afnemen als de hulpverle ningsinstanties op het vrijwil lige vlak zich meer gelegen la ten liggen aan de moeilijke ge vallen, aldus mevr. Haars. Petitie van Indianen De ruim honderd India nen die afgelopen week het Russell-tribunaal in Rotterdam hebben bij gewoond over de schending van de rech ten van de Indianen hebben gisteren op het Vredespaleis in Den Haag een petitie over handigd waarin zij het Internationale Hof van Justitie vragen aan dacht te besteden aan de voortdurende schen ding van hun rechten. Na afloop poseerden zij voor onze fotograaf. Een penetrante geur van heiligheid Geloven in Sinterklaas is zoiets als broze bellen blazen uit een stenen pijp. Onherroepelijk komt het moment, dat de zwevende ballon, verzadigd van wind en kleuren, onberoerd uit elkaar spat. Dan zijn de vuilniszakken opeens grotendeels gevuld met proppen feesteljk pakpapier en strompelen de bezoldigde prelaten vanuit de schoenwinkels en de warenhuizen weer naar moeders pappot, waar hun metamorfose tot weinig overtuigende leken-apostel zich hardhandig binnen enkele minuten voltrekt. En dat is dan opnieuw het roemloos einde van een mysterie, dat het eeuwig leven leek te hebben. Toch wordt het volk elk jaar opnieuw bereid gevonden om met overgave een onwankelbaar geloof in deze bejaarde tobberd te veinzen. En na afloop van het heerlijk avondje is hun teleurstelling om niet gehonoreerde wensen als vanouds weer even indrukwekkend. Vorig jaar waren we op de avond van de vijfde december voor een wervende reportage in de noodresidentie van de Goedheiligmannen, die hun missiearbeid er weer voor twaalf maanden op hadden zitten. Het feest was toen al duidelijk aan het kapseizen: snippers confetti lagen als vertrapte kinder-kralen op de vloer van de gymnastiekzaal, waar hun geur van heiligheid met het afleggen van baard en habijt tot normale proporties werd teruggeschroefd. Een enkele bisschop slechts werd bij de klimrekken in reserve gehouden om te kunnen inspringen voor een nog haastig ingelaste rit naar bejaarden-societeiten en turnverenigingen. Voor de rest was de totale ontluistering compleet. Geen wonder dat er bij de eerwaarde heren geen lachje meer af kon. Toen we de gymnastiekzaal betraden, zaten er zestien wij bisschoppen om de tafel een kaartje te leggen. Sjem, die een half uur tevoren zijn laatste diocesaan mild had berispt wegens aanhoudend bedwateren, kwam uit met schoppen tien, die hij glimlachend op een ruiten vrouw wierp. Door de beslagen ruit achter hem zagen we het vage silhouet van een oude man met een orgeltje. Beide op één been. i Zwijgend schoven we bij aan tafel om het spel te volgen. Deze slag, zagen we, was voor Douwe, die hevig bloosde onder zijn snor, die aan de linkerkant losliet. Terwijl Siem de kaarten opnieuw schudde, sputterde alleen de waskaars in de vensterbank tegen. De anderen sponnen voorzichtig een web van herinneringen om er de voorbije glorierijke dagen ih te strikken. Zij waren er zich pijnlijk van bewust, dat ze voor het laatst met elkaar in conclaaf waren: zestien Spaanse zieleherders, die een etmaal terug nog heer en meester waren op de platte daken van hun bisdom zagen de toekomst ongemeen somber tegemoet. Terwijl de waskaars bij het raam stotterend doofde, beseften alle aanwezigen in de gymnastiekzaal, dat het geloofsleven in de lage landen op het punt stond een gevoelig verlies te lijden. Voordat er twaalf uren verstreken waren, zou het eerbiedwaardig episcopaat immers zestien bisschoppen minder tellen. Zestien begaafde herders verloren in één verschrikkelijke klap de greep op hun kerkvolk. Daarbij vergeleken mag je de beeldenstorm een. onschuldig tijdverdrijf noemen. De volgende dag zou Douwe weer vader van twee kinderen zijn het zijn schatten van kinderen, daar niet van maar voor de missie was hij reddeloos verloren. Met Siem dezelfde treurnis. Hij zou de zondag erop weer als voedende midvoor met Wilhelmus tegen RA VA spelen. En dat terwijl men zeven dagen daarvoor nog eerbiedig zijn ring kuste. Begrijpt ge nu, klaasbelijdende vaderlanders, dat er in die gymnastiekzaal weinig reden tot vreugde was? Waarom Siem wél schudde, maar niet van het lachen? Siem was een veelbelovende bisschop met een krimpvrij charisma, waarmee hij zelfs diep respect afdwong bij de ouderen, die mogelijk twijfelden aan zijn zending. Douwe was eveneens een sieraad voor de geestelijke stand en ook de overige veertien konden een ongemeen fraaie vastenbrief schrijven. Samen waren zij veertien dagen daarvóór begiftigd, met staf en mijter, samen verloren zij nu hun macht, omdat wederom gebleken was, dat hun spiritualiteit een mythe was met beperkte houdbaarheid. Samen moesten ze nu stamelend erkennen, dat hun vermeende heiligheid zijn samenhang ontleende aan een baard van watten en dat hun respect afdwingende gewaden afkomstig waren van een erkende verhuurinrichting in de stad, die ook rijk gesorteerd is in pakken voor de kerstman en de paashaas. Een halve maand slechts duurde hun idylle van verbijsterende goedgeefsheid. Veertien dagen wierook Inplaats van boerenkool. Daarom was er op die avond alle reden voor droefheid. Zestien voortreffelijke vaderlanders stonden op het punt om tot de eer der altaren te worden verheven, maar bij het morgenlicht op 6 december moesten zij erkennen, dat er bij hen slechts sprake was geweest van een geïmproviseerde jleken-splritualiteit. Denk echter niet, dat ze sindsdien bij de pakken hebben neergezeten. Want dan kent ge Siem en iDouwe en Gijs en Dolf en de overige twaalf niet. Zij weken [Slechts gedurende krap twaalf maanden voor de duivelse machten, die hen vernederde. Maar ondertussen bleven zij de oude vertrouwde weg van vroomheid en boetedoening volgen. En aldus tot aan hun mijter met een nieuw, fris élan hebben Izij enige weken geleden de tabberd uit de mottenballen gehaald en hun baard in de wasbenzine ontdaan van de resten lijm van vorig jaar. Zojuist zagen we Siem aanbellen bij een benedenhuis, waar een weduwe met zes kinderen in kommervolle {omstandigheden leeft. Even later hoorden we door de Ikieren van het raam reine kinderstemmen het ontroerende ISinterklaas Kapoentje aanheffen. 'En als we ons niet vergissen sprong Douwe vanmiddag rond vier uur met doodsverachting vanaf het dak van De [Bijenkorf in de richting van de Hema. „Douwe", riepen we tevergeefs om zijn aandacht te trekken. Te laat beseften we, dat hij het niet was. Douwe komt limmers pas op 6 december terug in het land. PROF. Goudzwaard, de ideoloog van de werkgroep Niet Bij Brood Alleen, heeft een tweetal juiste conclusies getrokken: er is geen reële basis voor de vorming van een nieuwe partij vanuit een afsplitsing ter linkerzijde van het CDA, en het bestuur van de werkgroep NBBA heeft afgedaan. De sympathisanten van NBBA blijven volstrekt verdeeld over de door hun bestuur voorgelegde vraag of een nieuwe politieke partij moet worden opgericht. Ook een onverwach te uitsluiting bij de stemming van mensen die hun contribu tie nog niet hadden betaald heeft niet kunnen verhinderen, dat deze conclusie duidelijk werd. Het NBBA-bestuur had door zijn houding niet anders verdiend. De wat progressiever denkende vleugel van het CDA hoeft deze gang van zaken niet te betreuren. Die vleugel kan een nuttige functie blijven vervullen, bijvoorbeeld door de sinds de fusie zo groot geworden partij-wakker te houden. NBBA zou die taak, als gevolg van de houding van het bestuur, niet goed meer kunnen uitvoeren. Het siert prof. Goudzwaard, dat hij dat in ieder geval rui terlijk erkent. Hij zal, zo heeft hij laten weten, zijn nek niet langer uitsteken, en dat is verstandig. Bij het uitsteken van zijn nek had hij het zicht op de realiteit verloren. Door zijn gesprekken met de PPR over samenwerking heeft hij zich immers bereid getoond zijn evangelische uitgangspunten vrijwel volledig te laten vallen. En dat was nu juist de reden waarom hij het CDA verliet. Kortom: Goudzwaard en de zij nen kunnen hun wonden likken. Zij hebben niets bereikt en tegelijkertijd het CDA geen goed gedaan. ADVERTENTIE Comte And ré de Monpezat. Bijzonder geurig, fluwelig en meer dan uw aandacht waard. Cahors kan zich meten met ieder goede Bordeaux-wijn. Past uitstekend bij een stevig gerecht. Verkrijgbaar bij slijterij en wijnhandel. ROTTERDAM De graaf werkzaamheden in de gif- wijk Lekkerkerk-west zui len niet half december, maar pas half januari 1981 zijn voltooid. Met name het om zichtig werken onder huizen met houten funderingen is AMERSFOORT Het be stuur van de progressieve CD A-werkgroep „Niet Bij Brood Alleen" (NBBA) wil blijven aankoersen op een breuk met het CDA en de vorming van een nieuwe, evangelisch-radicale partij samen met gelijkgezinde groeperingen zoals de EPV en de groep rond de voorma lige gouverneur van de KMA, generaal Von Meyen- feldt. Het bestuur heeft dit gisteren besloten tijdens een vergadering in Amersfoort, waar de resultaten werden besproken van de schriftelij ke stemming onder de NBBA-leden over de vraag of NBBA al dan niet met het CDA zou moeten breken. Uit de stemming blijkt dat ruim 46 procent van de leden uit het CDA wil stappen en dat 5 procent een dergelijk be sluit nog even wil uitstellen. Volgens het NBBA-bestuur is daaruit de conclusie te trekken dat de meerderheid van de NBBA-leden op korte of wat langere termijn het CDA de rug zou willen toekeren. Be sloten is dan ook de gesprek ken met de EPV en soortgelij ke groeperingen voort te zet ten. Besprekingen over moge lijke samenwerking met de PPR zijn vorige week mislukt. KAMER OVER WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS: DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer wil in geen geval dat minister Pais al het komende studie jaar met de twee-fasenstructuur in het wetenschappelijk onderwijs van start gaat. Op zijn vroegst mag dat in het studiejaar 1982-1983. Pais zal ook zijn plan wat soepeler moeten maken wil het een kamermeerderheid krijgen, zo bleek gisteren in een commis sievergadering over het plan-Pais. De mi nister van onderwijs wil een doctoraalstu die van maximaal vier jaar en daar bo venop twee jaar vervolgstudie voor een beperkt aantal studenten. De oppositie wil met dit plan alleen meegaan als zonder meer naast de vierjarige doctoraalstudie een vijfjarige studie wordt mogelijk ge maakt en alle studenten met een „docto raal" het recht hebben door te stromen naar de tweede fase. De regeringspartijen CDA en VVD accep teren in beginsel de vier jaar van de mi nister, maar willen een jaar verlenging mogelijk maken voor bijzondere gevallen. Het CDA denkt daarbij aan tussentijdse verandering van de studierichting en aan een samenloop van persoonlijke omstan digheden van studenten. De minister zei gisteren een mogelijk uit stel van de aanvangsdatum bespreekbaar te vinden. En verder stelde hij: „Laten we wel wezen: studeren is een voorrecht. Die bevoorrechte positie wordt mogelijk door een bijdrage uit de samenleving a raison van 30 mille per jaar". Volgens hem heeft de gemiddelde student het zo beroerd nog niet als hij zijn studie in vier jaar afmaakt. Er blijven dan altijd nog tien weken va kantie over. DEN HAAG Het Neder lands Christelijk Werkge versverbond is voorstander van de bouw van kerncen trales. Het is tot de overtui ging gekomen, dat er zonder kernenergie een ernstig energietekort zal ontstaan, dat als gevolg daarvan de andere energiebronnen enorm duur zullen worden en dat er aan het opwekken van kernenergie geen grote risico zijn verbonden. Volgens een zeer zuinige bere kening heeft het NCW vastge steld, dat er over vijftig jaar een energiebehoefte zal be staan, die het vijfvoudige is van het huidige verbruik. In het jaar 2000 zal er al een te kort zijn, dat evengroot is als de OPEC-landen thans teza men aan olie leveren, zelfs als men rekening houdt met de ontwikkeling van nieuwe energiebronnen en herstel van het verbruik van kolen. Op grond hiervan mag men vol gens NCW-woordvoerder C. Wijffels geen enkele energie winning onbenut laten. Een tweede argument om vóór de opwekking van kernener gie te zijn is, dat de energie kosten almaar oplopen. „Ieder een heeft kunnen waarnemen, welk een verwoestende uit werking de jongste olieprijs stijgingen hebben gehad. En als er een tekort optreedt als door ons berekend, zullen nieuwe prijsexplosies optre den. Vooral Nederland zal daarvan de dupe worden, zo wel wat onze export(prijzen) betreft als vanwege het rela tief hoge particuliere energie verbruik. De druk op de wereldoliemarkt moet dan ook worden weggenomen. Andere landen werken daaraan reeds. Nederland kan de kernener gie, de goedkoopste bron, niet missen". In zijn keuze voor kernenergie is het NCW niet voorbijgegaan aan de veiligheidsaspecten. Het deelt de opvattingen van deskundigen uit zijn eigen ge lederen, dat de problemen rond de veiligheid, zowel wat betreft de produktie als de op slag van kernafval, op te los sen zijn. Het afval kan zonder bezwaar in Nederlandse zout lagen opgeslagen worden; on derzocht zal moeten worden welke lagen hiervoor het meest geschikt zijn. En de risi co's bij de produktie, inclusief die van ongevallen, kunnen tot aanvaardbare proporties worden beperkt, zo meent men vanuit de filosofie dat elk menselijk handelen risico's meebrengt. Aanvaardbaar vindt men in dit verband dat er niet meer radio-activiteit ontstaat dan de natuur reeds kan veroorzaken. De heer Wijffels wilde niet meedelen, welke deskundigen hun in breng hebben gehad. Hij wilde slechts kwijt dat het om men sen gaat, die weliswaar tot de ondernemerskring behoren, maar die niet rechtstreeks be trokken zijn bij de opwekking van kernenergie. daarvan de oorzaak. De eer ste twee delen van de „omge woelde" wijk zijn inmiddels weer voor bewoning ge schikt. Van de eerste groep huurders zijn de meesten weer in hun oude woning teruggekeerd. Deze week krijgt een tweede groep van zestien huurders weer een sleutel. Alle ruim tachtig huurders uit de wijk zullen, zoals het er nu voor staat, niet eerder dan begin volgend jaar in hun woningen zijn teruggekeerd. Het gif dat in de wijk is ge vonden blijkt nu ook uit de petrochemische industrie af komstig te zijn. Sporen wijzen daarop, heeft de provincie meegedeeld. MIDDELBURG Een abortusconflict heeft er in het Gasthuis Middel burg toe geleid dat drie verpleegsters van de verloskun dige afdeling bin nenkort gedwon gen zullen worden overgeplaatst. De verpleegsters heb ben principiële be zwaren tegen het beëindigen van zwangerschappen, ook al gebeurt dat volgens de directie van het ziekenhuis op uitsluitend me- Verpleegsters overgeplaatst na weigeren abortushulp dische indicatie. De zaak speelt al en kele maanden. Volgens econo misch directeur J. Springveld van het Gasthuis dreigt door de houding van de verpleeg kundigen de dienstverlening in het ziekenhuis in gevaar te komen. Bovendien lijkt hem de overplaat sing beter voor de gemoedsrust van de verpleegsters zelf. De drie ver pleegsters hebben gisteren vrijaf ge kregen van het be stuur. De SGP heeft gedeputeerde staten van Zeeland gevraagd bemidde lend in het conflict op te treden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft de Tweede Kamer toegezegd dat het nog op te graven radio-actieve afval in de bodem van het Kema-terrein in Arnhem nauwkeurig zal worden onder zocht en daarbij zal tevens worden gezocht naar eventuele besmetting van kinderen, die destijds op de bewuste plek hebben gespeeld. Ginjaar zegde dit toe nadat het PPR-kamerlid Jansen, gesteund door PvdA en D'66, een motie van die strekking had ingediend. De motie werd na de toezegging van de bewindsman dan ook prompt weer ingetrokken. Ginjaar heeft alle beschikbare gege vens over de gang van zaken rond het Kema-afval inmiddels overgedragen aan de officier van justitie, die naar zijn mening zal moeten uitmaken of er een gerechtelijk onderzoek moet ko men naar de gedragingen van de Kema. Nog vóór het eind van dit jaar zal minister Ginjaar een beslissing nemen over het door de Kema opgestelde werkplan voor het afgraven van het radio actieve afval.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9