I 1 V oedingsbonden definitief uit de pas bij FNV EG stuurt Van der Klaauw naar het Midden-Oosten UKUNT STAATSLOTEN? EG moet Japan dwingen meer te importeren uit Europa Deze week bij de melkman: Kabinet houdt vast 5 aan 540.000 gulden™ Maastricht bij Luxemburg in de leer EG helpt Polen „de winter door" A -aN weer BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT 1980 PAGINA 6 j Kamervragen over dioxine DEN HAAG Minister Gin jaar (volksgezondheid en mi lieu) moet de Tweede Kamer meer informatie geven over het in de lucht vrijkomen van 170 gram dioxine per jaar. Dit vraagt het kamerlid Lambers- Hacquebard (D'66) op basis van een recent rapport van de Vrije Universiteit van Amster dam over het vrijkomen van de uiterst giftige stof. Dioxine komt vooral in de lucht bij verbranding van plastics in vuilverbrandingsinstallaties. Fusie Wcstduitse vliegtuigfabrieken BREMEN De Westduitse vliegtuigfabrieken Messersc- hmitt-Boelkow-Blohm (MBB) en Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW) hebben na meer dan drie jaar onderhan delen overeenstemming be reikt over de voorwaarden waarop ze een fusie zullen aangaan. De Westduitse regering heeft de twee ondernemingen onder zware druk gezet om ze tot een fusie te dwingen. Bonn heeft zelfs gedreigd met in trekking van een al toegezeg de subsidie voor het Airbu sprogramma van driehonderd miljoen mark als MBB en VFW het niet eens zouden worden. AMSTERDAM De bonden van de vakcentrale FNV hebben gisteren de gelederen zo goed mogelijk gesloten. Met uitzondering van de voedingsbon den besloten zij na langdurig vergade ren uiteindelijk om allen eenzelfde ar beidsvoorwaardenbeleid te voeren en elkaar daarbij wederzijds te steunen. Alleen de voedingsbonden van Cees Schelling weigerden zich te schikken, zij gaan in dit opzicht hun eigen weg. Zij hoeven daarbij niet op al te grote steun van hun vakcentrale te reke nen. Het arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV houdt onder meer in, dat men in 1981 handha ving van de koopkracht voor de minima eist. De koopkracht van de andere werknemers kan worden beperkt door aftopping van prijscom pensatie en vakantiegeld, niet zoals het ka binet wil door beperking van die twee loon- bestanddelen. Daar moet dan volgens de FNV tegenover staan, dat koopkrachtverlies zicht baar moet worden vertaald in werkgelegen heid. Dit beleid werd in de vergadering van de fede- ratieraad gisteren met de stemmen van de voe- dings-, de vervoers- en de onderwijsbonden te gen. Toen de uitslag van de stemming bekend werd conformeerden de vervoers- en de onder wijsbonden zich aan het meerderheidsstand punt. Schelling hield echter aan eigen stand punt vast: Koopkrachthandhaving tot aan mo daal. „Hij wenste zich niet te voegen en gaat zijn eigen weg", zei FNV-voorzitter Wim Kok na afloop. Hoe de FNV dit beleid, met een loonmaatregel voor de deur, wil realiseren is nog niet duide lijk. „De bonden en ook wij, als federatie, zul len onze strategie pas kunnen bepalen als de tekst van de loonmaatregel bekend is. De FNV-voorzitter zei voorts, dat de bereidheid van de bonden tot loonmatiging een zware wis sel op het komende werkgelegenheidsoverleg trekt. „Onze mensen aanvaarden, dat de bestrij ding van de werkloosheid de hoogste prioriteit moet krijgen. Maar zij verlangen dan wel, dat daarover bij de bron, dus bij de werkgevers in bedrijfstakken en ondernemingen, wordt on derhandeld". Er is volgens Kok nu een cam pagne van werkgeverszijde gaande om de wèrkgelegenheidsboot af te houden. Het heet dan, dat er door de loonkostenmatiging geen ruimte ontstaat. „De werkgevers moeten wel beseffen, dat zij bij een weigerachtige houding hogere eisen over zich afroepen". Intussen heeft de FNV in een brief aan de Tweede Kamer de beleidsvoornemens van de regering onaanvaardbaar verklaard. CHRISTELIJKE WERKGEVERS: DEN HAAG De christelij- ke werkgeversorganisatie NCW vindt dat de Europese Gemeenschap andere landen en met name Japan onder druk moet zetten om meer uit Europa te importeren. De handelsbalans slaat thans op een vernietigende manier door in het voordeel van Japan, voornamelijk doordat de exportmogelijk heden vanuit Europa be perkt zijn. In eerste instantie moet de weg van de overreding wor den bewandeld. Maar als dit niets uithaalt zou moeten wor den overwogen ook aan de Ja panse uitvoer naar de EG-lan- den restricties te verbinden, zo zei gisteren NC W-secretaris mr. R. C. M. Chorus, die van mening is dat de koopkrachti ge Japanse bevolking graag Europese produkten wil aan schaffen, ook al zijn ze wat duurder dan eigen fabrikaat. Voorwaarde voor een EG-ini- tiatief in dit opzicht is dan wel, aldus de heer Chorus, dat de EG-lidstaten zich nauwer aan eensluiten. Tot nu toe is ieder voor zich erop gebrand eigen omvang van de export naar Japan te behouden en uit te breiden. Ook overigens moe ten volgens het NCW de lid staten er meer van doordron gen geraken, dat de gemeen schap voor hen een levensbe lang is. Voorts zou de interne markt van de EG uitgebouwd móeten worden. Daarbij denkt het NCW vooral aan het opheffen van technische handelsbelem meringen. Voorschriften op het terrein van kwaliteit en veiligheid zouden op elkaar moeten worden afgestemd; ei genlijk zouden produkten, die in een lidstaat voldoen aan na tionale voorwaarden, in een ontvangend land niet aan an dere voorschriften onderwor pen moeten kunnen worden. Er zou een Europees klachten bureau moéten komen, dat on middellijk in het geweer komt als er problemen in dit vlak opduiken. De heer Chorus zei te hopen, dat de Nederlandse regering, die het komende halfjaar het voorzitterschap van de EG uit oefent, al deze zaken in gang zal zetten. „Stokers op kosten" De aangekondigde verhoging van de aardgasprijs heeft gisteren geleld tot een actie van het „Stookkostencomitè Amsterdam". Een tiental leden protesteerde in en rond het gebouw van het Gemeentelijk Energiebedrijf. De actiegroep wil onder meer invoering van blokverwarmlngstarieven, isolatie van woningen (niet op kosten van de bewoners), verlaging van de prijs van stookolie en onderzoek naar alternatieve energie. Suriname wil consulaten in Den Haag en Amsterdam DEN HAAG De Sur naamse regering wil op ko te termijn consulaten vest) gen in Amsterdam en De] Haag. Het plan is in januai te beginnen met consulair werkzaamheden. Volgens een woordvoerdi van de Surinaamse regering aan dergelijke vestigingen ni< te ontkomen, omdat te vaaj beroep op de ambassade won gedaan voor zaken die op coi sulair niveau kunnen wordel afgehandeld. Het gaat daarbj onder meer om begeleidin van Surinamers, die terug wil len naar hun land, om Neder landers die in Suriname aai de slag willen en om het ver lengen van paspoorten. Of d consulaten in januari aan d slag kunnen, hangt af van d vraag of tijdig kantoorruimtj gevonden wordt. LEI w 1 gaai pad gesc 1969 pad Aso recr advertentie Voo nod ten AFTREKBAARHEID HYPOTHEEKRENTE de zon< con< (Van onze parlementaire redactie) 'Hoi DEN HAAG Nog altijd houdt het kabinet vast aan eenVan beperking van de aftrekbaarheid van hypotheekrente boven ƒ540.000 gulden, de huidige maximale hoogte van het huur waardeforfait (het bedrag dat bezitters van een eigen wojNO' ning bij het belastbaar inkomen moeten tellen). Het veeJdit verder gaande voorstel dat de CDA-kamerfractie hierovei<"e heeft geformuleerd (aftrekbaarheidsgrens op 432.000 heeft het kabinet niet op andere gedachten kunnen brengenlyra Mai Bovendien wil het kabinet de grens van 540.000 jaarlijks op-^Tl trekken met het percentage waarmee de bouwkosten zijn geste-JaaJ gen. Het kabinet laat de Kamer weten helaas nogal laat te zijnri3» met de indiening van het wetsontwerp, maar de voorstellen die£|"a het voor ogen heeft zouden al wel op 1 januari van het volgend jaar moeten ingaan. Deze komen op het volgende neer: ,""3 geleidelijke beperking aftrekbaarheid hypotheekrente bovenP0*1 de 540.000 gulden (geïndexeerd), waarbij voor 1981 85 procent£en boven dit bedrag aftrekbaar blijft, het jaar daarop 70 procent en vanaf 1983 nog maar de helft; Wat de aftrekbaarheid van overige rente in de privésfeer te beper-teri ken tot het bedrag gelijk aan de inkomsten uit eigen vermogen aan verhoogd met 5000 gulden, volgens een gelijkluidend geleidelijk ven systeem; van ook overhypothekering wordt aan banden gelegd. Wie een hy- nop potheek geeft van meer dan 100 procent zal boven dat percenta-i lagi ge de rente slechts beperkt kunnen aftrekken. 1 der POLITIE BEKUKT ORGANISATIE TOPCONFERENTIE LUXEMBURG Een aantal functionarissen uit Maastricht woont de Europese topconfe rentie (gisteren en vandaag) in Luxemburg bij met het doel de organisatie van de volgen de top in maart in Maastricht zo glad moge lijk te laten verlopen. Met name de politie van Maastricht gaf in de vergadergebouwen op de Kirchberg in Luxemburg ogen en oren de kost. Men interesseerde zich vooral voor de veiligheidsmaatregelen waarmee de deel nemers aan topconferenties worden omringd. Probleem voor de politiemensen was dat de plaats van handeling in Luxemburg een reusachtig modern complex buiten de stad geheel verschillend is van de situatie straks in Maastricht, waar de Europese raad in het stadhuis zal plaatshebben en de internationa le pers in het belendende stadskantoor wordt opgevangen. In hoeverre de omgeving van die gebouwen straks zal worden afgesloten voor het publiek is dan een open vraag. De inspekteurs hebben gisteravond ook de ligging van villa Vauban in ogenschouw ge nomen, waar de regeringsleiders aanzaten aan het diner. In Maastricht zal zulks in Cha teau Neercanne gebeuren, terwijl de Europe se kopstukken de nacht zullen doorbrengen in hotel Maastricht. Ook die plaatsen zullen volledig beveiligd moeten worden maar een lastig probleem toegankelijk blijven voor de honderden geaccrediteerde journalis ten en ambtenaren. Maastrichtse en Lim burgse voorlichters waren in Luxemburg om te onderzoeken in hoeverre straks een opti male promotie van de stad en streek te com bineren valt met de politieke top. Men over weegt met name de Maastrichtse binnenstad in samenwerking met winkeliers en de hore ca in het teken van Europa te plaatsen. Speciale conferentie over werkgelegenheid in Europa LUXEMBURG Op voorstel van Nederland hebben de regeringsleiders van de EG-lidsta ten gisteren besloten tot een speciale ministe riële mammoetvergadering in de loop van volgend jaar over een gemeenschappelijk Eu ropees werkgelegenheidsbeleid. Daartoe zul len alle ministers van financiën, van econo mische zaken en van sociale zaken bijeenko men in een poging de strijd tegen de werk loosheid te coördineren. Volgens premier Van Agt zal het vooral afhangen van een de gelijke voorbereiding en of de speciale minis terraad een relatief („want wondermiddelen bestaan niet") succes wordt. „VERTROUWEN IN DIPLOMATIEKE KWALITEITEN' (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUXEMBURG De regeringen van de EG-lidstaten vertrouwen de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Van der Klaauw, de lastige taak toe om als verte genwoordiger van de Europese Gemeen schap het komend half jaar de contacten met de landen van het Midden-Oosten te onderhouden over het EG-vredesplan voor dat gebied. Nederland bekleedt vanaf 1 ja nuari een half jaar lang het voorzitter schap van de EG en Van der Klaauw is daarom de aangewezen bewindsman om de gemeenschappelijke buitenlandse za ken van de lidstaten te behartigen. Aan vankelijk leefden er reserves in met name Frankrijk en Engeland over de diploma tieke geschiktheid en de deskundigheid van Van der Klaauw als onderhandelaar in het Israëlisch-Arabisch conflict. Voor Frankrijk was een bezwaar dat Nederland tè pro-Israëlisch is. Maar minister Van der Klaauw verklaarde gisteren na afloop van de middagzitting van de Europese top in Luxemburg dat zowel zijn Britse collega Carrington als de Franse ambt genoot Francois Poncet hun vertrouwen in hem hadden uitgesproken. Zulks nadat de Nederlandse bewindsman had benadrukt al leen een tolk te zullen zijn van de gedachten terzake in de diverse EEG-hoofdsteden. De Europese Raad in Luxemburg besliste om behalve met de Midden-Oosten-staten vooral ook contact te hebben met de nieuwe Ameri kaanse regering-Reagan, opdat het toekom stig beleid van Washington in het Israëli-, sch-Arabisch geschil niet door de EEG zal worden doorkruist. Minister Van der Klaauw bevestigde dat hij op zoek is naar een soort reizend ambassa deur om hem bij te staan in zijn opdracht „een nieuwe ronde van contacten door het Midden-Oosten te maken. Zoals bekend deed minister Thorn van Luxemburg zulks de voorbije maanden reeds, maar zonder succes. De ervaringen van Thorn dienen thans tot leidraad voor Van der Klaauw. De Neder landse bewindsman verklaarde nadrukkelijk dat hij zelf ook „gaat reizen". Naar verluidt zou hij contacten met de PLO willen overla ten aan de speciale ambassadeur, die aldus Van'der Klaauw „ik binnenkort zal aan wijzen". Het EG-vredesinitiatief wil, zoals af gelopen zomer op de Europese top in Venetië is vastgesteld, komen tot een vredesberaad tussen alle betrokken landen. Grootste bar rière daarvoor is de wederzijdse erkenning van Israël en de PLO. Regeringsleiders onder elkaar, gisterenmiddag in Luxemburg, waar tot en met vandaag de Europese topconferentie vergadering van regeringsleiders wordt gehouden. De Belgische premier Martens (links) in gesprek met Bondskanselier Schmidt (midden) en minister-president Van Agt (rechts). LEVERING BOTER, VLEES EN GRANEN LUXEMBURG De Europese Raad van regeringsleiders zal naar verwachting vandaag in Luxemburg besluiten tot voed selhulp voor enkele miljoenen guldens aan Polen. Het gaat om produkten waarvan er in de EG 'n teveel is, zoals boter, granen en rundvlees. De pre- ciese aard van de hulp en het totaal bedrag waren gistera vond nog niet vastgelegd. Overwogen werd om de voedsel- produkten tegen wereldmarkt prijzen dus aanzienlijk goed koper dan de EG-prijsfixaties aan Polen te verkopen en het land bovendien een lening te verstrekken voor die aankoop. De betrokken voedselproducen ten in de EG zouden volgens de normale garantie-procedure hun volle prijs krijgen. Volgens diverse woordvoerders van de negen EG-regeringschefs mag de hulp aan Polen niet wor den gezien als een politieke oon- dersteuning van het onafhanke lijkheidsstreven in Polen ten op zichte van de Sovjet-Unie. „We helpen Polen de winter door en dat kan de rust in het land alleen maar ten goede komen", aldus een zegsman. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie:070-469647. Ke de Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. ENKELE REGEN- OF SNEEUWBUIEN DE BILT - In de afgelopen nacht en ochtend trok een frontensysteem vanuit het noordwesten over ons land. Dit proces verliep iets langza mer dan gisteren verwacht werd. In verband hiermee kon de temperatuur gisteravond in het midden en zuiden van het land 2 a 4 graden onder nul dalen en viel er eerst op veel plaatsen wat sneeuw. In de ko mende etmaal staat er een noordwesten tot noorden wind, hiermee wordt in de ho gere luchtlagen geleidelijk weer koudere lucht aange voerd. Er zullen dan ook eerst enkele regen-, maar later ook sneeuwbuien vallen. Vannacht zal het kwik in het binnenland tot om het vriespunt dalen. Morgen 'overdag loopt de tem peratuur tot omstreeks 4 gra den op. Vooruitzichten voor donder dag: Wisselend bewolkt met enkele regen- of sneeuwbuien, 's Nachts temperaturen om het vriespunt. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Min. temp. omstreeks 1 graad Max. temp. omstreeks 4 gra den Kans op een droge periode! van minstens 12 uur: 70 pro-:| cent Kans op een geheel droog et-g maal: 40 procent Weersgesteldheid v Amsierdam regen Oe Bilt sneeuw Deelen sneeuw Eelde motrege i gisteren Max Min f temp temp i onbew. 13 0 gehbew. 0 -4 Frankfort Helsinki Luxemburg rwbew. -3 -8 Lbew" 14 gehbew. S bnbew. 11 18 14 0.1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6