Bibliotheek Alkemade heeft ruimere behuizing hard nodig Oecumene in Nederland heeft de wind tegen Ja &schri|wes £cïdóe0ouWrit CDA wil gesprek met hervormde kerk over kernbewapening GEMEENTEBESTUUR TE PASSIEVE HOUDING VERWETEN Alkemade wil wisselwoningen voor probleemgevallen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1980 PAGINA 4 STfi ROELOFARENDSVEEN/OUDE WETERING „Wij zit ten in een beroerde situatie, het is niet langer verant woord op deze wijze door te gaan". Aan het woord is de heer H. Rutte, voorzitter van het bestuur van de biblio theek te Alkemade. „Wij praten nu al 5 jaar met vertegenwoordigers van het ge meentebestuur over een definitieve, eventueel tijdelijke, gro tere ruimte voor onze bibliotheek. Maar het lijkt allemaal niets uit te halen. Volgens de huidige. landelijk gehanteerde normen zou een gemeenschap ter grootte van Oude Wetering en Roelofarendsveen met in totaal 9000 inwoners over een bi bliotheek van 600 vierkante meter moeten beschikken. De onze is 60 vierkante meter, dus tien keer te klein. Tijdens de uitleenuren is het overvol, je kunt je dan haast niet bewegen. Op de dinsdagavonden en zaterdagochtenden komen gemid deld zo'n 250 van de 1200 leden hun boeken omruilen. De 20 onbetaalde medewerksters voelen zich dan net machines; ze hebben alleen tijd voor in- en uitschrijven van het leesmate riaal. Voor enige uitleg is het veel te druk". „Onze'bibliotheek heeft 3000 boeken in bezit. Daarbij maken we gebruik van zogenaamde „wisselcpllecties" van de Pro vinciale Bibliotheek te Schiedam. Dit'zijn 1000 boeken, die elk half jaar omgeruild worden voor 1000 andere. Weer vol gens landelijke normen zou onze bibliotheek over 10.000 boe ken moeten beschikken, maar wegens ruimte- en geldgebrek zitten we op nog niet de helft van dit aantal. Dit alles heeft desastreuze gevolgen voor de toekomst: we kunnen niet eens voldoen aan wensen van leerlingen van middelbare scholen. De huidige subsidie van 6500,- is veel te laag, als je weet dat de huur van de Alkeburcht reeds 3500,- opslokt. Voor de resterende 3000,- kun je ongeveer 120 boeken kopen. Ge lukkig betalen de volwassen lezers 10,- per jaar en van de opbrengst hiervan kunnen we nog zo'n 100 boeken per jaar aanschaffen. Nu moet je niet vergelen dat ongeveer de helft van het aantal nieuwe boeken bestaat uit vervanging van oude kapotte exemplaren. Zodat er van enige groei in het boekenbestand nauwelijks sprake is". „Vrijwel ieder jaar vragen we of de subsidie ópgetrokken wordt, maar nu hebben we een drastisch hoog bedrag van 30.000 - gevraagd. Dit bedrag is nodig om geleidelijk aan de vereiste 10.000 boeken te komen. Als we namelijk bij de over heid niet kunnen aantonen dat we het vereiste aantal boeken hebben, is de kans groot dat we in 1983 weer niet in het bi bliotheekplan worden opgenomen". De heer H. Rutte „Voor het opbergen van de boeken hebben wc plannen voor de plaatsing van een grote kast in het midden van het uit leenzaaltje. Maar eigenlijk hopen we dat er spoedig ergens an ders een tijdelijke ruimte vrij komt. We denken aan een leeg staand klaslokaal of een ongebruikte ruimte van 100 a 200 vierkante meter bij een particulier bedrijf. Wij zijn nu bezig met een enquête onder de medewerksters voor een extra uit leenavond. Naar aanleiding van de reeds binnengekomen reacties, heb ik goede hoop dat we vanaf 1 januari op donder dagavond open kunnen zijn. Dat kost ons dan wel extra huur, maar als het uitlenen wat meer gespreid plaats vindt, hoeft het tenminste niet meer zo'n gedrang te zijn in de biblio theek". De heer Rutte verwijt het gemeentebestuur een te passieve en te weinig vooruitziende opstelling. „Een passieve houding werkt sterk negatief. Willen we in 1983 opgenomen worden in het bibliotheekplan, dan zal de gemeente wel al grond moeten hebben aangewezen en eventueel bouwplannen heb ben voorbereid. De ervaring leert ons dat een aktieve ge meente meer kans heeft opgenomen te worden in het biblio theekplan dan een passieve". Hij vindt het een goede zaak dat er in de gemeente Alkemade volop belangstelling en gelegenheid is voor sportbeoefening. Maar de verhouding met culturele aktiviteiten vindt hij een beetje scheef liggen. „Tja, het is een kwestie van prioriteiten stellen; met een zwembad, sporthal of sportvelden is meer eer te behalen". Als mogelijke lokatie voor de nieuwe bibliotheek geeft het bestuur de voorkeur aan vestiging aan de Meerkreuk, omdat dit precies tussen Oude Wetering en Roelofarendsveen ligt. Bovendien zit men daar temidclen van scholen en parkeerge legenheid. De bibliotheek zou gemakkelijk bereikbaar zijn voor bejaarden van de Googherweide en bovendien zou de ligging nabij een winkel- en watersportcentrum gunstig zijn. Een andere mogelijke bouwlokatie is de dijk aan de Wilgen straat. Maar bouwen op een dijk is aanzienlijk duurder dan op vlakke grond. De gemeente denkt voor de bouw van de bibliotheek ruim 1 miljoen gulden nodig te hebben, maar volgens de heer Rutte zou dit aanzienlijk goedkoper kunnen als men het voorbeeld van De Lier volgt. De bibliotheek aldaar is erg functioneel en van vergelijkbare omvang als die waarvoor Alkemade in aan merking zou komen. De bouwkosten bedroegen echter slechts 700.000.-. ALS WEER MEEWERKT Jeugd Koudekerk en Leiderdorp tegen elkaar op de schaats KOUDEKERK AAN DE RIJN De jeugdige leden van de Koudekerkse ijs- sportvereniging zullen, wan neer er natuurijs komt, dit jaar de strijd aanbinden met de jeugd van de Leiderdorp- se ijssportvereniging om de door deze vereniging uitge loofde wisselbeker. Een en ander werd gisteravond tij dens een ledenvergadering van de nog jonge Koude kerkse vereniging bekend gemaakt. De meeste leden van de Kou dekerkse ijssportvereniging beschikken al over een 'club'- trainingspak. Teneinde de ver eniging een steviger financiële basis te kunnen geven is men hard op zoek naar sponsors. Een sponsor is inmiddels ge vonden in de persoon van sla ger Van Veen uit Koudekerk. Aan het slot van de vergade ring reikte voorzitter Hl Zaal berg twee forse wisselbekers uit aan de kampioenen van Koudekerk van vorig jaar. Bij de dames ging de beker naar mevrouw R. van Tol-Biesheu- vel en bij de heren naar de heer J. van der Post. Zaterdag 6 december kunnen ouders van de kinderen, die lid zijn van de ijssportvereni ging Koudekerk gratis schaat sen in de Haagse 'Uithof' van af vijf uur. ALKEMADE Het gemeentebestuur van Alkemade heeft plannen voor het handhaven van één of meer wisselwo ningen. Deze wisselwoningen zouden gebruikt kunnen worden voor „cre peer" gevallen. Vooral in verband met het huidige toenemend aantal echt scheidingen komt het nogal eens voor dat iemand zéér dringend tijdelijk een aparte woning nodig heeft. Thans kunnen probleemgevallen niet op korte termijn worden geholpen. Het bo venstaande werd duidelijk tijdens de ver gadering van de raadscommissie finan ciën, gisteravond naar aanleiding van vra gen over het tijdelijk beschikbaar stellen van een klaslokaal van de oude school te Nieuwe Wetering als woonruimte. Eigen lijk was vrijwel niemand van de raads commissie het eens met deze beslissing, maar wethouder Van Duijkeren hield vol dat men uit menslievende overwegingen tot deze beslissing gekomen was. Vanaf 1 januari aanstaande kan een eigen woning ter waarde van minder dan 270.000.- toch verkocht worden aan ie mand van buiten de gemeente. Echter deze mogelijkheid bestaat alleen voor hen, die noodgedwongen voor hun beroep moeten verhuizen en langer dan 1 uur per openbaar vervoer zouden moeten reizen. Het huis moet eerst een beperkte tijd door het gemeentebestuur te koop worden aan geboden aan ingezetenen of economisch gebondenen. Pas wanneer blijkt dat onder hen geen koper wordt gevonden, mag de woning aan iemand van buiten Alkemade verkocht worden. Werkgroep onderzoekt verleden Alkemade ALKEMADE 'Burgemees ter drs. P. J. Bolten over weegt een werkgroep in het leven te roepen, die zich blij vend wil bezig houden met onderzoek naar het Alkema- dese verleden. Er zijn vijf personen, die zich al eerder met geschiedkundig onderzoek bezig hielden, be reid gevonden in de werk groep plaats te nemen. Maar de burgemeester zou gaarne nog veel meer enthousiaste liefhebbers hiervoor willen in teresseren. Een eerste infor matieve vergadering is op 16 december aanstaande. Inlich tingen kunnen worden inge wonnen bij de secretaresse van de burgemeester, mevrouw Van den Aardweg, tel. 01713- 9000, toestel 41. NIEUWVEEN Inwoners van Nieuwveen kun nen woensdag om half negen tijdens een hoorzitting hun mening ge ven over het, door het college van b en w bepaalde, be leidsplan voor 1981 zoals dat te lezen is in de be groting. De inwo ners van Nieuw veen ontvingen deze week de be grotingskrant waarin de plan nen van de ge meente uiteen ge zet werden. Eén van de zaken die in de beleids plannen van de ge meente te lezen is, is de keuze die er gemaakt moet wor den tussen een re- Hoorzitting over gemeente plannen voor komend jaar constructie van de W.P.Speelmanweg of de Kerkstraat. In de begroting is een bedrag van 110.000 gulden op genomen voor re constructie werk zaamheden. Het college van b en w heeft zich uitge sproken voor re constructie van de W.P. Speelman- weg. 'We zitten daar al jaren tegen aan te hikken', zo meldt de begro tingskrant. Sinds 1977 praat de ge meente al over de noodzaak van her stel van deze wee. Mocht de raad de mening van het college delen dan kunnen de werk zaamheden in 1982 beginnen. Andere plannen die op het pro gramma staan zijn de bouw van 22 woningwet- en 8 cascowoningen, de stichting van een nieuw woonwagen kamp, verbetering van de gemeente woningen en re constructie van de Dorpstraat. Uit de begrotingskrant kan men afleiden dat de herinrich ting van de wijk Schoterveld nog geruime tijd op zich zal laten wachten. Peuterzwemmen in Hazerswoude HAZERSWOUDE Dc Ha- zerswoudse Sportstichting houdt, bij wijze van experi ment, tot en met 31 januari zwemuurtjes voor peuters. Ouders die met hun kinderen tussen twee en vier jaar willen zwemmen kunnen dat vanaf heden elke zaterdag tussen 13.00 en 14.00 uur in het zwembad de Dolfijn gaan doen. Speciaal voor de peuters wordt' de beweegbare vloer van het zwembad op ongeveer dertig centimeter van het wa teroppervlak gebracht, zodat ze veilig hun eerste pogingen kunnen ondernemen. De stichting zal, indien het expe riment slaagt, een definitieve peuter-zwem-cursus gaan ge ven. Brandweerlieden gehuldigd ALKEMADE Onder grote belangstelling is gistera vond in Café-restaurant „De Paerdeburgh" te Rijpwctc- ring een aantal Alkemadese brandweermannen in het zonnetje gezet. Burgemeester drs. P. J. Bolten reikte aan 3 personen het bronzen kruis voor 12 1/2-jari- ge brandweerdienst uit. De ju bilarissen waren: W. J. van der Tang, F. Cuvelier en P. J. van Zeil. De burgemeester reikte ver volgens het certificaat „Hulp verlener" uit aan L. M. J. Akerboom, A. J. Schouten, J. W. M. Hogeboom en Th. J. L. van Roon. De heren J. J. M. Straathof, P. J. Rotteveel, J, N. M. Heems kerk. N. M. G. Bakker en L. M. J. Akerboom ontvingen het diploma persluchtmaskerdra- ger. Tot slot bevorderde de burge meester de heren J. G. P. Loos, A. J. J. Schouten en J. P. M. Bakker van adspirant brandwacht naar brandwacht 2e klasse; De bijbehorende di ploma's werden tevens over handigd. In een toespraak prees de commandant van de brand weer. Alkemade gelukkig met zo'n kundige, ervaren, accura te en hechte groep brandweer lieden. ADVERTENTIE Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals nit abonnee van de Leidse Courant Ad res Postcode/Plaats Betaald wordt per praand (automatische afschrijving) U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite handige matstalen 4-kleurenballpoint. Naam_ Adres Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE Prof. Berkhof tijdens Tweede Kerkenconferentie: De oecumene in Nederland heeft de wind tegen. De verhouding van de rooms- katholieke kerk met ande re kerken is bekoeld, bo vendien hebben velen afge haakt, zowel uit moede loosheid als uit ongeduld. Men gelooft dan wel in de plaatselijke samenwerking der kerken, maar landelijk ziet men het niet meer zit ten. Dit zei prof. dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, afgelo pen weekeinde in de Nieuwe Kerk in Amsterdam ten overstaan van ongeveer 1000 mensen, die de slotbijeen komst van de Tweede Ker kenconferentie bijwoonden. Gedurende twee jaar hebben naar schatting 40.000 mensen uit verschillende kerken op plaatselijk niveau gesproken over rekenschap van de hoop en over nieuwe levensstijl. Dit proces tot verbreding en verdieping van de oecumene leidde tot 18 beleidsvoorstel len voor de kerken, die in Amsterdam werden gepre senteerd. Reeds in 1974 bij de Eerste Kerkenconferentie, was merkbaar dat de grotr oecu menische geestdrift uit de ja ren zestig wegebde. Deze was het gevolg van het tweede Vaticaanse Concilie, de op richting van de Kaad van Kerken in Nederland en de toetreding van de rooms-kat- holieke kerk "en de gerefor meerde kerken. Ondanks de huidige „versmalling bij de oecumenische stoottroepen", sprak Berkhof van grote ver anderingen gedurende de af gelopen 25 jaar. onder meer de samenwerking tussen her vormd en gereformeerd (sa men op weg). De opleving begint nu naar zijn mening vaak in de actiegroepen, die de kerken in beweging krij^ gen. Berkhof betreurde het dat het onmogelijk was de twee de kerkenconferentie af te sluiten met een gezamenlijke avondmaalviering (waarte gen de rooms-katholieke kerk zich verzette). „Dit is de conferentie van de kleine stappen, die niet streeft naar het haalbare, maar naar het werkbare". Geen Romeinse veroordeling in brief aan Schillebeeckx De brief die prof. dr. Schille- Wiliebrands gisteravond op rens met prof. Schillebeeckx beeckx enkele dagen geleden Schiphol meegedeeld na zijn kan worden gezien als een van de congregatie voor de aankomst uit Istanbul. voorlopige eindconclusie van geloofsleer heeft ontvangen, de congregatie voor de geloofs- bevat geen Romeinse veroor- De kardinaal wilde geen nade- leer van het onderzoek naar deling. Dit heeft kardinaal re mededelingen doen alvo- Schillebeeckx' opvattingen. In een van de drie reacties op deze toespraak teerde Jeanet- te Deenik-Moolhuizen. her vormd-predikant te Amster dam, zich tegen het schade lijk gedrag van Berkhof. „Het gebeurt maar al te vaak dat anderen zeggen hoe ik moe zijn, de kerkleiders voorop". aldus mevrouw Deenik. die verwees naar de uitspraken van de paus over het moederschap. „Wij vrou wen zijn het zat altijd weer door de heren betutteld te worden en af te moeten wachten tot anderen beslis sen ambten voor ons open te stellen". Wij hebben haast", aldus mevrouw Deenik. „om dat we geen zin hebben te dienen als mest op de oecu menische akker van de toe komst". Tenslotte stelde zij dat oecumene meer is dat in terkerkelijkheid. Twee be langrijke bewegingen, had zij in de toespraak van Berkhof gemist: de vredesbeweging en de vrouwenbeweging. Daarin zijn meer jongeren te vinden dan in de officiële kerk, aldus de Amsterdamse predikant. In de beleidsvoorstellen was onder meer gepleit voor oe cumenische catechese en pas toraal: voor een grotere on derlinge gastvrijheid bij het avondmaal, vooral met het oog op gemengde huwelijken: en voor aandacht voor jeugd werkloosheid en nieuwe re latievormen. Verder moeten, aldus de beleidsvoorstelle"n, op plaatselijk en regionaal ni veau prioriteiten gesteld wor den. bijvoorbeeld in Drenthe aandacht voor Molukkers en in Gelderland en Zeeland voor de kerncentrales. Een van de voorstellen vraagt om politiek pastoraat; vooral het politiek leerhuis was als mo del aangeraden. Over twaalf maanden zal de Raad van Kerken rapporterên in hoe verre deze voorstellen zijn uitgevoerd. Tijdens de bijeenkomst, half november te Lunteren. we zen de vertegenwoordigers van de kerken een beleids voorstel af waarin het zelf standig voortbestaan van de kerken ter discussie wordt gesteld. Bovendien keerde bisschop Ernst al^ vertegen woordiger van de rooms-kat holieke kerk zich daar tegen het voorstel dat de plaatselij ke kerken regelmatig geza menlijk woord- en avond maalfeesten moeten houden. Het CDA stelt een gesprek op korte termijn met de sy node van de Nederlands Hervormde Kerk over de problematiek van de kern bewapening op hoge prijs. Ook is er de bereidheid om met andere kerken over deze indringende zaak van gedachten te wisselen. Dit is gisteravond door het be stuur van het CDA op een partijvergadcring in Utrecht besloten. Volgens het partijbestuur zouden in dat gqsprek de achtergronden van de stand punten van zowel CDA als de synode aan de orde moe ten komen. Bovendien zou van beide zijden moeten wor den toegelicht hoe men de ei gen en eikaars verantwoor delijkheid ziel. Het partijbe stuur van de christen-demo craten wijst daarbij op het zo geheten program van uit gangspunten en het grondsla- grapport'van het CDA waar in staat, dat een politieke partij een eigen verantwoor delijkheid heeft, maar ook wezenlijke betekenis hecht aan de uitspraken van chris telijke kerken. Het bestuur zei zich te reali seren, dat de inhoud van de brief binnen de partij aan de orde zal komen bij de discus sies over het ontwerpverkie- zingsprogram. Een op de zes Duitsers zag pausreis op tv Een op de zes Westduitsers, oftewel 10,7 van de ruim 60 miljoen oosterburen, heeft langer dan een uur naar het verslag van dc pausreis op dc tv gekeken. Dit blijkt uit een enquête on der bijna 2000 bondsbur- gers in 310 plaatsen. Van de pauskijkers had 88 procent een goede indruk van de pausreis, 7 procent liet zich negatief uit en 5 pro cent had geen mening of wil de deze niet kenbaar maken. Verder was 79 procent er voor dat de paus zulke reizen onderneemt, 7 procent erte gen. De overige 14 procent had of geen mening of liet dit van het land afhangen. Weer priester vermoord in El Salvador Gewapende mannen heb ben gisteren een rooms- katholieke priester ge dood in Olocuilta, 21 kilo meter ten zuidoosten van San Salvador. De dood van de 30-jarige Marcial Serrano, directeur van een door de kerk geleide land bouwcoöperatie, betekent dat in de afgelopen twee jaar totaal negen rooms- katholieke functionaris sen in El Salvador om het leven zijn gebracht. In een recreatiegebied ten zuidoosten' van San Salva dor trof de politie maandag de lijken van elf door ko gels om het leven gekomen personen aan. Vier van hen waren vrouwen en de ande re zeven waren studenten of boeren. In El Salvador riep men op tot drie dagen van nationale rouw vanwege de dood van de zes oppositieleiders, die afgelopen donderdag wer den vermoord, slechts enke le uren nadat zij tijdens een persconferentie waren ont voerd. Zij worden morgen begraven. De regering heeft de be schuldigingen ontkend dat geüniformeerde leden van de nationale garcle bij de ontvoering betrokken wa ren. Deze beschuldigingen waren door de kerk en door de linkse partijen geuit. zett mai dat i Dat Dell b'j 1 nisc lenc kon spel Miji mot een bed gaai Ber V I

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4