Bestemmingsplan Pancras-Oost goedgekeurd Paaltjes en glassplinters Busgeld voor buurthuis Westerkwartier Koninklijke onderscheidingen Dan is aldus besloten.... üelMB RIGO ontwerpt Leids volkshuisvestingsplan Bromfietser (17) gewond iina ?TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1980 PAGINA 3 Gentleman buiten de perhen LEIDEN De beklaagdenbank van het kantongerecht vormt soms wat betreft de nationaliteit van de inzittenden een kleurrijk geheel. Zoals gisteren, toen de officier van justitie bij een klassieke Brit verhaal kwam halen. De uit het 'Verenigd Koninkrijk' afkomstige verdachte was gekleed in een driedelig zwart pak met een keurige flinterdun krijtstreepje. De man liep op diepzwarte lakschoenen. Hij legde zijn paraplu, de lederen aktetas en handschoenen van dezelfde makelij op het hekje tegenover de rechter. Zijn bolhoed had de man kennelijk in alle haast vergeten, hoewel... een Engelsman met haast? Tenslotte knoopte hij zijn gedistingeerde jas voor ongeveer de helft open en luisterde naar hetgeen kantonrechter Spreij te zeggen had. „U hebt op rijksweg 4 honderdvijftig gereden, u reed te veel links op de rijbaan en te dicht op een voor u rijdende automobilist. In deze brief vraagt u om een schikking en zegt toe uw leven te beteren," aldus de rechter. Niet bepaald een heer in het verkeer dus, de gentleman. De verdachte stelde geen pogingen in het werk om via al dan niet slinkse wegen de hem ten laste gelegde overtredingen aan te vechten. Het woord was aan de officier van justitie, mevrouw Tan: „Ik vond de overtredingen te ernstig van aard om u er met een schikking vanaf te laten komen. U bent al een keer gepakt en zo langzamerhand komt uw rijbewijs in het geding. Maar voor deze keer wil ik het nog bij een boete laten. Driehonderd gulden voor het te hard rijden, vijftig voor het te veel links houden en tweehonderdvijftig gulden voor het 'opduwen' van de voorganger. Zeshonderd gulden in totaal." „Ik vind het een beetje veel, maar u heeft niet gezegd wat de andere mogelijkheid is," was de reactie van de flegmatieke Brit. 'De andere mogelijkheid' was een paar weken gevangenisstraf. De kantonrechter verlaagde de boete met vijftig gulden. En daar koos de verdachte voor. Want gevangenisstraf is wel het laatste alternatief waar een rechtgeaard gentleman een beroep op zal doen. Dametje Toen de bode de naam van het lijdend voorwerp van de volgende zaak oplas, zonder er 'mevrouw' bij te zeggen, was de bedoelde figuur er als de kippen bij om het onrecht met luide stem ongedaan te maken. Het dametje bleek volgens de regels der etiquette te leven. Zij stond oog in oog met de rechter, omdat zij de omroepbijdrage niet had betaald; de beste laat wel eens een steekje val len. „De man, die contro leerde. gedroeg zich zo in tolerant, zo verschrikke lijk kleingeestig. Het beta len is me gewoon door het hoofd geschoten. Ik be sloot dan ook om bij de rechter mijn beklag te doen. Hier te staan, daar houden wij niet van. Het is dan ook de eerste keer," verklaarde de beledigde zwartkijkster. Haar relaas was tot dusver nog enigs zins te volgens, maar daar na sloeg de vrouw volko men door. Zij begon plot seling te praten over za ken, die totaal geen be trekking op de rechtzaak hadden: dat ze plotseling allerlei stations op de tele visie kon ontvangen de vrouw doelde kennelijk op de aansluiting van haar te levisie op het kabelnet dat vlak voor haar deur een grijs kastje was ge plaatst, dat het plafond ging barsten en dat ze 's avonds in bed allerlei ge luiden hoorde. Maar dat deed natuurlijk allemaal niets af aan de geëiste vijf entwintig gulden boete. WIM BUNSCHOTEN LEIDEN Dc Leidse ge meenteraad ging gistera vond akkoord met het be stemmingsplan Pancras- Oost. 'Een compromisvoor stel van wonen, werken en parkeren', vond een groot aantal raadsleden. Het plan kwam desondanks onge schonden door de raad. Na de discussies in de vergade ringen van de verschillende raadscommissies bleef er voor de raad nog maar weinig over om te bespreken. Een motie van de heer J. van Zijp (CDA) en vijf amendementen van de heer J van der Putten (PSP) werden met grote meerder heid afgewezen. Mevrouw M. Koning (PvdA) waarschuwde voor een al te groot optimisme voor wat be treft de uitvoering van het be stemmingsplan, waarin onder meer rekening wordt gehou den met de bouw van 250 wo ningen. „Wat we kunnen rea liseren, is afhankelijk van de subsidie die ons toegewezen wordt", aldus mevrouw Ko ning. De CDA-er Van Zijp be stempelde het parkeerbeleid in Pancras-Oost als ondoorzichtig en wazig. Hij vond dat het be ter was geweest om in plaats de twee parkeergarages op het Ir. Driessenplein en op de Kaasmarkt één garage te bou wen. Op het Ir. Driessenplein heeft het college een parkeer garage gepland waarin ruimte wordt geboden aan 225-350 COMPROMIS TUSSEN WONEN, WERKEN EN PARKEREN auto's. Dit kan afhankelijk van de behoefte bijgesteld worden tot 175-400. De heer Van Zijp pleitte ervoor om de mogelijk heid in te bouwen er eventu eel 400 plaatsen van te maken. De PSP-er Van der Putten dacht in een andere richting en stelde voor er maximaal 225 plaatsen van te maken. Wethouder C. Waal wenste vast te houden aan de oor spronkelijke aantallen en bei de voorstellen werden door de raad afgewezen. Het bestemmingsplan biedt de mogelijkheid om over vijf jaar de Uiterstegracht, na een in spraakprocedure, open te gra ven. De heer M. Zonnevylle (VVD) was het daarmee niet eens. Hij was bang dat het rijk deze opzet niet zou steunen en vond dat b en w deze zaak pas over vijf jaar moesten aan kaarten. De liberaal stemde bij de definitieve vaststelling te gen de artikelen die op het opengraven betrekking heb ben. De CDA-er Van Zijp sig naleerde bij zijn partijgenoten weinig enthousiasme om tot opengraven van de Uiterste gracht over te gaan maar zei goede hoop te hebben dat dit over vijf jaar anders zou zijn. „Het aantal raadsleden wisselt immers sneller dan we grach ten opengraven", aldus Van Zijp. De heer F. van Oosten (PPR) sprak er zijn teleurstelling over uit dat er maar weinig bedrijven uit het gebied naar bedrijfsterreinen zullen ver huizen. Een motie van de PSP-er Van der Putten, waar in gevraagd werd om een buurthuis voor Pancras-Oost, werd door de raad afgewezen. Een meerderheid vond dat dit voorstel bij de behandeling van de rijksbijdrageregeling betrokken diende te worden. Burgemeester C. Goekoop heeft gistermorgen een ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan N.J.. Ho- gervorst. De heer Hogervorst kreeg de onder scheiding wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd en is 25 jaar werkzaam geweest bij de gemeentelijke sociale dienst. In aanwezigheid van het personeel van de sociale dienst en wethouder P. Schoute, roemde Goe koop de verdiensten van Hogervorst op een druk bezochte receptie in het gebouw van de sociale dienst aan de Apollolaan: „Ondanks de moeilijke taak, die u verrichtte, bent u er altijd in geslaagd uw werk als een nauwgezette amb tenaar met verve en inzet te doen. Een uur eerder werd P. Verver de gouden speld van de gemeente Leiden opgespeld door de burgemeester wegens zijn 35-jarig bestuurslid maatschap van het Comité Doodenherdenking. De burgemeester wees op de vele werkzaamhe den, die de heer Verver in de loop der jaren heeft verricht voor het comité. - de jaarlijkse subsidie van 10 gulden voor de Bond tegen het Vloeken stop te zetten. De gemeenteraad wijzigde zijn eer dere argumentatie dat de Bond tegen het Vloeken ondemo cratisch zou zijn. In plaats hiervan stelde de raad dat er geen directe reden is om de Bond, als landelijke organisatie, te steunen en dat de bijdrage bovendien nihil is. - de grond in de Waardstraat en Mirakelsteeg, die eigendom is van H. de Bolster, te ruilen tegen een perceel op het indu strieterrein in de Merenwijk. „Onjuist dat een particuliere grond-handelaar op deze wijze voorrang krijgt boven een aantal andere bedrijven die verplaatst moeten worden", vonden CDA, VVD en PvdA. Omwille van de stadsvernieu wing, gingen alle fracties toch akkoord. - akkoord te gaan met de aanleg van een tijdelijke (2 jaar) voetgangersbrug over de Oude Rijn ter hoogte van de Dulle- bakkerssteeg, op voorwaarde dat er rekening wordt gehou den met de bereikbaarheid voor minder-validen. De kosten bedragen 90.000 gulden. D'66, PSP, CPN en een meerder heid van het CDA stemden tegen. - de Remonstrantse kerk aan de Middelweg te verkopen aan de stichting Mariënhoven die daar 16 één- en 6 tweekamer woningen voor ouderen wil bouwen. - in te stemmen met de plannen om 243 na-oorlogse wonin gen van de woningbouwvereniging 'Ons Belang" aan en rondom de Willem de Zwijgerlaan op te knappen en te ver beteren - de Tolgaarderswoning en bijbenorende grond en water aan de Haarlemmertrekvaart te verkopen de Exploitatie-maat schappij 'Voorhof-Warmond' van de heer Menten. Voor dp belangen van de huidige bewoners en de manége is zorg ge dragen. - voor zolang hij burgemeester van Leiden is, de heer C.Goekoop te benoemen tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Studium Generale De cyclus over de 'Islam en de moderne tijd' van Studi um Generale wordt vanavond afgesloten met een fo rumdiscussie met als motto 'behoud van eigenheid in Nederland, onderwijs en religie'. Voor het forum zijn uitgenodigd Henk Everts (Schooladviesdienst Leiden), Sjef Teunis NovibAbdulwahid (Fed. Moslim Org. Ned.), Lotty van den Berg-Eldering (Stichting Ned. Centrum Buitenlanders) en Mohammed Tounsy (Stichting Rijn en Lek). De discussie wordt gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73, aan- vstng 20.00 uur. Morgenmiddag om kwart over twaalf, eveneens in het Academiegebouw, houdt Studium Generale een actua liteitencollege. Prof. dr. R.F.W. Diekstra, hoogleraar sociale aspecten van de klinische psychologie bij de RUL, spreekt over zelfdoding. The Extempory Dance Company Vrijdag 5 december vindt in het LAK-theater aan het Le vendaal 150 de Nederlandse première plaats van The Ex temporary Dance Company'. Deze Engelse dansgroep be staat vijf jaar en om dit te vieren is er een korte toer op het vasteland opgezet met daarin de 'highlights' van hun pro gramma. Het LAK-theater biedt deze voorstelling aan als Sinterklaas-surprise. De groep bestaat uit drie mannen en drie vrouwen, allen topsolisten. De groep werd gevormd in 1975 op het beroemde Edinburgh Festival toen een groep afgestudeerden van de London School of Contempory Dance zoveel lof oogstte, dat het gezelschap het volgend jaar professioneel ging draaien. Sindsdien heeft het gezel schap snel aan populariteit gewonnen en een stevige repu tatie gevestigd met uitstekende dansers en een opwindend en afwisselend repertoire. Telefonisch plaatsbespreken is mogelijk onder nummer 124890. Hemel en aarde Gerlind Reinhagen's toneelstuk 'Hemel en aarde' ge schreven in 1974, handelt over het leven en sterven van de buffetjuffrouw Sonja Wilke. Zij ligt in het zieken huis waar ze met de waakzaamheid van een stervende haar leven recapituleert Zij heeft het niet makkleijk gehad, maar heel wat van het leven gemaakt. Zij wei gert zich klein te laten krijgen door haar ziekte en be stookt haar omgeving met haar filosofieën (hoe over eind te blijven). Sonja wil sterven zoals zij leeft, met verve en volle overtuiging. Gerlind Reinshagen heeft van Sonja een uniek personage gemaakt met een hard. vitaal, enerverend soort humor. Medewerkenden zijn Porgy Fransen, Ineke Holzhaus Betty Kapsenberg en Anita Menist. Het stuk is zaterdag 6 december in het LAK-theater aan het Levendaal 150 te zien. Telefo nisch zijn kaarten te bestellen onder nummer 124890. Ruilbeurs Ih de Willem de Zwijgerschool aan de Willem de Zwijger laan 44 wordt zaterdag 6 december van 10-16 uur een Kerstruilbeurs gehouden. De beurs vindt plaats onder au spiciën van de ruilclub Koningskerk. Op de beurs zullen voornamelijk sigarenbandjes, postzegels en munten worden geruild. De toegangsprijs bedraagt 1 gulden en tafels kun nen gereserveerd worden bij P.Eradus tel. 071-130259. Swinga vonden In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66 wordt vcrijdag 5 december een zogenaamde swing avond gehouden verzorgd door vijf discjockeys. De toe gangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Een dag later spelen Leidse popgroepen in het LVC. De toegangs prijs bedraagt vier gulden. Leden van het LVC hebben korting op de toegangsprijzen. LEIDEN Het Research Instituut Ge bouwde Omgeving (RIGO) uit Amster dam heeft opdrapht gekregen om voor 1982 een volkshuisvestingsplan voor Leiden te ontwerpen. De gemeenteraad ging gisteravond met veel enthousias me met de plannen van wethouder D. Tesselaar akkoord en besloot 240.000 gulden hiervoor uit te trekken. In het plan zal onder meer aandacht wor den besteed aan de te ontwikkelen nieuw bouw en het beleid dat ten aanzien van de huidige woningvoorraad gevoerd dient te worden. Eind 1981 zal het plan, dat een aanzet moet geven voor het volkshuisves tingsbeleid tot 1986, aan b en w voorge legd worden. „Het lost de problemen niet op maar we kunnen dan wel betere, con clusies trekken" aldus het CDA-raadslid mevrouw M. Kokxhoorn. „Dit had al veel eerder moeten gebeuren", vond D'66-er J.Hoekema die de wethouder vroeg ook te denken aan een inspraakprocedure voor het plan. Wethouder D.Tesselaar (PvdA) zegde toe voor 1982 met een inspraakplan te komen. „Afhankelijk van de resultaten kunnen we daarna bekijken of het instel len van een volkshuisvestingsplatform (een permanent inspraakorgaan-red) zin heeft", aldus de heer Tesselaar. Autodief na achtervolging aangehouden LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is gisteravond na een achtervolging door een motoragent aangehouden, nadat hij als passagier in een gestolen auto werd aan getroffen. De bestuurder, een bekende van de politie, kon ontkomen De auto reed op de Maresingel en raakte ter hoogte van de Warmonderweg een tegenlig ger aan, die voorgesorteerd stond voor het stoplicht. De motoragent herkende de be stuurder van de auto, die in Leiderdorp gestolen was. De Leidenaar reed door na het ongeluk. Ter hoogte van het Slachthuis op de Maresingel stopte de man en zette het op een lopen. Ondanks het pro-langzaam-verkeersbeleid van het rood- liberale Leidse college blijkt het de fietser toch niet ge makkelijk af te gaan bij zijn tochten door de Sleutelstad. Steeds meer blijken onverlichte paaltjes aan begin en eind van fietspaden in het donker een dankbaar object te zijn om met de tweewieler tegen aan te rijden. Per ingezonden brief beklaagde een fietsende bewoner van de Merenwijk zich gisteravond bij de Leidse ge meenteraad erover dat de fietspaden in het stadsdeel waar hij woont, steeds minder begaanbaar worden niet alleen door de onverlichte obstakels, maar evenzeer door een toenemend aantal glassplinters. „Ik heb bijna elke dag een lekke band en moet dit zelf repareren aldus de getergde wielrijder". Hij vraagt zich af 'of er niet eens geveegd kan worden'. Dat is een beslissing waarvan de spelregels der democratie vereisen dat deze door enige beraadslaging vooraf gegaan wordt en de gemeenteraad besloot dan ook het probleem door te spelen naar de raadscommissie economische aangelegenheden. Man (21) wegens vernieling aangehouden LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is vannnacht door de politie aangehouden we gens vernieling van een ver warming in de wachtkamer van het politiebureau. De man zat in de wachtkamer, terwijl de politie uitzocht, van wie de auto was, die hij even tevoren met een breekijzer aan het openen was. De Leide naar werd hierbij op heter daad betrapt. Uit het onder zoekje bleek de eigenaar de Leidenaar zelf te zijn. De jongen reed op de Hooi gracht richting Pelikaanstraat en kreeg ter hoogte van de Ir. Driessenstraat geen voorrang van een auto, die bestuurd werd door een 23-jarige Leide naar. Volgens getuigen werkte het licht van de bromfietser niet. Mevrouw A. Otten (links) van het Nederlands Comitié Kinderpostzegels, heeft gistermiddag 3000 gulden overhandigd aan voorzitter E. Sliggers en sociaal-cultureel werkster Greetje Noordman van het buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat. Dit bedrag wordt van af maandag 5 januari gebruikt voor het ver voeren van kinderen naar de bibliotheek n de Nieuwstraat. Hiervoor wordt één maal por week een busje gehuurd. Met 3000 gulden denkt het buurthuis ongeveer een jaar vooruit te kunnen. Het is de eerste keer, dat het co mitié in Leiden geld voor dit doel beschikbaar stelt. Deze voorziening wordt noodzakelijk geacht om de kinderen uit de wijk meer met boeken in aanraking te laten komen hetgeen hun inzet bij het onderwijs kan stimuleren. LEIDEN Een 17-jarige bromfietser uit Voorschoten is gistermorgen om acht uur naar het AZL overgebracht, nadat hij vermoedelijk een hersenschudding en een aan tal kneuzingen had opgelo pen aan zijn kaak en juk been.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3