Bestuur van schaatsbond stapt op Rabobank Q -T Hallvar Thoresen: Voetbal boeit me mateloos Minister beantwoordt vragen over mini-wk KNSB ORGANISEERT JEUGDKAMP Clei jn Duin langs Bax4-3 Bij de Rabobank liggen de Holland International zomer- programma's nü voor u klaar. Puur zilver voor nieuwe Amno- spaarders. Enu,spaartualbijde Amro Bank? tersma iegint met lemise les steden kandidaat li blijft idoorgaan Wie het eerst boekt, boekt het best. lOjPQRT LEIDSE COURANT DINSDAG 2 DECEMBER 1980 PAGINA 11 IMAKO Titelhouder inn Wiersma is het toer ol om het wereldkam- tenschap Dammen in Ba- iko, de hoofdstad van ili, begonnen met remise, de openingsronde moest Fries de punten delen de Braziliaan Marcos, aantal remises in de eerste ide was opvallend groot, n de elf partijen werden er chts drie beslist. Bastiaannet n van de Belg Verpoest, en Russen Mitsjanski en Gant- rg kwamen eveneens tot -4 it •Ve_ eerste wereldkampioen- ap in een Afrikaans land it gepaard met organisatori- problemen. Even voor de iningsronde werd nog van elzaal verwisseld. Het gehe- [ezelschap nam nu intrek in motel even buiten Bama- riagen eerste ronde: Diaw (Sen)- ten (Ned) 1-1, Marcos (Bra)- rsma (Ned) 1-1; Clerc (Ned-Ba n) 1-i; Verpoest (Bel)-Bastiaannet d) 0-2; Van der Wal (Ned)-Kore- iski (Sov) 1-1; Gba (Ivo)-Lestsjins- |Sov) 1-1; Sjtsjogoljev (Sov)-Krista j) 1-1; Veltman (Can)-Mitsjanski iUSANNE Zes steden bben officieel hun kandi- tuur gesteld voor de orga- satie van de Olympische Jinter- en Zomerspelen van 88. De termijn van aan- elding bij het Internatio- 1 Olympisch Comité liep zondag om mid- ht af. iene, Melbourne en Nagoya ipan) meldden zich aan voor zomerspelen, Falun (Zwe ll. Galgary (Canada) en d'Ampezzo ^Italië) ir de winterspelen. Athene zijn aanbieding alleen ge ld doen als besloten wordt vanaf 1988 de Olympische terspelen uitsluitend in riekenland worden gehou- een succes :urlingteams COPENHAGEN De Ne- lerlandse dames en heren zit üebben in de tweede ronde at t»n het toernooi om de Eu- evinppese kampioenschappen I vemrling in Kopenhagen een ederlaag geleden. Het he enteam verloor met 14-4 pn Denemarken. De dames et 12-1 van Zweden, a twee wedstrijden hebben j de heren Frankrijk, Dene- orui arken, Noorwegen en Zwit- chol rland met twee overwinnin- n de leiding. Nederland, dat nals Groot-Brittannië, leemburg en Schotland, nog :n overwinning heeft ge kt, staat op een gedeelde ;ende plaats. EXICO STAD De voor- alige wereldkampioen sra iksen in het zwaargewicht ff® uhammad Ali heeft aange- Ab,ndigd dat hij blijft bok- drajn in een poging om voor dsni vierde keer de wereldtitel veroveren. „Pas na een 1 erwinning zal ik geruis- ïipi os van het toneel verdwij- :n. n", zei Ali. bokser deed deze uitspra- hoet >n tegenover verslaggevers i zijn aankomst bij de jaar- kse vergadering van de w ereldboksraad. Hij zei dat n verlies onlangs tegen 'a'irry Holmes in Las Vegas de camfechtste prestatie was die ik !n 1 it heb geleverd, maar ik ga abu e herstellen. Iedereen die me U1SV int, weet dat ik niet mezelf an'as in mijn gevecht tegen hl ?rry Holmes" verklaarde Ali. en 5 weet zijn verlies in de ne- ïsch nde ronde op technische tock-out aan het strenge eet dat hij gedurende enkele Dm 'eken voor het gevecht in '"rjht had genomen om het ver- Ab1ste gewicht te bereiken. FC TWENTE WIL NOOR TENKOSTE VANALLES HOUDEN Hallvar Thoresen: „„Misschien ga ik er finan cieel wel op vooruit door naar Ajax of Feye- noord te gaan, maar ik weet niet of het verder wel goed voor me is". ENSCHEDE Medio februari 1976 werd de leiding van FC Twente verrast door een brief van twee negentienjarige Noorse voetbaltalenten, die graag eens van dicht bij wilden bekijken hoe de dagindeling van een profclub in Nederland er uit zag en ook hoever ze met hun eigen nog in ont wikkeling zijnde kwaliteiten zouden kun nen reiken zo'n club. Het management van de Enschedese stichting schatte dat verzoek op de juiste waarde. Het tweetal, Reidar Sundby en Hallvar Thoresen mocht een kijkje nemen in Enschede en bewees en passant over voldoende klasse te beschikken om aan de stageperiode een verbintenis bij FC Twente over te houden. Sundby haakte na één seizoen af, Hallvar Thoresen (23) daarentegen acteert nog al tijd bij de Twentse club. Het is zelfs niet overdreven te stellen dat de jeugdige Noor in de formatie van trainer Hennie Hollink de in aanleg sterkste speler is. Uit de verkapte sollicitatiebrief van februari '76 mag volgens Hall var Thoresen niet wor den afgeleid, dat hij zijn loopbaan volledig heeft geprogrammeerd. De blonde linker spits: „Eerlijk gezegd heb ik me helemaal nergens iets van voorgesteld. Daarvoor wist ik gewoon te weinig van Twente. Ik had er geen idee van hoe het zou lopen. Maar als je financieel wel op vooruit door naar Ajax of er eenmaal bent, moet je natuurlijk wel een Feyenoord te verhuizen, maar ik weet niet of doel voor ogen heben. Maar ik plan niets, het verder wel goed voor me is. Ik moet ten- want er kan zo gauw iets gebeuren waardoor slotte ook aan mijn eigen carrière denken. En nerscursus gevolgd voor Noorse internatio nals. Het probleem alleen was dat het schrif telijk moest gebeuren terwijl de anderen praktijkles kregen. Omdat ik het allemaal zelf moest uitzoeken was het een heel karwei, waar ik twee jaar lang bijna elke avond mee bezig was. Momenteel train ik op woensdag middagen drie uur lang drie jeugdgroepen bij Avanti in Glanerbrug (waar ook zijn ploeg- makkers Ab Gritter en Jaap Bos oefenstof doceren - red.). Je mag stellen dat ik door dat voetbal weinig tijd over heb om me serieus op andere hobbies te storten, maar dat vind ik helemaal niet erg. Voetbal boeit me nu een maal mateloos, of het nu om mezelf gaat of om anderen, dat maakt me niets uit. Ik am bieer niet later trainer van een topclub te worden. Want misschien wil je op je 35e, als je zo ongeveer uitgevoetbald bent, wel hele maal niets meer met dat hele gedoe te maken hebben". Hallvar Thoresen bezit zoveel klasse, dat FC •Twente juist hem ten koste van alles wil be houden, terwijl Nederlandse clubs als Feye noord al bij de Enschedese voetbalstichting aanklopten om Thoresen te mogen inlijven. Zelf is de Noorse international er trouwens nog niet zo van overtuigd dat hij bijvoorbeeld in het westen van het land ook als voetballer zou kunnen slagen. Want: „Misschien ga ik er al je mooie berekeningen de mist in gaan' Wat niet weg neemt dat Hallvar Thoresen, zondag tegen Ajax nog goed voor twee tref fers, uiterst geconcentreerd zijn vak beleefd en als een ideale prof wordt beschouwd. ik heb toch al heel wat spelers zien gaan, die helemaal niet tegen die sfeer bij zo'n club konden. Spelers bij clubs uit het westen heb ben bijvoorbeeld bij interviews nogal eens de neiging te veel over zichzelf te praten. Als ze Voetbal is (bijna) alles voor Thoresen, die er niet bij het Nederlands elftal zitten, zeggen ze zelf van zegt: „Het grootste deel van mijn tijd al snel dat het komt omdat ze te stil zijn of steek ik er in: En dat houdt niet op bij een omdat ze juist weer te veel praten. Daar ge- training of het spelen van een wedstrijd. Ik loof ik helemaal niets van. Denk je nou wer- pluis ook de kranten uit en als er voetbal op kelijk dat een bondscoach daarop selecteert? de televisie of de radio is, dan ontgaat dat me Die nodigt mensen uit die goed voetballen, meestal niet. Ik heb inmiddels al een trai- dat is het enige criterium". DEN RAAG Nadat de Partij van de Ar beid al eerder had verklaard tegen de deel neming van het Nederlands elftal aan het mini WK-toernooi in Uruguay te zijn heeft gisteren ook het bestuur van het CDA zich voor een boycot van het evenement uitge sproken. Daarmee zijn de twee grootste po litieke partijen en daarmee een meerderheid in het parlement tegen de aanwezigheid van het Oranjeteam in het Zuidamerikaanse land. Het mini-wereldkampioenschap, dat dit najaar in Uruguay wordt gehouden en waaraan Ne derland zal deelnemen, zal een belangrijk pro pagandistische effect hebben voor het autoritai re regime aldaar. Dit mini-wk Is zelfs als zoda nig bedoeld. Het is daarom noodzaak dat de KNVB op dit feit gewezen wordt in samenhang met de ernstige schendingen van de mensen rechten in het land. Dit leidt tot de conclusie dat de regering als haar mening te kennen moet geven dat de KNVB er verstandig aan zou doen niet aan het mini-wk deel te nemen. Deze stellingen moet minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) donderdag in de Kamer onderschrijven tijdens zijn antwoord op vragen van het Kamerlid Van den Bergh (PvdA). De socialist stelt zijn vragen omdat de bewindsman eerder, naar zijn mening, onvoldoende ant woord gaf op schriftelijke vragen over de zaak. In zijn betoog, dat de minister nu mondeling moet komen beantwoorden in de Kamer (die dan met de minister kan debatteren), wijst Van den Bergh nogmaals op een rapport van Am nesty International over de toestand in Uruguay. In dat rapport staat dat in het land op grote schaal mensen worden opgepakt, burgers wor den gemarteld, burgers berecht worden door militairen en het regime zelfs tegenstanders uit omringende landen ontvoert en berecht. Van den Bergh wil dat Van der Klaauw op basis van dit alles het regime in Uruguay wegens schending van de mensenrechten veroordeelt. Omdat politiek en sport volgens Van den Bergh niet zijn te scheiden (ook hierover wil hij de mening van de minister horen), zal het mini- wk een belangrijk politiek effekt voor het regi me kunnen hebben. Een reden waarom de KNVB erop gewezen moet worden het Neder lands elftal niet deel te laten nemen. Ongeveer vijftig Uruguayanen hebben gisteren voor de ambassade van hun land in Den Haag gedemonstreerd tegen de militaire dictatuur in Uruguay. Aanleiding van het protest was de uitslag van de volksstemming over een nieuwe grondwet. Het afwijzen van de grondwetswijzi ging is volgens de demonstranten geen blijk van instemming met de huidige machthebbers, zoals deze beweren. Aan de gevel van de am bassade werden spandoeken opgehangen met leuzen als „Weg met de dictatuur" en „Vrijheid voor alle politieke partijen in Uuruguay". Voorzitter Herman van Laer stelde, even als zijn mede-bestuursleden, zijn functie in de schaatsbond ter beschikking. AMERSFOORT De crisis bin nen de schaatsbond (KNSB) heeft gisteravond geleid tot het opstap pen van het dagelijks bestuur. De regiovergaderingen van Noord- Holland, Utrecht en Zuid-Holland haddep al moties van wantrou wen tegen het KNSB-bestuur in voorbereiding en deze dreiging is voor het dagelijks bestuur aanlei ding geweest tot deze stap. Gister avond stelden voorzitter Herman van Laer, vice-voorzitter Dick Swart, penningmeester Nuij, se cretaris Roelof Sol en hef be stuurslid Wim Zeekant hun func ties in het bestuur beschikbaar. Ook de heer Peerdeman, lid van het bondsbestuur, stapt op. Het dagelijks bestuur van de schaatsbond, dat de dreiging van de bondsvergadering van 13 december in Zwolle op zich af zag komen, heeft voortijdig de conclusie ge trokken dat het beter is de functies be schikbaar te stellen. Het bondsbestuur, waarin afgevaardigden van de afdelingen kunstrijden, hardrijden, korte baan en marathonschaatsen, zitting hebben, zal de lopende zaken afhandelen. De problemen zijn vooral gerezen naar aanleiding van het toewijzingsbeleid van de grote internationale schaatsevenemen- ten in het jubileumjaar 1982. Dit beleid was al aanleiding voor het opstappen van de heren Wijnia (Friesland) en Bliek (Zuid-Holland). De gewesten Noord-Hol- land/Utrecht en Zuid-Holland van de KNSB hadden op hun regiovergadering al een motie van wantrouwen in voorberei ding. Deze motie maakte op de binnen kort te houden jaarvergadering een grote kans, waardoor het KNSB-bestuur de laan zou worden uitgestuurd. DEVENTER De 98-jarige schaats- Het is de bedoeling dat 250 jongens en bond zal eind december een nationaal meisjes aan dit nationale jeugdschaats- jeugdschaatskamp houden. De KNSB, kamp zullen deelnemen. De inschrijving die in 1982 het 100-jarig bestaan viert is mogelijk voor iedereen tussen de 10 en en sinds gisteren in een bestuurscrisis *6 iaar- De kosten voor deelneming aan zit, wil dit seizoen de jeugd van Neder- "et v'er dagen durende evenement zijn land inschakelen bij de ontwikkeling hondcrd «"Men, alles inbegrepen van de schaatssport De KNSB heeft Het uitgangspunt is de jeugd op een onge- ningen worden gegeven en er zijn kan worden gekeken en/of geluisterd naar vi deobanden, demonstraties, lezingen en diavoorstellingen. De marathonschaatsers 'e kosten voor deelneming aan Jan Roelof Kruithof en Jeen van den Berg zullen samen met oud-rijdster Sippie Tigchelaar inhoud aan het kamp geven. Als extra attractie is er een sportieve in- een initiatief van de Gewestelijke Ju- dwongen, prettige en^jSrtie™ w^ze vfer Rolde'" Sp°rthal "De Boerho°r"" te egdschaatscommissie van het Gewest dagen met de" vele "facetten van de Overijssel overgenomen en zal van 27 schaatssport in aanraking te brengen. Het tot 30 december een nationaal schaats- kamp moet volgens de KNSB ook beslist kamp op de kunstijsbaan van Assen n'et een trainingskamp worden be- organiseren. schouwd. Er zullen schaatslessen en trai- rtjfentwintig jeugdleiders, [eleiders zullen het ee trainers en be- schaatskamp leiden. De KNSB verwacht een grote belangstelling bij de jongste le den. KATWIJK/ROTTERDAM Voor Bax Zeefdruk wa ren de druiven gisteravond wel erg zuur. De Voorhoutse ploeg, die de laatste plaats op de ranglijst van de Leid- se hoofdklasse bezet, leek gisteren zijn tweede over winning te gaan behalen. Vlak voor tijd hadden de Voorhouters nog een 2-3 voorsprong in het duel met Cleijn Duin maar toen het laatste fluitsignaal klonk was die 2-3 door de Katwij- kers alsnog in een 4-3 score omgezet. Het betekende de zevende nederlaag voor Bax. Met Van der Plas BMW gaat het aanmerkelijk beter. De Katwijkse lijstaanvoerder won gisteren ook zijn acht ste competitiewedstrijd. zeer simpel schot verraste en zijn ploeg op 4-3 bracht. Bax hoefde niet eens meer af te trappen. Gezien de stand op de ranglijst kon het duel Van der Plas BMW - Van Gerven de Jong een topduel worden genoemd. En inderdaad, de Lisser ploeg was gedurende een groot ge deelte van de wedstrijd goed opgewassen tegen de Katwijk- se lijstaanvoerder die overi gens al snel door een doelpunt van Mart van der Plas aan de leiding kwam. Die voorsprong werd vergroot door Huug Aandewiel. Nog voor rust was het Jan van Duin die de mar ge tot een treffer verkleinde. In de tweede helft, Ron van der Kolk was na een lichte overtreding door scheidsrech ter Van Holsteijn voor twee Bax Zeefdruk heeft lange tijd minuten naar de kant ge- de ilusie mogen koesteren dat stuurd, kwamen de Lissenaren het tegen Cleijn Duin einde lijk weer eens tot een over- Uit een vrije trap winning zou komen. De Voor- zorgde Gerard van Beek voor houters hadden hun verdedi- de 9-3 eindstand. Overige ging goed georganiseerd en doelpunten Van der Plas: Gert trachtten via counters tot sco- Zwaan, Aandewiel, Mart van ren te komen. Loek van Kes- der plas. Peter Hogewoning teren rondde een van die uit- (2) en Ron van der'Kolk. vallen af. Huig Schaap bracht Tot aan de rust hield Glasber- Cleijn Duin naast Bax door de ffen de Best, met doelman bal door de benen van de Star in een hoofdrol, tegen- zwakke doelman Aad van stander Voetbal International Kampen te schieten. De paal aardig in bedwang. De Rijns- stond treffers van Bax-spelers burgse ploeg had voor rust Piet Ruigrok en Kees van der zelfs nog de beste kans maar Lans in de weg. Arie van Dijk zag de bal na Een schitterend doelpunt van zijn inzet via de binnenkant Van der Lans (hij nam de bal van de paal terug in het veld na een inworp van Ruigrok belanden. Frans Bouwman ineens op de slof) en een eigen treffer van Jaap Haasnoot be tekenden een 1-3 voorsprong. Een voorsprong die dan toch zette VI al na twee minuten spelen in de tweede helft op voosprong. Arie van der Sluys haalde Glasbergen met twee nog teniet werd gedaan. Eerst treffers voorgoed naar scoorde Amerik van Duiven- canvas. Glasbergen, zonder voorde in de rebound nadat John Manuputty en Piet Haas doelman Van Kampen onvol- noot> scoorde een keer tegen, doende had gereageerd op een Gé Perfors tekende voor dat schot van Wim Haasnoot en diezelfde Van Duivenvoorde zorgde met een onverwacht doelpunt. Damsma's fraaie treffer bepaalde de eindstand van deze aantrekkelijke partij schot (Van Kampen ging op- °P 4-1. nieuw in de fout) voor de ge- Snoekie zorgde in Rozen- lijkmaker. In de laatste mi- burff v°or een verrassing door nuut was het Wim Haasnoot De Rozet een 1-1 gelijkspel af die van Kampen met een wel te dwingen. ADVERTENTIE Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,- (voor niet-Amro-spaarders f 30,-). Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999.0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en 'stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders f30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt. Ontvangt u liever een spaarpremie i p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank CL— geldt vanaf 4 november lol en met 5 december. Zorg dus KQ I dat u er snel bij bent. V -* 10 gram fine silver 999.0. Afmetingen, i'/j x VU cm. Dikte: 3 mm. Gegarandeerd door de Amro Bank mei een genummerd .certificaat van echtheid* Ajax oefent tegen RVC DEN HAAG De Rijswijkse hoofdklasser RVC is vana vond in Amsterdam oefenstgenstander van Ajax. In de ont moeting, die om 19.00 in De Meer begint, maakt Wim Jan sen zijn debuut bij Ajax. Jong FC Den Haag speelt eveneens vanavond een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Archipel. Het duel in het Zuiderpark be gint om 20.00 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11