s talië: nog 52 dorpen achten op hulp Dit weekeinde besluit over Taiwan-order Storm liet zich vooral op zee gelden lODENTAL STIJGT WELLICHT TOT 10.000 Nederlandse uitvinding bespaart 15% brandstof DISCO USM e krant van vandaag: en ervolgorder -16 levert 1200 an jaren werk op Gaatuin januari meer dan f.57,40 per volwassene per maand betalen? Vraag dan naar de ziektekosten verzekering van hetZiiveren Kruis! lMb®{3owa/nt ersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - acteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - nenten: kwartaal 46.30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 29 november 1980, 71e jaargang no. 21825 Rudi Koopmans Vannacht om 04.00 uur op Ned. I bokswedstrijd tussen Rudi Koopmans en Mustafa Muhammed. Verder om 22.10 uur op Ned. I speelfilm „Vaar wel, mijn liefje" en op Ned II om 22.45 uur „Brandpunt-spe cial" over de Sovjet Unie. Morgen op Ned. I om 22.00 uur „De Peter Faber Show" en op Ned. II om 20.05 uur „Ot..en hoe zit het nu met Sien?". Winterse buien Hagel- en sneeuwbuien afge wisseld door opklaringen. Middagtemperatuur plus twee graden. Wind uit noord tot noordoost. In het binnenland vrij krachtig en in de kustge bieden krachtig tot stormach tig- Morgen zon op 08.23. Onder: 16.30. Hoogw.: 09.20 en 21.41. Laagw.: 04.32 en 17.12. nt van vandaag omvat in totaal 24 pagina's itaat uit twee delen. Het actuele nieuws uit - en buitenland, stad, regio en sport vindt u gebruikelijk in het eerste deel. De wekelijkse Finale bevat onder meer de volgende repor- I Anton jarenlang „hofleverancier" van sneeuwpret, ennota mag van onderwijs in de prullenmand, bnderlijke historie van het 2-cents missaaltje, yeningers willen onder het wapen van Den Haag uit. vraagde muziek vorm van milieuvervuiling? Pensioenfonds verlaagt premies ZEIST Het Pensioen fonds PGGM gaat in 1981 en 1982 de premies voor de 140.000 deelne mers verlagen. Dit bete kent dat zowel werkne mers als werkgevers ongeveer acht procent minder premie hoeven te betalen. Voor PGGM komt dit neer op 100 miljoen minder premie-ont vangst. De premieverla ging is mogelijk door de lagere inflatie in de af gelopen tijd, gecombi neerd met de hoge rentestand. Stakende leerkrachten leveren vier ton in DEN HAAG De staking van het onderwijsperso neel op 1 oktober jongstleden zal het rijk minstens 400.000 gulden opleveren. Dit is namelijk het bedrag dat in verband met de werkonderbrekingen op de okto- bersa Ia rissen is ingehouden. Minister Pais (onderewijs) heeft dit geantwoord op vragen van VVD-Kamerleden. In Brabant en Linmburg hebben gistermiddag ook weer ruim 200 leerkrachten het werk neergelegd uit protest tegen het onderwijsbeleid van de minister. Zij namen deel aan een onderwijsmanifestatie in Eindhoven die werd georganiseerd door de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel Abop. In Nijmegen hebben gisteren circa duizend studenten deelgenomen aan een protestdemonstratie tegen de invoering van de tweefa sen-structuur aan de Nederlandse universiteiten en hoge scholen. DEN HAAG Het storm weer heeft zich gistera vond laat en afgelopen nacht vooral op zee doen gelden. Meer dere schepen kwamen in ernstige moeilijkhe den. Bij Kijkduin liep een vissersboot aan de grond. naar Rotterdam. Alle 15 manschappen zetten uiteinde lijk ongedeerd voet aan land. In het IJsselmeer zonk ter hoogte van Lelystad de 747 ton metende binnen- Ter hoogte van Callantsoog, op 30 kilometer uit de vaarttanker Arnold-B uit Rotterdam. De twee opva- kust, werd afgelopen nacht een veelomvattende opera tie uitgevoerd om 15 Engelse zeelieden te redden toen hun 439 ton metende vaartuig St. Irene dreigde te zin ken. Aan de operatie namen niet alleen reddingsboten deel, maar ook oorlogsschepen en helicopters van een in de buurt aanwezig Navo-smaldeel, dat op weg was gelukken tot gevolg. renden zijn aan boord van een andere binnenvaarttan- ker genomen. De Arnold-B was geladen met 600 ton benzine. De tanks zijn bij het ongeluk heel gebleven en de benzine is niet naar buiten gelekt. Op het land had het barre weer nogal wat verkeerson- k/anuit Zuid-Limburg is gisteren de Maastrichtenaar Roozen (links) naar Italië vertrokken om £ijn eigen caravan te schenken aan een gezin dat door de aardbeving dakloos is geworden. heer Speetgens (rechts) treedt met zijn landrover op als chauffeur. NAPELS In het zondag door de aardbeving getroffen ge bied van Italië liggen 52 vernielde dorpen, die nog nauwe lijks hulp gehad hebben. Een legerwoordvoerder in Napels heeft meegedeeld dat deze nederzettingen nog slechts de al lernoodzakelijkste levensmiddelen hebben ontvangen. Over het aantal doden is nog steeds geen zekerheid. Officieel wordt gesproken van 3000 doden en 2000 vermisten, foaar geschat wordt dat het uiteindelijke dodental tot 10.000 zal oplopen. Inmiddels wordt de situatie van hen die aan de dood ontsnapt zijn ernstig verslechterd door de barre weersomstandigheden. De in totaal naar schatting 300.000 overlevenden worden gedu rig geplaagd door ijskoude wind, regen- en sneeuwbuien. Velen van hen hebben de afgelopen nachten in doorweekte dekens on der de blote hemel doorgebracht. Het leger heeft vijf medische centra ingericht waar eerste hulp wordt geboden en tegen tyfus wordt ingeënt. Aan de bergingso peratie nemen 30.000 militairen deel. Amerikaanse troepen heb ben gisteren vanuit West-Duitsland 1000 tenten en 20.000 de kens overgevlogen naar het getroffen gebied. De Westduitse ge nie heeft 1000 man gestuurd om bij de reddingsoperaties te hel pen. De oude rutnes van Pompei en Herculaneum zijn door de aard beving eveneens gedeeltelijk geruineerd. Muren en gebouwen zijn op meerdere plaatsen ingestort. Ook in het nationale mu seum van Napels, dat beschouwd wordt als het kostbaarste mu seum van de wereld, is voor miljoenen guldens schade aange richt. Tal van antieke urnen en beelden zijn in stukken geval len. In het gehucht San Mango Sul Calore is als gevolg van de aard beving een al honderd jaar verloren gewaande kist vol gouden munten tevoorschijn gekomen. Pagina 7: Huisvesting daklozen grootste probleem. A KOSTEN: 50 MILJOEN abel :e parlementaire redactie) HAAG Dankzij een co-productie met de rikaanse vliegtuigfabrikant General Dyna- Ot0 krijgen Nederlandse bedrijven in ruil voor bestelling van nog eens 22 vliegtuigen van 1 de TP0 ^'16 voor 1200 manjaren extra werk. lier Van Agt vertelde dat gisteren na de we- kse ministerraad. ompensatie van de levering van 22 vliegtuigen ie Nederlandse industrie rekenen op forse op- 5 (ten, aldus Van Agt. Dat kost de overheid ove- ls wel 50 miljoen gulden meer dan wanneer de ^0 Vliegtuigen uit de voorraad van de Amerikaan- brikant waren betrokken. Ktra kosten worden verdeeld over onder meer ïgrotingen van Defensie en Economische Za- Zij komen niet ten laste van het financierings- ft, aldus Van Agt. an meldt grote oerwinning ERAN Het Iraanse leger heeft in de oor- net Irak het initiatief genomen en is in de 'al gegaan. In de omstreden Sjatt-el-Arab bij een gecombineerde aanval van lucht- at en marine tien Iraakse oorlogsbodems tot !n gebracht. De positie van de Iraakse troe- n Choezestan is aanmerkelijk verzwakt, eeft de Iraanse president Abolhassan Bani- gisteren gezegd na een bezoek aan het front. Iraakse zijde is niets meegedeeld over deze (te ontwikkeling. ti Uyl wil kernwapens bespreken kabinetsformatie CHEN Bij de vorming van een nieuw ka lt, na de komende kamerverkiezingen, moet atuurlijk wel over de plaatsing van nieuwe kwapens in Nederland worden gesproken. Verklaarde oppositieleider Den Uyl gistera- 8 in Wychen. (litspraak van premier Van Agt, dat over het tsingsbesluit niet valt te praten bij de kabinets- latie, mist volgens Den Uyl elke politieke en (srechtelijke grond. Frans Thole en zijn dochter tonen hun vinding. TOLLEBEEK Het wereldom vattende energievraagstuk kan binnenkort een stukje dichter bij een oplossing worden ge bracht Dank zij een vinding van de 52-jarige Frans Tbole uit Tollebeek een dorpje in de Noord Oost Polder) kan er gega randeerd vijftien procent brand stof bespaard worden. Dat geldt zowel voor benzine als voor die selolie. Het principe van de revolutionaire brandstofbespaarder is simpel. Door brandstof voor te verwar men, alvorens het te gebruiken in motoren, is het mogelijk met min der brandstof dezelfde prestaties te bewerkstelligen. Volgende week dinsdag en woensdag zal de uitvin ding van Thole uitgebreid getest worden door de Nederlandse cen trale organisatie voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek (TNO) in Delft. Als dit onderzoek instituut dezelfde resultaten meet, die in Tollebeek gemeten zijn, dan staat er een omwenteling voor de deur op het gebied van de energie. Alleen al voor Amerika ligt een order te wachten van twee miljoen stuks, als de TNO-goedkeuring wordt verkregen. De reacties op deze uitvinding zijn zonder uitzondering positief. Thole heeft inmiddels vertegenwoordi gers van het ministerie van Econo mische Zaken op bezoek gehad. Ook een autofabrikant heeft al contact opgenomen met de uitvin der van de brandstofbespaarder. Voorlopig heeft Thole alle aanbie dingen, waarbij enkele personen waren die voor vele miljoenen gul dens het idee wilden kopen, van de hand gewezen. Hij wil eerst de TNO-bevindingen afwachten alvo rens definitieve stappen te onder nemen. Politici zijn hun stem kwijt In Loenen aan de Vecht is een begin gemaakt met de opnamen van een grammofoonplaat, volgezongen door politiek Den Haag. „Voor de gein en voor een goed doel", luidt de motiva tie van de kamerleden, staatssecretarissen en ministers die hun medewerking verlenen. De plaat „Hé, ik ben m'n stem kwijt" moet een topper worden in de komende carnavalstijd. De tekst en muziek werden geschreven door onze parlementaire verslaggever Dick van Rietscho ten. Op de foto een gedeelte van het politieke koor. Van links naar rechts de Tweede-Kamer leden De Voogd, Hermans, Dees, Nijpels, Korte-van Hemel, staatssecretaris Smit-Kroes en het kamerlid Evenhuis van Essen. Pagina 9: „Buitenstebinnenhof". DEN HAAG Het ka binet zal in de loop van vandaag of anders mor gen een besluit nemen over het al dan niet verlenen van export vergunningen voor twee onderzeeboten voor Taiwan. In het vrijdagse kabinetsbe raad kon de knoop hierover nog niet wor den doorgehakt. Premier Van Agt wilde gisteren na afloop van het kabinetsberaad niet zeggen of voor de defini- ieve besluitvorming een nieuw voltallig kabinets beraad nodig is. Op grond daarvan wordt er rekening meegehouden dat een van de ministers bedenktijd heeft ge vraagd. Het zou dan gaan om minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken), die de meeste be zwaren heeft tegen de medewerking aan deze exportorder. Op vragen hierover wilde Van Agt geen enkele reactie ge ven. Wel achtte hij de kans klein dat hij maan dag alleen, dat wil zeg gen zonder minister van Buitenlandse Zaken, naar de Europese Raad in Luxemburg zou afrei zen. Pagina 7: Voor Neder land bestaat Taiwan offi cieel niet. ADVERTENTIE Zondag 30 november Dorpshuis, Rijpwetering. Aanvang 20.00 uur ADVERTENTIE Ziek zijn is al tiuur'genoeg. Het gaat om een nagenoeg complete verzekering met een eigen risico van slechts f 200,- per gezin per jaar. Met speciaal op uw leeftijd gerichte lage premies. Maandpremies 1981 voor volwassenen: tot 27 jaar* van 27 tot 35 jaar vanaf 35 jaar f.57,40 f66,30 f. 71,75 Kinderen tot 27 jaar gereduceerde premies. Alleen bij toetreding vanaf 45 jaar gelden leeftijdstoeslagen. Ook tandartskosten kunt u nu meeverzekeren! Ik wens uitgebreide schriftelijke informatie vrijblijvend telefonische informatie persoonlijk advies aan huis. Naam Adres PostcodePlaats Telefoon Aantal volwassenen Aantal kinderen Klasse .3 ,2B Voorkeur eigen risico f_ leeftijden_ leeftijden— -2A .1 waarvoor aantrekkelijke kortingen. In envelop zonder postzegel zenden aan Zilveren Kruis Zicktc- Ikostenvcrzekering.antwoordnr. 1.2200 VB NoordwijkZH. tel. 01719-1.93.31.Of neem contact op met uw ..dichtbij" kantoor: Zilveren Kruis Rijn. Aarplcin 6 Ziektekosten J 2253 XS Voorschoten i verzekering ^Sffif,aanl w B W 2201 HL Noordwijk Voorstraat 39 tel 01719-12466 Doe't nu,om zeker te zijn!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1