i ëidac Qomami Poolse stakingsdreiging: uigen of barsten CDA voorstander van bouwen in zee Kritiek op trage hulpverlening anslag op lodse kinderen ggT ^7* JAPON' Dec. Grote partij vuurwerk in beslag genomën ekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 26 november 1980, 71e jaargang no. 21822 Al Pacino Al Pacino in speelfilm „Serpi- co" om 20.32 uur op Ned. II en om 19.25 uur „Kenmerk" ovèr acties tegen kernbewapening. Op Ned. I om, 18.59 uur „Van gewest tot gewest" en om 20.00 üur tv-spel „Op kosten van de gemeenschap". Lichte vorst Enkele regen- of sneeuwbuien. Lichte vorst in de nacht en ochtend, Middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Tot vrij krachtig toenemende noorden wind. Morgen zon: 8.18 - 16.33. Schev. hoogw.: 6.23 en 18.32. Laagw.: 1.56 en 14.30. prijs niet ra omhoog HAAG Het kabinet ziet n de plannen om volgend ïaast de verhoging van de js op 1 januari met 9,5 cent ubieke meter,de gasprijs juli nog eens met tien cent ubieke meter te verhogen, heelt een gemiddeld gezin 1 ongeveer 250 tot 300 gul- Het kabinet stapt van de re plannen af omdat de ging de koopkrachtont- ;ling teveel nadelig zou loeden. De plannen tot de verhoging van de gasprijs t aangekondigd in de be- ig van economische zaken 1981. Manuscript Anne Frank in Nederland AMSTERDAM Het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) is sinds vo rige week vrijdag in het bezit van het ma nuscript van het Dagboek van Anne Frank. Dat heeft de directeur van het insti tuut, drs H. Paape, gisteravond bekend ge maakt. Het document ondervond bij de uitvoer uit Zwitserland enige moeilijkheden, omdat de Zwitserse regering successierechten over het handschrift wilde heffen. De exe- cutair-testamentair van de familie Frank heeft daarop het document vorige week vrijdag in een koffertje naar Nederland ge bracht. De onlangs overleden vader van Anne Frank, Otto Frank, had het stuk aan het RIOD nagelaten. Vijfling in Milaan MILAAN Een 28-jarige vrouw heeft gisteravond in een Milanees zie kenhuis het leven geschonken aan een vijfling. Dit heeft het ziekenhuis waar de bevalling plaatsvond bekend gemaakt. De kinde ren, drie jongens en twee meisjes, varië rend in gewicht van 870 tot 1370 gram, liggen in een cou veuse. De toestand van de moeder is bevredigend. Geanimeerd gesprek Tijdens het tweedaagse bezoek van het Britse koninklijk paar aan België woonde koningin Elisabeth gistermiddag'een speciale ver gadering van de NAVO in Brussel bij. Koningin Elisabeth amuseer de zich blijkbaar opperbest met secretaris-generaal Luns van de NAVO. Sigarenwinkeliers beloven „harde acties' AMSTERDAM Op een tumultueuze vergadering in Amsterdam hebben de si garenwinkeliers, -fabrikanten en -gros siers gisteren besloten dat er „harde ac ties" gevoerd zullen worden tegen de plannen van de regering om de sigaret- tenprijs volgend jaar te verhogen en de gokautomaten uit de sigarenwinkels te weren. Gedacht wordt aan blokkades of nog hardere acties. Volgens een woord voerder van de sigarenwinkeliers wor den er nu al dagelijks vier winkels per dag opgedoekt omdat men het hoofd niet meer boven water kan houden. Voor een aantal sigarenwinkeliers is de go kautomaat nog de enige manier om de zaak open te houden. „Die gaan dus ook zo goed als zeker over de kop". Gulle verloofde ECHT De politie van Echt is op zoek naar een 25-jarige man uit Spaubeek die zijn aanstaande schoonfamilie heeft laten zitten met een stapel onbetaalde rekenin gen van samen enkele tienduizen den guldens. De „verloofde" van de 23-jarige dochter des huizes heeft de woning van zijn aanstaande la ten opknappen en nieuwe meube len besteld. De oude meubels wa ren in afwachting van de nieuwe spullen al weggedaan. De rekenin gen heeft hij echter naar zijn „schoonfamilie" laten sturen en zelf is hij er vandoor gegaan. De woningbouwvereniging heeft de familie trouwens gesommeerd de woning weer in de oude staat terug te brengen. 8BËÜ II Partij en regering met rug tegen de VARSCHAU Het wordt buigen )f barsten in Polen. In zeven Poolse edrijven zijn vandaag de stakin- en voortgezet en nog ongeveer der- lig bedrijven wachten tot eventueel iet stakingsparool door de vrije Poolse vakbonden gegeven wordt. Geen wonder dat partijleider Kania rich met de rug tegen de muur ge drukt voelt en zich uiterst bezorgd tieeft uitgelaten over „tekenen die urijzen op het uiteenvallen van onze economie" en over „toenemende anarchie" De leiders van de vrije vakvereniging So lidariteit hebben een lijst van zes eisen op tafel gelegd. In de eerste plaats willen zij de typograaf Narozniak vrij krijgen, die gearresteerd is, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij het vermenigvuldigen van een voor de Poolse justitie zeer compro mitterend dokument. Solidariteit wil ver der weten uit welke koker dat dokument, waarin omschreven staat hoe men dissi denten moet behandelen, komt; voorts dat reeds gevangen genomen dissidenten in vrijheid worden gesteld; dat er een offi cieel onderzoek komt naar wie verant woordelijk is geweest voor het neerslaan' van de protesten van de arbeiders in 1970 en in 1976; dat er een gezamenlijke com missie komt van regering en vrije vakbon den, die de bevoegdheden van de politie moet nagaan en tenslotte dat de staatsbe groting voor het bureau van de procureur- feneraal beperkt Wordt, len afvaardiging van Solidariteit is nu naar vice-premier Jagielski gegaan om over de nieuwe reeks eisen te onderhandelen. On derhandelingen tussen Solidariteit en rege ring over de verdeling van de aangekondig de loonsverhogingen zijn hog gaande. Tegen deze verdeling maken de „oude" (communis tische dus) vakbonden bezwaar. Partijleider Kania heeft met deze leden van de „oude", vakbonden vergaderd. Deze oude vakbonds leden beklaagden zich erover, dat zij door re gering en bedrijfsdirecties voortdurend wor den genegeerd. Volgens berichten uit Washington hebben de Soyjetrussen de paraatheid van hun troepen aan de Poolse grens verhoogd, maar, volgens dezelfde bron, wijst niets er op, dat de Rus sen zich op een aanval voorbereiden. IJS Een onbekende heeft gisteren in Parijs de joodse jaar doodgeschoten van een bureau dat reizen naar Is- en Egypte verzorgt. Ook de vrouw van de eigenaar h om het leven bij de aanslag, die werd uitgevoerd met pachinepistool. ns zijn schoonzoon is de reisorganisator, afkomstig uit Cai- )t slachtoffer geworden van anti-semieten. De politie kon pt bevestigen. t bezette westelijke Jordaanoever hebben Arabische terro- gisteren in de buurt van Nabloes een aanslag uitgevoerd p Israëlische bus met kinderen. De chauffeur en een bewa- pakten gewond, maar de kinderen bleven ongedeerd. pekering bromfiets duurder HAAG De premie voor bromfietsverzekering wa en die dit jaar niet werden verhoogd, worden volgehd jaar luurder. De premies mogen stijgen mét ten hoogste zeven pt. De premie-aanpassingen mogen voor nieuwe contrac- )r 1 januari 1981 en vbor verlopende contracten per eerste jldatum na 28 februari worden doorgevoerd. De premiever- g is gebaseerd op een prognose over de ontwikkeling van Jade volgend jaar. DODENCIJFER AARDBEVING ZUID-ITALIë NAAR 4.000 ROME NAPELS Drie dagen na de verwoestende aardbeving in Zuid-Italië is van verschillende kanten ernstige kritiek geuit op de trage wijze, waarop de hulp verlening op gang is geko men. Pas gisteren kon de Italiaanse minister van bin nenlandse zaken, Rognoni, melden dat alle getroffen plaatsen door reddingsploe gen waren bereikt. De redders moeten zich overi gens veelal met primitieve middelen behelpen, omdat er een groot tekort is aan appara tuur, levensmiddelen en medi camenten. Intussen zijn in het rampge bied, waar gisteren twee nieu we schokken werden gevoeld die wel schade aanrichtten maar geen slachtoffers eisten, 2.400 doden geborgen. Volgens de laatste schattingen zal dit aantal echter zeker tot bij de 4.000 stijgen. Het aantal daklo zen loopt in de honderduizen den.4 Gisteren bracht paus Jo hannes Paulus een bezoek aan Zuid-Italië. In het zwaar ge troffen Balvano werd de lan dingsplaats voor zijn helicop ter gemarkeerd met onder het puin gevonden processsievaan- dels.' Pagina 15: Autostrada del Sole heeft aardschok doorstaan. Aardbevingen dreigen ook in Frankrijk. j advertenties \N 20 TOT inovember Surprises in |oud en zilver al vanaf 15.- 9un Mesters Juweliers b.v. Veimarstraat 144 Den Haag Nieuwe aanklacht van Sacharov MOSKOU De Russische dissidente geleerde Sacharov heeft zich gisteren, in een brief aan de voorzitter van de' Russische Academie voor We tenschappen, fel gekant tegen de „expansionistische politiek" van zijn land, waarvan Afgha nistan „het jongste tragische voorbeeld is". Een afschrift van de brief is gisteren door de vrouw van Sacharov, Ele na, overhandigd aan buiten landse correspondenten. contessa st. nicolaas- tip nü 20 korting op onze leren- en suède tassen Donkersteeg 12-14 Leiden DEN HAAG De fractie van het CDA heeft zich gisteren in de Tweede Kamer sterk gemaakt voor het inpolderen van een stuk zee in de omgeving van Den Haag. Volgens woordvoerder Eversdijk is een derge lijke lokatie voor bedrijfsvestiging, woning bouw en recreatie te verkiezen boven andere in het land, vooral ook omdat daardoor het groen in Zuid-Holland niet nog verder zou behoeven te worden aangetast. Eversdijk zei dit bij de behandeling van de be groting van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening. Hij wilde graag weten of minister Bee- laerts van Blokland bereid is positief op deze gedachte in te spelen. Vorige week bij het debat over de begroting van verkeer èn waterstaat had de CDA'er dit onderwerp ook al aan de orde gesteld. Minister Tuijnman verwees hem toen echter naar zijn collega van VRO. „Ik leg het nu dus nadrukkelijk op het bordje van deze, bewindsman," aldus Eversdijk. Zijn voorkeur gaat uit naar zogenoemde groot schalige lokaties, waarbij de kustlijn naar voren wordt gebracht en de zeewering komt te be staan uit een nieuw aan te leggen duinenrij. Capitol stijlmeubelen staan op eenzame hoogte... OEGSTGEEST De rijkspolitie van Oegstgeest heeft gis termiddag uit een magazijn aan de Haarlemmertrekvaart 700 kilo vuurwerk in beslag genomen. Tegen de 36-jarige koopman uit Voorschoten die het vuurwerk nu al distribu eerde is proces-verbaal opgemaakt. De koopman had geen vergunning voor dë opslag en zou die voor zo'n grote hoe veelheid explosief materiaal ook niet krijgen. De zaak is maandag door de rijkspolitie ontdekt, toen er in een restaurant in Oegstgeest een hoeveelheid van anderhalve kilo, vuurwerk van Nederlandse makelij, gevonden werd. Een onder zoek naar de herkomst van het vuurwerk, leidde naar het ma gazijn van de Voorschotenaar. Aan de Haarlemmertrekvaart werd het vuurwerk in plastic zakken verpakt voor verkoop en distributie. De rijkspolitie schat de verkoopwaarde van het inbe- slaggenomen vuurwerk op ruim 10.000 gulden. JAN AKKERMAN KAZ LUX BAND featuring C. v.d. Laarse, Pierre v.d. Linden, Danny Lademacher VOORPROGRAMMA WEST WOOD donderdag 11 december 1980 Stadsgehoorzaal - Breestraat - Leiden Aanvang 20.30 uur, zaal open 20.00 uur Voorverkoop GE HOFENK platenspeciaalzaak Haarlemmerstraat 66 - Leiden Toegangsprijs 12,50 - Voorverkoop 10,- Keelpijnmiddeltjes genezen niet DEN HAAG Keelpijn middelen genezen niet. met suiker, smaak- en kleurstoffen. Volgens KK zijn de tabletten dure Dit staat in het december- middeltjes om keelpijn te nummer van Koopkracht, "lijf te gaan. Spoelen met het blad van Konsumen- zout water of een gorgel ten Kontakt. In die mid- drank, ën zuigen op een deltjes zit meestal een dropje of een menthols- ontsmettende stof en een noepje zijn voordelige al- pijnverzachter, aangevuld ternatieven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1