iverpool schrijft leschiedenis BettineVriesekoop nadert de wereldtop Europese Olympische comite's willen geld Leiden naar Spanje, Italië en Turkije Oud-internationals geen partij voor hockeyteam Handbalclubs voor behoud derde divisie giPQRTTRIBUNE lYERN STRUIKELT WEER OVER KAISERSLAUTERN ip'namo yjoskou tloopt gradatie T\ JOEGOSLAVISCHE TAFELTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN LEVEREN HET BEWIJS: Radnicki Nis sterke defensie Tom Okker met Stockton in dubbel-finale Bangkok ZIJDELINGS LEIDSE COURANT MAANDAG 24 NOVEMBER 1980 PAGINA 13 van Hit De ult 282'44( 1.50. R: IDEN Op de dag dat de neren uit het Engelse Ibal begonnen aan de eer rechte' ronde van het nooi om de beker, kwam rich Town weer wat dich- ij de top van de eerste di- in de league. De club Mühren en Thijssen be de Nottingham Forest, altijd houder van de Eu- te beker voor landskam- len, zijn tweede neder- in successie op eigen Ipswich liep daardoor punten in op lijstaan- rder Aston Villa, dat in de ler van het weekeinde, Anfield Road tegen Liver- met lege handen bleef 1). tooi schreef daarmee ge- Jdenis in het Engelse voet- Het betekende dat de club de zestigste keer zonder laag bleef in een thuis- rijd. Het record stond zestien jaar op naam van vall met 59 wedstrijden, wall speelde toen in de de en de derde divisie, lanks aanvallend voetbal van twee ploegen bleef drie kwart van de wedstrijd tussen Liverpool en Aston Villa zonder doelpunten. Pas in de 66e mi nuut vond Dalglish, na een pass van Johnson een opening in de verdediging van Villa. Twaalf minuten later maakten de bezoekers gelijk door de opgerukte verdediger Allan Evans. De beslissing viel in de laatste minuut, opnieuw door samenwerking van Johnson en Dalglish. Daardoor kreeg slechts een van de twee ploe gen een beloning voor een uit stekende wedtrijd. Het gaat Forest niet goed, maar Ipswich Town gaat het juist weer beter. De ploeg van de oostkust speelde weer net zo fris en onbevangen als in het begin van de competitie en daar kon Forest niet tegenop. Voor rust nam Ipswich door Alan Brazil een voorsprong. Dertien minuten voor het einde leek het hardwerkende Forest nog een gelijkspel weg te sle pen. De fraaie gelijkmaker van Ian Wallace (omhaal) werd ech ter twee minuten later gevolgd door een strafschop voor Ips- West-Duitsland Voor de tweede keer in veer tien dagen is lijstaanvoerder Bayern München gestruikeld op De Betzenberg. Veertien dagen geleden won Kaiserslau- tern voor de competitie met 42. Zate-^ag werd het de halve score in de derde ronde van het Westduitse bekertoer nooi. Met Bayern verdwenen ook FC Nürnberg, dat met 20 van Stuttgart verloor en Borussia Dortmund, dat door bekerhou der Fortuna Düsseldorf werd verslagen. De overwinning met 30 betekende de zeventien de achtereenvolgende beker triomf van de Dusseldorpers, die in 1978 de bekerfinale van FC Köln verloren, maar daarna twee keer achter elkaar de be ker veroverden. Kaiserslautern en Bayern trok ken opnieuw een „volle bak". De 34.500 toeschouwers zagen Paul Breitner en Karl-Heinz Rummenigge weer met Bayern spelen, maar de kampioenen stelden in alle opzichten teleur. Na afloop stelde trainer Feld- kamp van Kaiserslautern dan ook: „Wij hadden met grotere cijfers moeten winnen, gezien de kansen die wij kregen". Eer Briegel schitterend voor 10 had gezorgd, hadden Wendt, Eigendorf en. Riedl al in het eerste kwartier beste kansen ongebruikt gelaten. Neues zorgde voor 20. Pas in de zeventigste minuut moest Kai- serslauterns doelman Helström werkelijk in actie komen. Vier minuten voor tijd maakte Au- genthaler het tegendoelpunt. Hoe slecht het Fortuna ook in de Bundesliga gaat, in de be ker valt er niets aan te merken op de Dusseldorpers. Een klei ne 20.000 toeschouwers in het Rheinstadion zagen de beker houders weer ouderwets voet ballen. Zeker na rust. Toen vie len ook de drie doelpunten, die een einde maakten aan de be kerstrijd voor Borussia Dort mund. Elf minuten na rust zorgde Seel voor 10, in de laatste zes minuten voegde Stijlvolle redding van Evertons doelman Jim McDonagh in het duel met Arsenal. Thomas Allofs er nog twee doelpunten aan toe. Anderlecht heeft op de der tiende speeldag zijn riante voorsprong op Beveren behou den. "Beide ploegen maakten geen fout en wonnen hun duels. Lokeren haakte voorlo pig af door een nederlaag (2 3) bij Club Brugge. Het duel der subtoppers tussen Stan dard en RWDM eindigde in het voordeel van de ploeg van Ernst Happel (32). Anderlecht won met 10 van hekkesluiter FC Luik door een toevalstreffer van Geurts na slecht afweren van een schot van de Deense spits Brylle. Het was in Brussel een matte ver toning, waarin Anderlecht geen moment zijn hoge positie op de ranglijst kon waarmaken. Beveren, zonder de gebles seerde Vandenbergh (een uit vloeisel van de interland tegen Nederland), versloeg zaterdag avond Lierse met 30. Het was een regelmatige overwin ning, waarin Albert voor de rust twee keer raak schoot en Van Moer na de pauze dit voorbfeeld volgde. De eerste 45 minuten van Sta- dardRWDM waren tam, zon der allures en echte doelrijpe kansen. Na rust scheen er schot in de zaak te komen. De- matos in de 53e en Sigurvins- son zeven minuten later, brachten Standard aan de win nende hand. De marge werd door Wellens in de 62e minuut op drie treffers gebracht en Standard leek op weg naar een grote zege. RWDM, nog steeds zonder Boskamp, kwam echter nog goed terug. De Vriese en Thairet scoorden tegen en met 3—-2 was nog van alles moge lijk. Standard hield het hoofd koel en handhaafde de score. ouw treffi IKOU Op de slotdag de Russische voetbal- otitie heeft het eens zo ire Dinamo Moskou zich id voor degradatie naar leede divisie. De club uit lofdstad zette het laatste tegen Pakhtakor uit Tas- I, om in een overwinning 2«41. Door dit resulstaat Ie de ploeg zich veilig en ep het terugzetting naar 2 tweede divisie, hetgeen recht h'8tor'8ch 'eit zou zijn O? orden in de geschiedenis s' J' de club. tege van Moskou op Pakh- was allerminst reden blijde gezichten bij de iclub. De tegenstander ernstig verzwakt aan. Een geleden kwamen alle spe- van het eerste elftal bij vliegtuigongeluk om het le- Na dit voorval had de club lemen een nieuw elftal te eren, dat van aanvaard- niveau was. Hoewel de als hekkesluiter eindigde, [Pakhtakor niet degraderen dsreJens het besluit van de ^sische competitieleider, imo Moskou behaalde uit 34 competitiewedstrijden hts negen overwinningen tien gelijke spelen. Het was magerste resultaat sinds bestaan van de club. ird4 1- r Brlr h 4-f vee' machtsvertoon in de dsre<:ht- De c,ub uit de Oekraïne, zes punten voorsprong op 'ak Moskou. Kiev behaal- 1977 voor het laatst het Iskampioenschap. Loko- r Moskou degradeerde de tweede divisie. ouwe dsra ouwe Hoo h J ortwereld ISBANE Het Australische ^keyteam heeft de reeks van westrijden tegen West- itsland dank zij een winst 12-1 positief afgesloten. ICINNATI De Amerikaan- IAI bokser Pryor heeft zijn eldtitel in het licht-welter- vicht behouden. De scheids- hter staakte het duel met In de zesde ronde. IEN Frans Verhoef heeft op erdag bij de nationale piot «rmkampioenschappen lord r gehandicapten de titels kil a,,e wapens veroverd. AEGEN Koert Kerkhoff Des Villiers uit Den Haag It gisteren tijdens het Ma le van Nimweghen scherm- legt fnooi de wedstrijden op flo- wouc gewonnen. Op degen was plaat JP Geerlings uit Einhoven 1q n sterkste en bij de dames egvi levierde Karin de Brie. Wl RLIJN Sittardia heeft dit Cot kelnde in West-Berlijn twee irlani58 nederlagen opgelopen veip een handbalselectie van St-Berlijn; 25-8 en 24-8. n lai ERICK Reggie de Jong oi ui 'de Otters uit Bussum heeft klast ['dagavond in het 25-me- andJ bid van Blerick haar eigen (Lek ^antenrecord op de 400 ir to vrije slag verbeterd. Zij Wil #fi in een tijd van 4.12,6, ZAGREB De open Joego slavische tafeltenniskam- pioenschappen hebben de af gelopen dagen de allure ge had van een bijzondêre gene rale repetitie vpn de naderen de wereldkampioenschappen, die half april eveneens in Joe goslavië (Novi Sad) worden gehouden. In Zagreb was op een enkele uitzondering na de gehele wereldtop aanwe zig. In dat bijzonder sterke gezelschap heeft Bottine Vriesekoop duidelijk ge maakt, dat zij aansluiting vindt bij de wereldtop. In het enkelspel reikte de Hazers- woudse speelster tot de laat ste acht. In het gemengd dubbelspel haalde zij aan de zijde van de Pool Grubba de finale. Na de dubbele zege in de teamwedstrijden boekten de Chinese vertëgenwoordigers zaterdag een drietal overwin ningen in de (Chinese) eind strijden van de individuele wedstrijden. Kuo Yao-Hua werd kampioen bij de heren. Shen Yiang Ping bij de dames. Wang Hui L Yang en Liu Yang triomfeerden in het gemengde dubbelspel over de Neder lands-Poolse combinatie Betti- ne Vriesekoop-Andrezj Grubba (21—16, 21—16). Alleen de eindstrijd herendub belspel was een Europese aan gelegenheid. De Hongaren Klampar en Yonyer versloegen met 21—18, 21—16 dè Joe- goslaviërs Surbek en Stipan- cic. De weg naar de laatste acht van het damesenkelspel was voor Vriesekoop geplaveid met gerenommeerde tegenstan ders. In de eerste ronde stond zij tegenover de Hongaarse dertiger Beatrix Kishazi, ooit nog eens Europees kampioe ne. Deze verdedigster werd door Vriesekoop met 20 ge decideerd verslagen. Datzelfde overkwam een ronde later de Roemeense Eva Ferenczi, in 1976 Europees jeugdkampioe ne. In de derde ronde wachtte Vriesekoop opnieuw een ob stakel van niveau: Erzebet Pa- latinus. De geblondeerde speelster bepaalt al jaren het damesgezicht van Joegoslavië, maar verloor kansloos met 3 1. In de kwartfinales ontmoette Bettine Vriesekoop bereikte temidden van de wereldtop in Zagreb de laatste acht in het damesenkelspel en de finale in het gemengd-dubbelspel. Bettine Vriesekoop de Noord- koreaanse Pak Jung Sun, zes- de op de wereldranglijst en strijd en winnares in dat toer- wereldkampioene in 1977 (Bir mingham), voor de tweede keer. In het landentoernooi had de Noordkoreaanse een onverwachte nederlaag (02) moeten incasseren. In het indi viduele toernooi bracht ze de stand op gelijke hoogte. In vijf loodzware games versloeg Pak Jung Sun Vriesekoop. De Ne derlandse liet in de vijfde game een voorsprong van 10—^4 uit handen glippen. Min of meer uit vermoeidheid. De prestaties van Sandra de Kruiff waren eveneens hoopge vend. In de eerste ronde pas seerde de Leidse speelster de Zweedse Johansson met 30. In de tweede ontmoette ze nooi van Bettine Vriesekoop in de halve eindstrijd. De Kruiff heeft in die partij winstkansen gehad maar verloor. Mirjam Kloppenburg debuteerde kort in Zagreb en werd in de eerste ronde overspeeld door de Noordkoreaanse Pak Jung Sun. Bij de heren haalden Swier, Gootzen en Ron van Spanje al len de tweede ronde door overwinningen op onbekende Joegoslavische spelers. In die tweede ronde werd het trio uit geschakeld. Swier door de Noordkoreaan Cho Yong Ho, Gootzen door de Chinees Wang Hui Yang en Van Spanje door de Noordkoreaan Kim Chang Han. Herstel schakers VALETTE De Nederlandse herenploeg heeft tijdens de schaak-olympiade op het ei land Malta dit weekeinde twee overwinningen geboekt. Met grote moeite kon in de derde ronde de zwakke ploeg van de Dominicaanse Repu bliek met slechts 2,51,5 wor den verslagen na een achter stand in de eerste zitting van 01. Daarna volgde een broodnodige zege met maxi male cijfers op Pakistan: 40. Door deze overwinning kwam Nederland met een totaal van 10,5 punt op de ranglijst weer temidden van de wat sterkere schaaklanden terecht. De dames doen het in La Va- letta uitstekend. Weliswaar ging de wedstrijd voor de der de ronde tegen West-Duitsland met 21 verloren, tegen het sterke Joegoslavië werd een voorlopig gelijkspel (11) be reikt met vooruitzichten op een verrassende zege. BELGRADO Door een over winning met 1—0 op Buduc- nost Titograd is Radnicki Nis zaterdag op de 15e speeldag van de Joegoslavische com petitie opgerukt naar de tweede plaats achter Rode Ster. De tegenstander van AZ'67 in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-be- ker verzamelde uit 15 duels 19 punten. Koploper Rode Ster heeft twee punten meer. Opvallend is dat Radnicki Nis de minst gepasseerde verdedi ging van Joegoslavië herbergt. In 15 ontmoetingen moest Pantelic, de doelman van het nationale elftal, slechts zeven maal de bal uit het net halen. Daartegenover staat dat Rad nicki moeizaam tot scoren komt. De club heeft met 13 treffers nog geen gemiddelde van één doelpunt per wed strijd. AMSTELVEEN Een team van oud-internationals is za terdag in het Wagenerstadion te Amstelveen naar een forse nederlaag gespeeld door de huidige hockey-lichting van bondscoach Van Heumen. Met 7-1 werden onder andere Wouter Leefers, Ron Steens, Andró Bolhuis en Geert van Eijk uitgeluid. Aanvankelijk boden de team- verlaters hardnekking tegen stand. Centrumspits Rodrick Bouwman van het nieuwe na tionale team kon dan ook pas in de 25e minuut de score openbreken. Na de tweede treffer van de HGC-er sloeg Litjens vervolgens nog voor de pauze twee strafcorners langs doelman Joost Claushuis. Na de rust bracht Van Heumen enkele wijzigingen aan in de nationale ploeg. Jenniskens volgde de goed spelende Jaap Schultz als rechterverdediger op. Ronald Jan Heijn kwam In het veld voor linkerspits Maar ten van Grimbergen. Bouwman en Heijn voerden de voor sprong op tot 6-0, waarna Lee fers uit een strafbal eindelijk tegenscoorde. Even later ver oorzaakte Leefers de strafbal, waaruit Ties Kruize de eind stand op 7-1 bracht. DEN HAAG Parker Leiden is voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor bekerhouders heren ingedeeld bij Varese (Ita), Barcelona en Istanbul. De vier clubs spelen een hele competitie. De nummers een en twee van de eindrangschikking gaan over naar de halve finales. Het programma voor Leiden is: 9 december: LeidenVarese; 16 december: BarcelonaLeiden; 13 januari: IstanbulLeiden; 20 januari: VareseLeiden; 27 ja nuari: LeidenBarcelona; 3 februari: LeidenIstanbul. De finale is op 17 of 18 maart in Napels. EBBC Den Bosch heeft in het toernooi voor landskampioenen de finalepoule bereikt. De deelnemende ploegen zijn: Real Madrid (Spa), Bosna Serajevo (Joe), CSKA Moskou (Sow), Sinudyne Bo logna (Ita) en Maccabi Tel Aviv (Isr). De dames van Amsterdam bereikten in het toernooi voor lands kampioenen de kwartfinales en werden daarin ingedeeld met sterke tegenstanders: Rode Ster (Joe), Levski Spartak Sofia (Bul) en Spartak Praag (Tsj). LAGE VUURSCHE De halfjaarlijkse algemene vergadering van het Nederlands Handbalverbond (NHV) werd zaterdag in Lage Vuursche gekenmerkt door een grote mate van eensge zindheid tussen bestuur en clubs. Discussiepunten vormden wel de door het bestuur uitgebrachte discussienota en de mogelijke organisatie van het wereldkam pioenschap in de B-groep in 1983. De hearing omtrent de discus sienota, waarin het wedstrijdwezen, public relations en opleidin gen centrale thema's zijn, bracht aan het licht, dat de clubs de suggestie van het bestuur de derde divisies in de toekomst te la ten vervallen, niet zal overnemen. Algemeen werd door de vere nigingen het bestaan van de derde divisies als positief beoor deeld. BANGKOK Tom Okker heeft met de Amerikaan Dick Stock ton de finale van het tennistoernooi van Bangkok verloren van het duo Teacher-Taygan: 7-6, 7-6. Teacher, die verrassend won van favoriet Lendl, verloor de enkelspelfinale van de Indiër Amritraj. De Tsjech Tomas Smid heeft het enkelspel van het toernooi om de Italiaanse tenniskampioenschappen op overdekte banen in Bologna gewonnen. Hij versloeg de Italiaan Bertolucci met 7-5, 6-2. Björn Borg, die zich wegens ziekte moest terugtrekken, komt de eerste veertien dagen niet in actie. Een griep en een ontsteking in de nek dwingen hem af te zeggen voor de toer nooien in Milaan, Straatsburg en Grenoble. Martina Navratilova is zondag winnares geworden van het met 200.000 dollar gedoteerde toernooi in Tokio. Zij versloeg Tracy Austin met 6-4, 6-2. Spanje wereldkampioen rolhockey TALCAHUANO Spanje is in Talcahuano wereldkampioen rolhockey geworden. In zijn laatste wedstrijd versloeg Spanje met 10 de ploeg van Chili. Nederland, dat met 42 van het sterke Portugal won, is zesde in de eindrangschikking. Bij de rust leidde Nederland met 3—2. Eindstand: 1. Spanje 7 12 18—13 2. Argentinië 7 11 3113 3. Portugal 7 8 23—17 4. Brazilië 7 7 24—22 5. Chili 7 7 14—16 6. Nederland 7 6 19—24 7. Italië 7 5 14—20 8. Verenigde Staten 7 0 927 LONDEN De organisatie van Europese Olympische comité's, (ENOC), die afgelopen weekeinde in Londen congresseerde, heeft het Internationaal Olympisch Comité(IOC) ge maand uit de ivoren toren te komen. Boven dien riep de ENOC de wereldorganisatie ANOC op tot een actievere rol ten opzichte van het IOC. Zowel ENOC als ANOC hoopt op een beter contact met het IOC, dat beide or ganisaties weliswaar ooit heeft erkend, maar tot een overlegsituatie nog nooit is geraakt. Zo zou het IOC, aldus het ENOC, er naar moe ten streven de nationale olympische comité's onafhankelijker te maken van regeringen en commercie. „Om de Olympische beweging zui ver te houden", aldus advocaat Peter Ritter. „Daarvoor is geld belangrijk. Het is er, maar er wordt niets mee gedaan. Er is bij het IOC thans een fonds van een vijftien miljoen dollar( dertig miljoen gulden) en de uitgaven belopen per jaar zo'n vier- vijfduizend gulden. En dan te weten dat wij als ENOC per jaar 6000 Zwitserse francs van het IOC ontvangen. Daarvan kunnen wij niet eens de porto betalen. Daarom geloof ik niet in de Olympische solidariteit". ENOC-president Gafner(Zwi) wil de impasse nu doorbreken via IOC-leden in de verschillende landen In samenwerking met de internationale sportfederaties. Beschamend. Het Nederlands elftal heeft zichzelf en het Nederland se voetbal vorige week een zeer slechte dienst be wezen. Op zich behoefde het verlies in de belangrij ke WK-kwalifikatiewed- strijd tegen Belgie geen ramp te worden genoemd. Maar de manier waarop het oranjeteam de drei gende uitschakeling over zich heen liet komen was beschamend. Het Neder lands elftal had toch al de reputatie waar nodig het niet zo nauw te nemen met andermans lijf en ledema ten, die roep werd vorige week in het Heizelstadion nog eens dunnetjes beves tigd. Wat spelers als Ho- venkamp en de gebroe ders Van de Kerkhof zich meenden te kunnen per mitteren zou in het dage lijks leven iemand naar de rechter doen stappen om een aanklacht in te dienen wegens een poging tot het toebrengen van lichamelijk letsel. In de voetballerij is - zo is dat gegroeid - aan zienlijk meer toegestaan dan bij een burger op de stoep, maar de misdragin gen van een aantal spelers beginnen nu toch te gro teske vormen aan te ne men. Juist in een tijd dat nog eens wordt bevestigd hoe slecht het vaderlandse clubvoetbal er financiëel voorstaat trachten voetbal lers, die gezien hun uitver kiezing voor het oranje team mogen worden geacht tot de top te beho ren, het voortschrijdende sportieve verval van het Nederlandse voetbal op een onoirbare wijze te ver doezelen. Er ligt een taak voor het bestuur van de sectie betaald voetbal (Eric Vilé en zijn mannen) van de KNVB om te trachten óók paal en perk te stellen aan uitwassen op interna tionaal niveau. Het is na tuurlijk prachtig om voor de competitie scherpe ar bitrale regels op te stellen, maar als die kennelijk niet van toepassing zijn als een vertegenwoordigende ploeg in het veld staat is het lopen met oogkleppen voor. Zetbaas Jan Zwart kruis houdt wel een man als Hugo Hovenkamp twee wedstrijden buiten zijn team, omdat deze in een interview onaardige dingen heeft gezet. Maar hand haaft dezelfde speler als die zich heeft bezondigd aan het overtreden van de meest elementaire regels van fatsoen op het veld. Ooit heeft Rinus Michels zich eens laten ontvallen dat voetbal oorlog is. Sindsdien wordt deze op merking vaak wel wat erg letterlijk uitgelegd. Het wordt tijd dat de weg terug wordt ingeslagen. Neder land genoot ooit eens faam als voetballand van allure, nu die reputatie is afgebrokkeld en eigenlijk al niet meer bestaat is het een natie van schoppers geworden. Met alle gevol gen vandien: internationaal prestigeverlies, voorbeeld werking voor de jeugd en waarschijnlijk een nóg ver der teruglopende belang stelling van het publiek voor de Nederlandse com petitie. Het zien van een wedstrijd als die van vori ge week rn Brussel is nu bepaald geen stimulans om bij de "eigen" club eens te gaan kijken. Dat zouden de schoppende voetballers, de verant woordelijke coach en het daarachter staande sectie- bestuur betaald voetbal zich ook eens moeten rea liseren. Schoner voetbal in de oor spronkelijke betekenis van het woord zou daarvan wellicht het gevolg kunnen zijn. En dan moeten we nog maar niet eens te lang stil staan bij de mogelijk heid van schoon in de zin van puur, want zo links en rechts is na de schoppartij van woensdag al weer de suggestie van dopingge- bruik gedaan. Maar daar mee is de KNVB nog wel erg weinig gevorderd. Wellicht dat de heren in Zeist bij een volgende be langrijke ontmoeting van het Nederlands elftal eens aan dat aspect kunnen denken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13