- DENNIS THATCHER synoniem voor nuchterheid Idt "9 "VRIENDEN HEB JE NIET INDE SHOWBIZ" de man achter de Britse premier, begint er meer dan genoeg van te krijgen I! Het duo Maywood, de zusjes De Vries uit het Friese Uitwellingerga, alias Alice May en Caren Wood, is inmiddels een gevestigde naam op het Nederlandse popfront. Na de eerste hit „You treated me wrong", volgden in korte tijd „Mo ther, how are you today", „Late at night" en „Give me back my love". In meer dan dertig landen zijn hun nummers te beluisteren. De elpee „Maywood" staat momenteel hoog genoteerd op de Nederlandse hitlijsten. „Mother how are you today" is ook in het Duits en in het Spaans opgenomen. Er staan inmiddels weer twee singles op stapel: „Distant Love" en „Manou, Manou, Manou". Het succes lijkt niet te stuiten. LLINGERGA Het leven van het volle duo Maywood speelt zich af opnamen voor televisie en radio en ens in het land (in discotheken of personeelsavonden). Gemiddeld ze tweemaal, soms driemaal per op. Samen met hun vader en broer n de zusjes De Vries uit het Friese ingerga, ofwel Alice May en Caren bijna dagelijks hun thuisbasis om lometers verderop een zaal „plat" len. Met behulp van een begelei- iand passeren de hits de revue. De tamper „Late at night" blijkt telkens de uitsmijter te zijn. Het publiek onmiskenbaar duidelijk dat een i zegepraal realiteit is geworden, kleedkamer pakken de zusjes hun' outfit in; hun broer sjouwt met ap- ur. Een vriendelijke groet voor de n achter de schermen en even later tet viertal in een comfortabele auto, g naar het volgende optreden, ig uit het leven van een duo dat het ikt heeft, dat nationaal en internatio- i doorgebroken, een plaats in de iz heeft veroverd, dat even gemak voor de Zweedse en Duitse televisie lis tijdens de kermisweek in een wil- Ige plaats, dat kortom be- i, maar ook publiekelijk bezit is. »an de andere kant: twee zangeres ver wie geen wilde verhalen de ron- len, over wie sensatiebladen geen Haaltjes weten te melden en die i bij hoge uitzondering in de Gooise 5 zijn te signaleren om via parties en jsten hun populariteit langs een an- reg dan de louter muzikale nog ver- I te schroeven. Maywood dus, syno- voor nuchterheid en het vermogen Btiveren. U tot voor kort werkzaam in de ver- g en Caren die zich door studie fste vijf talen eigen maakte, maar werigens niet mee te koop loopt. Tot Irie jaar geleden traden ze op als de ^l's, „maar al9 je daar in Duitsland ■■■Ian kwam, dachten ze dat je aan ttiek deed". Er moest dus een ande- im komen en als Maywood oogsten inde Alice May en de donkere Caren alom succes. Als ze een hit hebben ord, denken ze alweer aan de vol- opname. Daarom is het tweetal va- vinden in de studio in het fraaie huis vellingerga („ons werkhok") dan on- jer s felle schijnwerpers van de publici- ktie \Caren bij de concerten de leiding, laat Alice zich het meeste horen. Alle OOf van Maywood worden door Alice (reven en op muziek gezet. Ze be- Inu tien instrumenten. „Dat schrijven I verschillend. Soms duurt het erg soms vloeit het in éèn keer uit de In de studio, een kleine kamer van ngalow, wordt het idee van Alice ver- Is door beiden uitgewerkt. Alice zet jiziek. instrument na instrument, op nd. Caren zingt daarna de tekst in. roet lemo's gaan naar promotor Pim tisch nan- die 'n overle9 met Caren en Ali- Ipaalt welke compositie op single amg uitgebracht. Daarna wordt het num- I definitieve vorm opgenomen, schrijft haar liedjes bij voorkeur in (gels. „In die taal schrijf ik gemakke- Bn beter, hoewel ik ook wel minder i teksten heb. „Mother how are you is er een van. Hij was wel duidelijk voelig". litse versie „Mutter, sag geht es dir gut?" is zo mogelijk nog gevoeliger, terwijl de Spaanse versie melodieuzer klinkt. Een Nederlandse versie ontbreekt. Alice en Caren hebben het druk, maar ze zien de resultaten van hun vhjchtzame ar beid. Binnenkort krijgen ze een gouden plaat voor hun eerste elpee. De gouden versie van de Story-elpee, waarop ook Maywood te horen is, siert al een wand. „Hoe het is om beroemd te zijn? Om jezelf voor de televisie te zien, om je eigen mu ziek voor de radio te horen en je foto's overal te zien? Je kijkt er heel anders te genaan dan vroeger. Natuurlijk hadden wij vroeger ook mensen die we voor de televi sie zagen en van wie we kapot waren. Maar als je het zelf meemaakt is het heel anders. Je moet nuchter blijven en je steeds weer bewijzen", zegt Alice. Dat er hard gewerkt wordt om het succes te consolideren ligt voor de hand. „Je moet die lijn vasthouden hè? Het is kei hard werken en erg vermoeiend". Frustratie Het grote publiek lijkt daar wel eens an ders over te denken en ziet zo'n optreden als een „makkie". Even op de bühne, wat play-backen, applausje, inpakken en weg wezen. Als je Caren en Alice echt kwaad wilt krijgen moet je met deze volstrekt foute zienswijze aankomen. Ze zingen altijd „echt" en alleen de begeleiding staat op de band; het is derhalve slechts half play-back, maar dat schijnt Jan Publiek doorgaans niet te willen geloven. De zus ters trachten deze „play-back-frustratie" wel weg te nemen door bij optredens wat van de tekst op de plaat af te wijken. Alice May en Caren Wood zijn al vanaf hun jeugd bezig met muziek. Ze traden voor het eerst echt op in de operette „lm weis- sen Rössl" in Apeldoorn. De zusjes waren toen elf en dertien jaar oud. Later leerde Alice gitaar spelen. Zij was ook nog tam- bour-maïtre van een drumband. Caren trad een paar maal op als zangeres in een bandje. Als leden van een klein koor zon gen ze veel voor gehandicapten en in ge vangenissen. De muziek nam in de loop van de jaren een steeds groter deel van hun vrije tijd in beslag. Toch konden Ca ren en Alice er niet van leven. „We hadden wel leuke optredens. Vooral in de week ends, maar als je in Nederland geen hit hebt, dan heb je ook geen werk", aldus Alice. Meelevend De voorbereidingen voor de shows vinden vrijwel allemaal plaats in Uitwellingerga. waar de familie De V^ies nu zo'n vier en een half jaar woont. "Uitwellingerga leeft overigens wel mee met het beroemde duo. „Vooral de lagere school", vertelt Alice. „Als we een nieuwe plaat uitbrengen, slui ten de leerlingen weddenschappen af over de noteringen in de Top-40". Voordat de familie De Vries naar Uitwellingerga kwam, woonde ze in Apeldoorn. Oorspronkelijk zijn ze echter afkomstig uit Harlingen. „In het begin was het helemaal te gek", zegt Caren. „Elke dag luisterde je con stant naar de radio. Na „You treated me wrong" hebben we het niet meer bijge houden". Alle tv-optredens worden wel vastgelegd op de video. De zusters zijn lang niet altijd in de gelegenheid hun eigen optredens voor de televisie te zien, omdat meestal op hetzelfde tijdstip concerten in het land op het programma staan. Tomaat Dat hun optreden niet altijd wordt gewaar deerd, ondervinden de zusjes De Vries af en toe aan den lijve. Tijdens een show krij gen ze wel eens een tomaat naar zich toe gegooid, maar dat accepteert Maywood als het risico van het vak. Ook het optre den voor een verkeerd publiek behoort tot die risico's. Tijdens een dorpsfeest trad Maywood thuis. Links Alice May en rechts Caren Wood. Maywood eens op voor een tentvol „pun kers". Alice: „Dat concert zal ons nog lang heugen. Al die punkers in de tent, terwijl je „Mother how are you today" staat te zin gen". Bij het vak hoorde in het verleden overi gens ook dat collega's wel eens probeer den de zusters vlak voordat ze ,,op" moesten uit hun concentratie te halen. Zonder succes overigens. Tegenwoordig is dat geen punt meer en is de verhouding met de collega's prima. Hoewel: „Echte vrienden heb je niet in de showbiz. Wel oppervlakkige kennissen". Zoals blijkt, heeft het vak voor- en nade len, maar de positieve aspecten overheer sen toch. Met plezier en enthousjasme werken Alice en Caren voort aan hun car rière. Een loop6aan, die hen misschien in de naaste toekomst naar de Verenigde Staten voert, waar het publiek nu al ver trouwd wordt gemaakt met de naam en de muziek van Maywood. Als het lukt zal het de eerste keer zijn dat een Fries duo groot internationaal succes oogst. En alle echte Maywood-fans, inmiddels verenigd in een fanclub met enkele honderden leden, zul len maar al te graag beamen dat dit volko men verdiend is. AREND B. VAN DER MEULEN pp LI TC Alice en Caren De Vries in hun eigen „werkhok'". Hier worden de hits geboren. ht in EN- taan fen |k aai fe eer lenis i Hoewel ze al acht- laanden aan het bewind Groot-Brittanniö er aan wennen dat het eerste maal in de ge- een vrouwelijke h nog wel getrouwde Br heeft. In plaats van Hrst lady" (eerste dame), de Britten er altijd een I hebben, is er nu in hg Street 10, waar me- ift b.V. Thatcher woont, een Ie heer". Hij heet Dennis Her en is een 65-jarige Koneerde zakenman, die t bijverdient als com- ris van enkele florissante bedrijfjes. Zijn tijd Lhij bij voorkeur door fspelen. Dennis Thatcher, heel l-Brittanniö noemt hem heeft nu tijd zat. In ig Street 10 zit hij er il een beetje verveeld een piet snot. Op re- raakt hij geen enkel ihokkend onderwerp Thatcher neemt hem ins mee naar ceremonië- gteurtenissen of op haar Ie reizen, maar dan wan- Dennis altijd achter en naast haar mee. Net 6rins Philip dat doet als van de Britse koningin 0th II. Maar met Dennis |e toch nog meer de in- dat hij aan de leiband Intrigeert heel Groot- Dennis Thatcher, de man achter de premier. Brittannië. Niemand benijdt hem zijn ongewone positie; het is hem trouwens aan te zien dat hij er schoon genoeg van begint te krijgen. Een tweede ambtsperiode van vijf jaar voor Margaret Thatcher zou Dennis' dood kunnen zijn. Wat niet be let, dat hij zich altijd heel be hoorlijk gedraagt. Voor sommi ge waarnemers is hij geknipt voor het vak van nette heer gemaal, die, wanneer hij zijn vrouw-de-premier vergezelt, nergens zijn eigen mening voorop mag zetten. Dennis Thatcher vermijdt on gelukken door bij voorkeur te praten over golf, rugby, auto's en het weer in die volgorde. Een goede borrel kan ook langdurig het onderwerp van zijn gesprek zijn, want hij houdt wel van opkikkertjes. In de zeldzame ogenblikken dat hij zich door Iemand heeft la ten verleiden om een politieke opinie naar voren te brengen, Is duidelijk gebleken, dat zijn opvattingen nog radicaler rechts zijn dan die van zijn vrouw. Als we het Londense satirische tijdschrift „Private Eye" mogen geloven, stort Dennis Thatcher om de veertien dagen zijn hart uit in een brief aan zijn vriend William Deedes, een gewezen conservatieve afgevaardigde die al enkele jaren hoofdredac teur is van het Londense dag blad „Daily Telegraph", de trouwste steunpilaar van de re gering-Thatcher. Deze (uiter aard verzonnen) correspon dentie begint telkens met de aanhef „Dear Bill". De bijval in politieke, journalistieke en an dere kringen is zo groot, dat „Private Eye" de eerste jaar gang van Dennis Thatchers fic tieve briefwisseling in boek vorm heeft laten verschijnen. Die versie van „Dear Bill" (prijs: 1.95 eng.pond) ver scheen precies zes weken ge leden in de Britse boekwinkels. Het succes liet 'niet lang op zich wachten: „Dear Bill" was in de kortste keren een best seller. Hoewel de eerste druk uit 50.000 exemplaren be stond. is het boekje al bijna nergens meer in voorraad. Bazin In „Dear Bill" noemt Dennis zijn vrouw-de-premier meestal „de bazin", ofwel kortweg M. In werkelijkheid spreekt de echtgenoot van de Britse mi- nister-president altijd bijzon der liefdevol over haar. Hij noemt zijn vrouw altijd Marga ret en verbergt voor niemand de grote bewondering die hij voor haar koestert. Margaret Thatcher-Roberts is zijn tweede echtgenote. Ze is 10 1/2 jaar Jonger dan hij. Dennis Thatcher was in 1942 gehuwd met een andere Mar garet, die luisterde naar de fa milienaam Kempson. Thatcher diende als kapitein van de ar tillerie op Sicilië, in Italië en in Frankrijk. Na de oorlog volgde, wat de Engelsen een „vriend schappelijke" echtscheiding noemen. Thatcher leerde zijn tweede vrouw kennen in 1947, op de avond dat ze door de plaatse lijke afdeling van de conserva tieven van Dartford in Kent ge kozen werd tot kandidaat voor de volgende parlementaire ver kiezingen. Ze trouwde in 1951, kort nadat Margaret Roberts de Lagerhuiszetel in het kiesdistrict 'Dartford veroverd had. Tot voor enkele jaren was Den nis Thatcher directeur van de Burmah oliemaatschappij. Zijn vrouw, de premier dus, zegt, dat ze hem geregeld raad pleegt over business-kwesties. Politiek laat hij over het alge meen ongemoeid. Sedert 1975, het jaar waarin zijn vrouw leidster geworden is van de Britse Tory-partij (de con servatieven), weigert Dennis zich te laten interviewen. Hij steekt zich in^geen enkel wes pennest en blijft voorzichtig op de achtergrond. De houding die Thatcher noodgedwongen aangenomen heeft, noemt men In Engeland (naar Amerikaans voorbeeld) „a low profile" (let terlijk: een laag profiel). Uit zijn leven gegrepen Zelf geniet hij, naar verluidt, erg veel van de „Dear Bill"- correspondentie in „Private Eye". De inhoud van die fictie ve brieven schijnt zó gegrepen uit zijn leven. Het lijkt allemaal zo echt, dat Downing Street 10 op een gegeven moment be gon te geloven in een lek. Bill Deedes, een pezig manne tje met een slecht zittend kunstgebit dat allerlei zonder linge fluittonen veroorzaakt, heeft hoofdredacteur Richard Ingrams van „Private Eye" ooi! op de man af gevraagd: „Ver tel eens, Richard, wat zijn jouw bronnen". De „Dear Bill"-brleven worden geschreven door Ingrams en zijn medewerker John Wells, die natuurlijk alles uit hun duim zuigen, op basis van algemeen bekende feiten. In een van de brieven komt Dennis M's mi nister van Financiën tegen, die „rondhangt" In de hal van Downing Street 10. Ze praten over middelen om de Britse geldomloop te beperken. Waarop de echtgenoot van de premier kameraadschappelijk zegt: „Dat Is toch eenvoudig: je zet gewoon een nationale collecte op touw, net zoals we tijdens de oorlog aluminium keukengerei ingezameld heb ben. Daarnaast steek je het surplus-geld gewoon in brandl". Over zijn eerste persoonlijke ontmoeting met prins Philip schreef Dennis: „Bill, Ik zeg het Je, hij is een van de onzen; een echte ouwe reus, die net zo graag een borrel lust als wij". Berucht De brieven staan vol goif- en andere sportmetaforen, die door Dennis Thatcher werkelijk gebruikt worden in conversa ties met vrienden en kennis sen. De schrijvers van zijn brie ven kennen hem dus erg goed. Het satirisch blad „Private Eye", dat om de veertien da gen verschijnt en een oplage heeft van 140.000 exemplaren, is berucht wegens zijn vaak zeer acurate en niet altijd flat terende onthullingen over poli tici en andere prominente Brit ten. In zijn 19-jarig bestaan is „Prk vate Eye" (de bijnaam die in Amerika wordt gegeven aan een privë-detective) al ontelba re keren voor het gerecht ge sleept. De talrijke processen hebben Richard Ingrams, die tegelijk de uitgever van het blad Is, al veel geld gekost. In grams zit met een kleine staf op een triest kantoortje in Lon- dens Soho. Hij heeft weinig ad verteerders en leeft van de trouw van zijn lezers. Enkele bekwame Journalisten uit Reet Street helpen hem. Zijn schok kende onthullingen en bijtende spot veroorzaken grote toom. „Private Eye" wordt door vé len gevreesd en gehaat, maar niemand zou het blad willen missen. Vooral de „Dear Bill"- correspondentle Is een 14- daagse „must". ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21